Păreri Steaua fără nume

(1966)

Steaua fără nume

Get0dac pe 10 Ianuarie 2013 05:30
Superb
Putem trai doar cu dragoste? Superba actrita Marina Vlady. Doamne ce scriitori si ce actori am avut. De vazut obligatoriu.
Eleonor pe 28 Februarie 2013 15:23
Adecvat nostalgicilor, prin dragostea Monei se ilustreaza o perioada in care iubirea reprezenta mai mult decat ce vedem astazi, era idilica si plina de romantism chiar infiripandu-se in cele mai neasteptate locuri si momente, -Mona simtind fiori la naturaletea vieti rurale, la primi stropi de roua, iar Prof. Miroiu un visator ce priveste stelele-.
Filmul este totodata si dramatic, dragostea chiar si in cea mai frumoasa forma a ei, fiind sacrificata in favoarea bunastarii si a confortului. Si atunci nu trebuie sa ne intrebam cat de adevarate au fost simtamintele ei, o iluzie in context favorabil sau lipsa curajului si comoditatea de a lupta pentru implinirea fericirii supreme langa persoana draga.

user-60201182b8735 pe 11 Martie 2021 21:03
Un film foarte bun.
Merită văzut și revăzut.
Scenariu excelent.

cosmin_kedii pe 05 Septembrie 2013 08:43
Mare film unul dintre cele mai frumoase filme romanesti , realizat cu mijloace mici , dar cu ambiții mari și emoții frumoase .,,Steaua fără nume,,, va rămâne gravata în istoria cinematografiei romanesti
Iulidesprefilme pe 09 Decembrie 2012 18:18
O minunată piesă de teatru românească a devenit subietul unei coproducţii franco-române, în care rolurile principale sunt atribuite Marinei Vlady şi lui Claude Rich.
radunadal pe 12 Iulie 2009 15:37
steaua fara nume
o piesa extraordinara dealtfel ,ca si toate piesele lui m sebastian !!! as vrea sa stiu si eu dak stie cineva , unde s-au efectuat filmarile de la acest film ? poate sa ma ajute cineva cu un raspuns ? ms anticipat
valeriabara pe 3 august 2009 10:07
as dori sa vad si eu filmul dar nu stiu cum as putea. Va rog sa ma ajutati
user-6037e0509e1f1 pe 25 Februarie 2021 19:41
Filmările s-au făcut la Câmpulung Muscel în 1965, toamna!
carmen_angelus_romila pe 25 August 2018 11:54
Demna de apreciat adaptarea cinematografica al anilor '60, dupa binecunoscuta piesa a lui Mihail Sebastian, intr-o interpretare inedita, atat romaneasca cat si internationala.
cezarika57 pe 03 Iulie 2018 12:58
Dupa Codin, Henri Colpi a regicat Steaua fara nume dupa Mihail Sebastian.
ciprian34 pe 25 Aprilie 2012 19:28
Interesanta si sensibila aceasta piesa dupa Mihail Sebastian si o prezenta fermecatoare a actritei Marina Vlady.
xerses pe 10 Iunie 2011 18:34
Mi-a placut mult filmul cand l-am vazut acum cativa ani buni in urma.
lili22 pe 09 August 2015 18:27
am vazut filmul
Era o moda sa faci coproductii romanofranceze, asa s-a facut acest film, pe urma Cristea Avram dus a fost, i-a facut Marina Vlady rost de pasaport.....
Actrita pe 18 Septembrie 2010 05:57
”Mona, l'étoile sans nom” din (1965) / “The Star Without a Name“
Posterul introdus in aceasta pagina nu reprezinta faimosul film cu Marina Vlady si Cristea Avram ”Mona, l'étoile sans nom” din (1965) ("Namenloser Stern" / “The Star Without a Name“ sau "Nameless Star") de Mihai Sebastian in regia lui Henri Colpi (vezi si cele 2 videoclipuri “Steaua fara nume” resp. “Steaua fara nume“ pe youtube.com), ci o versiune f. recenta din 2008.
TI pe 16 Ianuarie 2024 16:49
Trecut-au anii...
Am revazut filmul dupa mai bine de 50 de ani. Azi mi se pare slab. Prin comparatie cu altele mai noi, versiunea asta nu rezista! Scenografia este complet nepotrivita unui orasel romanesc de provincie. Poate a fost gandit pentru publicul francez...
Jocul protagonistilor e fals, figurantii pozeaza toti in grup, etc.
Actorii romani sunt foarte buni. Sa fie de vina limba necunoscuta pentru Marina Vlady si Claude Rich?
Varianta cu Florin Zamfirescu in rolul prof. Miroiu, sau cea in care Carmen Galin joaca rolul Monei mi s-au parut cele mai reusite