Păreri The King's Speech

Discursul regelui

zgubi pe 22 Ianuarie 2011 14:03
sublim
Colin Firth si Geoffrey Rush s-au completat sublim in etapele filmului.La un moment dat,am avut senzatia ca Firth este balbait de-a dreptul :)
Pe langa jocul impecabil al actorilor,un plus a fost si redarea minutioasa a Marii Britanii din acea perioada.

senna350 pe 22 ianuarie 2011 17:06
Un film "tensionat", foarte bine articulat. Geoffrey Rush impecabil, iar Colin Firth, un adevarat discipol al lui Anthony Hopkins.
bloodthirst pe 7 mai 2023 16:12
#monallyssia Cu adevarat un film deosebit din toate punctele de vedere! Insa, drept in ceea ce-ai spus referitor la gusturi. Uite eu de exemplu nu am ''inghitit'' deloc Titanic (11 premii Oscar! ) ba mai mult inca nu l-am vazut in totalitate pana acum.
Sergiu.Lobont pe 20 Februarie 2011 00:33
Se intampla si la case mai mari
"-Pauzele lungi sunt bune. Dau solemnitate marilor evenimente.
- Atunci, eu sunt cel mai solemn rege din istorie!"

De acelasi umor fin si foarte rafinat a fost presarat filmului pe tot parcursul lui, fie ca este urmarea unei auto-ironii din partea printului Albert mai apoi rege Richard al VI-lea fie ca vine ca urmare a desfasurarii unei situatii. Asta in conditiile in care participantii la dialoguri sunt Colin Firth care a facut un rol de Oscar si Geoffrey Rush care a facut si el un rol de Oscar dar nu in ultimul rand Helena Bonham Carter, cu o contributie mai mica dar la fel de consistenta.

Acum sa fii balbait e destul de stanjenitor pentru orice om de rand daramite daca mai esti si regele Angliei... daramite daca mai esti si in perioada de razboi si ai gramada de discursuri de tinut si nu in fata familiei ci in fata intregii natiuni. Trebuie tinut… citeşte

Sergiu.Lobont pe 7 martie 2011 03:00
Sa inteleg ca pentru cei ce mi-au dat dislike a fost prea lung ceea ce am scris eu? Alte motive nu vad din moment ce nu am criticat absolut deloc filmul ba chiar din contra. Si daca tot vreti sa dati dislike poate aveti si "true grit-ul" sa va motivati deciziile.
doddydeea pe 3 august 2016 16:12
Iti spuneu alte motive:daca-ti citesc sinopsisul (pentru ca asta este asa zisul tau comentariu) nu-mi mai arde sa vad filmul!
Boss_of_Bosses pe 08 Aprilie 2012 19:52
Scenariu SLAB, Actori interpretare PERFECT
un rege balbait .......... aiurea ...... TREBUIA DAT JOS DUPA TRON :))

Critica ce nu este de criticat, un film facut sa castige oscarul. :))

In cazul in care Tom Harper >Discursul Regelui< ar fi evaluat in filme de casa , ar fi boss-ul. Ani 1920-1930 sint perfect reprodusi, aruncand in film actori ca Colin Firth,Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter si Michael Gambon, persoane ce reprezinta aproape toate Harry Potter. La ce sa te stepti de la cinematograful britanic, decat sa umanizeze un bogat.Sub aceasta precizie tehnica din "Discursul Regelui" este o poveste , ce sincer simt, ca nu merita. Istoria regelui George VI (Firth) depasirea impedimentului in vorbire sufera de incosistenta in contextul mai larg la al II-lea Razboi Mondial.Fiul cel mare, regele Edward al VIII (Guy Pearce), face curte la o americana, mai mult de atat o femeie divortata :). Biserica… citeşte

JohnnyAddams pe 23 mai 2012 22:08
Foarte interesanta parerea ta. Exact ca nickname-ul.
Boss_of_Bosses pe 24 mai 2012 13:42
...fac si ceva care sper sa-ti fie pe plac Johnny , voi schimba nota , voi da o nota corecta pentru ochiul meu de cinefil ;)
legolas05 pe 23 Decembrie 2010 23:36
am vazut filmul....este bun si foarte interesant.....merita toate premiile castigate
mvpsebi pe 23 Ianuarie 2011 11:35
The King’s Speech e un film la indemana tuturor
Nu are nici complexitatea, nici subintelesurile unor filme foarte laudate, poate/sigur pe merit, precum Inception sau Black Swan spre exemplu, insa are calitatea morala a amandurora la un loc. Vorbeste in esenta despre suportul pe care ti-l poate oferi un prieten in a-ti depasi propriile temeri.

Inca o dovada ca nu e neaparat nevoie de efecte speciale pt a face un film placut vederii. Si intr-adevar, acest film e foarte placut vederii, doua ore care trec pe nesimtite, asta datorita actiunii liniare si in special datorita actorilor. Ii mentionez doar pe Geoffrey Rush si Colin Firth, pe acesta din urma l-am vazut pt prima data in vreun film si pot spune ca mi-a facut o impresie extraordinara. A avut o prestatie pe masura istoricului discurs in urma caruia Regatul Unit declara razboi Germaniei lui Hitler.

pe 6 martie 2011 00:05
mvpsebi pe 19 aprilie 2011 16:39
Daca vei argumenta de ce ti se par cele doua mai bune decat TKS, te voi crede pe cuvant ! Pana atunci...
andreighost pe 19 Ianuarie 2011 23:45
genial!
absolut g e n i a l !
Din punctul meu de vedere, este unul dintre cele mai bune filme din ultimii ani!

coco2 pe 4 martie 2011 18:50
O porcarie , era sa adorm in sala.
nicoux pe 4 iunie 2011 22:07
cocodoi are alte gusturi ce vreti ,sunt curios de parerea lui cocounu!
regizorul pe 17 Ianuarie 2011 16:30
un film foarte bun nu este cum va inchipuiti ca este un film lung plictisitor plin de discursuri dincontra tot filmul nu contine mai mult de 2 discursuri si alea is scurte ,filmul este o capodopera .
luci4n pe 24 Ianuarie 2011 01:09
Un film de exceptie !!! The King's Speech este o pelicula pe care chiar nu trebuie s-o ratezi .
cata_pytzy pe 25 ianuarie 2011 23:01
merg pe mana ta
EugenLaurentiu pe 16 februarie 2011 23:22
:)))
Moody pe 26 Ianuarie 2011 02:11
Fara indoiala unul dintre cele mai bune filme ale anului. Daca inainte de a viziona acest film nu eram sigur cine merita Oscarul pentru cel mai bun actor in rol principal, acum nu mai incape indoiala, acest premiu va fi adjudecat de Colin Firth, care face unul dintre cele mai bune interpretari din cariera sa. Inca o data scoala britanica de teatru dovedeste ca are cei mai buni actori din lume.Filmul prezinta o poveste aparent banala despre un om care nu poate vorbi in public. Povestea capata insa o cu totul alta intorsatura daca acel om este regele Marii Britanii, iar periada in care este rege este chiar perioada celui de-al doilea razboi mondial. In comparatie cu carismaticul Hitler care pare a fi nascut pentru a se afla in fata multimii, regele Geoge al VI-lea este un orator mai modest, datorita balbaielilor sale. Cu toate acestea el reuseste sa isi infranga temerile, iar vocea sa… citeşte
pe 6 martie 2011 00:05
sebybog pe 22 Ianuarie 2011 17:50
parere
Tocmai am vazut filmul. De acord cu zgubi, un film excelent. Si recunosc , l-am urmarit , pe alocuri, cu sufletul la gura, mai ceva ca un film de actiune. Si redarea atmosferei de atunci e foarte, foarte buna, uneori aveam senzatia ca e un film alb-negru facut chiar in acea perioada. Merita vazut, e mult peste "capodoperele" cu incasari de sute de milioane....
zgubi pe 23 ianuarie 2011 12:56
Poate are noroc sa inhate Oscarul,il merita cu prisosinta.
doinarac pe 14 Ianuarie 2011 22:39
Vizionarea nu este o obligativitate !!!
"@wildinthecountry" ok, nu e obligatorie vizionarea ..... :-))

Mie , astfel de filme "cu vorbarie" mi se par foarte interesante, "umane"!
Le prefer celorlalte!
"De gustibus non disputandum est " ! zice o maxima...

caluser pe 25 Ianuarie 2011 14:46
Colin Firth siGeoffrey Rush fac un stralucit recital actoricesc ce incanta inimile privitorilor-un film excelent!
xutzux pe 22 Februarie 2011 17:27
Dezamagire
filmul pare foarte interesant, dar eu nu inteleg de ce este difuzat doar la cinema city in Bucuresti? de ce nu si in Arad, Timisoara, Cluj, Iasi ?? multi nu au posibilitatea de al viziona
Genyus09 pe 3 martie 2011 23:36
filelist.ro ;)
aliku23 pe 24 Ianuarie 2011 02:58
Este adevarat ca atuul filmului il reprezinta performanta extraordinara al lui Colin Firth demna de o statueta , dar s-a pus prea mult accent pe ea . In diferitele cronici pe care le-am citit nu a fost criticat filmul in sine ci doar prestatia actorului , fapt ce ma revolta pentru ca este unul din cele mai bune filme din ultimii ani si dupa mine cel mai bun film al anului (mai bun decat Reteaua de socializare a lui David Fincher care a facut filme mai bune sau complicatul Inseption care ofera o experienta cinematografica unica dar desi este foarte antrenant , l-am urmarit cu mai putina emotie decat pe acest magnific The King's Speech) . Echilibrul se regaseste in tot (scenariu , actorie , tratarea subiectului) si de aceea filmul este urmarit cu interes de multi dintre noi si se demonstreaza din nou ca twisturile si efectele speciale nu sunt musai pentru a ne tine pe scaun pana la final… citeşte
Mozart pe 14 martie 2011 20:55
Imi place cum vezi lucrurile..in mare masura
aliku23 pe 14 martie 2011 22:52
Multumesc pentru apreciere .
elmedico pe 26 Ianuarie 2011 22:36
Pentru acest rol Colin Firth este castigatorul oscarului de cel mai bun actor in rol principal! Este mult mai bun in acest rol decat Jeff Bridges in True Grit!
mister_a pe 03 Martie 2011 17:34
Un film bun, nu foarte bun
Un film bun, nu foarte bun. Inceputul e plictisitor iar miezul filmului e intalnit in multe altele sau mai bine zis e cam previzibil.Chiar daca pentru multi pare un film select bine pus la punct ca si detaliu, sunt de parere ca nu merita oscarul sau cel putin eu nu l-as fi dat fiindca un film de oscar pe langa faptul ca trebuie sa ma impresioneze mai trebuie sa imi si placa foarte mult, sa aiba puterea sa ma tina dezlipit de ecran si nu de cutia cu popcorn.
alexaa pe 23 Ianuarie 2011 09:51
Un film bun ce beneficiaza de uimitoarea prestatie a lui Colin Firth care manuieste foarte bine personajul, nu exagereaza cu balbaielile , nu-l duce intr-o zona penibila, nu exagereaza cu expresiile faciale ci face un personaj extrem de convingator si credibil.O prestatie la fel de buna are si Geoffrey Rush, cei doi completandu-se perfect.Scenariul e bine construit astfel incat sa nu devina plictisitor .Un film interesant ,mai ales daca stiti ce inseamna emotiile unui discurs.
NmpN pe 21 Octombrie 2011 16:38
Un film de la care asteptam mai multe... Jocul actoricesc a fost cam singurul lucru care ma impresionat .
deiv pe 01 Martie 2011 01:28
Film bun intradevar.actorii senzationali.dar totusi,oscar? un rege pentru care era mai important ca a reusit el sa invete sa vorbeasca,decat posibilele consecinte tragice ale razboiului in care intrase tara sa(ce era asa impresionant la acest film?). Exagerat premiul oscar.Si nu e prima oara cand nu este drept.Totusi Colin Firth merita deplin. The King's Speech ( nota 7 )
GBooya pe 26 Februarie 2011 14:13
Cel care l-a interpretat pe Lionel merita recunoasterea Academiei.In rest fimul e previzibil,filmat frumos si cam atat..Nici vorba de a fi un film care nu trebuie pierdut.
Gabi.M pe 26 Ianuarie 2011 19:43
Cineva comenta ca a stat cu sufletul la gura in anumite momente, mai ceva ca intr-un film de actiune. Ciudat. Nu e genul de film. Chiar is curios la ce momente s-a referit.
E un film bun, despre prietenie. Un film serios, cu personaje create bine, cu actori buni. Nu e un film pentru fanii 50 cent :)). Dar nu e nimic imprevizibil, nu este o poveste atat de speciala incat sa merite un Oscar pt best movie. Dintre nominalizari as alege True Grit sau Black Swan. Este doar opinia mea si atat. Oricum, King's Speech e de vazut.

AeroX pe 26 ianuarie 2011 23:05
"Nu e un film pentru fanii 50 cent :)). " Ce afirmatie mai e si asta? Dar pentru cine e? Pentru fanii compozitorului Alexandre Desplat?
Gabi.M pe 27 ianuarie 2011 22:08
eventual...
White.Lily pe 17 Februarie 2011 09:20
Incontestabil ca prestatia lui Colin Firth este una de zile mari (ceea ce practic, este ceva tipic lui). Iar chimia dintre el si el Geoffrey Rush este foarte puternica.
Iar un alt atu foarte important al filmului din punctul meu de vedere, il reprezinta prezenta Helenei Bonham Carter care este de o spiritualitate extraordinara. Ea aduce o lumina si un sarm intregului film.
In alta ordine de idei, filmul este unul foarte solemn si serios, care cere, ceva rabdare din punctul meu de vedere care merita cu siguranta vazut mai ales datorita inspiratiei si optimismului care le aduce.

wildinthecountry pe 08 Ianuarie 2011 15:28
x
nu prea imi plac genul asta de filme
doar vorbarie,discursuri englezesti
mi se par prea plictisitoare
dar poate e doar parerea mea

aliku23 pe 28 ianuarie 2011 12:18
poate :)
Elliss pe 4 mai 2011 23:19
iTI RECOMAND SITHE BANK JOB
aayana pe 06 Martie 2011 22:32
Țin minte că aveam o colegă în școala generală. Se bâlbâia la fel ca Bertie atunci când o întrebau profesorii ceva. În rest, nu avea probleme. The King's Speech excelează prin transmiterea emoțiilor. Timp de 118 minute cât are filmul, am trăit în pielea personajului. De asemenea, atmosfera anilor 30 este redată cu un aer fresh-vintage, ceea ce atrage ochiul din punct de vedere estetic. Să nu-l uităm pe Lionel, logopedul. Mi-a plăcut felul în care s-au împrietenit cei doi nărăvași.
sabinalin pe 16 martie 2011 18:12
E cu adevarat un film deosebit, ma bucur ca a invins Facebook-ul la Oscaruri!
Jackyms pe 22 Martie 2011 19:25
MONUMENT DE PROSTIE!!!
Nu va recomand acest film.M-am uitat la 30 min din film si deja nu mai suportam sa vad ca tot citeste si incearca sa scape de balbait.Nereusit si ati pierde timp sa vedeti acest film
Elliss pe 4 mai 2011 23:24
Stii ceva uita-te la ,,Eu cand vreau sa fluier , fluier'', ca acela este film de Oscar,trebuie sa recunoastem!
iiii pe 29 iunie 2012 11:48
nu e transformers sau avatar tarane...
LeX89 pe 27 Ianuarie 2011 15:37
impresionant... merita nominalizarile si nu numai...unul dintre putinele filme bune din 2010
robywolf19 pe 06 Martie 2011 23:23
Un film plictisitor pe alocuri! Colin Firth face intr-adevar un rol bun! Dar cam atat.
Pitbull pe 08 Februarie 2011 01:10
Umor, sinceritate, originalitate naturală
"The King's Speech" - Umanitatea coroanei
Umor, sinceritate, originalitate naturală

Pe de o parte, deşi ani de zile am detestat reţelele de socializare, până la urmă Facebook-ul m-a cucerit.
Pe de altă parte, deşi am tot respectul pentru Marea Britanie, nu-i pot ierta ceea de a făcut în Al Doilea Război Mondial.
Şi cu toate acestea, sper din tot sufletul ca "The King's Speech" să detroneze la Oscar mediocritatea "The Social Network", de care-l desparte o distanţă ca de la cer la pământ. (Precizez că deocamdată vorbesc dintr-o perspectivă complet parţială: dintre cele zece filme nominalizate, până în momentul de faţă le-am văzut doar pe acestea două - deşi urmează foarte curând "The Kids Are All Right" şi "The Fighter".) Pur şi simplu, "Discursul regelui" şi "Reţeaua de socializare" nici nu suferă comparaţie - motiv… citeşte

catrinelul pe 10 februarie 2011 17:32
Da1 Cred ca e momentul sa recunosc ca, desi a facut un rol foarte bun, am simtit de multe ori pe parcursul filmului un alt "principal"dar si faptul ca rolul mentorului este mult mai ofertant. E interesant acest artificiu-Ducele de York si abia la final, Regele adica atunci cand devine cu adevarat suveranul si invingatorul acelui defect invalidant!
catalin_duta pe 11 februarie 2011 21:38
Corecţie (se pare că mănânc cuvinte de foame) "Puteai să-i DAI şi tu un 9..."
superdepeche pe 12 Februarie 2011 02:06
extrem de plictisitor
poate ca membrii academiei l-au vazut in 3d de are atatea nominalizari
fiecare cu pasaricile lui, numai ca stim cu totii ca americanii au stoluri intregi.

iu2llia pe 02 Martie 2011 13:03
am vazut filmul cu o seara inainte de a primi oscarul si dupa vizionare mi-am dorit sa fie castigator. Exceptional film! A meritat sa castige 4 titluri. Un film reusit si neaparat de vazut. Editia din acest an a Oscarurilor a avut filme de prima clasa.
GabrielaSirbu pe 27 Ianuarie 2011 14:10
Un film de mare rafinament si clasa, in care bunul simt, decenta si calitatea umana - care o depaseste pe cea monarhala - sunt absolut dezarmante, iar jocul actorilor IMPECABIL!!!
10 stelute binemeritate!!!

sabinalin pe 18 martie 2011 17:04
Corect!
Spaghete pe 29 Martie 2011 16:46
Foarte bun! Un film despre incredere, ambitie, prietenie si perseverenta, condimentat pe alocuri cu un umor de calitate.
"A trebuit sa ma balbai de cateva ori ca sa ma recunoasca" - :)

Kos_min pe 08 Februarie 2011 00:35
mda
Colin Firth si Geoffrey Rush-au jucat bine,ok,dar cat te duci sa vezi un film nu te duci doar sa vezi cum joaca actorii,mai vrei sa vezi si un scenariu sau o regie pe masura...
Crisstyan25 pe 20 martie 2011 16:40
Corect. De ce nu intelege toata lumea treaba asta? :)
Railysse pe 7 iunie 2011 17:24
Nu esti critic Cristian... Asculta parerile celor care sunt specializati in asta. Poti sa le vezi parerile acestor critici pe http://movies.yahoo.com/movie/1810124453/info. Doar daca filmul nu este genul tau, nu trebuie sa spui ca este prost.
Mei5ter pe 06 Martie 2011 20:31
E un film destul de enervant daca nu ai rabdare 2 ore sa asculti un balbait. Personal am rezistat doar o ora.
Mudavapp pe 15 Februarie 2011 16:11
Putin dezamagit
CIne vrea un torrent bun?am descarcat filmul de 6 ori ca sa il gasesc in varianta super buna...Din comentariile pe care le-am vazut postate aici ma gandeam ca o sa vad un super film si cand am inceput sa ma uit tot asteptam sa se intemple ceva care sa imi trezeasca cu adevarat interesul...Am asteptat pana can sa terminat filmul...Nota 6
Stephen2D pe 30 Octombrie 2015 20:58
Do Re Mi Fa SoLLAAAAAAAAAAAAA Si D’Oscar

lolosu pe 13 Februarie 2011 12:39
cu dus si intors..
Sincer nu cred k merita nominalizat la 12 oscaruri,s-au vazut si drame istorice mai bune decat "The King's Speech"
lolosu pe 13 februarie 2011 12:41
Era sa uit .. exceptional rolul jucat de Colin Firth, merita oscarul!
kakapiciu pe 25 Decembrie 2011 13:09
Cu siguranta unul dintre putinele filme istorice care m-a impresionat. In ciuda lipsei efectelor speciale filmul arata destul de bine si demonstreaza ca, chiar daca nu sunt efecte un film poate iesi destul de bine!
Dubrasca pe 14 Octombrie 2011 00:33
Mie una,mi-a placut filmul acesta, l-am si cumparat pentru a-l avea in colectie.Dupa parerea mea isi merita premiile.Atat.
sabinalin pe 16 Martie 2011 18:08
Triumful bunului simt
Ieri am coborat in lumea sumbra si complicata a domnului Puiu, o lume cu care,din pacate, ne-am obisnuit sa traim pentru ca,vechi cliseu cu prea multa realitate inclusa, "tara noastra e frumoasa,pacat ca-i locuita". Astazi am urcat intr-o lume mult mai civilizata, o lume catre care tinerii romani sunt alungati de incompetenta clasei politice care macina in permanenta tarisoara pozitionata tot mai mult doar cu numele in Europa. Am fost martorul unei felii de istorie impecabil puse pe ecran de un regizor, Tom Hooper,care n-a fost nevoit sa apeleze la giumbuslucuri savante ci care s-a marginit sa filmeze in stil clasic, apropiat de scoala lui James Ivory. E reconfortant sa vezi ca mai exista conducatori pe care chiar ii preocupa viitorul supusilor lor,sa vezi ca mai exista oameni care tin la moralitate,sa vezi ca mai exista oameni care se ambitioneaza sa creada in puterea binelui. Am… citeşte
Ammelie pe 22 Februarie 2011 11:51
The King's Speech (2010)
Da, un film bun! O poveste interesanta, o abordare fresh, un joc foarte bun al tuturor actorilor si o atmosfera foarte bine creata. Nimic de reprosat, foarte placut de vazut, cu acea imbinare de accente dramatice si comice care caracterizeaza un film bun. Dialoguri savuroase si intr-adevar o prestatie de Oscar a lui Colin Firth. 8/10
psihologu pe 03 Februarie 2011 21:48
Un film de exceptie
O ilustrare a unor evenimente reale interpretate cu maiestrie de o echipa de actori care ne-au intrecut toate asteptarile. Pelicula nu este pentru toate gusturile sau varstele, dar cine-i va putea intelege adevarata ei valoare va ramane profund impresionat/a...
Un film care nu trebuie pierdut.

El_KaPpa pe 28 Februarie 2011 15:06
"God Save the King"
Am vazut drame bazate pe povesti romantice, pe povesti de razboi sau pe diferite boli de care sufereau personajele, dar niciodata nu mi-am imaginat prin ce trece un om balbait (sau cu probleme de comunicare) si cat de greu ii este sa nu se poata exprima, mai ales in cazul de fata cand vorbim despre un conducator al poporului. O poveste simpla la prima vedere dar neasteptat de captivanta, originala, emotionanta, cu o buna incarcatura psihologica, pe alocuri amuzanta si ironica, avand un impact puternic ca este inspirata din viata lui George al VI-lea, un simbol al rezistentei pe durata celui de-al doilea razboi mondial. Scenariul insa, nu ar fi fost de ajuns sa il faca un film foarte bun fara interpretarile de nota 10 ale lui Colin Firth (care poti sa juri ca este balbait si in realitate) si Geoffrey Rush, care intra excelent in pielea logopedului excentric si ambitios ce se afla in… citeşte
kenya pe 01 Martie 2011 14:38
Ei,da....un film ce trebuie obligatoriu vazut,fata de mascarada de anul trecut de la Oscar,anul acesta Academia si-a facut treaba,un astfel de film isi merita cu prisosinta premiile.Este o incantare sa-l urmaresti de la un capat la celalat.Un film fara convulsii,fara pasiune,fara exagerari,elegant,prezinta o lume cu desvarsire straina noua,celor multi-aceea a regilor,a etichetei,a bunului simt.Regele,dar nu ca personaj ce joaca soarta lumii ci regele ca fiinta umana,care are de indeplinit ca noi toti sarcini zilnice.Mi-a placut lipsa de zorzoane a filmului,simplitatea actiunii sugestiile subtile din scenariu si minunata interpretare a lui Colin Firth,care convinge prin jocul sau ca, desi in lume se poarta mii de razboaie,ce mai grea batalie este aceea pe care o duci cu tine insuti.
juwel1 pe 17 Februarie 2011 20:40
"Am o voce!" Colin Firth rosteste cu o intensitate adusa la maxim aceasta replica, care personal pur si simplu m-a facut sa-l urmaresc mai departe. daca pana in acel moment crease impresia unui simplu balbait, ei bine din acel moment totul s-a schimbat. I se reflecta personalitatea extrem de puternica si arzatoare.
Prestatia lui Colin Firth este pur si simplu uimitoare. Reuseste sa isi depasesca nesiguranta si sa ajunga intr-un final vocea unui popor lovit si inspaimantat de razboi.

ionutt- pe 25 Ianuarie 2011 12:33
Un film inteligent care balanseaza foarte bine elementele povestii cu reprezentatiile actorilor. Colin Firth face un rol extrem de bun , secondat foarte bine de Geoffrey Rush si Helena Bonham Carter . Un film care mi`a placut , il recomand.
GeorgeHH pe 22 Ianuarie 2011 00:59
The King's Speech
Foarte tare! Un film mai deosebit. Colin Firth isi face treaba cum nu se putea mai bine.
Vizionare placuta!

cristina_ionela_enache pe 08 Ianuarie 2016 15:29
"I have a voice!" - King George VI
Foarte bun filmul. Prezinta drama unui viitor rege al Marii Britanii, care ar trebui sa fie "vocea" supusilor sai, dar pe care, de fapt, nu o prea are, din cauza balbaielii. Zbuciumul interior al protagonistului, teama de a esua, de a fi un rege slab, emotia puternica pe care o traieste inainte si in timpul fiecarui discurs trece dincolo de ecran si pe mine personal m-a facut sa le simt. Daca mai exista vreun dubiu, Colin Firth a dovedit si de aceasta data ca este un actor exceptional, care-si traieste personajul si care este capabil sa transmita starile acestuia si privitorilor, meritandu-si cu prisosinta Oscarul.

Metodele neconventionale ale logopedului, modul de abordare a problemei si felul in care "Bertie" actioneaza la ele au, pe alocuri, o tenta comica binevenita, iar relatia dintre cei doi se dezvolta armonios si, in ciuda temperamentului impulsiv si irascibil al… citeşte

Ovidiu239 pe 31 Mai 2013 13:26
Un discurs cat o istorie
Un excelent film biografic si istoric despre regele George al VI-lea, interpretat exceptional de Colin Firth, prestatie pentru care acesta a si castigat un bine meritat premiu Oscar. Usor diferita fata de restul blockbusterelor de la Hollywood, The King's Speech a castigat atat fanii de rand cat si criticii, si a luat Oscarul suprem. Singurul lucru ce il reprosez filmului, este lipsa suspansului si un deznodamant previzibil...in rest foarte bun, chiar exceptional.
lili22 pe 05 Septembrie 2012 20:43
Colin Firth
Fara el acest film nu ar fi fost nimic.L-au nedreptatit cu Oscarul, trebuia sa il ia pentru "A Single Man"
Go1 2 3 4