Păreri Stand Up Guys

(2012)

Trei tipi duri

robbiex2 pe 24 Ianuarie 2013 22:48
Stand Up Guys, please Stand Up...
Un film despre viata, prietenie si onoare.
L-am asteptat cu mare interes, datorita actorilor care apar in el. Al Pacino inca se mentine la varsta lui, e pe val si filmele cu el inca mai aduc ceva nou.O placere sa-l revad intr`un film de 2013 alaturi de camarazii sai: Christopher Walken si Alan Arkin.Insa...pe langa placerea avuta pe parcursul rularii...in acelasi timp, imbratisezi usor si tristetea dar si regretul fenomenului natural numit batranete care...din pacate apare din ce in ce mai mult la marile legende cinematografice.
Filmul este unul simplu...natural si foarte usor de digerat.Se face haz de necaz pe seama batranetii, se pune pret pe prietenie si...se respecta onoarea celor dragi :)
Cu o actiune lipsita de cine stie ce mega-efecte, filmul se mentine si reuseste sa acapareze atentia necesara.Este bun, mi-a placut! Vi-l recomand ! :)

Pies: coloana… citeşte

piccolodaimao22 pe 27 Ianuarie 2013 23:04
O performanta extraordinara a cel 2 titanii ai cinematografiei,un film foarte bun cu un scenariu placut ce te face sa te simti foarte bine dupa ce il termini,de parca ai fi fost si tu prieten de o viata cu cei 3
costi2506 pe 08 Februarie 2013 21:35
banalitate fara pacino si walken
sa nu va uitati la avatarul meu si sa ziceti ca sunt subiectiv dar pacino e o zeitate in cinematografie indiferent ca joaca un rol de presedinte sau de homeless si tin sa cred ca fisher stevens a fost scos din rahat de geniul acestui mare actor
xerses pe 03 Februarie 2013 17:34
Mi-as fi dorit sa fi putut spune ca este unul din filmele mele favorite in care joaca Al Pacino, dar...
CatalinPHD pe 11 Mai 2013 14:18
Mai mult decât prietenie...
Mai pe scurt - ”Viata e prea scurta pentru a nu te bucura de ea”..
FlorinMovieFreak pe 15 Februarie 2013 09:07
R.E.D. Reloaded ..
Ei bine se pare ca in zilele noastre e la moda sa reinvii povesti cu actori trecuti bine peste a doua tinerete :) Trecand peste ideea filmului care nu-i deloc originala .. avem 3 monstri sacri .. primul e Pacino evident .. cel mai spumos dintre cei 3 .. urmeaza la o lungime distanta Walken care nu-s pierde farmecul .. e rece dar amuzant cand zice ceva :) si cel din urma .. dar poate cel dintai Alan Arkin .. genial omu' .. subtil .. si natural .. acting-ul este pentru el o plimbare in parc ..

Filmul este bun .. m-am relaxat vazandu-l .. are acea combinatie fina intre umor si drama .. vizionati cu placere .. Merita !

metalhead72 pe 11 martie 2013 01:00
Fratilor, filmul Stand up Guys nu are nicio treaba cu RED !!! Este varianta moderna si masculina a filmului '''Thelma si Louise"' !!!
kanibalo pe 02 Februarie 2013 18:06
Filmul mi s-a parut varianta old a filmului The hangover,nu pot spune ca e chiar exceptional ,dar merita vazut.Nota 7 din partea mea.
Vaporas pe 02 Februarie 2013 10:59
!!!!!???
Pot spune ca nu e un film bun,nu am avut rabdare sa ma uit decat 42 de min la acest film ....nu e unul din cele mai bune filme ale lui Al Pacino....Pacat...ma asteptam sa fie un film bun avand in vedere distributia!
blackheart4you pe 29 Ianuarie 2013 21:52
Sincer nu a fost cine stie ce..m-am uitat mai mult pentru distributie ,iar dupa ce am vazut trailerul ma asteptam la ceva mai bun :D
Manusa pe 14 Martie 2013 18:20
Un film destul de bun, dar care nu impresioneaza. Impresionanta este distributia din care fac parte actori foarte buni, dar despre actiunea filmului nu prea sunt multe de spus.
Turi pe 18 Martie 2013 20:13
Il ador pe Pacino, asa incat ii pot ierta faptul ca a jucat in acest film. Ori a fost un moment de slabiciune, ori oferta materiala a fost prea tentanta. Preferam sa-l vad intr-o reclama oarecare decat asa. Si Cristopher Walken este si a fost un actor bun, dar, probabil, vremurile conduc oamenii si nu invers.
nicoux pe 05 Februarie 2013 10:02
E un film bunicel, cu multe asteptari dupa distributia extraordinara iar ideea scenariului este una placuta dar desfasurarea ei se face fara prea mult antren.
wildinthecountry pe 03 Februarie 2013 23:40
x
pacat de actori........
in rest..no comment
filmul e f slabut

silviu_ciobanu pe 25 Februarie 2013 20:17
mie mi-a placut!si Righteous Kill mi-a placut super mult!asta merita vazut parerea mea!
emy_sinaia pe 31 Martie 2013 23:05
Pacaleala.
Un film super slab, chiar daca e cu actori super buni, ei sunt batrani si deabea isi taraie parturile pe drum si sa fim sinceri numai comedie nu e, este un film pe laga comedie, o plictiseala de zile mari care nu merita vazut.
cosmin742000 pe 31 Ianuarie 2017 08:20
In ce filme de toata jena a ajuns sa joace Al Pacino....................
geese1 pe 11 Martie 2013 20:54
Intoarcerea greilor
De intors s-au intors, intrebarea este la ce? La libertate este raspunsul, desi dintre cei trei grei mafioti din filmul asta, doar personajul lui Al Pacino a fost inchis. In libertate, cei trei vechi prieteni fac ceea ce ne-am astepta sa faca trei adolescenti. Ei fura masini, sparg magazine, se drogheaza ( cu medicamente pentru hipertensiune si ulcer), merg la prostituate ( cu ajutorul Viagrei sau nu), fura masini ( de la baietii rai) si tot asa. Majoritatea situatiilor sunt deplasate, vestea buna este ca unele functioneaza si fac mai mult decat sa amuze. Pe marginea lor se construiesc personaje si relatii interesante si reale, cel putin pana in ultimile 30 de minute. De acolo, intamplarile isi pierd hazul, iar legaturile pe care incearca sa le croieasca scenariul intre toate personajele si povestile prezentate nu prea mai conving. Ele devin clisee si de efectele lor lor nu pot salva… citeşte
brinceanu pe 08 Martie 2013 20:46
nice
Mie sincer mi-a placut...este un film ok dar se putea si mai bine! Al Pacino este oricum grozav!!!!!
hannibal1948 pe 08 Martie 2013 01:46
Comedie-buna
Ocomedie buna in care Christopher Walken joaca foarte bine ca ,de obicei este un actor magistral care merita toata stima si onoarea din partea mea iar Pacino fenomenal cei doi fac un cuplu perfect in acest film pacat ca, nu au jucat in mai multe filme impreuna.. in rest ce sa zic doar ca merita vizionat;)
metalhead72 pe 11 Martie 2013 00:56
Cel mai bun Pacino din secolul 21 !
Cred ca e cel mai bun rol, dupa 2000, penru Pacino ! Walken si el demential ! Filmul: conform notei mele, "obligatoriu de vazut'' !!! Filmul este un fel de ''Thelma si Louis' in varianta masculina !!! Foarte tare !!! Pacat ca nu va fi la Oscar, pentru ca mai e mult timp pana in 2014 !!! Dar este un film doar pentru vazut si tinut minte, nu pentru o statueta de kkt !!!
toma_sv pe 17 Decembrie 2012 23:40
capodopera
toate filme in care a jucat acest actor au fost de nota 10 super actor super filme
Andrei.Ciprian pe 18 decembrie 2012 12:49
Nu ai de unde sa sti ca va fi o capodopera....si nu toate filmele au fost de 10(ex.Gigli,Righteous Kill)...
Doctor_Who pe 02 Octombrie 2012 23:50
Deci... nu ai ce sa comentezi
Cel mai bun film din ultimi ani 100% deci omg doar din trailer deja m-a lasat masca si abia astept sa il vad pe ecrene :D
Mihaita19 pe 26 noiembrie 2012 22:47
De acord, 2 faze din trailer am vazut si deja nu mai am rabdare pana apare...Poveste care il poate face pe "zeul" Al Pacino sa se dezlantuie...rolurile de mafiot il prind bine de tot, da' nu numai...
calinutzc pe 10 martie 2013 20:35
voi luati de sus trendul actual ? acela nascut intre minorii care nu stiu sa lege cateva cuvinte si sa dea sens unei idei , sau sunteti niste copii care nu au nimic de spus, dar totusi o fac ?
Yufeng pe 23 Iulie 2023 11:41
Se putea mult mai bine
Filmul e mediocru, din pacate. Asta in ciuda prezentei (si prestatiei mai mult decat decente) ale celor 3 mari actori. Dar nu prea ii ajuta nici scenariul, nici regizorul.
E departe de filme mult mai reusite, avand tot veterani in distributie, precum "The Maiden Heist" (2009) cu Christopher Walken alaturi de Morgan Freeman si William H. Macy ori "Going in Style" (2017) cu Alan Arkin, Morgan Freeman si Michael Caine.
A dat drept exemple aceste filme intrucat e vorba tot de eroi aflati la varsta senectutii care se confrunta cu diferite probleme, avand in distributie actori ce se regasesc si in "Stand Up Guys". Dar acesta din urma e mult mai slab, din pacate...

Vegetarian pe 15 Aprilie 2023 13:57
La 72 ani Al Pacino , Mark Margolis la 73 ani
Cel mai mare dușman al unui bărbat este un alt bărbat . Când între bărbați tineri și bătrâni apare o tânăra supla goală fără nici o vânătaie in portbagaj bărbații se nenorocesc între ei .
In Iran este legea talionului , violul , sechestrarea etc se pedepsesc cu viol , sechestrare , etc , nu cu vătămări corporale grave sau moartea .
In spatele unui tânăr s-ar putea afla un tată care va cheltui mulți bani ca sa puna bărbați sa ucidă , lovească .. alți bărbați .

Vegetarian pe 15 aprilie 2023 14:13
Cine ajunge sa se vaite , inseamna ca sa zgarcit undeva . Sã nu râzi de cineva , sã nu plângi pe cineva , sa nu detesti pe cineva , sã nu admiri pe cineva , ci sã întelegi . Ne definim in functie de deciziile luate . Viata este suma alegerilor noastre . Oamenii adevarati fac alegeri bune . Majoritatea oamenilor gasesc placere in munca lor , in familie si in speranta ca generatiile urmatoare vor intelege mai mult .
catacris2003 pe 03 Martie 2021 17:42
Un film geriatric. Actori buni și atât, filmul lasă de dorit.
jokeru28 pe 16 Ianuarie 2020 23:54
Un film bun.Al Pacino ca de obicei joaca excelent!
lavara_laiarna pe 25 Noiembrie 2018 18:19
Spărgători de nuci dintro perspectivă . . moale.
XShadowX pe 27 Martie 2015 14:17
BV Fisher Stevens !!!
Il apreciez si felicit pe actorul ( de data aceasta regizorul ... ) Fisher Stevens pentru ideeea acestui film si distributia si scenariul sau , o idee traznita de a-i pune laolalta pe acesti trei colosi : Al Pacino, Christopher Walken si Alan Arkin care au ajuns la o varsta destul de inaintata dar care nu si-au pierdut o clipa din talent sau dorinta de a juca in filme ... un film de NERATAT !!!
andystarx pe 06 Martie 2015 17:44
6/10
Un film care nu prea a avut actiune si a fost mai multa vorbaraie,dar finalul mi-a placut ,si jocul actoricesc este impecabil !
Kuhaylan pe 22 Ianuarie 2015 12:47
....................................................
dragomir_alina pe 10 Noiembrie 2014 05:31
FFFFFF BUN
Asa da, Dupa gustul"" meu, Un film exceptional, nota 20 pt ideea filmului si distributie.
lili22 pe 29 Octombrie 2014 06:45
m-am uitat de dragul distributiei
Altfel filmul e slabut, niste mari actori meritau un scenariu mai bun.
diux05 pe 24 Octombrie 2014 00:18
Desi este un film monoton si fara suspans iti face o placere sa il vezi,intotdeauna mea placut Al Pacino in rolul unu badboy/badass.Il recomand!
ion_ciocea pe 08 Septembrie 2014 20:49
filmul e ok.
binenteles, Al Pacino - de exceptie.

B3stMaNxX pe 27 August 2014 22:05
Uite ca se poate si un film de acest gen :D super filmul si merita vizionat!
gbanescu pe 30 Martie 2014 11:34
Subţire
Am făcut un mic efort de imaginație: ce ar fi fost acest film fără cei trei actori ? Un film care ar fi trecut neobservat.
Totuşi, mi-a rămas în memorie o replică: "It’s time to kick ass or chew gum. And guess what ? We’re out of gum !"

Florina1976 pe 28 Februarie 2014 12:32
timpul trece, talentul ramane!!!!!!!!
Este un film foarte bun datorita distrbutiei in primul rand, cu momente comice si dramatice totodata, un film care trebuie vazut!!!!!!!!!
nick-azh pe 17 Februarie 2014 18:28
Trei tipi duri
Un film amuzant , haios , care are ceva actiune , dar se axeaza pe o parte mai mult lenta , poate chiar mai mult . Acest film mi-a aduc aminte de Bucket List , numai in rolurile principale nu sunt doar 2 tipi , ci trei tipi duri , in frunte cu Al Pacino , dar si acum la vârsta de 73 de ani , face roluri surprinzătoare si foarte plăcută . Un Christopher Walken care face un rol bunicel , la fel si Alan Arkin , dar cum am spus , Al Pacino a fost peste cei doi . Dialoguri amuzante , impuscaturi , incurcaturi , aventuri , toate acestea intr-un film de 94 de minute , cu o distribuție foarte buna .
misterx2002 pe 01 Decembrie 2013 21:11
nu e un film grozav dar pe mine m-au amuzat fazele comice din film.Al Pacino mi-a placut cum si-a jucat rolul
nemotoujours pe 26 Noiembrie 2013 11:17
NOSTALGIE SI REGRETE
FRUMOS REALIZAT SI JUCAT.,CLASIC PANA IN MADUVA OASELOR,NIMIC SURPRINZATOR, DAR LINISTIT,SIGUR SI INCANTATOR.
SCOP ATINS.

johnybz pe 20 Octombrie 2013 22:51
Ciudat !
Un film ciudat rau , care nu m-a plictisit insa. Am vazut ceva din Tony Montana in interpretarea lui Al Pacino. E un film de vazut doar pentru interpretarea actorilor. E un film care incepe cu o actiune lenta si se termina cu ceva hardcore. Totusi e ciudat cata simplitate inspira orice infractiune pe care o fac cei 2 , mai apoi 3 si iarasi 2, apoi resemnarea lui Val stiind ca prietenul sau il va omori. Si-a tinut gura timp de 28 de ani dupa care si-a facut de cap vreo 20 de ore si s-ar fi lasat impuscat la modul ala. Ma rog , doar in filme se poate intampla asta.
vladimir84 pe 03 August 2013 22:56
Un film cu actori de scoala veche, unul mai bun ca altul. Dansul lui Al Pacino de la bar mi-a adus aminte de "Scent of a woman", care este o capodopera a acestuia.
straker812 pe 14 Iunie 2013 20:37
corectie
filmul a aparut in 2012 sau cel putin asa am vazut eu pe imdb
Stentor pe 20 Mai 2013 02:37
Mi-a placut la fel de mult ca pe vremuri Pulp Fiction. Daca ai apreciat genul de discutii dintre Travolta si Jackson cu siguranta o sa-ti placa si Stand Up Guys.
GALD pe 14 Aprilie 2013 20:22
Relativitatea libertatii
Filmul nu are un subiect prea comestibil si dupa vizionare pica greu, fiind destul de dificil de digerat.
Da, sunt actori atat de tari, ca le savurezi replicile ca motto-uri la "invatarea conditiei umane" cum replica la un moment dat Val (Al Pacino).
Trupa de partasi in ale aventurii tineretii se reintruneste dupa 28 de ani, la iesirea din puscarie a celui care si-a tinut prietenii sub protectia tacerii.
Devotamentul este rasplatit la anii batranetii hodorogite de o ultima portie de adrenalina care vine firesc si chiar involuntar, ca si cum nimic nu s-ar fi schimbat si uitat ci totul sa amplificat.
"Libertatea" fiecaruia (la puscarie, la azil, legat de promisiuni) este descatusata pentru ultima data, venind cu docilitate, calm si prestanta in fata inevitabilului.
Merita vazut.

alex_il_fenomeno pe 09 Aprilie 2013 15:01
Povestea in general a fost buna, insa singurul neajuns intalnit este ca doar atat, avand in vedere ca are in distributie niste nume sonore ale cinematografiei, iar despre un film in care apar Al Pacino, Christopher Walken si chiar Alan Arkin, sa spui ca e doar ok, nu cred ca este in regula... Povestea chiar te captiveaza, te amuza pe alocuri si te face sa te intrebi daca lucrurile stau chiar asa sau sunt atat de complicate in viata... Merita urmarit o data, insa cred ca se putea mult mai mult...
Mihaita19 pe 09 Aprilie 2013 00:40
Diferit, Eu.
Mie mi-a placut mult filmul, m-a tinut mereu captivat, distributia este punctul forte al filmului.

In ciuda a ce spun multi mai sus, eu il recomand oricarui cinefil, sa nu se uite cu asteptari de capodopera si nu va fi dezamagit.
Scenele amuzante sunt la tot pasul si desi nu e gluma spusa, figura si gestica lui al pacino sunt comice maxim.
Scenariul urmeaza o linie nu e banal.
Nota 9 mult prea subestimat filmul, parerea mea.

Get0dac pe 08 Aprilie 2013 17:42
Un film ok. O revedere placuta cu un Al Pacino vesnic tanar...in sufletul sau. Acum vad ca se scrie mult despre ''recitaluri actoricesti'', ''regaluri'', hai sa fim seriosi, filmul este ,usurel, de Duminica....sa nu speram la mai mult decat poate oferi. Mie mi s-a parut ca actorii s-au jucat mai mult decat au jucat si asta este foarte bine pt. ca asa si trebuia..... Il recomand. Vizionare placuta.
emi4bt pe 08 Aprilie 2013 09:54
de vazut - il recomand
un film fara efecte speciale, un film in care prietenia nu se pierde chiar si dupa 28 de ani, un film in care trei mosneguti isi fac de cap chiar si in ultima clipa a vietii lor, trei mosneguti inerpretati de trei monstrii sacrii ai ecranului, un fim a carui cursivitate narativa face sa nu ti dai seama cant se termina. al pacino mi s-a parut cam ramolit dat s-a tinut "tare" tot timpul o fi de la pastila albastra?
cotzofica pe 07 Aprilie 2013 00:29
"Can I talk for 2 fucking seconds?"
Pacino a fost şi este un mega actor. Chiar şi când joacă în filme nereuşite. Pentru că acesta e un film nereuşit, în opinia mea. Previzibil, static, doar coloana sonoră ridică ştacheta. Şi bineînţeles, protagoniştii.
Dacă în film jucau alţi actori, cu interpretări mai slabe, probabil i-aş fi dat nota 4.