Păreri The Curious Case of Benjamin Button

(2008)

Strania poveste a lui Benjamin Button

ayu pe 20 Februarie 2009 17:41
aproape la fel de prost (plictisitor, poate si previzibil) ca si "300"...e nevoie de mai mult pt un Oscar...
LLL pe 20 Februarie 2009 15:19
Benjamin al nostru e in fiecare dintre noi...traieste acleasi emotii, acelasi conflict cu timpul, doar ca il traieste invers fata de toti ceilalti, tocmai de aceea nu se pune accentul pe "ciudatenia" situatiei. Merita vazut, ar merita cat mai multe Oscaruri, cu atat mai mult cu cat filmul a calatorit 18 ani pana sa ajunga un proiect cinematografic de sine statator. E unic, intr-o liga a sa...
Luka pe 19 Februarie 2009 17:11
Auzind atatea lucruri bune despre el si vazand cat e de laudat am zis sa-l vad si eu...De-a lungul celor apropae 160 de minute filmul asta mi s-a parut contradictoriu...Uneori plictisitor,alteori fascinant,uneori siropos,alteori profund,uneori haios alteori trist,uneori detasar alteori filozofic si incarcat...Un film pe mai multe planuri si cu mai multe morale...A meritat cele 160 de minute?Cu siguranta da...E o capodopera?Pentru mine nu,insa e un film extraordinar...
Si totusi nu am inteles ceva.Legatura dintre situatia lui Benjamin si ceasul ce merge inapoi...Exista vreo legatura?Datorita ceasului si creatorului sau,Benjamin s-a nascut asa?

Victor M pe 05 Februarie 2009 23:35
Desi filmul este unul foarte reusit, de la scenaristul lui 'Forrest Gump', si cu o prestatie de zile mari a lui Brad Pitt ajutat si de machiaj, mi s-a parut totusi prea artificiala povestea si exagerat de trista.
Cred ca la Oscaruri o sa castige "Slumdog Millionaire" ('Vagabondul Milionar') de la regizorul lui "Trainspotting" (1996) si "Millions" (2004).

daniel n pe 20 Ianuarie 2009 23:16
FOARTE SMEKER FILMU..mergeti si vedeti..psihopat si regizoru
Yo pe 17 Ianuarie 2009 03:47
Cic, scuza-mi expresia, esti cam looser. De ce sa-i sai explicatii unei persoane pe care nu o cunosti printr-un mesaj atata de lung?? Get a life
bb pe 15 Ianuarie 2009 03:30
SUPER FILM !!!!!!!!
cic pe 12 Ianuarie 2009 13:10
Ioana, draga, te rog lasa-te, ca nu stii ce vorbesti.
Intotdeauna iti poti da seama exact de intentiile studioului/distribuitorului dupa data de lansare. Ianuarie-Aprile sunt luni moarte, destinate la inceput filmelor de Oscar care trec din limited in wide, apoi filmelor horror si, eventual, cate un blockbuster experimental in Martie sau Aprilie, cand studioul nu este sigur de potentialul filmului, asa ca il lanseaza intr-o luna fara competitie. Vezi The Matrix si 300.

Mai este prima luna din sezonul de vara al cinematografiei. Sezonul blockbusterelor. Primul weekend din Mai era pana acum cativa ani pustiu, insa, in 1999, cand The Phantom Menace a acaparat a doua jumatate a lunii, The Mummy a fost lansat la inceputul lui Mai si a dat roade. Celelalte studiouri au luat notite si acel weekend a devenit o destinatie preferata pentru filmele cu supereroi - X2,… citeşte

orlandita pe 08 Ianuarie 2009 17:17
super tare filmul!
cic pe 08 Ianuarie 2009 10:59
Asta s-o crezi tu. Nimeni nu baga 200 de milioane intr-un film "doar de dragul artei". Totul a fost calculat. Lansarea de Craciun a garantat incasari mari timp de doua saptamani, perioada cea mai aglomerata la box office-ul american, iar apoi premiile l-ar purta mai departe. Lansat mai devreme si ar fi fost un esec imens. Filmul a fost facut cu un scop - sa fie epicul anului, filmul care ii place atat de mult Academiei si care beneficiaza enorm de pe urma premiilor.
Ei bine, s-ar putea sa nu le iasa. The Dark Knight e pe val la sindicate si daca obtine o nominalizare pentru cel mai bun film, alaturi de alte 8-10 nominalizari care sunt aproape garantate, devine principalul favorit, alaturi de Slumdog. TDK, adevaratul mastodont al anului, versus Slumdog, "the little feel-good" movie. Button s-ar pierde cu totul intre ele. Si asa si merita. Un film rece, cu reusite tehnice… citeşte

blackmore pe 15 Iulie 2019 20:52
Singurul film bun in care joaca Brad Pitt....................................................
AdriAdrianna98 pe 05 Decembrie 2017 21:42
Un film interesant si captivant, inedit si cu un subiect original.
ralucan123 pe 14 Ianuarie 2017 17:15
Nyco18
A fost foarte frumos atat poveastea care te face sa privesti diferit ,nu stiu daca mai este vreun film cu o poveste asemanatoare actori foarte buni care au jucat foarte bine nota 10
crina_rotaru pe 25 Septembrie 2016 21:16
EXCELENT
..............must see...............
un film excelent !

Theo666 pe 24 Septembrie 2014 16:03
Acest film nu mi-a placut deloc si consider ca este o porcarie de film.Benjamin trebuia sa caute sa afle de ce sa nascut asa.Acesta este cel mai prost film din cariera lui Brad Pit.
AbsinT7 pe 22 Martie 2014 22:26
Superb filmu!!!! Iti atrage atentia inca de la inceput si te face sa vrei mai mult...
Am adormit eu la el, dar eram obosit nu de plictiseala.
Finalul e putin trist, dar era oarecum firesc sa fie asa

bull pe 22 Martie 2014 19:16
Probabil unul din cele mai emotionante si profunde filme realizare vreodata.Nu inteleg cum de nu a castigat oscar-ul nici macar pentru scenariu/montaj,sau Cate Blanchett macar sa fi avut o nominalizare pentru un rol asa de complex.Pur si simplu nu exista cuvinte pentru a descrie o asemenea opera de arta.
Rippa pe 07 Martie 2014 18:17
Superb... Un film facut de dragul creatiei,al imaginatiei,al fanteziei;nu un film facut de niste "contabili" care gandeasc ce sa bage in film k sa aduca cat mai multe incasari... Inradevar e un film,care te pune pe ganduri,unde faci atatea antiteze intre viata-moarte;tinerete-batranete, te gandesti la semnificatiile vietii si cum ti-ai trai viatza daca la varsta de 20 de ani ai stii tot atatea cat un om la varsta de 80.Genial filmul,si cu siguranta de pus la colectie !
denisa_liza pe 05 Martie 2014 21:35
Filmul esti super bun ,povestea la fel de buna,actorii si mai buni! recomand
bogdamme pe 10 Februarie 2014 20:29
Foarte-foarte captivant filmul! Recomand tuturor :)
denisse12 pe 01 Februarie 2014 16:24
capodopera
cel mai frumos film l-am vazut de 6 ori si oricant l-as revedea nu ma plictisesc !!!!!!
Cdu92 pe 31 Ianuarie 2014 23:45
Acum am inteles de ce a fost nominalizat (de multe ori) la Oscar.Un film foarte bun cu o poveste interesanta...Il recomand!
rbk22 pe 26 Ianuarie 2014 21:06
Un film foarte bun cu o idee care nu am mai vazut-o in alte filme si din punctul meu de vedere este una geniala..Filmul este captivant si plin de prospetime, insa marele atu este povestea, ideea neobisnuita a intoarcerii timpului.Clar merita vazut! Eu nu m-am plictisit,chiar daca a durat 3 ore!
TeoBr pe 20 Ianuarie 2014 00:27
Captivant
Acest film nu se rezuma doar la trairea invers a vietii,gasesti in el de toate,actiune,umor,dragoste...nu ai cum sa te plictisesti la acest film si in plus te face sa iti pui mereu intrebarea : Oare ce se va intampla....? NU evitati acest film...!
Infinity pe 09 Ianuarie 2014 03:03
The Curious Case of Benjamin Button (2008)
Superb! Am ramas fara cuvinte dupa vizionarea lui. Una dintre cele mai bune drame pe care le-am vazut. Nu trebuie ratat sub nicio forma. Filmul transmite toate emotiile posibile pe care o fiinta umana poate sa le aiba. Nota 10 pentru tot!
diablo85 pe 30 Noiembrie 2013 06:13
"Dacã mai are vreo importantã, nu e niciodatã prea târziu [...] sã fii oricine vrei sã fii. Nu existã limitã de timp. Începe oricând vrei. Poti sã te schimbi sau sã rãmâi
la fel. Nu existã reguli. Putem ori profita, ori nu. [...] Sper sã vezi lucrurile care te miscã. Sper sã simti lucruri pe care nu le-am simtit niciodatã. Sper sã întâlnesti oameni
cu puncte de vedere diferite. Sper sã duci o viatã de care sã fii mândrã. Si dacã-ti dai seama cã nu esti, sper sa ai taria sa o iei de la capat."

Andrei.Ciprian pe 14 Noiembrie 2013 10:19
Frumos!
Este un film foarte frumos si foarte bun care te impresioneaza din majoritatea puncteleor de vedere.Isi merita pe deplin toate nominalizarile la Oscar.Obligatoriu de vazut!
Ghemot pe 23 Octombrie 2013 20:26
Un film foarte ciudat si straniu.
Nustiu, ...poate era mai bine sa...

vladimir84 pe 08 August 2013 22:08
Este foarte emotionant filmul si nu plictiseste nici macar o secunda. O poveste incredibila!
adina9916 pe 04 August 2013 00:12
Un film extraordinar...este unul dintre cele mai originale filme pe care le-am vazut.
MariaVilla pe 26 Iunie 2013 19:13
Un film foarte bun si "curios"
L-am vazut din intamplare ca sa zic asa... pe ProTV si mi-a placut foarte mult !
DanutzNebunu pe 14 Iunie 2013 22:31
filmul foarte bine realizat dar cu multe detalii care te plictisesc. Merita vazut !
mada.elena94 pe 13 Iunie 2013 01:08
Foarte frumos filmul...Unul din filmele mele preferate
chiba_florin pe 07 Mai 2013 19:10
CURIOS
inteligenta punere in "practica" a vietii unui om; frumos
danielmogos46 pe 06 Mai 2013 21:45
Nu mi-a placut scenariul
Filmul este o exagerare cumplita a cartii...in afara povesti de dragoste care pana la urma o regasesti si in celebra "capodopera cinematografica" :Poveste de cartier..., filmul nu are absolut nimic.
VIBERS pe 25 mai 2013 00:32
Nimic in afara de extraordinara interpretare a lui Brad Pitt si Cate Blanchett.
reivan pe 06 Mai 2013 19:50
O altfel de cautare a sinelui
Ce mi-a placut la film pe langa interpretarea lui Pitt a fost faptul ca filmul nu s-a bazat pe o geometrie prestabilita , a sarit din fir in fir , fire epice surprinzator de bine dezvoltate , si din aparenta fictiune a trecutului in realitatea cruda.
Filmele care au ca tema cautarea sinelui , sau ma rog , impacarea cu sinele , efemeritatea frumosului , trecerea timpului sunt in opinia mea cel putin mult prea siropoase , prea infantile sau prea ...tehnice, ceea ce nu descoperim aici , e o poveste a carui sfarsit il distingi inca din primele scene , dar care are o doza de frumos in tema , exprima mult sentiment , iti dau o stare si poate si o oarecare curiozitate. E ca un meci de fotbal cu o castigatoare sigura , pe care-l privesti doar pentru a vedea cat de frumoase or sa fie golurile.
Punctul forte , pe langa machiajul excelent al actorilor , e faptul ca mesajul usor croit… citeşte

farfui33 pe 05 Mai 2013 21:38
farfui
Bătrâneţea este o mutilare a corpului, care rămâne întreg: toate le are şi la toate lipseşte ceva.
deadlord pe 04 Septembrie 2012 17:18
Este un film excelent. Povestea este uimitoare. M-a impresionat peste masura.
CazaGio pe 10 August 2012 23:56
Un film plin de originalitate care ne face sa trecem printr-o multitudine de trairi
CmrsCristina pe 06 Februarie 2012 17:13
A fost un film deosebit, foarte frumos si romantic, insa mi s-a parut si trist totodata, nu stiu de ce, am ramas melancolica toata ziua dupa ce l-am vazut.
ciprian34 pe 25 Ianuarie 2012 21:01
Un film foarte interesant,o poveste neobisnuita.o interpretare foarte buna a lui Brad Pitt,si un final trist al povestii,dar totusi cred ca nu a avut nici o sansa in fata capodoperei Slumdog Millionaire de a castiga Oscarul
Moan pe 29 Aprilie 2011 18:49
este un film impresionant...chiar merita vazut...10
danutza012694 pe 01 Septembrie 2010 15:29
o poveste ciudata dar captivanta... la unele scene devenise plictisitor..dar un film totusi bun :)
kanibalo pe 10 Iunie 2010 17:45
Ideia filmului e foarte interesanta oricum vine cu ceva nou fata de filmele din ultima vreme,poate un pic cam lung,unele momente par a fi in plus si cred ar fi putut fi taiate fara probleme.
sweetmaria pe 01 Februarie 2010 12:35
m-am uitat la filmul asta pt k i s-a facut multa reclama. e primul film pe care l-am vazut cu brad pitt (la pc) de la inceput pana la sfarsit.nici mie nu imi plac filmele lungi dar filmul asta merita sa-i acorzi 166 de minute, are un subiect deosebit si interesant, poate ca trebuia sa moara mai devreme, in rest filmul e foarte bun ca toate filmele lui David Fincher.
Kanedel pe 15 Ianuarie 2010 09:13
Obligatoriu de vazut
Mie mi-a placut foarte mult acest film,este printre filmele mele preferate.Cand l-am vizionat,nu stiam nimic despre el,m-a surprins in mod placut.Foarte frumos!
litone pe 05 Decembrie 2009 10:23
superb
cel mai reusit film din cate am vazut, e superb .Il recomand tuturor!!!!!!!!
Ancient pe 27 Noiembrie 2009 11:03
Supraestimat.Povestea e interesanta,insa se complica aiurea si devine plictisitor in anumite locuri.Puteau sa renunte la fazele alea amuzante,care sunt penibile. Lasand la o parte asta,un film bun.
MARIVS IMPERATOR pe 08 Martie 2009 14:53
Pt toti cei care denigrati acest film, care puneti succesul lui doar pe strategie de marketing, care nu ati inteles nimic din ideea acestei povesti, pt toti aceia care nu stiti ca acest film este facut dupa o carte (da, asa e, cautati si cititi cartea!), pt toti cei care prefera un film cu un barbat imbracat in colanti negri, mulati si mantie de liliac in locul unei povesti despre suflet si viata, va spun sincer ca asta e paradoxul vietii, lucru minutat si infiorator deopotriva: ca fiecare pricepe diferit! :) Asa ca puteti sa va procurati un pistol, sa il lipiti de tampla si... clic! Nu e greu! ;)
ioana andra pe 17 Februarie 2009 13:01
cel mai bun film al anului. sper din tot sufletul sa ia Oscarul...sa depaseasca siroposul film "Milionarul vagabond". sunt fana a lui Cate Blanchett, nu e un rol remarcabil al ei, dar filmul este bestial.
ERYKA7 pe 21 martie 2009 20:17
daca filmul "milionarul vagabond" ti se pare un "film siropos" inseamna ca n-ai inteles nimic.
Go 1 2 3 ... 5 6 7