Păreri The Count of Monte Cristo

(2002)

Contele de Monte Cristo

Mihai2508 pe 29 August 2010 14:16
Un film foarte bun, cu o poveste excelenta si bine redata, merita vazut.
19raluca11 pe 3 februarie 2011 17:40
scuza-ma dar se vede ca nu ai citit cartea....filmul e departe de adevar nici 0,5% nu e adevarat din film pana si unele nume sunt gresite contele nu a purtat numele de Zatarra
Leah pe 2 martie 2013 23:20
Mie nu mi s-a parut deloc un film slab sau o prostie,dar cine sunt eu sa comentez?Peste tot trebuie sa existe ,,critici''.
AdinaBC pe 21 Noiembrie 2012 13:36
Freedom can be taken away, as you well know. I offer you my knowledge
Depinde din ce perspectivă judeci filmul. E bun, are poveste, actiune.. aş fi dat mai mult de 6 dacă nu citeam cartea înainte, dar aşa nu pot.. dacă nota maxima pentru carte ar fi 10, aş da şi mai puţin filmului. Au comercializat prea tare povestea. Referindu-mă strict la film, merită vazut! :)
19raluca11 pe 03 Februarie 2011 17:43
dezamagitor
Cei care iubesc literatura si au citit cartea Contele de Monte Cristo stiu ca acest film e departe de a da viata randurilor scrise de Dumas.
cris2703 pe 28 aprilie 2012 03:40
Filmul este foarte fumos, cartea este altceva. Asa cum am spus mai devreme un film poate lua doar o idee dintr-o carte, o poate respecta partial sau integral. E alegerea regizorului. Nu inseamna ca filmul nu este frumos daca nu respecta o carte. Trebuie sa apreciezi filmul in sine!, nu cartea. Atatea filme nu respecta cartile intocmai sau faptele reale dar asta nu le face mai putin frumoase. (Cei trei muschetari, Titanic etc.) Toate au modificari fata de fapte/carti.
elena03 pe 1 august 2012 10:39
totusi, cris2703, ecranizare inseamna ca iei povestea unei carti,cunoscute sau nu, si o transformi intr-un film. bineinteles,fiecare regizor are viziunea lui si aduce unele modificari,dar povestea este respectata intr-o proportie mare. asta inseamna o ecranizare. nu ca iei un roman si te folosesti de ideea principala ca sa creezi o prostie de film.
cosmin_kedii pe 28 Ianuarie 2013 15:58
"Contele de Monte Cristo" este foarte diferit de roman, de fapt, acest film menține spiritul cărții în adaptarea sa, în timp ce vine cu un final aventuros. Caviezel se potrivește perfect cu rolul sau, si Richard Harris fură spectacolul.
oneflyride pe 20 Septembrie 2012 20:57
O ecranizare penibila a romanului lui Alexandre Dumas
roxaroxi pe 5 aprilie 2013 23:45
perfect spus!
cezarika21 pe 01 Septembrie 2013 10:07
Un film superficial şi anacronic, bun pentru snobi
Acest film schimbă acţiunea cărţii, păstrând totuşi elementele sale esenţiale. Tendinţa nu este nouă. Multă lume nu mai citeşte cărţi şi mulţi oameni, din snobism, vor filme care să le povestească acţiunea. Scenariştii care sunt şi ei nişte snobi refac povestea adăugând elemente moderne unei poveşti vechi pentru ca cinefilii snobi să nu se plictisească văzând comportamentul oamenilor de acum două secole sau auzind vorbirea de odinioară. Sunt de acord ca scenariştii şi regizorii să facă unele modificări, dar acestea nu trebuie să fie anacronice sau ridicole.

Credeţi că ar fi posibil ca într-o vreme în care femeia nemăritată nu ieşea pe stradă fără a fi însoţită de tată sau de frate sau de o prietenă, nicidecum de un bărbat străin de vârsta ei, un bărbat să-i facă unei femei o propunere de a se culca cu el? Eu nu cred.… citeşte

White1 pe 18 iulie 2014 08:56
Pai nu e Carnavalul de la Venetia. E Carnavalul de la Roma cum e si in roman.
cezarika21 pe 18 iulie 2014 16:07
Da, ai dreptate, mi-a scăpat. Carnavalul avea loc la Roma în romanul lui Dumas.
Manusa pe 21 Februarie 2013 11:29
" God will give me justice" - asa a si fost. Un film de exceptie care mi-a placut foarte mult. Edmond a suferit mult, dar dulce i-a fost razbunarea.
Vegetarian pe 02 Martie 2013 10:35
Este un film potrivit si pt lista cu filme : Marile , oceanele , raurile si piscinele sunt locuri periculoase pt cei care calatoresc pe apa , deasupra ei , pe ea sau e langa ea = Un capitan de vas in anu 1814 ajunge in coma tocmai cand vasul trecea pe langa insula Elba de langa N W Italiei , unde imparatul francez Napoleon Bonaparte , era exilat . Un analfabet , fiu de functionar modest , de pe vas se duce cu fiul unui conte pe insula dupa ajutor medical desi stiau ca insula este pazita de englezi care aveau ordin sa traga in oricine debarca ..

Cand apare o femeie prietenia intre doi barbati risca sa se transforme pe nesimtite in inscenare , tradare , apoi in razbunare si dusmanie pe viata , crima . Fiul unui conte ajunge sa fie falit si risca sa fie arestat pt piraterie , coruptie si crima .
. . Nu manca cirese cu cel mai bogat decat tine ca scuipa samburi pe tine… citeşte

CANTALUP pe 2 martie 2013 16:19
Intotdeauna a fost mai ieftin sa previ decat repari . Cine ajunge sa se vaite , sa fie nemultumit , inseamna ca sa zgarcit sau a gresit undeva . Desteptul învata din greselile altora , iar prostul nici macar din greselile lui .
alex_il_fenomeno pe 19 Mai 2012 11:44
cred ca aceasta pelicula a reusit sa depaseasca productia din 1975 , fiind mult mai tensionata si ilustrand mult mai bine problemele personajelor , tensiunile psihice ale acestora , amplificate extrem de puternic de decorurile sumbre , dar si de coloana sonora geniala ! iar protagonistul , interpretat magistral de James Caviezel , ne induce in diverse stari care ne taie rasuflarea ! cred ca am urmarit acest film de cel putin 3 ori , dar nu m-as da deoparte din a-l urmari din nou cu aceeasi placere ! o productie ce nu merita ratata !
mjBIANCA pe 12 Iulie 2010 14:30
un film legendar
inspirat din carte a reusit sa transpuna cele mai bune momente si cred eu k nu eista persoana kre sa nu fii auzit de el . Poti sa in vezi de 100 de ori si tot nu te plictisest..
save.sorin pe 04 Septembrie 2009 11:07
superb filmul, merita vizionat dar o singura obiectie: respecta doar partial intamplarile din romanul cu acelasi nume de Alexandre Dumas. Recomand intai sa cititi romanul si apoi sa vizionati filmul. Oricum a fost frumos filmul, dar era mai interesant daca respecta in totalitate romanul.
roxaroxi pe 05 Aprilie 2013 23:54
Pacat
Preferam sa raman cu propia imagine a ecranizarii.Nu spun ca e un film prost din punct de vedere al povestii "rezumate",doar ca a primit unele retusuri prost gandite.
xerses pe 01 Iunie 2011 11:11
O alta viziune cinematografica a Contelui de Monte Cristo.Este buna , mai modernizata prin tehnica de filmare...
JojoB pe 02 Octombrie 2010 14:23
A MUST SEE!!!
Am citit probabil romanul de cinci ori...ii absolut captivant si modul prin care Dumas a pictat fiecare detaliu si l-a construit pe Edmont iar finalul absolut breathtaking.
Filmul a fost superb si nu ma dezamagit, desi cartea va ramane lipita de suflet.

roxaroxi pe 5 aprilie 2013 23:45
care final "breathtaking"?
bogdanmate72 pe 01 Mai 2015 19:46
Bunicel
Filmul ti se va parea bun doar daca nu ai citit cartea si nu ai vazut ecranizarile anterioara. Aceasta e o transpunere destul de americana, care nu reuseste sa redea prea bine atmosfera epocii, iar jocul actorilor nu se ridica la tragismul descris de autorul romanului.
oprismirela pe 01 Septembrie 2013 16:00
nerealist
O poveste importanta pentru cinematografie si literatura in aceeasi masura, redata pe ecrane la nivel mediocru. Nume mari de actori cu prestaţii sub valoarea lor, lucru datorat, cu siguranta,regiei defectuoase, fara a mai vorbi de nume mai putin mari - interpreta personajului Mercedes poate fi lejer iubita "fiului" ei, mai ales ca in realitate nu ii despart decât 7 ani. Actorii principali sunt sau par prea tineri pt rolurile interpretate. "Albert", in ciuda vârstei fragede, interpreteaza mai bine decât unii actori cu experienta. Un film putin credibil.
Vorador pe 06 Octombrie 2011 19:43
Love the Movie? Read the Book!
Este un film reusit cu actori talentati care reusesc sa ne capteze atentia pe intreaga durata a filmului,dar este foarte diferit de versiunea lui Alexandre Dumas.Sunt multe scene in plus care nu se regasesc in carte,in timp ce alte parti bune din carte nu au fost incluse in film.
crinageo pe 30 martie 2013 23:50
Doi șobolani într-un cinematograf mâncau o rolă de film. Unul din ei întreabă: - Ei, cum e, ți s-a părut filmul? - Nu prea mi-a plăcut, mai mult mi-a plăcut cartea.
BBiancaD pe 30 Mai 2013 19:36
Carte-film
Mi-as fi dorit ca filmul sa fi cuprins mai multe scene semnificative redate in cartea cu acelasi nume-Contele de Montecristo
Lucica Adam pe 30 Ianuarie 2008 21:16
"Contele de Monte Cristo"-un roman celebru,un scriitor celebru ,a carui opera ramane o inepuizabila sursa de inspiratie pentru marii regizori.
Am vazut ecranizari foarte reusite.De curand TVR1 a difuzat o ecranizare a acestui roman.O distributie ,in care numele actorilor nu a spus mult,dar au jucat extraordinar.
As dori din toata inima sa fie in grila saptamanala a televiziunilor o zi dedicata si filmelor vechi.

frumusik10 pe 02 Ianuarie 2010 16:34
da a fost foarte frumos filmul .Dar cel mai mult mi-a placut cand ''Contele de Monte Cristo'' a spus ca se va razbuna asa cum el a fost in ichis in inchisoare pe nedrept.
elena03 pe 01 August 2012 10:36
nu numai ca nu a respectat mai deloc povestea cartii,dar a si bagat o gramada de prostii. pe bune,existau artificii si baloane cu aer cald atat de performante in secolul 18? bineinteles ca nu. iar actorul care il interpreteaza pe Contele de Monte Cristo este hidos. filmul asta este o rusine. este o insulta la adresa autorului si a capodoperei sale. am citit cartile de mai multe ori si de fiecare data mi s-au parut magnifice. iar apoi am vazut filmul asta de doi lei si mi-am pus mainile in cap. cred ca Alexandre Dumas se rasuceste in mormant de cand a aparut filmul asta. ar trebui sa vedeti ecranizarea care il are in rol principal pe Gerard Depardieu. este o serie de exceptie,chiar daca,in opinia mea,actorul principal putea sa fie cineva la fel de talentat dar mai potrivit ca fizic pt rol. dar macar s-a respectat povestea originala.
White1 pe 1 august 2012 15:58
Existau. In secolul XIX, ca atunci se petrece actiunea romanului si a filmului.
marcelavaluianu pe 14 Iulie 2014 14:29
contele de monte cristo
acest film este pe departe de romanul scris de DUMAS dar cel mai original si reusit film cu Contele de Monte Cristo este cel din 1975 ce il poti gasi online sa il vizionezi
romulus72tm pe 17 mai 2018 23:03
Cel mai original este cel din 1955 cu Jean Marais in rolul principal,care respecta cartea.
wings1104 pe 01 Septembrie 2013 15:19
Este un film chiar foarte bun, dar m-a dezamagit faptul ca povestea este foarte diferita fata de cea a lui Alexandre Dumas. Sa speram ca urmatorul film va fi mai exact din acest punct de vedere.
cl24 pe 25 Septembrie 2010 00:08
Chiuar daca nu reda in totalitate actiunea din carte, filmul este o adevarata capodopera cinematografica.
cry4ty pe 17 August 2012 21:16
foarte bun filmul exceptional Jim Cavaziel si ce tanar era Henry :))
CazaGio pe 05 August 2012 13:01
Capodopera...
Pentru mine este in top 10 filme care le-am vazut vreodata, m-a impresionat nespus de mult. Am citit cartea iar filmul l-am vazut de vreo 5 ori. NU TREBUIE RATAT !!! Va recomand de asemenea varianta mai veche in care evolueaza Richard Chamberlain
roxaroxi pe 5 aprilie 2013 23:48
Probabil,daca citeai cu adevarat cartea, nu puteai sa suporti sa vezi aceasta ecranizare cu un adevar de maxim 10% din povestea reala,mai ales de 5 ori...ceea ce e un chin.
ionut_puiu444 pe 01 Aprilie 2024 00:11
Cea mai ca lumea ecranizare, după părerea mea. Transformarea lui Dantes în contele de Monte Cristo și răzbunarea după anii grei de suferință sunt jucate magistral de Jim Caviezel. Notă maximă de la mine. Cât despre haterii de duzină de aici... sunteți varză, bă.
user-64da32130c00b pe 14 August 2023 17:54
Un film frumos si bun dar nu ma bag la adaptare asa ca îl recomand.
user-64d8aee06b743 pe 13 August 2023 14:33
Acest film este direct destinat exclusiv oamenilor culti.
suporterU pe 30 Iulie 2023 11:06
Contele de Monte Cristo ??
Dacă realizatorii filmului au vrut să facă o parodie a romanului lui Dumas, atunci au reușit. O ecranizare a unui roman nu trebuie obligatoriu să respecte întrutotul acțiunea descrisă în carte. Ceea ce se arată în această peliculă este însă departe, foarte departe de frumosul roman a lui Dumas. Mi se pare complet denaturat spiritul cărții. Repet: mi se pare a fi o jalnică parodie. Merită cu prisosință ,zic eu, premiul “Zmeura de aur” (Golden Raspberry Awards - premiul pentru cel mai prost film al anului)
delllia pe 29 Iulie 2023 20:16
Un film dragut, nu ma intereseaza daca este adaptata sau nu.
Mi-a placut.
Nota 8.

Rovinarul pe 09 August 2022 21:22
Nu imi pot da cu parerea despre carte pentru ca nu am citit-o inca, dar despre film pot spune ca e obligatoriu de vazut. Un personaj uluitor de puternic cu o poveste formidabila... plina de aventura, dar si o lectie de viata in toata regula!
matew10 pe 19 Mai 2022 10:45
O îmbinare a unei povesti de dragoste cu aventura, peisaje splendide și actori foarte bine conturați indiferent daca dau viata personajelor principale sau secundare. Aceasta ecranizare spune povestea unei vendete tip odisee. Recomand pasionaților pentru arta și nu numai.
TitoJacksana pe 18 Aprilie 2022 13:08
O adaptare foarte buna dupa romanul lui Dumas, 8/10
monica.alexandra pe 19 August 2021 15:50
Povestea e una interesanta. Incepe cu dorinta de razbunare a unui conte datorita nedreptatilor comise si in final renunta la ea si incepe sa traiasca in pace
MariusCiprian87 pe 11 Aprilie 2021 21:15
Cu siguranță filmul nu se ridică nicidecum la nivelul romanulului, operă de artă a lui Alexander Dumas, ci doar redă foarte rapid și grăbit, frânturi din capitolele importante ale romanului, cu toate că așteptările mele și a tuturor cinefililor erau mult mai mari de la ceea ce putea fi o capodoperă cinematografică, regăsim totuși esența și mesajul cu puternic impact asupra tuturor generațiilor ce au fost, sunt și vor veni, TRĂDAREA din partea oamenilor de la care niciodată nu te aștepți și RĂZBUNAREA, care poate îmbrăca foarte multe forme!
Cu o distribuție deloc omogenă și închegată, dialoguri pe alocuri amatoricesti, teatrale să spunem așa...fără a inspira deloc credibilitate, însă ceea ce trebuie văzut și păstrat, este mesajul și simbolistica pe care o oferă această ecranizare, acest rezumat al romanului lui Dumas, luat exact ca pe un… citeşte

CDumi pe 09 Aprilie 2021 21:23
Bun filmul. Am citit cartea. I- am dat 8, nu e ca cel jucat de Richard Chamberlain. O minunata poveste de dragoste razbunatoare pe buna dreptate.
forever_young_ pe 31 August 2020 21:27
BUN !
un film bun dar slab aleasa distributia si regia ....poate din cauza bugetului redus ...
ilinescu_viorel pe 14 Septembrie 2017 08:49
N-am vazut filmul si nu-mi dau parerea despre el, dar daca exista o carte numita XYZ si un film numit XYZ, filmul trebuie sa fie exact precum cartea. Daca nu este, n-are voie sa se numeasca XYZ. In caz contrar este o inducere in eroare. Intentionata,
AmphitriteMermaid pe 24 Decembrie 2018 16:24
Desi nu respecta prea bine cartea, filmul insusi este bine realizat, actorii sunt foarte talentati, iar povestea inedita.
A.wwmirk pe 15 Septembrie 2017 15:18
Povestea filmului chiar e buna. Suna ciudat, dar ce-mi place cel mai mult in toata povestea asta, este cum Edmond Dantes (Jim Caviezel) spune cuvantul "Revenge". Incomparabil.
Amerandra pe 22 Iunie 2016 18:08
Filmul meu preferat.
Cel mai..super film, poveste, final. Merita vazut. Desi dureaza doar 2 ore si 11 minute, m-am simtit aprofundata in filmul asta toata ziua.Noroc ca l-am gasit. Il ador.
ggigel pe 01 Decembrie 2011 22:00
help
ma poate ajuta cineva. nu stiu cum sa deschid playeru.cum vad filmul?
MrHolmes pe 19 Aprilie 2014 19:37
Contele de Monte Cristo
Un film despre demnitate umana, despre un om drept, nobil prin comportamentul si credinta sa simpla, care devine setos de razbunare, dar in final isi aminteste de cum ar trebui sa fie in lumea asta. Merita vazut
radu3455 pe 13 Aprilie 2013 13:38
un film extraordinar mi-a placut atat povestea cat si interpretarile actorilor,este un film ce nu trebuie ratat nota 9
crinageo pe 30 Martie 2013 23:45
cartea bate filmul, dar si filmul poate fi genial de multe ori
mie imi plac si cartea si filmul deopotriva, iar un film care "urmareste" cartea ar risca sa devina plictisitor!
roxaroxi pe 5 aprilie 2013 23:50
plictisitor nu risca sa fie ci poate prea lung, ca sa poata surpinde toata actiunea.
Rossalie pe 19 Aprilie 2010 19:41
Mia placut filmul
A fost foarte frumos dar cartea e minunata :P

gdf83ro pe 14 Decembrie 2009 18:03
FILM GEN CONTELE DE MONTE CRISTO
Cel mai apropiat film de contele de monte cristo este filmul.... For the Term of His Natural Life ....pot spune ca are mai multa tensiune decat asta,dureaza 6 ore seamana putin si cu PAPILON, dar a ramas un film fara mare reclama, nici nu se gaseste si nu are subtitrare, l am vazut pe video in 88. gasiti secvente pe youtube cu el .Poate face careva subtitrare la el si mi l da si mie gdf83ro id ul meu
Ewyy pe 10 Noiembrie 2009 18:50
un film super foarte bine realizat si cu o poveste foarte frumoasa...
delia sopy pe 27 Februarie 2009 09:20
daa...un film f f reusit...:D:D:D,,,imi place la nebunie.,..l-am vazut de multe ori si o s-al mai revad k imi place:X:X:X