Păreri The Legend of Hercules

(2014)

Legenda lui Hercule

brutalistic pe 13 Ianuarie 2014 01:37
ce scrie un tip pe imdb, am ras cu lacrimi
The only thing worse than this movie is having to watch it in 3D and have the awful come out of the screen at you. Horrible. The guy who plays Hercules should be arrested and tried in court for crimes against humanity. The actress who plays Hebe gave so many awkward moments in this film she should be sent to MTV to coach the 16 and pregnant girls how to lose their man. The fight scenes in this film start off alright; but gradually turn into WWE backyard wrestling. The scene near the beginning where Hercules fights the horrible CGI Lion was so horribly done that I almost walked out on the film then. Sadly, I decided to wait until much later to do that. I would add more to this review; but I was smart enough to actually leave and try to save the rest of the night with ice cream and though I should go to a crisis center. Sadly, they do not have a "center for the people who just saw the… citeşte
legiune pe 13 ianuarie 2014 22:06
M-a convins sa nu il vad
Mr.Freeman pe 3 decembrie 2018 16:58
E groaznic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
legolas05 pe 15 Decembrie 2013 16:10
Dupa cum am prezis,filmul e un esec la toate capitolele,mai rar asa filme proaste,nu are nici o treaba cu legendele lui Hercule,pare mai degraba a fi un film despre romani,actorii joaca asa prost ca te simti jenat la cat de slab joaca,scenariul este varza,nu intelegi nimic,ramai confuz,niste replici atat de aiurea si fara sens ca iti venea sa razi,sau mai degraba sa plangi.Ma mira faptul ca au cheltui 70 milioane $ pe buget si are asa efecte slabe,leul ara parca era desenat de un copil mic.Oricum e esec la boxoffice,are sub 20 mil $ incasate,dar la noi,spre surprinderea mea are deja 90.000 bilete vandute in doar 2 sapt,eu l-am vazut acasa pe PC,nu merita sa platesti pt a vedea asa un film.
VIBERS pe 3 februarie 2014 12:34
La cat de prost a fost cred ca va incasa cateva sute de dolari.
Anubiis pe 10 februarie 2014 19:26
numai fii atent ca e top in box office ROMANIA.
mariuszmeu pe 05 Februarie 2014 00:17
4 cu indulgenta
sec, slab , se joaca prost , tras de par . un film de evitat !
Denisse2000 pe 03 Februarie 2014 14:48
Se pot da stele si cu minus?
N-am mai vazut de multa vreme un film atat de prost! Nici nu stiu ce a fost mai rau: scenariul sau prestatia actorilor! Liam McIntyre mi s-a parut un actor extrem de putin talentat in Spartacus. In Hercules in schimb straluceste pe langa ceilalti! De altfel filmul contine si niste lupte cu gladiatori tot in genul Spartacus (stiti voi Wrestling cu gladiatori!). Filmul cuprinde si un moment vesel (singurul!) cand regele Amphitryon anunta ca asteapta a doua zi reprezentantii Germaniei! Prin urmare va recomand sa ocoliti acest film!
Deceoare pe 26 martie 2016 23:28
Ha , Ha , Ha ! Bună poanta . Dar acum serios , cred că s-ar impune pentru unele filme şi notarea pe minus . Acest ''Hercule'' nu e bun nici de nominalizat la premiile ''Zmeura de aur'' .
Alexone pe 01 Februarie 2014 12:35
O porcarie ieftina...............................................................................................................................
bizonul pe 30 decembrie 2017 07:29
De obicei , in preajma sarbatorilor, lasa de dorit filmele bune. Doar tampenii cu "Mosi Carciuni",cu "Detectivi a la' Peste", "Supermani", "Superwoman,chestii din astea ieftene. Asa ca filmul chiar de nu-i perfect, fata de ce vad eu in timpul sarbatorilor in grila televiziunilor, este de preferat in locul celor pomenite.
xerses pe 02 Februarie 2014 18:16
Un film slab; nici actorii nu au reusit sa-si faca personajele credibile.
ovidiu37 pe 01 Februarie 2014 09:37
americanii iarasi reinventeaza mitologia...
... filmul asta e o superprostie, cam scumpa, o combinatie intre 300, Spartacus, westling, arte martiale ; film de vazut o data si apoi citit cartile Legendele Olimpului de Alexandru Mitu (probabil ca mai e in programa scolara) sau de vazut desenele animate Hercules !
Veritas pe 03 Februarie 2014 13:10
crunta dezamagire...
..nu am vazut film mai prost...cat de greu era sa copiezi " Legendele Olimpului" , vorba cuiva de mai sus, si sa faci un film? Pana la urma a iesit un filmulet despre un baiat suparat ca nu-l lasa tata sa se insoare cu fata iubita ( altfel, cam uratica si sasie), si conduce o rascoala populara sa-l detroneze pe tatiku'. Ce legatura are asta cu legenda lui Hercule, nu stiu.... Actorul e frumusel, costume si cai aveau...:) ce le-o fi lipsit?
ssa_l_issa pe 06 Februarie 2014 00:32
Din punctul meu de vedere singurul care si-a intrat in rol a fost Scott Adkins. In rest... nici nu imi gasesc cuvinte cat de oribili au putut fi actorii dpdv al interpretarii, in special marele Hercule pe care l-am asemanat cu un oligofren schizoid.
Denisse2000 pe 7 februarie 2014 10:26
Adevar graiesti! Si eu am ramas marcata de zambetul tamp al lui Hercules!
eddyy1508 pe 06 Februarie 2014 01:14
Slab, foarte slab
Un film facut dupa acelasi calapod cu celelate de genul asta (exact ca telenovelele), si plin de clisee de la prima pana la ultima secunda.
sabiutza pe 03 Februarie 2014 16:26
Nu merita banii
Merita sa il vedeti acasa pe canapea intr-un weekend. Mai exact, inainte sa te ia somnul. Nu exceleaza. Pe alocuri e confunz.
AlexLungu95 pe 06 Februarie 2014 12:56
e aiurea
Nu se leaga nimic in filmul asta. Daca il vezi seara(ca in cazul meu) te ia si somnul.
crome pe 31 Ianuarie 2014 21:03
hercule , o legenda a greciei antice , frumoasa povestea dar si expunerea in film !
Alyia pe 4 aprilie 2014 01:34
Tu sigur l-ai vazut? Sau poate faci confuzie.
Ciprian_2007_tl pe 16 iunie 2014 01:45
Sigur a facut confuzie ! :)))
danieldanicuciurean pe 02 Februarie 2014 13:50
Un film istoric autentic! Love U Hercules! (^^^)
adyman pe 16 februarie 2014 00:19
nu este film istoric. ;)
danieldanicuciurean pe 21 aprilie 2014 14:13
un fel de legendă istorică
DjNeagu pe 01 Februarie 2014 18:40
doamneee
terminativa ca e prea marfa filmul , lam vazut in Ava Premier in Sun Platza ;) vedeti ca e prea smecher sa il vedeti 3 D sa vedeti atunci dak mai spuneti asa ...pfffff
VIBERS pe 1 februarie 2014 23:17
Ori ai scris la misto ori esti semianalfabet
viross pe 27 iunie 2014 00:21
u sigur ai vazut alt film
dragomir_alina pe 28 Octombrie 2014 23:32
BUN
Bun, nu da pe dinafara insa nici de sarit peste nu e, ....
edyzaharia pe 26 Martie 2014 10:49
Monument de prostie
Un film făcut de americani pentru....a fi vizionat în genul: dai drumul la televizor și pleci de-acasă .
VIBERS pe 22 ianuarie 2017 05:05
Nici macar nu se merita sa dai drumul la tv.
cocavola1986 pe 01 Februarie 2014 19:06
Sa vedem!
In seara asta ma duc sa il vad la CinemaCity Braila. Revin cu nota
edyzaharia pe 26 martie 2014 10:43
N-ai mai revenit cu nota, sper că nu plângi și acum după bani?! :)
cotzofica pe 27 martie 2014 11:37
Probabil şi-a pierdut vederea după acest film şi nu mai poate posta. Sau poate s-a convins că filmul nu merită nici măcar un comentariu.
adi_ramses pe 23 Iunie 2014 11:19
Nu stiu de ce asa multe critici despre filmul asta, mie personal mi sa parut un film bun cu efecte si tot tacamul unui film reusit.
Acum 10 ani cand vedeam filmul cu Hercule ala vechi cu 0 efecte si costumele alea amarate ne uitam toti muti de uimire. Acum suntem toti regizori cu pretentii

adidmt pe 06 Februarie 2014 11:41
De departe cel mai prost film
Demuuuult nu am mai văzut un film atât de prost... De la început până la sfârşit o porcărie.
clau_ditza091 pe 02 Martie 2014 00:33
Un film care in ciuda titlului are de fapt foarte putine in comun cu legenda lui Hercule. Daca personajele nu aveau numele respective as fi zis ca-i vorba de cu totul altceva. Dar problema nu e ca au reimaginat legenda ci ca au facut asta intr-un mod cu totul banal, povestea fiind plina de clisee de la un capat la altul. Nici actorii nu ridica valoarea productiei, sunt frumosi si atat.
johnybz pe 11 Februarie 2014 17:02
Merge cumva
Vazut aseara in cinematograf. Oamenii astia exagereaza pe aici. Habarnisti.Filmul are intr-adevar mai multe minusuri decat plusuri , dar nu e un fail atat de mare pe cat incearca efectul de turma sa il arate.
Minusuri :
-s-au zgarcit foarte mult la bulion. N-am inteles de ce injunghierile sunt regizate atat de prost. Se vede clar ca in momentul cand sabia intra in cineva , nu intra in corp , ci o prinde intre corp si mana. Asta a fost jalnic intr-adevar.
- leul ala pare desenat cu stanga
- Hercule este denumirea in mitologia romana , iar aici s-au folosit cu precadere denumiri grecesti : Hera , Zeus, etc. In mitologia greaca se numea Heracle.
- tipa care joaca pe Hebe chiar are o interpretare execrabila.
-Hercules pare gay

Plusuri :

-imagini destul de bune , merita vazut in cinematograf. la fel si efectele. Partea cu biciul… citeşte

johnybz pe 12 februarie 2014 02:38
trebuia sa mai adaug la minusuri : Cum s-a vindecat rana aia de pe spate produsa de fierul incins intr-o luna ? a ramas o cicatrice care parea veche de cativa ani. Asta chiar a fost aiurea
johnybz pe 20 februarie 2014 01:04
Mdea... e o idee la faza cu rana. Dar la celelalte nu prea mai sunt scuze :))
viross pe 27 Iunie 2014 00:23
deci mai pe scurt....
filmul e varza...
povestea la fel...
efectele nu se mai pun...zero barat...
deci in afara de scott adkins...nimic nu a stralucit in filmul asta...
imi pare rau k nu pot sa notez filmul cu jumatate de stea...

nightmare28 pe 05 Aprilie 2014 22:13
6.6/10??
cum frate 6.6??:O filmul asta este ca si autostrazile noastre....bagi milioane de euro ca sa iasa ce???o mare panarama??pierdere de timp!!!nu va uitati!
MikkaelWolfganger pe 05 Aprilie 2014 13:50
E atat de rau incat nu imi vine sa il bubui si eu cu un doi sau un trei...E de 10 si ar putea avea ceva sanse sa intre la categoria:atat de prost, ca e bun, daca nu s-ar lua in serios atat de tare.Il astept sa se intoarca cu cosul plin de zmeure.

Kellan Lutz, tho...asta si cand joaca in animatii are grija ca ele sa nu depaseasca 5 pe imdb :)).

quattro pe 27 Martie 2014 01:01
Un film foarte slab, scenariu, jocul actorilor, efecte, etc. In nici un caz nu merita vazut la cinema, aveti variante mai bune.
copilu_batran69 pe 23 Februarie 2014 23:53
Teapa
Prostimea s-a dus la cinema ca o cireada de vaci fara sa stie ca de fapt filmul este ''chinezarie'' si nu Hercules cel cu Dwayne ''THE ROCK''Johnson pe care desigur il asteptam cu nerabdare.Asta se intampla cand auzi de un film si nu dai un search pe prietenashu' "Goagal" sa vezi despre ce e vorba.
Exemple sunt multe de filme asemanatoare dar low buget facute in curtea scolii.
Un exemplu : Jack the Giant Slayer [original] si Jack the Giant Killer [chinezarie]

bogdan_alecu pe 16 Februarie 2014 12:38
NU SE MERITA VAZUT
o prostie de film ........l-am vazut 3D si tot o prostie ramane .......nu se merita ...plange-ti dupa bani ca mine!!!!!!!
bloodthirst pe 15 Februarie 2014 20:53
Iubesc mitologia greaca,am recitit de multe ori cele doua volume scrise de Al. Mitru ''Zei'' si ''Eroi'' , filmele sunt cel putin penibile ...
rokz pe 15 Februarie 2014 19:07
hercule
De cand se lupta Hercule in arena ??? Slab film. Au distrus frumoasa legenda despre Hercule, sad story.
romulus_stancu pe 08 Februarie 2014 19:00
porcarie
cel mai tampit film pe care l-am vazut vreodata vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv
DeadSea07 pe 06 Februarie 2014 18:31
Efecte si cam atat
Un film slab care merge pe aceeasi reteta ca toate filmele de la Hollywood din ultima vreme,si anume : spectacol vizual fara substanta.Nu vine cu nimic noi si cel putin pe mine aproape ca m-a facut sa ies din sala de cinema.Kellan Lutz e foarte inexpresiv.Faptul ca a aparut in franciza Twilight nu il face un mare actor.Nici macar nu il poti compara cu interpretarea lui Kevin Sorbo din celebrul serial din 1995.Roxanne McKee si Scott Adkins sunt singurii care s-au facut remarcati.Regia este mediocra.Coloana sonora il mai salveaza in unele momente,dar nu e suficient. Sunt foarte curios acum ce va fi de capul filmului "Hercules : the Tracian Wars",cu Dwayne Johnson in rolul lui Hercule.
gogutz pe 06 Februarie 2014 04:50
De vazut acasa!
Iei putin din 300, putin din Spartacus,putin din Legendele Olimpului se pune sare, piper dupa gust se amesteca pana iese un ''talmes-balmes, harcia-parcia,ghiveci zacusca'' si apare acest film Legenda lui Hercule....legenda?care legenda ca eu n-am vazut o scena concreta si concisa care sa fie din legenda!Eu ma tot intreb asa cei care fac aceste filme se documenteaza mai amplu despre aceste personaje si legende gen hercule?,cred ca si daca faceai un scenariu dupa ureche si auzind la piata asa pe sarite cate ceva despre hercule faceai ceva mai bun decat gramada aia de ''legume ciopartite si facute bors''....chiar si-au batut joc de acest film...dau nota 5 pentru ca unele scene de lupta mi-au placut ,au fost bine facute,in schimb efectele lasa de dorit: la un moment dat apare un leu in film care ,nu trebuie sa fii mare profesionist,este clar pixelat si prost animat de este evindent de la… citeşte
calinutzc pe 6 februarie 2014 13:52
Ti se pare ca Inglorious Bastards sau Django au scene concrete din istorie ? Cand comentariul tau contine "ve-ti ramane", ma indoiesc de ce-ai spus tu acolo.
calinutzc pe 8 februarie 2014 11:53
"obisnuieste-te". Judec omul dupa ce are in cap, iar tu n-ai nimic. Sezi ! Ai nota 4.
misterx2002 pe 13 Ianuarie 2014 15:58
sa vedem ce va iesi
asteptam cu nerabdare lansarea filmului....sper sa nu dezamageasca la asa buget
mitu_alexandru pe 19 Decembrie 2013 20:10
D
Chiar daca aduce mai mult cu Spartacus si cu Troia sper sa fie la fel de bun ca cele mentionate anterior.
darayawaus pe 28 ianuarie 2014 16:03
Se pare ca e :(
ruoxiii pe 28 ianuarie 2014 18:09
Manusa pe 08 Februarie 2014 19:27
Un film chiar foarte bun, nu ma asteptam sa fie atat de bun. Nu am mai vazut de mult timp un film cu romani sau cu lupte de la serialul Spartacus, din care actorul principal apare in acest film , Liam McIntyre care il interpreteaza pe Sotiris. Un film care mi-a placut si pe care il recomand.
Dacianus pe 12 februarie 2014 09:28
Nu ai vazut nici acum un film cu romani, erau greci. Chiar si in Siracuza, pe unde au mai poposit, era tot o colonie greceasca. Dar iti inteleg confuzia, in civilizatia greaca nu exista fetishul luptelor de gladiatori, cum prezentau astia-n film.
legolas05 pe 17 februarie 2014 18:36
Chiar asa,nu este un film cu romani ci cu si despre greci,dar producatorii s-au gandit sa faca o combinatie care a adus filmul in lista celor mai mari dezamagiri,atat la boxoffice cat si la critica.
H4cK3RuL pe 30 Decembrie 2017 22:46
ArTh # S. M. H4cK3R*uL Ionut
Nu este chiar cel mai bun film...
Actiune?! Mai bine zis film cu tema romantica.

Iulidesprefilme pe 20 Decembrie 2015 22:31
Mă aşteptam la altceva decât la prelungitele lupte sângeroase în stilul ultimilor ani, copiind la greu din Gladiatorul ori filme cu "pâine şi circ" şi la ceva sentimentalisme sau pupături...nu ştiu...unde sunt muncile lui Hercule sau episodul morţii...?
chiba_florin pe 12 Ianuarie 2015 00:20
Se putea mai bine ! M-au impresionat cateva scene, dar cam atat !!!!!!!!!!!!!!! :(
AlineziaBumfi pe 05 Octombrie 2014 12:21
Adevarata legenda a devenit filmul, la cat de prost a putut fi
Nu ma mai mira faptul ca pe Rotten Tomatoes, filmul are 3% rating-uri pozitive si este considerat cel mai prost film al anului 2014... La inceput, ziceam "Cat de prost poate fi?" si "Daca atatia romani au fost sa il vada in cinematografe, inseamna ca e ceva de capul lui". Dar m-am inselat amarnic. Filmul este o batjocura, de parca ar fi fost facut in anul 2000 la ce efecte speciale jalnice are. "300" il surclaseaza pe acesta DE DEPARTE, si e facut in 2006. Asa ca daca doriti sa il vedeti pentru spectacolul vizual, mare greseala. Povestea nu iti pune mintea deloc la incercare, iar personajele sunt patetice. Filmul se uita de cum incep sa ruleze creditele. Si acum spuneti voi: daca unei femei ii este infipt un cutit in inima, nu e normal sa moara?! Legenda lui Hercule incearca sa demonstreze contrariul.
NOTA MEA este 2!

Homegirl pe 07 August 2014 18:24
Lame
Printre cele mai proaste filme ever, cine a vrut sa bage filmul asta pe cinema a avut multi bani de dat, e de categoria a 3-a. A fost numai numele de el, practic ce s-a intamplat in film n-a avut nicio legatura.
danieliorga2000 pe 05 August 2014 01:15
Intre cele mai proaste filme din viata mea
Imi pare rau ca l-am vazut! Pierdere de timp,.....Am vazut insa si pareri pro.
Poate ca se adreseaza fanilor unui anumit gen si va avea succes.Vad ca are nota mare aici.

tony_mondyalu pe 29 Iulie 2014 00:41
pacat de acest film, au stricat ceva frumos, filmul se poate incadra chiar si in genul S.F. pentru ca unele faze sunt demne de S.F. , in rest filmul a avut unele faze interesante insa altele dezastruoase, parca se grabeau sa termine filmul, treceau de la o idee la alta in cateva secunde, repet..PACAT...
OldBoy28 pe 19 Iulie 2014 21:08
Prost !!!
Ca filmul a fost prost nu a fost problema, ca mai sunt filme proaste, partea proasta a fost ca am platit sa vad acest film, pentru ca am avut marea "inspiratie" sa il vad la cinematograf. In loc sa fie un film istoric, de legenda, parea mai mult un film ieftin de dragoste. Personajul Hercule, era interpretat de un baietel simpatic cu tente de gay, care nu avea nicio legatura cu Hercule, Sa speram ca cel cu The Rock va fii mai interesant.
tigrutza86 pe 10 Mai 2014 06:27
slabut
Ok....esec total din start pt ca nu au respectat legendele Olimpului.Au transformat o legenda captivanta intr-o telenovela difuzata in cinematografe.Ce dracului au avut in cap producatorii?Efecte slabute , nu zic ca la final blondina moare pt ca si-a infipt un pumnal in inima dar in secventa urmatoare ea e bine , sanatoasa ba chiar are si copil.Imi scapa ceva ?
nechy pe 04 Mai 2014 15:39
praf
Filmul nu respecta nici 1% din ceea ce este scris in Legendele Olimpului.
Dezamagitor.

marinescunadia20 pe 30 Aprilie 2014 22:45
Un film intr-adevar slabut.Nu are nici in clin nici in maneca cu "Legenda lui Hercule"...
Stefanzy pe 28 Aprilie 2014 09:59
Mi-au placut scenele de lupta , finalul si putin povestea ( asta daca nu bagi in seama faptul ca nu prea are legatura cu mitologia filmul ) . Totusi , ma abtin sa ii dau un 1 si privesc partea plina a paharului , notand filmul cu un 5/10 .
africanus pe 27 Aprilie 2014 00:06
O mare dezamagire......
Un film de o prostie monumentala, pierdere de vreme, astia de la Hollywood fac numai tampenii in ultima perioada, din prost in mai prost...
Mihai2508 pe 26 Aprilie 2014 09:35
Mare pacat
Este unul din putinele filme la care pana si trailerul este slab, mai sunt filme proaste, dar incearca sa te atraga cu trailer-ul, aici nici ala nu e reusit, m-am uitat la el ( in special fiindca era legat de Hercule) si acum regret, nu are nici o legatura cu Legendele Olimpului, dar hai sa spunem ca este doar un film, si nu prezinta nimic din legende, dar pana si asa este un film prost, actorii joaca prost, efectele speciale sunt prost gandite, 3 sferturi este facut doar pe calculator, dar cu efecte foarte slabe. Am oscilat intre a da nota 3 sau 2, dar recunosc ca am vazut si filme mult mai slabe. Pacat, avea potential filmul.