Păreri The Glass Castle

(2017)

Castelul de sticlă

adoina pe 28 Octombrie 2017 13:40
o poveste din care invatam
Un film despre existente de exceptie, despre suferinta si dorinta de a depasi starea de mediocritate impusa de familie, un film despre iertare si impacare, un model de legatura intrafamiliala...
Carcotas pe 15 mai 2021 11:27
O echipa de profesionisti ,condusa de un regizor inventiv si priceput ,ne spune o poveste originala pe un scenariu de exceptie. Nu am remarcat actori care sa fie mai prejos de prestatia excelenta a lui Woody Harrelson.
elianna pe 12 Mai 2018 14:47
Radacini
Filmul este ecranizarea unui roman de succes, roman autobiografic al autoarei Jeannette Walls. este vorba despre copilaria celor patru frati, parcursul lor de nomazi din oras in oras, alaturi de doi parinti care par destul de iresponsabili, dar care, in ciuda aparentelor, au reusit sa le imprime sentimentul de familie si legaturi/radacini puternice. Este un film despre mosteniri, cele nemateriale, despre relatii, despre regasire si (auto)cunoastere.
khoaja pe 07 Februarie 2018 12:57
Un film excelent. Woody Harrelson a intrat in pielea personajului si a jucat de nota 10. Recomand.
pisicuta1 pe 08 Decembrie 2017 11:56
un film foarte bun,si merita vazut,surprinzator de bine jucat!
bogdanpipoiu pe 28 Noiembrie 2017 01:40
un film surprinzator!
un film surprinzator, in sensul pozitiv, natural, pe alocuri enervant si obositor, dar cu un final optimist despre o familie care la prima vedere pare iesita din comun, iar in final este mai normala decat putem crede!
Ghemot pe 27 Februarie 2018 19:15
Un film despre un tată depravat, bețiv și violent care transformă copilăria fiilor săi într-un adevărat coșmar!
Nu ai ce învăța nimic bun dintr-un asemenea film!

ancadumitroaia pe 20 noiembrie 2018 09:47
Pacat ca ati folosit fotografia lui Tom Hanks. Trist ca nu intelegeti mesajele filmelor bune. :(
Ghemot pe 21 noiembrie 2018 17:12
Cât despre Tom Hanks, da, acesta chiar este un mare actor care a realizat niște filme excepționale. Nu are nici o legătură cu astfel de filme(cu bețivi)!
anihbo pe 13 Septembrie 2020 10:48
categoria exceptional
Filmul meu preferat, Fiindca nu e simplu, pentru ca are atat traire, autenticitate, dialog, mesaj... cam tot ce astepti de la un film.
valentin_p pe 22 Decembrie 2019 10:11
Bun film! Mi-au plăcut mult Woody și Brie Larson care este superbă!
emil_onea pe 27 August 2019 07:34
O poveste dură de viață
O ecranizare a unui roman cunoscut, cu un actor de excepție, Woody Harrelson. O poveste de familie atipică dar cunoscută în lumea americană. Film foarte bun!
Avm pe 21 Octombrie 2022 23:56
Mi-a placut.
Multe filme au un fir narativ "alb-negru"/ "ori e alba ori e neagra", fiind foarte clar ce e bine, ce e rau, ce trebuie sa simti, etc...
Spre deosebire de aceste filme, The Glass Castle reuseste sa captureze adevarata complexitate a vieti, o continua oscilatie printre noantele de gri ale acesteaia, iar la final nu am stiut cu adevarat ce sa simt despre evenimentele petrecute in film.

Filmul tinde sa para "plat", ca o melodie a carui refren nu mai vine, desi nu este plictisitor deloc, iar finalul merita asteptarea.

Woody Harrelson este actorul perefect pentru acest rol. El tinde sa joace un personaj asemanator in mai multe filme, un personaj controvers, greu de incadrat in normele sociale curente, insa un personaj care nu este nici rau, nici bun si prin urmare te face sa iti placa si sa iti displaca personajul in acelas timp. Este un rol care il joaca si i… citeşte

AdriAdrianna98 pe 28 August 2022 15:14
O dramă emoționată despre impactul unor obiceiuri toxice ale părinților asupra vieții de adult a copiilor lor.
Mihai2508 pe 27 Ianuarie 2022 20:19
Actori mari si lectii pe masura
Un film reusit, cu actori cunoscuti si foarte buni dar si o poveste si o lectie in spate pe masura. Este acel gen de film din care putem invata si putem trece prin filtrele noastre toate mesajele transmise. Merita vazut
user-61cee937a56ea pe 31 Decembrie 2021 13:40
Cea mai buna caracterizare a filmului-realitatii (romantate): eliana plus ideea de legaturi puternice de familie-andystarx.
Vesnica mea mirare: cum pot sa traiasca (practic) 6 oameni (2 parinti +4 copii) pe munca (sporadica) la nivel modest de calificare doar a a tatalui (cap de familie incontestabil) ?

Salbaticul pe 09 Aprilie 2019 00:30
50 caractere,50 caractere,50 caractere=bunicel filmul.
Aishor pe 04 Aprilie 2019 23:02
Emotionant pana la sfarsit. Actorii joaca impecabil. Un film obligatoriu de vazut. Răman multe de spus...
emy_sinaia pe 02 Decembrie 2018 21:09
Un film complicat si dramatic precum viata familiei in cauza unde fata cea mare e strigata Capra de munte / Jannette de catre un tata iresponsabil vanzator de iluzii intregii familii. Actorii s-au descurcat foarte bine in rolurile lor.
ancadumitroaia pe 20 Noiembrie 2018 09:44
Un exemplu despre cum, ca si copil, te poti maturiza inainte de vreme. Si, in acelasi timp, despre lupta pe care o duce fiecare cu propriii demoni. Woody Harrelson intr-un rol similar cu cel din "Scandalul Larry Flynt".
andystarx pe 10 Septembrie 2018 01:13
Este vorba despre o familie cu bune si cu rele,dar care m-a impresionat prin adevaratul sens al cuvantului ,familie !Roluri foarte bune facute de Woody ,care nu a imbatranit degeaba si a deja consacratei si minunatei actrite ;Brie Larson ! UN film pentru cei pasionati de filmele adevarate de familie,pentru unii ar putea parea plictisitor !