Păreri The Great Gatsby

(2013)

Marele Gatsby

mishu88 pe 24 Mai 2012 05:22
DiCaprio vs. Mulligan??
Asta da combinație!!! Pasivitatea caracterului lui Mulligan vs. lăcomia cu care iubește DiCaprio. Ăsta da film!!
madalinaalinaa pe 14 septembrie 2013 20:58
perfect spus.
ReMes pe 20 Mai 2013 13:35
arta
Eu am amas cu un gust placut dupa vizionare si faptu ca toata ziua dupa ce am iesit din sala m-am gandit la personajul Gatsby denota ca filmul este bun si captivant sa nu mai zic de profunzimea lui. Nu recomand oricui filmul nu e pentru oricine. Leo DiCaprio devine actorul meu preferat cu acest film, avand in vedere ca deja am cateva filme in top 10 in care joaca el.
ionut283 pe 21 Mai 2013 03:05
Exceptional
Acest film este unul dintre putinele filme din 2012-2013 care m-au tinut captivat . Eu nu prea scriu reviews la filme , dar mi-am facut timp special sa scriu cateva cuvinte despre Marele Gatsby .

Filmul este o capodopera , atat ecranizarea dupa cartea lui Fitzgerald cat si efectele 3d (unele scene 3d nu se potrivesc , dar fie.. ) .

Singurul MINUS al filmului este : MUZICA . Serios , chiar nu se potriveste cu atmosfera anilor '20 , de ce n-au bagat un frank sinatra sau orice altceva? Au pus jay-z (care numai rap nu canta) , beyonce si care mai erau ... Asta a picat fix ca nuca-n perete.

La final , 70% din sala s-a ridicat in picioare si a aplaudat filmul . Lucru nemaintalnit de mine , avand in vedere ca era premiera si nu avanpremiera .

In alte cuvinte, va sfatuiesc sa vedeti filmul . Nu o sa regretati !

RazvanLupescu pe 22 mai 2013 01:25
Nu e nici o problema cu muzica...regizorul a facut la fel si cu Romeo si Julieta si Moulin Rouge...muzica e foarte ok si e stilul regizorului...
Crisstyan25 pe 31 ianuarie 2014 13:18
Sinatra era copil, o parte din muzica lui se canta in anii 20. Oricum, muzica e un mare minus, o mizerie...
sorina25 pe 10 Iunie 2011 23:46
Cartea mea favorita !!! :X abia astept sa apara :)
gabrielaaa.korodi pe 2 ianuarie 2012 12:31
si a mea..dar presimt ca filmul asta va dezamagi 8-|
Dacianus pe 21 mai 2013 22:35
Filmul e senzational. Cred ca e nevoie de un pic de capacitate empatica sau de experienta cu o dragoste asemanatoare, ca sa te prinda total. Dar daca te-a prins, nu poti decat sa il consideri perfect.
RaTTle pe 16 Mai 2013 22:41
merita
merita vazut la cinema! di caprio joaca foarte bine. mi-a placut mult
psihologu pe 20 Mai 2013 07:48
The Great Gatsby: secretele enigmaticului domn Gatsby
Cel mai asteptat film al anului, super productia care a deschis Festivalul de Film de la Cannes este un film spectacol, care timp de 2 ore te transpune irevocabil in lumea agitata, stralucitoare si ipocrita a anilor '20. Spre surprinderea mea, noua versiune, cu Leonardo DiCaprio in rolul enigmaticului Jay Gatsby este mai buna decat ma asteptam, un experiment cinematografic al regizorului Baz Luhrmann care la mine a avut efectul dorit: m-a captivat de la cap la coada.

The Great Gatsby este considerat unul dintre cele mai mari romane din literatura americana iar multi il considera cea mai rafinata si complexa opera literara din cariera scriitorului F. Scott Fitzgerald. Portretul societatii americane din anii '20, numiti si "anii nebuni", decadenta, opulenta si faurirea visului american stau la baza romanului care a avut mai multe ecranizari, cea mai celebra fiind cea cu Robert… citeşte

Crisstyan25 pe 31 ianuarie 2014 13:28
"he Great Gatsby este considerat unul dintre cele mai mari romane din literatura americana iar multi il considera cea mai rafinata si complexa opera literara din cariera scriitorului F. Scott Fitzgerald" Sincer nu ma pricep in materie de literatura americana dar daca Marele Gatsby e cea mai rafinata si complexa opera.... atunci aia e o natie pierduta.... cam subtire....
AlissuLilly pe 01 Iunie 2013 20:16
No comment.
Un film care are de toate:regie buna,actori buni,muzica buna si o atiune interesanta.Ce m-a impresionat foarte mult la acest film este lectia pe care a dat-o:Poti sa ai si luna de pe cer si sa fi cel mai bogat om caci oamenii vor profita sigur de tine,dar cand nu vei mai fi,nimanui nu-i va mai pasa de tine.Si atunci se dovedesc prietenii tai adevarati si cei falsi.
Gatsby era un om de onoare,intr-adevar,si a facut totul pentru Daisy,si-a dat si propria lui viata,iar aceasta a fugit ca o lasa cu un om nemernic si mincinos,n-a mers nici macar la inmormantarea lui.Filmul este unul de exceptie si mi-a placut foarte mult.Congrats!

narcisson pe 19 octombrie 2014 01:52
De acord, dar ai cam multe spoilere in comentariu. :)
Andrei.Ciprian pe 20 Februarie 2012 21:10
Di Caprio!
Pentru mine Leonardo Di Caprio este genial!In acest film reuseste o prestatie de laudat si imi demonstreaza inca odata(daca m-ai erea nevoie) ce actor imens este.Si Tobey Maguire se descurca bine si pot sa spun ca aduce un plus.Ca sa inchei cu distributia,vreau sa remarc faptul ca Carey Mulligan m-a dezamagit desi in primele secvente reusise sa imi capteze atentia.Filmul este specataculos si nu plictiseste deloc,dar totusi cred ca nu intra la categoria "capodere" sau "film de exceptie".De vazut!
the_andreea pe 8 martie 2012 15:19
Nu sunt filmele lui, ci ale regizorilor care l-au angajat sa joace in acele filme. Un actor nu poate salva un prost, poate doar sprijini un film care are deja o viziune regizorala buna si un scenariu inteligent.
pst35 pe 8 decembrie 2013 15:42
Mr. Tyson_Kyd...cand dam lectii de gramatica..."asigurate" ca scrii corect, cu cratima si dupa aia ne luam de altii ca folosesc virgula nu stiu cum, ca sunt varza...sau nu, ca altfel dam dovada ca suntem mai varza decat altii pe care ii consideram varza.
sutz pe 23 Iunie 2013 13:31
Love is blindness
Un film senzational , dupa ce am vizionat filmul nu mi-as putea imagina cine altcineva ar putea juca rolul lui Gatsby decat DiCaprio , un scenariu incredibil !!!
cosmin_kedii pe 30 Mai 2013 08:57
filmul este de o mare frumusete, la toate nivelurile, și reunește toate elementele pe care le așteptați de la un film bun
deeaz18 pe 23 Aprilie 2013 16:25
am citit si cartea, am vazut si filmul cu robert redford, de prin anii 70, daca nu ma insel. si nu cred ca filmul acesta de acum se va ridica la calitatea filmului facut atunci. desi ii ador pe leonardo dicaprio si tobey maguire, sunt niste actori foarte buni, iar efectele si sunetul si tehnologia sunt mult mai avansate decat atunci, filmul facut in anii 70 reprezinta mai bine cartea, si tinutele, si comportamentul oamenilor de atunci. Are un farmec aparte care nu cred ca poate fi redat de versiunea din 2013. plus glasul strident al lui daisy, hainele, muzica nu se regasesc in acest film, din cate am vazut in trailer. dar ce sa mai zic. astept sa il vad, poate ma insel.
ionutsk pe 9 iunie 2013 21:50
Am vazut filmul (2013), am citit si cartea (dupa ce-am vazut filmul) si-ti recomand calduros sa mergi la cinema. Filmul asta mi s-a parut mai bun decat cartea. Surprinde mai bine zbaterea omenescului in goana dupa placere sau dupa idealuri. Cartea NU este despre anii '20, ci despre oameni si demonii din ei, indiferent de epoca. De aceea totul in film se leaga minunat.
delia_pop. pe 2 octombrie 2019 20:16
Imi spuneti cum se traduce in film "batrane" (etichetarea pe care o face Leonardo Di Caprio).
safe123 pe 02 Iunie 2013 19:39
vazut la cinema , este un film foarte bun , iar Dicaprio joaca senzational , cum de altfel joaca mai peste tot ...
Leah pe 29 Mai 2013 20:52
Tocmai ce am vazut acest film si mi se pare pur si simplu GENIAL! De la inceput si pana la sfarsit nu am putut sa-mi indepartez ochii de ecran. O adevarata capodopera ! :)
ciobotaru pe 24 Mai 2012 13:50
filmele lui Baz Luhrmann sunt eveniment pentru mine personal si nu pentru ca ar avea subiecte deosebite si pentru ca ador stilul lui regizoral, toate filmele lui au scenografie uimitoare si nu doar, am vazut trailer-ul si am ramas extrem de placut surprins , numar zilele
bitter_moon pe 03 Iunie 2013 22:22
Până şi lumea dragostei, în care ar trebui să existe armonie deplină între cei ce o populează, se împarte în învingători şi învinşi. Gradul de vulnerabilitate se măsoară în intensitatea iubirii - învingători cerţi, stăpâni absoluţi pe sine şi pe ceilalţi devenind cei neafectaţi de această slăbiciune. Gatsby, cel care şi-a orientat existenţa după farul călăuzitor care strălucea la ţărmul lui Daisy, a fost astfel condamnat să eşueze, în ciuda faptului că ne-a fost prezentat ca un tip de o măiestrie desăvârşită când se afla la cârma ambarcaţiunilor. Într-o societate decadentă cu mari înclinaţii către hedonism, iubirea i-a fost fatală.
Cam atât despre povestea arhicunoscută deja...
Dincolo de subiect este viziunea regizorală care chiar dacă uneori nu se încadrează deloc în epoca pe care o creionează, este de apreciat… citeşte

vlado_ pe 13 Decembrie 2012 09:27
Din trailer mi se pare ca s-a exagerat. Am citit si recitit cartea dar petrecerile alea nu pareau ca au atat de mult "buget" pe cat a avut filmul. Mai aveau sa o aduca si pe Lady Gaga la petrecerile alea din film.
Totusi am incredere in DiCaprio !

ciprian34 pe 16 Iunie 2013 22:59
Poate romanul sa fie bun dar filmul este pentru mine o mare dezamagire.
Crisstyan25 pe 31 ianuarie 2014 13:34
De ce? Explica-ne te rugam. Majoritatea suntem de parere ca e un film reusit, nicidecum o dezamagire. Eu unul sunt curios sa aflu cum au inteles altii filmul care l-am vazut si eu, deasta citesc comentariile.
Loerelei pe 29 Mai 2013 13:01
Scott Fitzgerald vs. Cinema, 6 – 0 de Andrei Șendrea
Scott Fitzgerald vs. Cinema, 6 – 0
de Andrei Șendrea
Înainte să văd cea de-a șasea adaptare cinematografică a romanului Marele Gatsby, am citit două cronici, una americană, cealaltă românească, care începeau (prima) și se terminau (a doua) cu aceeași concluzie: autorul romanului trebuie că se răsucește în mormânt. Am ieșit din sala de cinema convins că nu așa stau lucrurile. În ciuda scandaloaselor (pentru fanii cărții) licențe regizorale, adaptarea lui Baz Luhrmann e atât de lipsită de vlagă și de conformistă încât F. Scott Fitzgerald nici nu a tresărit.
Ceea ce i se impută cel mai frecvent și fervent regizorului, este anacronismul muzical: jazz-ul e înlocuit de muzică modernă, iar ritmurile de hip-hop masacrează frumusețea și puritatea charleston-ului și foxtrot-ului. Dizolvă toată încărcătura socială și morală a… citeşte

simona_drg pe 22 iunie 2013 23:50
sper ca esti critic de film din moment ce vii cu acest review plin de intelepciune
simona_drg pe 21 Iunie 2013 19:31
Cartea m-a cam plictisit, oricum nu sunt fan al cartilor lui fitzgerald, dar filmul este mult mai bun. Epic! Nota 10
simona_drg pe 21 iunie 2013 19:36
a si sa nu uit de coloana sonora care e geniala
Crisstyan25 pe 31 ianuarie 2014 13:32
Coloana sonora? serios? Mereu descopar oameni cu gusturi diametral opuse de ale mele :) Si culmea, cartea nu m-a plictisit deloc :).
andyy pe 21 Iunie 2013 00:44
Maret, impunator, fascinant si cu un suflet nealterat si nepatat de toata superficialitatea umana de care este inconjurat. Un om care isi construieste un imperiu material, nu pentru a avea lumea la picioare ci pentru a ajunge la cea care reprezinta imperiul sufletului sau. Merita vazut.
gossipgirl17 pe 17 Iunie 2013 22:27
Mi-a placut atat,atat de mult!!DiCaprio e absolut genial!E un film minunat,il recomand cu multa caldura!
wildinthecountry pe 22 Mai 2013 11:35
x
Cinematografia, cromatica si imaginile de exceptie.
Din acest punct de vedere filmul este peste cel din 1974 cu Redford....
Nu sunt un fan al lui DiCaprio si sunt de parere ca performanta lui actoriceasca a fost sub cea a lui Redford....
Coloana sonora a fost total nepotrivita anilor '20......
Cam repetitiva si usor enervanta expresia " old sport" pe durata filmului....

voob pe 23 Mai 2013 10:53
sub asteptari
filmul pare a fi o parodie dupa cel cu robert redford. coloana sonora lasa de dorit: dubstep, beyonce, total nepotrivita. bine ca se mai aude florence si lana del rey la unele scene.actorii joaca acceptabil, in unele scene parca ceva mai bine. in rest, "old sport" la tot pasul. filmul nu reda si nu transmite atmosfera acelor ani decat intr-un mod cam fortat si artificial. se putea mai bine cu asemenea buget si distributie
bilaro pe 13 august 2013 15:04
Totusi,eu nu i-as spune parodie. A fost desatul de obositor sa vad un film,iar cu ochii mintii sa vad versiunea cu Redford. Probabil ca perceptia si preferinta fata de o ecranizare sau alta, e data de varsta. Eu fiind un expirat, prefer filmul cu Redford.
voob pe 26 decembrie 2014 20:41
cred ca din ceea ce am scris reiese ca apreciez mai mult filmulul cu Redford decat aceasta ecranizare. dar, ma rog, probabil ca ai citit printre randuri si nu ai inteles ce am vrut sa spun
icb1 pe 22 Decembrie 2012 05:39
De fapt filmul va rula în 2013!
Acest film promite foarte mult, mai ales în 3D, însă după terminarea filmării în Sindey , Australia n-o să-l putem vedea decât poate în Mai 2013!
abracadabra_7521 pe 19 Iunie 2013 19:20
Dezamagitor
Doar floricelele au salvat timpul pierdut la cinema. Mi s-a parut strident si vizual si auditiv si stridenta asta a anulat personajele, le-a dizolvat; nu stiu cum au fost celelalte ecranizari, dar nu cred ca se poate ceva mai dezamagitor. Parerea mea e ca 3 D nu isi gaseste deloc locul aici si distruge si putinul farmec pe care l-ar fi putut avea filmul.Doar finalul m-a facut un pic sa vibrez, desi este neconvingator, dupa felul neinspirat in care se deruleaza povestea.
Bayard pe 18 Mai 2013 23:53
Leonardo di Caprio joaca la fel ca intotdeauna foarte bine. M-am gandit sa incep cu ceva de bine despre film si multe altele nu ar fi de spus. Mie nu mi-a placut, in mari perioade m-am plictisit, chiar nu cred ca a fost reusit modul in care l-au facut. De ce trebuia sa fie filmul asta 3D??? doar ca sa platim 25% in plus pe bilete?? Daca v-a placut cartea, atunci cu siguranta merita vazut, dar altfel? nu stiu. Presupun ca e o chestie de gust. Am prieteni care nu au citit cartea si totusi le-a placut. Ce sa zic, mie nu-mi place deloc nici perioada interbelica americana, deci nu pot fi chiar obiectiv. In afara de di Caprio, ceilalti actori mi s-au parut mediocri, nu au iesit cu nimic in evidenta, inclusiv Carey Mulligan si Isla Fisher (care in general imi plac foarte mult). Si ai o problema mare, cand jumatate din film e povestit de Tobey Maguire. O exceptie a fost Joel Edgerton (Tom… citeşte
Dacianus pe 21 mai 2013 21:30
Nici eu nu sunt un fan al 3D-urilor, dar nu am mai vazut un film care sa isi justifice atat de minunat 3D-ul, de la Avatar. Excelenta imaginea.
sammy9 pe 24 Iunie 2013 23:03
No Coment
......O Porcarie de film pacat de distributie daca nu era actori de renume filmul era penal
maximelialina pe 3 februarie 2015 17:49
sa stii ca da, noroc cu actorii atat
saimviorel pe 14 Decembrie 2013 00:49
frumos
un film care transmite cel mai important mesaj in viata.indiferent cati bani ai daca nu ai dragoste nu vei avea pace sufleteasca.
improv3 pe 11 Septembrie 2013 10:09
Nota 7.
Aici sunt foarte multe cuvinte de spus, cei ce au vizionat filmul au deslusit toate sentimentele si trairile lui Gatsby si cine a avut o poveste asemanatoare stiu ca l.au trecut fiori.
Nota 7, un film bun, nu foarte bun.

body3DevinA pe 19 August 2013 20:31
Interesant
Un film foarte bun care ne prezinta viata excentrica a anilor '20, cu marile petreceri in marele oras New York. Din cele 142 de minute mi-a atras atentia mai mult partea a doua a filmului, prima parte fiind un pic mai plictisitoare. Finalul filmului este tragic, deobicei finalurile filmelor in care joaca DiCaprio sunt tragice. Vizionare placuta!
Alina Constantinescu pe 31 Mai 2013 06:30
Marele Gatsby in 142 de minute
Stiam ca dupa ce o voi saruta pe aceasta fata, vom fi legati pe vecie. O poveste despre un suflet gol, optimism, asteptare. Despre cum sa iti bati joc de institutia casniciei cand traiesti in cultura hedonica. Despre a face totul pentru ea. Despre excese si bunul trai. Despre nepasare, neputinta si, in final, neindeplinirea [...]Related Posts:Saptamana viitoare pe vremea asta…E totul o mizerieSolutie pentru ce nu merge bine emotional/profesionalPrimul tatuaj. Cu inima.Internari la Predeal citeşte
CalypsoSwag pe 13 Ianuarie 2014 08:57
The Great Gatsby (2013)
Filmul are nota 7 de la mine.
Este un film foarte bun dar " The Great Gatsby" din 1974 mi se pare mult mai bun.
Daca ar fi sa aleg dintre cele doua, as alege filmul din 1974.

xerses pe 10 Iunie 2013 19:46
Un film foarte bine realizat si tot ce era de transmis a fost bine pus in valoare.
Octaz pe 24 Mai 2013 14:24
I'm certainly glad to see you as well!
Un monument de emotie... in spacial pentru cei care nu au citit acest banuiesc minunat roman si anume "Marele Gatsby". Desi unii spun ca se putea pune si mai mult suflet in film, eu raman la parerea ca a fost un film absolut fantastic. O noua perspectiva asupra iubirii si a sacrificiilor care se fac pentru ea, este relatata exceptional de "Daisy" si Leo DiCaprio pe care chiar vrea sa il vad in continuare pe marile ecrane. Film superb ! Recomand cu caldura!
lili22 pe 18 Mai 2013 08:48
sa vedem.....
Merg sa il vad, desi di Caprio mi-a placut doar in Revolutionary Road.Varianta din 1974 era stricata de stridentele produse de Mia Farrow, o actrita nepotrivita pentru rol.
.......In sfirsit l-am vazut si eu, alaturi de alti doi spectatori.Eram trei in sala, ce succes.Am foarte multe de reprosat acestei versiuni care se indeparteaza mult de tot de opera lui Fitzgerald.Nu erau petrecerile atit de luxoase pe vreea aceea si nu venea tot orasul.Gatsby locuia intr-o casa, de ce o fi fost avansat intr-un castel, nu inteleg.Bietul Nick ajunge o leguma internata la psihiatrie, capabil sa scrie o carte, deci statea degeaba la spital.
Nici realizarea in 3D nu am apreciat-o.
Di Caprio face ce poate in acest rol, dar niciun alt actor nu ar face mare realizare in rolul lui Gatsby.Mai mult nu se poate, probabil.E pus in umbra de actorul care l-a jucat pe Tom Buchanan.Mulligan a… citeşte

camichu pe 17 Mai 2013 10:57
desi cartea paleste pe langa film care este usor exagerat, te face sa visezi.asta a fost imaginatia bogata a regizorului
FlutureZburator pe 03 Mai 2013 13:00
Exceptional!
Superb filmul! Merita vizionat. Merita un Oscar! Merita toate aprecierile. Mi-a placut enorm!
Theofil88 pe 19 Mai 2013 03:13
Mai vreau tot acel jazz!
Nota 10. Adaptarea e magnifică. Studenții la Litere vor fi mulțumitori. Convingeți-vă. Eu am pre-comandat discul Blu-Ray. Până și profesorii de la Litere spun că le satisface cerințele. Di Caprio: jos pălăria!
lili22 pe 12 iunie 2013 22:37
Multumitori?Cum adica?
Theofil88 pe 16 mai 2014 22:18
Am uitat oare pe undeva să încep cu majusculă enunțul? Sau prenumele tău e Gigă-Contra? Nimeni nu știe care e motivul pentru care ai spus ce ai spus. Da, mulțumitori vom fi. Când mai ai 2 zile să citești „Marele Gatsby” până la parțială, ești mulțumitor că a ieșit la timp filmul. So, fuck you, Daisy!
BitterCreek pe 01 August 2013 17:00
avem de-a face cu un film modest, însoțit de o coloană sonoră de proastă calitate. filmul poate fi numit pe bună dreptate anacronic. muzica nu numai că nu respectă perioada istorică, dar e pur și simplu oribilă. o astfel de tragedie, de proporții minore, putea fi povestită mult mai bine. cinematografia e reușită, dar uneori creează senzația de haos. am tot auzit teorii despre cum că asta ar fi viziunea personală a regizorului. total fals, reinterpretări de genul nae cațavencu îmbrăcat în costum de blugi și ascultând manele sunt bune doar pentru pentru cei care văd o piesă de teatru pentru prima dată în viață. pentru ceilalți în schimb, sunt un chin. noroc cu criticii care au așezat filmul exact acolo unde-i e locul, având în majoritate cronici negative pe rottentomatoes.
forever_young_ pe 28 Aprilie 2021 19:58
FOARTE BUN !
un film foarte bun , de exceptie ...de vazut ...de revazut ...
user-5eda0f529a449 pe 02 Februarie 2021 13:15
Extrem de bun Tobey Maguire, ca si DiCaprio de altfel, un film excelent care mie personal mi-a placut mai mult decat cartea.
CINEFILUL DE SERVICIU pe 13 Septembrie 2013 04:18
The Great Gatsby (2013)
  După cum arăta trailerul, era clar că „The Great Gatsby” nu va fi un film memorabil , dar nici nu mă așteptam să fie dezamăgirea anului, cel puțin până în acest moment. Multă lume spunea prin recenziile apărute imediat după lansarea filmului că este făcut doar pe placul celor care nu au luat contact … Continue reading → citeşte
gi.welther pe 11 August 2013 20:46
Capodopera
Mi-a placut mult, mult acest film.Nu ma asteptam sa fie asa bun!
moloce pe 11 August 2013 14:32
Film exceptional!
Ce pot sa spun , un Di CAPRIO ,fabulos ,dar cel mai mult mi-a placut rolul lui Tom Buchanan,Joel Edgerton,care s-ar parea ca o sa aspire la un oscar pentru rol secundar,si nu in ultimul rand,povestitorul,Tobey Maguire,un film epic,nu am vazut primul film cu Robert Redford, dar acum am sa o fac , sa pot face diferenta,superba imaginea,costumele , scenografia. Il recomand.
ice_eyes pe 11 August 2013 14:21
The Great Film of The Great Gatsby !
Everything about him is great!

GabrielM. pe 16 Iulie 2013 19:03
Marele Gatsby .. eu cred ca cel din 1974 cu Robert Redford a fost mai interesant..nota 8 pentru Marele Gatsby .
Alleexx_01 pe 28 Iunie 2013 10:14
Bogdan88 pe 11 Iunie 2013 19:44
Love is Blindness
Pacat ca nu s-a auzit in film toata melodia """"Jack White - Love is Blindness"""""....se potrivea in foarte multe cadre.
Jenny_pisica pe 25 Mai 2013 23:36
Cel mai bun film al anului !!!
Un Film incredibil, care urmareste foarte bine cartea. Caproiul e perfect pentru rol lui Gatsby si Carey Mulligan e Daisy perfecta.
rebeca_negru pe 08 Septembrie 2018 23:24
plictisitor... prea multe efecte, n-am înțeles nimic și prea multe culori vii pentru vremea aceea.