Păreri Snowpiercer

(2013)

Expresul zăpezii

raymond_moriarty pe 30 Martie 2014 12:51
O alegorie
Filmul nu trebuie văzut mot-a-mot așa cum au făcut-o unii/alții, punându-și întrebări asupra aspectelor tehnice gen locomotivă eternă sau căi ferate transsiberiene.
Filmul este o alegorie și trebuie păstrat paralelismul de sens cu realitatea.
Trenul este lumea în care trăim, așa cum este ea de fapt, dar ne ferim să recunoaștem. Lumea este și a fost distrusă cu „ajutorul” tehnologiilor criminale scăpate de sub control (vezi dârele chemtrails de la început - care au devenit în zilele noastre atât de banale încât nici nu le mai băgăm în seama). Drept răspuns la dezastrul pe care tot „ei” l-au provocat ne este oferit acest „tren” unde cu toții viețuim, unii la first class, alții la third class iar alții la locomotivă.
Filmul creionează cu o acuratețe excepțională diversele tipologii umane funcție de locul ocupat în… citeşte

ovidiu_gelu pe 31 martie 2014 03:23
MULT PREA ADEVARAT COMENTARIUL !!! NOTA 10 cu PLUS MARE de la mine !!!
ciprianionut pe 13 aprilie 2022 20:10
Genial comentariul, tot respectul meu. Filmul reprezintă tot ceea ce ai scris. Se încadrează la trebuie văzut într-o viață.
cezarika21 pe 24 Iunie 2014 06:51
Organizarea societăţii după un dezastru planetar
Prefigurare a unui viitor post-apocaliptic în care s-a instalat o eră glaciară în urma scăpării de sub control a unui experiment pentru oprirea încălzirii globale, "Snowpiercer" reia o serie de teme tipice filmelor SF despre un viitor distopic: instaurarea unei societăţi totalitare şi rescrierea trecutului (ca în "1984"), revolta săracilor şi combaterea ei de către autorităţi (ca în "Demolition Man") etc.

Filmul este "bântuitor", cu numeroase momente memorabile: o bătălie cu topoare care se opreşte pentru ca una dintre tabere să strige în cor "la mulţi ani", o lecţie de îndoctrinare a noii generaţii în spiritul adorării fanatice a conducătorului trenului şi a "locomotivei sacre" (ce mi-a adus aminte de cele două minute de ură din "1984"), o epifanie cu un fulg de nea urmărit "slow-motion", o trecere suprarealistă prin vagoanele de prima… citeşte

defav pe 27 Martie 2014 21:50
Bunicel film , cateva remarci la comentariul de mai sus, care intr-adevar atinge niste puncte sensibile :
-fiind un SF,se presupune ca tehnologia ce a reusit sa faca o locomotiva "eterna'-cum se spune in film -e de tip nuclear, ceva gen Enterprise ; admitem ca trebuie sa existe si niste angrenaje mecanice "sub podea " , dar sa reusesti sa le intepenesti cu un singur brat ? Poate Superman ar fi invidios ....iar copiii aia mici ce cautau acolo , la mecanisme , sa le ajute, sa le unga , sau ce ?! Partea asta e hilara , tehnic vorbind .
- de acord si cu intretinerea trenului , roti,osii ,piese mecanice supuse uzurii avea, nu ? nu era pe perna magnetica , sau fara piese in miscare , asa ca 18 ani in miscare continua, ,la gerul de afara , la viteza aia ,n-a crapat nimic . Despre liniile de cale ferata, acoperite cu zapada de un an, pana cand trecea din nou pe-acolo, ce sa mai… citeşte

Pantaleon pe 1 ianuarie 2015 13:18
Bravo ! Lipsa rationalului si a consecventei, fac din el un simplu film post-apocaliptic, atata tot, nu capodopera pe care unii incearca s-o scoata in relief pe-aici. Foarte bine punctat.
Beastmaster pe 22 Martie 2014 22:25
foarte bun
totusi, dincolo de a incerca sa transmita ceva, regizorul , mi s-a parut mai mult axat pe zona artistica . Las la o parte subtirimea scenariului caci am prieteni in domeniul feroviar si va spun ca o cale ferata se intretine cu multa munca iar ceva gen TransSiberia cu mari eforturi si jertfe. Lipsa intr-o sectiune a echipelor de deszapezire poate arunca orice tren de pe sine intr-un dezastru total. Chiar si un strat subtire de zapada la o viteza mare poate fi fatal. Fara oameni, un tronson de cale ferata nu rezista nici citeva luni iar acel tren mergea pe un traseu foarte lung pe care il incheia intr-un an deci nu s-ar fi putut evita acoperirea completa a sinelor cu zapada si gheata de metri inaltime , precum s-a intimplat in peroadele glaciare si semi-glaciare. Nu mai vorbesc de principiul de functionare al motorului, nerevelat in film, dar care nu parea sa aiba nevoie de combustibil,… citeşte
lolozilla pe 29 martie 2014 21:29
"The nose of the train, it breaks up the snow and ice and turns it into water." A spus-o femeia aia senila. Ce n-am inteles eu e cum cu putin timp in urma era frig de au nenorocit bratul aluia, iar apoi sa fie suficient de cald incat sa se plimbe aia bine-mersi pe afara. Trenul mergea cu 50km/h, deci in 2 zile (sau cate trecusera) au schimbat asa tare zona climatica sau cum?
AnDuTzu pe 20 mai 2014 03:51
Lolozilla,nu ti-a placut fizica in liceu.Faptul ca trenul circula cu viteza mare,mana acelui personaj ingheta mult mai repede decat ar fi inghetat daca trenul statea pe loc.Iar asta e irelevant pt acest film,care cauta sa socheze prin alte cai nu prin detalii tehnice de prisos.
ovidiu_gelu pe 31 Martie 2014 03:26
O adevarata capodopera pentru cine este destul de inteligent sa o inteleaga. Adevarul pe fata !!!
firstfb pe 24 mai 2014 00:06
are u fracking stupid??? filmul asta mi-a jignit inteligenta, l-am urmarit dintr-o curiozitate morbida sa vad cat de prost poate deveni pana la sfarsit. Asteptarile nu mi-au fost inselate...cel mai prost film pe care l-am vazut vreodata!!
Pantaleon pe 1 ianuarie 2015 13:13
Ei, da, iata adevarul !!! Iata unde era adevarul pe fata ! Si vai de cei ce nu reusesc sa inteleaga aceasta bijuterie cinematografica, aceasta capodopera care cutremura neuronii si-ti face sa-ti pui intrebari esentiale. Unii se vor pocai dupa ce vor vedea acest film, altii vor sfarsi in spitale de psihiatrie. Genial, domnule, comentariul si nota pe care i-ai dat-o (la dracu cu capodoperele cinematografiei, asta le surclaseaza pe toate) ma face sa cred ca avem de-a face cu un cinefil de geniu, iar noi, dobitocii care nu reusim sa ne ridicam la nivelul acestei capodopere, meritam sa ne sinucidem in grup, atat de retardati suntem.
cotzofica pe 26 Martie 2014 12:45
Filmul este destul de interesant, dar total nerealist. Pentru că: SPOILER ALERT!
- niciun tren din lume, oricât ar fi el de performant nu poate merge la nesfârşit (nici nu ni se explică ce combustibil foloseşte);
- niciun tren din lume nu poate merge permanent timp de 18 ani fără a i se efectua revizii, reparaţii, etc; piesele acestuia nu se uzează în 18 ani??;
- nicio cale ferată din lume nu poate fi exploatată timp de 18 ani fără a fi întreţinută;
- nicio persoană nu poate supravieţui timp de 18 ani doar cu "batoane proteice", care -culmea- sunt făcute din insecte (şi alea de unde provin??); fizicul acestora este destul de dezvoltat, o femeie este chiar plinuţă;
- într-un anumit vagon tip măcelărie se observa multe carcase de animale, după care unul are un căruţ cu ouă fierte ca şi cum ar distribui ziare abonaţilor, dar… citeşte

lapidarium pe 26 martie 2014 19:15
Este totusi un S.F, asa ca, detaliile sunt tot de domeniul S.F-ului! Daca ne-am uita la toate inadvertentele din filme, zau daca le-am mai viziona. Oricum , esti un fin observator...si cunoscator...
ornitoring pe 11 aprilie 2020 00:11
ursul care a supravietuit mi sa parut total lipsit de logica..... d aia am si notat filmul cu nota mica..
madalinaXD pe 05 Aprilie 2014 16:45
Merita vazut!
Un film post-apocaliptic cu violenta in stilul asiaticilor, distributie de exceptie…per total din punctul meu de vedere o experienta cinematica interesanta
MikkaelWolfganger pe 30 Martie 2014 00:05
Peste vreo 3-4 ani voi citi de asta la fel cum citesc acum de Sunshine-ul lui Boyle.Un film care s-a nascut sa fie underrated(cel putin in zona marelui public).

Anyway, pentru cei ce cauta mai mult decat micile detalii care fac dintr-un SF....SF, iaca un review pe care eu l-am gasit destul de simpatic: http://thekoreanforeigner.blogspot.ro/2013/08/the-philsophy-of-snowpiercer.html

morfil pe 17 iunie 2014 21:30
Sunshine, dacă nu decădea în derizoriu cu scenele horror gratuite, ar fi fost cel mai bun SF. Coloana sonoră și imaginile Soarelui nu le voi uita niciodată ! Oricum, tot se află în topul meu. Din păcate, nu l-am văzut la cinema, pierzând mult din splendoarea sa...
Midori pe 22 Noiembrie 2013 22:48
pare interesant. ma voi uita la el :)
plus ca e cu Song Kang Ho, un actor care imi place, si cu Vlad Ivanov care e roman.

Beastmaster pe 22 martie 2014 22:40
apropo de Vlad, poate intelegi tu de ce este asa de indestructibil in filmul asta ca mie mi-a scapat. Nici cutite in spinare, o maceta in burta, nici nenumarate gloante in corp, pina si singele nu vrea sa-i curga, se incheaga instantaneu. Un levier care-i zdrobeste beregata si lipsa aerului citeva minute... este prea putin pentru el :)
firstfb pe 24 mai 2014 00:07
Vlad Ivanov e un nou Terminator in rolul asta - doar e din Botosani, nu?
Bayard pe 22 Aprilie 2014 00:28
Un film excelent. Nu inteleg cum de s-a lansat in toata lumea deja, eu l-am gasit in DVD online si in Statele Unite apare abia in iulie 2014. Actiunea are loc 18 ani in viitor, cand toata omenirea (si Pamantul) sunt complet ingheate din cauza unui experiment ratat de tratare a incalzirii globale. Singurii supravietuitori sunt pasagerii unui tren urias care inconjoara lumea in fix 1 an. Oamenii sunt impartiti in clase, in functie de biletul pe care l-au avut in prima zi, unii mor de foame, iar ceilalti traiesc in lux. Chris Evans este liderul oamenilor din clasa a 3-a care incearca sa rastoarne structura sociala. Sincer, cred ca e cel mai bun rol pe care l-a facut in viata lui.

Filmul te tine in tensiune de la inceput pana la sfarsit si te minunezi impreuna cu rasculatii de opulenta vagoanelor din fata. Scena in care trec in noul an este excelenta, toti oamenii desi se lupta… citeşte

xerses pe 11 Aprilie 2014 18:42
De mult nu am mai vazut un film atat de bun.Excelent realizat si un scenariu inedit.
radu3455 pe 25 Martie 2014 09:45
asta da thriller-sf,cel mai bun din 2013 la aceasta categorie,ideea filmului e una geniala ,actorii joaca extraordinar de bine,e genul de film care iti castiga atentia inca din primele minute,merita vazut nota 9
MariusCiprian87 pe 23 Martie 2021 00:52
Bun, am înțeles simbolistica filmului...minimalizarea claselor sociale și a vieții reale pe Terra, la o scară mult mai mică, a unui tren, într-un context apocaliptic, numai că despincând firul în patru, este total DEZAMĂGITOR acest film, de la regie, scenariu, dialoguri sărace și total neinspirate, până la costume, coloană sonoră și o alegere neinspirată a personajelor, cadre haotice, scene fără logică și un final ce se vrea smart-continued...mie personal nu mi-a creat nici un fel de emoție...am avut mari așteptări de la această idee a filmului originală, însă am fost dezamăgit în totalitate de varza regizorală ce sa vrut a fi acest film...
Domolul pe 28 ianuarie 2022 22:10
Man, e din ce în ce mai vechi (dhaaa!), la ce să te aștepți de la filme făcute pe genunchi. Au fost poate atunci cât de cât dar, să ne gândim, nici atunci nu au fost capodopere, acum se devalorizează repede. Până și LOTR se devalorizează, dar încă te mai poți uita la el, na, oscar, d-apăi unul de duzină. Nu mai merge, au apărut unele mult mai bune.
emy_sinaia pe 14 Aprilie 2014 16:31
Suprarealist
Am vizionat un film destul de interesant si suprarealist, in fond o metafora a lumii de dupa apocalipsa, o noua variatiune a aceleiasi teme despre sfarsitul lumii. Nu este foarte complicata actiunea dar da acea doza de curiozitate si adrenalina cat sa-l vizionezi cu sufletul la gura. Trebuie mentionat si aportul actorului roman Vlad Ivanov in rolul unui killer care face jocurile puterii.
nicoux pe 27 Aprilie 2014 21:29
Bun. Un film SF ce trebuie consumat ca atare cu actiunea , povestea, drama ,desfasurarea , mesajul lui ca altfel daca incerci sa-ti explici logic anumite lucruri sau sa gasesti tot felul de nepotriviri pierzi toate astea si placerea vizionarii.
firstfb pe 24 mai 2014 00:08
bah nu se leaga nimic in filmul asta nici actiune, nici poveste nici drama, desfasurare, nici nimic din ce enumeri tu.
nicoux pe 12 iunie 2014 18:25
....pai cam asta spuneam ......ce ai vazut tu e o varianta.
juan_pablo_de_medellin pe 09 Decembrie 2023 22:42
Finalul slăbuț,ca să nu zic căcăcios..

ornitoring pe 11 Aprilie 2020 00:14
ursul fantastic
spoiler
filmul intr un total esec sa zic ca a trecut prin etape bune intr un final, dar cand sau eliberat personele d acolo din tren si ursul fiind un semn ca a supravietuit , e mare eroare de a distruge filmul.. putea fii un film de nota 7 dar asa notez momente bune doar atat

Iulidesprefilme pe 04 Decembrie 2016 10:02
Un Auschwitz pe o cale ferată...istoria se repetă...segregări, discriminări, atrocități, revolte...lumea de ieri și de azi în oglinda viitorului...
flushingm pe 11 Octombrie 2014 01:37
O pierdere totala de orice! Nu numai de timp!
ionascu_ileana pe 29 aprilie 2015 01:46
Asta inseamna ca tu nu te regasesti in niciuna din categoriile de oameni din acest tren metaforic?Si nici nu reusesti sa vezi in ce punct al actiunii se afla de fapt viata ta acum?Si nici nu recunosti vreo asemanare cu societatea in care traiesti?Atunci ai dreptate:e o mare pierdere de oxigen ,cel pe care il consumi tu! Sper sa existe din ce in ce mai putin romani aflati in coma de gandire ,asa ca tine ,si cei ce mai au 2-3 neuronoi functionali sa se trezeasca la realitate cat mai repede,pana sa fie obligati sa se imbarce pe un astfel de tren-DESIGUR ,METAFORIC VORBIND.eU CRED CA aceasta imbarcare fortate ne va lovi cat de curand dacacnu realizam ca geniile ca inventatorul trenului si cei din primele vagoane trebuiesc distruse inainte sa ajunga sa mai decida genocide in masa doar pt a-si conserva propriile pozitii.
flushingm pe 1 mai 2015 13:27
esti definitiv pierduta!
ionascu_ileana pe 29 Aprilie 2015 01:55
o ilustratie perfecta a timpului nostru
Cei ce nu reusesc sa vada mai departe de imagini fara a intelege macar putin mesajul le sugerez acest link: http://www.thinkagain.ro/lupta-pentru-eliberare-nationala-si-globala/
Este exact busola care va poate ajuta sa intelegeti filmul din primele minute! Mai clar decat atat nu poate fi vreun film,doar cine e total retardat nu intelege cat de real este filmul,dincolo de aura sa SF.

Pantaleon pe 01 Ianuarie 2015 13:04
Idee aberanta, realizare precara
Am gasit acest film intr-o lista a filmelor din 2014 (nu stiu de ce, el e realizat in 2013) pe care trebuie neaparat sa le vezi si, bineinteles, am decis sa-l vad si eu. Desi face parte din categoria filmelor post-apocaliptice (gen pe care il agreez mult) n-a reusit sa ma impresioneze absolut deloc, pe langa faptul ca e inutil de lung, scenariu e destul de slab, realizarea nu incanta cu absolut nimic, iar inadvertentele sunt cu duiumul. Regizorul uita sa introduca multe detalii, sa dea anumite explicatii esentiale pentru cursivitatea si buna inchegare intr-un tot plauzibil a filmului. Desi ideea e una de luat in seama, filmul are atat de multe scapari, e atat de boombastic realizat in ceea ce priveste partea tehnica, incat rationalul, logica secventelor sunt de-a dreptul deranjante. E suficient sa citesti capitolul GAFE de pe IMDB ca sa realizezi cate carente are acest film. Insasi… citeşte
Hollow pe 19 Martie 2015 21:19
wtf
voi pe ce lume traiti ? cel mai prost film din istorie ar fi bine. dar chestia asta nu e film, e ceva pentru oameni plecati cu capul. monument de prostie.
YulianHD pe 2 decembrie 2016 02:53
Las , bine ca ii dai la The Amazing Spider-Man 2 Nota 9 :)))) Tarani prosti .
Horatiucrisan pe 31 Octombrie 2020 21:50
Un film cu o poveste postapocaliptica inspirat din alte filme cu aceeași temă. Filmul nu impresionează totuși având numeroase fracturi de logica. Interpretare excelenta a maestrului Vlad Ivanov care se ridica cu mult deasupra celorlalți actori că nivel de interpretare.
retina pe 05 Mai 2020 00:29
Este un film pe alocuri interesant, cu scene distopice si utopice, dar finalul cam aiurea. Asa si asa.
rodica_vargolici pe 30 Decembrie 2019 01:46
românul Vladimir Ivanov : 04.08.1969 (50 ani) în rol negativ,
românul Vladimir Ivanov : 04.08.1969 (50 ani) în rol negativ, un cerber invincibil unul dintre apărătorii elitei din Snowpiercer
O parabolă similară biblicei Arce a lui Noe

Cretzulynne pe 29 Mai 2016 10:24
Alternativa anime = Koutetsujou no Kabaneri 2016

Dimz pe 30 Decembrie 2014 17:09
Mda... Filmu e bun..... ... si cam atat..... Mai trebuia lucrat la el...
Postmodern pe 25 Septembrie 2014 18:58
Snowpiercer - De ce avem nevoie de pantofi | Postmodern
[...] Joon-ho Bong - are inocența lui The Polar Express, dar nu trebuie să ne lăsăm păcăliți. Snowpiercer prezintă în timp real moartea inocenței și, în ciuda lecturilor optimiste ale unor [...] citeşte
DanCritic pe 09 Decembrie 2023 19:13
Scenariu bun, montaj slab, Snowpiercer 2 e chiar genial !
Dupa prima parte a filmului, va invitam sa vizionati Snowpiercer 2, disponibil doar in US momentan, in Romania se va vedea doar dupa 15-03-24.
marcel122 pe 02 Aprilie 2022 20:37
Filmul este nu bun, foarte bun, în ciuda unora care comentează pe-aici ca să se afle-n treabă.
forever_young_ pe 29 Decembrie 2020 22:27
BUN !
un film SF cu o poveste dramatica in care nu intotdeauna solutia aleasa este cea mai potrivita ...de vazut !
MariaAndreea18 pe 03 Iunie 2020 06:25
Un film foarte interesant. L-am vazut pentru ca a aparut si serialul.
Nu prea am inteles finalul dar am citit un interviu cu scenaristul unde explica finalul.

lorenne pe 04 Decembrie 2016 14:53
Mie mi a placut acest film. Trenul e o alegorie a omenirii si daca esti preocupat de subiecte precum cele din descrierea filmului, o sa ti dea de gandit.
YulianHD pe 02 Decembrie 2016 02:48
O Drama cu multe dezvaluiri socante
Ca si in filmul "THE HOST" regizorul Joon-ho Bong ( Ping Pong asta ) pune mult accentul pe relatia dintre personaje si backstory-urile acestora ceea ce este un lucru bun intr-o drama . Joc actoricesc de nota 10 prestat de Chris Evans si de Ed Harris , de asemenea si personajul interpretat de Song Kangho se face remarcat prin stilul sau de a interactiona cu protagonistul nostru .
chiba_florin pe 07 Decembrie 2015 01:14
Genial !
Am mai avut ocazia să vizionez filme a căror "personaj" principal este un tren, dar acest film m-a prins cel mai bine. Interesantă, captivantă punere şi redare în scenă !
Sorin87 pe 28 Noiembrie 2015 18:25
Foarte bun filmul cu o poveste foarte impresionanta
Kuhaylan pe 19 August 2015 13:53
....................................................
XShadowX pe 07 Martie 2015 20:59
Foarte bun filmul...
Este un film deosebit si extrem de spectaculos , nu ma asteptam sa fie asa bun , o poveste inedita si distribuindu-l pe Chris Evans in rol principal s-a dovedit a fi un castig , bv Joon-ho Bong !
mari56x pe 23 Februarie 2015 10:35
Bunicel, are niste momente foarte reusite. Interactiunea dintre cei din vagoanele privilegiate si restul e ceva vechi dar pus in scena admirabil. Nu m-a dat pe spate dar nu regret deloc ca l-am vizionat.
Infinity pe 02 Iulie 2014 21:08
Snowpiercer (2013)
Filmul e unul ingenios, plin de actiune si de violenta. Intra repede in subiect si pana la sfarsit nu te plictiseste deloc. Frumos. O idee mai rar intalnita. 8.
lili22 pe 11 Iunie 2019 23:16
Tehnic este bine realizat si cu un scenariu bun .Interpretare foarte buna.
andystarx pe 28 Decembrie 2017 01:25
Filmul nu este doar despre un posibil viitor,si despre prezentul pe care il traim,asta cu clasele sociale din film,releva exact ceea ce traim in zilele noastre ! Ideea este intersanta,un film bunicel,dar se putea si mai bine,merita o vizionare ! Si observ ca multi critica acest sf pentru diverse detalii,daca ar fi sa categorisesc orice detaliu din oricare film,nu as mai vedea nici unul,greu cu filmele americane pentru unii,exagerari au majoritatea,dar filmul a vrut sa transmita altceva,nu este nici pe departe perfect,dar este intersanta ideea !
CINEFILUL DE SERVICIU pe 04 Aprilie 2014 10:43
Snowpiercer (2013)
Gabonne: Un tren luuuuuuuuuung cât o zi de vară, care gonește neîntrerupt de…. 17 ani, de-a lungul globului pământesc, complet înghețat în urma unui experiment eșuat. Cam asta-i tot ce-a mai rămas din lumea noastră, în viziunea regizorului și scenaristului sud-coreean Joon-ho Bong, cunoscut mai ales pentru spectaculosul The Host . Acum, sincer, nu știu ce motivație ... citeşte
pisicuta1 pe 28 Martie 2014 22:33
cu indulgenna aceasta nota,poate cam slabut ...................