Păreri The Divergent Series: Allegiant

(2016)

Seria Divergent: Allegiant

Octaz pe 12 Martie 2016 19:18
Seria "Divergent" continua si continua cu aceeasi nota pe care eu am acordat-o si precedentelor, si anume 7. Lucrurile se cam schimba in "Allegiant", actiunea se muta din Chicago, se gaseste raspunsul la intrebarea "Ce este de dupa zid?" ,apare o noua dinastie raufacatoare iar parul lui Tris a inceput sa ii creasca ( ce bine ). Cu toate acestea nu pot sa spun ca seria a luat o intorsatura dramatica si absolut socanta care sa ne lase uimiti, ci din contra mi s-a parut ca pe la jumatatea filmului a aparut o monotonie care pe unii se pare ca i-a plictisit ( nu si pe mine ). Filmul mi-a placut, nu mi s-a parut nici mai reusit dar nici mai slab decat precedentele iar drumul la cinema chiar merita pentru impatimitii de filme de genul.
psycho_t1x pe 3 iulie 2016 00:48
SPOILER ALERT !
gimbigman pe 11 Martie 2016 11:07
Slab...
L-am vazut ieri la afi , este o continuare silaba a seriei de nota 6
bizonul pe 16 februarie 2018 07:49
Astfel de film se numeste ca-i unul prost. Ast gen sau cele cu hobbiti, godzile, vampiri, zombi, avatari, transformers, au "navalit" si grilele canalelor tv. sunt pline de astfel de ineptii. Cand nu-i un film de acest gen, atunci avem alte "prapastii", shoow-ri de genul, "Schimb de mame", "Mireasa ptr. fiul meu", "Super cireasa de pe tort", "Ferma vedetelor"," Vedete la apa" tampeniile cu bucatari si "chefi" si cate altele care mai de care mai neavenite. Acum , avem cateva zile pe saptamana "Exatlon" pe Kanal D, avem o binefacere. A fost si "Suleiman" si "Kosem" a fost bine, dar in rest numai maimutareli ca si la National Tv. unde sunt campioni in filme si seriale proste, cu mici exceptii.
karoly32 pe 20 februarie 2018 13:57
depinde de gusturi...doar ca daca in anul 2016 inca mai apar obiecte "fantomatice" ...ma cam deranjeaza... de exemplu ideea de drone controlate mintal , merge, doar ca saracele drone nu fac umbra!! sa zic ca sint mici , dar in scena apar si vehicule /masini ce zboara si nu fac nici ele umbra, daramite ca , ca si volum sint totusi sint peste drone! in fine sa zicem ca SW 4..5 filmate cu 4 decenii in urma nu te deranjeaza, dar in prezent cu atita tehnologie sa gresesti " zgarie" retina...cum spuneam la inceput. este parerea mea . toate bune
OctavianDe pe 06 Ianuarie 2016 22:01
Se pare ca..
Din cate am inteles/citit/vazut, au de gand sa il faca in doua parti... cred ca va fi plictisitor..

EDIT: Vazut si asa cum am spus a fost plictistor uneori(only my opinion).

OctavianDe pe 6 ianuarie 2016 22:01
monu pe 11 Aprilie 2016 22:02
Prima parte a fost intardevar captivanta , alegerea facuta de Tris si diferitele posibilitati de a alege ...... , actiunea si provocarile , prieteniile si razbunarea, a facut ca prima parte sa fie foarte buna.
Am cumparat bilet la a doua parte si nu pot spune nimic altceva decat ca aproape adormisem , nu sunt insetat de actiune dar avand in vedere ca filmul era 3D iar ce-am vazut eu intradevar 3D erau reclamele de la inceputul filmului ma pune in postura sa cred ca ce va urma o sa fie mult mai plictisitor ....

Veritas pe 14 Martie 2016 11:47
Plictisitor...
Actorii mi s-au parut blazati si plictisiti...replicile aruncate in scarba...decorul gri ( beton si daramaturi) desert postapocaliptic rosu...cam atat
A, si subtitrarea cu repetate greseli gramaticale...nu ma asteptam, daca ar fi fost una singura credeam ca e o greseala, dar in mod repetat e clar, au ajuns analfabetii sa traduca/subtitreze filme, vai de capul nostru...

vivivaldi pe 21 Martie 2016 17:44
ok
Daca ti-a placut 1 si 2 nu are cum sa nu-ti placa si 3-ul .Chiar daca au fost momente ciudate ca acela cand personajele erau transportate de acea ,,bula,, misterioasa . Dar am trecut repede cu vederea pentru ca filmul a avut o actiune destul de buna .
Lynna305 pe 06 Aprilie 2015 18:20
Sunt foarte curioasa cum au de gand structureze scenariul.
Slightly pe 01 Iulie 2016 15:00
DE NECREZUT
Dumnezeule, ce-am facut sa merit una ca asta ? imi cer iertare dar OPRESTE-TE DIN A MA PEDEPSI CU PROSTIE IN JURUL MEU !!!

NU CRED ! NU VREAU ! NU MAI POT ! E inadmisibil ! Atata PROSTIE CRONICIZATA care vine intr-una din orasul PROSTIEI GLOBALE : HOLLYWOOD !

Prima data a fost Divergent, apoi Insurgent, acum Allegiant. BA !! Du-te-n spanac ! Iti bati joc de mine !!! SICTIR ! Pai mai fac eu inchinaciuni la tine ?

Inteleg, ai creat prostii ca oamenii destepti sa se deosebeasca de ei. DAR AJUNGE !!! PANA CAND VEI CONTINUA ? Nu Te-ai saturat de ATATA PROSTIE CRONICA ?

Ma fac ateu!

dragos.constantin pe 14 Martie 2016 21:44
Pierdere de timp. O porcarie. 5
vivivaldi pe 21 martie 2016 17:49
Daca ai vazut doar 3-ul normal ca nu ti-a placut. Dar daca ai vazut 1 si 2 ar fi trebuit sa-ti placa
Slightly pe 1 iulie 2016 15:01
Dragos, e incredibil ! Am gasit un om destept pe cinemagia, TU frate ! Ziua asta ma imbat !
xerses pe 25 Martie 2016 14:15
De data aceasta parca s-a pierdut cumva din dinamism; am avut ceva asteptari mai mari...
Phantom_sub pe 12 Martie 2016 09:00
mmm
Ma, sincer sa fiu, nu mai mi-a placut. Dar am pus asta pe seama oboselii de la munca... Parca mai mult mi-a placut maze runner 2.
madda97 pe 12 Martie 2016 10:01
Inca nu am apucat sa citesc partea a 3 a dar stiam ce se intampla datorita spoilers si cand am ajuns la finalul filmului nu mi-a venit sa cred ca asa se termina , credeam ca au schimbat cu totul scenariul . Abia apoi am aflat ca va exista o a 4 a parte .. Mi se pare ca ar fi iesit mai okay daca ar fi existat un singur film dar vedem ce iese. Oricum partea asta mi-a placut , nu a fost geniala ca si primele doua dar a fost acceptabila . Imi plac mult actorii si povestea . Ah si sa nu uitam efectele speciale .
aandreeanicoleta2_gmail_com pe 29 Martie 2016 15:26
Seria Divergent Insurgent Alllegiant sunt cele mai frumoase filme
valy_barbu pe 23 Martie 2016 23:34
Am fost surprins placut de aceasta continuare .Din punctul meu de vedere mult peste a2a parte a filmului . Astept cu nerabdare finalul !
Ghemot pe 23 Martie 2016 21:50
În primul rând îmi pare rău că îmbătrânește frumoasa actriță Naomi Watts, se observă acest lucru cu ușurință.
În al doilea rând țin să precizez că filmul e la fel de bun ca și precedentele.
Și nu în ultimul rând, merită văzut!!!

MarutaAdrian pe 02 Aprilie 2016 23:54
Deja devine prea plictisitor.. părera mea este că se întind prea mult, 3 filme ajungeau acuma serios.
kakapiciu pe 23 Martie 2016 01:30
Mi-a placut faptul ca filmul se ridica la nivelul primelor doua din seria si daca bine intuiesc eu e rost de un al patrulea film.
bizonul pe 8 februarie 2019 07:31
De agreezi asta tunsoare tembela,nu-i de mirare ca ti-a placut aceasta serie idioata. Cu mult timp inainte am vazut un film unde Clint Eastwood reprezentand omul bun intr-un film, mananca o bataie sora cu moartea de la niste banditi. Acolo in sala de cinema niste mancatori de seminte, se bucurau si comentau simtindu-se ei foarte fericiti ca "fraerul" a mancat bataie. Acum daca tu vezi in acest film ceva bun, imi dau seama ca tot un mancator de seminte esti , oriunde, in parc, pe strada, in sala de cinema.
kakapiciu pe 10 februarie 2019 10:03
Ma bucur ca imi apreciezi tunsoarea. Multumesc :)
Denysuca77 pe 10 Iulie 2015 21:29
Abia astept sa vad cum continua povestea avand in vedere ca n-am citit cartile :D Abia asteeept :33
mara_tanasa pe 20 septembrie 2015 10:13
:))
udan952_gmail_com pe 17 martie 2016 16:30
Merita vazut.
PiticVerde pe 28 Septembrie 2016 13:58
mi-a placut
Mi-a placut filmul,a explicat multe chestii ramase cu semnul intrebarii din partile anterioare
margochirila24_69 pe 10 August 2016 11:11
Aceasta a treia parte a seriei e ceva mai complexa in sensul ca acum avem un tablou mai larg decat simpla impartire a societatii pe criteriul personalitatii. Exista un cadru istoric si unul politic, dar si o latura civica.
gaborull pe 03 August 2016 08:57
Impresionant!
Dupa ce am vazut primele doua parti, eram sceptic daca sa ma uit si la a-III-a parte, pot sa spun ca nu regret deloc, daca la primele 2 parti m-am plictisit si am adormit partea
a-III-a m-a captivat complet! Foarte bun filmul in comparatie cu primele 2

Sorin87 pe 17 Iulie 2016 14:13
La fel ca si partile anterioare a fost foarte bine legat filmul si firul povestii de asemenea
nightmare28 pe 21 Iunie 2016 23:13
Sincer,a fost un film bun...nimic "WoW"....primul a fost foarte bun,al 2-lea...nu a fost rau nici el...al 3-lea...asa si asa...din fericire,nu este din cauza actorilor si nici din cauza intrigiii/"povestii"....replicile sunt chiar varza la un moment dat....actiunea nu lipseste dar nu mai este la fel de multa...banuiesc ca trebuie sa fie si un "episod" mai linistit nu?? una peste alta,daca esti fan la filmelor de genul,eu zic ca merita sa te uiti la el...dar sa nu ai mari asteptari ca ramai dezamagit....
kakapo pe 03 Mai 2016 10:09
...de la prima parte (Divergent 2014), la a doua (Insurgent 2015) si-apoi la a treia (Allegiant 2016), seria devine din ce in ce mai anosta si mai lipsita de originalitate...unul dintre putinele lucruri care mi-au placut din aceasta parte a fost idea cu dronele "comandate" mental, o idee super-revolutionara ce va putea schimba lumea daca va putea fi pusa in aplicare...
SYNDJ pe 27 Noiembrie 2018 01:02
Nu si-a pierdut farmecul, desi pe alocuri pare cam plictisitor. Astept cu interes si ultima parte. Sper sa apara cat mai repede.
user-59cfc5e0991ba pe 16 Februarie 2018 19:00
Incepuse atât de prost si desi am văzut si vad niste filme, balaria asta nu am reusit sa o vad pana la capăt. Vad deja ca a ajuns la un fel de parte a treia, desi primul a fost un gunoi, personal dupa 30 min l-am șters, un gunoi, un nimic ce vrea sa arate de fapt nimic. Epic de prost
A fost apoi la tv, am încercat sa il vad si acolo, la fel, balaria bălăriilor.
Sincer, nu recomand deloc, pierdere de vreme regizori plictisiti de bani.

Costirik pe 31 Iulie 2017 01:58
Incepuse atat de bine aceasta serie cu primul film, urmat de un al doilea bunicel si un haos total in al treilea.
Dragos.87 pe 01 Martie 2017 12:40
Filmul nu este chiar foarte rău dar nici de aplaudat nu este. Scenariul mi s-a părut superficial și tipic american.Jeff Daniels cred ca a acceptat rolul nevrand sa para nepoliticos fata de cei tineri altfel sunt convins că refuza. Efectele sunt foarte bine realizate însă îi lipsește acțiunea și tocmai ăsta e marele dezavantaj al filmului. Dacă ai de gând sa îi dai o vizionare,nu cred ca ramai dezamăgit.
claudiu-daniel-lugoj pe 18 Ianuarie 2017 21:19
Un film foarte bun o continuare foarte reusita a precedentelor parti.Sunt foarte curios ce se va intimpla in urmatoarea parte.Un film bun de urmarit,merita sa-l vedeti.
andystarx pe 24 Decembrie 2016 19:17
Un alt film de duzina,nici pentru copii nu l-as recomanda,tot mai multe astfel de filme se creeaza in ultimul timp,si mai are si atatea continuari ! Foarte slab,nu e pe gustul meu,cel putin !
Mihai2508 pe 05 Septembrie 2016 18:50
Pentru fanii serie, este un film bun
Desi din punct de vedere calitativ si a povestii scade fata de celelalte parti, este inca un film OK, care merita vazut
pirca_carolina pe 19 Martie 2016 16:15
Am si eu o întrebare , răman amândoi ?
vivivaldi pe 21 martie 2016 17:46
Pai , mai intrebi
emy_sinaia pe 22 August 2016 21:12
Mai interesant decat ultimul film si ma asteptam la altceva dincolo de zid...
YMA_WMW pe 26 Aprilie 2016 17:17
Abia astept sa apara urmatoarele parti:D Este unu film genial... Hai cu partea a patra!
diana_dobri_oiu pe 24 Aprilie 2016 18:01
Superb! sper sa mai urmeze o parte....... A fost genial!
sanduc_ionut pe 16 Aprilie 2016 13:33
Filmul e foarte bun ,cred ca va fi si partea a 4 cu razbunarea lui David si victoria finala.
lolozilla pe 03 Iulie 2016 11:45
Culmea e ca mi-a placut mai mult decat primele 2 parti, in mare parte si datorita regiei, muzicii, putin mai mult suspans si efecte speciale noi. Mai palpitant decat a doua parte si putin mai matur decat prima, povestea a avansat de la mica lume a factiunilor copilaresti la ceea ce se ascunde dincolo de ziduri si relatia cu orasul. Muzica e printre cele mai bune de la Sicario incoace. Cine nu apreciaza filmul macar pentru asta, ori n-are pe ce asculta, ori n-are ureche.
udan952_gmail_com pe 17 Martie 2016 16:29
Un SF adevarat
Pentru cei ce doresc sa vada un film SF adevarat sa mearga cu incredere si sa-l vada, toata seria este foarte buna, de altfel demult nu a mai aparut un film SF bun.
Multi confunda genul acesta de filme cu filmele facute dupa diverse jocuri pe calculator, mai copilasi, diferenta este majora si destul de greu de inteles pentru aceasta generatie. Bravo actorii, care au jucat perfect, bravo efecte speciale, un singur repros, filmul a fost grabit pentru al termina in doua ore, probabil ca 5 ore ar fi fost mai aproape de realitate. P.S. Pentru "comentatorii" de ocazie, am citit mai tot ce a aparut in limba romana privind literatura SF si am vazut mai toate filmele de gen incepand cu anii 1950 (restul sunt mai greu de acceptat) asa ca va rog, fara aprecieri "tineresti" ale unora care dau nota 10 unor filme de genul The Hunger Games, Maze Runner sau Sapte furiosi si... Accept insulte de… citeşte

Alexandra120 pe 18 martie 2016 15:28
Felicitari ! Nu am ajuns sa vad filmul dar cred ca esti foarte-foarte bun . Asa pare din trailer . Nu inteleg nemultumirile celorlalti ...