Păreri The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

(2008)

Cronicile din Narnia: Prințul Caspian

legolas05 pe 03 Ianuarie 2011 23:12
filmul e super tare .........mia placut mult....mai mult ca primul......merita vazut
hannah21 pe 30 Septembrie 2009 09:26
Imi place foarte mult!A fost un film ce la perioada lui de la cinema ar ti trebuit fi vazut!!!
Al3xX09 pe 01 Iunie 2010 19:12
Al3xX2010
Un film cu mult peste cele pe care le urmaresti doar pentru a pierde vremea, dar totusi, parca nu atat de reusit cum as fi sperat.De la bun inceput trebuie mentionat ca este diferit fata de primul film al seriei, cu toate acestea, cred eu, ca acolo unde castiga prin mai multa originalitate, rusind sa fie mai "intunecat" si ceva mai serios, pierde din pricina cliseelor si stereotipurilor, de care nu s-a "scuturat" asa cum ar fi fost de asteptat.Scenariul este bun, asa cum spuneam mai sus, ceva mai original; regia de calitate, iar cinematografia si efectele speciale sunt de inalta clasa. Cum nu se putea sa nu piarda undeva si la aceste aspecte, trebuie sa nominalizez acting-ul la acest capitol al punctelor slabe, dar si asa, daca ne gandim ca publicul caruia se adreseaza aceasta productie este in marea sa majoritate cu cerneala proaspata pe buletin sau fara acesta din urma, atunci nici… citeşte
hellenhellenna pe 03 Noiembrie 2010 08:22
Narnia
Narnia este locul unde se desfășoară cea mai mare parte din acțiunea romanelor. Conform mitului fondator din Narnia, tărâmul a fost creat de marele leu, Aslan (leu, în limba turcă), și este populata de animale fermecate. C. S. Lewis s-a inspirat probabil din numele orașului italian Narni, al cărui nume in latină era de fapt Narnia. Geografia Narniei se caracterizează prin dealuri domoale la munți nu prea înalți și este predominant împădurită, cu excepția câmpiilor din nord. Regiunea este mărginită la est de Oceanul de Est, la vest de un mare lanț muntos, la nord de răul Shribble și la sud de o graniță continentală.

Motorul economic al țării este Marele Râu al Narniei, care intră în țară de la nord-vest și se varsă în Oceanul de Est. Locul guvernării este la Cair Paravel la gura Marelui Râu.Alte comunități așezate de-a lungul… citeşte

someone_who_dares pe 26 Iulie 2010 16:57
Doamne cat imi place de Ben Barnes. Tipul joaca foarte bine, e perfect pentru rol... :D
theodor09 pe 20 Iunie 2010 16:47
SUPER!!!
O continuare mult prea reusita ca sa mai critic ceva...Mi-a placut f. mult finalul...
dyenootza17 pe 17 Iunie 2010 21:20
Thare filmu'!
deci filmul asta l-am vazut mai demult shi chiar mi-a placut fff mooolt...merita vazut...vi-l recomand tuturor:X:X:X:X
george_darius pe 01 Iunie 2010 18:08
intr - adevar mai bun decat primul , mai multa actiune, mai mult suspans, mai multa adrenalina, au reusit
Radu1711 pe 04 August 2009 10:48
Radu1711
Un film foarte reusit, mai reusit decat primul, imi place la el tot.vad ca este si o continuare ceea ce ma face sa imi placa si mai mult
Mihai2508 pe 29 August 2010 14:06
O continuare foarte buna, dar care parca nu a fost peste prima parte, asta e parerea mea cel putin, oricum sper sa mai apara si alte continuari.
alex_il_fenomeno pe 12 Iulie 2010 19:23
un film excelent! pe la jumatatea filmului mi se parea ca o sa fie mult sub primul , dar apoi s-a ridicat la inaltimea asteptarilor! mai ales finalul face toti banii! un film care nu trebuie ratat!
diannetho pe 29 August 2009 23:56
destul de dragut filmul ;)
dar totusi la un moment dat ma saturasem de atatea razboaie si baiat :))
ma asteptam sa vad cv in genu fantazie , magie si mai stiu eu ce
lupte si alea alea intr.un film care ar fi trebuit sa fie pt copii-adolescenti

AeroX pe 29 ianuarie 2010 21:36
"baiat" sau "batai" ? ;))
rizea.alex70 pe 20 Octombrie 2010 21:36
Printul Caspian
Mi-a placut filmul...mai ales lupta dintre Miraz si Caspian...suuuperr filmul...nota 9+!!!
KarGo pe 16 mai 2012 21:23
Miraz Si Regele Peter De Fapt. In Final Cind Regele Peter Il Injungie Pe Miraz I I Da Sabia Lui Caspian :D
KarGo pe 16 mai 2012 21:24
Am Pus Doi "I" Pardon
danutza012694 pe 01 Septembrie 2010 15:24
intaresant filmul mi a placut la fel de mult ca si prima parte william moseley este superb :X
YgReK pe 06 August 2009 11:34
Mai bun primu.....
Parerea mea este ca primu este mai de calitate ca asta.......dar nu pot spune ca este o prostie ....nota 8
up pe 15 august 2009 15:24
da
AeroX pe 29 ianuarie 2010 21:38
eu cred ca asta a fost mai bun ca primul.....si bugetul e mai maricel:) pacat ca n-a avut la fel de mult succes ca primul.
Kable pe 07 Iulie 2010 13:54
Il felicit pe Andrew Adamson deoarece a facut un film mult mai bun decat cartea , cartea nu este asa grozava .
tyco pe 15 Martie 2007 20:12
Ca un fan al mitologiei magice(a filmelor LOTR, a cartilor lui Tolkien si a lui Lewis, a jocurilor warcraft-si a cartilor- lineage2, wow, LOTR si a jocului clasic dungeons & Dragons) pot spune ca narnia este o creatie destul de minunata, insa parca prea copilaroasa, neridicandu-se la nivelul pamantului de mijloc a lui tolkien. Si asa destul de reusite cartile, vi le recomand cu placere, fiind mai frumoase decat filmele. Insa totdeauna filmele ma ajuta sa imi imaginez mai bine peisajele si personajele, chiar si vocile lor.
Lectura placuta!

Iamsaved pe 21 August 2010 18:56
Avem aici aparitia lui Ben Barnes,pe care sunt sigura ca toata lumea a remarcat-o,dupa mine el a adus un plus mare acestui film,desi ar cam trebui sa admit ca ma deranjeaza putin accentul sau dar poate fi trecut cu vederea daca te uiti cu adevrat la felul cum joaca.Iar despre film,as putea sa spun ca este reusit,dar parac si-a pierdut putin din magie,in orice caz efectele vizuale sunt foarte bune,muzica vine intr-o completare ampla iar imaginea generala este una buna.
danut_iulian pe 10 Aprilie 2018 02:34
O continuare extraordinar de buna foarte frumos m-ia placut foarte mult.
TheGreatQueenSeondeok pe 15 August 2016 20:11
Din pacate nu se ridica la nivelul primei parti. A doua jumatate a filmului mi s-a parut mai interesanta iar efectele vizuale sunt la fel de bune ca in prima parte! De aceea in loc de nota 6 voi acorda nota 7.
Alex.Floroiu pe 29 Ianuarie 2015 01:39
Surprinzător de bun! Înainte de toate, acest film este purtător de mesaj, cum rar se mai găsește în altele.
B3stMaNxX pe 26 August 2014 20:10
Un film super la fel si celelalte ,merita vizionat fara nicio problema!
Sorin87 pe 15 Aprilie 2014 20:10
filmul are o poveste fantastica impresionanta cu personaje de toate felurile si efecte foarte bune, mi-a placut mult filmul.
MrHolmes pe 03 Iunie 2013 12:07
Ptintul Caspian
Povestea continua frumos si dezvaluie functiile de conducere ale celor care in lumea reala sunt doar niste copii. E la fel de bun ca primul.
deadlord pe 04 Septembrie 2012 17:34
Este la fel de bun ca si primul. Parerea mea. Mie mi-a placut.
radu3455 pe 27 Iunie 2012 10:59
la fel de frumos si de captivant si aceasta continuare,merita vazuta de toata lumea nota 10
KarGo pe 26 Iunie 2012 03:33
Cu toate ca nu prea imi plac filmele fantastice Cronicile din Narnia, atat primul cat si asta, au reusit sa ma atraga si sa imi faca placere sa le urmaresc. Prince Caspian reuseste sa fie la nivelul primului si in unele momente chiar este peste cel din 2005. Are o poveste la fel de interesanta, este ceva mai complex, cu efecte foarte bune si o regie de calitate. Concluzia, un film bun pentru iubitorii de lume fantastica si nu numai. De vazut.
tony_mondyalu pe 20 Mai 2012 05:02
foarte buna si aceasta a 2a parte a filmului, nu ma dezamagit deloc si chiar mia placut foarte mult....abea astept sa vad si partea a 3a
nikkolle pe 22 Noiembrie 2011 19:49
Il vreau si eu pe PRINTUL CASPIAN :d
Yeahh i want the prince ...where are you dear ? i look for you and never found you ! Please come back ! :D
ane_mona pe 25 August 2011 14:39
fiiiilm bun pentru o seara cu prietenii, dar nimic mai mult.. in schimb , mia placut sarutul de la sfasti dintre printul caspian si fata aia mare....
xerses pe 03 Iulie 2011 19:24
O poveste frumoasa, bine regizata si interpretata.
Manusa pe 14 Iunie 2011 19:28
Intradevar pot spune ca a fost mai bun decat primul film cu ceva mai multa actiune. Desi nu sunt fan sau cel putin impresionat de aceasta serie a Cronicilor din Narnia, mi-a placut filmul, o aventura foarte buna.
ArjenRobben pe 11 Iunie 2011 23:40
Foarte frumoasa si aceasta a 2 -a parte.Putin sub prima parte.
margott pe 30 Mai 2011 21:45
Mai bun decat prima parte, continuarea a avut mai multa actiune iar povestea mult mai frumoasa.
marynwtza pe 29 Mai 2011 11:52
mi e sincer imi place mai mult filmul cronicile din narnia printul caspian decat cronicile din narnia 1 si 3 . foarte frumos filmul +9
kakapiciu pe 21 Mai 2011 19:55
In partea a doua a Cronicilor din Narnia intervine pe final pe langa acel happy-end si dragostea, ceea ce face fulmul si mai complex si mai palpitant.
catasmile17 pe 02 Aprilie 2011 11:45
seria the chronicles of narnia mi-a placut foarte mult !!!!
giulian21 pe 14 Ianuarie 2011 13:24
Caspian
Un film extraordinar...in merita sa le vezi pe toate 3:)
Banana02 pe 20 Decembrie 2010 03:46
foarte bun filmul ,idei noi merita vazut :D nota 8 de la mine
timeaszabo pe 16 Decembrie 2010 11:48
super tare
cand am vazut acest episod am zis ca in cel mai scurt timp tre sa vad si cel de-al treilea episod. imi place tare mult si va recomand sa va uitati si la al 3-lea
radar17 pe 28 Noiembrie 2010 08:07
as vrea si eu sa lvad de unde il pot danloda gratis?
Ralucaishere pe 20 August 2010 20:54
mi-a placut foarte mult..
si daca l-as vedea de mai multe ori si nu m-as plictisii

andreedeeyu pe 18 Iulie 2010 16:36
Un film extraordinar...l-am vazut de foarte multe ori si inca nu m-am plictisit de el.....muzica de fundal este extraordinara....
alexcretu75 pe 01 Iulie 2010 12:30
super bun
Mai bun e primul dar si acesta a fost interesant si foarte frumos imaginile din film.
roxza pe 26 Iunie 2010 23:35
ft frumos si in acesta William Moseley adica peter este mult mai frumos adica este super frumos...si a fost interesant ...nu prea mi-a placut printul caspian;)
nightmare28 pe 24 Aprilie 2010 20:24
Super tare,cea mai frumoasa poveste la sfarsit..sincer sa fiu era sa plang:D...poate se face si o a treia parte adica va dat iseama cum ar arata o a 3 parte? efectele totul?:X ar fi frumos dar...
bogdan0125 pe 13 Martie 2010 22:19
In ciuda faptului ca jumatate din scenele din film nu se afla in carte, filmul este un bun cu actiune din plin care te tine in suspans si te face sa-ti pui intrebarea: Oara ce se va intapla? Poate ca e mai bine ca nu au respectat cartea, asa filmul este mai mult pentru adulti si mai putin pentru copii.
deea9595 pe 10 August 2009 12:28
poate intr-o zi ma voi uita la film sa vad ce se mai intampla...
mu_zz_i pe 05 Ianuarie 2009 12:23
Mie unuia mi-a placut filmul, mi s-a parut mai bun decat primul. Acesta este mai lung decat precedentul si are destul de multa fantezie in el desi are si violenta. Am inteles ca Walt Disney nu sa mai finanteze partea a 3-a pe motiv ca prima parte a avut incasari de 750 de milioane $ pe cand Prince Caspian de doar 450 mil. $. Motivul este intemeiat dar cred ca ar mai trebui sa-i acorde o sansa. Oricum Warder Media a anuntat ca va continua de una singura insa ce va iesi vom vedea.
H.H pe 30 Decembrie 2008 20:39
Am vazut "Leul, vrajitoare si dulapul", "Printul Caspian" nu am apucat sa-l vad, m-am uitat doar la trailer, si, ce pot sa spun, cat-peaci sa-mi dea lacrimile.... Doamne, cat de mult am iubit cartile! Le-am citit cam cu 3 ani in urma, nu-mi mai amintesc prea multe, dar pur si simplu le-am adorat! Iar filmele mi se par destul de reusite, actorii potriviti, si animatiile foarte bune. dea bea astept sa vad "Printul Caspian".