Păreri Syngué sabour, pierre de patience

(2012)

The Patience Stone

madalinaXD pe 03 Octombrie 2013 21:58
.Dorinte ascunse si private.Un film bun care ne prezinta secretele unei femei mulsumane.
kipp pe 10 Noiembrie 2016 12:31
Femeile care traiesc in aceste zone, in focul conflictelor, in tara saraciei, in mijlocul pustiului, fara niciun artificiu de modernism, civiliatie, ci doar cu frumusetea lor pura, ascunsa de carpe sinistre, sunt adevaratele eroi. O lume in care barbatii fara barbatie se joaca cu viata si moartea, femeia este rezistenta, luptatoare, salvatoare, mama, eroina, supliciu, chin, mizerie, dar frumusete pura si biruitoarea vietii. Femeia din film, de frumusete catifelata, cu o privire ca o apa adanca......mi-a rupt sufletul, am suferit cu ea si am dorit din toata inima sa se salveze. e o lume nedreapta. e o lume incerta. a urii si slabiciunii.
lili22 pe 19 Iunie 2019 11:11
E de necrezut. cata suferinta incape in viata acestor femei care nici nu stiu pentru ce traiesc.Actrita din rolul principaĺ a fost minunata.
Cretzulynne pe 08 Iunie 2019 15:16
A șaptea propunere pentru Academia de Film Americană, la categoria de cel mai bun film străin, din partea Afganistanului.
Nu a fost nominalizat.

borisvultur pe 26 Noiembrie 2017 08:10
Să povestești unei pietre
Premiul Goncourt din 2008 a revenit scriitorului franco-afgan Atiq Rahimi, care și-a ecranizat cartea în 2012. Un film minimalist, bulversant, senzual, cu o actriță uluitoare. Dacă îți povestești frustrările unei pietre, aceasta explodează. Dar dacă nevasta își mărturisește secretele soțului aflat într-o stare vegetativă?