Păreri The Bourne Ultimatum

(2007)

Ultimatumul lui Bourne

Bradea Adrian pe 05 Octombrie 2007 13:33
Sunt uimit cand vad pe cineva care spune de Bourne Ultimatum ca este un film prost.A fost cel mai bun film din serie, povestea a fost incheiata excelent, actorii au jucat foarte bine.Nici ca se putea un sfarsit atat de reusit ca acesta.Va recomand sa le vedeti si pe primele doua ca sa va dati cu parerea dupa.
robelu pe 6 octombrie 2009 21:23
cum fac sa vad si eu filmu pe pagina asta ce dau poti sa ma ajuti te rog?
catalin28c pe 8 februarie 2013 17:23
Ati vazut ce masini aveau politistii din Maroc? (D.L. :D)
crashyou pe 20 August 2007 18:21
Incredibil! Magnific! Extraordinar! Intrega trilogie este extrem de bine facuta. Merira mai mult de 5 stele. Absolut superb. Filmul prezinta o alta viziune asupre spionajului si a metodelor folosite de aceste agentii. Scenele sunt extrem de reale. Merita vazut nu veti ramane dezamagiti.
ciobotaru pe 19 Martie 2010 20:48
e cel mai bun din serie , foarte frumos merita vazut
michael_mike pe 22 August 2007 10:54
Matt Damon joaca f bine...filmul este plin de actiune
bizonul pe 18 noiembrie 2019 07:29
Damon, are calitate si se evidentiaza prin filme bune, in comparatie cu un Dolp Lundren, Arnold Schw... sau Van Damme ce nu se bucura de aceiasi calitate, iar majoritatea filmelor lor, lasa mult de dorit. Muschii sunt ptr. anumite sporturi, nu ptr. filme sau sah. Pe Arnold il aranjeaza mai degraba rolul prostului in filme si in acela cu Douglas ( Kactus Jak) chiar i se potriveste.
cezarika21 pe 02 Aprilie 2014 15:29
Piesele de puzzle ale memoriei
Continuând acţiunea din "Identitatea lui Bourne" (2002) şi "Supremaţia lui Bourne" (2004), care relatează încercările lui Jason Bourne, un asasin amnezic al CIA, de a afla o serie de informații despre trecutul lui pe care le uitase după ce fusese grav împuşcat. Ca şi în filmele anterioare, CIA continuă vânarea nemiloasă a lui Bourne considerat a fi o ameninţare la adresa activităţilor secrete ale agenţiei, iar acţiunea se mută rapid de la Moscova la Torino, Londra, Madrid, Tanger şi New York. Asasinului îi revin tot mai multe amintiri din perioada de început a activităţii sale, iar el le combină ca pe nişte piese de puzzle pentru a înţelege ce i s-a întâmplat cu adevărat.

Scenariul este inteligent, acţiunea este alertă, suspansul este maxim, iar muzica potenţează toate acestea. Secvenţele de acţiune sunt lucrate meticulos, cum rareori… citeşte

ali79 pe 13 Aprilie 2008 01:52
Unul dintre cele mai tari filme de actiune pe care le-am vazut vreodata.
MNarcis pe 14 Mai 2012 20:30
Ca toata trilogia si aceasta parte este foarte buna, unul dintre cele mai bune (si inteligente) filme de actiune pe care le am vazut vreodata. Un film cu un ritm foarte alert care contine de toate (urmariri, bataie, impuscaturi, deznodamant complex, ''vorbarie'' atat cat trebuie adica scurt si la subiect)....este un film impresionant din toate punctele de vedere..........trilogia se termina perfect!
Alin Pogarici pe 04 August 2007 19:21
Alert, fara artificii si haine stilate, filmul spune o poveste intr-un mod mai credibil decat multe altele... exista Bourne in realitate? Foarte posibil... tot ce se intampla in film poate fi adevarat? foarte posibil... secventa: telefonul mobil al unui reporter londonez e ascultat, si un cuvant rostit de el declanseaza alerta... de aceasta data scenariul e mai uman, personajele mai putin perfecte, apar si momentele de umor si apare si o masina de politie din Tanger, Maroc... o Dacia Logan! De vazut... chiar si cu prietena.
mu_zz_i pe 31 Octombrie 2007 22:01
O continuare buna a seriei. Mi s-a parut a fi cea mai buna dintre toate trei. Celor care nu l-au vazut le recomand sa incerce sa se uite la el ca nu e chiar asa de rau precum spune cel mai de sus. O fi vreun frustrat!
legolas05 pe 02 Februarie 2011 21:22
nu e nici exceptional, nici foarte prost. un thriller destul de interesant si captivant incat sa stai sa te uiti pana la capat.
mtraianc pe 18 februarie 2011 20:17
ok , de acord cu tine
denis24 pe 19 Februarie 2012 21:56
Actiune pura
Un film excelent de actiune. Inteligent, buna interpretare si adrenalina la maxim.
De asemenea, si primele 2 sunt foarte bune. Merita vazute.
Cred ca o sa iau seria Bourne din nou la vizionat.

aayana pe 17 Ianuarie 2011 15:23
Bun până la capăt
Au reuşit să ţină filmul cam la aceeaşi notă. Foarte tare melodia lui Moby, cea din final. Destul de bine conturat personajul lui Bourne: cel care trebuia să devină un ucigaş invizibil îşi dă seama că i-a fost spălat creierul şi reuşeşte să devină înapoi cel care era. Mai mult sau mai puţin.
Ce fascinează la trilogia Bourne cred că sunt fazele în care eroul reuşeşte să păcălească echipe întregi, camere de filmat, microfoane, se bate bine, etc. Cui nu i-ar fi plăcut să aibă aceste abilităţi şi-n viaţa reala? :)
Singurul lucru pe care-l reproşez sunt reluările cam dese din primele două părţi.

psihologu pe 18 August 2010 08:19
De vazut
Adrenalină 100%. Filmul e un rollercoaster ce nu te lasă nicio clipă relaxat. Prestaţia subtilă a lui Matt Damon, montajul impecabil, regia magistrală a lui Greengrass, coloana sonoră şi sunetul impunător, cascadoriile şi elementul de spectacol prezent la tot pasul, toate contribuie la realizarea unui film de acţiune de o calitate rară. Infirmă regula referitoare la calitatea continuărilor şi te lasă la final tânjind la o parte a patra. De văzut.
cetateanu pe 03 Octombrie 2010 17:03
Un foarte bun film de actiune care il are in rol principal pe Matt Damon care reuseste ca si in celelalte 2 parti sa faca un rol convingator.
Octaz pe 23 Mai 2010 23:01
Filmul a avut actiune , investigatii , lupte si batai . Totusi nu imi dau seama de ce a avut atat de mult succes in All Time Box Office ! Pentru mine : doar un film bun
SAre pe 3 februarie 2011 10:40
un film foarte spectaculos si captivant
VIBERS pe 22 Ianuarie 2013 20:23
O capodopera a genului
Un film absolut senzational despre tot ce inseamna spionaj.Matt Damon joaca absolut magnific.Un film extrem de real si tocmai din cauza asta a fost asa de bun.
adrianpana pe 11 Noiembrie 2012 09:07
imi place foarte mult actorul dar si seria The Bourne
dickstone pe 04 Noiembrie 2012 16:40
un film inteligent, cu multa actiune si captivant.... un thriller adevarat
rarescezar pe 03 Noiembrie 2012 09:44
EXTRAORDINAR
Toata seria este o adevarata capodopera !!!! Incredibil ! Nota 10 e prea mica pentru acest Film
anonymous.6229028630c4f pe 25 Octombrie 2012 21:01
deadlord pe 04 Septembrie 2012 16:30
Un pic mai bun ca cel de-al 2lea. Un film excelent.
emy_sinaia pe 20 Mai 2012 18:23
ok
unul din cele mai bune filme de actiune, merita vazut cu prisosinta, nu mai am nimic de spus deoarece au spus ceilalti totul...
robywolf19 pe 24 Aprilie 2012 17:47
FANTASTIC!!!!
Matt Damon este sublim in toate cele 3 parti!! Trilogia Bourne este cea mai tare serie de actiune a tuturor timpurilor! ABSOLUT MIRIFIC!!!!!
catasmile17 pe 13 Ianuarie 2012 17:50
Un film foarte bun, care merita vizionat !!!! Merita vazute si celalalte 2!!! Matt Deamon a jucat foarte bine in aceasta trilogie !!!!
puffulette pe 13 Ianuarie 2012 12:01
Un film de actiune foarte bun, Matt Damon joaca impecabil.... plin de suspans si adrenalina.... Super! merita vazut
Qube86 pe 09 Decembrie 2011 13:08
Unul dintre cele mai bune filme din acest gen...Mi-a placut mult interpretarea lui Matt Damon, care face din Jason Bourne un competitor pe masura celebrului James Bond ale carui initiale le poarta...Din punctul meu de vedere, Bourne mi se pare mai cool decat Bond...Unul dintre argumente ar fi ca, pe Bond nu-l vezi mergand cu orice vehicul si aratand in aceasi timp a ''spy-fighter'' pe cand lui Bourne ii iese asta chiar si cand merge pe scuter (in partea a 3-a a seriei)...Jason Bourne, nu este numai un bataus fara creier si sentimente care face amor cu orice femeie aratoasa pe care o zareste si care adoarme (uneori pe veci) orice ''bad man'' cu care se confrunta...Este un personaj mult mai complex...Desi initial este o masina de ucis fara ganduri si sentimente, povestea seriei dezvaluie un om care a facut niste alegeri gresite crezand in lucruri bune si dorind sa le realizeze...Aproape ca… citeşte
ArjenRobben pe 18 Iunie 2011 02:03
Un film ce si-a meritat cu prisosinta cele trei oscaruri.Actiunea este mult mai intensa fata de partile precedente.Este cel mai bun film din serie.Astept cu nerabdare sa vad cum va fi The Bourne Legacy
margott pe 11 Iunie 2011 00:21
Toata seria Bourne e faina, dar ultimul mi s-a parut cel mai reusit dintre cele 3 filme. E plin de adrenalina, exact asa cum ar trebui sa fie un film de actiune.
danymury pe 10 Iunie 2011 15:38
un film bestial..te tine tot filmu in scaun, matt damon face un joc formidabil, recomand!!
rodriguez pe 29 Aprilie 2011 12:30
tocmai l-am vazut si pot spune k mi-a placut enorm!!! RUGAMINTE: Daca stiti filme care pot fi asemeni acestuia ...va rog, spuneti-mi!!!
SAre pe 02 Februarie 2011 22:57
este un thriller destul de frumos cu bourne un actor destul de bun
Mihai2508 pe 29 August 2010 14:00
Un film bun cu multa actiune, dar cel mia mult mi-a placut ca a aparut si o Dacie in film.
sabinalin pe 23 August 2010 21:53
A fost Webb. David Webb
Trebuia sa stie cine este si cum a inceput totul. Si a aflat dar n-a fost usor. Nici n-avea cum sa fie tainand cont de forta adversarilor. Si de asta data a fost unul rau care i-a coordonat pe negativi impotriva lui: mai intai a fost Conklin, apoi Abott, de asta data a venit randul lui Noah Vosen. Nimic nu l-a putut insa impiedica: s-a dus de la Paris la Tanger si de la Torino la Madrid pentru a-si gasi identitatea. Au fost urmariri pe case, cu motociclete, cu masini, prin multimi, ce sa mai,spectacol total.Si le-a avut alaturi pe ele: pe Nicky, careia "i-a fost greu la el" pentru ca au inflorit niscaiva sentimente care pot fi exploatate ulterior, si pe Pam Landy. pozitiva din CIA ca doar trebuie si cineva care sa caute dreptatea. Trilogia s-a terminat, franciza continua! Fain!
NaTyLuTz pe 22 Aprilie 2010 11:09
Un film de actiune foarte bun, plin de adrenalina, captivant, spectaculos si care reuseste sa fie cel putin la acelasi nivel cu primele 2, daca nu chiar mai bun. Are cam tot ce vrei de la un astfel de film. Le recomand pe toate 3 cu mare placere.
cosmin_kedii pe 09 Martie 2012 19:08
film mare. Poveste mare, dialog, suspans ,,fantastic ,,şi cascadorii uimitoare
zeki pe 02 Februarie 2011 13:13
un film foarte bun , toate partille sunt bune , mi-a placut , merita vazut ....
Demonized pe 15 Ianuarie 2011 01:21
super film de actiune :) trebuie vazut neaparat !!
Dar_kvampire pe 13 Ianuarie 2011 10:56
E chiar un film bun mai ales actorul chiar il prinde rolul bravo lui nota 10
Mozart pe 24 Martie 2010 15:50
bourne este cu cinci clase peste james bond...fara cuvinte!!!!
cestii pe 12 Octombrie 2005 09:34
dupa aparente bourne 3 pare a fi o capodopera incheind asfel in forta.mie mi-a placut mai mult partea a intai.dar daca partea a 3 va fi macar ca si partea a doua de buna cred ca va fi o bomba printre noi.
zeno.marin pe 16 Ianuarie 2011 14:57
Evitati cel mai prost film al lui Matt Damon
Traisem cu prejudecata - gresita din nefericire - ca unii actori joaca doar in filme bune.
Asta nu o sa-mi schimba parerea despre Matt Damon si nici statistica asocierii pe care tocmai am facut-o.
Fireste comunitatea campionilor Olimpiadei Speciale, va urmari cu sufletul la gura un film pe atat de spectaculos precum stelutele multicolore dupa o doza de aurolac.
Le recomand tratamente naturiste insotite de electrosocuri.
Inca ceva, kids: nu confundati succesul de box-office cu valoarea intrinseca a unei pelicule. In cazul asta rola de pelicula ar trebui schimbata cu o rola ceva mai... igienica.

VIBERS pe 23 septembrie 2012 00:09
Dupa avatarul tau inteleg de ce nu ti-a placut filmul.Tie iti plac filmele cu samurai zburatori filme care sunt bune pt copii de 10 -15 ani
VIBERS pe 26 ianuarie 2013 23:41
Ooooooooooooooooo usurel ma Marine sa nu-ti plezneasca vreo artera de atata desteptaciune.Nu ti-am vorbit deloc vulgar, nu stiu de unde ai scos-o pe asta, atat ca nu mi-a placut ca nu stii sa judeci intr-un mod obiectiv un film.Am inteles ca tie iti place un anumit gen de filme care si mie imi plac (The Talented Mr Ripley este un film intradevar de exceptie si mi-a placut foarte mult), dar asta nu inseamna ca nu ma pot uita si la alt gen de filme decat drame. Si apropo, ultima data am fost elev acum 12 ani.
Gio pe 04 Octombrie 2007 22:54
Fugiti cat puteti de acest film!!!!!! Jenant. Oribil. Strica ochii.
Medicate pe 24 septembrie 2009 13:54
PowerPuffGirls ti-l recomand ....
Mozart pe 9 iunie 2010 12:54
cate clase zici ca ai facut tu?
user-63b02ad8a0ee8 pe 11 Februarie 2023 02:11
Camera ăia care se mișcă în continuu.....zici că cel care filmează e in SEVRAJ....alchoolic,sau de alt fel...../ Deci , care e ideea cu cemera mișcată ? "E un stil de filmare" .....! Deci , e neinteresant cadrul sau jocul actorului , și atunci se recurge la acest artificiu ca să filmeze ceva interesant ??? Nașpa ☝️
contas pe 21 Ianuarie 2022 23:23
Bunicel filmul dar, după părerea mea, mai slab decât primele două. Am rămas surprins de Julia Stiles, eram obișnuit cu ea în comedii romantice cu liceeni. Totuși puțin exagerat în trucaje, cascadorii.
levy_nagy pe 18 Noiembrie 2019 19:56
Ala cu camera enervant rău, intr-adevar, in rest asa si asa
user-5d0291c37519a pe 13 Iunie 2019 21:26
film bun, dar te dor ochii de la atata mișcare a camerei, cred ca regizorul a pus un bolnav de parkinson sa filmeze!!!
carmen_angelus_romila pe 09 Septembrie 2018 10:54
In cel de-al treilea film al seriei, "Bourne"prin in valtoarea nemiloasa al evolutiei sale, pare sa gaseasca o parte raspunsurile la intrebarile ce-l macinau in privinta vietii sale invaluite intr-un necunoscut total intunecat.
AlexandruDragosStegaru pe 23 Ianuarie 2016 18:36
The Bourne Ultimatum
klute pe 04 Ianuarie 2016 18:35
Un film de acțiune reușit, în care Matt Damon este cît se poate de convingător.
andystarx pe 05 Decembrie 2015 18:09
Actiune si mister la fel ca in primele 2 parti !Un Matt Damon care isi joaca foarte bine rolul,si un scenariu pe masura !Il recomand tuturor !