Păreri The Help

(2011)

Culoarea sentimentelor

jude pe 19 Noiembrie 2011 18:57
Curajul sare uneori peste o generaţie...
acest film prezintă o perioadă a istoriei, care din păcate e doar la câțiva zeci de ani distanța de prezentul nostru...ne învaţă lecţii de viaţă, cu umor, tristeţe si foarte important - fara sex si fara violenţă. Dacă ești rasist (alb sau negru), atunci poate nu ar trebui sa-l vezi. Dar, poate ar trebui. Eu îl văd ca pe un deschizator de ochi...
Mă aştept ca acest film să aibă câteva nominalizari la Oscar.
Aș spune multe despre acest film, dar nu cred ca e cazul...
Doresc doar să îndemn tinerii să vizioneze și filme cu un caracter educational...Nu rataţi acest film. Este unul dintre cele mai bune din 2011.

DanDan23 pe 28 noiembrie 2011 20:44
foarte bine punctat! ;)
Aliosha10 pe 2 ianuarie 2013 00:05
+1 bine scris(gandit)
Anna23 pe 07 Decembrie 2011 07:09
Un film extraordinar de frumos. Obligatoriu de vazut, o lectie de viata.
Anymai pe 25 Septembrie 2011 19:36
Nume
Cine traduce filmele astea? Cum naiba sa traduci The Help (care se referea la ajutorul din casa , servitoarele) , sa il traduci Culoarea sentimentelor? ?!!!?!?
pe 7 octombrie 2011 19:29
tssebby pe 17 ianuarie 2019 12:11
traducerea si "adaptarea" ..problema e ca adaptarea de fata nu are nici o legatura cu filmul . Si asta se intampla la toate traducerile si adaptarile romanesti .. de la filme pana la meniurile din telefoane si programe diferite traduse in romana , care ajung sa nu mai aiba nici un inteles
Piratu pe 12 Noiembrie 2011 14:02
“Courage sometimes skips a generation. Thank you for bringing it back to our family. “
The Help… anii 60′… discriminare rasiala…statul Mississippi…o poveste a femeilor de culoare ajutoare in casa albilor, o poveste cat se poate de emotionanta dar de multe ori in stare sa iti aduca zambetul pe buze in ciuda subiectului cat se poate de tulburator si trist. Femei in toata firea care reusesc sa treaca peste situatia lor, o fac pline de curaj si zambind. Un film vazut din perspectiva cuiva asuprit, discriminat despre efortul de-a scrie o carte care la randul ei sustine cauza ca fiecare om indiferent de diferentele vizibile cu ochiul ori alte neasemanari sa fie tratat cu acelasi respect, sa i se aplice aceleasi legi, o carte ce dezvaluie cu adevarat ce se intampla intr-o astfel de societate ce nu-si trateaza egal cetateni.

Datorita subiectului, filmul e pasibil de viitoare nominalizari la Oscar fiind chiar pomenit/vehiculat acest zvon, din punctul meu de… citeşte

lyqrycy pe 5 februarie 2012 01:43
Si mie mi a placut foarte mult citatul,oricum bine punctat o adevarata placere sa te uiti la un film si sa vezi ceva atat de autentic si bine realizat.
DragonMaster pe 27 Noiembrie 2011 00:50
Obligatoriu de vazut
Este cel mai bun film al anului 2011 dupa parerea mea si va primi macar 1 oscar anul acesta pentru povestea care a reusit sa i-mi sensibilizeze inima iar durata filmului chiar daca era de 146 de minute a trecut foarte repede.Este un film pe care trebuie sa il vizionezi neaparat iar nota oferita filmului este 9.
andreeeeeeea pe 03 Septembrie 2011 21:57
Abia astept sa-l vad, avand in vedere ca am citit si cartea si a fost foarte buna.

Si Emma Stone imi atrage atentia din ce in ce mai mult.

wildinthecountry pe 28 Noiembrie 2011 23:29
x
Un film extraordinar.Nu ma asteptam sa fie asa de bun .
Dezbate tema segregatiei rasiale din anii 60.
Viola Davis poate lua Oscarul pt rol secundar.
Pacat ca au fost asa de putini oameni in sala de cinema la vizionarea acestui film .
Merita vazut de cat mai multa lume datorita temei si interpretarii actorilor.

mihnea_aspru95 pe 31 ianuarie 2017 06:19
Comentariu bun, decent. Dar cu o mica semnalare, Viola trebuia sa ia pentru rol principal. Sau va lua pe 26 feb. pentru Fences si iese ceva mai corect ;)
anonymous.60416fe8ceca4 pe 07 Septembrie 2011 01:19
Anymai pe 3 octombrie 2011 14:57
Daca nu sunt indiscreta, in ce circumstante l-ai vazut?
alecs.bradeni pe 10 decembrie 2011 21:54
filmul asta chiar merita mai mult decat nota 6
intis pe 19 Decembrie 2011 10:26
Din punctul meu de vedere este cel mai bun film al anului 2011.
marc_mihai pe 27 ianuarie 2012 17:00
De acord cu tine.Sper sa ia Oscar-ul pentru cel mai bun film.
Ovipac pe 25 Noiembrie 2011 23:07
Foarte bun filmul, dupa ce il vizionezi simti ca nu ti-ai irosit timpul degeaba in fata la laptop, cum sunt multe alte filme seci din ultima vreme.
Cosmina_yuki pe 07 Noiembrie 2011 22:14
exceptional
un film emotionant..care ne arata aspecte din viata oamenilor din acea perioada din care nu stim prea multe.. chiar daca e doar o poveste , sunt sigura ca are si un sambure de adevar.. il recomand cu caldura persoanelor care isi doresc sa afle mai multe despre trecut..
Milla pe 02 Noiembrie 2011 14:05
De ceva timp aștept să văd un film cu adevărat complet, după trailer cred că acesta este răspunsul așteptărilor mele, sper să nu mă mă dezamăgească.
O zi faină să aveți în continuare.

Milla pe 11 noiembrie 2011 14:46
Nu m-a dezamăgit, cui i-a plăcut filmul „The Great Debaters” și cartea „Coliba unchiului Tom” :), cu siguranță o să-i placă și acest film, mai ales că este mai puțin dramatic din perspectiva rasismului și are și scene comice.
psihologu pe 18 Decembrie 2011 09:25
Emotionant
Pentru o pelicula de peste doua ore, The Help reuseste performanta de a nu-si pierde nicaieri suflul ori directia. Personajele sunt lucrate minutios si delicat. Pana si redactorul sef al ziarului local, o aparitie fugitiva, primeste o infatisare, cateva gesturi si doua-trei replici care-l creioneaza perfect. Taylor lucreaza si suficient de nuantat mesajul filmului, nu cade in pacatul unei cromatici stridente alb-negru, atat de obisnuite in cazul acestui gen de poveste. Fiecare personaj executa partea sa ca parte dintr-un mesaj colectiv: uneori curajul poate lipsi, dar alteori el vine in portii duble. Iar revolutiile sunt uneori tacute.

Dulce-amarui, nu includ aici product placement-ul cat toate zilele facut de o bautura racoritoare, bine pigmentat emotional - ceea ce era de asteptat, dar si cu o tusa de umor neasteptat, The Help are un singur defect major de care nici… citeşte

gmb20 pe 11 Decembrie 2011 21:37
Excelent film!
Din tot ce am vazut in 2011,e singurul care merita Oscarul!
xerses pe 22 Noiembrie 2011 18:02
Un film de referinta.Merita vazut de cat mai multi.Au fost povesti de viata reale de care multi nici nu au habar.
Get0dac pe 24 Septembrie 2013 12:32
Nota 10 acestui film, ca multumire pt. lacrimile din coltul ochilor, pt. hohotele de ras, pt. emotiile provocate, dar cel mai important....PENTRU ZDRUNCINAREA UNOR PREJUDECATI DIN SUFLETUL MEU.
Tyson_Kyd pe 06 Iunie 2013 15:51
Un film foarte interesant, amuzant, dar si dramatic . Scenariul este bine realizat, actorii foarte buni si actiunea palpitanta .
cosmin_kedii pe 25 Februarie 2012 10:01
Bine scrisa si bine regizat. Acest film te face să te simţi cum este să trăieşti în această perioadă de timp
Filmul a fost excelent ,,,RECOMAND,,

Krystyne pe 14 Ianuarie 2012 17:23
O capodopera emotionanta despre o lume privita in alb si negru,ce inseamna curajul,opinia,sa depasesti bariere si sa transmiti emotiile unui sentiment de respingere!Un film extraordinar!
IMHERE pe 09 Decembrie 2011 22:37
Curaj
Un film care reflecta foarte bine curajul in adevaratul sens al cuvantului. Si nu in ultimul rand perioada neagra din US cand negrii erau marginalizati. Unul din cele mai bune filme ale lui 2011, si spun cu mana pe inima ca nu prea au fost multe... Emma Stone face aici un rol foarte bun iar Viola Davis (Aibileen) si Octavia Spencer
(Minny) joaca magistral.

chris-T pe 12 decembrie 2011 15:45
Nika pe 04 Decembrie 2011 20:23
Un film absolut superb, extraordinar..îl adaug la colecția filmelor mele preferate... :)
Dan1910 pe 26 Noiembrie 2011 16:24
Un film extraordinar, o pevesete originala si emotionanta; unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut. Viola Davis jos palaria
Anna92 pe 21 Noiembrie 2011 15:59
The help este printre putinele filme ale anului 2011 care merita intr-adevar vazute, mie cel putin mi-a placut foarte mult.
trancegirl pe 16 Noiembrie 2011 08:58
suferinta
m-am bucurat sa vad un film plin de emotie si traire. nu as fi vrut nici pentru o secunda sa fiu in pielea menajerelor, a sclavelor negrese. aceste femei au indurat mult pentru ca in final ceva sa se schimbe. minunat film.
mihaela20 pe 14 Februarie 2012 21:15
un fim bun,dar nu de Oscar
filmul este multe prea clasic,un subiect care sa dezbatut in prea multe filme,sunt o mie de filme pe subiectul asta!!!nu contest insa jocul actoricesc,care ce-i drept ma impresionat!!
cosmin742000 pe 16 Ianuarie 2012 02:05
Asa trebuie sa arate un film de ocar jucat perfect , regizat perfect , scenariu excelent , credibil, plus ca are si acel ceva acea stralucire nederanjanta de megaproductie care a lipsit filmelor candidate la oscar mai ales in ultima perioada cand unele din nominalizate aveau doar aerul foarte deranjant de megaproductie (vezi Avatar,Titanic, LOTR) si in rest mai nimic.
Tyson_Kyd pe 6 iunie 2013 15:49
Film de "oscar" frate, nu de ocar . Invata sa folosesti virgula .
lilica pe 16 August 2011 22:00
pare bun
vreau sa vad filmul , dupa mine este bun , sper sa nu ma dezamagesc
RMadalin pe 25 noiembrie 2011 16:36
ce ratata ,nota pentru film cand nici macar nu vede filmul.
marc_mihai pe 27 ianuarie 2012 17:00
Va rog din suflet nu va mai insultati!Dati dovada ca sunteti niste oameni culti!Eu asa va consider de vreme ce urmariti niste pelicule extraordinare ca aceasta...
serban_ionescu pe 30 Ianuarie 2017 21:48
Calitatea filmului creste progresiv pe masura derularii actiunii lui, in special in ultimile 40-45 de minute, finalul avand o profunda incarcatura sentimental-emotionala !
Acest film nu poate fi catalogat numai ca si o drama pura, el avand in acelasi timp si atributele unei satire foarte reusit pusa pe pelicula la adresa prejudecatilor rasiale a unei parti destul de semnificative a societatii americane instarite, mai ales sudiste, ""impinse"" chiar pana la o pervertire de o rautate extrema de tip rasial-sovin a caracterelor , caracterisatica anilor 50'-60' ai secolului XX. Se poate remarca usor ca interpretarea actoriceasca a cam tuturor personajelor feminine care domina de departe, as spune chiar in exclusivitate importanta rolurilor acestui film, este una foarte buna ! Deosebit de valoroase mi-s-au parut interpretarile celor doua actrite de culoare Octavia Spencer si Viola Davis, dar in acelasi timp interpretari foarte bune, de valoare, au avut si actritele Bryce Dallas Howard in dificilul rol… citeşte
deisee pe 27 Decembrie 2012 00:47
Obligatoriu de vazut
Un film extraordinar.Nu stiu cand voi vedea urmatorul la fel de bun
Ghemot pe 24 Decembrie 2012 00:11
O nota specifica filmelor de Oscar este „happy end-ul”. Acest film, nu doar ca a avut un „happy end” pe masura, ci chiar intreg filmul poate fi considerat un „happy end”.
Si nu numai atat; cred ca este primul film pe care il vad, si pot spune ca ar merita o traducere in romana „Happy End”!!!

lili22 pe 09 Iunie 2013 20:16
am avut rabdare pina la sfirsit
Pe la jumatatea filmului intuiesti sfirsitul, e totul asa de previzibil si excesiv de siropos.Marile drame ale acelor ani sigur aratau altfel.
eko pe 04 Martie 2013 02:37
Un film destul de lung , cat despre poveste nu sunt un fan al genului , toate actritele au jucat impecabil dar filmului ii lipseste acel ceva , este prea simplu aproape ca nu se intampla nimic. nota 7
hannibal1948 pe 19 Februarie 2013 21:48
Genial acest film!
Un film incantator, o poveste deosebita despre lupta oameniilor de culoare impotriva rasismului mult prea exagerat in perioada anilor 60'. O capodopera merita vazut acest film!
FlorinMovieFreak pe 12 Iulie 2012 18:11
Eat my SHIT ! :)
Acest film este doar o farama .. un sfert .. hai sa zicem doar o felie :) din tot calvarul prin care au putut sa treaca niste amarati de oameni .. doar pentru ca erau ceva mai bronzati decat restu' plevii .. Filmul pe langa unele momente de drama intensa (fapt ce s-a lasat cu o lacrima .. doua) are momente in care exista speranta .. si te lasa sa speri ca totul va fi bine .. Oscar meritau ambele ..

Cheers ! ;)

daniel.ro pe 09 Iulie 2012 01:30
Exceptional !
Un film ce nu trebuie ratat! E captivant de la inceput pana la sfarsit merita vazut.
teodoraB pe 02 Iulie 2012 15:07
un film...exceptional...n am cuvinte...am plans...nu e drept absolut deloc..
iulia-titina pe 01 Iulie 2012 22:24
Frumos film!!!
Exceptional!!!
Mi-a adus aminte de "Coliba unchiului Tom",am citit-o in copilarie...

Octaz pe 31 Martie 2012 18:07
Exceptional!
Un film absolut fenomenal, de departe unul din cele mai bune ale anului 2011, o drama care pur si simplu scoate sufletul din tine pentru aproximativ 2 ore. Desi initial, tema nu este una atractiva pentru foarte multe persoane, si anume drama oamenilor de culoarea, si in special a menajerelor de culoarea din perioada postbelica, eu unul nu am rezistat, si am scapat cateva lacrimi la cateva scene memorabile. N'ai cum sa nu te abtii cand vezi prin ce umilinte au trecut unii oameni si mai ales fericirea acestora cand vad in sfarsit ca dreptatea totusi apare.Remarc scena in care Milly si Abbie se bucurau pentru 49 de dolari de parca ar fi fost 4900. 49 de dolari!!!! Si nu putem zice ca erau bani multi chiar si pe vremea aia, dar sa spui "We're rich!" este induiosator. Eu garantez pentru acest film oricarei persoane sentimentale si dispusa sa urmareasca o drama cu si despre rasism. Sa nu uitam… citeşte
Xsky pe 13 Februarie 2012 16:56
Bunicel
Un film chiar bunicel. Daca la inceput pare sa fie plictisitor pe masura ce se scurge timpul pare sa fie tot mai interesant.
Sorin87 pe 10 Ianuarie 2012 23:00
The Help
Un film deosebit cu o distributie de exceptie! Nu m-am plictisit nicio clipa si deja l-am privit de 3 ori! De fiecare data ma indragostesc de cursul lin si exceptional al povestii, de magia subiectului... Am fost impresionat, am ras ( si inca cum :)) ), m-am emotionat pana la lacrimi si am suferit alaturi de cazurile prezentate in film! Il recomand cu toata inima iubitorilor de gen si nu numai! Merita!!!
sabinalin pe 17 Decembrie 2011 06:43
Feminism si antirasism tezist-agresiv
La recent incheiatul "Targ de carte Gaudeamus" excelentul gazetar Cristian Tudor Popescu a lansat o carte foarte interesanta despre filmul de propaganta din cinematografia romaneasca in perioada 1921-1989. Intr-o discutie televizata despre cartea respectiva CTP afirma ca nu toate filmele de propaganda au fost prost facute, exista exemple, precum "Puterea si adevarul", absolut admirabile. Nu doar cinematografiile din Europa de Est au fost atinse de acest virus ci si cea mai importanta cinematografie a lumii, cea hollywoodiana iar "The help", un bun film de propaganda, e un exemplu graitor in acest sens. Aici mai toate personajele de culoare sunt pozitive in vreme ce albii sunt prezentati, cu putine exceptii, ca niste nemernici lipsiti de suflet. Nu-i vorba, rasismul e o tema foarte sensibila dar in zilele noastre s-a ajuns la grozavii gen interzicerea cuvantului "nigger" in opera lui… citeşte
chris-T pe 08 Decembrie 2011 17:32
Pt. mine e de 10 ..... Super povestea , super actori si interpretare !

Minny e un super rol , la fel si Skeeter , Aibileen ! Un trio super !
Merita vazut ! ^_^

Manusa pe 20 Noiembrie 2011 10:04
Un film cu adevarat bun, magnific pot spune. The Help descrie foarte bine acea perioada in care oamenii de culoare nu valorau mai nimic pentru americani, erau umiliti si erau doar buni pentru munci josnice.
Este un film foarte reusit care mi-a placut foarte mult, dar m-a incantat si curajul acelor servitoare care au povestit intamplarile prin care au trecut, cum sunt tratate si cum este sa fi servitoare, ceea ce era un lucru periculos sa vorbesti despre acest lucru, in acea perioada.

MadalinaTrenchea pe 27 Iunie 2013 23:10
Doamne, o poveste incredibila, m-a impresionat foarte, foarte tare. Actorii joaca superb si povestea este minunata. recomand.
dumitru_magda2002 pe 12 Noiembrie 2011 13:31
vreau sa vad filmul , dupa mine este bun , sper sa nu ma dezamageasca
blackmore pe 24 Iulie 2019 17:39
Probanil ultima drama amerricana vizionabila........................
Iulidesprefilme pe 05 Mai 2019 12:51
Despre prietenie și agreabile sentimente...distribuție aleasă...
carmen_angelus_romila pe 20 Octombrie 2018 13:13
Actrite remarcaile stranse in jurul celebrei Emma Stone, interpreteaza in acest film, personaje feminine, diverse ca situatie sociala si materiala, care lupta pentru eradicarea discriminarilor de orice fel si lupta pentru edificarea femeii in societae, in mod egal si cu drepturi depline.
andrei_oarga pe 15 Februarie 2018 23:46
Un film foarte bun,cu o poveste reușită,emotie,coloana sonora buna si interpretări pe măsură,recomand tuturor!
cotzofica pe 25 Martie 2013 09:14
Modificaţi...Octavia Spencer a fost nominalizată la Oscar şi.....l-a câştigat.

În rest, filmul e foarte bun. Recomand.