Păreri The East

(2013)

Organizația East

nicoux pe 28 Septembrie 2013 11:56
Nu ma asteptam sa fie un film atat de bun si de captivant.
O poveste cu o multime de emotii, conflicte, unde un grup ecologist urmând filosofia ochi pentru ochi te introduce intro calatorie antrenanta. Filmul o urmărește pe Sarah, un agent ce încearcă să se infiltreze în the East, actiune aproape întotdeauna interesanta dar cu mai mult accent pe latura emotionala a personajelor.

laurentzyiu pe 20 Septembrie 2013 23:50
Primul lucru care mi-a trecut prin minte dupa ce am vazut filmul a fost Rosia Montana si ceea ce vor sa faca din ea... De-ar fi existat si in cazul asta un grup care sa procedeze la fel cu bogatanii aia indiferenti...

Iar felul cum a procedat Sarah suna a "Romania te iubesc" :)

cristian8759 pe 05 Septembrie 2013 01:58
Tocmai am terminat filmul. Ma lasat pe jumatate rece.

Adica, grupul "The east" le dadea celor care merita putin din propriul "medicament". Stiu ca vroia sa-i faca constienti de faptele lor, dar asta nu rezolva nici una din problemele sistemelor stricate. Un exemplu ar fi ca "Schimbarea conducatorului nu inseamna neaparat schimbarea sistemului".

In fine! Sarah a avut o initiativa buna si un game changer.
I-am dat 9 (obligatoriu de vazut) pentru initiativa lui Sarah, consider ca in directia asta problemele pot fi rezolvate, nu prin rautate.

LavyBogdy pe 31 decembrie 2013 13:07
Protestele cu pancatre saw "Te rog frumos" sunt privite ca amuzament,poate chiar usurare de cei ce sunt acuzati de distrugerea mediului,uciderea nevinovatilor etc.Si acest grup nu voia sa-i faca pe acei lideri constienti de actiunile lor,ci de ce inseamna sa nu te poata apara nimeni de un lucru pe care tu insuti il savarsesti.
radu3455 pe 27 Noiembrie 2013 13:30
mie mi-a placut tare mult acest film,are un scenariu mai mult decat interesant si original ,actorii au fost convingatorii vi-l recomand nota 8
vladimir84 pe 19 Septembrie 2013 21:11
Foarte bun filmul si abia la sfarsit am vazut ca si-a bagat si Ridley Scott nasul pe acolo. Actori talentati, poveste interesanta, desfasurare captivanta a actiunii. O minunata realizare!
nicoux pe 28 septembrie 2013 11:39
...si chiar si regretatul Tony Scott.
Spaghete pe 24 Septembrie 2013 16:01
Intamplator sau nu, l-am vazut tocmai acum cand dilemma patlagicii montane framanta tara-n lung si-n lat.
Filmul vine ca un pumn in vintre, adresat acelor bipezi divini care vor sa faca din Rosia Montana un "rai".
Amuzant e ca sub sinopsisul filmului e o reclama pro aiurelilor cu iz politico-mercantil :
"DA pentru Roșia Montană".
Ce putea fi mai potrivit ?!

cosmin_kedii pe 18 Septembrie 2013 19:17
cu siguranță merită o atenție , din cauza formei sale și ideile regizorului , uneori, pare puternic și foarte ușor de reținut ,Principalii actori ( Alexander Skarsgård - lider al grupului , Brit Marling - " spion " ) au jucat bine in rolurile lor
Theo-Dor pe 27 Septembrie 2013 20:04
Parerea mea...
Inceput interesant si promitator dar...atat ! Un film sec si necredibil .
daniel_cta pe 06 Februarie 2019 09:32
Urmăriți l cu încredere. Este ceea ce trebuie. Scenariu foarte bun.
lolozilla pe 30 Iulie 2014 00:29
Un film destul de captivant, nici foarte alert dar nici plictisitor, mai mult despre oameni si idei. Nu stiu cat de realist e totusi sa ai niste militanti eco care sa si priceapa ceva de capul lor sau sa jongleze cu proxy-uri de exemplu, sau sa manance din tomberoane (focare de infectii). Sau un agent antrenat sub acoperire atat de usor de impresionat. E simpatica totusi fata ei inocenta si trista, mi-a adus aminte de Another Eart.
Dana04 pe 18 Aprilie 2014 17:19
Un film foarte bun, care ar trebui sa capete mai multa atentie! Este trist faptul ca ne vindem planeta ca unele persoane sa faca cat mai multi bani. Foarte realist filmul, merita vazut!
profilm pe 25 Septembrie 2013 23:43
Diferenta dintre gazonul artificial si cel autentic: The East
Ea , Sarah, este politista si trebuie sa se infiltreze sub acoperire intr-un grup anarhist care lupta impotriva sistemului oficial, in principal, impotriva deteriorarii mediului inconjurator si a efectelor extrem de nocive ale acestor politici impotriva sanatatii, in special a copiilor.Politica lor este :dinte pentru dinte".Mai exista filme pe aceasta tema care insa nu m-au captivat.Acesta insa, are ceva in plus: poate povestea de dragoste care se naste intre politista si liderul anarhistilor, Benji, poate asemanarea izbitoare cu o (im)posibila Rosia Montana in viitor, daca s-ar aproba exploatarea resurselor.Poate curajul acestor tineri , loviti fiecare pe plan personal de un efect al politicii de distrugere a mediului, curajul de renunta la un confort mic-burghez pe care li le-ar fi oferit statutul lor social, in favoarea ANGAJARII SI A LUARII DE POZITIE, te impresioneaza.Ei refuza… citeşte
CINEFILUL DE SERVICIU pe 05 Septembrie 2013 18:06
The East (2013)
“The East” este ultimul model de eco-thriller aparut pe piata. De data asta, actiunea are in centru o tanara domnita (Brit Marling, care scrijeleste si scenariul), proaspata absolventa a unei puternice agentii de paza si protectie, care primeste misiunea de a se infiltra intr-o gasca de anarhisti, cu scopul de a stopa/preintampina atacurile acesteia impotriva … Continue reading → citeşte
Rippa pe 07 Martie 2014 17:25
LFa pe 07 Iulie 2022 20:08
Dp mine este un film de 9/10. Scenariul, regia si actorii sunt de calitate.
S-a vorbit de evo-anarhisti ~incl. in ziua a de azi - dar lupta pentru obiective relevante & logice de mediu ramane o uriasa necesitate, filmul militant pt valori si principii de netagaduit!
Re. Rosia montană si alte bogații subterane nationale... exploatarea lor, nu duce la o viata imbunatatita pt noi lumea de rand ci pt elita contractantă/conducatoare, noi ramanem cu poluarea si pretul pietii la produsul /bogătia respectivă...

pisicuta1 pe 04 Mai 2020 22:56
nustiu de ce lumea considera ca nu e un film foarte bun!
dar eu zic sa l uramriti cu incredere

Kuhaylan pe 30 Noiembrie 2016 11:41
WD 1