Păreri The Curious Case of Benjamin Button

(2008)

Strania poveste a lui Benjamin Button

OanaG9 pe 27 Iulie 2012 16:05
Spectaculos
M-a emoionat foarte mult, iar finalul mi s-a parut genial. Chiar a fost frumos, si merita revazut.
piccolodaimao22 pe 07 Iulie 2012 21:31
De ce are nota asa mica pe imdb ar trebui sa aiba cel putin 8.5
MNarcis pe 21 Octombrie 2011 20:47
Un film foarte bun,fermecator care te acapareaza din primele minute si iti doresti sa nu se mai termine. Din ce in ce mai rare filmele de acest calibru in detrimentul tehnologiei 3d care au efecte vizuale frumoase si cam atat
AimeeLov pe 26 Iulie 2011 13:03
Mi-a placut enorm de mult filmul...
Mi se pare ca este o poveste extrem de utopica..

Mi-a placut foarte mult evolutia actorilor pe parcursul filmului...Transpunerea lor in anumite varste a fost foarte bine gandita...Mi-a placut de asemenea prestatia fiecaruia..

Mi-a placut foarte mult si mesajul(sau mai bine zis unul dintre ele):Poti sa fii ceea ce iti doresti..Te poti schimba sau poti ramane exact asa cum esti..

Tot filmul este presarat cu invataturi ...
Merita vazut si in opinia mea merita pe deplin Oscarul..

Radu1711 pe 19 Mai 2010 12:51
radu1711
o capodopera pot sa zic, mi-a placut tot filmul, m-am uitat la el cu drag, foarte interesant realizat filmul.merita sa-l vedeti
alexcretu75 pe 10 Martie 2010 14:36
Incredibil
Un film exceptional.Incredibila ideea David Fincher.O poveste extraordinare si nu cred ca o sa mai gasim film ca acesta.Nu cred ca nimeni no sa mai faca un film ca acesta si nu cred ca nimeni nu s-a gandit la asa ceva de a se naste un om,in film Benjamin Button care se naste foarte batran si copilaria lui sa fie batran si moare tanar,ca un copil.Inca odata sa-l aplaudam pe David Fincher pentru idee.Bravo.:-x
LavyBogdy pe 18 Februarie 2010 19:53
IMPRESIONANT
Ce mi se pare cel mai amuzant,daca pot spune asa,e ca un batranel de 80 de ani e la inceput de viata.Un film dedicat oamenilor de la 15 la 90 de ani care contine de toate: drama,emotii,familie,iubire,deziluzii,fericire.Felicitari si lui Brad Pitt care mi se pare exceptional de bun si de aceea il consider unul din cei mai talentati actori din generatia lui(poate chiar primul).Cea mai fericita dar in acelasi timp si trista parte din film mi s-a parut cea in care si-au cumparat casa si pana cand a plecat el.
Chiar daca sunt baiat,trebuie sa recunosc ca Brad Pitt e un barbat foarte atragator din toate punctele de vedere in special cel al chipului.

dragosbor pe 08 Februarie 2010 16:46
O poveste deosebita, care atinge multe puncte sensibile si ne obliga sa ne punem multe intrebari...un film impresionant, de care iti amintesti o lunga perioada dupa ce l-ai vazut.
Hannibal88 pe 20 Martie 2009 18:08
Benjamin
Superb film.
Pacat ca nu a primit Oscarul.
Brad Pitt a inceput sa devina un mare actor:nu mai are imaginea acea a unui pusti teribil de la Hollywood.
e al doilea rol jucat alaturi de Cate Blanchet, daca nu ma insel, dupa Babel, si le-a reusit si de data aceasta.

Bravo

panicabogdan pe 03 Iulie 2011 17:29
Filmul este o capodopera actori celebri o pozeste trista si ciudata un film care merita vazut il recomand tuturor
milutza07 pe 12 Aprilie 2011 13:14
,,Unii oameni sunt nascuti ca sa stea la marginea raului. Unii sunt loviti de fulger. Unii au ureche muzicala. Unii sunt artisti . Unii inoata. Unii se pricep la nasturi. Unii sunt actori. Unii oameni...sunt mame. Iar unii oameni... danseaza.''

,, Nu stiu daca mai conteaza , dar nu e niciodata prea tarziu ...sau in cazul meu , prea devreme , sa fii ceea ce vrei. Nu exista limita de timp , poti incepe cand vrei tu. Te poti schimba sau poti ramane la fel. Nu exista reguli pentru asa ceva. Putem profita din plin sau putem pierde totul. Sper ca tu sa profiti din plin. Sper sa vezi lucruri care sa te surprinda.Sper sa simti lucruri pe care nu le-ai mai simtit niciodata. Sper sa intalnesti oameni cu un punct de vedere diferit. Sper sa duci o viata de care sa te mandresti. Si daca nu , sper sa ai puterea...s-o iei de la capat.''

Unele lucruri nu se uita niciodata.

CristiN pe 03 Februarie 2011 01:39
Ce pot sa zic , mie mi-a placut filmul . Fiecare cu genurile lui . Gusturile nu se discuta .
Krystyne pe 13 Noiembrie 2010 21:06
Poveste foarte interesanta,dar... ma asteptam sa aibe un sfarsit spectaculos..a fost bine si asa ..era evident ca pers principal va murii...dar,ma gandeam ca ar fii un final imprevizibil..
cel mai emotionant a fost atunci cand el a fost nevoit sa-si paraseasca fiica si sotia..cata durere...
FRUMOS FILMUL

Mores pe 24 Octombrie 2010 11:19
“Life can always be understood backward but it must be lived forward.”
Nu vad o asemanare atat de mare cu Forrest Gump, cum spune lumea despre acest film, mai ales ca sunt doua filme dintr-o total alta categorie calitativa. Curious Case este un film liniar, sec, in care nu se remarca nici macar actorul principal, iar cele secundare sunt prea putin conturate. Povestea merge de la inceput si pana la sfarsit in acelasi ritm lent, prezentand aproape toate momentele si (in)e/volutia personajului in toate etapele ei.9.5
cireasa.de.iarna pe 05 August 2010 20:25
filmul este superb...dar mi s-a parut ca surprinde o prea mare parte din batranetea lui....in rest...toate laudele pentru aceasta capodopera:*:*:*:*
lumaxya pe 16 Iulie 2010 17:19
Merita aplauze!!
Interesanta poveatea. As fi vrrut sa nu se mai termine :).
Wlad-E pe 07 Iulie 2010 18:00
Interesant film
Interesant film dupa mine.Adica chiar nu ma asteptam la asa ceva..eu unul nu am mai vazut asemenea si film..dupa cum niciodata nu imi venea o asa idei prin cap daca eram regizor...Cu alte cuvine Super tare film!
roxza pe 24 Iunie 2010 13:15
nu l-am vazut inca dar debia astept sa il vad.....Brad pitt este un actro grozav iar povestea filmului mi se pare incredibila....nu cred ca voi fi dezamagita;)
casablank1993 pe 24 Mai 2010 22:26
....
nu inteleg din ce pricina s-a nascut el batran :| poate sa imi explice cineva??/
Willy4k pe 24 Mai 2010 19:02
Nota 10 pentru poveste!
La nastere suntem cu totii copii, firavi, sensibili..... si odata cu trecerea timpului ne transormam in persoane serioase, responsabile, trecem de etapa adolescentei si ne indreptam cu pasii repezi spre cea a matruizarii, ajungand in final la acea imbatranire de care cu totii incercam sa fugim. Dar ce se intampla cand la nastere suntem deja batrani, iar in momentul trecerii in nefiinta ne transformam in niste bebelusi infensivi?
Dupa cum spuneam povestea este ciudata si totodata inedita, asa k eu as puncta-o cu nota maxima. Pe de alta parte as fi preferat sa fie un pic mai compacta, in sensul ca, asa-zisa "lalaiala" devine plictisitoare la un moment dat.

danielmogos46 pe 6 mai 2013 21:50
Pentru poveste din partea mea are exact nota 1.Un eveniment SF, care este o exagerare a cartii si nu are nicio legatura cu vreun caz intamplat vreodata si o poveste de dragoste trantita alandala. O nulitate
robbiex2 pe 10 Mai 2010 23:19
Foarte bun filmul ! Cate Blanchett si Brad Pitt joaca genial ! The Curious Case of Benjamin Button ramane unul din filmele mele preferate !geniala povestea =d>
ionychy pe 10 Februarie 2010 21:57
o poveste extraordinara....
chiar am stat lipita cu ochii de ecran,asteptand sa vad cum ajunge sa'si sfarseasca viata bietul Benjamin...bine facut....si nu e deloc plictisitor...poate numai daca nu'ti place genu'....super film.
quazzika pe 25 Ianuarie 2010 19:25
merita vazut
un film foarte bun,merita vazut,il recomand cu cea mai mare placere.
Andreeia pe 20 Ianuarie 2010 13:23
10 stele
Un film care trebuie privit cu toata atentia, plin de detalii care sunt intelese doar daca te implici.Sunt sigura ca cei ce il considera plictisitor nu l-au urmarit in toata splendoarea lui.I-am dat 10 stele pentru ca este genul de film care merita vizionat de multe ori si cu cat il revezi cu atat intelegi mai bine povestea si ti se pare mai interesant. Impresionant film!
VIP pe 09 Decembrie 2009 16:55
ff buna ideea filmului! impresioneaza pe oricine acest film! Cu adevarat o capodopera!!
deea9595 pe 17 Octombrie 2009 14:33
nu sunt fan al dramelor,dar trebuie sa recunosc k e un film extrem de bun si merita vizionat
Mbi pe 29 August 2009 19:43
The Ridiculous Case of Benjamin Button
am ras tot filmul.
=))
Oricum..foarte bun!

caezsar pe 08 Ianuarie 2009 09:18
bun fimul....foarte captivanta ideea si in acealsi timp foarte tragica!nu mi-as dori asa ceva..
Moise Cristian pe 02 Ianuarie 2009 01:48
Un film extraordinar, insa trist... te face sa meditezi mult asupra vietii si a semnificatiei acesteia.....antiteza dintre tinerete si batranete este facuta la nivel de geniu....intrece f multe filme de gen din ultimii poate 10 ani.
Mihaela pe 01 Ianuarie 2009 20:52
Foarte bun film!
bubu pe 30 Decembrie 2008 23:20
cel mai bun film pe care l-am vazut...cred ca ar fi ,totusi, si mai bine apreciat de o persona mai in varsta.
eva_evildoll12 pe 17 Decembrie 2008 16:20
uuu,interesant. Hai ca imi place :->
serghei_romanu pe 23 Decembrie 2009 17:59
Bunicel insa doar atat.
Ideea interesanta ar cam fi singurul plus considerabil al acestui film.Brad Pitt a fost putin stresant (cam 3 cuvinte la 15 min de film) iar Cate Blanchet nu s-a apropiat de prestatia din English Patient.A durat mult prea mult, au fost mult momente in care practic totul era prea lent, prea static.Nu a fost deloc alert, nu m-a impresionat decat cazul in sine.Repet, idee interesanta, realizarea a lasat de dorit.6/10
roxi_mihaela2007 pe 07 Noiembrie 2009 16:34
este o capodopera!!!!!!meriata vazut daca nu lai vazut
ravenWings pe 15 Aprilie 2009 21:02
Viziunea lui David Fincher: merita toate laudele!! :D
nosferatu pe 31 Ianuarie 2009 15:16
!!!!!!!!!!!!!!!! BESTIAL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
adriana pe 02 Ianuarie 2009 23:47
Profund.
nic0 pe 01 Martie 2010 15:04
este lung si plictisitor...nu am reusit sa-l vad pe tot!
lorenne pe 17 Ianuarie 2010 10:37
Nu e rau dar eu nu am rezistat sa l vad tot, la jumatate l am stins deoarece devenea incredibil de plictisitor.
janetoi pe 09 Octombrie 2009 14:11
NUUUU!!!! Pierdere de timp... Benjamin...se naste batran si moare copil!!! Ce mai poveste!!!
Bogoss pe 18 noiembrie 2009 14:43
La fel ca si Titanic...wow un vapor care se scufunda..Rahat ! Sau Inchisoarea ingerilor...sau Batman-The Dark Khinght ...ce porcarie...unul imbracat in liliac...cine ar crede asa ceva?? Se vede ca esti o mare fana a "capodoperelor" realizate de magnificii Nicoleta Luciu , Lucian Viziru si Papadopol
Ovidiu239 pe 14 iulie 2013 12:26
SPOILER!!!
Caktus pe 16 Aprilie 2020 22:10
Un film la care am ramas fara cuvinte. Inca o data se demonstreaza ca David Fincher e un regizor extraordinar! Foarte buna interpretarea actorilor!

Scenariu: 9/10
Coloana sonora: 10/10
Interpretare: 10/10
Final: 10/10

9/10

alex_il_fenomeno pe 06 Mai 2012 14:16
un film bun , dar care nu a luat Oscarul de cea mai buna pelicula a acelui an din nesansa de a avea alaturi un alt film emotionant , si anume "Slumdog Millionaire" . o poveste excelenta , atat de interesanta din care putem desprinde o poveste filosofica ce abordeaza trecerea timpului si viata insasi , reusind sa ne arate ca si in sens invers tot acolo ajungem , insa parcurgand alte perioade ... cuplul Brad Pitt - Cate Blanchett a fost mai bun decat ma asteptam initial , reusind sa aiba o chimie atat de puternica incat a atras atentia mai mult decat credeam , chiar daca era capul de afis al distributiei . David Fincher a aratat din nou de ce este un mare regizor , pelicula in cauza fiind una din surprizele acelui an atat ca dramatism , cat si ca naratiune ! merita urmarit cu mare incredere !
user-5b7e7be68c75c pe 02 Februarie 2019 11:00
Un film slab rau. Nu este deloc impresionant.
O tragere totală de timp filmul durează aproape 3 ore și este vorba despre un om care se naște la 80 de ani și apoi dispare...Am cautat pe internet și acest film nu are nici macar o poveste o originală este inspirat dintr-o carte de F Scott Fitzgerald.
Am asteptat 3 ore ca sa vad viața unui om cu i viața paranormala ca sa vad in final ca el se desparte de tipa aia și pleacă....
O pierdere de vreme!
Nu recomand!

Caktus pe 4 mai 2020 17:31
Stii macar ce inseamna scenariu adaptat? Wow, Sherlock Holmes a aflat ca filmul e facut dupa o carte, ca si cum nu stia toata lumea asta.
robEEE. pe 17 August 2015 23:41
fain .
Un film cu o poveste impresionantă! Merită văzut !
adee_dr_gu pe 08 Aprilie 2015 23:49
Un film exceptional. O idee unica care iti da de gandit si care te face sa realizezi anumeite lucriri, de exemplu, prin evolutia inversa a omului in ultimi ani de viata isi pierde cunostinata, la fel si in multe cazuri in ziua de astazi omul ajuns la o varsta isi pierde mintea. Cateva zile dupa ce l-am vazut mi-a ramas gandul la el.
mari56x pe 23 Februarie 2015 10:44
Trebuie vazut
Mi-a placut aproapte tot la acest film, ceea ce mi-a displacut sa zicem, a fost finalul. In rest e un film de exceptie, te pune un pic pe ganduri.
Mariannaa pe 13 August 2014 20:08
MINUNAT
Un film absolut incredibil redat de un scenariu extraordinar. Cred ca este un film foarte complex daca privim atent la anumite parti. Din punctul meu de vedere, nu este sub nicio forma prea lung, are o durata perfecta in care poti savura fiecare imagine. Brad Pitt a avut rol foarte dificil, dar care l-a trecut cu brio.
aNdreea93p pe 24 Iunie 2014 16:59
Superb film. Asteptam demult sa gasesc o poveste interesanta si iesita din comun. Nu m-am plictisit nici macar o secunda.
anamaria1234 pe 18 Octombrie 2013 13:26
chiar ca strania poveste!
Cred ca poate fi un film de colectie. Mi s a parut foarte bun dar greoi de privit. A 2-a oara nu mai merge! Vb in numele meu.
maryuselu pe 06 Octombrie 2013 23:22
NU va uitati la filmu asta daca aveti sub 18 ani si chiar daca aveti peste si traiti in puf doar..am vazut ceva filme pana acum..dar acesta e total diferit..merita vazut si trait din plin NOTA 10 +++
Go 1 2 3 ... 5 6 7