Păreri The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

(2001)

Stăpânul inelelor: Frăția inelului

Davy.Jones pe 02 Iulie 2009 13:13
the best
este filmul care mi-a marcat copilaria. am vazut fiecare parte a trilogiei de peste 160 de ori, si tot nu ma satur de el chiar daca il stiu pe de rost. dupa parerea mea este cel mai bun si mai complex film realizat pana in clipa de fata, si nu cred ca ma va mai marca pe viitor un film in modul acesta. distributia este perfecta, pt coloana sonora si efecte au primit premii nenumarate, iar povestea in sine este fascinanta. tot ce pot sa fac este sa astept "the hobbit", care sper sa nu dezamageasca.
ralu94raluca pe 1 august 2009 12:32
si eu cred la fel!! iubesc filmele acestea si cartile la fel, nu ma satur de ele!! dupa parerea mea sunt cele mai bune filme realizate vreodata!!!! desi cand l-am vazut pe primul aveam doar 7 ani si nu am inteles mai nimic (nici nu stiam sa citesc, eram in clasa 1), iar atunci nici nu mi-a prea placut.... acum seria "Stapanul Inelelor" imi place cel mai mult!! cred ca nici un alt film sau nici o alta serie nu imi va placea ata de mult (pe locul 2, dar la distanta, e seria "Harry Potter" la care am citit cartile si imi plac foarte mult!) !!
Theodor2011 pe 15 mai 2017 10:39
:)) yusaw, a zis si el in gluma, metaforic, tu chiar l-ai crezut? Spre ex, eu am vazut trilogia cam de 8 ori pana acum si o s-o mai vad. Este o trilogie care are un farmec de a nu plictisi privitorul nici o sec din lunga ei durata. Are un farmec UNIC de a te face sa vrei s-o vezi iar si iar si iar.
dorin4inter pe 05 Octombrie 2009 21:35
one movie to rule them all
fara dar si poate cel mai frumos film al vremurilor noastre
alexaa pe 17 august 2010 17:53
one movie to rule them all cred ca ai sintetizat toate comentariile de aici intr-un singur titlu
miere pe 7 decembrie 2010 12:27
foarte bine spus :))
Cristi Weed pe 20 Mai 2008 09:26
Cele 3 filme care apartin seriei Lord of the rings sunte extraordinare ! Fara indoiala cele mai bune filme din istorie !

In primul rand nu trebuie sa ne gandim : Oau inca un film cu monstri , park e frate Harry Poker sau mai stiu eu ce ; si deodata sa spunem ca e o prostie de film ! Asa am facut eu :)) si acum regret amarnic !

In al doilea rand din el reies toate starile sufletesti si toate sentimentele : dragostea , dorinta de a face bine , tristetea , etc.

In al treilea rand dak ar fi sa raportam la zilele noastre .... am realiza ca inelul reprezinta banul , iar cel care il detine are putere absoluta , sa fim seriosi nu este asa ?

Nimeni nu te obliga sa te uiti la greselile de regizare facute , toate filmele detin asa ceva ! Sa ne aducem aminte de Harry Potter cand se vedea lumina soarelui , dar era intuneric in film ; sau… citeşte

loonycushion pe 2 octombrie 2011 16:01
nu stiu care-i problema ta cu harry potter. mie mi se pare foarte tari amandoua. sunt doua chestii total diferite, desi sunt ambele filme fantasy. si pana una alta si harry potter se bucura de un succes fenomenal. daca tie nu-ti place e problema ta personala. poate ca n-ar trebui sa faci comparatii de genul asta.
MrsUnderhill pe 20 iulie 2012 13:58
Ca un mare fan al filmului si al cartilor iti spun ca nu ai inteles bine semnificatia inelului. Inelul semnifica ispita da a pacatui(desi este accentuat pe lacomie). Frodo se simte ispitit pe tot parcursul drumului pana in Mordor insa tocmai la final cedeaza cand ispita era de nesuportat si probabil oricine in locul lui ar fi cedat, pentru ca nimeni nu e fara de pacat. JRR Tolkin a fost un om foarte credincios.
Stefanos pe 29 Decembrie 2009 20:28
Seria "Lord of the Rings"
este cea mai complexa trilogie din toate punctele de vedere si aspira la titlul de cel mai bun film ever. ar fi extraordinar daca ar reusi sa il faca si format Imax(3d)!!!ar fi lovitura secolului....."Avatar" ar fi mic copil pe langa aceasta serie daca s'ar reusi acest lucru.
LavyBogdy pe 11 septembrie 2010 14:45
Chiar si asa Avatar e embrion pe langa LOTR.Nu e nevoie de IMAX saw 3D sa observam asta.:)
Marius_fzr pe 25 aprilie 2019 00:37
iar Avatar inca nu si-a incheiat inca trilogia iar cu siguranta il v-a intrece pe Lord of the Rings.
legolas05 pe 21 Mai 2010 20:53
THE JOURNEY BEGINS...
cand am vazut filmul prima oara mia placut foarte mult.....m-am uitat la aceasta parte de foarte multe ori,si inca o sa ma mai uit.....impreuna cu partea a doua si a treia sunt filmele mele favorite si cele mai bune filme care s-au facut vreodata....nu vor mai fi filme ca acestea....nota 10 este prea putin
legolas05 pe 5 iunie 2010 21:33
merita nota 10......si merita vazut.......lam vazut de vreo15 ori si nu mam saturat....
crilove8 pe 21 aprilie 2012 10:25
scuze.......un*.........nimeni*
Medicate pe 14 Iulie 2009 17:02
da lord af da rings
Exceptional , magnific , extraordinar , extra...terestru , nemaipomenit , bla bla bla ( numai cuvinte de lauda pentru aceasta serie de filme )

Actori fenomenali , poveste extraordinara , soundtrack de exceptie , pe scurt : Cea mai buna trilogie din istorie ( parerea mea ....hac )!

octavinspector pe 28 martie 2010 01:27
nu este numai parerea ta ci si a mea si a multora clar cea mai buna trilogie si cel mai bun film pana in prezent!!
crilove8 pe 6 aprilie 2012 18:29
Un film........Vorba lui Medicate.....extra......terestru:)
Kinnari pe 20 Iulie 2009 03:28
Cine nu a vazut trilogia asta trebuie sa o vada neaparat! E extraordinara!
crilove8 pe 6 aprilie 2012 18:30
CLAR......TRB SA O VADA.......:)
alexandrette pe 14 Iulie 2009 02:55
De-a dreptul genial. Unul din cele mai bune filme pe care le-am vazut.
STAVROS300 pe 18 iulie 2013 23:31
Dar care e cel mai bun film?
d gabriela pe 26 Februarie 2009 17:53
Imi pare rau ca nu sunt mai multe stele. Filmul asta merita nota maxima! E cel mai bun film pe care l-am vazut vreodata. Si eu am vazut fff multe filme, dar niciunul nu se compara cu asta. Locatii superbe, actori foarte talentati (Orlando Bloom, Elijah Wood si Viggo Mortensen sunt doar trei dintre cei care mi-au placut la nebunie) si o coloana sonora de exceptie, niste melodii superbe. Decamdata, am doar "May it be" si "Into the West" si le ascult de cate ori deschid calculatorul. Am si o melodie pe care o canta hobbitii, de asemenea frumoasa. Sunt multe de spus despre acest film, dar n-am cuvinte. De cate ori il urmaresc, imi doresc sa fiu si eu in acele locuri magnifice, splendide. Cine e de acord cu mine si nu cu cei care critica filmul si spun ca e o porcarie, sa ia id meu: gabitza_jobb
dudesux666 pe 13 Iulie 2009 11:49
un film!un mega film,pt. mine nu exista si nu va exista film mai bun decat LOTR :) personajele,peisajele si actiunea,efectele speciale toate de nota 10.
portofel pe 18 Ianuarie 2010 11:23
exceptional
nu cred ca mi-as putea gasi cu adevarat cuvintele potrivite pentru a -mi exprima parerea despre acest film.UIMITOR cum poate crea cineva un asemenea spectacol.spectaculos,incitant,captivant,fenomenal,unicat de la cap la coada.inimaginabil de frumos!
paul2000 pe 02 August 2009 18:05
o capodopera
un film minunat, o triologie care trebuie vazuta de marea majoritate! distributia extraordinara...montajul genial, iar muzica incantatoare...un must seen
b3lla pe 2 iunie 2010 21:30
de acord!
crilove8 pe 21 aprilie 2012 10:27
kORECT de la cap....la coada
octavinspector pe 28 Martie 2010 01:24
cel mai cel!!
Din toate punctele de vedere si fara discutie cel mai bun film pana in clipa de azi
facut vreodata!!

octavinspector pe 28 martie 2010 01:31
Oameni buni ati vazut vreodata un film mai bun???
Theodoric pe 8 februarie 2013 18:55
star wars e la fel de bun Capodopere mari!
BillyTheKid pe 15 Ianuarie 2010 23:24
Foarte Frumos,nu am cuvinte Poate doar unul,chiar doua

Capodopera si Oscar

crilove8 pe 6 aprilie 2012 18:47
Mda.......este un film....de vis.......Nu e chiar asa cum spun altii(ca si colega mea......e un film GROAZNIK.......nu stiu ce-ti plake la el) ca e urat......nu merita vazut.....iti pierzi timpul degeaba.....sau alte prostii......poate altii nu l-au inteles(celor care nu le place filmul).....dar mai tarziu.....imi vor da dreptate!
HappyKid pe 25 Ianuarie 2010 19:58
superb!! yuhuhuuu..am modifikt votul :X::X:X .. :d
andreea_andreea pe 10 Iulie 2009 13:13
personajele remarcabile, actori pe cinste, cadre geniale .... bravo regizorului
Vegetarian pe 20 Noiembrie 2011 22:45
Liv Tyler care joaca in filmul asta merita clonata ? Cam cate exemplare merita ?
. . . Mai este si Enya cu melodia May It Be si peisaje de vis , asemanatoare cu cele de la Baile Herculane .

Vegetarian pe 17 februarie 2012 12:33
Niciodata nu vom gresi cand vom iubi .
Cristi Tane pe 26 Martie 2002 00:00
"Lord of the rings" este un film mult prea supra-apreciat. De la inceput trebuie sa spun ca nu am citit cartea, deci perspectiva mea asupra filmului este probabil diferita fata de a altora, insa pentru un film care a ajuns pe locul 3 in topul all-time la imdb, si pentru un film atit de laudat de toata lumea, asteptarile mele erau mult mai mari.
In "Lord of the rings" lipsesc mai multe elemente care l-ar fi putut transforma intr-o adevarata capodopera. De exemplu, jocul actorilor, care, chiar daca buni, nu stralucesc in nici un moment. Filmul este mult mult prea lung, ceea ce in mod normal nu reprezinta o problema, dar in acest caz se incearca tinerea spectatorului cu ochii in ecran, cu aventuri ce se succed cu o viteza ametitoare, ceea ce devine cam obositor.
Si apoi e finalul, daca poate fi numit asa. Daca s-au gindit sa-l faca asa, trebuiau sa faca precum va fi in cazul… citeşte

blackmore pe 4 mai 2019 20:39
atunci de ce ii dai 4 din 5 si nu 1 cat merita?
zetsil pe 24 Septembrie 2009 12:29
de hapt intre anii 2001-1004 era ani filmelor de legenda dupa 4 ani filmul e pe locul 6 este cel mai bun film vazut vreodata el mi-a creat o noua parere fata de povesti e cel mai bun sioi probabil asa o sa fie multi ani cei carea l-au creat au riscat forte mult nimeni nu cred ca o sa mai aibe crajul lor.De-a bea astept sa vina anul 2020 atunci o sa fie ceva simplu sa faci un film ca lotr ce no sa fie de egalat povestea cel care a scris cartea a fost un mare autor e greu de realizat o asemenea carte
Radu1711 pe 03 August 2009 11:55
Radu1711
Super filmul, merita vazut precum si celelalte parti
Theodoric pe 14 Septembrie 2012 20:03
Capodopera
Cel mai bun film din lume,ar merita 10*,cea mai buna trilogie.Mi-a placuta la nebunie filmul,nu exista altul mai bun si este o capodopera adevarata.Actorii joaca foarte bine in film,Peter Jackson a deschis poarta pentru cele mai multe Oscarul.Minunat,fabulos,capodopera,the best,foarte bun,si cum ar zice"The best movie of all time forever"
Actorii sunt mai presus,rolurile sunt minunate,iar este bazata pe cartea este un punct foarte inalt.Alt regizor sau alt film mai bun nu exista pe lumee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nota 10+*!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

crilove8 pe 22 Martie 2012 17:01
Cel mai bun film....o CAPODOPERA!!!
Cu siguranta merita vazut de toti oamenii.....Are toate trairile:bunatate,frika,curaj,demnitate,fericire(la sfarsit si inceput),si multtt mai multe.....nu pot sa va spun toate ce sunt akolo....pana acum l-am vazut de 2 ori....odata cam pe la 9 ani....nu l-am inteles bn atunci....si acum vreo luna aprx. la tv........dar .......SINCER NU M-AM SATURAT DELOK.....DIN CONTRA VREAU SA-L MAI VAD MEREU CAND VOI AVEA OCAZIA..........Dupa parerea mea merita Oscaruri si Premii Nenumarate........cu siguranta(fara nici o indoiala)cel mai SUPERB,CAPTIVANT(PE MINE M-A TINUT MEREU CU SUFLETUL LA GURA),NEMAIPOMENIT,EXCEPTIONAL,DEOSEBIT , UNIK ,O DISTRIBUTIE GROZAVA, ACTORII NU MAI ZIK(CEI MAI MINUNATI ACTORI AI TIMPULUI), EFECTELE SPECIALE MAGNIFICE, EFECTELE SONORE......SPLENDIDE(SE POTRIVESK TOATE IN FUNCTIE DE EVENIMENT)........NUMAI AM CUVINTE........DAR POT SA SPUN DOAR ATAT .....3 CUVINTE:… citeşte
dannyell pe 30 martie 2012 11:32
Sunt complet deacord cu tine,si eu iubesc acest film si as da orice sa il vad zilnic.Imi plac de asemenea toate cele pe care le-ai enumerat si sunt total impotriva celor care critica acest film.Chiar este o capodopera nemaipomenita si toata lumea ar trebui sa o vada.
legolas05 pe 31 martie 2012 21:45
adevarat
Gaby_Gabycool2011 pe 06 Noiembrie 2011 20:50
Fratia Inelului
Inceputul celei mai bune trilogii dim lumea intreaga,care m-a impresionat foarte mult la efectele speciale,efectele sonore,si la povestea sa grozava si desprinsa din realitate.In aceasta parte , faza mea favorita e cea in care Gandalf se dueleaza cu un monstru malefic din iad.
Baltoiu Tudor pe 19 Iulie 2004 16:58
Sincer sa fiu, acesta este filmul meu preferat si cel mai frumos film pe care l-am vazut vreodata. Coloana sonora este magnifica, o am acasa si o ascult fara pauza. Doar nu degeaba Howard Shore a castigat Oscarul cu aceasta coloana sonora superba. In schimb, imi pare rau ca Enya nu a castigat oscarul cu melodia May It Be, deoarece merita sa castige, deoarece eu consider ca este cea mai frumoasa melodie din toate cele trei filme. Am acasa cele trei filme Lord of the Rings si ma uit la ele fara pauza. Cand am vazut pentru prima data asa de mult mi-a placut incat mi-a parut rau ca s-a terminat. Eu zic ca acest film nu merita sa castige numai 4 premii Oscar. Iar Peter Jackson si-a dat toata trudinta in acest film si totusi nu a reusit sa castige Oscarul. In schimb a castigat toate premiile Oscar cu The Lord of the Rings-The Return of the King, un alt film magnific. Toate cele trei filme… citeşte
Armand pe 27 Aprilie 2002 00:00
Fenomenul Lord of the Rings m-a luat pe nepregatite (ca de altfel -cred- pe multi romani). Desi auzisem de Tolkien, si nu eram complet strain de genul fantasy, nu stiam la ce sa ma astept.

Am vaut filmul fara sa fi citit cartile anterior sau orice legat de film, si asta a dus la o experienta extraordinara.

A doua zi dupa vizionare am mers la librarie si am cumparat trilogia... Citind si cartile, ma inteles si mai bine universul lui Tolkien.

Nu gasesc chiar nici un punct slab ecranizarii. Muzica superba (Howard Shore / Enya - am si soundtrack-ul), peisaje si decoruri de vis (toate filmarile au fost realizate in Noua Zeelanda) si mai presus de toate un regizor si actori care au pus filmul deasupra orgoliilor personale (cum ar fi aratat filmul produs de Jerry Bruckheilmer cu Tom Cruise ca Frodo sau DiCaprio ca Legolas?)

Octaz pe 17 Iulie 2010 01:24
Celebrul film " The Lord of the Rings". Numai titlul te cutremura. Nu pot sa am decat cuvinte de lauda , este intr'adevar o capodopera , a avut niste efecte sonore incredibile , de restul nu mai vorbesc . Sunt curios cat de tare ma va marca vizionarea intregii triologii , pana acum acest film mi s'a parut bineinteles asa cum este:briliant
crilove8 pe 6 aprilie 2012 18:39
Sunt total de acord cu tine!....Acest film nu trebuie criticat.....deoarece.......NU ARE GRESELI!!
FoX pe 04 Aprilie 2002 00:00
Cea mai buna ecranizare a ultimilor zece ani!!!Si apropo de cei care nu au inteles filmu sa mai puna si ei mana pe o carte ca asta ne deosebeste pe noi oamenii de animale!!!
sym pe 28 Mai 2010 21:17
LOTR
GENIAL...cu siguranta este cel mai bun film......merita vazut
Isiriel pe 23 Februarie 2009 20:16
Deci dupa mine ii cel mai bun film din toate timpurile si ma refer la toata trilogia . Am citit toate cartile scrise de JRR Tolkien recomannd sa le cititi si voi ca intelegeti mai bine povestea din film . Cartile sunt Silmarillion , Rhovanion , the Hobbit , Lotr , si ultima carte aparuta in 2008 Copii lui Hurin. CA personaje din film mia placut f mult Aragorn si Gandalf . Si la vara ma duc in Noua Zeelanda sa vad si eu peisajele unde sa filmat Lotr. Respect pentru oamenii care stiu sa aprecieze un film extraordinar.
mihaela dinca pe 06 Iunie 2006 12:31
Desi au trecut 5 ani de la lansare, eu nu am reusit sa vad filmele decat iarna trecuta, inainte sa citesc cartile.
Cele 3 LOTR sunt cele mai frumoase filme din istoria cinematografului si nu stiu daca vreodata vreun film le va ajunge macar la degetul mic.
Poate ca intr-un fel a fost mai bine ca am vazut filmele inainte sa citesc cartea, fiindca nu stiu daca mi-ar mai fi impresionat asa de mult daca ar fi fost invers.
Cartile au fost magnifice, nici nu am cuvinte sa spun cat de mult m-au impresionat; voi ramane marcata pentru totdeauna de ele. Si cand vorbesc de carti, nu ma refer numai la trilogie, ci si la 'Hobbitul', 'Silmarillion' si 'Povesti neterminate', pe care le-am citit de cate 2-3 ori si de fiecare data m-a uluit cata imaginatie a putut sa aiba acest Tolkien.
In prefata primei carti, Tolkien le spune celor care dispretuiesc universul creat de el ca… citeşte

Ana Tanase pe 15 Martie 2002 00:00
De mult nu am fost la un film de la care sa ies spunand uaau!!! Am luat cartea si am citit-o iute, dupa care am mai vazut odata filmul si mi s-a parut si mai captivant ca prima oara. Nu sunt un fan al genului fantasy dar acest film m-a incantat pur si simplu, iar cartea este excelenta. Adaptarea scenariului dupa roman merita un Oscar cu prisosinta, distributia foarte buna, scenografia de vis, nu am destule laude. Ce mi-a placut cel mai mult este ca imaginile generate pe computer sunt folosite cu discretie, fiind preferate mastile in loc de personaje complet digitale (spre deosebire de Razboiul Stelelor-Episodul 1, care m-a facut sa ma intreb de ce s-au mai obosit sa foloseasca actori). Singurul lucru care ma nemultumeste este ca trebuie sa mai astept un an pana la urmatorul film.

Am auzit si pareri contrarii opiniilor mele. Continuu sa cred ca un film care te face sa… citeşte

Alexandra pe 04 Martie 2002 00:00
!)) de stele i-as da. E cel mai misto film. Mult mai frumos ca tampenia aia de O minte sclipitoare. In fine la adresa lui Stefan din Timisoara: daca vrea sa discutam pe tema asta sa-mi comunice. In fine.......... sa-si tina gura daca nu i-a placut ca nu l-a fortat nimeni sa mearga sa il vada...... asa......... si sa-si tina pentru el aerele alea de filozof ca nu e nici pe departe....... bun........ sa revenim la subiect. Ca cititoare a cartilor Stapanul Inelelor, vreau sa spun ca filmul e mult prea scurt (sac Stefan) dar pe masura cartii (ehe!). Asa. Elijah a stralucit nu alceva si a jucat super. Sie e asa scump! In fine.... Filmul e super. L-as vedea tot timpul. LORD OF THE RINGS ROCKS. Si apropo Stefan mai intai uita-te tu in oglinda si dupa aceea judeca 'stralucirea' altora.
Ravdan Bogdan pe 04 Martie 2002 00:00
Un film extraordinar care impleteste armonios numeroase mituri si legende, cu peisaje care-ti taie respiratia si personaje bine conturate. Decorurile sunt realizate execelent si este prezenta o grija pentru detalii care reproduc fidel o lume care nu exista decat in imaginatia noastra; cred ca fiecare om care-a vazut filmul isi regaseste taramurile fantastice ale copilariei.
Un film pe care-l recomand calduros fanilor Warcraft si Heroes, unind aceste doua jocuri intr-o poveste captivanta care atrage in mod inevitabil spectatorul in mijlocul ei.

Vinteanu Dan pe 04 Martie 2002 00:00
Cred ca la nominalizariile pe care le-a primit -13- ar fi meritat mult mai mult din partea criticilor Academiei Americane de Film. Un film bun. Merita vazut.
trecatoare pe 05 Aprilie 2010 20:17
Cel mai bun film
Dupa mine este cel mai bun film pe care l-am vazut vreodata!Imi plac multe genuri insa aceasta trilogie m-a lasat fara cuvinte.Recunosc nu am citit trilogia scrisa insa filmul este demential.Aici in aceasta poveste toti au un cuvant de spus.Incredibil am si vhs si dvd si le vad de cate ori am ocazia.Aproape il stiu pe de rost....beton!
legolas05 pe 10 aprilie 2011 20:08
la fel
crilove8 pe 21 aprilie 2012 10:29
Sunt absolut de acord cu tine!
Costy_Craiova_fan pe 26 Decembrie 2009 19:04
absolut magnific,revad de fiecare data cu placere orice parte a acestei superbe trilogii !
lara03 pe 29 Noiembrie 2009 14:40
superb..merita vazut..toate partile sunt foarte bune...
ciobotaru pe 13 Noiembrie 2009 01:35
capodopera a artei
nu cred ! este , cel mai bun film din serie , e facut fara greseala din punct de vedere artistic ,
dirtydiana pe 03 Noiembrie 2009 05:09
genial
un film care trebuie revazut dupa o anumita perioada...este prea captivant,fabulos,extraordinar!
rizea.alex70 pe 10 Aprilie 2009 20:15
Lord of the Rings
Supeeer filmul l-am vazut de 10 ori si as vrea sa-l mai vad inca pe atat.Dupa parerea mea are cei mai buni actori din lume.Dar cel mai mult mi-a placut de Legolas(Orlando Bloom).
Theodor2011 pe 17 Martie 2016 17:32
Lord of the rings, este clar cel mai bun film de Aventura+Fantastic facut vreodata (nu exista dubiu) O ecranizare DE EXCEPTIE dupa romanul de succes scris de J.R.R Tolkien in 1954. Un film de Aventura ca LOTR apare cam la 50 de ani (parerea mea) Aceasta trilogie ar trebui urmarita de 2-3 ori pe an. Si lucru rar intalnit chiar si la a 6-7 vizionare, trilogia este urmarita de mine cu aceias placere si intenistate ca la prima vizionare (nu ma plictisesc nici o sec, din contra). The Fellowsip Of The Rings are numai plusuri: Regia (perfecta) efectele vizuale (perfecte), jocul actoricesc colectiv (perfect) coloana sonora (perfecta). Nota 10+
cetateanu pe 03 Octombrie 2010 17:13
Una dintre cele mai frumoase povesti care au fost scrise si ecranizate vreodata.Cine nu a auzit de la lansarea acestui film de hobbiti de elfi sau de celelalte personaje ce apar in aceasta superba povestire.
DiCaprio21 pe 19 August 2011 10:29
obligatoriu de vazut
nu cred ca exista vreo persoana care sa nu fi vazut filmul acesta , adica mai bine spus cele 3 parti ale unui mega film .
Mikala pe 31 August 2009 00:29
Cea mai buna parte si mereu prima e cea mai buna.
Exista chestii in viata , care chiar daca sunt banale , precum un inel , iti dai seama ca exact acel lucru banal conteaza pentru a salva omenirea .. si i-a picat exact in mainile unui hobbit.

crilove8 pe 7 aprilie 2012 13:23
Asa e......filmul a vrut sa demonstreze ca si cel mai mik si cel mai neinsemnat lucru(in cazul nostru: Frodo) poate salva omenirea!
Daniel Gabriel pe 01 Septembrie 2008 18:25
Viggo Mortensen este actorul meu preferat...un adevarat domn...si si-a interpretat rolul absolut perfect...mii de laude...felicitari Viggo!!!
Vorador pe 13 Octombrie 2011 18:37
Primul film dintr-o trilogie faimoasa si fantastica in acelasi timp. O poveste originala superb realizata Peter Jackson a schimbat putin cartea,dar a facut-o intr-un mod chiar mai bun decat in carte,ma bucur ca nu a adaugat fazele logoreice din carte cu personaje ca Tom Bombardil si altii asemenea care nu prea aveau legatura cu povestea.
ciprian594 pe 12 August 2010 23:52
ce-a mai buna ecranizare facuta dupa un roman , un film excelent
someone_who_dares pe 22 Iulie 2010 16:41
Nu ma mai satur sa ma uit la filmul asta. Cred ca l-am vazut de zeci de ori dar imi place foarte mult. Este intr-adevar o capodopera, actorii sunt perfecti in rolurile lor si coloana sonora este extraordinara!!! Un film de Oscar!
Tomonim pe 06 Decembrie 2012 09:24
Acesta este filmul unei generații. Sper ca The Hobbit să nu ne dezamăgească, pentru ca atunci când creezi o extensie a trilogiei LOTR este foarte ușor să o dai în bară.
adrianpana pe 11 Noiembrie 2012 08:54
un film genial si cred ca va mai aparea si un film cu hibiti in 2012