Păreri The Deer Hunter

(1978)

Vânătorul de cerbi

victor17 pe 17 Decembrie 2007 20:38
cel mai tare film dupa the godfather
mihaelatb pe 28 Iulie 2013 10:59
Stiu ca 1978 a fost anul in care filmele care au " vorbit" despre razboiul din Vietnam, au fost cele care au luat toate premiile Academiei, dar totusi, 5 Oscar-uri? Acum , dupa 35 ani, filmul care a intrat in constiinta cinefililor( pe tema Vietnam) a ramas Coming home, in timp ce The deer hunter, este...inca un film despre ... Pe merit mi s-a parut Oscarul luat de Christopher Walken.
Andrei843 pe 12 Octombrie 2014 15:41
O adevarata capodopera a cinematografiei. De la scenariu, coloana sonora, si distributia plina de actori care au devenit legende, pana la ororile pe care le prezinta razboiul din Vietnam. Nota 10 !
danutzz92 pe 30 August 2012 01:50
The Deer Hunter o adevarata capodopera ! Merita vazut si revazut
Ludi_Magister pe 08 Septembrie 2013 01:40
Odă prieteniei
Asta e părerea mea:

Înainte de nunţi şi de rulete (ambele, musai ruseşti), de inmormântări, de vietcongi strigând obsedant "Mau!" ,de alienare hegeliană, filmul ăsta ne povesteşte despre prietenie.

florin2014 pe 22 Iulie 2020 23:30
Tot ce s-a spus de bine este corect
Viata, prietenie, obiceiuri etc. As remarca, in plus, sacrificiul imigrantilor pentru noua lor tara, ca si in Heaven's Gate (care mie mi-a placut mult), marcat, fara echivoc, de scena finala. Cimino, genial prin regie, scenariu, alegerea colaboratorilor: actorii, imaginea magnifica si nu in ultimul rand muzica.
MariusCiprian87 pe 30 Decembrie 2018 00:29
5 stele
O capodopera cinematografica despre crudul razboi din Vietnam si urmarile lui !
xerses pe 28 Februarie 2016 22:35
Este un film in care s- a pus si suflet si maiestrie si talent...
iulian94 pe 18 Mai 2014 14:15
Filmul este foarte bun datorita actorilor. Filmul prezinta urmarile razboiului din Vietnam.
Robert De Niro, o interpretare remarcabila la fel si Christopher Walken.

Iulidesprefilme pe 20 August 2013 14:10
Cred că filmul marchează o cotitură în istoria cinematografului american prin maniera regizorală, prin abordarea unor teme "obsedante" pentru naţiunea americană precum războiul din Vietnam, prin interpretarea de excepţie a actorilor: De Niro, Streep, Walken...
JackRaven pe 16 Iunie 2013 18:20
a fost genial filmul...la inceput am fost pesimist dar imediat am simtit ca e un film ce merita vazut pana la capat chiar daca are 3 ore...vi-l recomand cu drag
victoras90 pe 09 Februarie 2013 10:51
Un film nemaipomenit! Un clasic in adevaratul sens al cuvantului. Aproape impecabil din toate punctele de vedere. De vazut!
alex_il_fenomeno pe 12 August 2012 13:23
un film remarcabil de razboi , asa cum nu credeam ca va fi , atat de emotionant , de reusit si de fascinant pe toata durata sa , prezentandu-ne niste situatii la limita omeneasca ! pe langa realizarea propriu-zisa , de remarcat si distributia impresionanta , unde mari staruri ca Robert De Niro , Meryl Streep sau Christopher Walken isi aduc aportul cu atat de mare succes ! clar , un film ce merita urmarit , dar si cu o rabdare pe masura .
lili22 pe 23 August 2012 17:22
Imaginea
Poate unul din elementele forte ale filmului ramine imaginea, acelasi Vilmos Zsigmond, care stie sa filmeze ca nimeni altul o nunta ruseasca, jungla vietnameza, de fapt thailandeza, strazile Bangkokului.
Un film extraordinar, pe care americanii nu l-au iubit cum merita.

AlexG90 pe 28 Decembrie 2014 20:58
Un film complex despre razboi si efectele acestuia, un film monografic si in acelasi timp o capodopera a cinematografiei. Robert De Niro creeaza un protagonist cu o personalitate complexa, un supravietuitor si un prieten adevarat. Distributia este impresionanta Meryl Streep, John Savage, Kurtwood Smith, Christopher Walken etc. Filmul are o actiune fluida si ordonata din punct de vedere cronologic, durata lui mare (180 min) poate plictisi, dar merita vizionat fiecare minut, fiecare cadru. Cei care nu l-au vizionat pana acum il recomand, este unul dintre cele mai remarcabile filme ale anilor '70, o perioada in care au fost lansate numeroase capodopere cinematografice si in care regia nu era eclipsata de prestatia distributiei.
Filmul dezbate problematica razboiului din Vietnam si efectele acestuia asupra fizicului, cat si psihicului.

margott pe 24 Martie 2012 20:20
Cimino a incorporat intr-un film de 3 ore viziunea lui despre prietenie, iubire, viata. Scena mea preferata din tot filmul : dupa revenirea din Vietnam, De Niro la vanatoare, in loc sa impuste cerbul, ii salveaza viata. Asta e efectul pe care il are razboiul asupra oamenilor.
pst35 pe 16 August 2012 01:09
Mi-a placut cum au jucat actorii, pt ei as avea nota maxima, dar povestea nu m-a "atins" , daca ar fi fost inspirat din realitate ar fi fost cu totul alta poveste.....cei care imi citesc comentariu le recmand sa-l vada pt ca vad ca sunt o exceptie aici....pt marea majoritate este o capodopera si poate eu sunt cel ce nu a vazut esenta filmului....
ciprian34 pe 25 Octombrie 2011 16:53
pe mine sincer nu m-a impresionat acest film mai ales ca timp de o ora m-am uitat la aceea nunta din care n-am inteles nimic
White1 pe 26 octombrie 2011 12:34
Pai ce era de inteles...era o nunta. Cum dracu sa nu intelegi o nunta?
lili22 pe 23 august 2012 17:25
E una din cele mai bune secvente din film, cu o greseala de scenariu incredibila.Nu poti fi nas in biserica ortodoxa daca nu ai trecut prin sfinta taina a cununiei.
delllia pe 12 Aprilie 2013 21:46
o porcarie
O porcarie, un talmes balmes fara continut, se vrea inteligent si subtil ,ei nu-i chiar asa, pana acolo mai este cale lunga.
cosmin_kedii pe 10 Martie 2012 08:45
Printre realizările importante ale lui Michael Cimino, Deer Hunter este faptul că filmul rămâne intens, puternic şi fascinant pentru mai mult de trei ore.
legolas05 pe 22 Ianuarie 2011 20:29
Merita atatea oscaruri acest film fain.Pacat ca nu se mai realizeaza astfel de filme si de asemenea e pacat ca nu mai sunt actorii ce au fost odata.
farfui33 pe 17 Noiembrie 2010 19:48
farfui
filmu asta lam vazut de vreo 6 pri pina acum superb
oldkid pe 30 septembrie 2011 18:52
eu il vad aproate anual si inca mai descopar cate ceva din el:)
david teodora pe 12 Februarie 2008 22:38
este filmul meu preferat.superb din toate punctele de vedere
oldkid pe 30 septembrie 2011 18:53
si pentru mine este la fel:FLMUL PERFECT!
cetateanu pe 13 Septembrie 2010 16:58
O capodopera cu o distributie de exceptie.Mi-a placut enorm ruleta ruseasca ce o jucau intai sa supravietuieasca in lagar si dupa aceia la pariuri.Sa faci dintr-un subiect atat de odios ca razboiul cu efecte psihologice adanci o poveste tulburatoare si sincera a unei prietenii destramata de politica nu este deloc usor.Dar cand in distributie ai avut inspiratia sa-i alegi pe Christopher Walken si Robert De Niro, povestea pitoreasca devine portret al prieteniei pusa la incercare.
Foarte bine scris şi regizat şi mai ales jucat.Un film facut odata in viata,cam asa s-ar putea spune despre marea realizare a lui Michael Cimino

MNarcis pe 05 Noiembrie 2011 11:09
Filmul este captivant, imprevizibil, (pe alocuri emotionant), Robert De Niro joaca foarte bine insa Christopher Walken este absolut magistral, (este senzational pe tot parcursul filmului), filmul ne arata\ne prezinta viata linistita a unor barbati care va fi data peste cap de razboiul din Vietnam (si de obligatia lor morala de a lua parte la acest razboi). Acest film cu siguranta se aproba si in cazul celor doua razboaie mondiale (duci viata ta linistita, mergi la munca, ai o familie sau esti pe punctul de a te insura si ca ''din cer'' te pomenesti cu un razboi ''pe cap'' pe care nu il poti evita si care te va marca\schimba pe viata, asta in cazul in care vei scapa cu viata). filmul este inteligent, te pune pe ganduri iar finalul socheaza................obligatoriu de vazut macar o data in viata (de catre barbati, in numele doamnelor\domnisoarelor nu ma pot pronunta).
ionuzvicolmarian pe 28 August 2010 01:07
Cel mai frumos film pe care l-am vazut vreodata.
am vazut filmul cand aveam 13 sau 14 ani. acum am aproape 28!
Deci intre timp am mai vazut cateva sute de filme... cred!!! poate mai putin de cateva sute sau poate mai multe...,nu stiu!!! Vreau sa spun ca acest film e unul de referinta pentru mine. Arata firea oamenilor, felul lor de a se adapta si de a trai intr-o lume plina de ideii si mentalitati diferite pe care nu le poti schimba oricat de mult ti-ai dori!!!

kanibalo pe 05 Iunie 2010 22:27
O capodopera de film,regizat exceptional,cu o poveste dramatica,emotionanta,ce merita vazuta,un film care are momente de dramatism interpretate magistral de niste actorii remarcabili.
bovoro pe 06 August 2010 23:33
Doar cateva review-uri la acest film extraordinar!!! Vizitand paginile Titanic, Gladiator, Avatar, Prince of Persia si a multor altor cacaturi cu vampiri tristi si neintelesi, am "savurat" catralioane de postari dintre cele mai infantile si mai gretoase...
La pagina The Deer Hunter sunt doar sapte comment-uri!!! Ce-i drept, toate laudative...
Ceea ce pot eu sa spun despre The Deer Hunter este ca acest film mi-a "tatuat" atat de adanc memoria cu imaginile, replicile si scenele lui, incat vor fi imposibil de sters vreodata, spre deosebire de gunoaiele enumerate mai sus, in urma vizionarii carora nu m-am ales decat cu un talmes-balmes de efecte speciale fara nici urma de substanta.
Nu am o problema cu megaproductiile cu succes comercial, dar mi se pare ca acestea ar trebui tratate ca atare - simple spectacole de divertisment de weekend - si nu ca pe cine stie ce… citeşte

oldkid pe 30 septembrie 2011 18:51
pentru ca asta si sunt comparativ cu sublimul acestui film!!!! ...din filmul asta poti sa inveti si istorie,din porcaria de Gladiator nu poti decat sa ii plangi de mila lui Russel pentru cat s-a chinuit sa scoate ceva din personajul stupit pe care la avut.
VIBERS pe 4 martie 2019 19:58
Din punctul tau de vedere, in rest e un film bun.
ciuci pe 28 Octombrie 2009 00:24
ciuci
capodopera
robert de niro=geniu
nu am cuvinte
e un film beton

Vorador pe 06 Decembrie 2011 00:15
Drunks go to war
Este un film bun,dar nu o capodopera.L-am vazut mai demult si ce imi amintesc cel mai bine sunt scenele cu ruleta ruseasca.De altfel nu se explica schimbarea psihica a lui Nick(Christopher Walken),oricum Robert de Niro este magistral in rolul sau.
cezarika21 pe 25 Martie 2014 17:39
Viaţa omului între dragoste şi moarte
"The Deer Hunter" este un film parabolă. Categoric. Filmul nu este nici despre războiul din Vietnam şi nici despre ruleta rusească, ci despre valoarea vieţii omeneşti, despre frică şi despre comportament inuman. În ignoranţa lor, oamenii nu fac niciun efort să înţeleagă viaţa şi se mulţumesc să o trăiască în mod mecanic, fără a-şi pune întrebări legate de sensul existenţei. Scopul vieţii este acela de a fi fericit şi de a-i face fericiţi şi pe cei din jurul tău. Trăirea vieţii cu demnitate presupune eliminarea egoismului şi a patimilor şi alegerea virtuţilor (binele, frumosul, înţelegerea şi dragostea).

Filmul reuşeşte să redea cu veridicitate viaţa clasei muncitoare dintr-un orăşel american, concentrându-se pe monotonia existenţei întreruptă de evenimente ce modifică destinele localnicilor în mod brutal. Prezentând… citeşte

bitter_moon pe 25 martie 2014 20:30
Un film extrem de dur, cu scene carora greu le faci fata, daca esti mai sensibil. Si totusi, cat de multe inveti din toata cruzimea la care asisti acolo...
wildinthecountry pe 25 martie 2014 21:52
Nicky.... Nicky.... Nicky.... Noooo
hara miriam pe 08 Ianuarie 2006 01:44
nepretuit
incontestabil
relevant pentru cinematografia americana
film f.bun facut de americani dar nu chiar despre ei
fara de care sau de la care vizionam altfel

mielu_shaun pe 19 Iunie 2009 12:15
Extraordinar, incredibil, minunat, magnific, un film care evidentiaza pana in cele mai detaliate amanunte impactul social asupra societatii americane al razboiului vietnamez impreuna cu alte detalii .
evaalbertina pe 12 Martie 2008 22:08
Oare americanii de rand au inteles ceva din filmul asta?
Superb film, mare natiune.

oldkid pe 30 septembrie 2011 18:55
...sa fie oare o intrebare retorica?
White1 pe 09 Ianuarie 2011 01:36
Fuckin'A
Un film excelent,cu multe scene memorabile dupa cum zicea si cineva mai sus.In primul rand as vrea sa remarc prestatia exceptionala a lui Christopher Walken,in cel mai bun rol in care l-am vazut pana acum(alaturi de dialogul cu Dennis Hoper din True Romance).Intre Nick cel exuberant,plin de voie buna din scenele din inceputul filmului si Nick cel tras la fata,cu ochi morti si miscari de robot de la sfarsit Walken da dovada unui talent care il eclipseaza(cel putin in acest film) pe cel al lui De Niro(care are rolul celui mai puternic personaj al filmului-singurul care isi pastreaza integritatea fizica si mentala in urma razboiului,un personaj complex pentru ca nu e tipul de supravietuitor cinic care calca peste cadavrele camarazilor pentru a ramane in viata,ci este dotat si cu o anumita sensibilitate care ii da un aer vulnerabil uneori).
Una din scenele care mi-au placut un mod… citeşte

bovoro pe 3 februarie 2011 23:26
M-a tusat faptul ca ai adus vorba de dialogul ala din True Romance. Din cand in cand il vad pe you tube si parca il vad pentru prima oara, desi stiu aproape toate replicile dialogului. Thumbs up pentru tine.