Păreri The Longest Day

(1962)

Ziua cea mai lungă

mihaelatb pe 06 Iunie 2014 01:05
Un milion de oameni au participat la debarcarea aliata in Normandia. Deci un milion de evenimente particulare, deci un milion de aventuri extraordinare s-au petrecut pe muchia de cutita mortii si a nebuniei si a acelor enorme, incredibile, absurde fapte diverse ale razboiului. Un milionde oameni jucand jocul pionilor de sah, intr-un mare joc. Filmul se opreste la un chip, la zece chipuri, la o suta de chipuri, la o suta de intamplari, la o suta de schite de destin. Ne propune pentru fiecare imagine aratata, o mie de imagini nevazute.Trei mari echipe de filmare sub supervizarea lui Darryl F. Zanuck au decupat in secvente si intamplari, aceasta zi mai lunga decat un milion de vieti. John Wayne, Robert Mitchum, Henry Fonda, Sean Connery, Richard Burton, Bourvil, Mel Ferrer si alte mari vedete au participat la acest film (unde nu puteau exista decat roluri episodice), primind fiecare cate un… citeşte
strauss77 pe 05 Ianuarie 2012 21:39
the best
cel mai bun film de razboi facut vreodata,
....realistic ,cu actori de mare calibru ...un film de. colectie

Stefanzy pe 14 Ianuarie 2012 19:48
bun,foarte bun!
Am dat 10 pt.:

1. Afisaj (e alb-negru dar imi place...da un aspect mai istoric flimului)
2. ordinea evenimentelor
3. actiunea care e foarte interesanta

Ce sa spun....filmul asta n-are cu ce sa te plictiseasca decat daca l-ai mai vazut i data. FILM RECOMANDAT CELOR CARE LE PLACE ACTIUNEA!

capodecina pe 21 Iunie 2009 11:42
Probabil cel mai bun film cu subiect "Al doilea razboi mondial". Filmul prezinta planul de invazie in Normandia (6 Iunie 1944) si desfasurarea sa. Un film de 3 ore care nu plictiseste. Un film care prezinta evenimentele in ordinea in care s-au intamplat.
user-5edc92216d755 pe 07 Iunie 2020 10:10
Un film perfect...Un film de razboi ce merita vazut ori de cate ori ai ocazia...
cezarika57 pe 26 Iulie 2018 21:05
Debarcarea in Normandia ecranizata la mai putin de 20 de ani de la intamplarile reale
balta67verde pe 05 Noiembrie 2016 12:34
Un film monumental cu o concentrare incredibila de actori de talie mondiala.
cosmin_kedii pe 24 August 2013 08:36
Un succes international, care a castigat premiul Oscar pentru cele mai bune efecte vizuale și cea mai bună imagine,care urmeaza o pagina de istorie din al doilea război mondial fidel transcrise în spatiul de aproximativ trei ore care este pentru totdeauna gravat în memorie cinefililor cu o muzica culta de Maurice Jarre si mai mult exprimate de prestigiu. Un mare moment de cinema și unul dintre cele mai bune filme ale genului.
Manusa pe 02 Mai 2012 11:12
Desi tema filmului este aratata in nenumarate filme, filmul de fata este unul care face parte din cele reusite, care descrie foarte bine acea perioada a razboiului, debarcarea din Normandia. Mi-a placut filmul, nu doar actiunea lui ci si faptul ca s-a aratat ce s-a petrecut in ambele tabere, cea americana si cea germana.
carmen_angelus_romila pe 21 August 2018 20:51
Un superb film de razboi, multi nominalizat si premiat, cu o poveste ce se desfasuara in timpul celei mai mari si rasunatoare debarcari din istorie, avand in distributie o tripleta de aur.
cosmin742000 pe 07 Octombrie 2017 12:29
Un film de razboi american bunicel , totusi mult sub cele mai proaste productii rusesti de gen
eduard_stratan pe 1 noiembrie 2021 15:13