Păreri The Croods

Pitbull pe 20 Martie 2013 00:46
O zbenguială simpatică
"The Croods" - O zbenguială simpatică
Mijloace cuceritoare, conţinut valid

La fel ca multe alte filme fantastice de animaţie din ultimii ani, "The Croods" îşi foloseşte contextul (aventurile preistorice) pentru a trata, de fapt, un subtext cu totul diferit: viaţa de familie din zilele noastre. Liantul este însăşi entitatea familială preluată din contemporaneitate şi plasată în decorul unei lumi vizual preistorice, în fond fantasmagorice. În nici un caz nu trebuie să luăm în serios pretextul - pe-atunci, familia aşa cum o cunoaştem azi nu exista, unitatea socială a oamenilor primitivi fiind clanul (ulterior, ginta); vieţuitoarele din jur amintesc doar pe alocuri de cele din cuaternar, în majoritate fiind imaginare; acelaşi lucru se poate spune şi despre cataclismul situat în centrul acţiunii. Ca să nu mai vorbim de dimensiunea fantastică… citeşte

alex_il_fenomeno pe 07 Aprilie 2013 13:13
Cei de la DreamWorks nu contenesc din a surprinde, dupa atatea si atatea titluri impresionante de-a lungul ultimilor ani reusind sa vina cu un alt film pentru intreaga familie, o animatie simpatica, plina de umor pe tot parcursul ei, cu numeroase momente care te tin in priza si nu te lasa sa te plictisesti, personaje care mai decare mai haioase dar mai ales invatamintele pe care le poti trage la final. Mi-a placut mai mult decat ma asteptam, fiind una dintre cele mai antrenante animatii ale anului, cel putin de pana acum.
larisamaria24 pe 24 Martie 2013 08:50
super
ft tare aceasta animatie...recomand tuturor. merita vazut.
AlexGo0d pe 24 martie 2013 11:37
de unde l-ai descarcat ..sau unde l-ai vazut?
larisamaria24 pe 24 martie 2013 12:27
la cinema l-am vazut....
loonatik87 pe 25 Martie 2013 20:34
merita vizionat
Am fost la cinema si l-am vazut, intradevar merita vizionat daca vrei sa fi bine dispus intreaga zi :) Recomand ! :D
valeria-si-mai-cum pe 25 Aprilie 2011 17:21
Cealalta animatie a lui Sanders, Cum sa iti dresezi dragonul, a fost super tare, asa ca astept cu nerabdare si filmul asta...
razsax pe 26 Martie 2013 21:17
"Facerea Lumii" bine ...animata!
Un scenariu bogat in poante si glumite de tot felul nu are cum sa plictiseasca. M-am simtit excelent! La fel, Va urez si voua!
adi_ramses pe 7 iulie 2013 19:30
Atunci de ce ai dat doar 6 stele daca te-ai simtit excelent ? .
kanibalo pe 2 noiembrie 2013 20:41
asta e nota corecta,nu e nici extraordinar dar nici prost.
Aleera_cherry pe 22 Martie 2013 20:04
waa .. si cred ca am cuprins tot ce aveam de zis cu asta..a fost superb; mi-a dat o stare de bine :"> am ras cu pofta
Aleera_cherry pe 26 martie 2013 19:39
Du-te la cinema si plateste pentru el; oamenii aia nu muncesc degeaba ca sa-l descarci tu de pe net ;)
kitty_bell2008 pe 08 Aprilie 2013 01:16
O poveste amuzanta pe care nu o poti uita usor chiar si adult fiind , are farmecul ei si multe invataturi pentru cei mici .
crinageo pe 15 aprilie 2013 01:41
are invataturi si pentru cei mari! ;)
mihaelatb pe 27 Martie 2013 19:12
in primul rand vreau sa spun ca nu l-am vazut 3D, asa ca parerea mea nu este chiar obiectiva 100%. Filmul acesta mi s-a parut o versiune animata, in registrul comic a lui Life of Pi. Cu mentiunea ca animatia mi-a placut mai mult. personajele sunt reusite, iar poantele excelente, fotografia de final, ce trebuie repetata fiindca : "am clipit", este dementiala. Cel mai bun rol facut (?!) de Nicolas Cage in ultimul timp- nu am vazut Stolen. Una peste alta o animatie reusita : 9
mony15maria pe 23 Martie 2013 20:25
un film care chiar merita vazut.o poveste minunata cu o familie foarte amuzanta:D
k-rissa pe 04 Octombrie 2012 11:22
cred ca va fi ceva foarte frumos......................
adriana.cioceanu pe 08 Aprilie 2013 01:36
Povestea asta mi-a amintit de vestitele desene The Flintstones , numai ca datorita tehnologiei 3D acestea sunt uimitoare , numai povestea mi s-a parut scurtata , mai bine faceau cateva episoade cred ca o relatare pe larg ar fi adus mai mult public.
naruto_andrei pe 07 Aprilie 2013 15:07
O animatie draguta
Nu cea mai buna animatie pe care am vazut-o , dar mi-a placut .
Grafica a fost buna.
Din punct de vedere al scenariului, actiunea nu a cuprins foarte multe personaje (lucru nu neaparat rau, filmul fiind destinat copiilor), dintre care filmul a urmarit evolutia relatiei dintre un tata restricitiv si fata lui. Totodata, subiectul a fost presarat de cateva faze comice... in concluzie , nota 8!

AndreeaMoraru pe 07 Aprilie 2013 13:38
O animatie foarte draguta si amuzanta, numai buna pentru weekend.
Amy9998 pe 21 Mai 2013 19:45
O animație reușită , e amuzantă și te binedispune.
ilie_lincu pe 13 Mai 2013 12:48
Un film pentru toate varstele ,amuzant din care avem de invatat ca e cel mai bine sa infruntam problemele nu sa fugim de ele .
victoria_secrets90 pe 15 Aprilie 2013 14:43
Acest desen este construit in jurul lucrarii lui Platon numita "Mitul pesterii " ,libertatea din afara pesterii dezleaga misterele vietii si e pana la urma aceptata in detrimentul protectiei care il ofera pestera .
99ioana99 pe 11 Aprilie 2013 19:46
Am vazut filmul de curand si mi-a placut foarte mult . Foarte faina grafica . Merita vazut.
yrynagaby pe 02 Aprilie 2013 21:59
Am vazut la cinema CROODS este fantastice si e comedie am ras cu pofta....Merita vazut
edinaa pe 31 Martie 2013 18:48
Un film de animatie excelent. O adevarata lectie de viata.
crinageo pe 30 Martie 2013 23:08
amuzant, emotionant si cu morala!
"viata nu inseamna doar supravietuire"

chetta pe 14 aprilie 2013 12:41
Asa este...
intis pe 27 Martie 2013 15:36
L-am vizionat in 3D la cinema cu un grup de prieteni si toti am fost placut impresionati. 3D-ul este foarte bine realizat, nu mai are parti neclare si este bun de la inceput pana la sfarsit, aducand un plus povestii. Dupa ce vazusem trailerul aveam asteptari destul de scazute dar povestea a fost atat de interesanta incat a suplinit si faptul ca nu m-am indragostit de personaje cum s-a intamplat la alte animatii. Povestea este inedita, cu foarte multe lectii in special pentru adultii care vizioneaza filmul alaturi de copiii lor. Pe fundalul intalnirii epice dintre omul de neanderthal si homo erectus, cu transformarile care au decurs inevitabil din aceasta intalnire ne ofera si o viziune amuzanta asupra interactiunilor dintr-o familie numeroasa cuprinsa din indivizi de varste extrem de diferite, fiecare cu asteptarile , dorintele si regulile sale.
Magaru_Vesel pe 24 Martie 2013 11:23
sper sa-i placa fiului meu
azi mergem si noi sa-l vedem ! review after ! nush daca e dublat ro. Azi 24.03.2013 tot sun la CINEMA CITY in Constanta sa intreb daca filmul e dublat in romana. Nu raspunde nimeni, ba mai rau mi se respinge apelul ! nu e prima oara si nu inteleg la ce bun mai afiseaza un nr de tel daca oricum nu se oboseste nimeni sa raspunda pentru o informatie. :))
ADBadea pe 22 Decembrie 2012 19:43
Pentru copiii sub 7 ani poate este o animatie frumoasa.
Teddy-T pe 23 decembrie 2012 21:39
Tu ce cauti aici?
ADBadea pe 17 martie 2013 09:46
Am spus asta adeoarece vine cu aceasi poveste ca majoritatea filmelor: Nu are voie sa faca aia, a facuto, apar probleme din cauza asta, le rezolva si se termina cu bine. Si pentru copii este buna deoarece este destul de colorata incat sa le trezeasca interesul si personajele sunt si ele destul de amuzante pentru ei. Eu m-am cam saturat de aceleasi povesti, cu aceleasi poante, aceleasi faze amuzante si aceleasi personaje, pentru copiii sub 7 ani dupa cum am spus este bun.
Tyybi1 pe 28 Ianuarie 2014 12:01
Un film amuzant cu multe aventuri. Mi-a placut mult !
legolas05 pe 12 Decembrie 2013 21:50
Unul dintre cele mai bune filme de animatie ale acestui an,am ramas surprins placut.Am o nepotica de 3 ani si de cand a vazut filmul tot imi zice sa ii dau sa se uite,nu se mai satura de el. :)))))
koala6 pe 10 August 2013 08:42
Cred ca,este ca mai buna animatie a anului 2013!!!
claudiu-daniel-lugoj pe 14 Iulie 2013 17:44
O animatie destul de buna,ideea filmului este ok,personaje care mai decare mai diferite si ciudate.Aceasta animatie este plina de aventura,comedie dar si sensibila uneori.Este o animatie de urmarit in ori ce caz,o animatie care te binedispune.
marina.otilia pe 13 Iulie 2013 22:49
Super drAGUTA animatia, un fel de 'Arca lui Noe' reinventata . Chiar merita.
Tigru pe 10 Iulie 2013 22:56
The Croods
M-am uitat impreuna cu iubita mea si amandoua am ras foarte mult si ne-am mai varsat lacrimi, ce adorabil a fost tigrulet cand incerca sa nu piarda focul impreuna cu Grug :))) a fost foarte emotionant filmul!!! Obligatoriu de vazut!
Cezar_Krc pe 09 Iulie 2013 11:09
Merita vazut !!!
Foarte reusita animatia ( sa corectez... impresionant de reusita). Foarte comica dar si emotionanta !!!
Sorin87 pe 08 Iulie 2013 22:42
The Croods
O animatie vesela care nu trebuie ratata, te binedispune mai ales ca are multa culoare si multe momente comice
adi_ramses pe 07 Iulie 2013 19:31
Buna!
Una din cele mai bune animatii recente, de mult nu am mai ras atat la o animatie , nici nu stiu cum a zburat timpul! Recomand cu caldura :)
dido pe 07 Iulie 2013 17:54
Ritm dracesc si...
umor pe banda rulanta,cam asa as caracteriza aceasta animatie,destul de reusita,mai ales pe plan vizual!M-au amuzat teribil animalele:balena de uscat,pirania zburatori,crocodilul-caine,etc...Faza filmului:poza de familie de la urma....Recomand!
FunnyX pe 28 Aprilie 2013 01:18
Merita!
Mie mi-a placut. De asemenea, si copiilor aflati in sala de cinema. Am mai vazut filme de animatie, insa parca de data asta s-a ris mai mult... Pustiul meu s-a amuzat teribil. Recomand acest film. El e si educativ pt cei mici. Ei au ocazia sa vada cum traiau oamenii in preistorie. In plus, este bine tratata viata de familie. Toate personajele sint foarte reusite. Sint sigur ca va urma o continuare.
Domolul pe 6 mai 2013 10:19
A scris pitbulul mai jos : nu asa traiau oamenii in preistorie, si care personaje nu au fost bine gandite si de ce. Ce vreau eu sa adaug este urmatorul lucru : nu imi aduc aminte nimic despre el dupa ce am iesit din sala. Blank total. Nu pot insa spune acelasi lucru despre Madagascar de la care am ramas chiar cu citate " it was just the freaks "
Thew pe 13 Aprilie 2013 20:36
Foarte fain filmu , este o animatie care chiar merita vazuta.
cosmin_kedii pe 13 Aprilie 2013 19:24
Foarte amuzant, un film pentru a viziona împreună cu familia pentru un râs bun. Un film demn de creatorii de la,, Madagascar,,
chetta pe 13 Aprilie 2013 00:47
.....
Un film de animatie ,care te binedispune...., un film de animatie amuzant,frumos !!!! Vi-l recomand!!!
deadlord pe 30 Martie 2013 18:26
Un film foarte bun cu un scenariu foarte bine scris. Filmul merita vazut mai ales in cinema, pentru ca experienta 3d oferita de acest film este un superba. Scenariul este elaborat si plin de glume si intamplari amuzante, regia este suprba, iar animatia este de exceptie. Un film superb.
xerses pe 29 Martie 2013 15:20
Mi-a placut;sunt caractere bine reprezentate si vocal si plastic...
tony_mondyalu pe 14 August 2013 14:22
o animatie placuta care a reusit sa ma binedispuna si sa rad mult vazand cat de traznite sunt toate personajele din aceasta pelicula, recomand
danut_iulian pe 24 Aprilie 2018 20:21
O animatie foarte buna cu o poveste foarte frumoasa si atractiva.
cosmin742000 pe 17 Iulie 2017 10:37
O animatie americana buna , fara mari pretentii , dar nu ai cum sa mai ai pretentii de la americani mai ales in ultimii 30 de ani , daca au facut 10 filme neindependente foarte bune.
madda97 pe 12 Februarie 2016 01:18
O animatie super draguta , m-a surprins in mod placut.
saiaj pe 05 Decembrie 2015 11:45
Generation gap
Film bun cu o tema principala axata pe "generation gap" sau mai bine zis pe diferenta dintre curaj si teama, noua si vechi, a explora versus a nu iesi din zona de comoditate. Detalii mai jos:

asmodeus_10 pe 03 Iunie 2015 01:59
The Croods
dragut pana si tata s-a uitat care nu prea o are cu animatiile
andyy pe 01 Iunie 2015 01:31
Foarte frumos, haios, plin de energie, imaginatie si culoare. Merita vazut!
XShadowX pe 25 Ianuarie 2015 12:34
Super animatie
Este o animatie reusita , nu cea mai buna insa pentru anul 2013 este decenta cu aventuri , amuzament si toate cele ! RECOMAND in special parintilor care au fete ;)
Dar_kvampire pe 07 August 2014 21:21
O super animatie mia placut foarte mult . Iar Nicolas Cage a fost foarte tare chiar si ca un personaj animat.
Alexys01 pe 16 Iulie 2014 00:01
Buna animatia. Dragalas filmul,potrivit pentru o duminica cu familia.