Păreri The Expendables

Pitbull pe 12 August 2010 09:39
Nici o scofală
"The Expendables" - Nici o scofală
Altă dudă-n altă budă

Plăceri vinovate? E un ipocrit cine susţine că n-are, că gustă numai cordon bleu şi nici mort nu s-ar atinge de-un rinichi în sânge, că zaibăru-i pute şi citeşte numai Proust, sau că l-a-nţărcat coana mă-sa cu Tarkovski. Numai în ultimii ani am savurat din plin destule dezvoltări de acţiune meseriaş lucrate, ca "Transformers", "Death Race", "Die Hard IV", "Shoot 'em up!" sau "Wanted". Totul e să fie bine făcute - în asta stă onestitatea unui blockbuster de vară.
"The Expendables" oferă un exemplu grăitor de cum nu se face. Cu ani în urmă, am văzut un film admirabil de Sidney Lumet, după un roman poliţist celebru (deci, în principiu cam toată lumea ştia deja ce şi cum), care aduna o distribuţie de zile mari - numai actori de compoziţie şi conţinut unul şi unul,… citeşte

mario_vip_2001 pe 13 august 2010 17:37
ami place de tine cum gandesti ,,dar nu cred ca ai fost treaz cand ai scris vb astea , de fapt si dupa modul de cum ai scris . cum sa nu fie marfa filmul cu asemenea actorii eu cred ca va revolutiona arta cinematografica si sper sa aiba vanzari peste toate asteptarile posibile . un sfat prietenesc ; vezi filmul si dupa aceea mai vb inco data
existentus pe 1 februarie 2014 08:28
Tampit mare mai e Pitbull asta !
Ruben pe 20 Iunie 2009 20:42
astept un film plin de actiune si suspans ....nici actorii care joaca in el nu sunt de neglijat demult nu am vazut asa multi actori buni intr-un film se vedem ce va fi..........
mgf2768 pe 27 iulie 2010 02:21
10X Andrey9211 :))
Andrey9211 pe 27 noiembrie 2011 04:24
aa?ce-am zis k nu mai tin minte se pare ca mi s-a sters commentul probabil ...
Bogdan88 pe 02 Septembrie 2009 13:44
wow
Ce actori....:)))!!!
Sylvester Stallone----Jason Statham-----Jet Li-----Dolph Lundgren----Mickey Rourke,
cei mai buni actori de actiune in acelasi film,nu poate decat sa fie super tare.
Eu unu' nu ma asteptam vreodata sa'i vad pe ''RAMBO'' & JET LI & ''TRANSPORTER jucand impreuna .

Cred ca acest film si Ocean's au cele mai multe ''vedete'' !!![sper sa nu ma insel :))]

Emperor pe 12 august 2010 18:07
nu pot sa cred ca-l omiti pe Arnold!!!
dogcainele pe 14 aprilie 2011 21:34
Mai sus ma refeream la Steven Segal !
Jason Statham pe 27 Aprilie 2009 09:38
the expendables
sper sa fiu un film super mai ales ca e jason si stallone :) sper sa rupa vanzarile si sa fie reusit......
EternalWinter pe 14 Octombrie 2009 14:15
WOW
WoW,nu mam asteptat sa vad atatia actori cunoscuti si de mare clasa jucand intr-un film,abia astept sa apara.
Octavian Branzei pe 17 august 2010 18:01
Aaaa, acum m-am prins: ai chiulit împreună cu marlenn!...
jojo55_G pe 4 septembrie 2010 13:46
branzei asta e un manelar care sa trezit sa critice lumea sa se duca la naiba cu guta cu tot
kingdogg69 pe 07 Septembrie 2010 01:36
Doar e cu Stallone!
Exact la ce ma asteptam! Un film in care 4 tipi inving o armata intreaga. Totusi am mai evoluat, aici sunt 4, in Rambo era 1 versus o armata. Inca un film in care fug gloantele de personajele principale cum fuge gaina de gripa aviara! La ce bun au mai fost 4 care s-au luptat, cand Stallone, la cata experienta are, putea sa ii rupa in bucati pe aia doar cu un deget!
mtraianc pe 27 septembrie 2010 23:47
mi-a placut comentariul tau ,, cred ca trebuia coptat si MR BEAM , iesea un film de nu-i adevarat
kingdogg69 pe 28 septembrie 2010 01:44
Daca juca si MR Bean ii dadeam o nota mai mare.
cavallioty pe 22 Iulie 2010 14:10
cum spune si nota:pierdere de timp
nici macar la tv nu vreau sa vad acest film,asta e film de anii '90 cand nu vedeai altceva la tv,mie unu mi s-a acrit de astfel de filme
poate Sylvester Stallone ar trebui sa se mai potoleasca cu filmele si faptul ca sunt multi actori de actiune asta nu inseamna ca va fi un film bun

Shaddox pe 13 august 2010 00:06
Daca tu acum nu faci trolling si zici asta pe bune inseamna ca : 1) Esti un pretentios/fitos/pseudointelectual cu nasul pe sus. sau 2) Nu ai vazut John Rambo / Rocky Balboa.
Theodoric pe 4 aprilie 2013 14:45
nu numai de actori depinde,poate fi si prost,cu atatia actori,dar nu e.Este o actiune de calitate ....!
iouan pe 26 Iulie 2009 23:17
aaaaaaaaaa
ce sa zic sar putea sa fie foarte bun ....dar cu toate ca joaca atatea actori de prima clasa sa mai intamplat sa nu fie chiar asa .oricum deocamdata ramane un film care este obligatoriu de vazut
Kytta pe 2 august 2010 15:28
da intr-adevar, la asemenea distributie asteptarile sunt foarte mari.
alerio10dp pe 13 August 2010 21:18
Terminator, Rambo, Transporter,The Wrestler,Hang Sing.. wow s-a dereglat Box Office-u si ia unit pe toti s-au ce:))
marllenn pe 21 Aprilie 2009 22:05
marlenn
sper sa fie ceva filmu asta mai ales dak-i regizoru stallone. mia placut de el. a jucat super in rocky ;)
Octavian Branzei pe 17 august 2010 18:00
Aoleu, marlenn, da' muuuuuuult ai mai chiulit la orele de limba română!!! Mă întreb cu de-ai reuşit să treci clasa...
caluser pe 30 August 2010 20:16
The Expendables-vedete de sacrificiu
Asa ar trebui sa se numeasca productia aceasta in care doar aparitia atator vedete atrage atentia,in rest dialoguri stupide si actiune genul cartoon-network per total un film de categoria B...cel mult!
mariuszmeu pe 22 August 2010 00:50
slabutzzzzzz
o gramada de expirati , mai mult sau mai putin, in final ,ajung sa plece , sa salveze o tipa care-a picat cu tronc unuia dintre membrii unui comando din vremuri mai demult trecute . ca si in "commando"al lui schwarzenegger , contoarul mortilor merge necontenit , atingand si depasind, chiar sfera sf-ului cand, intr-un final o salveaza si pe ea si insula pe care traia , stalone ,ca de el e vorba , pleaca si-i da bani de cheltuiala :D de mai mare rasul !!!
jojo55_G pe 4 septembrie 2010 13:41
ba vezi ce zici ca poate tu esti expirat e un film de nota 10
Theodoric pe 10 septembrie 2012 19:52
bine zici.E un film slab la care ma asteptam mai mult de atat,Nu comentati degeaba daca chiar e slabut!!!
dark56 pe 27 Ianuarie 2010 17:33
incredibil
e cu Jet Li si Sylvester stallone cred ca va fi un film superb
harlequinm pe 25 Aprilie 2010 01:15
Traileru pare frumos , cu atatia actori de mare calibru...nu cred ca o sa fie chiar asa reusit filmu..
senseless985 pe 6 octombrie 2011 18:31
mie mi-a placut mult, l-am vazut de vreo 3 ori...si l-as mai revedea cu placere
Delua pe 03 Septembrie 2010 10:32
N-am putut sa rezist pana la finalul filmului si am plecat. Am avut parerea ca mai vazusem filmul o data...
Ma asteptam la o poveste mult mai glorioasa si cu mult mai multa actiune. Astfel, gasesc un film care vorbeste despre niste mercenari carora li se da o misiune si, fie ca duc la bun sfarsit misiunea sau nu, tot sunt morti. Si mai e si faza cu femeia care personajul principal TREBUIE sa o salveze ca nu mai poate fara ea...
Iar toti actorii acestia mari de actiune adusi la un loc, parca a fost prea mult, prea aglomerat...

andils pe 12 August 2010 18:05
a observat cineva ca REGIZOR e stallone? adica tipul ala musculos care omora in bataie cu un bat 50 de negrutei dotati cu arme automate si semiautomate, lanturi, topoare, cutite, sabii si arbalete in niste filme de prin 90. vi se pare ca omul ala are o viziune de profunzime si o atentie la detalii asemenea unui mare regizor? la ce actori sunt in filmul asta cred ca si cameramanii au luat bataie la filmari. dar.. filmul va rula in mall (sau moul pentru unii), stiti locatia aia cu magazine unde la ultimul etaj e NUMAI MANCARE. deci toti coca si pitzi se vor duce si vor da bani pentru a vedea cum niste oameni batuti de soarta mananca bataie de la 20 de musculosi de la hollywood.
Shaddox pe 13 august 2010 00:14
Uita-te la John Rambo ( Rambo 4) sau Rocky Balboa (ultimul Rocky). Vorbim dup-aia.
divokej_ruze pe 26 august 2010 17:33
daca te-ar duce capul comentariile tale nu ar fi inspirate din ca$$a locco:))))(la mall)
OmBun pe 16 Iunie 2010 13:48
Stallone regizor,hmm.....sa vedem ce iese...de data asta nu cred ca mai salveaza Bruce pe toata lumea....cu asa distributie "grea" ma astept la "bubuiala" pe masura....Sa se faca uz de recuzita! :)
Vorador pe 02 Februarie 2011 18:09
Toate filmele au cate un erou,asta ii are pe toti
Nimic impresionant, nimic dezamagitor, exact filmul la care ma asteptam, multa actiune, explozii, gloante, sange, o gasca nebuna si o femeie, pacat ca Bruce si Mickey nu au decat aparitii sporadice.Iar orice dezamagire legata de acest film este total nefondata. Inca de la anuntarea proiectului se stia ce va fi, cum va fi si la ce sa te astepti.
bornStubborn pe 18 Octombrie 2010 19:09
:))))) e amuzant filmu'. Mai dragi useri din toate colturile netului, daca are asa ceva :))), aceasta pelicula este numai si numai pentru amatorii de gen ;). Mie unul mi-a placut ; dar asta nu inseamna ca nu stiu ce-i aia o lectura de carte. Nu mai criticati parerile celorlalti, fiecare cu iq-ul propriu si personal. Ma rog , parerea mea e ca suna cam homo toata treaba asta cu filmele vechi si bune, sau cu actori castigatori de oscar, care acum sufera de hernie. Asa ca , fiti barbati si acceptati ca nivelul de testosteron iti scade daca stai prea mult in bucatarie; mai faceti niste flotari ;)
talexi pe 21 octombrie 2010 21:00
Perfect de acord
NightChild pe 01 Octombrie 2010 13:53
Nu stiu ce sa zic, ma asteptam la mai mult. Avand in vedere cati actori de actiune joaca in filmu asta, as putea spune ca e destul de slab. Ce ma deranjat cu adevarat a fost cum au fost filmate fazele de actiune, nu se intelegea nimic.
BenPC pe 27 Septembrie 2010 09:18
+1 pt Jason Statham
Stalone si-a facut treaba , din punct de vedere financiar filmul a fost un succes , peste $200 mil incasari la un buget de $80 mil , nu-i rau $-) numai ca ... filmul e groaznic, l-am inchis dupa o ora si ceva pt ca lucrul pe care trebuia sa-l faca cel mai bine, scenele de actiune, sunt o mizerie, cei nascuti dupa '90 habar n-au ce inseamna un film bun de actiune si pt multi asta este primul contact cu Stalone si considera ca e cel mai tare film de actiune .. ever, e uite ca nu e asa, e cel mai prost film de actinue (facut de Stalone) ... ever .
tibijuve pe 06 August 2010 18:57
daca il cooptau si pe Jean Claude Van Damme era completa lista cu super eroii filmelor care ne-au marcat copilaria. sper ca fimul sa fie pe masura promovarii de care a avut parte.
jojo55_G pe 4 septembrie 2010 13:40
sar putea sa fie van damme in expendables 2
mariuszmeu pe 5 septembrie 2010 14:35
aha. stai tare prost cu scoala ! pune mana pe carte , lasa talentele . sunt nefondate . invata tabla inmultirii si sa scrii !!!!
psihologu pe 06 August 2010 17:02
Expendables 2: gloante pe rock’n’roll
Pe acelasi fundal asurzitor si sangeros, Expendables 2 nimereste un ton ludic mult mai potrivit decat in primul film, si aduce doua nume noi, must have-uri absolute pentru intregirea brigazii eroilor de sacrificiu.

Spre finalul lui Expendables 2 e o scena chintesentiala pentru ce inseamna seria de filme a eroilor de sacrificiu. Bam-Bam Sly Stallone priveste un harb de avion si spune ceva de genul “That belongs in a museum”. Raspunsul i-l da Arnold Schwarzenegger: “So do we”, in vreme ce Bruce Willis executa una din grimasele sale tipice. Lipsesc din peisaj, nu si din film insa, noile achizitii (noi pentru Expendables, la fel de batrani pentru genul action) JCVD si Chuck Norris. Primul are scuza personajului negativ, deja rapus in lupta, pe care il are de interpretat - Jean Vilain, un nume pronuntat cu intentii vadit europene, trimitere la locurile de bastina ale… citeşte

Lalolica pe 27 Ianuarie 2010 23:17
lipseste doar Jean-Claude Van Damme :X:X:X
bogdan88....nu i i uita Arnold Schwarzenegger - terminatorul:X,...Mickey Rourke - wreslarul si, Bruce Willis,Eric Roberts:X:X:X........va fi un film de exceptie:X...OLD STARS ARE BACK:X:X:X:X!!!!!!
Eustake pe 6 martie 2010 20:30
Lui Van Damme i s-a oferit un rol in film iar el a refuzat.
b3lla pe 26 iunie 2010 21:04
e nervosi sunteti.. dap pacat ca lipseste Van Damme!!!
cezarika21 pe 01 August 2015 06:27
Acțiune ”fără număr, fără număr, fără număr...”. Cine alege să doarmă este mai câștigat.
Solicitat să participe la o lovitură de stat care să-l detroneze pe dictatorul statului Vilena, o insulă fictivă din Golful Mexic, grupul de mercenari condus de Barney Ross (Stallone) se trezește prins într-o conspirație a CIA.

Greu de crezut că un film de acțiune care adună atâtea vedete să aibă un scenariu atât de lipsit de imaginație și îndesat cu clișee tipice filmelor anilor '70-'80 ca un porc în preajma Crăciunului. Și totuși acesta este adevărul: ”The Expendables” are o valoare artistică aproape nulă, excelând în schimb în lupte corp la corp, împușcături și explozii fără niciun fel de noimă.

Filmul nu-ți provoacă nici un fel de emoție artistică, subiectul nu este nici măcar interesant, iar prezența unui număr mare de actori cunoscuți te face să-ți reevaluezi opinia asupra abilității lor actoricești.… citeşte

zdraveius pe 15 Noiembrie 2010 21:59
Multi actori, multe scene de bataie, multe impuscaturi, multi morti, multe cascadorii, multe explozii, multe clisee. Intr-un cuvant CANTITATE> Calitate, insa... zero. Film de duzina cu actori care au atins varsta la care ar putea fi mai profunzi, mai exigenti cu ei insisi. Filme de acest gen se pot face la nesfarsit. Imi pare rau ca mi-am pierdut timpul. Banuiam ca nu e mare scofala, fiind in regia lui Stallone - care m-a convins cu ultimul Rocky ca nu oricine poate sa fie si regizor - insa am vazut acest film si m-am convins ca am avut dreptate. Va ramane undeva in istorie numai pentru faptul ca actorii pe care ii vedem si pe afis fac parte din distributie. Atat.
mtraianc pe 27 Septembrie 2010 23:14
la limita , sa nu fie corigent
mai un pic si filmul era corigent ,, deci,, nota 5 din 10 . incepe ca o limonada fara zahar , la sfarsit sa mai indulcit un pic dar nu prea mult
6cai pe 02 Septembrie 2010 01:56
Batman si Robin
Filmul este foarte prost!Scenariul filmului parca a fost scris in anii 90 si debea acuma a fost regizat!Daca scenariul este prost si regizorul nu prea le are cu regizatul poti sa aduci toti actori cunoscuti de la holywood ca tot un film prost o sa iasa!
In titlu am scris Batman si Robin si am scris deoarece si el avea actori de mare clasa iar la vremea respectiva se spunea ca este filmul care la omorat pe Batman

Altair19 pe 24 Septembrie 2010 23:29
altele erau asteptarile..
The Expendables ...se anunta o 'minune' cinematografica cu atatia actori grei, cu ani de experienta in spate, cu multe filme de succes, insa filmul a fost mai mult un 'expendable', un film mediocru in care desi actiunea a fost repartizata corect cu doze de gramaj suficiente, filmul pare unul de anii 80'(exceptand particica de modernism) scenariu nu foarte grozav iar la capitolul efecte speciale.....pffff damn where were the special effects??!! suntem in 2010 come on... nu in perioada lui Rocky Balboa.
Ammelie pe 30 August 2010 11:47
The Expendables
Genul de film care poate fi usor trecut la 'Guilty Pleasures' :) Eu nu il trec,pentru ca nu ma simt deloc guilty. Cateodata chiar de asta am chef: un film de actiune pura, fara pretentii de mare blockbuster, fara fire prea incurcate, un plot simplu si direct. AM apreciat ca nu s-a abuzat de CGI, am apreciat efectele pirotehnice old school, si iata ca scenele tot au iesit super-bine!
7/10
A! Am savurat si cameos ale lui Shwarzi si Bruce :)

ionutz_flo pe 24 August 2010 10:50
MAI MULT DECAT ACTION!
ESTE SUPERB FILMU,L-AM VAZUT!!!!!!!!!!!! SUPER CU TOTI ACTORII PE CARE-I INDRAGESC... NOTA MAXIMA!!!!!!!!!
andylarchin pe 27 August 2010 02:36
je
un super film a meritat vizionat ;) nota 10 ptr toti actori ;) ..frb au jucat toti ..10 ;) sh ptr film ii foarte bine realizat :D
Emperor pe 12 August 2010 18:12
Stallone & Schwarzenegger
Pacat ca sunt prea batrani Arnold si Stallone, altfel un tandem excelent. Ar fi fost foarte interesant un film cu cei doi prin anii 90.
Wonderwoman84 pe 23 august 2010 16:41
De acord, si mie imi plac filmele celor doi actori din perioada lor de glorie
danyx493 pe 02 August 2010 09:49
Se tine bine Stallone la varsta lui, este un actor ce merita toate respectele si toata admiratia...cat despre film, cred ca va fi unul de succes ce va sparge toate topurile!
danyx493 pe 29 august 2010 22:42
Wow, ce-i cu atatea minusuri??!!...l-am vazut si pot sa spun ca este destul de bun...umpic cam tras de par, dar merge!...asa ca oricui i-a placut "thumbs up"!
nml pe 23 Februarie 2010 17:23
nu va agitati
am mai vazut filme cu multi actori de prima clasa si au iesit prost.....si nici asta nu cred ca o sa fie chiar asa bun
HagiHalef pe 27 Martie 2010 18:46
cum mama masii dati voi note inainte sa apara filmul? actorii cam toti sunt de rahat, in afara de willis care totusi a mai avut si cate un film bunicel din cand in cand. dar rar...
HagiHalef pe 31 martie 2010 01:27
si Jason, dar care se pare ca joaca numai ca e cu Guy Richie langa el.
mariuszmeu pe 22 august 2010 00:59
ai zis-o !!!
oghi pe 27 Ianuarie 2010 16:53
Chuck Norris nu joaca?
daca juca si Chuck Norris era best action story ever made. Imi e frica de regia acestui film si anume Stalone
ooo333 pe 1 aprilie 2010 14:32
nu Chuck Norris nu joaca !! salva domului ca nu a venit cowboyul !! a ramas la calarit de vaci !
mariuszmeu pe 22 august 2010 01:02
poate razi,dar si silvester si dolph se cam "scapa "in pantaloni ... in film ,clar .
maryuselu pe 13 Noiembrie 2011 22:41
nu pot spune ca e foarte bun filmul avand in vedere ce actori au jucat in el ...ma asteptam la mai mult..
elmedico pe 10 Noiembrie 2011 01:01
Prea mulți actori de valoare pentru a spune două fraze, bunisor, dar de duzină!
WildR0se pe 19 Septembrie 2010 15:20
Nici prea prea, nici foarte foarte
Pentru un spectator care nu se da in vant dupa filmele de actiune, a fost cat de cat ok... nici prea-prea, nici foarte-foarte... adica n-a fost chiar o pierdere de timp. Am remarcat totusi aportul actorilor la scenele de lupta, daca figurile de arte martiale abunda in filmele de actiune, mai rar am vazut scheme clasice de Wrestling sau MMA (si-aici cred ca a fost "vina" lui Steve Austin si a lui Randy Couture... chiar mi-era dor de un "Spear" ca la carte executat de Stone Cold...) ;))
helciu pe 07 August 2010 01:02
mmm
sper sa nu fie o dezamagire ca alte filme cu buget ridicat
Briefcase pe 07 August 2010 16:10
are multi actori naspa nu ced ca o sa ma duc la el
alphaville pe 14 august 2010 12:27
cum sa fie actori "naspa"? ai vazut distributia? Poate nu iti place unul sau altul, dar toti ? Mi`e greu sa cred :d
Iqes pe 28 Aprilie 2010 15:28
numa actori unu si unu :X pakat ca mai este ceva pana apare
Theodoric pe 30 Martie 2013 11:18
Este o actiune placuta,m-am schimbat parerea dupa ce am vazut a doua oara filmul fiindca cu atati actori buni si talentati,cred ca nu se mai putea mai bine sau mai rau de atat.Inteleg faptul ca e cu multa actiune,care te tine in suspans dar nici extraordinar.Insa ma asteptam sa fie cand am vazut atati actori la distributie,dar astfel nu pot zice ca e cel mai bun film de actiune,insa mi-a placut totusi,e foarte bun
Anamarria pe 26 Decembrie 2011 22:09
Formidabil film! Are de toate: actiune,comedie(destul de multa),suspans...deci merita vazut. Prima data l-am vazut la conema si toata lumea a fost multumita de el,inclusiv eu care il consider unul dintre cele mai bune.
Victorrr pe 25 Decembrie 2011 22:27
dezamagire
Cu atatia actori buni din filmele de actiune, ma asteptam la un film care sa fie macar la nivelul celor mai vechi in care au jucat ei.
Dar...povestea e neinteresanta, nu te tine in priza.
Recomand acest film doar daca va e dor de actorii preferati.

MNarcis pe 05 Noiembrie 2011 14:10
Ma asteptam sa fie mai bun (are un scenariu destul de sarac si simplu) oricum merge vazut o data, este putin haios la inceput, si este un film bun pentru relaxat cu o poveste usoara si am vrut mai mult sa il vad din curiozitate (atatia actori mari de actiune intr-un singur film, este o ocazie rara), plus ca imi aduce aminte de vremurile copilariei si de actorii mei preferati din copilarie!
ronnie30 pe 24 Decembrie 2010 20:17
SUPER!!!!!!! Un film tare bun in special prezenta marelui actor Arnold Schwarzenegger alaturi de Sylvester Stallone care va ramane memorabil in istoria cinematografiei cei doi grei ai filmelor de actiune facand parte din distributia acestui film alaturi de alti cinci mari actori: Dolph Lundgren,Bruce Willis,Jet Li,Eric Roberts si Mickey Rourke.
blinky13 pe 18 Octombrie 2010 19:49
ideea de a face un film cu toti acesti mari actori..eu spun ca e geniala..pur si simplu filmul a iesit bestial ! bravo!
talexi pe 15 Octombrie 2010 14:36
Film de ACTIUNE
Este un film de actiune old school. Nu este o capodopera cinematografica, un film despre sensul vietii, despre iubire, ci este un film de ACTIUNE. As spune chiar ca este unul foarte bun pentru amatorii genului.
Go1 2 3 4 5