Păreri The 13th Warrior

(1999)

Al 13-lea războinic

ALIN_CODRUT pe 25 Martie 2012 14:28
Este un film de o maxima intensitate, plin cu secvente de toate tipurile. Un film care, pe intreaga lui durata nu te lasa nici sa respiri. Merita vazut si revazut. Ii acord nota maxima si ii ofer si calificativul de " film favorit ".
Deceoare pe 9 februarie 2016 23:20
Nu am înţeles cum de existau canibali (şi parcă negri la piele) în nordul îngheţat al planetei pământ ? Nu am auzit până acum în istoria mondială că vikingii ar fi avut astfel de vecini .
Alex_Ridi_Don.Alejandro pe 19 martie 2024 14:45
Vezi-ti de comentariile tale si lasa-i pe altii in pace.
CRISTIAN_FLORIN pe 26 Septembrie 2012 19:26
Un alt film formidabil care evoca o alta perioada glorioasa a vikingilor si care merita pe deplin un calificativ maxim. Desi filmul are o orientare evidenta spre SF, eu sunt sigur ca vikingii i-ar fi putut zdrobi chiar si in realitate pe wendoli. Vikingii, un popor exceptional de oameni viteji, puternici si curajosi in fata mortii !...Vikingii ale caror mesaje traditionale, acele motto-uri dupa care si-au oranduit viata, sunt nemuritoare ! Iata doua dintre aceste asa numitele crezuri ale lor : " Grabeste-te sa iesi in intampinarea Mortii, altfel Locul iti va fi ocupat !..." iata si altul care poate ca este si mai sugestiv : " iata ca il vad pe tatal meu, pe mama, fratii si surorile cum ma cheama !... Iata ca vad Linia stramosilor mei pana la origini !...Iar eu ma alatur lor in Palatul din Walhalla, unde cei bravi traiesc vesnic !..." Oameni exceptionali cu care Istoria Mondiala s-a… citeşte
Deceoare pe 9 februarie 2016 23:12
Dar perioada glorioasă a dacilor , sau perioada glorioasă a românilor subjugaţi de comunismul sovietic ?
Alex_Ridi_Don.Alejandro pe 19 martie 2024 14:46
Vezi-ti de comentariile tale si lasa-i pe altii in pace
alex_il_fenomeno pe 07 August 2012 19:17
un film neasteptat de placut , o aventura excelenta in adevaratul sens al cuvantului . de asemenea , si unul dintre marile roluri facute de Antonio Banderas , care avea sa atinga niste standarde de mare actor , cu atat mai mult cu cat juca intr-o poveste atat de impresionanta , de placuta , desfasurata intr-un ritm alert si cu tot felul de situatii care te lasa fara cuvinte ! merita urmarit cu mare placere , si nu doar o data , deoarece mereu reuseste sa te binedispuna si sa te captiveze !
Cristi Weed pe 19 Mai 2008 22:43
Antonio Banderas este un super actor ! Acest film reprezinta un apogeu al carierei lui Banderas .... ! Cred ca este cel mai bun film al lui ! :-s
Deceoare pe 9 februarie 2016 23:40
După cum bănuiesc că aţi observat în SINOPSIS , numele rolului lui Banderas este Ahmad Ibn Fadlan . Fraierii care au făcut filmul l-au numit Ahmed ibn Fahdlan .
ciobotaru pe 26 Octombrie 2009 13:28
Fiind baiet paduri cutreieram
eram la bunici la tara , rupt de civilizatie , pierdut prin campia baraganului ,era o iarna grea ,din aceia cu bruma prin copaci albi asa cum azi nu mai e , mergeam incet pe soseaua inghetata sa nu alunec ,bucuros ca aveam mai multi bani in buzunar ca de obicei , ma gandeam la filmul Men in Black care il vazusem la cinema cu mult timp in urma , ce efecte incredibile , gandeam eu , la un moment dat cum priveam eu pe jos pe marcinea santurilor de langa sosea , o hartie mi-a atras atentia , era stransa ghemotoc , printre firele mai inalte de iarba inghetata si era diferita , diferita prin simplu fapt ca era o hartie din aceia lucioasa cum se gasesc numai la revistele scumpe , m-am oprit , am intins usor mana , putin amortita de frigul de afara , am apucat-o cu grija ca sa nu o rup ,era si ea putin inghetata , am desfacut-o ,un fotomodel statea intr-o pozitie provocatoare si ma privea… citeşte
bizonul pe 27 decembrie 2011 08:07
Frumos comentat, emotionant. Cu respect.
sarge pe 23 Mai 2010 15:00
Film interesant cu o poveste interesanta si cu actiune ce nu duce lipsa de suspans. Merita vazut
silviu1985 pe 17 Martie 2012 20:50
curios ca este un esec
eu unul m-as uita saptamanal la el..nu vad de ce este esec...
dar na eu sunt unul , iar cei ce nu au mers la cineva sunt multi ..:P

Mihai2508 pe 29 August 2010 13:38
Nota 10
Este unul dintre cele mai bune filme, cu o poveste buna, cu multa actiune, cu o coloana sonora perfecta si cu Antonio Banderas intr-un rol de excceptie. Mie mi-a placut foarte mult filmul.
Deceoare pe 9 februarie 2016 23:44
Ai dreptate . Am observat şi eu după multiplele nominalizări la Globul de aur şi la Oscar .
serban_ionescu pe 27 martie 2017 01:10
Desigur ca glumesti acordand 10 stele, deci calificativ maxim, unui film care sub nicio forma nu poate fi catalogat ca fiind o capodopera cinematografica !!!
Theodoric pe 15 Septembrie 2012 22:22
Remarcabil
Banderas a fost un rol extraordinar in film.Interesant si bun,mi-au impresionat cateva momente din film,ar trebuit numit actiune complexa.Film medieval,razboinic,si aventuros,pe toate le are ce trebuie.Eu unul cred ca nu s-ar putea face filmul mai bun,oricum e extraordinar.Apreciat de intreaga,aduce la o veste de genu"N-are cum sa fie rau" iar asta inseamna adevarul.Daca la prima vedere,ai interesul sa vezi filmul,ti se pare placut,mai departe zici ca e minunat.
Sincer sa fiu,mi-am uitat la el pentru ca am auzit de Banderas in rol principal.Va ramane un film bun si neuitat,nota 9

cosminthebest pe 04 Octombrie 2010 00:34
un film de nota 10
un film super tare, este gen Centurion adica un film superb, uitate cu incredere....
Originalu pe 12 Septembrie 2010 22:54
unul din cele mai bune filme vazute vreodata nush cum poata sa aiba asa o nota mica p imdb dar merita mult mai mult de atat
legolas05 pe 09 Iunie 2010 23:59
interesant film......cu o poveste interesanta.......merita vazut
serban_ionescu pe 27 martie 2017 01:11
tudiqu pe 12 Aprilie 2014 16:11
Oau.
Filmul e formidabil.Pe langa faptul ca este unul de actiune cu scene de actiune fantastice si contraste faine, arata si deosebirea dintre lumea araba si cea a vikingilor, foarte faina prezentata.
Chiar merita vazut.

iulian94 pe 03 Aprilie 2014 14:34
Filmul e foarte bun, placut, multa aventura. Trebuie urmarit .
nick-azh pe 08 Februarie 2014 19:12
The 13th Warrior
Un film special, deoasebit, cu o poveste unica. N-am mai auzit de alt film cu aceiasi tematica, decat ceva foarte vag asemanator. Interpretarea este deosebita si foarte bine ales Banderas pentru acest rol. Lengenedel nordice sunt foarte interesante si pacat ca sunt atat de putin cunoscute sau folosite ca subiecte pentru filme. Un film special, merita vazut.
kakapo pe 20 Septembrie 2011 20:11
un film fantastic...cu regie slaba...scenariu care nu straluceste...si actori in roluri penibile...in concluzie un film fantastic foarte slab...n-am mai vazut de mult un film asa slab...poti viziona multe alte filme pe teme asemanatoare mult mai bine regizate...nota de pe imdb este mult peste valoarea filmului...
user-63b02ad8a0ee8 pe 21 Ianuarie 2023 21:58
Ce PROSTIE ENORMĂ , pe care am remarcat-o de când am văzut filmul prima dată : păi ia nenu-to Banderas o sabie dreaptă cum aveau vikingii ....merge el la fierar (bun până aici!) .....și acolo MINUNE : la o tocilă mare ia din sabie mult de tot încât face din ea o sabie curbată ...dar curbată bine de tot :) :) :) IMPOSIBIL !
Că să nu mai vorbesc de atâtea blănuri + capete de urs cu care erau mascați ăia ... Înseamnă că au omorât TOȚI urșii dintr-o regiune întreagă... Dacă nu cumva sunt urșii plecați din România după ce ne-au tăiat străinii toate pădurile !!!!!
.......despre film : de acord 100% cu Șerban Ionescu ☝️
.......ciubotaru....scrii frumos , bre ! BRAVO !

user-63b2b36cc78dd pe 21 Ianuarie 2023 11:43
Un film foarte bun cu un Banderas care se potrivește perfect .Nota 8
user-5e7b2f4dad84f pe 18 Octombrie 2020 22:18
Un film destul de bun!! Merită văzut!! Multă aventură
danut_iulian pe 19 Mai 2018 20:21
Un film de actiune destul de bun dar cu o poveste foarte buna plina de aventura.
Iulidesprefilme pe 15 Aprilie 2018 13:32
Un titlul sugestiv, poate...cifră fatidică, luptător în războiul împotriva atrocităților...de văzut !
serban_ionescu pe 27 Martie 2017 12:09
Film cu clara adresabilitate exclusiva copiilor preadolescentini dar si altora cu "gusturi" cinematografice puerile, chiar daca realizarea STRICT tehnico-cinematografica este una buna.
Acesta este un film de aventuri gen basm-legenda, care desi are o realizare STRICT tehnico-cinematografica laudabila, nu poate impresiona ca si subiect propriu-zis si continut narativ al sau decat pe copiii preadolescentini si pe unii adulti care au ramas cantonati la nivelul "gusturilor" narativ-cinematografice puerile. Spun asta in ciuda faptului ca filmul mai contine si o oarecare doza dar moderata(modesta) de mister, insa tot in acelasi context pueril de tip basm cu nuanta de legenda. Cam atat despre acest film, destul de mult supraevaluat de media notatiilor mult exagerate atat de pe imdb, cat si mai ales de pe cinemagia. Personal ii acord doar 5 stele cu minus, sau mai curand 4 stele cu plus.
piccolodaimao22 pe 15 Iulie 2012 15:26
Cred ca regele a jucat mai bine decat antonio banderas,a avut o prestatie muul mai profunda cel putin in rolulu asta ca asa nu putem sa il comparam cu banderas
mjBIANCA pe 12 Iulie 2010 13:26
multa actiune si aventura si o poveste foarte frumoasa la fel si actorul:d....merita vizionat!
Ilila pe 31 Ianuarie 2004 10:22
O poveste interesanta, A. Banderas face unul din putinele rolurile importante din cariera sa (cel putin pina acum).
balta67verde pe 11 Octombrie 2016 23:54
Un film excelent, probabil cel mai bun Banderas, intensitate maxima.
Vegetarian pe 20 Mai 2015 22:06
Greu de vazut astfel de filme cu multa violenta primitiva

Acest film este reluat periodic si difuzat online la National tv . A fost in 20 mai 2015 .
Putine filme sunt difuzate pe net , si reluate gratis de catre televiziuni ..

mihai lungu pe 07 Aprilie 2008 21:36
remarcabil.. michel crichton nu se dezminte! exceptional scriitor! f bun film!
madarassi radu mihai pe 24 Septembrie 2007 13:06
cel mai tare film facut vre o data .
este filmul meu preferat
va pup

alex_93 pe 26 Mai 2012 11:20
poveste si scenariu slab,actorii n-au avut o prestatie de cine stie ce,efecte speciale lispa,scene neinmpresionante

insa mia placut sa vad un arab musulman luptand cot la cot cu vikingii cei pagani si salbatici

alex_93 pe 26 mai 2012 11:29
iata ce am gasit pe Descopera.ro: Desi nu are pretentia de a fi o productie care sa prezinte intocmai realitatea istorica, „Al 13-lea razboinic” este un film ce pleaca de la un fundament real. Actiunea are la baza Risala, una dintre cele mai vechi si mai detaliate marturii legate de modul de viata al scandinavilor, jurnal din secolul X apartinand diplomatului arab Ahmad ibn Fadlan ibn al-Abbas ibn Rasid ibn Hammad. Este de vorba despre o fascinanta calatorie pe care Ahmad o intreprinde, intre anii 921 si 923, in tinuturile slave din Rusia de astazi, pana in apropierea fluviului Volga, calatorie pe care o va descrie amanuntit in scrierile sale. Scenele de la inceputul filmului sunt rupte parca din aceasta scrisoare si respecta indeaproape manuscrisul carturarului arab. Problemele apar in momentul in care vikingii din film calatoresc catre tinutul regelui Hrotgar, rege al Danemarcei care a trait in realitate in perioada anului 500. Nu numai ca eroii se intorc practic in timp cu peste patru secole dar, in acea perioada, religia islamica inca nu se nascuse, ceea ce face imposibila prezenta lui Ahmad. Mai mult, modul in care sunt costumate personajele dovedeste lacune serioase din punct de vedere al cunoasterii istoriei. Astfel, doar Buliwyf poate emite pretentii ca este imbracat intr-un mod adecvat. In schimb, unul dintre personaje poarta coiful unui gladiator roman, in timp ce altul poarta coiful si armura clasice ale conquistadorilor spanioli. In acelasi timp, unul dintre cei doi actori scotieni folositi in timpul filmarilor este echipat cu traditionalul kilt, obiect vestimentar a carui origine se regaseste de abia in secolul al XVI-lea. Din Risala lui Ahmad ibn Fadlan reiese clar ca absolut toti vikingii intalniti in timpul calatoriei sale erau tatuati din cap pana in picioare, in timp ce in film, un singur personaj prezinta astfel de decoratiuni corporale. Nu mai mentionam faptul ca limba folosita de unii dintre eroii filmului este norvegiana moderna, limba care inca nu se nascuse in secolul X. Este de-a dreptul ilara scurta calatorie prin padure a vikingilor, imediat dupa debarcare, atunci cand sunt vizibile urmele copacilor taiati cu drujba, o metoda de defrisare care nu apare decat in secolul XX. In plus, multimea de puieti indica tot o practica moderna de reimpadurire. O ultima scapare vine din partea de inceput a filmului, atunci cand Bagdadul este reprezentat pe harta undeva intre Marea Neagra si Marea Caspica. In realitate, el este pozitionat in vestul raului Tigru in Irakul de azi.