Păreri The Boss of It All

(2006)

Șeful șefilor

Pitbull pe 13 Decembrie 2010 03:06
O comedie experimentală deconstructivistă, straniu-incitantă
O comedie experimentală deconstructivistă, straniu-incitantă - Direktoren for det hele
Ani de zile m-am întrebat cum s-ar putea imagina o "convenţie cinematografică" a falsităţii acceptate, de tipul celebrelor "convenţii teatrale" (scenă, decoruri mai mult sau mai puţin schematice, obiecte imaginare, costume uneori anacronice, relaţii live cu publicul). Am primit unele răspunsuri de la Fellini (butaforia ostentativă din Casanova şi, mai ales, E la nave va, unde la un moment dat camera trece peste tot decorul hidraulic al vaporului şi echipa care-l filmează), de la Koncealovski (prezenţe similare ale echipei de filmare, în Romans o vliublionnik - Legenda îndrăgostiţilor), de la Pintilie (translaţia de acelaşi tip, cam gratuită, în finalul lui De ce trag clopotele, Mitică?), de la Mel Brooks (mai ales în High Anxiety, cu macluhanienele sale motive de tip… citeşte

BaetuAndrei pe 08 Aprilie 2011 18:58
Festivalul internaţional de film din San Sebastian (2006) - Cel mai bun film , nominalizat: Lars von Trier
morphine33 pe 03 Noiembrie 2009 16:55
Bine macar ca l-ati vazut. Eu am incercat de 2 ori dum, la 3 si la 5 dar cinema-ul Glendale Studio era inchis si niciun anunt.Tipic nu?
dragos2712 pe 26 Iulie 2009 23:44
F F F prost
Este cel mai naspa film care l-am vazut vreodata! Nu razi deloc la el! Am luat si teapa ca l-am vazut la cinema! Nu era de mirare ca erau vreo 5 oameni in sala de cinema! Unii au plecat dupa 15 min din sala. Imi venea si mie sa plec ... dar am stat pana la final ... si rau am facut! Credeti-ma chiar va pierdeti timpul cu asa film!
Valerian pe 17 Ianuarie 2008 14:00
Foarte slab. Pur si simplu nu te face sa razi. Si nici nu este inteligent! Automavision este o mizerie. Sunt sigur ca nu o sa mai aud de asa ceva intr-un film pentru marele ecran.