Păreri Terminator 2: Judgment Day

(1991)

Terminator 2: Ziua Judecății

YgReK pe 05 August 2009 19:35
Capodopera
Acest film este o capodopera din toate punctele de vedere. A fost,este si va ramane un film adevarat.
spanac2015 pe 26 octombrie 2011 10:29
EPIC!!!!
DAMME pe 29 iunie 2017 23:25
asa e YgReK !
legolas05 pe 05 Ianuarie 2011 21:13
Reuseste sa se urce la nivelul celei dintai parti si chiar o depaseste din anumite puncte de vedere. Scenariul e mai bun, efectele sunt extraordinare (in special cele cu terminatorul din metal lichid si bomba atomica din visul Lui Sarah mi-au ramas in memorie). Arnold Scwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong, Robert Patrick. Toti executa rolurile fara cusur. In special Edward Furlong, pentru ca e prima lui aparitie intr-un film important. James Cameron reuseste sa se depaseasca pe sine insusi si executa o regie de toata frumusetea. Primul si al doilea film raman clasice in istoria cinematografiei SF/actiune.
White.Lily pe 10 Noiembrie 2010 10:39
Nu cred ca exista film pe care l-am vazut de atatea ori decat Terminator. Este un film practic, cu care am crescut si toata copilaria si adolescenta mea am fost fascinata de el.
Categoric, este cel mai bun din seria Terminator.

DAMME pe 3 septembrie 2012 02:24
acelasi lucru mi s-a intamplat si mie, peste 50 de ori e putin spus de cate ori l-am privit, chiar daca aprindeam tv-u si era filmu' fiind vazut de vreo 20 de ori il priveam cu acelasi suspans si emotie parca nevazandu-l niciodata (!)
Gospin pe 01 Iunie 2009 16:23
Cu siguranta cel mai bun din serie , la vremea respectiva il consideram cel mai bun film vizionat de mn :)
FreakDoll pe 16 August 2009 23:37
Imi place cel mai mult din seria Terminator, iar Furlong este foarte convingator, frumos si talentat.
claudiu-daniel-lugoj pe 21 Mai 2009 18:54
claudiu-daniel lugoj
cel mai tare terminator este acesta al doilea merita sal ai i
n colectie nu stiu cind se va mai face unul asemanator cred ca niciodata.

YgReK pe 3 februarie 2010 18:22
Asa e ;)
cezarika21 pe 17 Noiembrie 2016 16:44
O înfruntare epică pentru anularea unui viitor sumbru
Imaginea sumbră a viitorului prezis în ”The Terminator” (1984) impresionase la vremea ei o mare parte a publicului, iar înfruntarea finală, deși reușită, nu influențase în mod semnificativ viitorul, urmând ca Ziua Judecății să aibă loc la data de 29 august 1997. Continuarea acțiunii din primul Terminator era deci necesară din moment ce nu fuseseră eliminate premisele care au stat la baza apariției rețelei Skynet, iar ”Terminator 2: Judgment Day” (1991) care trebuia să rămână filmul final al seriei se concentrează pe acest aspect, anulând un viitor sumbru posibil (după cum atestă și sfârșitul alternativ).

Acțiunea filmului se petrece în 1995, la 11 ani de la confruntarea dramatică din primul film. După ce primul terminator eșuase în uciderea lui Sarah Connor înainte de a-l naște pe fiul ei, John, rețeaua Skynet trimite un… citeşte

Awp3Lory pe 21 August 2010 12:33
Filmu asta a fost filmul copilariei mele....deci m-am uitat de peste 50 de ori la el stiu fiecare explozie si glont tras in film:))!!!!recomand old times
cinephile pe 19 Decembrie 2010 17:27
Un film SENZATIONAL !!! Cei care nu l-au vazut pana acum sa nu mai stea pe ganduri si sa-l vada !
andreyuzzu pe 19 Aprilie 2010 05:33
Cel mai bun film de actiune pe care l-am vazut. Are tot ce ii trebuie , efecte , scenariu , actori , adrenalina , chiar si niste faze comice. Mi se pare cea mai buna realizare a lui Cameron
ice_eyes pe 15 Septembrie 2010 20:19
The Best !!!!!!!!!!! Regizorul, Actorii, Coloana Sonora... The Best !!!!!!!!!!!!!!!!
Cine se gandea la vremea aceea ca Terminatorul Arnold Schwarzenegger o sa ajunga guvernatorul Californiei ?! :P

turonian pe 11 Septembrie 2010 14:19
Cel mai bun!
Cel mai bun film din seria Terminator. Excelent!! Ce vremuri... ce filme...
zeno.marin pe 15 Ianuarie 2011 13:44
Zup in sarja...
Filmul bate viata la cu[...]ul gol! In special cand e vorba de filmele de fictiune. De multe ori filmele de fictiune ar trebui numite filme de mictiune, dar nu e cazul la acesta! Un fiction-action movie realmente legendar, care va distra, amuza si tine maxilarele coborate multe generatii de privitori! L-am vazut la cinematograf, cu prietenii mei, in vremea studentiei, imediat ce aparuse. Yes! We enjoyed it all the way. Un cult movie care s-a inradacinat in ceea ce se cheama acum "Pop-culture". Citez: "Iarna nu e ca vara, baby! *Bang*". Sau le incurc?... Unui film atat de indragit si atat de cunoscut, premiat si ras-premiat, vizionat, comentat nu prea ai ce sa-i mai adaugi... Dar sa nu uitam niciodata ca notiunea de "banc vechi" nu exista. Mereu va fi cineva care va auzi un banc clasic pentru prima oara. Analoia e clara nu? Promit ca va face placere oricui il va vedea pentru prima oara.… citeşte
carol18661914 pe 14 Mai 2009 23:14
cel mai bn
AM TRAIT CU FILMUL ASTA CAND ERAM MIC, FOARTE BUN PENTRU ANUL 1992
veronica210 pe 6 noiembrie 2009 15:25
si eu.:)) si melodia de la final a fost prea tare!
tunarue pe 09 August 2009 17:43
calculator vs cascadori
Intr-adevar unul din putinele filme in care partea a doua este mult mai buna decat prima din toate punctele de vedere.Ceea ce m-a impresionat in mod deosebit au fost cascadoriile high class,facute de o mana de cascadori care iata au fost cu lectia bine invatata pana la capat..Oricat as dori sa ascund acest lucru,exista ceva in mine impotriva FX urilor facute pe calculator.
onitha pe 24 August 2010 23:57
Si dupa parerea mea este cel mai bun dintre serii . Chiar merita vazut
GAMBITT pe 15 Mai 2009 22:19
As vrea sa il am pe dvd sau blu ray un film foarte bun cel mai bun din serie pana acum si merita sa il am la colectie, sper sa aparara.
CosminHorrorMaster pe 11 aprilie 2012 20:21
Il lauzi de numai poti si ii dai 6....
Stephen2D pe 27 Octombrie 2015 15:23
Când un nou model de telefon vine pe piață.

Blondie pe 13 Iulie 2010 12:59
Mda, cel mai bun film din serie si cu siguranta unu dintre cele mai bune filme de actiune realizate pana in ziua de azi. Terminator 2, Aliens si Predator cred ca sunt printre cele mai bune filme de actiune.
mjBIANCA pe 12 Iulie 2010 12:55
mie mi-au placut toate filmele din aceasta serie si le reomand cu placere tuturor: avem actiune multa si chiar si momente amuzante nu mai spun de actorul din rolul principal i se potriveste ff bine postura mai ales k arnold are o fata de dur si de robot.....km atat ASTA LA VISTA BABY!
minadi pe 10 Iulie 2010 03:10
clasic!
ramane cel mai bun din serie si unul dintre cele mai bune filme facute.

Kable pe 06 Iulie 2010 14:59
Acest film mi-a placut foarte mult deoarece lucrurile iau o intorsatura si ne este prezentat un nou terminator .
bogdan0125 pe 11 Iunie 2010 17:33
Capodoperă
Cu siguranta unul dintre cele mai bune filme in 1991 si cel mai bun film din serie.
James Cameron face alt film de exceptie, mult mai bun ca primul, cu o poveste mai interesanta, cu multe rasturnari de situatie ce te tine cu sufletul la gura si, oarecum, cu un final trist. Efecte speciale foarte bune, mult mai bune ca in primul, ceea ce este si normal, avnd in vedere diferenta de buget cu care au fost facute filmele. Schwarzenegger joaca foarte bine, ca si in primul film, ceea ce face filml unul si mai bun.

RomaniaMare pe 10 Iunie 2010 16:24
Un film de colectie! O capodopera a genului! Cel mai bun film din serie!
ooo333 pe 03 Iunie 2010 17:48
Foarte bun . E o capodopera de film , original si cu o distributie super : Arnold Schwarzenegger . M-am asteptat sa fie foarte bun deoarece este regizat de James Cameron .
MsTasty pe 01 Mai 2010 21:31
Cred ca am vazut flmul asta de 100 de ori si de fiecare data cu acelasi entuziasm si placere. Este unul din filmele mele preferate. Cel mai bun din toate partile.
Cristi Weed pe 06 Ianuarie 2008 20:02
Cand eram mic Terminator 2 a fost filmul meu preferat ! Inca ma mai uit la el de cate ori il da la TV pt ca ... este un film bun si cu un soundtrack de exceptie !
Cristi Weed pe 19 august 2003 11:41
Ati face bine sa revizuiti in materie de oscaruri ! Pt ca a primit 4 oscaruri acest film !
nick-azh pe 18 Aprilie 2014 22:24
Terminator 2: Judgment Day
Un film absolut extraordinar si cel mai bun din seria The Terminator.Un SF clasic de invidiat.Scenariul este impecabil regizat de James Cameron.Efectele sunt exceptionale.Arnold Schwarzenegger si Linda Hamilton au o prestatie foarte buna.Replica "Hasta la vista, baby" a facut istorie.Acest film nu trebuie ratat.Trebuie vazut,revazut si pus la colectie! Nota 10+
VIBERS pe 20 martie 2015 12:39
Mai degraba replica i'll be back.
Mihai2508 pe 21 Septembrie 2010 15:55
Foarte bine ca exista o continuare, seria Terminator este una superba, unul din genurile de filme cu care am crescut.
emi4bt pe 13 iunie 2011 20:33
Terminator 2: Judgment Day primul meu film vazut pe VHS. in aceeasi zi am vazut si Comando (r.Mark L. Lester 1985). era nebunai VHS- urilor.
silviu69 pe 19 Septembrie 2010 22:55
Cred ca am vazut acest film de cel putin 10 ori,un film de exceptie.
theodor09 pe 19 Iunie 2010 22:41
E cel mai bun film din trilogie... La egalitate cu al III-lea, dar asta nu inseamna ka primul e prost! ;-)
Ynspy pe 15 Aprilie 2010 02:52
Don't worry, I'll be back!
..............................Filmul copilariei mele..........................
Yuber pe 06 Aprilie 2010 22:53
E clar cel mai bun film din seria Terminator...efecte speciale formidabile si niste actori foarte buni.Probabil cel mai bun film al lui Arnold:D
alin_06 pe 02 Martie 2010 20:26
Este mai bun ca primul. E un film care isi merita banii
paul2000 pe 18 Decembrie 2009 12:43
nota 10
O continuare foarte buna...efecte speciale de nota 10 si actiune la limita! Poate cel mai bun Terminator din serie! ESTE un film de referinta ce nu trebuie ratat de nimeni!
bobocul86 pe 07 Octombrie 2009 00:22
terminator 2 este si va ramane un film de referinta; efecte speciale de nota 10
Samsung24 pe 14 Septembrie 2009 09:50
SUPER T 2
TERMINATOR 2 CEL MAI MISTO DIN INTREAGA TRILOGIE,PARTEA 3 si 4 cam slabe fata de 1 si 2
Radu1711 pe 04 August 2009 10:56
Radu1711
este mai bun decat primul si imi place ca are o poveste ce se continua
Kinnari pe 20 Iulie 2009 03:27
MI-a placut la nebunie filmul asta. Cred ca e cel mai bun din serie!
lazarclaudiu pe 22 Iunie 2009 03:18
super
vechi filmul 1.2.3. dar sa se pare mutat locul 4 care amintiri arnlod dupa acesti ani de zile acest terminator 4 salvarea
claudiu-daniel pe 14 Martie 2009 15:09
unul din cele mai bune filme facute vriodata e ceva deosebit amindoi terminatoti nota 10 pentru interpretare.
AlexXx pe 28 August 2008 21:12
E ok filmu luand in considerare ca are oscaruri oricum e Mijto cu M mare. Mdea domnul IQ facea crek un film mai bun.
gaga pe 08 August 2008 17:04
pakt k moare la final.e super.ce puternic era celalat terminator.
chiba_florin pe 17 Ianuarie 2011 14:21
Terminator 2: Judgment Day
-------------------------- NO COMMENT -------------------------
deea9595 pe 16 Octombrie 2010 01:51
primul film nici nu se compara cu acesta care este intr-adevar GENIAL!!!
iar efectele speciale si coloana sonora au fost incredibile!
deci filmul e o adevarata CAPODOPERA a genului SF!!!

Sweetcat pe 09 August 2010 20:55
lilipOOp
Este un film foarte bun exceptzional chiar ..lam vazut de 50 de ori pana aku...la fel si celelalte parti [1 3 4] si terminator 2 este cel mai bun din toate cele 4..merita vazuthh
CoCo_XPS pe 01 Iunie 2010 22:43
super tare filmul... mai buna decat prima parte...
stochita pe 06 Iulie 2009 19:45
da
e un singur merit,james cameron si..................................punct
monoaudio pe 30 iulie 2009 23:24
cameron cu prietenii sai :))
S0bY pe 08 Februarie 2009 16:25
T-Y si Matrix nu stiu de ce critica un film de nota 10 ... adica daca e asa si matrix 1 cand e impuscat neo dupa aia isi revine miraculos pt ca "puterea iubirii" lui trinity i-a dat viata ... si de ce nu pe langa ca i-a dat viata i-a dat godlike powers like hey i can stop bullets and destroy agents from inside now .... cool ..... in terminator nu sunt genu de chestii si asta sunt sigur ca a fost cel mai tare SF al alunului cand a fost lansat are si trucaje de mama - mama si cam tot ce e facut in film e marfa :D
YgReK pe 12 februarie 2010 19:28
Sunt de acord cu tine in. Cand Neo a fost impuscat si iubirea lu Trinity l-a vindecat...panarama
MariusCiprian87 pe 01 Aprilie 2023 23:36
Terminator 2: Ziua Judecății a devenit deja un clasic al cinematografiei, un must have, unul dintre filmele simbol ale generației mele, anii, 80, 90, 2000 cu legendarul Arnold Schwarzenegger într-unul dintre rolurile epice ale carierei lui, într-adevăr timpul își spune cuvântul asupra Terminatorului care "ruginește" prin efectele speciale, conținut, regie, idee...însă pentru anul in care a fost produs 1991, a fost efectiv o capodoperă cinematografică!