Păreri The Impossible

(2012)

Paradisul spulberat

danipetrica pe 03 Ianuarie 2013 17:52
actiune, suspans si drama .... toate acestea intr-un film de nota 10 .... doar oameni fara inima nu pot sa fie foarte emotionati la vizionare lui, in plus actorii isi intra foarte bine in personaj ( jos palaria) asa DA film
Theodor2011 pe 23 februarie 2013 00:24
danipetrica, unde naibii vezi tu actiune in filmul asta????? Actiune sunt filmele lui Jason Statham, Bruce Willis si Van Damme etc. Asta e o drama pura, in adevaratul sens al cuvantului, nu actiune:))))
VIBERS pe 24 septembrie 2018 14:06
:))))))Pt unii, actiune inseamna doar picioare si pumni in gura :))))))))))))))))))
improv3 pe 11 Ianuarie 2013 23:58
da...
O drama exceptionala, emotionala, merita vazuta din plin.Cine n-a varsat o lacrima la filmul asta nu e om.
matrixrevolution pe 29 iunie 2013 17:13
E, hai, nu mai spune!
leo26 pe 5 septembrie 2013 21:07
Si asta-i film de 8 ai sa fim seriosi, 9 sau 10 , nicidecum 8
HarryCineastul5 pe 08 Ianuarie 2013 22:36
Touching, heart-breaking, magnific!

Este pur si simplu uimitor. Pana acum, toate filmele emotionante pe care le-am vazut nu ma marcau atat de tare. Odata cu acest film, am inteles odata pentru totdeauna ca viata si lucrurile posedate nu trebuie luate de drept. II aprobam pe toti care spuneau ca viata este un dar si trebuie tratata ca atare, dar niciodata nu am inteles, sau mai bine zis nu am simtit asta cu adevarat.
Desi am vazut multe filme emotionante (in special de razboi) nu a reusit nici unul sa ma faca sa inteleg ca viata ne poate fi luata la fel de usor cum ne este data.
Regizorul, pot afirma un ilustru de moment (spun asta fiindca nu am auzit de el pana azi) a reusit sa stoarca din acesti actori minunati tot ce a dorit. Suferinta a fost exceptional redata, felul in care au fost transportate personajele prin diferite stari sufletesti este exceptional.… citeşte

AndreeaSimy pe 10 ianuarie 2013 12:38
Frumos comentariu. Naomi Watts a reusit sa faca roluri impresionante si in: The Painted Veil, 21 Grams, Mulholland Drive, Fair Game. E absolut remarcabila, sper sa-ti placa :)
HarryCineastul5 pe 10 ianuarie 2013 21:05
Mersi de recomandari! Le pun pe lista. :D
bocadaniel91 pe 14 Ianuarie 2013 13:33
film exceptional
Merita sa mergeti la cinema. Un film facut cu suflet pentru suflet.
legolas05 pe 10 Ianuarie 2013 00:02
un film impresionant,foarte emotionant,unele scene din film sunt pur si simplu socante
laurent6277 pe 19 ianuarie 2013 01:53
Socante, cred ca l-am oprit de 3 ori sa-mi "trag sufletul"
SCI pe 3 iunie 2013 22:54
In unele momente m-a lasat fara aer...
cosmin_kedii pe 01 Ianuarie 2013 09:40
un film care prezintă valoarea vietii umane, prin care arată puterea dragostei si vointa puternica. Imposibil, bazat pe o poveste adevărată, cea mai mare derivă a puterii sale impresionante de două spectacole remarcabile: Naomi Watts ca Maria, și Tom Holland ca Lucas.
merita vazut

cezarika21 pe 05 Septembrie 2015 07:48
Încercarea de supraviețuire în urma unui dezastru
O piscină a unui hotel din Thailanda în 26 decembrie 2004; câteva persoane stau în apă, altele sunt întinse pe șezlonguri. Se aude un zgomot straniu greu de identificat, urmat de fâlfâitul de aripi al unui stol de păsări speriate. Peste câteva momente se așterne o tăcere bruscă, iar orice mișcare omenească pare să se fi oprit. Un val imens venit de nicăieri îneacă totul în câteva secunde într-o versiune rapidă a potopului biblic. Supraviețuitorii se ridică și își continuă viața. Ce mic e omul în fața naturii și cât de fragilă este viața sa!

Filmul prezintă această dramă de dimensiuni biblice exclusiv prin prisma unei familii de turiști americani albi din Thailanda ai cărei membri s-au pierdut unii de alții în cele câteva secunde ale potopului. Povestea este realistă și impresionantă, dar înțepenită într-o stare de… citeşte

Sorin87 pe 10 Februarie 2013 10:40
The Impossible
Un film emotionant de vazut pentru ca are momente spectaculoase.nota 10
MNarcis pe 01 Februarie 2013 21:47
Atentie!!! Cote Alarmante pt Suflet\Spirit.
Filmul este tragic, (din fapte reale), dur, imprevizibil, emotionant, captiveaza cap-coada, la 3 faze m-am uitat in alta parte (am intors capul pt 2-3 secunde pt ca mi s-a parut mult prea socant), pe scurt acest film nu trebuie ratat nici macar de catre persoanele care vad 3 filme tot anul, daramite pt cinefilii inraiti!
robbiex2 pe 13 Ianuarie 2013 23:59
Imposibil...de acceptat ideea!
Cel mai dureros film vazut in ultimul timp... Poate ca noi nu prea am acceptat ideea unui astfel de fenomen...atat timp cat la noi in tara asa ceva este cam imposibil sa se intample.Trec cu vederea peste cliseele americanesti care...din pacate tot se gasesc in acest film si incerc sa ma rezum si sa`mi amintesc povestea in sine care, la randul ei este o realitate dura! Oarecum suspansul este la baza acestui film...facandu`si aparitia inca din primele minute.Pe perioada filmului...esti cam fortat sa te pui in locul acelor personaje, cazand foarte usor intr`o tristete care...candva inconjura acei oameni.
Filmul este dur, aratand unele detalii pe care noi nu le`am fi acceptat nici pana in ziua de azi.Decizii disperate, suferinta, dor si...mult haos.

leo26 pe 5 septembrie 2013 21:09
Cum sa notezi omule filmul asta cu 7? Daca asta-i film de 7 atunci nu prea ai treaba cu filmele. E capodopera si tu ii dai 7 sa-ti fie rusine.
mihnea_aspru95 pe 14 noiembrie 2017 14:33
^ Să fim serioși, filmul ăsta e de maxim 8 - 8,5 (nu chiar o capodoperă).
octavinspector pe 05 Ianuarie 2013 16:47
Emotie si multe lacrimi...
Un fiml impresionant la care as mai fi dezvoltat si extins putin scena in care mama lui Lucas ii spune sa dea o mana de ajutor spitalului, baiatul rezolvand doar un caz de pe o lista plina de nume a unor oameni ce doreau sa se regaseasca... Un film demn de oscar la multe caterogii !!
DanDan23 pe 6 ianuarie 2013 18:04
La acelasi lucru m-am gandit si eu si m-am asteptat din trailer ca Lucas va ajuta multe persoane.
torkus pe 11 ianuarie 2013 19:34
subscriu la ce ai spus si as vrea sa adaug jocul slabut al lui ewan mcgregor(mi s-a parut ca secventele cu el au rupt putin cursul filmului-cel putin in comparatie cu naomi)
Danyenglish pe 04 Februarie 2013 23:41
Nu am cuvinte
Iarasi unul dintre cele mai bune filme vizionate de mine,drama filmului este incredibila,totul ni se arata in detaliu,in unele momente parca ma treceau fiorii cand ma uitam la film,si cand ma gandesc ca asa ceva s-a intamplat,traim bine noi ce sa mai...
ioana1980 pe 10 Ianuarie 2013 00:00
impresionant....emotia transmisa este foarte puternica, dar asa este in viata....descoperi rezerve nebanuite cand dai o lupta pentru supravietuire.
radu3455 pe 08 Ianuarie 2013 12:13
o drama foarte bine regizata mi-a placut are mult suspans,merita vazuta nota 9
andreisri pe 11 Ianuarie 2013 02:37
andreisri
In primul rand La Multi Ani! pe 2013, cu acest film am inceput anul sper sa o tin tot asa numai cu filme bune. Despre film nu cred ca mai are nevoie de comentari ....cum ca bla bla bla si bla bla ...filmul este apocaliptic nici macar eu nu ma asteptam sa fie atat de bine realizat nici macar dupa ce am vazut segventele merita vazut.
MovieLover2013 pe 09 Ianuarie 2013 19:07
Film extraordinar cu atat mai mult ca este realizat dupa o intamplare adevarata...n-am mai plans demult la un film..drama,tragism,durere si disperare...Naomi Watts este o actrita exceptionala si dramele i se potrivesc manusa...un film special...te face sa realizezi cat de fragila este viata..nota 10
Danutss pe 02 Martie 2013 12:23
Mda:)
Acelasi tipic al filmelor de duzina, de exploatare fortata a emotiilor telespectatorului, nu spun ca a fost un film rau dar nota de 8,6 e exagerat de mare! Mai sunt filme unde impactul emotional e puternic, gen Incendies, Hotel Rwanda, Vietile altora, Life of Pi, etc dar aici lipseste acel ceva, prea s-au chinuit baietii sa ne stoarca lacrimile, e emotionant dar nu atat de mult pe cat s-a vrut, cel putin la mine si sunt o persoana destul de sensibila! Am vazut la viata mea sute de filme, nota 6 e potrivita, 8,6 au capodoperele si acest film e departe de a fi astfel!:)
cosmin742000 pe 17 Februarie 2013 11:00
Un film catastrofa care nu e asa de catastrofal
E pentru ultima data cand o sa mai am asteptari mari de la un film nou.Pe langa (mult prea ) numeroasele greseli , si stiuatii "ca-n filme" reusesc sa razbata totusi din acest film spaniol , creat totusi pe calapod american si cateva palpairi de dramatism , cu care sa pot empatiza , Nu e nimic de intors capul , mai nimic de plans ( si eu bocesc din orice.Imprevizibilul din film poate fi tot bagat la categoria "ca-n filme."Finalul este ca la orice film american , ajunsesem sa ma rog sa se prabuseasca avionul , doar ca sa fie ceva mai iesit din comun.Impresionanta a fost doar solidaritatea umana..
leo26 pe 5 septembrie 2013 21:12
Ai nota 2, stai jos.
VIBERS pe 24 septembrie 2018 14:32
Are dreptate si Cosmin cu toate ca exagereaza ca de obicei "situatii ca-n filme" sau "finalul ca la orice film american", poate nu stie ca a existat o familie cu 3 copii care a patit cam acelasi lucru si din fericire au supravietuit toti si actiunea se petrece la fel ca in film deci nu a fost cliseu finalul.
ioana2222 pe 15 Ianuarie 2013 14:17
un film dragut si atat as putea spune.o fi poveste adevarata , o drama ,dar totusi nu m-a captivat.
leo26 pe 5 septembrie 2013 21:10
Esti cam bleguta tu asa de felul tau, asa se pare.
blackmore pe 25 februarie 2019 22:16
leo26 cum reusesti sa vietuiesti fara sa iti spuna cineva inspira / expira?
abracadabra_7521 pe 21 Mai 2013 22:43
Impresionant
E.T., ai avut dreptate, filmul e criminal! Unul din evenimentele tragice ale zilelor noastre, tratat cu realism dar si cu sensibilitate tulburatoare, din perspectiva familiei, care evidentiaza valori umane autentice: curaj, devotament, iubire. Un film extrem de bine realizat, care te transpune cu usurinta in starea personajelor sale, emotionant de la inceput pana la sfarsit. Asa ceva trebuie vazut neaparat!
eko pe 24 Februarie 2013 04:14
Un film incredibil de bun , de dramatic dar as fi vrut sa vad drama mai multor familii nu doar una , pentru ca au murit 155.279 de persoane si alte cateva mii disparute nu doar acesta familie a suferit , nu mi se pare drept . Oricum filmul este foarte bun , efectele speciale incredibile, nu pot sa imi imaginez cum a fost acolo , doar vazand imaginile am ramas uimit , sa treci prin asa ceva... Filmul trebuia macar nominalizat la Oscar , Naomi sigur nu il va luat pe al ei. Juan Antonio Bayona a facut o treaba extraordinara ca regizor cred ca va avea un viitor in industrie. nu mi-au placut vreo 2 lucruri la film dar nu pot sa nu ii dau nota 10 , il recomand tuturor . sigur va veti intrista dupa ce il veti viziona.
andreisri pe 7 martie 2013 09:31
acum si tu vroiai sa tina filmul 1907 ani la cate famili au fost:D
jacknicholson pe 09 Februarie 2013 18:37
Un film bun, inspirat din fapte reale.O nota mare pentru prestanta copiilor.
Manusa pe 28 Ianuarie 2013 22:41
Un film cu o poveste impresionanta, emotionanta care m-a lasat fara cuvinte. Un film incredibil, mai ales ca este inspirat din evenimente reale si ma gandesc cat noroc si sansa a avut acea familie, intr-o asemenea calamitate. Un film foarte bun care merita vazut.
xerses pe 20 Ianuarie 2013 16:51
Mi-a placut extrem de mult acest film.Impresionant.
iuliavictoriadar pe 17 Ianuarie 2013 14:45
Este un film extraordinar de real si dur dar si deosebit de emotionant. Drama unei familii si tragedia unei intregi comunitati se defineste sub talentul binecunoscut al lui Ewan McGregor si Naomi Watts, iar potential din partea celorlalti actori.
narcis-aci pe 17 Ianuarie 2013 14:25
Realitatea asa a fost ......din pacate ..!!
Un film care nu trebuie ratat ....nicidecum, mai ales ....ca ce sa-ntamplat acolo in Thailanda in 2004 ....a fost adevarat. O drama intr-adevar care te lasa uluit de cele intamplate atunci.
denisuk pe 13 Ianuarie 2013 11:39
mi-a placut foarte mult, chiar merita vazut!!! Eu l-am vazut la cinema...toata lumea plangea atunci cand s-au regasit cei trei baieti:(
FlorinMovieFreak pe 10 Februarie 2013 14:59
Din pacate drama n-a trecut de ecran, sorry!

leo26 pe 5 septembrie 2013 21:13
Alt prost.
FlorinMovieFreak pe 9 decembrie 2014 10:19
mersi frumos
cata1981 pe 06 Ianuarie 2013 18:13
se putea mai bine...
e un film bun dar totusi parca i lipseste ceva !!! In fine o drama interesanta
mtraianc pe 23 Ianuarie 2013 19:17
foarte bun
un film foarte bun , suspans , dragoste , cautari , emotii, si copii joaca foarte bine , mai ales baiatul cel mare Lucas , din PACATE acest lucru se poate intimpla ori cind ori cui
pst35 pe 25 Martie 2013 23:05
Coplesitor....emotionant.....tragic....te intoarce pe toate partile...te ridica si te coboara...te face ferfelita...
ren22 pe 30 Ianuarie 2013 19:58
Un film foarte bun,la care am plans fara sa ma pot opri.Respectele mele lui Naomi,dar si lui Ewan si celorlalti actori din film,mai ales actorilor care ii interpreteaza pe cei trei copii.Un singur lucru am de adaugat:merita mai mult de o nominalizare la Oscar. :|
diana7 pe 14 Iunie 2013 21:13
The Impossible
The Impossible un film emotionant si impresionant, chiar merita vazut
more.than_love pe 02 Iunie 2013 13:55
Un film impresionant care, după părerea mea, se încadrează în toate genurile. Cei trei copii, Oaklee Pendergast, Samuel Joslin şi Tom Holland şi-au jucat rolurile foarte bine, ţinând cont că sunt la început de carieră. Iar Naomi Watts, ca întotdeauna, un rol jucat impecabil. Cât despre Ewan McGregor nu pot spune prea multe, deoarece, spre ruşinea mea, este singurul film în care l-am văzut, însă şi-a jucat extrem de bine rolul. În concluzie, filmul este foarte frumos şi emoţionant, merită văzut.
mebubu2007 pe 11 Mai 2013 23:02
un film extrem de bun si interesant in parerea mea despre dragostea din familie si lupta pt supravietuire. e un film dur uneori dar din pacate prezinta o realitate pe care nu o doresc nimanui. recomand filmul cu drag!
Allexander pe 30 Martie 2013 23:02
Mi-a placut foarte mult. Recomand pentru poveste, emotie si actori. Merita, e o drama in sensul deplin al cuvantului
iuliia pe 24 Martie 2013 11:58
Genial
Cea mai frumoasă dramă văzută de până acum. Am plâns aproape tot filmul, iar atunci când s-au întâlnit cei 3 fraţi nu mă puteam opri , a fost foarte emoţionant momentul.
george30 pe 06 Martie 2013 00:42
Nu am cuvinte
Super tare cu momente spectaculoase merita vazut nota 10
eye.of.tiger pe 27 Februarie 2013 01:25
Impresionant
un film emotionant, realistic, cu efecte speciale foarte bune, actorii jos palaria...
merita vizionat... il recomand!!!

madalinaXD pe 14 Februarie 2013 17:48
REMARCABIL
Un film cu o poveste reala care te impresioneaza pana la lacrimi...Povestea unei familii care a supravietuit usigasului tsunami din 26.dec.2004.O familie norocoasa pot sa zic pe langa cei 150.000 de morti care nu au avut atata bafta...
Sillviu88 pe 13 Februarie 2013 00:09
Un film ff emotionant, dur si plin de suspans! Cel mai bine ar fi sa-l vedeti chiar voi. Oricum este un Must See !
rrs85 pe 11 Februarie 2013 20:57
Ravasitor si brutal, tandru si plin de afectiune, profund si plin de dinamism... The Impossible imbraca atat de bine atatea stari, te plimba printre tot atatea trairi incat simti vibratia evenimentelor. Recomand cu mare caldura!
Ovyboy18 pe 11 Februarie 2013 13:07
Superb!
Imposibil sa nu lacrimezi la acest film , pur si simplu genial
catasmile17 pe 10 Februarie 2013 23:32
Un film absolut magnific. M-a emotionat pana la lacrimi sa vad cum aceasta familie a putut sa supravietuiasca in fata unei asemenea catastrofe. Recomand tuturor sa vizionati acest film.
SimpleName pe 10 Februarie 2013 20:42
Un film cu adevarat impresionant care ne arata cat de importanta este familia in viata noastra si cum se poate narui totul intr-o secunda.
AndreBlack pe 10 Februarie 2013 17:50
A intrecut asteptarile mele . Este un film foarte bun ce nu trebuie ratat . Reda foarte bine evenimentele din anul 2004 . Cei trei actori : Naom Watts , Ewan McGregor si Tom Holland joaca foarte bine . Il recomand !
mesersmith pe 07 Februarie 2013 23:06
Absolut tulburator... Greu de comentat. Nici n-as sti s-o fac, asa incat, trebuie sa vedeti filmul.
ionutzoo7 pe 30 Ianuarie 2013 01:20
Nu stiu ce pot adauga nou in legatura cu filmul.S-au spus toate mai sus....pot spune doar ca nu veti regreta daca il veti vedea.
adrianpana pe 18 Februarie 2013 20:22
cel mai tgare film din 2012, recomand cu placere .....
alexcretu75 pe 30 Decembrie 2012 23:40
Fratiilor deabia astept :X sa apara si va astept sa ne luam la bataie pe scaunele de pe primul rand :P
metalhead72 pe 9 ianuarie 2013 10:57
Zombie stau pe primul rand!