Păreri Splice

Hibrid

gyxu78 pe 22 Iulie 2010 20:44
porcarie de film
mare porcarie
criza asta ce face din cinematografie

Domyno pe 20 august 2010 09:58
Woaw, toata lumea e telepatica!!! Toti stiu despre ce e vorba in film, si spun ca "e o porcarie" dar pun pariu pe 100 $ ca te uiti la el, si vei ramane putin :O!!!:)), Doamne superficiali mai sunteti:))
ABC pe 3 septembrie 2010 00:56
mie ideea mi se pare ft buna si intr adevar filmul are un mesaj,cred eu,fata de altele,ca se mai putea lucra la el,asta da,dar nu consider ca filmul este o porcarie.
cetateanu pe 03 Noiembrie 2010 18:12
Cu 15 ani în urmă când a apărut Speices am înţeles scopul de a urmări un extraterestru sexy care-şi doreşte să se înmulţească, dar acum cu acest Splice pot să zic că s-a exagerat prea mult. Ideea de a combina gene umane cu cele animale este acceptabilă, dar ideea de a obţine o noua creatură care seamănă cu un bolnav care a suferit chimioteraprie şi care face sex cu „tatăl lui” apoi se trasformă peste noapte în mascul şi îşi violează mama, este prea mult. Am acceptat stângăciile celor care au creat Species, dar combinaţia de elemente biochimice cu impulsuri sexuale şi cu complexul lui Oedip m-a enervat atât de tare încât nu pot să fac deloc o recenzie favorabilă la acest film.

Acţiunea filmului este destul de plictisitoare chiar dacă curge liniar şi gradat iar tensiunea şi confruntările pe care toată lumea le aştepta durează… citeşte

bornStubborn pe 4 noiembrie 2010 17:32
Felicitari pentru un comentariu profesionist.
ssilviuvl pe 17 decembrie 2011 20:23
finally! someone said it!
EugenLaurentiu pe 23 Iulie 2010 20:41
Deci un film foarte foarte foarte prost ... .parerea mea ... nu merita
d.i.a.n.a. pe 19 octombrie 2010 10:22
majoritatea au aceeasi parere...o prostie de film.vizionarea lui=pierdere de timp.recunosc k mi am pierdut si eu timpul uitandu ma la el...dar poate altii nu o sa faca aceeasi greseala
sarge pe 22 Iulie 2010 11:19
Film cam slab, parca si SF-ul din el e slab :(:(:(
dezbraktu pe 05 August 2010 23:47
Mizerabil
Daca stau sa ma gandesc mai bine...mizerabil e putin spus...
nemotoujours pe 1 septembrie 2010 15:10
MIZERABIL ESTI TU. SE PARE CA AI MARI LIPSURI IN CULTURA SCRISA SI VAZUTA BAIETAS!
dezbraktu pe 14 februarie 2011 21:51
Esti irecuperabil...:)
robbiex2 pe 24 Aprilie 2010 12:33
Foarte interesant filmul.abia astept sa-l vad !! Interesant si faptul ca Adrien Brody joaca intru-un astfel de film :)
babygirlalex18 pe 18 Iunie 2010 22:01
tocmai am terminat de vazut filmul,e calitatea mai prosta pt ca de abia a iesit dar e ok.Spre sfarsit mi-a fost frica,dar in rest mai mult mila...Oricum filmu e bun
oneloser pe 09 August 2010 12:29
o porcarie penibila
pacat ca nu i-am crezut pe cei care au mai spus asta... filmul m-a plictisit teribil si nu mi-a transmis nimic, poate doar ceva scarba
nemotoujours pe 1 septembrie 2010 15:11
NU STIAI CA NU ESTE SUPERMAN SAU CAFEA CU PARFUM DE FEMEIE? DATA VIITOARE MAI MARE ATENTIE, DAR DE CE NU AI IESIT?
bubumiksiscumpik pe 22 septembrie 2010 16:07
fiecare cu parerea lui uite mie mia placut filmul dar nu incep sa ii critic pe toti, poate doar pe tn
otonis pe 19 Iunie 2010 14:36
Cam plictisitor inceputul datorita actiunii care se lasa asteptata, insa merita spre final. Astept sa-l mai vad o data, ptr. o a doua parere.
otonis pe 25 iulie 2010 23:23
Later edit: 25 july 2010 Da... L-am revazut, si pot spune ca-i PLICTISITOR. Ar fi putut sa fie un film de colectie, dar presupun ca trebuia sa faca norma pe 2010 la filme de cakt. Splice = sh!t.
mvpsebi pe 30 Iunie 2010 11:48
Din trailer parea sa fie ceva iesit din comun, ceva special si original, insa nu e tocmai asa, e plin de stereotipe..scena de "sex" dintre el si "ea" este chiar tragi-comica..multi chiar il asemanau cu Alien, insa eu il cobor la nivelul lui Species..finalul e ceva mai palpitant iar per total sa zicem ca merge.
liniuta pe 17 Iunie 2010 01:03
Elsa si Clive, cercetatori , un cuplu cu intentii de viitor la insistentele fetei fac pe raspunderea lor un experiment ,de unde rezulta Dren o fata ce are infatisarea combinatiei dintre un animal si ADN-ul Elsei . Comportamentul acesteia este bizar , ajungand in relatii nepotrivite cu cei 2 , si evoluand inspre un comportament feroce.... Un film usor de urmarit , interesant ca idee ......
Sergiu.Lobont pe 23 august 2010 00:38
Nu inteleg de ce naiba trebuie sa va umble gura si sa spuneti dinainte ce se intampla in film? Poate mai vor si altii sa se uite la film, si poate ca (in mod incredibil) nu vor sa stie de la inceput cum se termina filmul. Pentru asa ceva meritati sa fiti exclusi de pe site.
Cristake pe 4 august 2011 20:12
incorect spus, daca tot vrei sa povestesti filmu exista un mic cuvant numit SPOILER pe care il poti pune la inceput de coment.
cosmin_hiena pe 29 Aprilie 2010 20:19
misto
cred k o sa fie super filmul....si nu seamana deloc cu alien cum zic altii
roxza pe 28 Iulie 2010 23:06
frumos filmul...chiar mi-a placut...desi nu l-am vazut de la inceput ...primul minut vazut si mi-a captat atentia..:)
nemotoujours pe 1 septembrie 2010 15:14
DE CE TE-A CAPTIVAT? ESTI SINGURA CARE A SPUS ASTA.
roxza pe 17 decembrie 2011 20:47
ai nu zau? sti nu toat lumea s`a masturbat ca tine cand a vazut acest film,nu toata lumea e asa obsedata ca tine.Pana la urma pe acest site fiecare isi spune opinia da? POate asta e opinia mea
conspiracy_theory pe 17 Iunie 2010 14:20
Nu e cum ma asteptam sa fie... putin cam sarac in actiune, care apare abia pe sfarsit dar pentru cei curiosi nu e un film care nu merita vazut pentru ca are si ceva original
Jenny_pisica pe 09 August 2010 16:54
lam vazut e bun dar nu e horror , mai de graba Sf
nu man speriat de loc !!!!

cezarika21 pe 23 August 2014 08:05
Experiment legat de evoluţia speciilor
Relatând experimentul a doi geneticieni care combină ADN animal cu ADN uman pentru a obţine proteine care să fie folosite în tratarea unor boli incurabile, "Splice" este o dramă cu tentă SF despre extinderea experimentelor genetice dincolo de limitele evoluţioniste actuale. Cei doi geneticieni care îşi asumă rolul doctorului Frankenstein şi creează specii noi care conţin ADN uman se confruntă cu dilema etică de a alege între nevoia de a contribui la dezvoltarea speciei umane şi pericolul implicat de crearea unei specii a cărei evoluţie nu poate fi prevăzută şi ţinută sub control. Fiinţa nou-creată depăşeşte posibilităţile creatorilor de a-i înţelege modul de a gândi şi de a evolua, iar din momentul pierderii controlului parental experimentul eşuează. Viitorul aduce însă noi speranţe, iar ceea ce era doar un experiment ratat devine un pas pe calea… citeşte
zgubi pe 12 Decembrie 2010 17:34
Frankesteini moderni...
Doi biochimisti Clive si Elsa creeaza hibrizi prin incrucisarea diferitelor specii.Munca lor este apreciata pana cand un important experiment da gres( Ginger sufera schimbari hormonale---schimbare de sex instant---si se respinge cu Fred omorandu-se chiar in timpul prezentarii).Chiar si dupa acest eveniment ei continua sa o ascunda pe Dren(o creatura obtinuta prin incrucisarea ADN-ului uman cu cel animal).Treptat cei doi realizeaza ca Dren este mult mai complexa decat s-au asteptat si lucrurile incep sa degenereze.E un SF destul de reusit,nota 8 din partea mea:)
ssilviuvl pe 17 decembrie 2011 20:32
si 0 din partea mea => media finala 4! repetent!
rrs85 pe 24 Octombrie 2010 02:57
Am facut "prostia" ca inainte de a viziona acest S.F. cu iz de thriller sa citesc din mai multe surse tot felul de impresii, marea majoritate avand conotatii negativiste... Si am plecat inca de la inceput cu ideea semi-preconceputa ca voi avea in fata o "caricatura" de film, o pierdere de timp, voi savura o deziluzie de science-fiction (desi nu sunt un mare fan al genului). Nimic mai fals. M-a izbit destul de tandru, dar intr-un mod ciudat o pelicula plina de substanta, cu un scenariu inovator, aproape sclipitor impins usor spre limita inferioara a fantasticului. Si desi are o perioada de liniste, in care desfasurarea evenimentelor este constanta, usor plata (nu ca ar fi un lucru rau, e mai degraba ca valsul sau melodia lenta ce deschide nunta, dar eu as fi vrut mai multa oscilatie, un dram mai mare de actiune si suspans) finalul abrupt compenseaza acea stare de acalmie. Adrien Brody… citeşte
ssilviuvl pe 17 decembrie 2011 20:33
te superi daca vars si o lacrima dupa ce iti citesc coment-ul?
kenya pe 20 August 2010 18:42
Un Science Fiction inteligent si original,arunca o provocare.Unde se termina stiinta si unde incepe fanatismul,aspiratia omului de a fi Dumnezeu.Prea devreme pentru omul prezentului sa inceapa sa se joace cu mecanismele delicate ale vietii in speranta de a crea ceva nou,absolut controlabil.Toata afacerea se dovedeste o eroare,fiinta rezultata este mult peste intelegerea celor care au "manufacturat-o".
Si suporta consecintele,platesc pretul acestei indrazneli cu viata.
Dren este o fiinta fascinanta,mult superioara din punct de vedere fizic omului,dotata cu o senzualitate agresiva si necontrolabila,dar mai ales cu un instinct perfect de supravietuire,se transforma halucinant din micul "animalut"de laborator intr-o fiinta dornica de viata.
Filmul merita vazut pentru scenele impecabile,jocul excelent al actorilor,dar mai ales datorita provocarii pe care o lanseza celor care… citeşte

spioana_4 pe 7 aprilie 2014 02:54
bravo pentru comment. :)
Vorador pe 19 Februarie 2011 19:03
Filmul nu a fost foarte bun, dar nici prost rau cum spun multi.Pe unii i-au deranjat scenele de sex,''hellooo'' filmul este underrated,adica ''R'',trebuia sa va asteptati si la asa ceva,si in plus orice specie are instinctul de imprechere, nu vad nimic urat in asta.
Clive,personajul interpretat de Adrien Brody,a fost atras de hibrid ca avea ADN-ul lui Elsa, si poate ca Elsa era pe stop,si daca nu facea asta poate ca numai vedeati urmatoarea evolutie a hibridului.Dar multi dintre voi v-ati obisnuit sa vedeti doar creaturi care ucid.

Raliu8 pe 11 August 2010 21:15
este unul din cele mai nereusite filme...plictisitor chiar..te uiti la el si tot astepti sa inceapa actiunea..iar de final nu mai zic...este scarbos de-a dreptul.
crs.rd pe 17 August 2010 00:32
o porcarie
uite asa am mai pierdut 2 ore din viata total aiurea...

nemotoujours pe 1 septembrie 2010 15:15
CINE NAIBA TE-A PUS SA STAI DOUA ORE?
Method_Man pe 28 Iunie 2011 20:51
Orice film controversat, nu poate fi decat interesant..mai mult sau mai putin .
Splice nu este un film oribil, dezgustator, prost, dezamagitor..sau o porcarie , nimic din toate acestea nu il "caracterizeaza" . Totul depinde de perceptia fiecaruia, de limitele intelectuale, imaginatie si bineinteles.. modul de adaptare al oricarui cinefil in functie de fiecare gen in parte, pentru ca asa cum probabil majoritatea isi pot da seama.. cinematografia evolueaza, totul evolueaza in aceasta lume, drept dovada.. niciodata aceasta productie nu ar fi putut fi realizata prin anii '50 sa zicem, un banal exemplu. Si nu spun asta..doar din prisma tehnologiei.. dar si a mentalitatii, a culturii. Nota 7 am acordat-o in mare masura pentru scenariu, cu toate ca are si gauri negre..si pe alocuri este oarecum exagerat, dar ideea este una originala, ceea ce face ca acest film sa fie destul de atractiv . Brody joaca bine, partenera lui de asemenea..chiar si hibridul.. :) Suspansul nu… citeşte
kitty_bell2008 pe 25 Iunie 2011 17:56
Daca vrei sa vezi un horror cu iz de sf si sa ramai oripilat de matricid si patricid poti sa vezi Splice , dar ce puteai sa te astepti la alceva de la o creatura cu adn animal si uman trebuia sa se comporte si animalic ca de, animalele nu au conduite etice ca oamenii .
ssilviuvl pe 31 iulie 2012 00:08
draga kiti, tre' sa recunosc: fusei nashpet la adresa ta cu respectivul comentariu. sorry! pana data viituarii, ti pup!
alex_il_fenomeno pe 17 Aprilie 2011 17:50
un film bun , foarte original , desi as fi vrut mai multe momente tensionate in film ! chiar si asa , a fost bun , cel putin de la jumatate spre sfarsit ! La inceput este putin mai plictisitor , aratand toate etapele parcurse , dar apoi devine interesant de urmarit !
d.i.a.n.a. pe 18 Octombrie 2010 13:14
e naspa rau filmul.pierdere de timp...cik horror:)))) o tampenie
sik54 pe 26 August 2010 15:01
Ideea filmului e una cat de cat inedita,dar in unele pasaje chiar ca nu are logica,nici macar cat pentru un film SF.Mi-a placut felul malefic de a fi al Elsei,se simte in ea o inclinatie spre rau,iar Sarah Polley a jucat foarte bine.
Totusi,am o intrebare:daca hibrizii isi schimba sexul de fiecare data cand se imperecheaza,atunci de ce mai exista femele(din moment de in loc sa ramana insarcinate se transforma in masculi)?

nemotoujours pe 1 septembrie 2010 15:16
CEA MAI TARE INTREBARE!
Sergiu.Lobont pe 23 August 2010 00:46
Trebuie sa admitem ca ideea generala a filmului este una complet noua, pe care cel putin eu nu am mai intalnit-o in vreun film, si aici nu ma refer la realizarea experimentului ci la relatiile de pe parcurs. Filmul, cu exceptia celor 10 minute poate fi considerata ca fiind o drama SF nicidecum un horror, ca in ultimele 10 minute (despre care s-a tot vorbit inaintea mea) filmul sa devina un thriller, din nou, nicidecum horror. Schimbul din ultimele 10 minute mi se pare poate prea drastic, ceea ce dupa mine e o bila neagra. In orice caz, ideea este una noua ceea ce e de apreciat si sunt sigur ca sub indrumarea unui bun regizor, de ex. Spielberg, filmul ar fi putut deveni un blockbuster.
bornStubborn pe 04 Noiembrie 2010 17:28
Nu mi-a placut. Pacat de Brody ca si-a irosit talentul pe un astfel de rol.
ruxyyyyy pe 14 August 2010 14:38
mie mi-a placut
sfarsitul a fost foarte ciudat...

DieCotte pe 15 August 2010 22:06
nice
mie mi-a placut :)
ClickClack pe 16 August 2010 10:37
Am vazut filmu acum cateva zile si mi sa parut destul de bun. Nu mam plictisit deloc
aius pe 26 Aprilie 2010 10:53
cred ca e destul de bun.sa speram ca nu vom fi dezamagiti de efectele speciale.
deeasunshine pe 9 august 2010 22:24
de ce ai votat daca nu l-ai vazut? si i-ai dat si nota maxima! stii..unii se uita si la nota filmului inaINTE SA IL VADA, SI U AI DAT NOTA MAXIMA UNUI FILM PE CARE MAJORITATEA il catalogheaza fff prost. va rog nu mai votati daca nu ati vizionat filmul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sergiu.Lobont pe 23 august 2010 00:54
@deeasunshine: pe tine te deranjeaza faptul a a dat nota unui film pe care nu l-a vazut sau ca a dat nota mare unui film care tie nu iti place?
margott pe 23 Noiembrie 2012 16:09
Mult mai bun decat ii e nota de pe imdb, mai ales prin faptul ca pune accentul mai putin pe partea vizuala (totusi efectele sunt bune), insistand mai mult pe aspectele morale ale subiectului. Doi cercetatori devin "parinti adoptivi" pentru o specie creata de ei in laborator, insa granita dintre normal si anormal devine foarte subtire pe masura ce hibridul incepe sa-si dezvolte propria personalitate.
into_the_labyrinth pe 05 Martie 2012 00:17
O ficţiune interesantă pe tema experimentului ştiinţific scăpat de sub control, respectiv crearea de viaţă în mod artificial. Şi mai ales a complicaţiilor şi implicaţiilor morale ale acestei alegeri. Chiar dacă pe alocuri se putea şi un pic mai bine, să nu credeţi că e un film lipsit de dramatism sau prea copilăresc – sfârşitul şi evenimentele ce îl preced vor aduce lucruri deosebite. Merită cu siguranţă văzut. Nota mea: 7,5.
LavyBogdy pe 28 Septembrie 2010 14:41
Scenariul seamana izbitor cu "Frankestein" a lui Mary Shelley,care de asemenea vorbea despre imensa responsabilitate pe care ne-o asumam atunci cand devenim creatori. Asemenea experimente pot transforma orice om bun intr-un razbunator,un suflet torturat de vina,o constiinta incarcata de pacate.Poate odata vom intelege ca suntem o particica din natura,o firimitura in Univers.
alle90 pe 31 August 2010 22:32
off off
mai da cat de pampalai puteti fi unii,sa nu zic prosti ...cum puteti caracteriza un film , care nici nu l`ati vazut inca....doar din trailer? oo bravo bravo inseamna ,ca stiti deja si restu filmului , alte secvente , l`ati visat noapte...
florinol pe 20 August 2010 11:24
Ideea filmului este interesanta, dar departe de originala. Se putea exploata mai mult personalitatea in continua transformare a "dragalasei creaturi". Poate cu un buget mai mare ar fi reusit sa o scoata la plimbare prin oras, sa interactioneze cu alti oameni, in locuri publice. Mi-ar fi placut sa o vad la plimbare intr-un Mall sau la o cafea. Faptul ca intreaga actiune s-a desfasurat in laborator si in acel hambar darapanat, a fost destul de deranjant iar la un moment dat m-am simtit sufocat de atata ceata si intuneric.
Pentu un SF-horror, filmul merita nota 7.

ddalizee pe 17 August 2010 14:34
mi-a placut povestea si am decis sa ma uit, dar speram sa fie mai plin de viata. e static si nimic inedit nu se intampla.
Radu1711 pe 14 August 2010 12:14
radu1711
foarte interesant film, contine mult suspans si efecte speciale foarte bine realizate, mi-a placut, sigur o sa apara o a 2-a parte, abia astept
3myable pe 11 August 2010 23:09
Sper sa fie un film bun .
ella16 pe 02 August 2010 00:05
din trailer este frumusel . totusi revin cu o parere cand o sa il vad .
Sergiu.Lobont pe 23 august 2010 17:06
Bravo... felicitari, un comment ok, fara sa dai nota unui film pe care nu l-ai vazut. Ceilalti...luati exemplu.
ella16 pe 25 august 2010 15:31
a fost frumos filmul .. motiv pentru care i-am dat si un 9 !!
martinez pe 15 Septembrie 2010 21:09
oribil
foarte naspa din pct meu de vedere chiar gretos la unele faze.Urat
ABC pe 03 Septembrie 2010 01:01
Nu este sf
Nu este horror
Nu este thriller
Este o drama
(parerea mea)

xoxo13 pe 01 Septembrie 2010 18:52
filmul nu mi se pare deloc horror ... continutul filmului e chiar interesant.
alexutza003 pe 30 August 2010 19:10
cautam sa vad si eu un film horror nou si am dat peste acesta care numai horror nu este, nu va recomand acest film decat daca vreti sa pierdeti timpul degeaba pe parcurs este cat de cat normal insa aproape de sfarsit devine o mare tampenie
nemotoujours pe 1 septembrie 2010 15:16
CA SI EMISIUNILE TALE PREFERATE DE SHOPPING SI GARGARA.
alexutza003 pe 6 septembrie 2010 15:39
Serios?ma cunosti tu ?sti tu sigur ca emisiunile mele preferate sunt de shopping si gargara mai bine pastreazati comentarile pentru tine .
RoxyD pe 28 August 2010 18:22
Am vazut trailerul si m-asteptam sa fie un film foarte bun insa m-am cam inselat...
kr1st1badboy97 pe 27 August 2010 15:22
o prostie de film si dc ii sub 18 ca nus scene horror oribile sau porno?
flori.ilegale pe 25 August 2010 19:11
kam slabutza filmu:(:( adik incepe ok si porma spre final se duce tot farmecul
dar e doar o parere personala poate altora le-a placut mai mult:P

Alexandru1104 pe 25 August 2010 09:11
mai bine nu
decat la cinema mai bine acasa.
banii de bilet nu merita. m-a oripilat filmul.