Păreri The Adventures of Tintin

(2011)

Aventurile lui Tintin: Secretul Licornului

legolas05 pe 04 Martie 2011 17:06
mie mi'a placut foarte mult aceasta animatie,deabia astept si continuarea
Hannibal88 pe 10 Iunie 2011 16:32
Exceptional
Personajul Tintin s-a "nascut" la 10 Ianuarie 1929,creatorul sau fiind Herge [ Georges Prosper Remi ( 1907-1983 ) ]
Tintin este prezent in exact 23 de carti si al 24-lea fiind neterminat dar publicat postum.
Prima carte se numeste "Tintin in the Land of the Soviets" ( 1930 ), iar ultima carte se numeste "Tintin and Alph-Art" ( 1986 )
"The Adventures of Tintin: Secret of the Unicorn ( 2011 ), regizat si produs de Steven Spielberg, in colaborare cu Peter Jackson, se bazeaza pe cartea cu numarul 11 numita " The Secret of the Unicorn" ( 1943 ).
Este primul film animat si/sau 3D regizat si/sau produs de Steven Spielberg.
Mai are in calcul ecranizarea cartii nr. 14 numita "Prisoners of the Sun" ( 1949 ), dar este in stadiu de proiect.
Sa speram ca filmul acesta nu va dezamagi cartea, dar mai ales fani lui Tintin, fani lui Spielberg, sau fani genului ( desi… citeşte

Pitbull pe 22 Octombrie 2011 08:31
"The Adventures of Tintin" - cronica filmului
"The Adventures of Tintin" - O revenire parţială
Vraja s-a dus, rămâne spectacolul

Un subiect care mă preocupă de câţiva ani (de când, prin forţa împrejurărilor, a fost inevitabil să ajungă în atenţia noastră, a tuturor celor preocupaţi de cinema) este acela al perisabilităţii creative a regisorilor de film - şi nu e vorba doar de simpla "îmbătrânire" remarcată şi în alte discipline artistice. E firesc ca toţi marii clasici să "obosească" odată cu înaintarea în vârstă. Lăsând la o parte cazurile particulare unor Orson Welles sau François Truffaut, celebri inclusiv prin faptul că nu şi-au mai egalat niciodată capodopera de debut (dar, ulterior, au avut totuşi o carieră măcar oscilantă, conţinând şi filme slabe, dar şi altele cât se poate de onorabile), sau exemplul lui Chaplin, pe care în mare parte l-a "asasinat"… citeşte

mongolarix pe 27 Octombrie 2011 00:03
Nota 8
Steven Spielberg isi pune amprenta si pe Filme de animatie,Dupa cateva minute bune de urmarit din film iti aduci aminte ca te uiti la o animatie si nu la un film real ,animatia este aproape de realitate ,felicitari domnului Spilberg pt. infatisarea Realista a Personajelor ,o ad\ventura plina de suspans si umor ,thumbs up!
futurist pe 24 noiembrie 2011 21:48
Foarte buna animatia , de vazul la 3D!
cezarika21 pe 01 Decembrie 2015 17:17
Reînvierea poveștilor copilăriei
După ce începuse să se plafoneze la începutul anilor 2000 în filme tot mai plate și mai plicticoase, regizorul Steven Spielberg revine în forță la conducerea unui film de animație ce aduce pe marele ecran aventurile serializate ale micului jurnalist belgian Tintin. Revenirea este de bun augur pentru că ”The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn” produce aceeași bucurie savuroasă pe care o trezeau în copilărie citirea benzilor desenate și apoi urmărirea serialelor de desene animate.

Scenariul combină aventurile prezentate în mai multe cărți, introducându-i pe spectatori (mici sau mari) într-o lume magică a aventurii. Astfel, după ce achiziționează macheta unei corăbii ce a călătorit pe mările lumii în secolul al XVII-lea, micul Tintin, inteligent și pasionat, descoperă o enigmă și pornește astfel într-o călătorie… citeşte

nyuszi pe 28 Octombrie 2011 00:38
Cand eram mica volumul meu preferat din "Tintin" a fost asta, cu Unicornul. Deci mi-a fost cam teama sa vad filmul! Si intr-adevar, multe lucruri sunt diferite, si s-au adaugat o multime de scene de actiune care in benzile desenate ori nu apar, ori sunt mai subtile, dar totusi trebuie sa recunosc ca mi-a placut foarte mult filmul!

Vizual e fantastic! Daca personajele nu ar fi stilizate sa semene cu cele originale, as putea sa jur ca sunt de fapt actori reali. De obicei animatille astea lasa de dorit si personajele umane se misca ca niste papusi umplute cu calti, dar aici nu! Excelenta realizarea. Iar "peisajele" sunt superbe!

Muzica e si ea geniala. Foarte "Indiana Jones", dar se potriveste atat cu povestea cat cu "stilul" lui Williams, deci e okay. Abia astept sa iasa coloana sonora pe CD!

Mi-a placut si referinta (nu foarte ascunsa) la "Doctor… citeşte

Vorador pe 26 Februarie 2012 18:56
Best Animated Film of 2011!
Rusine academiei americane de film pentru ca nici macar nu au nominalizat la Oscar cea mai buna animatie a anului vazuta de mine.Este cu mult peste Puss in Boots sau alte animatii care sunt nominalizate acolo.
AeroX pe 15 Noiembrie 2011 23:55
Hai sa mai bem o data si inca o data, ah, iar, si ce daca! Le rezolvam noi pe toate, caci aventura nu are loc cand suntem treji!
O sa stau si eu putin sa comentez degeaba cateva randuri bune de chestii irelevante, fara legatura cu filmul, cum face Pitbull(dar cica asa se "face" cronicile de la critici calificati :D... in a plictisi teribil pe cei care citesc) in prima jumatate a cronicii, doar ca sa scrie impresionant de mult pe langa utilizatorii de rand ai Cinemagia, doar ca eu o sa fac altceva.

O sa-mi marturisesc nemultumirea fata de lipsa curateniei serioase de la Samsung I-MAX, din incinta AFI.
Nu-mi vine sa cred ca gasesti cu greu un rand unde sa nu-ti lipesti incaltamintea de podea, fiind un fel de super-glue din cauza sucurilor varsate pe acolo. Astia chiar n-au vreodata timp de facut curatenie adevarata? Rezervarea locurilor anticipat e acum aproape inutila. Fireste, nu-s la fel de troglodit ca unii sa scad nota filmului pentru un motiv ca asta.

Tintin e cea mai buna… citeşte

Qube86 pe 17 aprilie 2012 17:48
AeroX, de cele mai multe ori nu sunt de acord cu tine in ceea ce priveste filmele...Gusturi diferite...Probabil ca tu intelegi mai bine lumea asta...Eu ma consider amator dar imi apreciez totusi parerea cu mult mai mult decat pe cea a unui profesionist...Sunt subiectiv...dar...tre' sa recunosc omule...cand te sincronizezi cu parerile mele, o faci in stil mare...10+ pentru commentul tau...Iti impartasesc parerea...
alexcoj93 pe 14 Ianuarie 2012 19:18
Foarte bun. Cred ca este cea mai buna animatie a anului. Pacat ca are doar o nominalizare la Globul de Aur merita mai mult dupa parerea mea
AeroX pe 16 ianuarie 2012 14:55
L-a si castigat, globul. Da, pai eu sper ca va castiga si Oscarul la sfarsitul lui februarie. Chiar n-am nicio indoiala ca e cea mai buna animatiei a anului.
okila pe 31 Octombrie 2011 22:59
Neasteptat de bun si de captivant, il recomand tuturor.
Theodor2011 pe 06 Ianuarie 2013 09:27
Mana poate celui mai bun regizor din toate timpurile se vede pana si intr-un film de animatie foarte bun. The Adventures of Tintin se aseamana pastrand proportile compartiei cu prima parte a seriei Pirates Of The Caribbean (The Curse Of The Black Pearl-2003) aceleas incrediente: Aventura cu umor pe alocuri, mari, corabii, pirati, comori, blestem, bautura etc. Finalul filmului lasa loc de o continuare
piticot89 pe 24 Octombrie 2011 13:34
va fi o adevarat aventura datorita lui Steven Spielberg si lui Peter Jackson, unii dintre cei mai buni regizori. Sigur merita vazut.
Mariusrap91 pe 05 Ianuarie 2011 03:05
???
Pai cum vine asta?? in USA apare abia pe 23/12/2011 si in Romania pe 28.10.2011. tare n-am ce zice :))
legolas05 pe 26 iulie 2011 21:50
nu numai la noi se lanseaza pa acesta data,dak vrei uite aici http://www.imdb.com/title/tt0983193/releaseinfo
andyy pe 05 Martie 2012 00:22
Excelent film! Aventura 100%, te tine cu sufletul la gura in permanenta, actiunea se desfasoara cu o viteza fantastica. O animatie impecabil realizata! Merita vazut!
Octaz pe 01 Noiembrie 2011 22:47
Al cincelea film vazut in 3D, sper sa tin sirul. Ok, sa nu uitam ca Tintin este unul dintre cele mai semnificative personaje care a contribuit la o copilarie frumoasa a parintilor sau chiar a bunicilor nostri. De aceea am fost ferm convnins, ca si noul Tintin al vremurilor noastre creat de Steven Spielberg, nu va dezamagi, ba din contra o sa aiba un efect pozitiv asupra multora. Mentionez ca astept lansarea acestul film de foarte multa vreme, pus pe fapte si menit sa il vad neaparat in 3D, am reusit iata sa il vizionez chiar la cateva zile dupa lansare.... La ce sa va asteptati? Pai ce sa asteptam de la Steven Spielberg? Decat ceva genial si bine pus la punct. Spielberg reuseste sa regizeze totul astfel incat sa nu iti dai seama de ce va urma , ba chiar sa iti starneasca curiozitatea si mai tare. Tintin este foarte carismatic, alaturi de catelusul lui Snowy care by the way este extrem de… citeşte
happy_happylik pe 01 Martie 2012 18:55
Aventuri
Subscriu si eu celor care descriu aceasta animatie ca fiind cea mai buna animatie a anului...amintiri din copilarie, aventura, comedie. Arthur Cristmas il urmeaza descrescator!
Sorin87 pe 03 Martie 2012 11:54
The Adventures of Tintin
Ma mir de ce sunt capabili sa realizeze cu tehnologia in ziua de azi,Steven Spilberg se distreaza de minune cu personajele si lumea lui Tin Tin in Formatul 3D,amuzant,aventuros,atmosferic,realistic stilizat,memorabil,numai laude si astept cu nerabdare sa vad Tin Tin 2.Nota 10
aishe pe 13 Iulie 2011 12:38
Super, e exact de ziua mea! :)
@Mariusrap91 - nici eu n-as crede, dar asa scrie peste tot. Acum ramane de vazut.

Flangea007 pe 19 Februarie 2013 19:48
Este una dintre cele mai bune animatii vazute de mine.M-a impresionat foarte mult formatul realistic in 3D.Steven Spilberg a facut o treaba excelenta cu acest film.Sper sa faca si o continuare...
Qube86 pe 17 Aprilie 2012 19:25
''Well...this is a fine movie !''
''The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn'', este una dintre cele mai bune animatii pe care le-am vizionat pana acum !
Mi-a placut la nebunie !
Aceasta poveste vintage, m-a cucerit din primele momente...
Pelicula este inspirata de o serie de benzi desenate ale artistului belgian Herge (Georges Prosper Remi), care s-au bucurat de mare succes...
Curios din fire, imbracat ca un licean interbelic, cu o figura extrem de amuzanta si mereu insotit de haiosul sau caine Snowy, Tintin a incantat copiii secolului al XX-lea cu aventurile sale...
Mie unul, a reusit sa-mi marcheze copilaria si acum vazand aceasta adaptare 3D made by Steven Spielberg & Peter Jackson (doua persoane ale caror fan declarat sunt), nu pot decat sa aplaud mut de uimire pentru capodopera animata iesita din mainile lor !
Am vazut ca multi s-au grabit sa-l compare pe Tintin cu… citeşte

imoral pe 22 Februarie 2012 17:09
Un film animat pt toata familia si toate genurile de oameni plin de aventura si suspans chiar daca a fost animat a fost mult peste asteptarile mele Bravo producatorilor
Razel pe 04 Ianuarie 2012 18:40
Frumoasa poveste!
Acest film mi se pare destul de interesant !Toata povestea cu corabia mi se pare uimitoare! Mi s-a parut putin ciudata faza cu Tintin cand era pe vas si toti cu mitrariele si pusti iar el doar cu un pistol dar cu toate astea nu era deloc impuscat dar el impusca chiar bine:)) (sau.. poate era mai smecher Tintin:D)In rest filmul mi s-a parut foarte tare ;)
A fost foarte multa actiune si impuscaturi + bataie ( cum imi place mie >:) ) a fost si un pic de suspans si uneori a fost comedia foarte misto!
Va recomand sa urmariti filmul!

voodoo_05 pe 17 Decembrie 2011 19:57
foarte faina aceasta animatie,merita vazuta la cinema in 3d
DragonMaster pe 22 Februarie 2012 12:53
Este una din cele mai bune animati facute anul trecut iar Steven Spielberg nu dezamageste nici de aceasta data.Aceasta animatie are de toate,aventura,actiune si are unele faze destul de comice.Nota oferita acestui film este 8 si il recomand tuturor care nu au reusit sa il vada.
xerses pe 21 Noiembrie 2011 14:52
Desi nu mi-a placut modul cum erau animate personajele,povestea este frumoasa si in unele cadre, uitai ca privesti totusi un film animat.
ciobotaru pe 29 Octombrie 2011 19:36
Asteptat de mine mai ceva ca Avatarul lui Cameron , Tintin m-a dezamagit , se cunoaste ca e realizat la cele mai inalte standarde ale tehnologiei actuale, totul pare real , pana si ceafa capitanului Haddock, pare incredibil de reala, plina de firisoare de par carliotate si albe, asta numai asa ca sa va dati seama la ce nivel este lucrat filmul. Dar tocmai ca au ales sa-l faca in genul asta, valoarea lui scade. Daca ar fi fost realizat clasic , adica cu actori reali in decoruri reale ar fi fost mult mai bun.
crysty_doom pe 21 Octombrie 2011 11:38
in ultimu timp au aparu multe animatii unele bune si altele care au dezamagit..
captain pe 22 Februarie 2011 21:10
interesanta descrierea filmului....pacat ca nu are un trailer...astept sa apara
africanus pe 26 Iulie 2011 09:51
Super
Inca un film sau animatie ce o fi..., de aventuri, imi plac genurile acestea destul de mult, te fac sa evadezi cumva din lumea asta si sa descoperi senzationalul, astept sa il vizionez.
TitoJacksana pe 30 Iulie 2022 04:41
Singurul film de animatie regizat de Steven Spielberg. Pe mine nu prea m-a prins dar îl recomand copiilor, 7/10
user-5b2e777f8bb7a pe 31 Decembrie 2019 23:43
Un film animat de nota 10+ ! Personal, cred că astfel de animații trebuie mult mai mult investit, tot înainte!
Iulidesprefilme pe 25 Martie 2019 20:45
Captivante, antrenante mi se par în acest film inedit cele câteva scene / momente de parodiere a unor fragmente din pelicule marca Spielberg (în special din Indiana Jones...) sau / și a altor realizatori pasionați de aventură, pirați, comori (subiect de altfel deloc nou...). Din rețetă nu lipsește lupta acerbă dintre bine și rău, cu triumful binelui în final, cum stă bine unei povești depănată în copilărie...Animația originală, iureșul cu care se desfășoară întreaga acțiune, captează atenția spectatorului până în ultima clipă...
balta67verde pe 17 Aprilie 2017 09:31
Mi-au placut foarte mult revistele, cand eram copil. A iesit un film excelent.
roberta_dan pe 17 Septembrie 2016 19:38
Plictisitor
Cel si cel mai plictisitor film/desen pe care l-am vazut vreo- data
yo_dominic pe 01 Decembrie 2015 21:07
AM DAT NOTA 10
un film care mi-a depasit asteptarile, foarte foarte bun, cred ca e cea mai buna animatie vazuta de mine vreodata
diz3lgirl pe 01 Ianuarie 2015 17:41
draguta
draguta animatie, un film plin de aventura. merita vazut
Get0dac pe 17 Septembrie 2013 06:10
Foarte buna aceasta animatie...chiar ma gandeam ca daca s-ar fi facut un film clasic, cu un asemenea scenariu, iesea bestial. Parca il vad pe Harrison Ford, in rolul capitanului. In sfarsit....recomand, de vazut in familie. Distractie la maxim...Aventura...Tot ce vreti. Vizionare placuta.
vladimir84 pe 24 Iulie 2013 09:02
O capodopera realizata de un maestru. O animatie ce nu are nevoie de cuvinte. Sublim!
AnLucian pe 20 Iulie 2013 19:48
O animaţie bine realizată cu multă acţiune. Are momente amuzante, şi chiar te captivează, doar că eu nu mă dau în vânt după animaţii. Oricum, este un film foarte bun.
crysteamyhay pe 17 Iunie 2013 20:24
Asta e tintin adevarat nu tintin , tintin 2 alea is vrajeli pe langa asta :)
AndreBlack pe 08 Martie 2013 19:16
Aventurile lui Tintin
O animatie foarte buna pot zice . Mi-a placut foarte mult filmul , m-a tinut in suspans aproape pe tot parcursul filmului , efectele speciale sunt uimitoare iar cu 3D-ul le face si mai spectaculoase , o poveste cat de cat buna (se mai putea lucra la scenariu) iar regizorul Spielberg a facut o treaba exceptionala . Acest film trebuia sa ia premiul pentru cea mai buna animatie la Oscar sau cel putin o nominalizare , dar e bine si asa cu Globul de Aur . Filmul merita intr-adevar vazut , este o experienta vizuala uimitoare . Il recomand .
MrHolmes pe 30 Decembrie 2012 23:00
poate noile aventuri
Incomparabil mai bine realizat decat vechile animatii. Si destul de amuzant.
Mihai2508 pe 22 Decembrie 2012 17:28
Obligatoriu de vazut !!!
Un film ce merita laudat din plin, efectele speciale, sunt foarte bune, fiind realizat cu mare atentie, reusind sa creeze o lume interesanta. Povestea este una frumoasa, si reuseste sa te tina cu sufletul la gura pe durata intregului film, plin de aventura. Merita cu siguranta vizionat !
margott pe 11 Noiembrie 2012 19:04
Multa actiune in animatia asta, iar cele doua personaje Thomson si Thompson sunt cireasa de pe tort. Cum era de asteptat, va avea si un sequel : The Adventures of Tintin: Prisoners of the Sun, ce va aparea in 2013.
deadlord pe 06 Septembrie 2012 16:14
O animatie superba. Foarte bine realizata. Mie mi-a placu foarte mult.
Lucarelli pe 17 August 2012 12:27
3D, merita
Steven Spilberg imbina de minune benzile desenate cu tehnologia 3D.
Banana02 pe 15 August 2012 02:09
foarte bun felicitari pentru acest film multa aventura si suspans merita vazut :D
fleur_de_paris pe 19 Iulie 2012 12:24
Minunat filmul.
Merita vazut!
Nu m-am gandit ca va fi atat de bun!

28November pe 09 Iulie 2012 04:42
Banal!
The Adventures of Tintin : o aventura banala si previzibila pentru adulti. In schimb, recomand cu caldura persoanelor sub 12 ani.Vad ca majoritatea se plang ca n-a primit caruta de nominalizari la Oscar.Nu mai dau 2 bani pe premiile Oscar din 2007 cand porcaria de "No Country for Old Men" a castigat 4 premii dar de data asta le dau dreptate celor din juriu pentru pentru ca i-a dat o singura nominalizare acestui film.
O mai nimeresc si ei o data la 5 ani :))

mariri pe 21 Iunie 2012 15:03
Super tare, un film excelent. Mi-a placut foarte mult, plin de actiune, un film care te tine cu sufletul la gura in fiecare moment. Mi-a placut personajul principal Tintin pentru ca se descurca in situatiile cele mai neprevazute, foarte descurcaret si priceput la toate. Merita vazut !!!