Păreri The Ides of March

(2011)

Ziua trădătorilor

tyby007 pe 06 Decembrie 2011 12:58
WOW
Filmul este senzational,chiar mai bun decat m-as fi asteptat , am doar o singura intrebare:DE CE este George Clooney nominalizat la Oscar pentru acest rol la sectiunea cel mai bun actor principal? Nu vreau sa ii iau din merite , este un actor bun(nu exceptional) dar sa fim sinceri nu cred ca are o aparitie mai lunga de 15 min in acest film (si din cate stiu un actor ca sa fie nominalizat la Oscar pt actor principal trebuie sa aibe cel putin 20 de min jucate in filmul respectiv, singura exceptie fiind Sir Anthony Hopkins in Silence Of The Lambs care a luat Oscarul desi nu indeplinea aceasta cerinta, insa nici nu cred ca exista comparatie intre cei 2 actori si rolurile facute de ambii in filmele mentionate).
Asa cum am spus nu vreau sa sugerez deloc faptul ca George Clooney nu este un actor bun(a luat si un Oscar, nu s-ar fi intamplat asta daca nu ar fi fost talentat), insa cel care… citeşte

klaudya_e pe 6 decembrie 2011 22:25
cred ca era vb de rolul din The Descendants (2011). si e vorba de predictii pt. ca nominalizarile nu s-au facut inca
ubu_rex_kkt pe 17 februarie 2012 17:47
Oscar pt Omu' in Shlapi si Tricou cu o mutra apatica? In nici un caz.
madia pe 10 Decembrie 2011 21:14
Un film bun. Ma bucur de faptul ca Ryan Gosling primeste roluri din ce in ce mai bune. E un actor foarte bun.
Allexander pe 08 Decembrie 2011 00:53
Finalul face toti banii. Filmul e super, merita vizionat
Katalyn89 pe 19 ianuarie 2012 21:04
eu nu prea am inteles finalul dar filmul e super tare merit vazut
wildinthecountry pe 13 Decembrie 2011 14:26
x
Un film excelent.
Cea mai buna satira politica pe care am vazut-o in ultimul timp.
Interpretari de exceptie din partea unor actori precum Gosling,Clooney,Giamatti.
Clooney s-a descurcat excelent in calitate de actor,regizor si producator.
Ryan Gosling va fi cu siguranta nominalizat la Oscar pt acest rol.
Filmul a avut scenariu bun ,suspans liniar,intorsaturi de situatie,santaj si arata f clar lupta pt putere ,amanunte legate de moralitate si integritate .

elmedico pe 12 Decembrie 2011 00:19
Politica, cel mai mizerabil job din lume !
bloodthirst pe 4 martie 2023 13:42
Da, un joc mizerabil, un joc murdar al oamenilor...
mtraianc pe 07 Decembrie 2011 01:36
tare ,,
un film exceptional ,,, ( lupta pentru putere nu cunoaste limite ),,neaparat de vazut
zgubi pe 23 Ianuarie 2012 01:16
Printre putinele filme oneste legate de politica pe care le-am vazut in ultima perioada.
The Ides of March este desprins din realitate,iar cei care au luat parte macar o data in viata lor la o campanie electorala o sa realizeze acest lucru chiar din primele minute ale filmului.In cadrul pregatirilor alegerilor preliminare,oamenii din spatele campaniilor isi plaseaza strategiile politice dintr-o tabara intr-alta precum mingea peste fileul de volei.Nu exista onestitate sau integritate,nu exista prietenii in asa ceva.Exista doar tradatori,iar unul dintre ei este R.G. care demonstreaza ca este un actor MARE - cine stie poate pe viitor o sa i se ofere roluri pe masura talentului pe care il afiseaza.

sabinalin pe 29 Ianuarie 2012 06:34
Pana la capat
Intrebat in urma cu ceva vreme daca regreta anumite lucruri pe care a trebuit sa le faca atunci cand a fost vorba de politica, un personaj odios care se crede perfect a raspuns hahaind: "Domnisoara, eu nu regret nimic atunci cand e vorba de politica". E cea mai buna definitie: daca vrei sa faci politica la nivel inalt trebuie sa mergi intotdeauna pana la capat, sa nu ai nici un fel de scrupul, sa fii gata intotdeauna sa poti sa-i infigi un cuvant in spate inclusiv celui pe care il consideri a fi cel mai bun prieten.Trebuie sa stii sa exploatezi orice greseala a celuilalt si sa o folosesti ca pe o arma redutabila la momentul oportun. Asa se intampla cand "inoti impreuna cu rechinii", trebuie sa inveti sa fii ca el. Stephen Meyers afirma la un moment dat ca politica e viata lui asa ca maturizarea sa e previzibila, poate prea previzibila in anumite momente. Atuul principal al filmului e… citeşte
Leenah pe 09 Octombrie 2011 14:53
Can't wait!Ryan Gosling si George Clooney,o combinatie foarte buna..sunt sigura ca si filmul va fi la fel de bun.Deja se aude Oscar Buzz pe seama lui.
Ammelie pe 07 Februarie 2012 11:02
The Ides of March (2011)
Da, un film interesant, cu un scenariu bine pus la punct si cu personaje care evolueaza si reusesc sa te surprinda. Intotdeauna e fascinant sa privesti in spatele cortinei si sa vezi exact cate jocuri de culise se fac. Totusi, cred ca trebuie sa fii un fan al dramelor politice ca sa iti placa cu adevarat acest film. Pentru mine e de 6.5/10
Andrei.Ciprian pe 20 martie 2012 08:22
Comentariu tau este foarte bun si foarte precis dar nu sunt de acord cu tine cand spui ca este un film de nota 6.5.Merita o nota mult mai mare
Qube86 pe 09 Ianuarie 2012 17:59
Politic movie !
Un film de exceptie din punctul meu de vedere...Aveam ceva asteptari de la el si ma bucur ca nu m-a dezamagit...Anul 2011 chiar a fost anul lui Ryan Gosling si asta se observa cu usurinta raportandu-ma la rolul lui din acest film...George Clooney, reuseste sa faca o treaba foarte buna (din nou)...Distributia a fost foarte inspirata...Coloana sonora specifica acestui gen de filme chiar reuseste sa te implice mai adanc in culisele lumii politice si asta e un lucru de apreciat...Foarte bine construita povestea...Un film care a reusit sa ma tina atent la firul actiunii cap-coada...Pana si titlul este foarte bine ales si chiar tradus pe masura (chiar daca nu ad-literam)...Un film ce nu trebuie ratat...Un lucru este cert dupa ce am vazut acest film: colectia mea de filme cu adevarat bune tocmai s-a marit...
Baby_blues pe 7 noiembrie 2012 22:40
Idele lui Martie reprezinta a 15 zi din luna respectiva si mai mult, ziua in care Cezar a fost injunghiat in Senat de catre conspiratorii lui Brutus si ai lui Gaius Casius. Practic titlul a fost tradus din punct de vedere semantic deoarece "Idele lui martie" a devenit o expresie care nu semnifica strict a 15 zi din luna martie ci o tradare.
MikeNight pe 07 Ianuarie 2012 20:20
Un film bun ... campanii electorale din culise, strategii de alegeri, santaj ... si un Ryan Gosling remarcabil.
legolas05 pe 18 Decembrie 2011 20:07
super filmul,merita vazut,iar Ryan Gosling a jucat foarte bine
puffulette pe 15 Ianuarie 2012 17:03
Mi-a intrecut asteptarile
Am crezut ca va fi un film plictisitor despre politica, dar s-a dovedit a fi foarte interesant, despre sacrificii, tradare si lumea mizerabila a politicii... Ryan Gosling a facut o treaba minunata, la fel si George Clooney,.... Un film ce te tine cu sufletul la gura, merita vazut
2themoon pe 09 Decembrie 2011 16:06
chiar nu ma asteptam sa ie atat de bun ,te tine in scaun filmul
Yasmina001 pe 27 Ianuarie 2012 22:57
politica din spatele cortinei
Foarte bun filmul dar cel mai tare mi-a placut rolul pe care l-a facut Gosling, mi-a adus aminte de Drive, eroul femeilor intrate in belele, cu privire maniacala. Merita vazut!
Katalyn89 pe 19 Ianuarie 2012 21:08
Jos Basescu
Seamana cu campania dintre geoana si basescu de acum 4 ani :)) cand geoana era presedinte seara si a2-a zi era basescu iara la putere, ce crezi ? masoni asti din spatele cortinei fac toata treaba, un film care merita vazut.
psihologu pe 28 Decembrie 2011 06:21
La un asa regizor, era de asteptat ca si distributia sa fie una colosala. Pe langa George Clooney, ii vedem pe Philip Seymour Hoffman, Ryan Gosling, Evan Rachel Wood, Paul Giamatti, Marisa Tomei, Jeffrey Wright.

Un film care trebuie vizionat!

Andrei.Ciprian pe 20 Martie 2012 08:19
Unul dintre cele mai bune filme ale anului 2011!
Filmul este foarte bine construit.Cu o regie buna,un scenariu ca la carte si cu un joc actoricesc peste medie(punctul forte al filmului,R.Gosling reusind in opinia mea cel mai bun rol de pana acum) filmul reuseste sa ma impresioneze.Cu toate acestea nu este un film de 10 perfect datorita finalului care nu a fost prea reusit.Trebuie vazut
georgel1976 pe 18 Martie 2012 09:52
Se putea si mai bine
filmul nu m-a impresionat prea mult, nici actiunea nici prestatia actorilor. insa tema filmului este de nota 10. este potrivita politicii romanesti actuale, cu jocuri de culise, santaje si migratie politica. se putea si mai bine. merita vazut.
Cristo1985 pe 04 Martie 2012 21:58
Merita vazut
Bun filmul! Are un inceput lent dar cu cat se apropie de final, actiunea devine din ce in ce mai interesanta.
Oare I. Iliescu pe cine a santajat si cu ce... de a prins el aproape 3 mandate? :) Oricum cel care a fost santajat si l-a ajutat la planificarea loviturii de stat (1989) presupun ca a fost un mare "barosan" extern.

naski2000 pe 01 Martie 2012 20:52
excelent
O intriga captivanta ce te introduce in lumea murdara a politicii de cel mai inalt nivel . Tradari, schimbari de tabere, mizerii, dragoste, ura, toate intr-un thriller extrem de captivant. Este descrisa foarte bine ascensiunea brusca urmata de un declin dramatic si parca fara de sfarsit. Foarte bun film, recomand tuturor ! Iar Clooney este intr-un rol inedit pentru el: acela de politician. Il stiti in roluri de hot , escroc sentimental, etc. etc....merita sa-l urmariti si in acesta !
alex_il_fenomeno pe 17 Februarie 2012 16:44
un film politic , unul nu tocmai rau , chiar daca nu esti fan al acestui domeniu , cu doi actori geniali in rolurile principale , si anume Ryan Gosling si veteranul George Clooney , care au facut niste roluri fabuloase , asa cum ne obisnuisera de atatea ori . trecand la povestea filmului , acesta ne ilustreaza atat de clar fata nevazuta , dar banuita legata de politica , si anume un joc perfid , extrem de crud , fara niciun pic de mila , un joc al orgoliilor care nu se uita inapoi niciodata pentru a vedea victimele cazute din cauza acestei "febre" ! nu atat pentru ritm sau distributie , ci pentru poveste recomand acest film !
goldenleaves pe 09 Februarie 2012 10:02
Ma tot ,,indragostesc" de cum joaca in ultimii ani Ryan Gosling...exceptional jucat si cat de adevarat filmul asta despre adevar si politica, joc care nu se joaca niciodata corect. Pentru cei care nu l-ati vazut pe Gosling in multe filme cautati Blue Valentine ca sa il vedeti si in alta ipostaza

F bun film, merge la favorite..iti prezinta fara menajamente realitatea

pandy_diana pe 06 Februarie 2012 16:12
intriga politica care te tine in supans si mai ales un final care lasa loc de interpretari. un fim bun pentru exersat neuronii. si un actori delicosi;)
catasmile17 pe 05 Februarie 2012 21:22
O drama foarte bun !!! Ryan Gosling si-a facut foarte bine treaba jucand acest rol !!!
n0ne pe 16 Ianuarie 2012 20:45
Am vizionat filmu dar m-a lasat putin in ceata finalul, chiar vroiam sa vad o mica continuare..cateva minute sa vad ce zice Ryan Gosling stand pe scaunul acela! avea sa spuna cum a ajuns el a doua oara la conducerea campaniei?
cosmin_kedii pe 25 Februarie 2012 08:52
Excelent, film, caractere bune, tensiunea se acumulează pe parcursul filmului
Merită văzut o dată

DragonMaster pe 10 Decembrie 2011 13:53
Nu ma asteptam
A fost un film foarte bun cu un inceput mai slab dar pe parcurs devine tot mai interesant iar finalul este foarte bun plus ca are o distributie foarte buna iar actori si-au jucat bine rolurile si acest lucru este mai rar la filmele mai noi. Ofer nota 8 filmului si il recomand tuturor persoanelor care nu au reusit sa il vada.
Dragos.87 pe 10 Decembrie 2022 20:02
Am rămas plăcut surprins de acest film și de cum s-au axat în dezvoltarea subiectului..Are un scenariu care la prima vedere pare plictisitor însă e foarte bine pus în practică, recomand cu tărie..!
gbanescu pe 12 Septembrie 2019 13:47
Tradari fara scrupule
„Ideas Of March”, in latina „Idus Martiae”, desemneaza o zi in calendarul roman care corespundea datei de 15 martie, zi ramasa in istorie ca cea in care a fost asasinat Iulius Cesar, in urma unui complot condus de apropiatii lui, Brutus si Casius. De aceea, expresia este folosită atunci cand cineva este trădat, in mod neaștept, de către un prieten. Asadar, titlul românesc pare destul de potrivit. In „Ziua tradatorilor” toata lumea tradeaza (sau este dispusa sa tradeze) pe toata lumea.
Vazut de trei (sau patru) ori de la lansarea lui, impresia a ramas aceeasi ca la prima vizionare: un film foarte bun. Si nu e putin lucru, pentru ca multe filme bune impresioneaza la aparitia lor, insa revazandu-le dupa mai multi ani parca isi pierd acel „ceva”. Nu si acest film. Mi-a placut chiar mai mult decat la prima vizionare, pentru ca am mai sesizat niste subtilitati care… citeşte

andystarx pe 30 Decembrie 2017 10:29
Aceeasi marie cu alta palarie ! Am vazut atatea filme despre aceasta ciuma,numita politica ,incat e ceva la ordinea zilei sa vezi cata coruptie si mizerie este in ea ! UN film plictisitor,ce nu vine cu nimic nou !
andyy pe 09 Decembrie 2014 00:59
Un film bun, despre lucrurile murdare si uneori dramatice care se intampla in spatele jocurilor cu iz politic. Din pacate, discursurile politice, de cele mai multe ori, nu au nicio legatura cu realitatea si cu cei carora se adreseaza. Totul este un joc, al carui victime sunt simplii alegatori.
Teodor1998 pe 04 Septembrie 2014 01:11
Ziua Tradatorilor...
Ziua tradatorilor este un film foarte bun, mai bun decat ma asteptam, cu o poveste realizata de George Clooney (pe care il putem lauda mai mult pentru regie decat pentru rolul avut) in care ne sunt aratate clar "jocurile puteri".
Reuseste sa satirizeze foarte bine vremurile politice actuale, in care trebuie sa scapi de orice fel de scrupul pentru a obtine ceea ce doresti.
In plus filmul resuseste sa iti starneasca atentia prin o multime de schimburi de replici taioase si inteligente
Dintre actori se remarca Paul Giamatti, dar mai ales Ryan Gosling, care are o prestatie demna de o nominalizare de oscar (pacat insa ca nu a primit) si pot spune sa este unul dintre cei mai buni actori ai "noii genereti".
Un film interesant, destul de imprevizibil. Merita vazut!

Mariannaa pe 14 August 2014 17:24
Bunicel
O satira politica destul de interesanta jucata de actori de exceptie.
MNarcis pe 12 Octombrie 2012 20:51
Un film bun, interesant, inteligent construit despre politica si faptul ca este un domeniu marsav, fara scrupule bazat doar pe minciuni, santajari si alte ''pacate capitale'' insa un film care nu arata absolut nimic nou din ceea ce stiam deja si vazusem la alte filme de acest gen, despre acest subiect. Filmul merita vazut insa nu este nimic nou sub soare in legatura cu politica si pana unde poate duce.
Pavel.F pe 20 Iulie 2012 17:22
este un film chiar bun merita vazut de mai multe ori de la mine are nota 9.
Gebeleizis pe 07 Iulie 2012 02:54
Un film senzațional. Simplu și fără multe filozofii întortocheate, acesta totuși nimerește ținta din prima. Obligatoriu de văzut, mai ales în contextul debandadei politice (și nu numai) de la noi din țară - arată fața adevărată a jocurilor de culise din spatele manipulării populației prin intermediul mass-mediei și a discursurilor ipocrite.
DiCaprio21 pe 04 Mai 2012 16:51
bun fimul , nu e chiar asa de bun pe cat ma asteptam de la Ryan Gosling si George Clooney insa merita vizionat !
lav pe 05 Februarie 2012 20:13
interesant...mi-a placut ,trebuie un pic de rabdare la inceput pentru a intelege rostul personajelor dar apoi actiunea curge de la sine....eu cred ca gosling ar fi meritat o nominalizare la oscar.
flopozippo pe 05 Februarie 2012 09:35
Cat este fictiune si unde incepe realitatea. Lupta pentru putere in campania electorala. Oare intamplator acest film este lansat in preajma unei noi campanii electorale pentru prezidentialele din SUA? Dincolo de toate filmul e valoros iar Ryan Gosling se intrece pe sine.
ganj1968 pe 02 Februarie 2012 10:45
Despre cum se fac jocurile in alegerile din America
L-am vazut.Este un film care trebuie vazut,mai ales de politicienii nostri.O poveste care arata dedesubturile si nelegiuirile la care se recurg in timpul unei campanii electorale ,fie ea si din America.Rolul principal ar merita sa castige Oscarul,dupa parerea mea.
Larisa2506 pe 31 Ianuarie 2012 16:33
IIustrarea jocurilor politice din spatele scenei pentru obtinerea puterii ar putea fi un semnal de alarma in randul celor care mai sunt umani. Drama consta in faptul ca (la sfarsitul filmului) presa subliniaza faptul ca personajul respectiv a castigat "prin onoare" alegerile.
carmen.cimpan pe 29 Ianuarie 2012 11:44
excelent filmul... inca un exemplu de cat de corupta poate fi politica
bebi pe 28 Ianuarie 2012 22:34
pare destul de promitator....inca nu l-am vazut,dar zilele acestea cu siguranta
MooviMan pe 21 Ianuarie 2012 14:29
Maxim !
Maxim am zis ! Un film extraordinar, nu cred ca se astepta nimeni sa fie atat de bun. Surprinde foarte bine atmosfera clasei politice, impreuna cu toate dedesubturile care exista pe acolo. Surprinzator, se potriveste si plaiurilor mioritice, care sunt chiar mai pline de mizerii si smecherii. Ca de obicei, Clooney face un rol senzational, dar nici Ryan Gosling nu este mai prejos, fiind pe drumul cel bun. Unul din cele mai bune filme din 2011.
mongolarix pe 21 Ianuarie 2012 13:18
inteligent
Un film frumos ,Inteligent si poti spune chiar controversat in care George Clooney vrea sa scoata la suprafata snobismul si dorinta absurda a Americii sa fie intodeauna pe primul loc scufundata in minciuni ,scandaluri sexuale si santaje ...Ryan Gosling este un actor nemaipomenit ! Merita vazut in Cinema ,bineinteles.
mariuszmeu pe 15 Ianuarie 2012 22:43
un alt fel de criminali
asa cum toti stim , politica este interes . nu conteaza onoarea , nu conteaza puterea candidatului de a face ceva pt tara , ci numai interesul , ambitia . proprii sau nu numai . interne sau externe. . strict guvernate de bani . ca si la noi , in romania , totul este o mascarada . sunt o gramada de oameni care nu sunt criminali , hoti , afemeiati , molestatori sau orice alt tip de infractori care nu sunt si nu vor ajunge politicieni .de ce nu ? de ce candideaza ceilalti ?. as fi vrut sa nu vad filmul .asta si pt ce se intampla in tara la jumatatea lunii ianuarie 2012 .
AdRlaNi pe 09 Ianuarie 2012 22:49
Exceptional film... sincer sa fiu nu ma asteptam!!!
Ryan Gosling - Un actor extraordinar

The Ides of March – Partea urata a politicii
[Titlu in limba romana: Ziua tradatorilor]
CoolRank: 7/10

Regie: George Clooney
An: 2011

Actori: Ryan Gosling, George Clooney, Paul Giamatti
Genul: drama

Stiu ca pentru multi dintre voi politica nu are laturi pozitive, iar noul film regizat de George Clooney nu va face decat sa va intareasca aceasta convingere. Minciuni, ipocrizie, grandoare, inselatorii, lipsa moralitatii – toate acestea se regasesc in spatele campaniei din S.U.A pentru candidatul la Presedintie al Democratilor. Este intr-adevar o lume foarte importanta, care va decide intr-un mod ... citeşte