Păreri Sunshine

(2007)

Spre Soare

cosmin pe 05 Martie 2009 19:02
unul din cele mai bune filme SF, nu va asteptati la oameni verzi si alte balarii pentru ca e regizat de danny boyle, deci nu este un film pentru manelisti, cocalari si printese...;)
Radu1711 pe 04 Aprilie 2010 19:17
radu1711
periculos filmul dar nu de nota 9 ci de 10, astept ceva mai bun
ndragos85 pe 27 Septembrie 2010 14:48
nu pt oricine
intr-adevar filmul nu este pt oricine cum s-a mai spus .eu am vazut filmul ceva timp in urma si mi-a placut mult are efecte speciale bune si o poveste relativ buna dovada si nota pe imdb
exZitenZ pe 20 octombrie 2010 23:15
ai dreptate...nu pt oricine..si eu l-am vazut acum ceva timp..Este super filmul///
FlorinMovieFreak pe 30 martie 2011 22:36
Este un film ok .. si cam atat ..
Liviu pe 04 Februarie 2008 00:52
de ce naiba nu exista zero stelute, -2 ,-3 stelute, de ce ????
acest film e oribil . sa nu stii nimic despre gravitatie, fizica , comportament uman, stiinta si tot te dai cu capu de pereti .
daca asta e echipajul cel mai bun pe care poate omenirea sa-l dea pt o astfel de misiune, atunci ma rog pentru sanatatea soarelui si a universului.

mvpsebi pe 04 Mai 2011 17:17
Only dream I ever have... is it the surface of the Sun?
Tare greu de crezut ca din punct de vedere tehnologic, fizic si asa mai departe ar avea acoperire filmul asta. Insa nici nu cred ca trebuie privit dintr'o asemenea perspectiva, ci strict ca un "entertainment movie", dat fiind faptul ca efectele reprezinta principalul sau punct de atractie. Jocul actorilor a fost relativ ok, ceva suspans pe acolo, izvorat mai mult din dramatismul situatiilor, unele dintre ele chiar penibile, vezi aparitia lui Pinbacker. Iar pt cei interesati, filmul cred ca a avut ceva de transmis, n'a fost chiar apa de ploaie (sau praf de stele mai bine spus), un mesaj gen "salvati planeta!" si sacrificiile ce trebuie facute in acest sens.
LunchBox pe 19 Iunie 2009 18:05
Cred ca unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut. Am ramas profund impresionata.
Mihai2508 pe 15 August 2010 01:13
Un film destul de reusit, dar acum fiecare cu parerea sa.
Kable pe 23 Iulie 2010 14:30
Un film gen Pandorum doar ca mult mai bun , efectele vizuale au fost foarte bune , dar ce doar efectele vizuale , mai bine spus totul a fost foarte bun .
llullaillaco pe 07 Iulie 2010 14:04
llullaillaco
Ei. na! Filmul este foarte frumos. Multi, care au observat ca distributia acestei productii Ii are in componenta si pe Hiroyuki Sanada (Kaneda) si pe Michelle Yeoh, s-au gandit ca va fi un film de actiune, cu arte martiale, dar filmul are o alta linie foarte captivanta. Este un film pe care trebuie sa-l urmaresti relaxat si sa-ti scoti din cap, mult asteptatele scenele de capa si spada sangeroase ale Orientului Indepartat.
Mihai M. pe 13 Decembrie 2007 08:55
Slab, slab, foarte slab !
Cand am citit pentru prima oara referinte despre acest film, am devenit extrem de nerabdator sa-l vad. Am fost total dezamagit...Totul e neconvingator:incepand cu scenariul (o poveste despre soare ar fi trebuit mai bine documentata) care este foarte lapidar,total lipsit de suspans, trecand prin efectele speciale-la fel,foarte slabe- si terminand cu regia. Despre actori...n-au avut ce salva prin prestatie...Pacat, e unul din putinele filme s.f. din acest an...

Crash pe 14 Aprilie 2007 14:48
Filmul e unul f plictisitor actiunea este una liniara. Tot filmul am asteplet sa tor aprinda soarele si au reusit asta in aproximativ 2 ore. Trecem cu vederea faptul ca ala chel si ars pe tot corpu a supravietuit 7 ani doar ca sa-i omoare pe astia(nu stiu de unde stia ca o sa mai vina alti)
in fine dupa parerea mea un film prost prea lung caruia ii lipseste atai actiunea cat si elementele de thriller si cu dialoguri uneori stupide.
pacat trailerul arata cu totul altfel

prescura andrei pe 23 Noiembrie 2008 02:06
jalnic rau filmu foarte slab nota 3 m-a luat somnu !!!!!!!!
clubul pe 18 Iulie 2010 02:59
tocmai l-am vazut si vreau sa zic ca este unul din cele mai bune filme pe care le-am vazut. e adevarat, nu-i pt oricine iar pt cei ce cauta extraterestrii si explozii va fi greu de digerat dar pt cei ce stiu sa savureze o capodopera... e un must-see
mu_zz_i pe 27 Octombrie 2007 00:21
3 stele cu ingaduinta, mai mult pentru ca este unul din rarele filme SF care s-au facut in 2007 si nu numai. Mie unul imi este dor de filmele acelea cu navete spatiale, cu tot felul de aventuri prin spatiu. Chiar nu mai are nimeni idei despre acest gen de film. Pacat! Cat despre film, cum spuneam 3 stele cu ingaduinta, chiar nu remarc nimic care peste cativa ani dc e sa ma intrebe cineva ce mia placu in filmul asta sa-i zic ca nici nu imi mai amintesc despre ce era vorba in el. Pacat! Dar poate o sa le vina iar randul lor, acestui gen : SF in adevaratul sens al cuvantului.
Sorin87 pe 28 Decembrie 2013 00:01
Un SF reusit cu efecte speciale foarte bune si mult suspans, merita vazut
MikkaelWolfganger pe 17 Septembrie 2013 16:18
One of the most underrated movies i've ever seen
In ziua de azi dai mai repede de o nava spatiala, decat de un SF bun.Daca va place SF-ul si filmele de gen, trebuie sa va uitati la Sunshine.E o nestemata intr-o mare de filme cu super-eroi si SF-uri cu teme si actiuni ridicole si puerile.De la temele complexe abordate,la partea vizuala superba, la actingul minunat si scenariul suprinzator, filmul asta e o bucurie atat pentru ochi, cat si pentru minte.
morfil pe 21 Mai 2013 19:15
"We Are Stardust"

Imagine, Soundtrack, Poveste - pacat de surpriza "horror"... Aceea a fost singura dezamagire...

radu3455 pe 11 Iunie 2012 17:27
nu m-am asteptat sa fie atat de bun mi-a placut ideea regizorului iar actorii si-au facut cu totii treaba
cosmin_kedii pe 26 Martie 2012 06:54
Exprimare mare, bine regizat, poveste excelentă. Cine ştie dacă ştiinţa este plauzibilă? Probabil ca nu conteaza prea mult, a frumos sa ma uit. Personaje interesante şi admirabile

misterx2002 pe 20 Martie 2012 02:25
foarte bun pt. un SF
filmul in sine a fost foarte bun cel putin mie mi-a placut,are efecte bune....finalul l-au cam stricat putin dar e ok.cum au zis si altii filmul nu e pt. oricine nu poate fi inteles de toti...totul e legat de cateva legi de fizica
anonymous.6229028630c4f pe 14 Februarie 2012 13:27
mine pe 12 Noiembrie 2011 18:53
Filmul nu e perfect din punct de vedere al detaliilor tehnice, pentru ca altfel nava nu ar fi ajuns pana la soare, dar sa mai si intre in el si, astfel, avand un film perfect tehnic ar fi fost mai degraba un documentar gen "How Universe works" marca Discovery science feat. Morgan Freeman.
Dar, cred ca "ideea" e de apreciat mai mult si dramatismul situatiilor cu care se confrunta personajele. Eu sunt unul din fanii seriei Star Wars pentru detaliile bataliilor cosmice/tehnica avansata/umorul personajelor/atmosfera/sunetul sabiilor laser etc., "Sunshine" are altceva de spus.
Nu ar trebui sa se supere nici manelistii, nici cultii pentru ca manelistii nu inteleg si nici nu vor intelege vreodata, fiecare il percepe dintr-un anumit unghi.
Eu nu o sa va spun ce gen de muzica ascult, va spun doar ca-mi displace muzica in limba spaniola.
P.S.: ernesto cortazar who?

danymury pe 05 Aprilie 2011 18:57
unul dintre filmele mele preferate....foarte bine realizat...foarte fain filmu...recomand!!!
Keeper pe 24 Martie 2011 18:34
iti place SF-ul - o sa iti placa filmul. Te uiti la tom si jerry des? - nu ai voie sa comentezi aici.
Filmul este bun, actorii joaca bine, efectele, tehnologia si filmarea sunt toate bine realizate. In special efectele, in momentele de climax sunt folosite efecte simple, dar de mare efect. nu va asteptati totusi sa va marcheze...este un film bun si atat

UniversalX pe 31 Ianuarie 2011 00:41
Film pentru cei cu cerebel
eu am vazut filmul de cateva ori si pot spune ca mi-a placut foarte mult. ce pot spune celor care spun ca filmul este de rahat e ca trebuie sa evite genul asta de film pentru ca genul asta cere o anumita maturitate o maturitate care nu este necesara in intelegerea filmelor gen " Chiky Chan ". filmul asta in primul rand nici macar nu a fost facut sa impresioneze prin efecte speciale ci prin povestea pe care o spune, a unui grup de oameni care au cea mai importanta misiune din istoria pamantului si isi dau viata pentru a salva famillile lor, prietenii, toata planeta.
ValiG pe 23 Decembrie 2010 04:23
interesant
mi-a placut foarte mult, din cauza acestui film m-a apucat o patima in studiul anatomiei, am downloadat nu stiu cate documentare despre stele si galaxii si planete ... dar nu e pentru toata lumea, doar pt persoanele asa...mai... complicate
crisM pe 30 Iunie 2010 15:30
M-a impresionat coloana sonora. John Murphy la inaltime ca de obicei. Desigu nu e de oscar dar e ceva deosebit pentru SF
Kriss_Kringle pe 01 Noiembrie 2007 04:16
Va uitati degeaba la filme.Vreti numai impuscaturi si nave spatiale cu extraterestri mici si verzi.Treziti-va la realitate !!Daca si asta e film slab nu mai stiu ce inseamna film de calitate.
free_spirit pe 03 Decembrie 2009 23:12
mi-a placut in mod deosebit...are de toate ...si un final mai aparte :)
bloodthirst pe 21 August 2009 22:53
Un film extraordinar de interesant,cu un scenariu foarte bun,efecte speciale asemenea.
Rebel kid pe 30 August 2007 01:57
Nus eu foarte destept,dar parerea mea este ca acest film a fost o mica bataie de joc.povestea e super.
nam ce comenta la poveste.dar modul in care a fost pusa pe ecran povestea e groaznic.Si ce fel de sfarsit e acela?vine un tip ars plin de beshici,fata ii rupe pielea de pe brat,parca era un film SF nu horror.Un film care ar fi trebuit sa ne trezeasca ideea ca soarele se stinge incetul cu incetul si sa ne puna pe ganduri,dar mie nu mia pus in gand numai sa ma feresc de foc sa najung un chelios ars plin de beshici.Dar,gusturile nu se discuta asha ca daca cuiva ia placut filmul il rog sa nu se supere pe prostiile care leam scris.

matei_usb pe 18 Februarie 2013 12:14
sunshine....
este un film foarte bine regizat etc. mia placut enorm ...merita o nota mult mai mare :)
Elyon pe 02 Decembrie 2012 13:06
Excelent!
Multe secvente memorabile, soundtrack superb si un mesaj puternic. Apropo, nu trebuie examinat cu lupa, e fictiune speculativa dragilor.
Edbah pe 27 Aprilie 2010 09:36
Film SF bun, care se adreseaza insa unei anumite categorii de pasionati ai genului: celor caroara le place sa le fie provocata imaginatia (prima asemanare care imi vine in gand este cu "Moon").
Cronos pe 16 Aprilie 2007 09:20
Tinand cont ca nu au mai fost create de mult asemenea filme SF as putea sa spun ca a fost un film ok. Ma asteptam sa aiba o introducere mai buna dar...In concluzie as putea sa spun ca acest film nu exceleaza cu nimic, urmeaza o "reteta" clasica, dar asta nu inseamna ca suspansul nu exista.
gabonne1 pe 12 Iunie 2007 17:23
Deci....se iau cativa actori de rol secund,mai mult sau mai putin cunoscuti, un regizor care,pe vremuri, se ocupa cu treburi mult mai serioase (Trainspotting, de exemplu), un scenariu care e atat de previzibil,incat regret faptul ca nu am putut paria pe asta, ca acum as fi avut destui bani sa-mi fac propriul film s.f.....asa,mai folosesti niste efecte speciale de-a dreptul enervante si deloc spectaculoase si rezulta....."Sunshine". Dupa ce am vazut acest film, nu mi-a ramas in cap decat o singura intrebare, vis-a-vis de scenariu : cum e posibil, om fiind, sa parcurgi vreo 20 metri in ditamai spatiul, la -270 grade Celsius(poate ma insel, dar, oricum, sunt destule grade in minus) invelit doar in ceva material izolant si sa nu patesti mare lucru, decat niste degeraturi la maini ???? Astfel de filme nu prea sunt "sunshine" pentru cinematografia actuala.
Numby pe 14 Aprilie 2007 22:10
Ma asteptam la ceva mai marfa,dar este in marre parte la fel ca orice film ''spatzial'',oricum a fost cat de cat mai ''real'',bineintzles fara parte de sfarsit unde ala ''atinge'' suprafatza Soarelui.
crome pe 17 August 2023 15:11
Un scenariu haotic , cu greu l-am dus pana la capăt, l-am urmărit doar pentru ca e SF ,în rest pierdere de timp ,nota 5,5
matew10 pe 30 Mai 2023 11:43
Filmul pare a fi mai mult de acțiune și nu excelează la capitolul inovație. Nu este reprezentativ pentru regizorul Danny Boyle, acesta poate mai mult. Ideea lui părea buna însa s-a precipitat la capitolul personaj negativ. Un personaj negativ mai deștept gen Seven sau Heat putea schimba multe indiferent de onorariul cerut de actor.
BogdanRT pe 02 Februarie 2020 11:20
L-am revăzut din nou astazi si m-a fermecat la fel ca prima oara. Nu stiu cum alții pot spune ca ideea filmului este foarte plictisitoare cand pe mine m-a ținut numai cu ochii pe ecranul monitorului sau cei care spun ca din punct de vedere fizic si psihologic nu se poate intampla asa ceva in realitate. Pe aceștia din urma nu-i inteleg deoarece este un sf iar ei trebuie sa accepte si sa-l consume asa cum este deoarece acțiunea se petrece in universul personajelor. Coloana sonoră este genială, trecând foarte liniar de la un eveniment la altul si intensificandu-i situațiile acolo unde chiar este nevoie. Mi-a plăcut foarte mult cum au gândit forma scutului care ii protejează de soare. Dacă îți plac filmele sf si cele care te tin in suspans atunci filmul acesta este numai bun.
ShadowBoy20 pe 29 August 2019 17:59
Ok filmul nu este foarte wow,dar muzica de fundal este pur si simplu incredibila.
gbanescu pe 27 Iulie 2019 14:39
Un film bun, straniu si emotionant
Un film surprinzator (tinand cont ca „vine” de la Danny Boyle – Trainspotting), un film despre dificultatea de a lua decizii in situatii limita, despre faptul ca nu intotdeauna democratia este solutia si, mai ales, despre responsabilitate, altruism, dedicare si curaj.
Foarte ciudat insa finalul cu supravietuitorul misiunii Icarus 1 (Pinbacker), cu puteri supranaturale ?? Inclusiv filmarile acestei ultime parti a filmului mi s-au parut confuze..
Oricum, un film bun, straniu si emotionant.

mihai_chindris pe 12 Iulie 2017 00:16
the only dream I have is the surface of the Sun
Foarte, foarte bun. Un film reusit, cu actori pe masura si suspans cat cuprinde. E unul dintre SF -urile mele favorite
geo77 pe 24 Iunie 2017 22:56
greu de crezut ca in urmatorii 10 ani o sa apara un film mai prost
Dragos.87 pe 04 Martie 2017 00:04
Nu sunt un fan al acestui gen de filme dar a fost oarecum interesant.Mi-au placut efectele cat si prestatia actorilor dar povestea a fost plictisitoare.Interesanta ideea asta cu rasturnari de situatie si probleme neasteptate care te tin cat de cat atent.Recomand doar fanilor genului!
Kuhaylan pe 05 Noiembrie 2016 20:42
WD 1
..........................................................
lolozilla pe 09 Ianuarie 2016 00:58
Filmul avea potential, ideea interesanta (desi neverosimila), efectele speciale foarte dragute, dar... O regie haotica, grabita, teribilista, amatoriceasca, prea british, momente mai bune mai putin bune, chestii profunde, chestii fara noima. Nu-mi vine sa cred ca omul asta a regizat Trance si 28 Days Later, unde a facut-o superb desi tot intr-un stil oarecum britanic. Coloana sonora a mai ridicat nivelul dar a scazut la loc pe final.
XShadowX pe 30 Ianuarie 2015 17:03
BUN
Danny Boyle at his best ! Un sci-fi / adventure de exceptie ! Un film ce merita vizionat de cate ori aveti ocazia pentru ca finalul este superb :p
alexiacobescu2001 pe 04 Ianuarie 2013 21:46
este bun dar unele momente sunt cam plictisitoare și soarele se va incălzi nu opusul
SDAO pe 25 August 2013 15:43
Un film bun de nota 7
Cel mai captivant lucru din film e faptul k mor toti :) ....
Daca tipu fantoma de la final (ce a sabotat misiunea) era extraterestru ii mai crestea ratingu la film cu 1 punct :))
E un film bun si-l recomand >.

MikkaelWolfganger pe 17 septembrie 2013 16:03
Incearca sa pui un fucking SPOILER ALERT inainte de a marca un comentariu.Nu toti au vazut filmul si nu toti vor sa afle deznodamantul de la tine :).