Păreri The Hobbit: An Unexpected Journey

(2012)

Hobbitul: O călătorie neașteptată

legolas05 pe 04 Iunie 2010 21:33
The first adventure of the epic trilogy begins!
Pentru mine este cel mai frumos film vazut in acest inceput de deceniu,efectele speciale extraodinare,costumele la fel,povestea la fel,Gollum arata mai bine ca niciodata,abia astept urmatoarele 2 filme,nota 10 din partea mea
dickstone pe 10 ianuarie 2012 14:12
este si cel mai asteptat de mine...poveste este frumoasa si cred ca o sa fie un succes
PaRaDoXflorin pe 9 ianuarie 2013 06:24
A fost un film foarte bun, cei drept ma asteptam sa fie, deabia astept partea a 2-a!
Manusa pe 16 Iunie 2010 13:18
Sunt un fan al trilogiei Stapanul Imelelor si al lui Tolkien. Astept cu nerabdare acest film care cred ca va fi extraordinar, de astel povestea este foarte frumoasa si atractiva,stiu pt ca am citit cartea:-). Actiunea se desfasoara inaintea celei din Stapanul Inelelor avandul ca personaj principal pe Bilbo Baggins.
Xenomorph pe 28 noiembrie 2012 17:17
sunt in asentiment cu ce ai spus:) dar cu un mic gram de scepticitate:)
Romei pe 3 ianuarie 2013 13:33
eu unu nu sunt nici fan stapanu inelelor nici fan tolkien dar iubesc Hobittul e cel mai fain film din lume 10 premii oscar o sa ia
fantastic4 pe 20 Februarie 2011 23:16
super fain filmul,mi-a placut foarte mult,este cel mai bun din acest an
pique03 pe 24 decembrie 2012 04:33
wtf??in 2011 u deja vizionasei filmul?
Ovidiu239 pe 12 ianuarie 2013 14:14
E un film bun, dar nu e cel mai bun pe 2012, poate doar la efecte vizuale.
VIBERS pe 16 Decembrie 2012 23:37
SUB L.O.T.R.PREA MULTA COMEDIE.
Filmul era foarte bun daca era ceva mai serios.Hai sa fim seriosi , troli care vorbesc, si sa nu mai vorbesc de faza cu goblini care a cam stricat tot filmul, vrajitorul ala handicapat RADAGAST cu iepurii lui.Adica prea multa caterinca, care dupa parerea mea nu isi avea rostul intr-un film ca asta.Daca ne uitam LOTR, nu cred ca a fost ceva amuzant in film si cred ca asta la facut asa indragit .In ciuda acestor aspecte , filmul cred ca merita vazut totusi si exista cateva faze destul de OK care il mai salveaza.
gyxu78 pe 17 decembrie 2012 21:56
corect, cam multa maimutzareala
alexmaduta pe 9 iulie 2013 10:32
sunt de acord cu vipers....tin minte cum am iesit din sala...parca fusesem la ceva aminatie pentru copii...mai lipsea sa se puna personajele la final sa cante...ok intradevar cartea este puerila(dragoni care fac baie in aur si iepuri la sanie) dar totusi puteau sa incerce sa-l cizeleze putin...adica nu poti sa faci din troli din lotr...care treceau prin gondolini si cavalerie ca prin branza cu spume la gura si tot tacama, niste retardati care isi pun inamicii la frigarui deasupra oalei cu supa:|
captain pe 08 Mai 2011 13:12
am vazut filmul ieri la cinema,este exact cum m-am asteptat,super tare,magnific,Martin Freeman a jucat excelent rolul lui Bilbo
PePe.ella pe 4 ianuarie 2013 23:16
Dar apare si Orlando bloom in rolul lui Legolas?
captain pe 20 ianuarie 2013 00:09
In acest film nu apare.dar in urmatoarele apare
kalamity90 pe 16 Decembrie 2012 17:48
e mult mult sub lotr. chiar si fara a face comparatie cu lotr tot e un film slab. scenariu slab, mult prea lent, o gramada de personaje inutile si nedezvoltate, efectele cgi mi s-au parut chiar mai slabe decat lotr (wtf??), prima ora e de-a dreptul penibila pe langa ca e extrem de lenta... nu mai amintesc de unele personaje cum ar fi regele ala al goblinilor care vorbeste engleza cu accent perfect sau de gandalf care apare tot timpul in cele mai oportune momente sa salveze echipa sau de bilbo care uneori dispare din peisaj destul de mult....singura scena cat de cat reusita mi se pare cea cu gollum., dar si acolo se exagereaza cu reactiile celor doi si parca urmaresti un spectacol de teatru....pacat recunosc sunt fan inrait lotr am vazut fiecare parte de cel putin 20 de ori...chiar voiam sa imi placa hobitul dar nu a reusit sa ma convinga sub nicio forma...per total o uriasa dezamagire... citeşte
VIBERS pe 16 decembrie 2012 23:26
Iti dau dreptate mai ales la faza cu goblini.Cam aiurea.
Theodor2011 pe 4 iunie 2013 00:04
"Pacat recunosc sunt fan inrait lotr am vazut fiecare parte de cel putin 20 de ori...chiar voiam sa imi placa'' Sigur ai numarat bine acele 20 de vizionari, a fiecarui parti din trilogie?? (20 X 3 = 60 vizonari OMG) '' frate'' partile trilogiei LOTR, nu sunt scurt-metraje de max 30 min, ca sa le vezi de 20 ori pe fiecare in parte, ci lung-metraje in adevaratul sens al cuvantului, durata primelor doua parti este de fix 3 ore fiecare, i-ar parte a 3 a are o durata de numai putin de 200 min. Nu iti reprosez nimic notabil pana la urma, poate ai zis asa in mare, sau in gluma acel nr de 20 vizionari a fiecarei parti in parte. Mai mergea de 5 ori, max. 10, dar de 20 ori fiecare parte e deja de necrezut
doryna.scumpa28 pe 11 Aprilie 2011 18:42
cu siguranta va fi filmul anului 2012....astept sa il vad
cipri_speed pe 18 Februarie 2011 14:12
Deabia astept sa apara filmul,sunt fan TLOTR si sper sa fie ceva si mai tare oricum si filmul asta o sa intre in istorie
Xsky pe 02 Ianuarie 2013 20:32
Extraordinar?..dc?
De ce extraordinar ptr ca asa zice lumea...:D.Nu inteleg ce vedeti in filmu asta asa bun niste iepuri care trag o sanie cu niste "lupi" in urma lor ...si alte momente penibile ca asta.Nu pot sa inteleg ce e asa special in filmul asta..
narcis11k pe 2 ianuarie 2013 21:43
daca aveam o telecomanda cred ca rezolvam problema, vreo 45 de minute adunate ..e abureala, iar restul e foarte bun
Xsky pe 26 februarie 2013 18:56
Mda parerea ta....doar ca e pura fantezie...ce iti poate trebui atata documentatie
ylyutza pe 31 Martie 2011 16:43
sunt fan al triologiei si abia astept sa apara si filmul asta....mor de nerabdare
valentin226 pe 10 decembrie 2012 12:42
pana una alta uite un trailer de 8 minute...http://www.huffingtonpost.com/2012/11/21/the-hobbit-fan-trailer_n_2170938.html
93GabiBT pe 24 Iunie 2011 15:43
Voi deja ati inceput sa votati?
Sunt curios ce v-a placut atat de mult la cest film, din moment ce ati dat note de 10 si 9.
Eu nu am apucat sa-l vad, deci as vrea parerile vostre !
Cum e scenariul, regia, imaginea, coloana sonora, prestatia actorilor, care sunt scenele preferate ?

Sunt curios pe ce baza ati votat cu 10 acest film.
Abia astept raspunsul vostru !!!

ionychy pe 3 iulie 2011 12:06
Adevarat,am zambit si eu cand am vazut ce de voturi!.:))..probabil articolul despre productie e foooarte bun!!..:)))
bizonul pe 26 decembrie 2014 08:17
Filmul este o prostie, facut ptr. ca chiar nu mai aveau ce face. Subiecte de film autentice se gasesc la nesfarsit, iar acesti indivizi cauta subiecte ce nu sunt nici adevarate , de prost gust, fara noima, fara adevar, nevand nimic comun cu realitatile lumii. O idiotenie totala si vazand aprecierile si notele acordate ma intreb , cum de a ajuns cinefilii nostri aici ?! Ce fel de gusturi avem , ce fel de oameni suntem daca dam nota 10 unor filme de acest gen? Daca acestei porcarii ii dam 10 , ce nota sa-i dam filmului istoric sa zicem, "Ultimul Templier" sau "Arn, Cavalerul Templier" ? Dar nu numai acestui gen ci si altora, western, comedie , dragoste , drama, familie, etc. SF, SF dar cit de cat sa fie pe aproape de un adevar , o "Planeta Maimutelor" merge, unde Charlton Heston si-a "facut" rolul. Daca tot asa gusturi avem atunci nu-i de mirare ca totul merge anapoda pe la noi , iar alesii neamului sunt aia pe care ii stiti. Adica dintre bine si rau, romanul alege exact ce nu trebuie, raul. Cum mai, sa dai 10 acestui film , copil fiind, matur sau la apusul vietii ? Cum mai , sa spui ca "filmul merita vazut"! Ce fel de om esti ?
Mosor Vlad pe 30 Ianuarie 2008 13:46
Daca filmul nu va fi facut de Peter Jackson in intregime cu siguranta o sa fie un esec,nu multe trilogii au avut un asa succes ca LOTR,oricum mai este un an pana se apuc de filmari asa ca o sa apara o gramada de zvonuri.
Kerrigen pe 27 septembrie 2010 23:06
Filmul va fi produs de Peter Jackson si Guillermo del Toro .
IngrydIOnescu pe 7 decembrie 2012 12:13
Filmul este foarte tare! Ai vazut trailerul de 8 minute?http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CC8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.huffingtonpost.com%2F2012%2F11%2F21%2Fthe-hobbit-fan-trailer_n_2170938.html&ei=IcHBULH2No3LsgalqoHgAQ&usg=AFQjCNGdQS7kRZyBW-W2yw8drgfbTFfhWw
wildinthecountry pe 15 Decembrie 2012 11:06
x
Filmul merita vazut la cinema pentru poveste, personajele gnomilor comic conturate si in special pentru peisaje si mai putin pentru suspans sau efecte speciale ( care nu au fost la inaltimea celor din LOTR ).
Trebuie sa astepti ceva pana sa urmeze secventele de actiune si recunosc ca m-am uitat cam de vreo 2 ori la ceas la cateva momente/secvente plictisitoare...
Parerea mea este ca Peter Jackson nu vine cu nimic nou ,inovativ in acest film...
Trilogia sa LOTR a ridicat asteptarile destul de mult pentru urmatoarele sale filme.
Sa vedem cum se va descurca regizorul cu urmatoarele 2 filme din noua sa trilogie The Hobbit..
Punctul forte al filmului zic eu ca este reprezentat de peisaje, personajele gnomilor si de interpretarile lui Martin Freeman si Richard Armitage pentru Bilbo ,respectiv Thorin...
Vizionare placuta pentru fanii LOTR dar si pt cei… citeşte

octavinspector pe 17 decembrie 2012 02:15
Foarte bun coment tinere !!
cezarika21 pe 26 decembrie 2014 12:42
Ai punctat tot ce merita punctat.
ciunga_n_par pe 02 Ianuarie 2012 19:12
AIUREA
de ce il notati cu 10,9 etc. daca NICI NU A APARUT.!voi habar nu aveti cum este filmu si deja are o gramada de note!!!!!! AIUREA!!!!!!!!!!!!!!!
Skynet.Zbenga pe 25 ianuarie 2012 21:14
da ce trb ai tu? Daca ei vor sa dea note, le dau dupa presupuneri, dupa regizor, distributie, dupa faptul ca e cartea lui Tolkien. Se cheama anticipatie
Witch.King.Of.Angmar. pe 29 martie 2013 23:29
Lasa l....am si eu o intrebare...pentru toata lumea...."Mai este cineva pe Pamant...care sa fi vazut The Lord Of The Rings...de peste 500 de ori cum l am vazut eu?"
Costirik pe 13 Decembrie 2012 05:51
incredibil cata prostie in tara asta.....
azi 13 decembrie 2012 cu o zi inainte de lansarea filmului acesta are pe site ul cinemagia 101 pareri si nota 9.1 din 223 de voturi...........................................
Bayard pe 15 decembrie 2012 01:07
Da, este ceva deranjant... ar trebui lasate parerile astea, insa mutate intr-o sectiune diferita dupa ce apare cu adevarat, ca sa nu stam sa cotrobaim printre sute de cronici care sunt de fapt inutile!! La fel si cu notele... ar trebui permise doar dupa lansare.
africanus pe 19 aprilie 2013 10:51
Dap, aveti mare dreptate, dar stiti ce zicea maestrul A. Einstein "Doua lucruri sunt infinite, universul si prostia, dar de primul nu sunt sigur"...
Vlad_the_curse pe 19 Aprilie 2010 15:59
Pai este defapt un The Lord Of The Rings Origins
dupa descrierea de aici este un fel de origine al filmului Stapanul Inelelor. Chiar nus ce sa zic. Oricum nu va putea fi mare branza. raspuns pt astia de mai jos : Vedem cum va fi si mai vb at , in primul rand ca a fost doar o parere asa ca mai bn taceti. cu comenatiile cretine. Io nu cred ca va fi chiar asa d grozav, vedem, pana atunci fiecare crede ce vrea.
Button pe 12 mai 2010 21:33
Tu nici macar nu stii povestea, dar comentezi! Ca sa stii si tu, The Hobbit a fost scrisa cu ceva timp inaintea trilogiei LOTR. E adevarat ca trilogia Lord Of The Rings este mult mai complexa decat The Hobbit si are ca tinta un public mai matur, dar daca nu ar fi existat actiunea din The Hobbit, tanarul Frodo nu ar mai fi avut de la cine sa mosteneasca "Inelul Puterii", prin urmare Sauron ar fi luat "Inelul" cu multa usurinta de la Gollum. Prin urmare, toti hobbitii din Comitat ar fi putut ajunge mancare de orci sau de lupi Wargi.
crilove8 pe 11 aprilie 2012 10:57
Vlad_the_curse ai zs ca nu stii povestea.....atunci de unde stii ca The Hobbit este legat de The Lord of the Rings?.,.....in fine......documenteaza-te si apoi comenteaza filmul......ps: cik l,a el ca nu stie povestea si zice ca e mare branza...pf......doamne ce oameni cretini
Ovipac pe 27 Septembrie 2011 16:41
acest film are printre cele mai mari note de pe site si nici ma
acest film are printre cele mai mari note de pe site si nici macar nu a aparut, mi-a placut si mie foarte mult trilogia Lord of the rings, dar din moment ce un film nu a aparut nu cred ca e nevoie sa il votati aiurea.
Apache95 pe 15 ianuarie 2012 17:10
asta ma enerveaza la siteul asta....iti da posibilitatea sa votezi un film cu toate ca el nu a aparut inca
azrail pe 24 Decembrie 2012 18:00
Asteptari mari ... realizari mici
LOTR a fost un film de exceptie , The Hobbit nu .
kalamity90 pe 24 decembrie 2012 19:23
absolut de-acord
azrail pe 20 ianuarie 2013 11:38
Ai dreptate este putin o stea filmul este de fapt cam de 4-5 dar am dat 1 stea sa mai trag in jos punctajul dat de retarzii care notasera filmul si e nici nu fusese rulat in cinematografe.
StaRMovie pe 31 August 2010 13:29
Abia Astept
“The Hobbit” isi are actiunea inainte de” Lord of the Rings” si ii are ca eroi centrali pe Bilbo Baggins si pe Gandalf. Cei doi pornesc imtr-o calatorie in care personajul lui Bilbo se schimba in raportul sau cu lumea, cu comunitatea ,cu sine. In aceasta calatorie Bilbo va gasi magicul inel al puterii si se va intalni cu niste pitici pentru ca apoi sa asiste la Batalia celor Patru Armate (referire metaforica, prin care de fapt se reflecta experienta si sentimentele lui Tolkien din tiimpul Razboiului).
Cartea a aparut in 1937 si a fost deosebiit de bine primita atat de critica cat si de public, fiind o carte adresata copiilor si adolescentilor.

Ellesar pe 2 septembrie 2010 20:05
sper ca imi permiti o mica corectare StaRMovie. Nu e batalia celor Patru Armate ci Batalia celor 5 Armate(oameni,elfi,pitici,vulturi si gnomi[orci+lupi]
Nienor pe 3 octombrie 2012 12:29
@PuriceGangav Romanul "The Hobbit" este inclus la categoria "carti pentru copii" pentru ca atunci cand l-a scris, Master Tolkien asa l-a gandit, ca o povestire destinata copiilor, in speta baietilor lui. Abia mai tarziu, dupa ce a scris Lord of the Rings, si-a dat seama ca The Hobbit se integreaza si el in mitologia creata de Tolkien, vezi Silmarillion. Mater Tolkien chiar dorea sa rescrie The Hobbit, cu modificarile de rigoare, de stil si naratiune, dar nu a mai avut sansa. Oricum, cred ca ar fi mandru sa-si vada opera vietii ecranizata la un asemenea standard.
cristanu78 pe 31 Decembrie 2012 17:21
Prost si plictisitor...la jumatetea filmului m-am ridicat si am plecat spre casa...
Domolul pe 1 ianuarie 2013 11:07
))))) O sa te hacuiasca cei de p-aici ! Ba ca ce cauti p-aici daca nu-ti place, ba ca de ce te-ai dus la film sau cel mult ca nu e genul tau fantasiul. Nu stiu cum multi au devenit adeptii ineptiei, scuza de pe buzele multor producatori de ka-turi din media : nu-ti place atunci nu te uita !
danipetrica pe 4 ianuarie 2013 11:07
da mah si "plopul face pere" iti spun eu ca romanul nu face asta cu iesitul din sala la mijlocul filmului decat daca este o situatie de urgenta..... si sa sti ca filmul este chiar foarte ok :-p
nakas pe 28 Decembrie 2012 22:48
EXTRAORDINAR DE SLAB.....PIERDERE DE TIMP SI BANI......................................................................................................
euronike pe 30 decembrie 2012 15:43
Sunt de acord. Un film slab, mi-a parut rau ca l-am vazut. Pare pentru copii.
VIBERS pe 8 ianuarie 2013 21:52
Pai si de ce te-ai dus sa il vezi????????????????Stiai ca la filme pt copii sau la desene animate(Tom&Jerry) se uita si oameni maturi sau chiar oameni peste 40 de ani.Intradevar este doar pt copii, fiindca in sala nu cred sa fi vazut vreun copil.
CODRIN123 pe 18 Ianuarie 2011 18:22
Hey!Toti spuneti k povestea e grozava...can ati citit cartile de nuh cate ori...sunt de acord cu voi 100% dar cred k uitati un lucru.
FILMUL VA FI FACUT IN 4D!!!nu styu cati dintre voi au experimentat filmele 4D..eu am vazut un ,,film'' de vreo 20 minute 4D si va pot spune k e super!
asa k filmul asta(dupa parerea mea) il va intrece cu muuuult pe avatar si tron si tot ce a fost pana cum

danvictrie pe 30 mai 2012 22:13
cati ani ai 2 luni :| comu asta e unu dintre cele mai penale pe care le-am citi si mai dai si nota :| praf
Ovidiu239 pe 15 noiembrie 2012 19:58
am citit si eu undeva ca va fi in format 4D, dar apoi am aflat ca nu era adevarat...trist
gyxu78 pe 17 Decembrie 2012 21:15
in comparatie cu lotr este putin mai plictisitor ,si nu as putea spune ca a rupt gura cu efectele 3d si efectele vizuale atat de laudate
ionychy pe 03 Iulie 2011 12:01
voturile mai tarziu...
...dupa vizionare,dar mai este cale luuuuuunga pana atunci!..sa speram ca va fi o productie reusita,trilogia Lord Of The Rings este una din preferatele mele.Peter Jackson este unul dintre cei mai buni regizori!
ionutz_05 pe 20 Februarie 2011 23:07
capodopera
Am vazut azi la cinema filmul,e pur si simplu perfect,o adevarata capodopera,o sa mai merg sa il mai vad de cateva ori,merita vazut la cinema.
Ozzy77 pe 4 ianuarie 2013 10:07
Ai mai văzut și alte filme la viața ta sau ăsta a fost primul?
ionutz_05 pe 28 ianuarie 2013 20:44
Normal ca am mai vazut filme,dar nah,nu toti avem gusturi la fel,daca mie mi-a placut ce vrei sa fac,sa spun ca nu?
iosif96 pe 01 Martie 2011 13:39
va fi un film foarte bun........abia astept sa il vad
magduza pe 11 Aprilie 2011 19:43
super tare....abia astept sa apara filmul.............
dido pe 03 Ianuarie 2013 20:18
Frumos dar gaunos...
Totul debordeaza de culori,sunete si din cand in cand umor de buna calitate...totusi la un moment dat m-am trezit cu gandul in alta parte,ceva nu era bine...nu a reusit sa ma prinda...
kubala7 pe 27 Decembrie 2012 22:13
De ce l-au mai facut 3d ? nu are decat cateva efecte slabe de 2 bani, povestea e interesanta, mult prea lunga, abia asteptam sa se termine, eu unul m-am plictisit, iar sunetul era prea tare in sala ca sa pot adormi. 6/10 dupa parerea mea.
gi.welther pe 21 Decembrie 2012 23:53
...
Te cam plictisesti in cele aproape 3 ore sa tot stai pe scaun...e lipsit de suspans...Merge vazut de dragul seriei LOTR...
Ozzy77 pe 04 Ianuarie 2013 10:06
O porcărie sinistră
Asta în cazul în care n-a fost cumva o parodie, caz în care e destul de reușită.
Apache95 pe 15 Ianuarie 2012 17:09
Filmul asta o sa fie monumentul anului 2012 ....
Cu toate ca the avengers ,the amazing spiderman ,brave ,the lady in dark ...etc sunt filme de vazut ,the hobbit ......e cu 10 clase peste !
Numai pentru ca e o continuare la lord of the rings cred ca ii ridica incasarile cu 100 de milioane !
Iar din trailer ......wow
Nu am ce zice ,astept filmul asta mai mult ca orice alt film din 2012

FearAssasin pe 4 februarie 2012 21:50
nu e o continuare:) e cu mult inainte de LOTR..abia gaseste el inelu..etc etc..citeste cartea
Apache95 pe 15 decembrie 2012 14:55
L-am vazut si isi merita faima....inca odata jackson a creat un univers plin de imaginatie
deynho pe 26 Martie 2011 14:32
o sa fie interesant filmul, jackson a facut o capodopera cu lotr, acuma au ma i trecut anii tehnologia e alta, ma astept la un blockbuster de toate frumusetea. peace
yellowwolf pe 2 ianuarie 2013 18:08
ce incasari a avut filmul?
enasescu pe 8 ianuarie 2013 21:55
magnific...plictisitor in primele 20 de minute cat dureaza introducerea,pe parcurs iti doresti sa nu se mai termine!nota 9!
MNarcis pe 07 Ianuarie 2013 22:07
Dezamagitor......si cam atat! Stim\stiam cu totii (din start) ca nu se compara cu ''The Lord of the Rings'' insa chiar si asa tot aveam asteptari\pretentii destul de mari (si am gresit), pt ca diferenta intre ''The Lord Of The Rings'' si The Hobbit'' este ca de la cer la pamant (sau ca intre Romania si Statele Unite, adica nu exista grad de comparatie la nici un nivel, adica la un singur nivel si anume efecte vizuale). ''The Hobbit'' exceleaza si este spectaculos (singurul aspect unde este peste ''The Lord Of The Rings'') si anume: efecte vizuale (deh tehnologia bat-o vina), ca sa nu fiti dezamagiti de acest film (ca mn), cel mai bn ar fi sa va coborati asteptarile destul de mult (ba chiar foarte mult), si (personal, bineinteles), ''Life Of Pi'' mi s-a parut mult mai atractiv si spectaculos la nivel vizual (ca sa nu mai mentionez ca filmul: ''Life Of Pi'' chiar m-a captivat si tinut in… citeşte
nicuscutaru pe 03 Ianuarie 2013 10:29
nu e chiar asa de bun, s-au poate nu acopera asteptarile mele!
roxxynonfiction pe 25 Iunie 2011 18:36
Am si eu o intrebare, cum puteti sa dati note fara sa fi vazut filmul?
Cristtian pe 20 Decembrie 2012 13:09
Da si nu prea
Sincer, desi sunt un mare fan LOTR, acest film nu mi-a lasat o impresie prea buna. Totul a fost prea previzibil, deja stiam dinainte ce se intampla. Peter Jackson nu a facut decat sa repete poveste din LOTR, numa ca sub alt aspect. Acolo era poveste inelului, aici e poveste comorii. Insa, daca esti fan LOTR este obligatoriu sa vezi acest film, vei intelege poveste dinaintea LOTR.

Alt aspect care m-a deranjat a fost cel al realitatii, acei pitici cadeau de la 30 de metri inaltime, se loveau de stanci, iar jos nu aveau nicio zgarietura, un cap spart sau mana rupta, mai mult, se ridicau si incepeau lupta.

Inca un minus este 3D-ul, nu ai timp sa fii atent la toate detaliile, pierzi amanunte din film. Eu cel putin, prefer digital. Ma rog, sa vedem ce ne rezerva partea urmatoare ..

dogy36 pe 26 Decembrie 2012 23:36
foarte slabut
Este doar o copie mai lunga, mai plictisitoare si mai proasta a Stapanului Inelelor. Merita sa mergi la cinema doar pentru 3D, dar inarmati-va cu rabdare! Veti avea nevoie de foarte multa...

Ma scoate din minti faptul ca pe Cinemagia se poate vota inainte de lansarea filmului. Nu inteleg, se voteaza trailerul sau filmul?

PS: Filmul - de fapt toata trilogia - s-ar fi putut termina in cateva minute, astfel: Gandalf ar trebui de la bun inceput sa cheme vulturii aia care sa duca personajele la muntele gnomilor, decat sa-i lase sa mearga pe jos in calatoria lor epica pret de vreo noua ore, cat va avea in final toata trilogia...

AeroX pe 27 decembrie 2012 13:18
Cel mai probabil Fantasy-ul nu e genul tau. Tu pari sa aplici logica unui film de actiune, ba chiar fara intentia de a te a jigni, ai aplicat logica unui copil de clasa a II-a, daca tot zici ca Gandalf chema vulturi cand avea chef. Nu pari sa intelegi filmele Fantasy la modul general. Nici nu cred ca ai fost prea atent, ca doar te plangi de durata filmului. Prea lung, a? In Fantasy nu conteaza destinatia, ci drumul(aventura) ;) Din acel drum reies pentru spectator/cititor diverse valori morale (prietenie, curaj, loialitate, etc.), personajele devin tot mai evidentiate pe parcurs, ele insisi evoluand in diverse planuri. Multe filme se pot rezuma in 5 minute, insa nu toate-s filme de actiune, iar scopul unui film Fantasy nu e asa banal ca punctul tau de vedere. E trist cat de superficial ganditi unii care ati vazut Hobbit-ul.
VIBERS pe 8 ianuarie 2013 21:47
Cosmine asta este frate, nu toate filmele trebuie sa fie pe gustul tau.Trebuia sa joace Monica Barladeanu in acest film ca sa iti placa si tie.Sau poate sa fi facut un mix cu filmul "Despre oameni si melci".Aerox si-a spus parerea in cel mai obiectiv fel, dar tu trebuia sa iti dai in petic.Cat despre film, nu este urat cum spun unii dar nici capodopera.Daca esti fan filme SF, te uiti la el si iti va placea(incomparabil cu LOTR).Daca nu esti fan SF, nu ai ce cauta sa comentezi aici.CAPISCI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
psihologu pe 15 Decembrie 2012 14:56
The Hobbit: pretiosul de la care nu iti poti lua ochii
Middle-earth ii apartine lui Peter Jackson, singurul om capabil sa transpuna atat de bine pe marile ecrane universul imaginat de J.R.R.Tolkien. Jackson are o calitate pe care multi regizori au pierdut-o: are un talent innascut de a spune povesti care sa fascineze toate generatiile, pentru totdeauna. Cu The Hobbit, Jackson realizeaza inca un film mare, de la care nu iti vei putea lua ochii.

9 ani au asteptat fanii pentru ca Peter Jackson sa revina in universul magic din Middle-earth. Insa asteptarea a meritat. Fanii inraiti ai seriei Lord of The Rings vor avea parte de o experienta cu totul deosebita, mai ales ca de aceasta data Jackson se intoarce in Middle-earth in format 3D. Hobbitul: O calatorie neasteptata te transpune total intr-un loc magic, populat cu creaturi ciudate, hidoase sau amuzante, dar care te cuceresc pe loc.

De remarcat este interpretarea lui… citeşte

fy5hu pe 20 Decembrie 2012 11:18
Dezamagire
In afara de peisajele din film si personajele, in special orci, filmul pt. mine a fost mult sub asteptari.Despre actiune si poveste pot spune doar ca am intrebat de vreo 3 ori cat mai tine filmu.Daca nu esti cu adevarat fan genului eu zic sa alegi alt film pe care sa dai bani.
greed pe 06 August 2011 16:15
Sa stiti ca dupa Lord of the ring asta este cel mai asteptat film al secolului 21 :D
legolas05 pe 8 august 2011 00:45
da asa este
Domolul pe 27 ianuarie 2013 12:44
Asa e, saracii croitori, cum de nu m-am gandit !
AeroX pe 15 Decembrie 2012 19:25
Far Over the Misty Mountains Song :D
In primul rand nu pot sa nu observ ca Deus ex machina cam frecventeaza scenariul(mai exact Gandalf saves the day when all seems lost), dar e putin cam absurd sa critici filmul pentru asa ceva. Sa ne gandim ca se bazeaza totusi pe o carte Fantasy scrisa mai mult pentru copii, la vremea respectiva. Nu e ceva neobisnuit.

Dar nu mi-a placut melodia Misty Mountains din genericul de final. Pe parcursul filmului e molipsitoare, e clar amprenta muzicala a filmului, deci chiar si acum imi suna in cap, pana doar si instrumentalul genial(care se observa pe la jumatatea piesei The World Is Ahead) al lui Howard Shore. Imi place melodia din film, dar nu versiunea de dupa film. Simt ca nu se potriveste cu filmul. Parerea mea personala. In concluzie, n-am nemultumiri(cu exceptia genericului de final, dar la asta oricum doar 1% din spectatori da importanta), dar era altceva cand la… citeşte

Skynet.Zbenga pe 16 decembrie 2012 00:30
foarte adevarat ce-ai spus in ultimele 4 paragrafe. in primele 2 nu ma bag ;)
HarryCineastul5 pe 21 decembrie 2012 20:43
Da, ai dreptate. Eu imi doresc ca Peter sa ecranizeze si celelalte carti ale lui Tolkien. Sper sa apuc sa le citesc inainte.
cosmin742000 pe 09 Decembrie 2012 23:14
Nu se mai termina odata plictiseala asta de serie? 166 minute doamne apara si pazeste ...
dickstone pe 10 decembrie 2012 15:19
Daca nu iti place atunci de ce comentezi? In plus povestea e chiar captivanta.
cosmin742000 pe 14 noiembrie 2015 23:39
am vazut azi un minut din film , m-am plictisit groaznic , mai mult nu am putut rabda , mai buna a fost publicitatea de pe pro(st) tv
cezarika21 pe 26 Decembrie 2014 12:55
Foarte bun, dar excesiv de lung
Pentru cei care nu ştiu, romanul fantastic pentru copii "The Hobbit" a fost publicat de J. R. R. Tolkien în 1937, cu mulţi ani înainte de "The Lord of the Rings" (1954-1955) şi prezintă o serie de întâmplări care au stat la baza acţiunii din trilogia cinematografică "Stăpânul inelelor" (2001-2003), precedându-le cu 60 de ani. Fără a părea cârcotaş, consider că a face o trilogie de 474 de minute dintr-o carte de numai 300 de pagini este un lucru exagerat. Iar rezultatul se vede: acţiunea trenează prea mult în anumite porţiuni, există prea multe pasaje descriptive, iar o parte din acţiune ar fi putut cu siguranţă lipsi.

Povestea care stă la baza acestui film este simplă: un grup de 13 gnomi, călăuziţi de vrăjitorul Gandalf cel Sur, pornesc într-o expediţie epopeică de eliberare a regatului pierdut Erebor de sub stăpânirea fiorosului… citeşte

k-rissa pe 22 Decembrie 2011 23:53
trilogia este preferata mea dintre toate filmele care exista!cred ca daca s-ar mai face 10 tot cu aceeasi mare placere si acelasi entuziasm m-as uita!imi doream mult o continuare!de-abia astept!!!!!
Slightly pe 15 decembrie 2013 14:37
Ai deja 17 voturi negative vs 7 pozitive. Asta inseamna ca 17 isi spun ca esti proasta pe cand 7 iti spun ca esti total idioata. Concluzia : arunca-te de pe bloc.
Ciprian_2007_tl pe 3 ianuarie 2014 20:09
Nu imi dau seama cum alti oameni fara creier ca tine Slightly pot da dislike la comentarii.. Ca lor nu le-au placut filmul. Filmul e super, are de toate in el,.Mai bn aruncate tu Slightly, scapam de o pramatie ca tine !
XING pe 03 Februarie 2011 11:40
acum o sa ma apuc de citit cartea ...ma intreb oare cine va fi mai captivant ..cartea sau filmu?...presupun cartea ....dar cred ca filmul va fi mai bn realizat decat stapanul inelelor...
MissSnowdrop pe 17 aprilie 2012 21:23
in carte atmosfera e mult mai hazlie dacat in film. in trailer pare mai tensionanta. cartea are si foarte multe detalii, iar in film pare a fi mai multa actiune...deci eu as spune ca filmul o s fie mai captivant.
Get0dac pe 04 Martie 2013 07:17
Sunt sute de comentarii asa ca nu ma agit scriind zeci de randuri, pt. ca oricum nu il va citi nimeni pe al meu. Parerea mea este ca The Hobbit este exact genul de film pentru care sa inventat cinematografia. Nota 10...Vizionare placuta.
legolas05 pe 4 martie 2013 12:44
Eu ti-am citit parerea :)
Get0dac pe 7 martie 2013 16:46
Multumesc
panicabogdan pe 24 Decembrie 2012 23:41
Am avut ocazia sa il vad .Filmul este foarte reusit si foarte tare pentru fanii insa e greu sa captezi iar aceeasi proveste si e chiar plictisitor pentru spectatori .M'am saturat de aceleasi peisaje vroiam sa vad ceva nou mai fabulos .Insa daca chiar iti place genul acesta merita sa il vezi .
Barricade pe 19 Februarie 2010 23:24
Am vazut Trilogia Stapanul Inelelor de nenumarate ori si chiar am ramas fara cuvinte... De-a dreptul exceptionala! Grafica, sunetu', costumatia, machiaju', rolurile actorilor, povestea dar si efectele sunt incredibile! Totul tine de fantastic! Hobbiti, elfi, pitici, enti, orci etc.. Mai ales parte a treia a fost superba! 11 premii OSCAR! Cel mai bun film realizat! Sper sa fie la fel si The Hobbit 1 si 2!
Skynet.Zbenga pe 11 Decembrie 2012 22:01
Eu cred ca The Hobbit va fi mare. Nu va fi pe placul tuturor, din mai multe motive, dar cu siguranta va fi pe placul meu.
Abia astept sa-l vad

AeroX pe 12 decembrie 2012 14:52
Care ar putea fi motivele alea? Respectivii sunt orci sau goblini, a? :)) In afara de un troll nu stiu cine poate sa nu agreeze un film ca asta. Ca va fi mare sau nu filmul, tot va fi pentru mine. Il astept de prin 2007!!!
Skynet.Zbenga pe 12 decembrie 2012 20:22
Motive pe care doar ei le stiu. Sau cum ai zis si tu, pot exista troli carora sa nu le placa :D Si eu astept filmul de mult si cu siguranta imi va placea nespus ;)
Go1 2 3 4 5 6