Păreri Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

(2005)

Războiul stelelor - Episodul III: Răzbunarea Lorzilor Sith

valigeo96 pe 17 Iulie 2009 07:38
Wonk
Sunt un fan foarte mare in materie star wars,oo si... nu s-a terminat mai sunt doua filme programate in 2014 si 2016.STAR-WARS History-The force unleashed si STAR-WARS History knights of the force,daca nu stiati cautati pe net!
caroldaniel67 pe 4 mai 2010 11:13
Nu stiam! Mi-ai dat o veste foarte buna! Mersi!
krisztinaportik pe 10 decembrie 2017 20:11
Star Wars este cel mai bun film din lume
cezarika21 pe 01 Octombrie 2014 13:39
O capodoperă artistică contemporană de nivelul primelor două filme ale seriei
După salvarea cancelarului Palpatine şi uciderea contelui Dooku, tânărul Anakin Skywalker devine tot mai apropiat de conducătorul suprem al Republicii Galactice. Mistuit de coşmaruri în care o vede murind pe Padmé, tânărul cavaler Jedi este convins să treacă în partea întunecată a Forţei de către cancelarul Palpatine, care se dovedeşte a fi misteriosul Lord Sith. Uciderea majorităţii cavalerilor Jedi şi a liderilor mişcării separatiste duce la sfârşitul războiului şi la instaurarea Imperiului Galactic.

Acest al treilea film al trilogiei prequel leagă între ele cele două trilogii cu o măiestrie greu de imaginat. Scenariul este foarte inteligent, acţiunea curge tot mai sigur, iar efectele vizuale sunt excepţionale. Unele secvenţe sunt memorabile prin calitatea lor artistică ridicată precum lupta lui Anakin cu contele Dooku, discuţia… citeşte

wildinthecountry pe 2 octombrie 2014 12:09
bun film cezarash... replica preferata: Master yoda...you survived.......
krisztinaportik pe 10 decembrie 2017 20:13
replica preferata darth sidious im the senet
MIRCEA_mircea pe 05 Aprilie 2009 15:06
MIRCEA_mircea
Un film care isi intrece epoca.Un film care arunca ancora dincolo de linie.
marius93 pe 14 Decembrie 2009 16:42
Ultimul si totodata cel mai bun film din noua trilogie.
Adri4n pe 24 Iulie 2011 19:21
Cel mai bun film pe care l-am vazut vreodata
Este fara doar si poate cel mai plin de actiune din toata seria,iar duelul dintre Anakin si Obi-Wan e EPIC .Capodopera
cipri_speed pe 18 Februarie 2011 14:28
Misto filmul oricum e printre cele mai tari filme din istorie
danygaby18 pe 30 Martie 2010 19:55
Dark, foarte dark, cel mai dark
cel mai bun dintre prequeluri...este si cel mai intunecat in serie...chiam mai intunecat decat Imperiul Contraataca...modul in care are loc transformarea fizica dar si psihologica a lui Anakin in Darth Vader pot sa zic ca e socanta....iar duelul Anakin-Obi-Wan e de-a dreptul colosal...Lucas si-a spalat pacatele.
chiba_florin pe 19 Martie 2011 01:51
EXTREM
aceasta parte m-a surprins placut cu rasturnarea de situatie in care ia nastere Dark Vader, dar shi dramatismul e la el acasa
Wonka pe 21 Iunie 2009 17:15
mda...frumos , foarte frumos pacat ca s'a terminat
Radu1711 pe 26 Aprilie 2010 17:13
radu1711
mi-a placut partea a 3-a de la Star Wars, mai multa actiune si suspans
theodor09 pe 18 Aprilie 2010 16:46
SUPER!!!
actiune la maxim: bifat. efecte speciale realizate impecabil: bifat. multe dueluri jedi: bifat. filmu' asta e teribil frate MERITA VAZUT!!!!
theodor09 pe 2 august 2011 16:16
si tu la fel: bifat
rizea.alex70 pe 26 Februarie 2010 16:00
Razboiul Stelelor Ep.3
Aceasta a 3 a parte a francizei lui George Lucas,Razbunarea Sith mi s-a parut cea mai trista dintre toate,deoarece arata cum a devenit Anakin lordul Vader.Dupa parerea mea,Anakin a facut cea mai mare greseala cand s-a alaturat lui Dark Sidious datorita unui vis in care Padme(sotia lui) moare la nastere.Mi se pare stupid ce a facut mai ales cand i-a luat apararea lui Sidious in fata lui Windu.Cred ca Padme ar fi trait daca Anakin nu se dadea de partea intunecata si nu ar fi abandonat-o.Mi s-a mai parut ceva interesant si anume ca Yoda stia ce trebuie sa faci ca sa obtii nemurirea;ce ironie pot spune,deoarece Anakin tocmai asta cautase la Dark Sidious si anume sa o salveze pe Padme de la moarte.Dar in loc sa apeleze la Jedi el a ales Sithul care nici macar nu cunostea acea forta.Nota 10 din partea mea,chiar daca a fost un film trist,ramane totusi un film plin de actiune si suspans plus ca… citeşte
krisztinaportik pe 10 decembrie 2017 20:15
darth sidious preferatul meu
Stephen2D pe 11 Februarie 2016 20:10
"Goodbye old friend. May the force be with you."

Ovidiu239 pe 02 August 2013 20:26
Daca ai vazut intai vechea trilogie, desfasurarea actiunii din "Revenge of the Sith", parca ar curge de la sine. Destul de prevzibil, dar nu lipsit de suspans. Chiar si asa mi se pare cel mai bun din noua trilogie din toate punctele de vedere. Eu unul va spun de acum ca am vazut intai vechea trilogie Star Wars, si nu poat spune ca am fost inspirat. Asa ca recomand pentru cine n-a vazut niciun film din aceasta francizie, sa le urmareasca conform numerotarii episoadelor, nu cronologic! Stati linistiti ca si prima trilogie are efecte bune, chiar exceptionale pentru acea perioada.
Chelbos pe 4 august 2013 00:13
e o capodopera toata seria. film la care nu ai cum sa te plictisesti, nota 10 pentru toate cele 6 filme!
deea9595 pe 26 Septembrie 2010 12:30
cel mai bun film din seria Star Wars!!! (dupa parerea mea:D)
neaparat MERITA VAZUT!!!

krisztinaportik pe 10 decembrie 2017 20:16
da
Teddy pe 02 Iunie 2006 23:34
Nimeni nu spune ca nu a avut si defecte, dar ce film nu are pana la urma? S-a ridicat cu mult deasupra celorlalte filme din trilogie, chiar si IV,V,VI (la care sincer nu vad nimic mai special) si ofera multe raspunsuri, mai ales despre eroul principal care nu este yoda, ci Anakin. Faptul ca Mace Windu a murit "azvarlit" pe geam a facut trecerea lui Skywalker la partea intunecata( doar nu te asteptai sa-i bage sabia in cap sau ceva de genu).
Parerea mea este ca acest film a deschis portile spre o noua era a filmelor SF, datorita faptului ca a obtinut maximum la toate capitolele: sunet, efecte speciale etc., ceea ce putine filme au reusit( poate Matrix Reloaded).
Nici nu cred ca se pune problema unei noi serii ai lui George Lucas din simplul motiv ca nu va reusi sa aiba aceleasi performante, fapt de care cred ca el este constient.
Din pacate filmul a avut de suferit… citeşte

CosminHorrorMaster pe 11 Ianuarie 2012 16:35
Star Wars, episodul al 3-lea. Dintre toate prequel-urile, aceasta parte mi s-a parut cea mai reusita. Imi aduce aminte foarte mult de originalele. Salveaza partile anterioare. Cel mai inspaimantator mi se pare Lordul Sidious, defapt mi s-a parut un soc sa aflu ca el este ... (nu zic cine pentru cei ce nu au vazut filmul). Puteau sa il bage putin mai mult pe Generalul Grievous in seama. Cel mai bun prequel, nota 10.
herleaflorin pe 20 mai 2012 23:01
da trebuiau sa bage mai mult in seama a murit prea usor si stupid
krisztinaportik pe 10 decembrie 2017 20:18
lord sidious cel mai tare
herleaflorin pe 23 Iunie 2011 08:05
cel mai frumos si cel mai trist
Filmul cel mai bun din toate seria as putea zice actigul foarte bun si efectele cele mai bune merita in oscar in 2005 dar a luat king kong ma rog asta nu conteaza inainte de aparitia filmului in 19 mai 2005 a aparut cartea scrisa dupa scenariul filmului aparuta in 2 aprilie 2005 care detaliaza mai bine toata povestea din film stim ce ganduri avea Anakin in film,si aproape fiecare scena este mai detaliata eu zic ca daca Lucas lasa scenariul si regia pe mana altcuiva filmul putea fii mai bun decat Imperiul contraatacaca care se zice ca este cel mai bun din serie.
someone_who_dares pe 27 August 2010 13:08
Pentru mine, acesta e cel mai bun film din toata seria Star Wars... Mi se pare foarte bine realizat :)
Salajean Razvan pe 18 Mai 2008 17:42
E cel mai tare filme
Kirmajer Gabor pe 14 Aprilie 2008 22:16
eu am fost acea pers care am votat cu nr 5000..ma simt mandru..:>
ANDREICLAWHAMMER pe 17 Iulie 2006 05:11
aka
LEAC IMPOTRIVA PROSTIMII SI A CELOR CARE SCRIU PE FORUM NUMA CA SA ENERVEZE LUMEA
Oai de puii mei....brei care citeste mesaju asta sa deie fugutza la pagina 4 si sa se uite la mesaju` lu BOGDANA din braila sa moara de ras...ala care pute a smiley de sus pana jos.
BREI FATO IO NU VREAU SA TE JIGNESCA DA` ESTII CAM PROASTA...
1 In primul rand spune-mi si mie de unde atatia smiley ai puiat tu...
2 Fato ok io inteleg ca nu-ti convine filmu,ca aia nu-ti place,fiecare are dreptu la opinie...ba ca skywalker ala "cade ca o gasca"(lol)in bratele fortei aleia negricioase,ba ca planeta aia ii vulcanica si tu vroiai ca batalia finala momentul esential al seriei,locul unde binele si raul sunt prezentate fata in fata si ba mai mult sunt angrenate intr-o lupta pentru dominarea galaxiei sa aiba loc pe un curcubeu plin de floricele,papadii si nu-ma-uita in… citeşte

krisztinaportik pe 10 decembrie 2017 20:17
esti un om care nu stie sa aprecieze
Dan Iancu pe 21 Iunie 2005 13:11
Poate unul din cele mai slabe filme din categoria lui. Un scenariu slabut, nemotivat psihologic, cu o incarcatura atit de subtire incit te intrebi de unde atita reclama, un montaj de incepatori si peste toate neveridicitatea asanumitelor "efecte" speciale, demne de un debutant in colaje. Una peste alta marile dezvaluiri se dovedesc a fi un soi de "ia gogoasa, neamule" asezonat cu batai cu lanterne si filisofie de doi bani numai buna de impresionat coelhistii.
herleaflorin pe 20 mai 2012 23:05
a pai tu nu stiu dc teai mai uitat a fost nominalizat la OSCAR OMULE si tu zici ca nare efecte pfff
andystarx pe 12 Februarie 2016 19:50
Asa trebuia sa inceapa aceasta serie in anul 77,mi-a placut la fel de mult ca primul,are consistenta,in sfarsit nu sunt numai batalii,este un film sf foarte bun,repet,cred ca cel din 77 si asta sunt cele mai bune din franciza sub comanda lui Lucas ! Astept sa vad urmatoarele 3 parti sub comanda lui JJ !
Mihai pe 18 Iunie 2005 20:46
In comparatie cu episodul 2(care a fost cam slabut)-acest episod este mai bun.Nu pot sa nu apreciez performantele video si audio dar mai sint multe chestii care ar fii de comentat.Eu am avut impresia ca acest film este facut un pic la repezeala sau mai bine zis parca l-a impins cineva de la spate sa faca acest episod ca sa termine odata povestea.Sint multe chestii prea rapide in film,in 2 ore si un pic Lucas a trebuit sa treaca prin mai multe secvente la repezeala,un pic plictisitor in alte secvente.In acest episod Hayden interpreteaza un pic mai bine,poate ca s-a mai experimentat si el ca actor si a "patruns" mai bine in rol.Ewan McGregor a fost de nota 10.Natalie nu prea a stralucit asa cum a fost in episodul 1.Finalul filmului cam grabit,iar afisele si posterele slabute.
Parerea mea este ca prima trilogie a fost mai buna asa cu tehnologia care exista la vremea respectiva.

Marius Bancila pe 02 Iunie 2005 16:53
Nu e prima oara cand aud ca nu Anakin ci Luke ar fi alesul. Nu stiu care e varianta oficiala, nu l-am auzit pe Lucas spunand clar cine e alesul, dar dupa ce am vazut si re-re-re...vazut toata seria cred ca Anakin este alesul. El este cel care a distrus ordinul Sith (si Jedi), cel care a adus pacea in galaxie, pentru ca aceasta era menirea alesului. Luke reprezinta la un moment dar catalizatorul ultimei actiuni, uciderea lui Darth Sidious, dar tot Anakin/Vader este cel care o duce la indeplinire.

Povestea lui Palpatine despre lord-ul Sith care putea crea viata poate fi derutanta. Tendinta e sa crezi ca el l-a conceput pe Anakin prin puterea Fortei, dar nu cred ca a fost asa. Singurul scop al povesti a fost sa-l momeasca pe Anakin.

Si pentru ca s-a mai discutat de analogiile din film cu crestinismul sau alte mitologii, acestea sunt mai multe.

citeşte

Daniel pe 01 Iunie 2005 16:52
Foarte interesant textul lui Radu Ciocan - Bucuresti, despre "cealalta parte a fortei". Este suficient de logica pentru a gandi mai departe. Sincer, eu nu am stiut ca Imparatul din vechea trilogie (si din cea noua, dealtfel) este Palpatine pana cand am vazut Atacul Clonelor, desi am vazut vechile episoade de n ori. Nu stiu cum mi-a scapat. Si nu ma asteptam ca planul acestuia sa fie atat de amplu. Am crezut ca prima miscare a fost crearea armatei de clone, dar este foarte posibil ca aceasta prima miscare sa fi fost conceperea lui Anakin. Am fost incantat cand am observat ca ep 3 nu este "banal" (cum s-a mai spus) pentru ca se cunosteau toate variabilele. De ex, faptul ca Palpatine a vrut ca Anakin sa plece in cautarea lui Grievous a determinat consiliul sa aleaga pe altcineva in locul lui, pt a nu juca pe muzica Cancelarului, cand, de fapt, el chiar asta a vrut: sa plece un cavaler Jedi… citeşte
Valar pe 28 Mai 2005 20:47
Cel mai dramatic si poate cel mai bun film al seriei. Imaginile si sunetul sunt nespecifice atmosferei cu care ne-am obisnuit din celelalte. Transformarea lui Anakin este socanta. Unele imagini cum ar fi inmormantarea Padmei sunt foarte triste.
Este o incununare a muncii de treizeci de ani a lui Lucas.Exista chiar si niste idei ascunse in complot pe care nu pot sa le analizes aici, fiind multe de spus. Bravo! Felicitari!

Emil pe 27 Mai 2005 09:54
Un Star Destroyer, doua fightere...parca ar fi o cursa de antrenament...nimic nu prevesteste ceea ce va urma...inca 5 secunde de liniste...apoi sunt aruncat in cea mai mare batalie spatiala vazuta de ochii mei de la atacul Borgilor asupra Federatiei incoace. Nave de toate felurile, de toate marimile, roboti, clone, cavaleri Jedi, toate aceste forte angrenate intr-o batalie spatiala care are cate ceva din trafalgar si kursk.
Asa incepe cel mai asteptat film (de mine cel putin) al acestui an.
Continuarea este superba. Efectele sunt incredibile, povestea este coerenta, finalul este demn de un film serios. Este unul dintre acele filme care iti place chiar daca te lasa cu un gust amar. Pentru cei obishnuiti cu happy-endurile, acest film va fi frustrant.
Nu pot sa mai scriu acum prae mult, dar probabil voi reveni.

PS: banuiesc ca este necesara stergerea… citeşte

Marius Bancila pe 26 Mai 2005 17:04
Am asteptat atatia ani sa vedem cum Anakin Skywalker devine Darth Vader si asteptarea a meritat. Revenge of the Sith e cel mai bun din toate cele 6 episoade. E mai dramatic si mai intunecat decat oricare de pana acum, si cu toate acestea lasa loc pentru speranta, pentru ca asa sum spune Padme "mai e ceva bun in el"...

Am fost foarte curios sa aflu motivul trecerii lui Anakin de partea intunecata, iar dorinta de a afla secretul nemuririi pentru a-si salva iubita mi se pare cel mai potrivit care putea fi imaginat.

Povestea e minunat scrisa, imbinarea seriei originale cu cea noua e perfecta (cu exceptia momentului de final in care senatorul Organa cere stergerea memoriei lui C-3PO, o actiune total gratuita fara nici un mobil logic).

Hayden Christensen e extraordinar. Fara el trecerea de la Anakin la Vader nu ar fi fost credibila. Ewan McGregor a… citeşte

krisztinaportik pe 10 decembrie 2017 20:22
hayden este cel mai bun actor
Bogdan.Alexandru pe 21 Decembrie 2015 10:09
Dupa parerea mea, probabil cel mai bun film din serie.
zehra_is pe 16 Aprilie 2014 18:39
suuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuper..:))
Rippa pe 01 Aprilie 2014 11:25
e foarte bun...l am vazut la cinema..........................
ale_alex24 pe 22 Noiembrie 2012 20:49
Lord Vader e personajul pozitiv al filmului dupa parerea mea umila . fuck Kenobi
krisztinaportik pe 10 decembrie 2017 20:23
vader este rau iar obi wan este bun dar eu prefer sith
catasmile17 pe 24 Octombrie 2012 13:43
A fost un film extrem de bun si aceasta parte. Nu ma asteptam la aceasta rasturnare de situatie. Merita vazut filmul.
deadlord pe 24 August 2012 12:39
Mult mai bunn decat cel anterior. Dupa parerea mea a ajus la standardele primelor. Cam aiurea totusi sa incepi cu sfarsitul.
CazaGio pe 11 August 2012 21:59
Una din partile cele mai interesante ale Razboiului Stelelor. Hayden Christensen joaca foarte foarte bine in rolul lui Anakin
Theodoric pe 10 August 2012 12:33
"Star Wars,cea mai mare Saga din toate timpurile"
Am vazut filmul mai mult de 20 ori,neaparat merita vazut cu efectele speciale,si cu universul creat de George Lucas!!!!!
Daca te gandesti nu gasesti un film mai bun ca Star Wars,(ei bine cu Lord of the Ring sunt in mod egal)

Sigur ca 10 pentru unul dintre cele mai bune filme din lume!!!!!!!!!

amirabaragan pe 18 Mai 2012 17:05
amira baragan
iubesc filmele Star Wars! dar cel mai mult imi place povestea de dragoste dintre Anakin si Padme! sunt foarte frumosi! as vrea ca Star Wars sa devina serial! mi-a parut rau ca Anakin a trecut de partea intunecata a fortei! sunt cele mai tai filme!
ducu1991 pe 25 Aprilie 2012 09:39
Este un film foarte bun este printre putinele filme in care raul triumfa "Lord Vader ....Rise"
Manusa pe 14 Decembrie 2011 22:59
Nu sunt fan Star Wars dar totusi mi-au placut, filmele sunt bune. Episode 3, dupa mine este cel mai bun film din serie fiind cel mai bine realizat si cu multa actiune si batalie.
Qube86 pe 12 Decembrie 2011 08:24
Finalul unei legende...
Superb de-a dreptul...Am asteptat acest moment timp de 15 ani adica aproape intreaga mea viata si nu sunt dezamagit de ceea ce a iesit...George Lucas, a creat ceva de legenda, ceva care va putea fi privit si de urmasii mei cu aceeasi placere si entuziasm...La un asemenea film singurul regret pe care poti sa-l ai, e faptul ca nu va mai exista inca o parte...Il recomand tuturor...
dickstone pe 26 Iulie 2011 11:53
un film foarte bun...care ne surprinde prin rasturnarea de situatie...oricum genial..
WANG XIO-LIN pe 04 Octombrie 2003 22:38
Este super, este o imaginatie superba si o dezvoltare de gandire a pune imaginatia pe film, deosebit de frumos si efecte speciale deosebite, cu multumire pentru domnul regizor George Lucas pentru toate serile de film Razboiul Stelelor. Va spun ca eu am vazut toate serile si am poze cu toti actori din Razboiul Stelelor. Imi place foarte mult de Anakin adica de Christensen si de Luke adica Mark Hamill, de Obi-Wan Kenobi adica Alec Guinness si de Padme si va spun bravoooooooooo sunteti cei mai tariiiiii
bill_the_butcher pe 04 Octombrie 2003 22:38
asta pariez ca va fi cel mai bun dintre toate, poate nu de nivelul empire strikes back, dar dintre cele 3 prequel-uri, de departe.
tot ma deranjeaza prezenta lui chewie.
oricum, daca lucas va sti sa invete din greseli, sau daca a invatat ceva, va da lovitura cu criticii.

Nightprowler pe 22 Noiembrie 2009 21:42
Traiasca torrentul si lipsa cinematografelor din orasul meu
M-am uitat la filmul asta doar ca sa vad cum Anakin devine Darth Vader. Prima jumatate plictisitoare. Abia la a doua devine interesant. Oricum am salvat ceva banuti. Muream de ciuda daca dadeam bani pe panarama asta. Lucas trebuia sa ramana cu seria veche, de care nu mai tin minte de cate ori am vazut-o.
herleaflorin pe 20 mai 2012 22:59
tot filmul a fost tare nu numa a 2 jumatate nu sti ce e frumos
user-64df45b5b7009 pe 18 August 2023 13:27
Tot ce s-a facut dupa Return of the Jedi (1983) cu aceasta franciza este destinat doar pen retardatilor ,
blackmore pe 20 Decembrie 2019 12:14
Tot ce s-a facut dupa Return of the Jedi (1983) cu aceasta franciza este destinat doar pen retarardatilor ,
carmen_angelus_romila pe 05 Septembrie 2018 11:30
Un al saselea episod regizat si realizat de George Lucas din odiseea "Star Wars", care da dovada de acelasi pofesionalism si spirit artistic cu care,dealtfel, deja ne-am obisnuit.
AmphitriteMermaid pe 04 Aprilie 2018 14:20
Partea a III-a e probabil unul dintre cele mai bune filme ale seriei. Povestea este foarte emotionanta, iar efectele sunt pe masura!
Go1 2 3 4

Film - Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith