Păreri The Duchess

(2008)

Ducesa

alali pe 04 Septembrie 2014 00:10
Ralph Finnes..
Rolul lui Finnes in acest film este perfect. Personajul pe care il interpreteaza este superb. Tipologia in care trebuie sa intre este geniala si Finnes si-o insuseste pe deplin, parand naturala. Atitudinea pe care o arata in film, cea de om lipsit de sentimente, o denota inclusiv prin expresia faciala, prin mimica fetei.
Dialogul din finalul filmului arata un om atat de rece si de calculat, care constientizeaza ca lipsa de sentimente si raceala cu care isi trateaza sotia dauneaza mariajului, incat incearca sa exprime pe cat de natural ii sta in putinta afectiune si dragoste, la momentul in care el considera ca e oportun. Este scena care incununeaza acest rol perfect.
In rest, filmul bun, de epoca, Knightley nu este nici ea mai prejos, costume si atmosfera specifica epocii romantice, totul perfect pus in scena. Un film de recomandat tuturor. Un 6,96!
Ps. Eram sigur… citeşte

shooter pe 30 Martie 2009 09:51
trebuie vazut .nu stiu cat pot fi de obiectiv imi place Keira pana aproape de obsesie.un film f bun
rogvaiv_bleu pe 30 iunie 2009 18:20
..chiar e un film bun!...merci!
miere pe 29 noiembrie 2010 16:46
ii puteai da un macar 8 daca a fost atat de bun :)
rogvaiv_bleu pe 30 Iunie 2009 18:19
mergeti pe mana lui shooter!
..sincer am mers pe mana lui shooter si n-am pierdut timpul degeaba mai ales ca de cand ma stiu am visat la viata sec.XVII-XVIII,la vestimentatia timpului,la eleganta vremurilor,la jocurile de culise cat si la cele de salon considerand ca m-am nascut prea tarziu.Un film excelent care reliefeaza foarte bine toate aceste aspecte despre care vorbeam mai sus dar care afiseaza si pretul cu TVA cu tot.Eticheta costa!Vreti sa vedeti cat?......Urmariti filmul si vorbim!
ana pe 08 Noiembrie 2008 12:41
Super frumos..despre iubire si sacrificiul unei mame. merita vazut
lavinea pe 28 Martie 2009 18:00
mi`a placut, keira joaca ft bine...merita vazut cu siguranta:D
Piratu pe 15 Ianuarie 2010 22:59
Bine realizat
Keira Knightley isi face treaba iarasi remarcabil.
Dia pe 08 Februarie 2009 22:04
Superb filmul,iar daca te gandesti ca e dupa un caz real e si mai interesant!
andra pe 28 Decembrie 2008 16:22
chiar ma impresionat filmul,atata durere si neputinta. merita vazut
laetitzia pe 03 Mai 2010 13:30
Costumele sunt superbe...
Ralph Fines nu ma dezamageste nici de data aceasta, e un actor minunat...nu stiu in ce masura e de laudat interpretarea Keirei ... mie una mi se pare ca joaca la fel in toate filmele... personajele ei au aceleasi gesturi, mimica... nimic nou sau propriu fiecarui personaj in parte

collorfull pe 11 Ianuarie 2011 20:57
keira Knightley nu te dezamageste merita sa vezi asa un film cu ea desi e cam trist rolul ei are meritul sau....:)
ciobotaru pe 03 Ianuarie 2010 15:24
in film am apreciat costumele si coafurile, dar jocul actoricesc lasa de dorit
corigeb pe 2 mai 2010 19:54
de acord cu tine!
premamotion pe 3 iunie 2011 11:20
filmul este facut in centru la Torino :)
sweetangry pe 18 Mai 2011 22:33
magnific
Keira Knightley joaca inca un rol remarcabil...foarte bun filmul...subiectul fiind intens ... dragostea lor sfidand societatea din perioada respectiva...dar na destinul e destin...nu poti fugi din calea lui
crushed.misty pe 01 Iunie 2011 01:27
Ducele: Te iubesc in modul in care eu inteleg dragostea...
o drama comuna care prezinta darul (nu cred ca o mama ar numi sacrificiu ceea ce face pt copilul ei) pe care ducesa il acorda copiilor sai..
mi s-a parut trist ca a trait asa modest pe plan sentimental tot restul vietii si ironic faptul ca pana la sfarsitul filmului se dovedeste ca "NU exista limite in ceea ce priveste sacrificiile pe care le faci pentru copilul tau"..

K_Lora pe 4 octombrie 2012 14:25
daca cineva nu te iubeste asa cum iti doresti tu, asta nu inseamna ca nu te iubeste! - asta am invatat eu din acest film. Costumele si decorurile si-au meritat premiul. Povestea in sine merita atentie, chiar daca realizarea ei nu a fost la cele mai inalte standarde.
Gebeleizis pe 21 Noiembrie 2011 20:46
Pe de-asupra trandafir, pe dinăuntru borș cu știr
Un film bunicel care impresioneaza mai mult prin costume, decoruri si celelalte accesorii de epoca, decat prin acțiunea propriu-zisă. Jocul actorilor de multe ori lasă de dorit, singurul care se insprăvește cu brio este Ralph Fiennes, ce oferă o pată de culoare unui film altfel anost. Cel mai tare m-a dezamăgit Keira Knightley - a jucat la fel de slab in cam toate filmele unde a primit vre-un rol important. De fapt, mi se pare ca a fost total pe langa caracterul real al celei ce a fost Georgiana Cavendish, Ducesa de Devonshire. Mai mult, mi-a intarit convingerea ca ori prin cunoștințe, ori grație unui noroc chior prinde roluri in filme importante, căci sunt sigur că numai în Anglia sunt cel puțin 100 de actrițe de vârsta ei, la fel de (sau mult mai) frumoase, care sunt au un talent artistic și o putere de convingere mult peste nivelul lui miss Keira.
Per total -… citeşte

CmrsCristina pe 25 februarie 2012 23:46
Avand in vedere ca ai cunoscut-o pe ducesa de Devonshire, Georgiana, posibil sa ai dreptate;))
Gebeleizis pe 26 februarie 2012 15:09
Nu am cunoscut-o personal pe ducesa de Devonshire, nu fi rautacioasa. Dar am citit destul de multe despre viata ei, ca sa-mi sustin opinia ca ducesa din film are putine in comun cu personajul real.
benhack pe 12 Mai 2023 18:42
Bun filmul! La revizionare chiar foarte bun! Regie scenariu, actori, decoruri ambianta super. Ma tentează sa i măresc nota la 9 dar rămâne așa ...poate la a treia vizionare.
user-60201182b8735 pe 25 Ianuarie 2022 19:24
Actorii joacă magistral .
Ai noștri , mă gândesc, nu încap nici la teatrul de păpuși la ei .
E grea actoria, ar trebui să fie văzut de actorii noștri.

herleaflorin pe 10 Octombrie 2021 11:15
Un film foarte frumos merita vazut toti actorii joacă grozav in special cei doi actori principali
cristdum pe 23 Septembrie 2021 23:01
Un film frumos ! Un film bine jucat. Un film clasic.
lavvw pe 27 Aprilie 2020 19:18
superb. compelx si captivant. merita vazut. actorii exceptionali
clauditz pe 12 Aprilie 2020 01:11
Chiar și după mai mult de 10 ani, filmul merita văzut. Un film de epoca, bine realizat.
AdriAdrianna98 pe 11 Septembrie 2019 20:23
Un film bun cu o relatare interesantă a vremurilor de atunci, dar ușor exagerată și dramatizată de dragul cinematografiei aș zice. Mi-a plăcut mult de Keira, a prins-o senzațional rolul.
adam_cornelia_elena pe 13 Iulie 2015 09:35
Mi-a placut foarte mult acest film,dar nu putea fi altfel.Eu sunt o mare fana a filmelor de acest gen.
nick-azh pe 26 Ianuarie 2015 09:31
The Duchess
Pot spune ca mi-a placut filmul acesta! De altfel filmele istorice, reprezinta o parte din noi, din fiecare, chiar daca de multe ori, credem altceva, sau relatarea filmului, lasa cu totul si cu totul altceva de inteles!! Si haideti sa tinem cont, ca nu este tocmai usor sa pui pe micul ecran viata unei persoane, si mai ales o viata atat de complicata ca a ducesei Georgiana ... Un film plin de intriga, gelozie, dragoste si nu in ultimul rand, rangul social al femeilor din acel timp ! Iti va lasa putin de gandit ! NOTA 9.
Mariannaa pe 23 August 2014 21:02
I recommend it!
Deja am devenit cu totii destul de familiarizati cu astfel de roluri din partea Keirei Knightley care ii stau cel mai bine de altfel. Toti cunosteam un alt portret al ducesei de Devonshire, insa acest a film a prezentat-o altfel, precum o victima a unei casnicii nereusite. Adevarul nu este cunoscut de nimeni, dar cu toate astea filmul merita vazut, e foarte bine ecranizat. Insa, repet, filmul nu a redat exact viata ducesei, mai exact nu au fost mentionate numeroase aspecte, precum datoriile acesteia si multe altele. Va recomand sa va documentati.
xerses pe 31 Ianuarie 2014 10:05
Un film impresionant; mi-au placut insa foarte mult costumele...
ornitoring pe 05 Iulie 2013 21:57
superb
filmu e itr-o astmosfera continua de cand incepe pana se termina , e ff bn regizat si ca poveste per ansamblu se desfasoara fff bine, e o capodopera nota 10
Iulidesprefilme pe 26 Martie 2013 10:39
Cred că filmul este bine construit, interesant şi protagonista, Keira Knightley, se pricepe să intre în pielea provocatoarei ducese...
cosmin_kedii pe 07 Februarie 2013 17:23
Dacă ați citit cartea și ati urmăriț filmul, veți obține o aroma deosebita pentru istoria și politica. Georgiana a fost o figură politică foarte importantă Keira Knightley și Ralph Fiennes au o chimie intensă; căsătoria lor este o zonă de război și nici nu se da inapoi. Filmul merită văzut dacă doar pentru interacțiunea lor.
Adrian. pe 28 Decembrie 2012 22:41
Un film foarte bun, ce ne prezinta cum nu se poate mai bune vremurile sec XVIII.
O drama interesanta in care o ,,fata,, este maritata cu un duce pe care nu il intalnise decat de doua ori, si cu care ajunge sa ......PRIVITI FILMUL.....si veti sti

pisicuta1 pe 30 Septembrie 2012 20:39
un film deosebit ,costume exceptionale ,cred ca merita sa il vede ti!
Marmoreal29 pe 24 Martie 2012 19:21
Nu m-am asteptat la o asemenea poveste. Am decis sa vizionez filmul mai mult datorita epocii in care actiunea are loc, fara sa stiu prea multe despre ce se intampla pe parcursul lui. Am ramas cu un gust amar dupa ce l-am vazut. Nu-mi vine sa cred ce destin tragic a avut si au fost unele scene care mi-au transmis un puternic sentiment de amaraciune. Cand am citit ca este inspirat din fapte reale, m-am ingrozit.
Ma bucur ca a primit un premiu Oscar pentru costume( sunt exceptionale, la fel ca si decorurile), insa cred ca ar fi meritat mai mult

puffulette pe 14 Ianuarie 2012 14:51
Un film frumos, despre sacrificiu si dragoste... Actorii au jucat foarte bine.. iar costumele si coafurile au fost splendide
Livin' la vida Deme pe 13 Ianuarie 2012 22:03
The Duchess [2008] - Livin' la vida Deme
[...] Sursa foto: cinemagia. [...] citeşte
AnAndreea pe 15 August 2011 14:17
exceptional
O poveste despre dragoste si sacrificiu, o drama superba, cu decoruri impresionante si o coloana sonora exceptionala. 10
lorenne pe 09 August 2011 13:48
Impresionant prin prin drama unei femei a carei viata pare perfecta si modul in care marii nobili isi ascundeaua adevarata viata particulara si viciile . Subliniaza destul de bine aceste aspecte iar finalul nu este cel asteptat ci unul mai aproape de realitate . Filmul trebuie vazut !
margott pe 03 Iulie 2011 01:03
"Ce frumos e sa fii atat de liber".
Un film reusit din toate punctele de vedere, cu o distributie impresionanta.
anky_teo pe 08 Aprilie 2011 21:06
un film remarcabil,iar prestatia Keira Knightley e uimitoare,e o actrita minunata,toate filmele in care joaca sunt unice la fel si personajele interpretate,un film care trebuie vazut
goldenleaves pe 29 Decembrie 2010 10:40
o keira mai putin fragila
imi palce keira dar de fiecare data am senzatia ca moare pe parcursul rolurilor de data asta nu pentru ca are forta si dinamism un film bun care te face sa te pui in locul personajului si sa te intrebi tu ce ai fi facut?
Lukandee pe 24 Octombrie 2010 19:11
Costumele reflecta amtomsfera sofisticata si un pic exagerata a vremii, foarte foarte potrivite. De asemenea, muzica se pliaza uimitor de bine pe unele scene-cheie.
In alta ordine de idei, povestea este dramatica pana-n maduva oaselor. Concluzia e ca Georgiana ajunge intr-un final sa actioneze dupa spusele candva considerate gesite ale prieteni sale , si anume ca e-n stare sa sacrifice orice pentru copii. Ca apoi, sa aiba o viata de caine si sa ramana neimplinita pe planul iubirii. Trist. aproape ca am plans, dar eram prea obosita.

someone_who_dares pe 26 Iulie 2010 16:54
Costumele sunt extraordinar de bine realizate, nu degeaba a luat Oscar pentru asta. Decorurile sunt inedite si spectaculoase. Distributia e credibila si joaca impecabil (unul dintre cele mai bune roluri ale lui Keira Knightley dupa parerea mea).... Mai pe scurt, este de preferat sa vizionati acest film, o drama a secolelor XVII-XVIII (cred) care te tine cu sufletul la gura :D
Rihanna pe 29 Mai 2010 17:17
Sincera sa fiu ma asteptam la mai mult din partea acestui film, avand in vedere cat de mediatizat a fost la lansare. Tin minte si acum ce in extaz erau britanicii pe vremea aceea si cum in UK erau peste tot postere cu "ducesa". Keira Knightley face un rol superb iar Ralph Fiennes, te lasa perplex, isi interpreteaza extraordinar de bine rolul. Ce mai, doi actori foarte talentati!.
sweetdya pe 27 Martie 2009 18:27
Un film foarte bun,profund. Probabil daca as fi stiut de la inceput ca e inspirat de un caz real ar fi fost mai fermecator. Keira Knightley a intrat perfect in pielea personajului. Merita vazut!
RoTaRel pe 25 Februarie 2009 22:45
Deci un film chiar foarte bun !!! Nu ma asteptam la o atat de buna prestatie a actorilor !
lili22 pe 19 Septembrie 2021 00:14
Nu am citit cartea si nici nu m-am documentat pana acum serios asupra ducesei, dar nu pot crede ca era o femeie condusa de hormoni.
danymury pe 14 Aprilie 2011 14:19
a fost destul de frumos, mi-a placut decoratiile si rochile si astea...in rest actiunea nu mo prea atras