Păreri The Last of the Mohicans

(1992)

Ultimul Mohican

defav pe 27 Octombrie 2009 15:37
Film select
E o capodopera , reda excelent un dramatism specific acelor vremuri , iar povestea de dragoste desi pare contrastanta cu actiunea , dozeaza si mareste tragismul povestii.
Intr-o vreme si intr-un context aprige ,extrem de dure , in care viata unui om nu valora prea mult , firul povestii ne evidentiaza citiva oameni remarcabili ce lupta in extremis si se sacrifica pentru a putea depasi situatiile cu care sint obligati sa se confrunte,din puternicul simt de conservare ,din dragoste si prietenie.
Tarie de caracter, energie si vointa, dragoste, spirit de sacrificiu,multe asemenea reies cum nu se poate mai clar din aceasta pelicula ; muzica e senzationala ..

portofel pe 1 ianuarie 2010 20:01
bun comentariu
danaaa61 pe 7 iunie 2012 23:00
da frumos comentariu iar muzica senzationala a fost rasplatita cu un Oscar pe care il merita
Cristi Weed pe 13 Mai 2008 15:29
Capodopera e putin spus! Coloana sonora pe care o prezinta este fenomenala ! Filmul asta merita mai mult de 4 stele , dar am uitat ca majoritatea omenirii ce se afla pe teritoriul Romaniei este mai putin culta si apreciaza mai mult filmele : indiene (niste bazaconii) sau cele cu Jean Claude Vai Doamne !
geo_george93 pe 17 iulie 2014 22:15
Hai sictir , am cultura foarte bogata in muzica si filme , dar nu poti ataca un om ca Jean Claude Van Damme care si-a castigat o groaza de fani prin filmele lui bune de actiune , am plecat de mic copil vizionand filme cu Van Damme , Arnold sau Stallone ,am ajuns sa vad filme cu sutele , extraordinare , capodopere inspirate din realitate dar asta nu inseamna daca Mohicanii e un film extraordinar(da, intr-adevar este)filmele cu Van Damme sunt proaste , nu mai fiti rai , Van Damme cu filmele lui in dreptul lui , Ultimul Mohican e cu totul alta poveste!
contas pe 8 februarie 2021 11:12
Bine spus Geo, subscriu cu tot cu sictir.
cezarika21 pe 03 Mai 2012 08:29
Stingerea unui neam
Ecranizare a romanului omonim al lui James Fenimore Cooper, filmul ”The Last of the Mohicans” prezintă o aventură eroico-romantică desfășurată în anul 1757, în timpul Războiului Franco-Britanic de pe teritoriul american. Pe fundalul luptelor violente între francezi şi britanici se înfiripă o poveste de dragoste între Nathaniel Ochi-de-Șoim (Daniel Day-Lewis), fiul adoptiv alb al mohicanului Chingachgook (Russell Means), şi fiica unui colonel britanic.

Chiar dacă există unele diferenţe faţă de roman, povestea clasică de iubire desfășurată pe fundalul unui război crud își impresionează spectatorii prin calitatea înaltă a imaginii, sunetului, interpretării și a regiei. Imaginile superbe și coloana sonoră excepțională aduc poveștii un aer de legendă, eternizând niște vremuri istorice parțial uitate. O Americă colonială în proces… citeşte

bizonul pe 29 aprilie 2017 06:35
Acesta se numeste ca-i un film bun chiar daca sunt diferente fata de roman. Asta-i rolul filmului sa te tina cu "rasuflarea taiata" , sa te tina treaz, chiar daca filmul este programat seara mai tarziu.
bizonul pe 24 octombrie 2019 06:48
Uite ca, dupa postarea din 2017, filmul este programat zilnic pe diferite canale. O fi el "film de film" dar nici asa zilnic, zilnic, ptr. ca mai sunt si alte filme , mii. Vad ca sunt obsesii in programarea unor filme. Am vazut ca inclusiv oribilul film "Detectivu lu' Peste" il gasesti zilnic pe diferite posturi de film tv. Aceste filme au fost asa de des programate ca nu ar mai trebui distribuite zeci de ani pana apar alte generatii , ptr. ca cele actuale sunt satule "pana in gat".
bobocul86 pe 06 Octombrie 2009 21:30
un film bun care merita intr-adevar vazut; dar coloana sonora este geniala; soundtrackul l-as pune in primele 10
portofel pe 01 Ianuarie 2010 20:04
mi-a placut filmul foarte mult,dar si actorii si muzica.
Ioana Dobos pe 28 Ianuarie 2004 11:06
"Ultimul mohican" este cel mai bun film pe vare l-am vazut. Impresionanta este coloana sonora. Este de ajuns sa asculti muzica din film si daca ai vazut o data filmul iti reamintesti si cele mai mici detalii. De asemenea imaginile sunt foarte expresive si potrivite cu evenimentele din film. Cand vezi toate acele locuri nu poti sa nu te imaginezi acolo si sa nu traiesti povestea. Actorii au jucat foarte bine si cel putin pe mine m-au transpus exact in acele vremuri si m-au facut sa traiesc toate evenimantele impreuna cu ei. Nu am nici o obiectie in legatura cu filmul, a fost exceptional. Felicitarile mele atat actorilor cat si intregii echipe care a realizat filmul.
Marie_Antoinette pe 02 Noiembrie 2010 22:05
film de colectie.....................................................
danaaa61 pe 7 iunie 2012 22:47
au taiat pt ca asa era normal pentru ora la care se difuza filmul se mai uitau si copii................
Marie_Antoinette pe 8 iunie 2012 13:56
filmul nu era oricum unul pentru copii. au ramas multe alte scene nerecomandate lor. tu te ia si te uita la desene animate!
CazaGio pe 06 August 2012 15:09
Film foarte, foarte bun. Daniel Day Lewis face un rol de exceptie, iar povestea filmului este originala si interesanta. Desi are un final un pic trist, filmul merita vazut
Vorador pe 06 Februarie 2011 18:41
Am citit si cartea si chiar daca exista diferente intre aceasta si film amandoua sunt extraordinare.
onlywords pe 30 August 2010 23:31
din punctul meu de vedere, este unul din rarisimele cazuri în care filmul m-a impresionat mai mult decât cartea. intr-adevăr, coloana sonoră este genială și configurează foarte bine acțiunea filmului. povestea de dragoste este emoționantă și chimia dintre day-lewis si stowe funcționează la maxim. cred că ceea ce caracterizează această peliculă este dramatismul pur. încă îmi amintesc momentul în care l-am văzut în cinematograf acum o sută de ani :)) (de fapt vreo 18).
danciu alexandru pe 10 Aprilie 2006 14:48
fain filmu! da muzica-i foarte faina
HB pe 17 August 2010 23:23
E un film bun si bine facut ,dar mai ales muzica-i foarte faina.Merita vazut .
MissSnowdrop pe 28 Martie 2012 09:24
foarte bun, mereu ma linisteste si ma face sa uit de toate grijile cand ma uit la el...merita vazut cu siguranta.
Narcis_1976 pe 29 Ianuarie 2011 13:19
Superb, un film de exceptie ! l-am asezat In top 5 filme personale.
crisM pe 01 Iulie 2010 18:08
O adaptare reusita a romanului cu acelasi nume. Trebui vazut cu siguranta. Coloana sonora 10!
Ynspy pe 11 Aprilie 2010 21:36
o poveste tulburatoare si emotionanta ,un rol de exceptie a lui Daniel Day Lewis,coloana sonora absolut fantastica...un film cu puternic impact emotional,o poveste de iubire impresionanta , ce se naste in mijlocul unui razboi...scene violente,dure si mult dramatism dar un final oarecum fericit...merita vazut...:d
danaaa61 pe 7 iunie 2012 22:39
extraordinar film!!! l-am vazut de nu stiu cate ori si nu ma satur de el,iar de coloana sonora ce sa zic GENIALA ,pacat ca vedem prea rar astfel de filme
ionutt- pe 05 Iulie 2011 00:58
Frumos. Foarte ofertant din punct de vedere vizual si auditiv, plus povestea buna si foarte important zic eu.. actori potriviti pentru roluri. Nu prea ai cum sa nu urmaresti cu placere filme de genu` asta, le cam are pe toate, chiar si partea cu iubareala pot sa zic ca mi`a placut, realizata in asa fel incat sa nu se dea in penibil, ceea ce mai rar prin alte filme. Luati si`l vedeti
IrmaGrese pe 25 Iulie 2010 17:37
Genial filmul, cannot wait to see it tonight :X

Si coloana sonora e exceptionala (mi-a ramas mult timp in minte) ...

alexcretu75 pe 17 Iunie 2010 15:19
Capodopera
Un film ca acesta vedem rereori,un film bun,coloana sonora a fost fantasticaNota 10.
kisik pe 10 Februarie 2010 22:04
Ah, se putea sa nu contina si o scena sexuala? :))
M-a surprins sa vad ca au inversat rolurile Corei si ale surorii ei Alice dar a fost destul de bine si asa. Cartea e superba, filmul e bun si el, dar intr-o masura mai mica.

Amaya93 pe 27 August 2009 17:02
Mie mi-a placut.
Putin impresionabil, insa merita vazut.

Avril9997 pe 20 Mai 2013 19:13
Superb . Actori geniali ( Daniel - Day Lewis , Madeleine Stowe , Russel Means etc ) . Povestea filmului este superbă . Un film de excepție , l-am văzut de multe ori , și vreau s-l revăd de câte ori e posibil :) . E o capodoperă , un film de văzut .
ALLEXXYSS pe 03 Februarie 2013 01:52
EXTRAORDINAR
Ce as putea sa spun despre acest film???Hm,cartea a fost favorita mea,alaturi de WINNETOU,in copilarie,le-am citit de nenumarate ori....filmul acesta l -am vazut de multe ori....E un film drag sufletului meu,poate unii vor spune ca e un film usor,comercial,nu conteaza,mie-mi va placea si peste 20 de ani!!!Coloana sonora este probabil,printre cele mai bune din istoria cinematografiei,accentueaza dramatismul filmului......CAPODOPERA!!!
Amy9998 pe 21 martie 2013 21:24
Bravo , respect.
Gable pe 10 Ianuarie 2013 20:44
Un foarte bun film istoric,cu o distributie excelenta.
Jigorugu pe 08 Ianuarie 2013 03:58
Coloana sonora e una dintre cele mai frumoase din lume , desi melodia este una irlandeza care nu are cam nimic in comun cu filmul . Filmul este foarte bun , cu tenta istorica , veridica sau nu ( nota 8 )
SANDA45 pe 02 Ianuarie 2013 11:20
Un foarte bun film istoric,dramatic,cu o distributie de prima mana,o intriga puternica,un subiect unic, bazat pe celebrul roman a lui Cooper, cu acelasi nume.Plictisitor pe alocuri,dar asa incepe orice film istoric.
Ghemot pe 15 Octombrie 2012 17:15
Foarte frumoasa actiunea filmului. Practic ecranizarea obtinerii independentei Scotiei!!!
defav pe 28 iunie 2014 00:48
Scotia ?! Independenta ?! Trezeste-te, omule !!! Ce ai visat ??
xerses pe 20 Februarie 2012 09:01
Un film excelent.L-am vazut demult, dar il voi revedea cu placere la o noua difuzare pe posturile romanesti.
popo ionica pe 20 Octombrie 2008 12:48
e un super film care devine usor usor un clasic ,e o capodopera muzica, imagine ,actori ,tensiune,filmul chiar descrie foarte real scene din razboiul franco englez pentru continentul american
e unul dintre cele mai bune filme pe care am vazut si am vazut multe
beton

RAZZELL pe 03 Februarie 2013 01:39
SUBLIM
Un film foarte frumos,difera destul de mult scenariul de carte,dar mi-a placut.L-am vazut de vreo 10 ori......RUSSEL MEANS, actorul care-l interpreta pe CHINGACHGOOK ,a murit anul trecut pe 22 octombrie.....Acum e pe campurile de vanatoare ale indienilor,acolo unde nu a calcat inca niciun alb(conform credintei indiene).....MERGI IN PACE ,ULTIMUL FIU AL MOHICANILOR!
deadlord pe 02 Septembrie 2012 20:40
Unul dintre cele mai bune filme de aventura, dupa parerea mea.
danaaa61 pe 07 Iunie 2012 22:54
da parerea mea este capodopera fara discutie ,un film fara efecte speciale doar joc actoricesc de exceptie,peisaje de te lasa cu gura cascata iar de coloana sonora ce sa mai zic? GENIALA.
legolas05 pe 19 Iulie 2011 20:44
bun
un film foarte frumos,mie mi'a placut destul de mult...nota 8
RomaniaMare pe 01 Iunie 2010 05:07
Un film bun,dar nu exceleaza in nici un fel,exceptie fiind coloana sonora,care este fenomenabila....Sa fiu sincer chiar m-a dezamagit,aveam mai mari asteptari de la film.
Oricum,recomand tuturor sa citeasca cartea cu acelasi nume de James Fenimore Cooper,deasemenea si celelalte carti din serie: "Vinatorul de cerbi"."Pionerii","Ultimul dintre mohicani","Preria" si inca un roman caruia nu ii tin minte titlul.

ALLEXXYSS pe 3 februarie 2013 01:58
Iti recomand un consult la spitalul 9 Bucuresti!
defav pe 28 iunie 2014 00:50
Ma faci curios, prin ce te-a dezamagit acest film ?
user-5d989bdbd5aa1 pe 05 Octombrie 2019 16:52
Un film bun cu o coloană sonoră deosebită. Recunosc că l-am revăzut de mai multe ori și-l voi mai revedea cu plăcere și în viitor. Aș fi preferat ca rolul lui Eric Schweig, respectiv Uncas, să fie mai reliefat, exact ca în roman.
lili22 pe 01 August 2019 18:53
Un film supraevaluat in ciuda distributiei.Clisee din filmele americane.Eroii principali isi arunca priviri lungi ...cad pe ganduri.
lea72 pe 29 Iulie 2019 20:42
Azi l-am urmărit pentru a nu ştiu cata oară...dar melodia, melodia e bestială.
perca_mihai_marco pe 26 Aprilie 2019 14:22
Filmul este bun și merită văzut cel puțin odată. Coloana sonoră merită pe deplin Oscarul.
niggeremall pe 14 Ianuarie 2019 22:06
Nu cred ca a existat in lumea cinematografiei un film care sa cantareasca atata de greu in preferintele telespectatorilor datorita coloanei sonore pe cat a facut-o filmu asta. Poate atuinci la inceputuri s-ar mai fi putut vorbi de importanta simtului auditiv in cinematografie dar eu unu nu mai stiu alt film in care sa aibe un asemenea impact. Un minus as spune c-a fost folosirea de vrea 3 sau 4 ori a acelei parti sonore care-a facut filmu asta cunoscut. Am vazut foarte putine filme in special dinainte de 90 din care cauza as zice ca filmu asta a fost mama multor clisee, dar nu vreau totusi sa-l critic ca mi s-0a parut foarte bine pus in practica. Acuma depinde si de ce s-a vrut cu el.
carmen_angelus_romila pe 23 August 2018 09:56
O poveste indeopste reala al vietii bastinasilor ameericani sub ororile groaznice petrecute in timpul colonizarilor fortate de la acea vreme si in care se distinge, cu precadere, interpretarea actorilor Daniel Day-Lewis si Madeleine Stowe.
AdiMind pe 12 Octombrie 2017 23:59
Anul actiunii e 1757
Actiunea se deruleaza pe fondul Războiului Anglo-Francez din 1757, si nu din 1936, cum scrie in sinopsis.
cristi_nichita pe 04 Iulie 2017 11:37
cums a vad filmul
??????????????????????????????????????????????????????????????????

andystarx pe 17 Februarie 2016 18:17
In afara de coloana sonora,care a fost superba,si de jocul lui Daniel,filmul nu mi s-a parut ca a avut o poveste extraordinara,poate cartea este mult mai buna !Nu este un film de tinut minte,sau de revazut ! In concluzie,un film mediocru,dar cu o coloana sonora celebra !
Lavili pe 31 Ianuarie 2016 11:04
cand filmul bate cartea
Capodopera! Un film mai bun decat cartea din care a fost inspirat.
Bogdan.Alexandru pe 21 Ianuarie 2016 18:55
Filmul este impartit intre povestea de dragoste dintre Hawkeye si Cora Munro si razboiul dintre Franta si Anglia. La prima vedere cele 2 subiecte nu au vreo legatura, dar in acest film s-a creat o armonie intre ele.
Superb.

bizonul pe 22 Aprilie 2015 07:29
Astazi 22.04.15 la National Tv. avem un film grozav , "Ultimul Mohican". Filmul este programat la o ora excelenta, inlocuind astazi, idioteniile programate zi de zi la aceasta ora, pe acest program tv. Daca cineva nu agreeaza acest film , atunci are o problema , are un defect pe la gandire.
nick-azh pe 08 Februarie 2014 20:14
The Last of the Mohicans Ultimul Mohican
Razboi,dragoste si aventura.Cele mai esentiale si mai fascinante elemente pentru un film perfect.Fenimore Cooper a creat o capodopera, si cu ajutor acestei capodopere si a actorilor a rezultat un film EXCELENT! Merita vazut ! 10+.
B.M.Filip pe 01 Ianuarie 2012 09:06
Nu respecta,decat in linii mari,romanul cu acelasi nume scris de Fenimore Cooper, iar unele faze ar putea crea confuzie.Insa a fost regizat cu multa pricepere,iar atmosfera din carte este foarte bine transpusa in film.Mi-a placut foarte mult,un film reusit!
Iulidesprefilme pe 07 Martie 2013 19:30
Film de război şi de dragoste în Lumea Nouă...
primola94 pe 29 Ianuarie 2010 17:09
Foarte bun filmul,la fel si cartea .Actorii sunt foarte buni,povestea pe masura, iar soundtrack-ul este minunat.