Păreri The Aviator

(2004)

Aviatorul

andreiclawhammer pe 09 Martie 2007 03:29
Haideti ba fratilor,care s-a plictisit clar e un habarnist in istorie, vai si amar de voi... omu asta a fost un fel de Bill Gates la vremea lui,cel mai bogat om din lume,sa nu mai pomenim si de faptul ca poate era si cel mai excentric, cel mai rapid om de pe planeta,cel mai mare producator de filme...astea toate la vremea lui,cum dreaq sa te plictisesti cand vezi asa un film si cu asa actori,de Scorsese ce sa mai zic...Sa ii dea Dumnezeu sanatate si sa mai faca inca pe atatea filme cate a facut pana acum..
Lukandee pe 21 Martie 2010 12:17
Extraordinar
Aaaa...cel mai bun rol al lui Leonardo DiCaprio, fara indoiala.Joaca exceptional, divin. Aveam o mica retinere in a-l mentiona pe DiCaprio in categoria grea a actorilor, insa acum totul este clar si sigur. DiCaprio e foarte talentat. Si Blanchett la fel.
Imi place extrem de mult cum incepe si cum se termina filmul, sica in ciuda a ce s-a spus, si-anume ca filmul e inchis, circular, nu este. E o diferenta de sens in ceea ce priveste inceputul si finalul, deschis.
Si inca o chestie: ticurile si maniile lui Howard sunt extraordinar reproduse.
Dupa ce-am vazut filmul, tre' sa recunosc ca a surclasat vreo 2-3 productii cinematografice din top3 al celor mai faine filme pe care le-am vazut.

ciobotaru pe 11 Ianuarie 2010 20:09
10 x 10
unu din cele mai bune filme care le-am vazut in viata mea , m-a lasat fara cuvinte , martin scorsese a reusit prin acest film sa ma tavaleasca prin toate starile , leonardo incepe sa arate ca poate mult mai mult decat a aratat pana atunci
FAC O PLECACIUNE IN FATA LUI MARTIN SCORSESE SI IN FATA ECHIPEI CARE A LUCRAT LA ACEASTA OPERA DE ARTA

Matrix pe 27 Ianuarie 2005 20:02
Eu sper sa nu ia mai mult de un Oscar (pentru scenariu original).
Povestea e interesanta, daca a fost asa, dar filmul e departe de a fi o mare lovitura.
Oricat s-ar sforta Leo tot nu reuseste sa convinga. Cel mai tare m-a deranjat vocea de copil care nu se potriveste absolut deloc cu imaginea personajului spre finalul filmului.
Daca ati gustat Catch me if you can sigur o sa va placa si acesta.
Sunt mai moderat si nu-i dau decat trei stelute, atat merita dupa parerea mea.

cezarika21 pe 14 Martie 2016 18:25
O ambiție unică ce a stat la baza unei povești de succes
Ceea ce-l diferențiază pe Martin Scorsese de majoritatea regizorilor este talentul singular de a recrea atmosfera, de a reda o lume așa cum a fost, de a ne introduce pe noi, spectatorii, într-un univers diferit de cel în care ne aflăm în prezent. Fie că e vorba de ”Gangs of New York”, de ”Casino”, ”Raging Bull”, ”Goodfellas” sau ”Cape Fear” simți nu doar că vezi un film, ci că devii tu însuți un martor ocular al evenimentelor narate pe ecran.

”The Aviator” este povestea lui Howard Hughes, pionier al aviației, magnat al cinematografiei și unul dintre cei mai bogați oameni din lume, dar mai presus de toate este o poveste a ambiției de a avea succes și de a-și depăși propriile limite. Este, de asemenea, un omagiu adus Epocii de Aur a Hollywood-ului și pionierilor creației cinematografiei, nefiind omis nici eternul conflict între… citeşte

aad pe 21 Noiembrie 2010 22:09
urmaresc de ceva vreme drumul lui Leo DiCaprio si ma minunez pe zi ce trece.
In Acest film face un rol mare care il anunta pe marele actor care va fi peste ani.

Deyutza33 pe 5 decembrie 2011 17:04
te cred si eu il sustin de aici cu toata fam :D...il plac mult:*:*:X
Vegetarian pe 29 Noiembrie 2011 15:16
La cuvinte keie sau Taguri , sub Caseta tehnica a filmului apare scris si mostenire . Este un film potrivit si pt lista : Mosteniri neasteptate si aparent profitabile ?

. . . Din sinopsis si comentarii nu se intelege despre ce e vorba in filmu asta , cand se petrece actiunea si unde . Intelege doar ca : Anvergura proiectului este imensa .... actiunea este palpitanta .. . apare Leo DiCaprio in fesele goale ... Blanchett isi joaca rolul fenomenal .. DiCaprio are o prezenta scenica care isi lasa amprenta asupra celui care vizioneaza filmul si dupa vizionare . DiCaprio a inceput sa arate ca un actor complect ..... dicaprio se reinventeaza cu acest film f reusit si bine regizat . Foarte buna ecranizarea in regia lui Martin Scorsese .. . foarte bun filmul !!! merita vazut .. Nu e un film de arta. ..Un film slabut , pentru Scorsese , ma asteptam la mai mult .. Un film bun, insa… citeşte

Vegetarian pe 29 noiembrie 2011 15:21
Cand viata iti dai lamai faci limonada , iar cand viata iti da portocale faci suc de portocale ..
Aeryn_Sun pe 17 iunie 2012 21:43
"give me the blue prints"
psihologu pe 19 August 2010 09:00
excelent...
Howard Hughes un om excentric, nonconformist, dispus la orice sacrificiu financiar pentru a-si pune in aplicare ideile si a atinge cu mana idealuri de neconceput pentru altii, reusind in aproape tot ceea ce isi propune datorita unei indrazneli iesite din comun, eroul este purtat in permanenta de hazard si de provocarile destinului de la extaz la agonie si inapoi, ajungand la manifestari specifice de nebunie datorita ideilor care ii fusesera inoculate in copilarie de catre mama sa cu privire la imposibilitatea de a gasi o solutie care sa te fereasca de contactarea oricarui microb sau oricarei maladii.
Un film de la care fiecare dintre noi ar avea ceva de invatat. Un film foarte bine regizat de catre genialul Martin Scorsese, excelent interpretat de catre Leonardo Di Caprio, Kate Beckinsale si Cate Blanchett, stralucitor la nivelul imaginilor si prezentand o atmosfera specifica… citeşte

sebyelton pe 12 iulie 2011 22:52
subscriu!
mjdiva pe 09 Ianuarie 2011 17:18
DiCaprio si-a interpretat rolul impecabil...
E un film pe care il recomand tuturor.

legolas05 pe 05 Ianuarie 2011 14:01
sincer acesta este un film foarte bun si merita vazut....il recomand cu placere
Vorador pe 12 August 2011 22:53
,,The way of the future''
Unii oameni viseaza viitorul,el l-a creat.

Este un film bun care nu plictiseste, dar ce nu mi-a placut a fost ca Scorsese nu a aratat mai clar ce s-a intamplat in continuare cu Howard Hughes,daca tot este un film biografic.O greseala de film mi se pare atunci cand Howard este grav ranit avand multe leziuni fizice, dar acestea nu se vad deloc pe corpul lui Dicaprio.
Daca vreti sa aflati mai multe despre Howard Hughes, puteti afla de pe wikipedia:

chetta pe 5 octombrie 2012 10:10
multumesc!
catasmile17 pe 02 Aprilie 2011 11:42
foarte bun filmul !!!!!!!!!
merita vazut !!!!!!!!!!!!!!!!

deea9595 pe 02 Septembrie 2010 18:01
un film senzational!!!
fiind printre cele mai bune ale lui DiCaprio care a facut un rol memorabil!
iar replica de la final a fost excelenta: ,,The Way Of The Future...,,

MNarcis pe 27 Noiembrie 2011 19:28
Un film bun, insa ma asteptam la mai mult......are unele momente care plictiseste, insa actorii joaca foarte bine!
C_999 pe 14 Martie 2010 14:29
M-a plictisit de moarte.Probabil ca nu-s asa cinefil fin ca si altii si n-am inteles intriga mestesugita. Daca eram fata probabil ca-i dadeam nota maxima pt. ca apare Leo in fesele goale
ionela_capraru pe 6 ianuarie 2014 02:31
Nu trebuie sa fii cinefil ca sa apreciezi arta.Tu mai bine ramai la "Acces din rect " si la comediile proaste.
C_999 pe 7 ianuarie 2014 00:29
Rog sa comentezi filmele daca doresti, nu parerea mea, ca asa si eu as putea sa vorbesc despre tine cum iti place sa rumegi ARTistic lucerna dar n-ar avea legatura cu filmul
zakiller pe 26 Februarie 2005 14:30
Domle, filmu este foarte bun, as putea spune o capodopera, realizand f bine introducerea in anii 20 - 40. DiCaprio joaca fenomenal, spun asta nefiind printre preferaii mei.Cei ce i-au dat o stea sau doo, ar fi bine sa stea in banca lor daca nu se pricep la filme.
petancapompilia pe 24 August 2013 23:47
Chiar daca nu-mi place Di Caprio tr sa-i recunosc maiestria interpretativa din film, mai ales la nivelul mimicii, gesticii si atitudinilor constante care l-au facut sa creioneze un rol de compozitie. Citind apoi despre adevaratul H,Hughes cred ca si vocea il apropia de celebrul inventator atat de excentric. Un film cu momente derulate rapid in care tr sa tii pasul cu toate informatiile tehnice si cu momente in care tulburarile compulsiv-obsesive ale eroului parca nu se mai terminau. Mult suspans dar si multa adrenalina in scenariu. Am primit acum informatii interesante despre Katharine Hepburn si Ava Gardner, lucruri nestiute despre personalitatea lor. Un film de apreciat prin raportarea la realitatea vremii , la nivelul tehnicii mondiale si la spiritul american al libertatii de a face bani.
Iulidesprefilme pe 05 Februarie 2013 21:00
Pelicula redă povestea excentricului milionar Howard Hughes, care nu a fost străin de lumea Hollywoodului...
L-am revăzut...Doamne, m-a bulversat din nou...Am citit despre viața lui Hughes...aproape de necrezut...Dar când am revăzut și înțeles resorturile unei existențe atât de frământate...Am dat filmul înapoi...un geniu căzut în fel de fel de greșeli...un megaloman, un ahtiat de publicitate, un om care nu putea iubi, un maniac depresiv, dar un OM care a contribuit la evoluția aviației...în stilul său, în degringolada lui...Scorsese - un regizor genial, Di Caprio - un actor fantastic, de Oscar...Nimic nu e deplasat în această biografie filmată cu rigoare, realism, emoție...un film bulversant, bine făcut, bine jucat, bine, bine de tot și din toate...

Andrei.Ciprian pe 22 Ianuarie 2012 18:50
Nu e pentru oricine!
Filmul este foarte bun! Pentru cei care il considera un esec va reamintesc ca acest film este un fel de biografie a unui om Howard Hughes care la vremea lui a fost un fel de Bill Gates,sau un fel de Gigi Becali in Romania..Intradevar este un film care dureaza cam mult si sunt unele momente in care te plictisesti dar per total este un film foarte bine realizat,cu un scenariu bine conturat,pe mine unu m-a impresionat plus ca are si niste costume foarte frumoase foarte sugestive acelor ani.Di Caprio intra foarte bine in rol si face un joc actoricesc minunat,premiul Golden Globes si nominalizarea la Oscar nu sunt intamplatoare.
piranha pe 11 Noiembrie 2010 13:19
Pana sa vad acest film, nu mi-am inchipuit ca Leo di Caprio chiar este un actor foarte bun!
cetateanu pe 12 Octombrie 2010 13:18
Foarte buna ecranizarea in regia lui Martin Scorsese si filmul in care Leonardo DiCaprio a inceput sa arate ca un actor complect nu doar unul cu o fata frumoasa de copil ca pana la acest film.
IchiroHideaki pe 23 Iulie 2010 23:48
O adevarata capodopera a lui Scorsese...si rolul lui Leo...pfff...omul asta devine o legenda a cinematografiei....deasemenea si rolul jucat de Cate Blanchett, este o actrita uimitoare...un film superb...a merita fiecare minut din cele 170...nu mai am cuvinte...un lucru este sigur...daca nu ai vazut filmul asta, ai trait degeaba...
naty`sweet pe 23 Septembrie 2006 11:52
Arunca`te nene si zi ca filmul e esec..a luat 5 oscaruri...ce`i drept..mi se cam inchideau ochii in timp ce ma uitam la film..nu te tine in suspans delok...dar cred ca Leo a jucat f. bine..cam atat am de zis..marog..de acord cu altii nu e un film excelent..dar cred ca decorurile sunt minunate chiar te fac sa te simti in acele vremuri..:D
Chris pe 20 Februarie 2005 01:29
The Aviator este o realzare deosebita in cinematografie. Anvergura proiectului este imensa. Chiar daca actiunea nu este in anumite locuri asa de palpitanta cum s-ar astepta unii, nu trebuie sa pierdem din vedere realizarile de editare, costume etc etc.
Blanchett isi joaca rolul fenomenal, iar DiCaprio are o prezenta scenica care isi lasa amprenta asupra celui care vizioneaza filmul si dupa vizionare.
The Aviator e favorit in sectiunea cel mai bun film, insa nu cred ca Scorsese are vreo sansa sa surclaseze pe Eastwood.

apartamentu104 pe 28 Ianuarie 2005 21:00
pot sa zic doar ca mi-a placut, desi faptul ca e inspirat dintr-un fapt real pe care il cunosteam destul de bine mi-a cam furat din placerea vizionarii acestui film...
oricum merita vazut

cristisd pe 23 Ianuarie 2005 02:09
foarte reusit filmul, aproape din toate punctele de vedere.trebuie sa admit ca pana si di caprio care nu este nici pe departe unul dintre favoritii mei are o prestatie foarte buna.este, cred, marele favorit la oscar de anu' asta pentru cel mai bun film...si cred ca si di caprio are sansele lui acolo...
danymury pe 08 Aprilie 2011 17:26
foarte tare filmu..Leonardo joaca foarte bine...actiunea, povestea mi-o placut ..foarte frumos
catalin pe 27 Februarie 2005 11:55
Un film slabut , pentru Scorsese , ma asteptam la mai mult , mai ales ca lansarea a fost facuta cu mult fast , sint sigur ca nu va fi marele castigator la premiile oscar .
Dragos.87 pe 06 Ianuarie 2023 00:23
Un film reușit al lui Scorsese, plin de entuziasm și multă adrenalină..tot decorul este fabulos, atât de bine realizat încât ai senzația că tu ca privitor ești acolo, în mijlocul poveștii..Leonardo Di Caprio are o prestație de mare clasă iar povestea e una care cu siguranță îți rămâne tipărită în minte mult timp după ce l-ai văzut, recomand cu încredere..!
sydflorin pe 02 Decembrie 2020 12:35
Tulburari de personalitate obsesiv compulsive
Nimeni nu a observat ca s-a vrut sa se scoata in evidenta boala pesonajului. si anume OCD-ul sau Tulburari obsesiv compulsive. Boala ce apare in urma traumelor din copilarie sau a abuzurilor care au anumite caracteristici ce iti afecteaza viata de adult fara sa stii ???? Asta este rezultatul unei societati sarace, bolnave si nu numai. Toti care aveti ticuri sau astfel de derapaje cautati despre TOC si vedeti cu ce va identificati si sa va reparati, Asta daca ati ajuns la maturitatea de va putea recunoste ce e gresit si in neregula cu voi. Eu sunt 80 % din ce ati vazut in film dar am descoperit asta doar dupa 30 de ani cu ajutorul unui psihoterapeut. Va dioresc sanatate mintala curata :)
carmen_angelus_romila pe 26 August 2020 11:24
Un veritabil exponent al cinematografiei americane, care reuseste sa captiveze pe toate planurile, si nu intamplator, premiile binemeritate, se datoreaza distributiei bine alese, in care, straluceste cu dezinvoltura, inegalabilul Leonardo DiCaprio.
MariusCiprian87 pe 13 August 2019 11:31
Un film pentru care îți trebuie ceva timp la dispoziție și pregătit cu multă răbdare pentru a primi așa cum trebuie momentele bune sau unele chiar foarte bune ale filmului și cam atât, e ca la pescuit... :) ! Cât despre regie si scenariu, Scorsese sa bazat pe un singur "lucru", LEONARDO DI CAPRIO, deja o legendă in viață a cinematografiei mondiale, omul ăsta sa nascut pentru a fi actor, ca si in mupte alte filme, in Aviatorul joacă magistral , are un dar divin, e ceva genetic la băiatul ăsta ! Cu siguranță însă multi dintre voi nu au rezistat pana la finalul celor aproape 3 ore... decât dacă ști cine a fost Howard Hughes și dacă ești interesat de tipologia, nebunia, si gandurile Mărețe ale unor filantropi și personalități care au avut un rol cat de mic la schimbarea lumii in care traim, un fel de Elon Musk, Mark Zuckerberg... al zilelor noastre !
ioanaa_ioana pe 08 August 2019 18:24
L-am vazut pe jumatate n-am avut rabdare sa-l vad pana la capat. N-as putea sa spun cam ce nu mi-a placut dar am sa incerc. Di Caprio are o figura usor feminina ori in rolul acesta ar fi trebuit distribuit un alt gen de personaj. Lucrurile in film curg cu incetinitorul fara dinamica. In fine , ii lipseste ceva, probabil tempo-ul filmelor mai noi. Culorile verzi albastre,tari, obosesc ochiul (s-au dorit a fi de epoca) . Nu mi-a placut. Ceva nu se leaga sau se leaga prea tarziu. Nota 5.
mladitza pe 03 August 2018 23:57
aproape de 10
Filmul este excelent regizat (mana lui Scorsese!), iar Leonardo DiCaprio este magnific in rolul ciudatului, excentricului, dar formidabil de inteligent si creativ, Howard Hughes.
DiCaprio a excelat in redarea celor doua componente caracteristice aviatorului-inginer Hughes, geniul si paranoia. Mimica, gesturile, privirile, dictia... desavarsit acting! E foarte greu sa "redai" nebunia unui personaj atat de puternic cum a fost Howard Hughes. Si ceilalti actori au jucat extraordinar, dar oricat de mult mi-ar placea Cate Blanchet si personajul pe care ea l-a interpretat (Katherine Hepburn), adevarul e ca filmul graviteaza in jurul lui Leonardo Di Caprio. Foarte, foarte tare este insa si scena de la proces, confruntarea dintre Howard si senator (Alan Alda, impecabil in rol secundar!). Si, da, sigur mi-au placut Avioanele! Nota 9,95! :)

mari56x pe 23 Februarie 2015 10:46
Daca ar fi sa ne facem fiecare lista de 100 de filme ce trebuie vazute in aceasta viata... Asta ar fi in top 20 la mine. Super reusit filmul.
SANDA45 pe 05 Aprilie 2014 12:08
Filmul e destul de bun, plictisitor pe alocuri, per total nota 8 si merita vazut.
turtles pe 11 Martie 2014 00:39
9 dar nu obligatoriu de vazut
Si pe mine m-a plictisit , pe-alocuri, dar am vrut sa vad pana la final prestatia lui dicaprio si nu am regretat. Intr-adevar, o interpretare desavarsita, mai ales la capitolul ticuri si manii. In prim-planurile acelea emana talent actoricesc prin fiecare por !
iulian94 pe 10 Martie 2014 15:22
Un film foarte bun cu o poveste adevarata in care Leonardo DiCaprio interpreteaza foarte bine rolul unui excentric aviator si producator de filme.
pisicuta1 pe 29 Ianuarie 2014 22:32
un film foarte bun ,merita vazut bine jucat!
............

DiCaprio21 pe 27 Ianuarie 2014 18:13
foarte bun filmul, leonardo DiCaprio interpreteaza un rol de zile mari, iar povestea filmului ne arata ca oricand visele pot deveni realitate ! merita vazut
pst35 pe 15 Noiembrie 2013 22:11
Un Di Caprio de milioane...chiar nu mi-am dat seama de cele doua ore si cinzeci de minute ale filmului...
Dar_kvampire pe 27 Septembrie 2013 18:40
NR.1
Leonardo DiCaprio a jucat ca un adevarat profesionit,Martin Scorsese un regizor de molioane.Cum sa nu iasa asa un film?.Cum sa nu va placa?
vladimir84 pe 28 Iulie 2013 11:22
Pe mine nu m-a plictisit deloc ,dimpotriva am fost fascinat de maiestria realizarii acestui film.
Decibalus pe 21 Iulie 2013 16:08
de vazut
un film placut. bine realizat. imposibil sa te plictisesti in timp ce-l vizionezi. jos palaria pt rolul interpretat de leonardo dicaprio!!
Ghemot pe 11 Decembrie 2012 01:17
Capodoperă!
Când arta cinematografică depășește sferele realului, apare o altă culme.
Filmele de Oscar de obicei, cele cu Leonardo di Caprio în general, și „The Aviator” în special, ridică cinematografia la un nivel cu greu de atins...

Srdjan pe 16 Septembrie 2012 19:53
Un film care nu prea a fost pe placul meu cam plictisitor, nu inteleg de ce are 11 nominalizari la Oscar (sau cate o avea ). Vad ca la majoritatea de pe aici le-a placut filmu`, pe mine nu m-a impresionat asa de mult
deadlord pe 04 Septembrie 2012 16:35
Un film biografic superb. Foarte bine realizat. Merita vazut.
lili22 pe 14 Martie 2016 10:56
asa si asa
Filmul merita vazut , dar Scorsese a facut si filme mai bune.Actorii joaca bine, mai ales Di Caprio si Blanchett.
MariaVilla pe 07 Ianuarie 2016 00:44
Nu am putut rezista pana la final!
Nu-mi place sa fac asta, ba chiar urasc abandonul unui film! Insa, intamplarile iau curs atat de greu incat chiar n-am mai putut avea rabdare! Pana la jumatatea filmului, sincer, pe mine nu m-a impresionat!
andystarx pe 16 Aprilie 2015 23:29
7/10
Un film bunicel ,dar nu pe gustul meu,cu toate ca sunt mare fan DI Caprio,aveam asteptari mult mai mari ! Distributie buna,regizor de senzatie,dar eu il vad unul din cele mai slabe filme ale lui Di caprio !