Păreri The Borgias

(2011)

Familia Borgia

NoxLamia pe 12 Aprilie 2011 18:47
De ce nu pot bifa "vazut"sau "favorit" inca?am vazut deja primele trei episoade si e excelent!
circarul pe 25 iunie 2011 14:35
cand ai vazut primele 3 episoade dak aseara a avut premiera :-?
Alina B pe 4 iulie 2011 12:44
da, chiar! ce enervant!! &-))
girlprinceton pe 23 Iunie 2011 17:35
Un serial fascinant despre crestinism,dragoste, razboi toate imbinandu-se intr-un mod exceptional.Merita vazut!!
niico pe 11 ianuarie 2012 16:42
as dori sa stiu cum pot vedea acest film ?
janinatr12 pe 23 Mai 2013 17:54
Obligatoriu de vazut!
Ceva minusuri:
Dupa cum mai spunea care pe aici, din punct de vedere istoric ... 'total disaster': Exterioarele mai slabute decat eram obisnuita la productiile HBO.
Plusuri:
Jeremy Irons este monumental; asemeni actorii tineri Holliday Grainger (Lucrezia) si Francois Arnaud (Cesare)
Costumele si interioarele deasemenea sunt fabuloase
In total, eu cred ca este un 'must see'
De abia astept sezonul 3

pst35 pe 17 mai 2014 23:45
Sean Harris (Micheletto) nu ti-a placut cum a jucat ?
Iulix_73 pe 21 septembrie 2015 11:00
" ... din punct de vedere istoric ... total disaster . " Ori nu ai vazut serialul ori nu cunosti istoria ! Consider ca scenariul contine date istorice , cel putin asa cum au fost lasate de istorici , intr-o porportie de 80-90 % ! Daca tu ai alta parere , te rog sa o sustii !
Marie_Antoinette pe 23 Martie 2013 17:43
foarte bun
Cesare, Lucrezia...copiii astia au jucat extraordinar. Irons ca intotdeauna un super actor. nu ezit sa vad un film in care e distribuit el.
anodomini pe 06 August 2011 17:15
unul din cele mai tari seriale
trebuie vazut...e genial..si CESARE e la fel de genial:)) unul dintre serialele bune de pe piata...
blackblood pe 26 Aprilie 2011 23:05
hehe, am duce cu gandul la seria de jocuri Assassin's Creed:).Must see it:p
Ultimul_Mohican pe 09 Martie 2012 00:54
Intens.
Un serial intens, plin de intriga, pasiune, tradare si crima. Costumele sunt pur si simplu superbe iar actori sunt pe masura.
xerses pe 08 Februarie 2012 10:20
Un serial captivant pe care ma bucur ca am ocazia sa-l urmaresc.
B.T.-man pe 04 August 2011 21:16
Foarte bun filmul cu o intriga care respecta mare masura istoria
ScorpyaCristina pe 22 Iunie 2013 23:23
The Borgias, M*A*S*H* Dallas & Dallas 2012... preferatele mele !
In ceea ce priveste "The Borgias" 10/10, chiar daca nu respecta istoria in totalitate, ramane ceea ce eu pot numi "Capodopera". Respect pentru intreaga distributie! Sunt ani de zile de cand n-am mai vazut o asa distributie la superlativ. Chimia intre actori.... exceptionala!

Dacianus pe 25 Mai 2013 13:05
Seria intai e de 8, a doua deja de 9, aproape ca as putea spune la seria a treia ca devine de zece, daca nu ar fi totusi decorul minimalist si locatiile falsificate. Ca si joc actoricesc si actiune e tare bun, doar faptul ca nu au reusit sa reproduca nici macar vag Italia medievala, ii trage in jos.
ancutza200 pe 13 iulie 2013 22:26
serialul asta este cred ca cel mai bun serial istoric pe care l-am vazut si imi pare sincer rau ca au putut sa aiba tupeu sa nu mai faca sezonul 4 ,imi pare rau ,daca ei cred ca un film de 2 ore o sa inlocuiasca maxim 2 seazoane se inseala si sa nu exagerez macar inca unul ,pacat..intradevar banii ii macina datorita costumelor si in primul rand ca serial istoric ce nu prea are audienta,paaaacat! un SERIAL DE NOTA 10 ,iar Cesare un papusel de actor la fel si Lucrezia de Rodrigo nu mai zic :D
corle pe 18 Mai 2011 01:11
E cumva bazat pe cartea scrisa de Mario Puzo? Jeremy Irons e chiar un actor foarte bun.
cryvona pe 23 Iunie 2011 16:20
Serialul prezinta povestea celei mai infame familii din Spania.
Spre sfârșitul secolului al 15-lea, Borgias era una dintre cele mai înstărite familii din Europa. Când Rodrigo Borgia este ales papa, fiii săi: Cesar, Gioffre și Juan ajung in pozitii de putere, datorita tatalui lor, care aranjeaza casatorii avantajoase politic pentru ei. Nici fiica lui, Lucrezia nu scapă de un mariaj din interes, aceasta fiind obligată să-l ia de soț pe Giovanni Sforza, fiul preferat al unei familii aflate în opoziție cu clanul Borgias. În timp ce Rodrigo se bucură de avantajele pe care i le aduc aceste mariaje, copiii lui au numai de suferit.

nicoletamaria pe 24 Februarie 2011 12:03
Jeremy Irons un ACTOR printre actori.L-am vazut in citeva filme aparute in anii trecuti si intradevar,am avut ce vedea.Nici subiectul filmului nu-i de ici de colo.Astept sa vad acest film.
Mavros2020 pe 16 Ianuarie 2023 19:31
Nu e rau deloc, chiar dacà nu convine puristilor care vor istorie la milimetru. Cam in acelasi stil cu The Tudors si cu I Medici, mult mai bune decat niste chestii pseudoistorice gen Urzeala Tronurilor sau Vikingii.
user-63b2b36cc78dd pe 16 Ianuarie 2023 14:15
Un serial foarte bun de 9,iar Jeremy Irons e magistral
master_k23 pe 21 Septembrie 2021 17:53
Sezonul 4? A rămas în aer? S-a frânt exact ca o clădire bine construită, neterminată, apoi abandonată după o ceartă. Ce mai știți despre ecranizare?
user-5b86fef1b3b1b pe 29 August 2018 23:21
Recomand cu încredere acest serial! Nu va luați după tema religioasă, priviți și înțelegeți primul sezon și va asigur ca o sa va uitați și la următoarele sezoane pana o sa doriți sezonul 4!Nu prea fac recenzii dar chiar am recomandat părinților! Vizionare plăcută!!!
mechanic pe 19 Octombrie 2013 21:38
In primul rand imi place fiindca eroii serialului nu se comporta tocmai eroic; e greu sa te atasezi de personaje iar prezentarea lor nu e deloc indulcita cum am mai vazut noi. Modul familiei Borigia de a face politica e destul de simplist si nu trece mult pana cand inamicii incep sa cada ca mustele otraviti sau injunghiati.
Costumele, decorurile sunt extraordinare si in ce ma priveste principalul punct de atractie alaturi de Jeremy Irons.

cosmin_kedii pe 30 August 2013 09:58
Familia Borgia este o serie care face istorie , interesant , palpitant , și pur și simplu dezvăluie secretele marilor familii din secolului al XV-lea
Îmi place această serie cu decoratiuni sale , alegerea actorilor , atmosfera , istorie . senzualitatea personajelor feminine

AllyasD pe 06 Februarie 2013 23:30
Se pare ca va fi si un al 3-lea sezon !
Desi sper sa fie la fel de placut de vazut si fara personajul principal..

kakapo pe 09 Noiembrie 2012 13:39
...un serial extraordinar, o fictiune, ce incearca sa creioneze destinul unei familii ce a condus, manipulat si subjugat cele mai importante familii nobiliare ale Renasterii; o familie ce a scris o pagina sangeroasa de istorie, prin intrigi, crime, manipulare, inselatorie, bani...BORGIA...
CullenA pe 18 August 2012 17:35
Imi place mult serialul, costumele, actorii, mai ales Jeremy Irons si Holliday Grainger. Abia astept sezonul 3!
pisicuta1 pe 17 Iunie 2012 22:21
un
serial excelent bine jucat cu intrigi si cred merita vazut!
sabinalin pe 17 August 2011 19:33
Istorie pentru generatia MTV
Serialul e sprintar, ideal pentru zilele noastre. Jeremy Irons confirma, Holliday Grainger si Francois Arnaud fac fata cu brio unor roluri dificile. Urmeaza sezonul al doilea? Foarte probabil!
themarianest pe 28 Mai 2011 19:32
Super film
Primul sezon a fost superb. Cand incepe al doilea?
girlprinceton pe 23 iunie 2011 17:33
apare in 2012
cristdum pe 08 Februarie 2023 22:37
Pe site figurează acest film in derulare iar pe post continuă să ruleze filmul anterior cel de la ora 21.
poate remediati.
Astfel ca episodul 18 din serialul Borgia nu poate fi vizionat.

Mulțumim.

user-63b02ad8a0ee8 pe 02 Februarie 2023 22:18
Costume civile și militare puternic inspirate din desenele și picturile lui da Vinci, Luca Signorelli, Boticelli,Tiziano , Raffaello .........deci autentice ☝️. Mi-ar fi plăcut să văd câteva imagini de film statice , care să reproducă tablouri celebre. Lucreția Borgia s-ar fi potrivit pentru nudul lui Giorgione, Caterina Sforza pentru "Venus din Urbino" a lui Tiziano.....etc
Episodul 24 ...apare Ana Ularu...dar are ulgerele urâte, ca de capră..( oricum , nici fața nu e........) ....S-A TERMINAT DIFUZAREA serialului pe tvr 2...dar nu au ajuns la capătul seriei ....NASOL ☝️

blacksea_rider pe 17 Ianuarie 2023 22:47
Eram curios,Ana Ularu este top cast la cinemagia...IMDB,am derulat tot cast-ul,surpriza...era penultima...un episod...putina modestie !
ioanaa_ioana pe 11 Ianuarie 2023 07:34
Crearea religiilor ca si sisteme , au fost si sunt mijloace de supunere si excrocare. In prezent se numesc altfel.
Filmul este bun, ca si istorie, ca si interpretare.

Iulidesprefilme pe 11 Septembrie 2017 19:37
Un bun serial, bine regizat, bine jucat, cu subiect incitant despre o familie de...groază !
lenzexe pe 01 Iunie 2013 13:00
Din punct de vedere istoric arata doar cruzimea familiei Borgia si coruptia din papalitatea acelei perioade. In rest dupa cum spunea altcineva DEZASTRU - personaje care nu supravietuiesc in film, in realitate au supravietuit si dupa moartea papei si fiului sau - exemplu membrii familiei Sforza care sunt ucisi metodic in film (logica regizorului da batai de cap). Cred ca orice fan al serialului abia asteapta Finalul si moartea „eroilor„ Borgia :)) Sunt curios ce vor face regizorii cu della Rovere (care in realitate va deveni papa si va muri de sifilis).
ancutza200 pe 20 Martie 2013 21:13
super serial frate si mai sunt inca cateva care m-au uimit il ador :D e fantastic :X foarte trist dar fantastic :))
Kromatiq pe 12 Aprilie 2012 01:01
Borgias
Ezio Auditore da Firenze mai lipseste in acest serial :)
ancutza200 pe 20 martie 2013 21:14
mare dreptate ai :))))))
bellacorina pe 31 August 2011 20:32
Mi-a placut primul sezon il astept pe al doilea.Un serial bun
linuxist pe 02 Iunie 2011 00:46
un film bun
Serialul este destul de reusit din punctul de vedere artistic dar istoric este o catastrofa
Dar daca faci abstractie de ultima parte totul e ok

cosmin742000 pe 06 Septembrie 2015 10:32
Mai mult de 4 episoade nu am putut urmari din acest serial.Ca intre religie , credinta si biserica nu e nicio legatura o stiam si eu foarte bine , dar , pentru un oarecaere echilibru trebuia introdus macar un personaj credincios .Apoi eu sunt satul pana in gat de la coruptia de la noi , ca sa nu vad ca e vorba despre altceva in acet serial.Si nu in ultimmul rand alegerea actritei care o joaca pe lucrezia mi s-a parut foarte nepotrivita.
Dixyyy pe 11 Iulie 2011 21:53
:d
Este un serial minunat, care combina toate genurile intalnite vreodata ( cu exaceptia SF, Horor..).
Primul Sezon are doar 9 episoade sau mai urmeaza?...

Manusa pe 04 Iulie 2011 10:24
Este incredibil ce se intampla in acea perioada in Biserica. Modul in care isi castigau scaunul papal si ce faceau dupa.........crime, sex, tradari, asasini......Un serial foarte bun, chiar daca nu este genul meu l-am vazut pt ca este un srial foarte interesant si pe langa....istoric.
Marie_Antoinette pe 30 septembrie 2011 11:49
ai impresia ca acum s-ar intampla cumva altfel? sunt poate mult mai priceputi...si nu stie tot omul ce si cum.
wlad81 pe 27 Iunie 2011 21:23
beton
Salut , are tot ce vrei intriga, violenta ect. , foarte bun serialul , hbo isi arata clasa inca odata

bafta all

ps traiasca torentele :))

ady8386 pe 01 Mai 2011 13:19
merita vazut!!
un serial foarte bun ce merita vazut il urmaresc pe vplay, momentan sunt 5 episode.nu prea am vaut filme cu Jeremy Irons sa pot spune cum ie, dar in serialul asta ie Genial!! cred ca el face tot filmul parerea mea
s.carollina pe 26 iunie 2011 14:20
"cum ie" ? "ie genial" :))
anodomini pe 6 august 2011 17:13
"ie" tare =)))
claudelina pe 14 Iulie 2011 16:39
slab
De altfel ca si Roma,The Tudors.Filme cu efecte speciale frumoase,decoruri superbe,dar..scenariul lasa de dorit.
Prea mult sex...dar probabil astas e cere :-??

Originalu pe 17 iulie 2011 15:04
in comparatie cu Spartacus si Game of Thrones aici e putin sex :))
Dacianus pe 25 mai 2013 13:09
De fapt tocmai scenariul e excelent si locatiile fade. Intr-adevar, nu trebuie sa dai explicatii, incercarea ta de evaluare nu ne modifica noua impresia despre film, dar ne spune totul despre capacitatile tale analitice rudimentare. :D