Păreri The Fall

(2013)

Crimele din Belfast

JohnnyAddams pe 18 Ianuarie 2015 22:55
Un crime drama cu actiune lenta, dar realistic
Primele doua sezoane au fost foarte interesante, actiunea este lenta, insa este construita treptat si asta ii ofera o tona de realism fata de unele seriale ale genului care merg mainstream si se rup de credibilitate. Actorii sunt buni, in special Gillian Anderson si Jamie Dornan, ale caror personaje se dezvolta si pe care serialul in mare parte se construieste, anumite personaje sunt modeste, insa acest lucru poate este influentat si de lipsa se interes a scriitorilor in dezvoltarea lor, e genul de serial care nu intra in detalii exterioare, isi pune in plan anumite personaje si pe acelea lucreaza. Astfel sub-ploturile nu prea sunt existente, acest lucru poate fi deranjat pentru anumite persoane care se asteapta la ceva gen Dexter unde exista umor prin personaje gen Masuka, aici insa este totul serios. Asta personal imi place.
puiu2015 pe 27 august 2015 15:15
Da, le-am văzut pe toate. Foarte bine făcute, jucate ca lumea. Cam lente, dar dacă te obișnuiești o sa-ți placa Remarcabile ultimele secvențe din ultimul episod din sezonul 2.
vladimir84 pe 20 Iulie 2013 19:00
Serial deosebit de bun si captivant. Se pare ca serialele britanice au inceput sa reprezinte o adevarata concurenta la adresa serialelor americane.
Eufimia pe 11 Martie 2015 19:39
E oficial! S-a dat unda verde pentru sezonul 3. Se pare ca va fi cel care va incheia povestea. Desi abia la anul ii vom putea vedea pe Gillian Anderson si Jamie Dornan reluandu-si rolurile, astept cu nerabdare sa apas "play" pentru fiecare din cele 5 episoade! Sper la cat mai multe interactiuni pline de intensitate intre Stella si Spector.
turtles pe 12 martie 2015 20:17
Subscriu!
puiu2015 pe 27 august 2015 15:16
Si eu!
Gabbella pe 26 Iunie 2013 21:42
Serialul a fost lansat deja, eu am vazut toate cele 5 episoade. Recomand. Este foarte interesant
Mihai_Moise pe 17 Mai 2021 12:32
Extrem de dur, provocator, sumbru dar și foarte seducător...

Cioran spunea undeva : "la nimic nu folosește sa fii un monstru, dacă nu ești dublat de un teoretician al monstruosului". Urmărind episod după episod din acest serial, realizezi că există o lume în care monștrii își duc existența plină de rutine fade doar pentru a-si da frâu liber izbucnirilor ce le frământă mințile bolnave, izbucniri care de cele mai multe ori afectează în mod iremediabil viețile altor semeni. Tragediile se consuma în tăcere, fără nicio posibilitate de salvare, intr-un univers întunecat, oarecum lipsit de speranță...

Nu, The Fall nu se poate compara cu Se7en, ori The silence of the lambs sau Prisoners(3 borne ale genului, părerea mea), este de o originalitate aparte, care îl ridica cu mult peste realizările din domeniu.
Da, diluarea duratei… citeşte

andreea_andreea pe 12 Septembrie 2015 22:22
Am gasit acest serial din intamplare. Am citit despre el si am zis ca hai sa-l vad .... si .... mi-a placut foarte mult. Nu iti dai seama cand trec episoadele din cele doua serii. Te tine cu sufletul la gura, vrei sa vezi ce gandeste criminalul si cum o sa fie prins. Dupa parerea mea, Jamie Dornan a interpretat excelent rolul de criminal in serie. Povestea poate e pornita 5% de la Dexter (tata, familia perfecta, suspiciuni in familie, job, crime, etc), dar e diferit prin felul sau.... :) Mai vrem din poveste, dar din moment ce seria 2 se termina cu aflarea adevarului si a criminalului ... sa vedem ce mai vedem in urmatoarea serie...
turtles pe 16 Martie 2015 13:38
L-am descoperit recent si ma bucur ca se va filma si al treilea(probabil ultimul)sezon. Recunosc , m-a atras distributia si ma uimeste prestatia lui Jamie Dornan. Pe Gillian Anderson (aka Scully in "dosarele x") nici nu mai are rost sa o mentionez. In ansamblu: ceva fresh in registrul serialelor politiste si sper sa nu dezamageasca.
emy_sinaia pe 12 August 2013 00:01
7, Destul de bun
Dupa primul sezon, 5 episoade, desi este 100% englezesc, a inceput surprinzator de bine asta in conditiile in care nu sunt fanul serialelor englezesti, are suspans cat trebuie, drama interioara a ucigasului in serie care scapa acum ca sa poata continua serialul. Cat priveste pe mai vechea cunostiinta Gillian Anderson tot cam naspa' este dar isi joaca bine rolul.
benhack pe 18 Februarie 2024 12:49
Excepțional! Surprinzător de bun! De acord cu Mihai_Moise in comentul lui , mai puțin cu revederea lui....cred ca și peste zece ani va fi la fel de bun ....deh Gomora va fi și atunci poate nu la Belfast ci oriunde. Bine scris și realizat de Allan Cubitt, actorii bine aleși chiar și cei mai secundari au fost grozavi. Katie e jucat-o magistral pe adolescenta de 16 ani. Trimiteri oarecum la X filles sau Tăcerea mieilor Lector e Spector , înaltă calificare psihologică a celor osândiți și a celor care i osândeasc. Un regal cinematografic. Merită văzut și chiar revăzut după in timp.
user-617719345a4d2 pe 25 Octombrie 2021 23:55
Foarte bun serialul, il recomand! Surprinde niste aspecte foarte interesante legale de natura umana a unor oameni.
lavara_laiarna pe 17 Aprilie 2021 15:42
Întortocheat cu bună ștință și monoton cât să nu adormi . . câteva episoade.
ionychy pe 21 Februarie 2018 18:57
Jamie Dornan chiar este un bun actor!
Ei iata, pentru cei care l-au vazut doar in filmele fifty shades of...everything, :)) va recomand cu caldura acest serial, veti vedea cat de bun este, ultimul sezon te tine cu sufletul la gura, bravo Jamie! Dar si Gillian Anderson e fenomenala!!
freddy25502 pe 30 Iulie 2017 12:53
O surpriza placuta!
O surpriza neasteptata serialul acesta, mi-a fost recomandat si ma bucur ca l-am vizionat! O concluzie preluata de mai sus, serialele britanice incep sa iasa din tiparele lor plictisioare si incep sa rivalizeze cu cele din Usa!
TeoHawkeye pe 06 Noiembrie 2016 16:58
Un serial foarte,foarte bun,cu un plot foarte ok construit si actori care in mare parte isi fac treaba excelent. O alta fata a actorilor Jamie Dornan si Gillian Anderson. Din pacate, ce am vazut pana acum din sezonul al 3lea lasa de dorit. Foarte posibil sa fie mai ok urmatoarele episoade. All in all,un serial demn de vizionat!
luntrasu_bianca pe 15 Martie 2015 23:43
Foarte captivant
Serialul este foarte bun exact cum ma si asteptam deoarece personajele principale Jamie Dornan si Gillian Anderson sunt unii dintre cei mai buni actori dupa parerea mea.
angel_bobo246 pe 27 Iulie 2013 22:58
Este genial. Abia astept urmatoarele episoade si sper sa apara cat de curand.