Păreri The Gold Rush

(1925)

Goana dupa aur

Sergiu.Lobont pe 13 Februarie 2011 01:38
Umor in cea mai pura forma...
Unul dintre cele mai celebre personaje de film realizate vreodata, vagabondul lui Chaplin va scoate la iveala si cel mai adanc zambet de admiratie din partea privitorilor. Scurta, dar atat de consistenta aventura a micutului vagabond prezentata intr-un mod atat de amuzant in filmul "Goana dupa aur" continua seria de aventuri inceputa in celebrul "The Kid" din 1921. Filmul se imparte pe doua planuri: primul cel al prospectorului ce incearca sa isi gaseasca fericirea in aurul tinuturilor din Alaska iar cel de-al doilea in orasul Georgia unde pare sa gaseasca ceva mai valoros decat aurul. Fara culori, fara dialoguri... doar Charlie Chaplin in cea mai buna forma.
cezarika21 pe 16 Iunie 2014 07:04
Lupta pentru un trai mai bun
America, ţara tuturor posibilităţilor, a trecut în secolul al XIX-lea prin mai multe goane după aur. Ultima dintre ele a avut loc la sfârşitul secolului în Alaska, fiind şi cea mai dramatică din cauza condiţiilor foarte grele de trai: frig puternic, lipsa alimentelor, prezenţa animalelor sălbatice şi a tot soiul de indivizi periculoşi fugiţi de justiţie. Dar prospectorii nu se descurajau în faţa acestor greutăţi, sperând să-şi depăşească starea de sărăcie. Toate acestea se regăsesc în "Goana după aur", una dintre capodoperele cinematografiei mondiale.

În ciuda simplităţii sale, scenariul filmului este deosebit de inventiv cu numeroase momente de umor involuntar, dar şi de dramă pură. Filmul prezintă într-un stil dulce-amar speranţele prospectorilor, tenacitatea şi perseverenţa lor în atingerea scopului. Nu lipsesc nici obişnuitele… citeşte

mihaelatb pe 11 Octombrie 2010 00:39
VAGABONDUL PERIOADEI DE COPILARIE A CINEMATOGRFIEI, este induiosator de frumos, trist si comic in acelasi timp. Este un geniu al trairilor omenesti!
Senna pe 22 Martie 2007 19:00
Magnific!
Cuvintele sint de prisos!
Un mare regizor si un actor desavirsit.

jude pe 08 Decembrie 2011 18:13
comediantul fără cusur
The Gold Rush este un film pe care oricine este interesat de o comedie de calitate ar trebui să il vada.
Filmul este un amestec de comedie, drama şi romantism toate îmbinate intr-un film extraordinar.
Ca toate filmele ”mari”,The Gold Rush are mai multe momente memorabile, de la cina de Ziua Recunostintei, foarte foarte comica din punctul meu de vedere, la casa care se clatina pe marginea muntelui. Toate scenele sunt strălucitoare, din cauza lui Charles Chaplin, comediantul fără cusur.

Manusa pe 22 Octombrie 2011 21:49
Unul dintre cele mai buna filme cu Chaplin. O comedie minunata marca Chaplin. A avut scene comice, acea cu casa pe marginea prapastiei sau acea scena cand le era foame si si-au pregatit bocancul lui Chaplin ( Omuletului ). Un film ce merita vazut.
sik54 pe 06 Octombrie 2010 23:01
Unul dintre filmele grele ale lui Chaplin,desi nu pare.In mai putine minute decat Piciul sau City Lights,reda sentimente la fel de puternice si arata,printre multe bufonerii,amaraciunea din sufletul omului abandonat,care isi cauta fericirea in cel mai desart mod,cautand aur.
cetateanu pe 02 Octombrie 2010 11:13
Film care il are in rol principal pe celebrul actor de comedie Charles Chaplin .
Iulidesprefilme pe 18 Noiembrie 2012 20:18
Comedia chapliniană are scene antologice: dansul pâinişoarelor, cina alcătuită doar din...talpa de gheată fiartă "al dente", halucinaţia cu bărbatul-pui...
alex_il_fenomeno pe 21 August 2012 12:25
o comedie geniala , cum numai Charlie Chaplin putea realiza , atat de amuzanta , de captivanta si de emotionanta , incat nu cred ca vei avea un motiv sa ii reprosezi productiei . Cred ca Chaplin s-a inspirat si din cartea lui Jules Verne , nu doar din exploatarile aurifere din Alaska , intrucat actiunea s-a desfasurat in jurul descoperirii unui vulcan de aur , insa era clar ca intr-o atmosfera degajata , plina de un umor de calitate , chiar daca momentele si conditiile personajelor nu erau roze . de urmarit cu placere , pentru ca te tine cu gura pana la urechi .
dteen13 pe 26 Mai 2010 12:03
Este genial sa vezi originea gagurilor clasice. Un spirit inovator al vremii sale, acesta este Chaplin.
Claudio.Alecu pe 10 Mai 2010 01:06
Super film !
Nu ma pot gandi decat la faptul ca in perioada in care acest geniu juca in filme pe care le vedem si acum cu placere, pe mapamond marea majoritate a populatiei era analfabeta....
xerses pe 03 Septembrie 2013 23:02
Este intr-adevar un film de colectie, ce poate fi revazut oricand cu mare placere.
MNarcis pe 11 Octombrie 2012 17:06
Opera de arta!
''The Gold Rush'' este o adevarata opera de arta in opinia mea, pe langa scenele comice foarte originale si naturale (nu ai cum sa nu razi cu lacrimi la acest film, cel putin la faza cu gaina eram pe jos de ras), scenariul este unul complex despre cautatori de aur, dar mai ales despre vise (atat sfaramate cat si realizate), despre dragoste, dar mai ales despre micul vagabond in cautarea fericirii........un film obligatoriu de vazut!
mtraianc pe 21 Ianuarie 2012 13:40
nota 10 ,, doat atit ................................................................
GreenIceTea pe 14 Iulie 2009 22:33
Celebra scena cu baletul painicilor!!!!extraordinar!!Cand o sa dati la tv filmele cu Charlie chaplin sa ma anuntati va rog!!
dark56 pe 9 aprilie 2010 17:02
.......................... nu inteleg ce nu intelegi din acest sait ? acest sait este despre filme nu le da la TV
iulian94 pe 08 Iunie 2014 16:25
Inca o capodopera de la Charlie Chaplin. The Gold Rush este un film nemaipomenit, cu scene memorabile la care nu ai cum sa nu razi.
ciprian34 pe 03 Septembrie 2013 22:48
O adevarata lectie de actorie predata de inegalabilul Charlie Chaplin.
cosmin_kedii pe 09 Martie 2013 12:31
Fiecare scenă este pentru totdeauna gravata în istoria cinematografiei

Feedback