Păreri The Green Mile

(1999)

Culoarul morții

pssst pe 29 Iulie 2003 11:08
AVE!

ma bucur din trei motive:
- ca exista filme ca the green mile
- ca exista acest site
- ca exista oameni care sa comenteze fara platitudini.

dido pe 6 octombrie 2010 17:59
Interesant!Subscriu!
emanuel_ciuta pe 24 decembrie 2013 06:10
am plans de m-au luat bataielile .....si sa nu imi ziceti ca voi nu
Anna23 pe 05 Aprilie 2011 07:07
Capodopera
Off, ce film, un asemenea film nu trebuie ratat, pur si simplu impresionant, nici nu iti dai seama cand trec cele 3 ore. Actorii joaca excelent !
daniel_si_andreea pe 28 octombrie 2016 00:05
Fara cuvinte ! Recomand de 1000 de ori !
PoliFanAthic pe 26 Martie 2003 22:04
Cu sinceritate pot sa spun ca "The Green Mile" este unul dintre cele mai impresionante filme pe care le-am vazut.
Povestea prezentata este de o frumusete rar intalnita cu actori uimitori, de la renumitul Hanks pana la fantasticul Duncan.
Este unul din prea putinele filme care te fac sa simti cu adevarat ceva in sufletul tau. Este un film care abundeaza in scene de o emotionalitate rar intalnita, dar care pur si simpl nu degenereaza in absurd. Dura realitate pe care trebuie sa o infrunte toti oamenii, poate fi covarsitoare, dar nu trebuie sa te doboare. Trebuie sa mergi mai departe.
Personajele sunt pe departe centrul acestei povestiri. Se spune ca ele sunt prea "good vs. evil", dar nu pot sa fiu in totalitate de acord. In ciuda aparentelor, nu este asa. Prizionerii nu pot fi considerati vreodata oameni buni, la sensul de baza al cuvantului...eventual oameni care… citeşte

Sergiu.Lobont pe 22 Mai 2010 04:42
Un film care-ti depaseste orice banuiala. Oricata experienta ai avea in domeniul cinematografic, in acest film nu ai cum sa anticiezi absolut nimic. Te tine cu sufletul la gura de la cap la coada. Dupa asemenea film trebuie sa iei o pauza in vizionari pentru ca majoritatea filmelor ti s-ar parea tampenii
portofel pe 5 mai 2011 18:32
perfect adevarat!
CATRINA ALEXANDRU pe 13 Martie 2007 22:31
Stephen King este maestrul horrorului modern. The Green Mile cred ca este apogeul creatiei lui. Simbologia filmului The Green Mile depaseste orice limite. Sunt un mare fan Stephen King, dar acest film, felul in care sunt legate persoanjele intre ele, este ca un vis devenit realitate. Cum spunea si John Coffey: "Le-a omorat cu dragostea lor, una pentru cealalta. Asa se intampla peste tot in lume" Un film de nota 10+
Keira86 pe 17 decembrie 2010 15:39
Acest film este un miracol al cinematografiei!
vadeanu_petrica pe 10 noiembrie 2014 21:22
Pe mine ma lasat mut si credeti-ma ca sunt foarte critic. L-am vazut de mai multe ori si de fiecare data ma rascoleste cu aceiasi intensitate.
bobocul86 pe 06 Octombrie 2009 21:00
un film pe care nu ar trebui nimeni sa il rateze; in primele 10 cele mai bune filme pe care le-am vazut vreodata
sweetangry pe 17 mai 2011 20:13
total de acord cu tine...o capodopera
Mores pe 20 Octombrie 2010 11:33
Capodopera
Un film foarte bun, unul din preferatele mele all time. Desi este mai lung este atat de bine facut si rolurile atat de bine jucate incat nici nu iti dai seama cand trece timpul! Daca nu era Shawshank Redemption acesta cu siguranta era cel mai bun film dupa Stephen King. 10
Theodor2011 pe 8 decembrie 2012 18:55
E mai bun ca The Shawshank Redemption
kiru pe 15 Septembrie 2008 13:35
ce pot spune, cred ca este a treia oara cand vad filmul
genial, te pune pe ganduri si te tine pironit in fotoliu,Tom Hanks magnific ca de obicei si surpinzator rolul facut de MCDuncan
un film ce trebuie trecut la capitolul "nu se rateaza" *******
ps. il astept si a patra oara :)

Manusa pe 12 Iunie 2011 23:03
Acest film merita toate laudele si premiile, este un film magnific, extraordinar care m-a impresionat foarte mult. Pe langa faptul ca filmul este foarte bun, acesta are si actori pe masura care au jucat excelent.
CRISTIAN_FLORIN pe 23 Septembrie 2012 14:52
Eu personal nu aveam cum sa ratez un asemenea film, o adevarata capodopera realizata de catre Cinematografia Americana. Sunt total justificate cele 4 nominalizari Oscar, apoi si nominalizarea pentru Golden Globe, precum si cele 2 Oscar-uri acordate actorului Tom Hanks aflat in rolul principal. Filmul are o tenta vizibila spre genul SF cu largul concurs al personajului John Coffey ( Michael Clarke Duncan ), un negru exceptional, cu puteri paranormale si care din pacate era detinut intr-i inchisoare din SUA destinata detinutilor condamnati la moarte pe Scaunul Electric. Acest om minunat facuse totul pentru semenii sai, salvase atatea vieti prin puterile sale paranaormale ii impresionase atat de mult pe politistii care il supravegheau incat acestia, in momentul executarii sentintei au lacrimat. fiind total impresionati. Acest om minunat desi facuse totul pentru viata altor fiinte nu a mai… citeşte
DoMeNiC pe 29 Septembrie 2006 14:24
5 stele meritate pe deplin!Un film foarte bun!Merita vazut!Cu actori buni!Am zis tot ce trebuia zis!
mb pe 13 Martie 2006 12:15
Exceptional film, te face sa te intrebi, cateodata, dacã percem "relitatea" in mod corect, ºi daca nu cumva noi suntem anormali sau mai rai decat cei pe care societatea, in nevoia ei de a oferi exemple, îi stigmatizeazã.
ToRRRmenT- pe 12 Septembrie 2009 09:46
tormi
Un film fabulos,exceptional,mirific,CAPODOPERA nu stiu cum sa-l mai laud. =X
zelisca ghe pe 18 Decembrie 2004 21:29
am vazut filmul de doua ori . e uimitor cat de bine sau comportat acesti actori mai ales michael clarke dar nu il pot uita pe un geniu tom hanks sau david morse. NU EXISTA NOTA PENTRU ACEST FILM ESTE O CAPODOPERE . AM SA CUMPAR CASETA CU ORICE PRET . NU TREBUIE SA LIPSEASCA ACEST FILM DIN PARTEA CELOR CARE LEA PLACUT.
Theodor2011 pe 04 Iulie 2012 09:52
Incredibil film. Cu o poveste de exceptie, emotional si patrunzator. Pe langa drama ca gen filmul mai este si Fantasy si trebuie tratat ca atare, pana la urma si fantasy este un gen al filmelor. Michael Clarke Duncan, a avut o prestatie COLOSALA in rolul lui John Coffey fiind nominalizat la sectiunea - Cel mai bun actor in rol secundar, la gala Oscar din februarie a anului 2000, fiind singura nominalizare a lui la OSCAR din cariera. Binisor s-a descurcat si Tom Hanks, usor eclipsat de Michael Clarke Duncan in acest film. Repet pt acei putini oameni ce vor viziona sau care l-au vizionat si au criticat acest SUPERB FILM sa nu uite ca pe langa drama filmul mai este si Fantasy, si trebuie tratat ca atare
bogdanuuu pe 09 Octombrie 2009 22:41
ft rare film.Am ramas impresionat.Un film pe care toata lumea ar trebui sa il vada.Ft rare.10 il recoman cu toata caldura.Un film care zic eu ca va poate schimba perceptia despre viata.
Scaramouche pe 08 Ianuarie 2003 00:00
Si de aceasta data (dupa superbul “Inchisoarea ingerilor”) scriitorul Stephen King a mai mizat inca odata pe regizorul Frank Darabont. Si bine a facut. De ce? Pentru ca a iesit un film pe care nu-l vezi decit odata la 2-3 ani. Story-ul in sine te face sa stai nemiscat timp de 3 ore fara a te plictisi,dimpotriva.“Culoarul mortii” este un film plin de tensiune, incarcatura sufleteasca, un film crud si in acelasi timp uman. Intrebarea acestui film este: merita un criminal sa plateasca cu moartea pentru moarte? Raspunsul nu-l veti afla decit vizionind filmul. Va spun ca merita.Vizionare placuta.
Turi pe 10 Iulie 2010 21:49
Cand am vazut durata filmului am zis ca e prea mult, dar l-am urmarit de doua ori si emotiile au fost la fel de mari si a doua oara. Tom Hanks, ca intotdeaun, foarte bun. Un actor de talia lui Duncan l-ai vedea doar in filme gen wrestling, pe cand aici este un rol de suflet. Dupa acest film stai si te gandesti daca pedeapsa cu moartea ar trebui reintrodusa.
tileaga rares pe 31 Iulie 2003 16:14
L-am vizionat de cateva ori si calitatea filmului imi da de fiecare data palme... Pe langa varietatea admirabila a jocului actoricesc, gusti dinamica dramei, negrul groaznic al mortii si licaririle de speranta. Cred ca, in spatiul moral de astazi, filmul izbeste prin valabilitate.
Cer iertare daca intreb si gafez, dar Junior e Senior?

marllenn pe 02 Februarie 2011 12:13
Un film de exceptie cu actori de exceptie la fel si cartea lui Stephen King
iuliasuper pe 22 Octombrie 2010 01:49
Capodopera cap-coada! Merita vazut..n-am ce comenta..
Nici nu stiu cand au trecut cele 3 ore!

Octaz pe 21 Aprilie 2010 23:03
Superb , un film minunat care in opinia mea merita la fel de mult Oscarul ca American Beauty .Dar daca ar fi sa aleg , l'as alege pe acesta. Este clar unul dintre cele mai bune filme of all time . Desi are 3 ore l'am urmarit cu suspans tot timpul, iar finalul .... sincer am ramas fara cuvinte . Nota 10+
P.S. Felicitari Michael Clarke Duncan si bineinteles Tom Hanks

ali79 pe 23 Iunie 2004 00:28
uimitor, pur si simplu uimitor. si absolut perfect!
vali pe 22 Noiembrie 2008 01:41
10/10

nimic mai mult

RiZY pe 03 Septembrie 2006 18:27
Superb film. Mai mult de atat nu am ce sa mai zic !
AdelinaStoiconi pe 07 Noiembrie 2010 01:41
Filmul asta e o capodopera! .. Nu pot sa ii gasesc vreo parte negativa, este unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut pana acum. 10 fara nici o ezitare.
Este un film de colectie! ;)

cosmin742000 pe 12 Noiembrie 2011 16:27
Este fara indoiala cea mai buna ecranizare dupa cea mai buna carte de Stephen King.
zeno.marin pe 29 Aprilie 2011 23:01
Exceptional, esential
L-am vazut cu ani in urma, asa ca detaliile imi sunt un pic difuze. Dar chiar si atunci poate mi-ar fi fost greu sa spun ceva despre "The Green Mile", pentru ca m-a lasat fara grai...
Scenariu exceptional, regie exceptionala, roluri interpretate exceptional. Totul atinge superlativul, si nu o spun oricum, de dragul flic-flacurilor stilistice, ci in modul cel mai sincer.
Exista o scara a notelor date pentru filme pe acest site, scara care se termina in "Capodopera". Undeva mai in spate se afla "Obligatoriu de vazut". De fapt cred ca ar trebui sa fie invers, intrucat ceva imi spune mie ca nu toate capodoperele sunt obligatoriu de vazut. Poate ma insel?...
Oricum, in cazul lui "The Green Mile" se aplica o combinatie: o capodopera obligatoriu de vazut de catre orice iubitor de film.

wildinthecountry pe 1 septembrie 2011 15:51
subscriu
Ovidiu239 pe 27 Februarie 2013 22:48
Incredibil
Este un film pe care n-ai voie sa-l ratezi! La inceput este plictisitor si chiar l-am oprit cam putin dupa jumatate, deoarece am avut putina treaba. Am vrut ca apoi sa nici nu-l mai reiau, dar am revazut cateva secvente de la inceput si s-au legat niste lucruri iar spre final este extrem de captivant. Urmariti-l! Nu veti regreta, si aveti multa rabdare cu el, ce-i drept 3 ore sunt multe...
Theodor2011 pe 28 februarie 2013 13:37
Chiar atunci cand l-ai oprit cam pe la jumatate, si nu ai mai vrut sa-l reiei ulterior, chiar de la jumatate spre final, tocmai atunci este apogeul filmului, de la jumatate la sfarsit, filmul este mai interesant. Toata povestea spusa de Paul Edgecombe (in prezentul filmului) spusa in acel azil la batranete, acelei femei in varsta si colega de azil (elaine), se leaga perfect cu povestea din trecut pe cand el era paznicul-sef raspunzator de acel sector E, al condamnatilor la moarte
Theodor2011 pe 18 aprilie 2013 01:16
2 like-uri
scrubsfreak pe 15 Iulie 2010 21:22
Un film de nota 10 !!!! .......... Merita vazut .
alexandru m pe 05 Martie 2009 21:53
Este cel mai bun film pe care l-am vazut pana acum. Emotionant. Nota 10.
Anca pe 21 Iunie 2008 10:07
Un film de zile mari cum rar intalnesti...cine este Cofin?.. eu cred ca un al doilea Mesia...sunt multe analogii cu povestea biblica.
atentie la una din scenele finale cand cofin urmareste filmul..dispunerea razelor de proiectie deasupra capului sau..asemanatoare unui nimb e foarte relevanta.
tom hanks nu se dezminte facand un rol impresionant!

Vladd pe 27 Iunie 2007 21:43
Un film absolut superb. Fiecare actor prezent in film merita cate un OSCAR!
Leon pe 14 Septembrie 2008 20:13
sambata seara de regula sunt filme proaste.TVR1 m-a surprins ieri 13 septembrie 2008 cu un film cu Tom Hanks. nu stiam nimic depre CULOARUL MORTII dar m-am hotarat sa-l vad, si .... am stat 3 ore NEMISCAT in fotoliu !!!!
e fantastic !!! rar se intimpla sa vezi filme asa bune.

mihaelatb pe 02 Octombrie 2010 14:54
Absolut remarcabil! Oare Tom Hanks nu greseste niciodata? Este absolut fenomenal, Perfect! Dumnezeule! vezi in ochii lui toate reactiile, fata lui exprima bucurie, teama, tristete...toti au fost atat de bine in rol, ca nu poti concepe pe altii in rolul lor. Si soarecele este excelent in rolul sau si merita un oscar :)! Este un film ce nu trebuie ratat de nici un cinefil adevarat! "
Andrei.Ciprian pe 03 Decembrie 2012 08:29
Incredibil! 10+++
Nu pot sa imi dau seama ce ii lipseste acestui film.Este perfect din toate punctele de vedere.Timp de 3 ore am fost uimit de acest film pe care il consider unul din cele m-ai bune filme vazute de mine.Obligatoriu de vazut!
purplelyna pe 11 Mai 2011 11:45
un film bine realizat cu intensitate si sentimente ...o lume nevazuta a mortii se concretizeaza in film....urmariti-l cu incredere!
aNdu007 pe 27 Octombrie 2009 21:27
...
Pe la sfarsitu filmului mi`au dat lacrimile...si nu..nu sunt deloc plangacios:)
sud.bogdan pe 24 decembrie 2009 14:48
in careul de asi al filmelor vazute de mine si nu sunt putine :P
eugen.vioara pe 18 Martie 2012 03:02
cu adevarat o capodopera
Michael Clarke Duncan a jucat incredibil pe langa tom hanks care ne a obisnuit cu prestatii de genu . nota 10+ pt un film deosebit !
Fumed pe 16 Octombrie 2011 16:14
Super film
The Green Mile este un film impresionant. Tom Hanks joaca bestial!
DiCaprio21 pe 19 August 2011 10:25
fara cuvinte..
un film de exceptie , cu un tom hanks in zile mari , filmul a iesit super , va recomand sa il vizionati cat de curand
catasmile17 pe 07 Martie 2011 16:26
este un film emotionant !!!!
actorii si-au indeplinit rolurile foarte bine.

zeki pe 06 Februarie 2011 18:47
un film foarte bun , The Green Mile este un film pe care nu am sa il uit niciodata , exceptional film , Tom Hanks joaca foarte bine iar Michael Clarke Duncan a fost actorul perfect pentru rolul acela , merita vazut obligatoriu filmu .... Nota 10
Tyson_Kyd pe 20 Aprilie 2013 15:43
"The Green Mile" este un film incredibil, iar povestea este uluitoare, iar ca sa incep cu inceputul pot spune ca l-am privit asa de nedumerit in speranta de-a se intampla ceva uluitor . Actorii ii stiam ca fiind buni, dar filmul inca nu-mi dadea o senzatie placuta, poate si din cauza faptului ca l-am vazut de la jumatea sa . Intriga mea s-a aprins cand am vazut cum l-au omorat pe un detinut pe scaunul electric, intr-un mod brutal, din cauza unui gardian jegos . Acel detinut fiind un om linistit, in sinea lui, ce vroia doar binele soricelului sau ranit, care este vindecat ca prin miracol de "John Coffey", interpretat de uimitorul actor Michael Clarke Duncan, ce simtea intre timp toata durerea partenerului sau de inchisoare, de pe scaunul electric . Pot spune ca m-a uimit, iar ziua urmatoare l-am vazut pe tot cap coada si parerea mea e ca intregul film este mirific . Actiunea este ampla,… citeşte
CTH pe 14 Noiembrie 2010 23:10
Fantastic
Unul dintre putinele filme care merita un 10 curat !
LunchBox pe 06 Iulie 2009 01:28
Frumos film. Cred ca unul dintre cele mai bune pe care le-am vazut. Nu am cuvinte.
capodecina pe 21 Iunie 2009 11:47
@Georgescu Cristian esti "pe spate". Atat ai prins din tot filmul: "soricelul cel batran".
blu3_t3ars_4u2 pe 03 Februarie 2005 19:44
Am citit cartea iar filmul este de departe unul dintre cele mai bune filme realizate vreodata, acelasi Tom Hanks, actor care s-a adaptat perfect pentru rolul sau! Unde l-au gasit pe Mr Coffey, pentru ca a fost genial!!!!!!!!
Gulea Sever pe 30 Ianuarie 2005 02:55
Dupa exceptionalul Shawshank Redemption, Darabont face din nou echipa cu Stephen King, intr-o noua ecranizare. Daca Shawshank Redemption s-a dovedit a fi exhaustiv pe sectorul emotional convingator, prin realismul usor idilizat, The Green Mile urmeaza oarecum o alta abordare: asocierea dimensiunii paranormale unui schelet epic interesant, anuleaza din previzibilitatea unui scenariu oricum intins pe parcursul a 3 ore. Ca si in Shawshank Redemption, constructia personajelor este de-a dreptul schematica: toti actioneaza conform unor caracteristici bine definite si dezvaluite inca din primele 10 minute ale filmului, iar raporturile dintre ele amintesc tot timpul de simplitatea eterogena a basmului: Tom Hanks, David Morse si restul gardienilor: profesionistii datoriei bine implinite, Wild Billy –detinutul vinovat, intruparea diabolismului nebun, Percy – lasul frustrat cu devieri… citeşte
MadalinNo1 pe 07 August 2009 20:31
De unde pol downloada , vad peste tot poze , detalii , premii , distributie , s.a.m.d spuneti-mi si mie unde sa ma uit sa gasesc butonul de download.

Multumesc.

Go1 2 3 4 5