Păreri Stalag 17

(1953)

Stalag 17

cezarika21 pe 05 Martie 2017 17:00
Rememorare comico-cinică a perioadei de prizonierat
Nu poți să nu te gândești că viața e nedreaptă atunci când vezi ”Stalag 17” și ”Lista lui Schindler”, deoarece, chiar dacă acțiunea se petrece în lagăr în ambele filme, diferența între condițiile din detenție este enormă. Astfel, în timp ce evreii erau împușcați și gazați fără pic de milă, prizonierii americani jucau șah, primeau scrisori și pachete, iar unii dintre ei, mai norocoși, prindeau și o partidă de sex cu prizonierele rusoaice. O fi adevărat, nu zic nu, dar e cu atât mai inexplicabil cu cât filmul e regizat de etnicul evreu Billy Wilder, a cărui mamă, bunică și tată vitreg au murit în Holocaust.

Profesionist adevărat ce știa să combine drama cu comedia, Billy Wilder trece probabil peste propriile sentimente și realizează o comedie cinică despre viața prizonierilor americani într-un lagăr german ce… citeşte

mu_zz_i pe 02 Decembrie 2008 15:35
Mereu mi-au placut filmele cu prizonieri de razboi iar acesta nu ma dezamagit. Filmul ne prezinta, intr-o nota comica (poate mai putin moartea celor doi care au incercat sa evadeze la inceputul filmului), viata prizonierilor din Stalag 17 inaintea Craciunului anului 1943 cu tot ceea ce inseamna viata lor cotidiana, dorintele lor cele mai ciudate (vezi Animalul), tentativele lor de evadare dar si incercarile nemtiilor de a le face viata mai grea decat le este prin infiltrarea unui spion in "cabana" lor dar si prin alte piedici.
cosmin742000 pe 24 Iulie 2012 09:52
Mie de obicei nu imi plac filmele cu prizonieri de razboi si lagare , aceasta comedie face insa exceptie.
eduard_stratan pe 23 octombrie 2021 20:56
mihaelatb pe 14 Iulie 2014 22:36
un film de razboi in "maniera" lui Billy Wilder, Fapte grave sunt prezentate cu umor. Chiar daca amar, dar umor. Personaje care dau culoare filmului, ca Stanislas Kasava, Marko the Mailman dar si Oberst von Scherbach, sunt contrabalansate de principalii, Duke, Sgt. J.J. Sefton sau Sgt. Frank Price. Mi-a facut placere sa=l vad pe William Holden dupa rolul din Sabrina intr-un rol ce i s-ar fi potrivit mai degraba lui Humphrey Bogart.
octavinspector pe 04 Ianuarie 2011 01:18
Nu rata filmul clasic
Intotdeauna mi-au placut filmele cu si despre razboi cu tentative de evadare si multe dialoguri arhicunoscute...nu-l ratati.
terraflorin pe 17 Iulie 2020 19:18
Price
Ce mi se pare interesant este că printre ei era un turnător neamţ, filmările au avut loc cronologic (cum rar se întâmplă la realizarea unui film deoarece e mai scump aşa) şi identitatea acestui turnător a fost necunoscută până şi actorilor care au aflat cine este abia în ultimele trei zile de filmări.
Iulidesprefilme pe 13 August 2013 13:36
Filmul evidenţiază capacitatea regizorului de a pătrunde într-un alt univers decât cel/ cele sondat/e în alte pelicule, dar şi calitatea interpretării lui William Holden, laureat cu Oscar pentru prestaţia sa...
LorenzoRS1 pe 02 Aprilie 2013 14:10
Cel mai bun
O comedie nu prea mi s-a parut dar a fost un film bestial.
cosmin_kedii pe 15 Aprilie 2013 16:01
Billy Wilder este un mare regizor de teatru ,eu nu sunt surprins de a găsi acest film minunat despre aventurile americanilor care sunt închiși într-un lagăr german în timpul războiului mondial(2). Totul este absolut remarcabil aici că acesta este in contextul războiului, sau diverse relațiile dintre soldați, care sunt deosebit de captivante