Păreri Silver Linings Playbook

(2012)

Scenariu pentru happy-end

lili22 pe 10 Aprilie 2015 23:58
Filmul e asa si asa
scenariul e mediocru, dar interpretarea celor doi actori din rolurile principale salveaza ce se poate.Pacat ca de Niro joaca in asemenea filme, inca o deceptie.
Jennifer Laurence e extraordinara.

TheGreatQueenSeondeok pe 26 februarie 2016 21:24
Nici ca puteam fi mai mult de acord.
AnLucian pe 14 Iulie 2013 14:38
Un film bun, şi atât. Nu m-a impresionat cu nimic, şi la câte nominalizări la Oscar are, chiar mă aşteptam să fiu surprins. Aş zice că au lălăit cam mult partea în care actorul principal avea crize de nebunie şi au acordat prea puţină atenţie poveştii de dragoste. Cred că ar fi mers ceva mai mult romantism, dar e doar o părere personală. Îi acord filmului nota 7.
olivert1310 pe 11 Februarie 2013 00:53
Nota maxima
De mult vroiam sa vizionez un film ca asta, imi place cum au jucat rolurile. Schimburile de replici sunt interesante dar un pic greu de urmarit. Un film cu un scenariu original, m-am saturat de aceleasi povesti. Imi plac filmele care prezinta cazuri si situatii ce stiu ca pot sa mi se intample si mie. Iar asta este un film cu situatii dramatice dar aranjate in asa fel incat sa mai si razi putin. Merita vizionat, il mut in folderul cu "preferate".
flushingm pe 26 mai 2013 22:56
eu l-as muta la gunoi!
SNOWman87 pe 04 Februarie 2013 00:28
NU VETI REGRETA_:)
mai bine uitati-va inai, apoi veti vedea ca nu degeaba are atatea premii_:)
adizoo13 pe 31 Ianuarie 2013 20:02
haioasa "dramadie"
America tara unde poti fi nebun sta acasa fara sa faci nimic si sa ai o viata mai interesanta decat a multora :))...."excelsior"

vreau in state, de partea cu nebunia cred ca ma descurc :)))

Gabi_14 pe 4 iunie 2013 16:51
Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti de indeplineasca! Habar n-ai ce mizerie e in "state"....dar poate intr-o buna zi te convingi pe pielea ta...
adizoo13 pe 6 iunie 2013 18:35
ascult sfatul tau atunci Gabi si raman in Europa ca nu e asa rea...salutari!
emi4bt pe 31 Ianuarie 2013 08:36
bun
Nu este o comedie, nu va asteptati sa va cacati pe voi de ras. E o drama. Drama omului dezorientat de realitatea care il inconjoara. Merita nominalizarea la Oscar.
Bradley Cooper poate fi si nebun si nebun dupa o betie - The Hangover (2009). Dupa The Words - Hoţul de cuvinte (2012) parca s-a mai dat pe brazda. A intrat in lumea buna a vedetelor de cinema. Jennifer Lawrence la 22 de ani degaja o maturitate fantastica in interpretare, drept oentru care si-a meritat Golden Globe pt rolul din film.
Robert Deniro cel mai mare actor all time ne ne dezamageste nici de aceasta data. MAGITRU. Chris Tucker (copiinde opinia unui alt cinefil depe acest forum) este cireseasa de pe tort . Vizionare placuta !

Irinel28 pe 30 Ianuarie 2013 22:17
Foarte bun filmul, multe ingrendiente dramatice dar si comice.
me.diva.me pe 27 Ianuarie 2013 19:03
simply the best
e o capodopera e genial !!!!!! eu n.am avut niciodata un film preferat ca n-am putut alege da asta e
rosix pe 06 Decembrie 2023 22:51
Bun, pana intr-un punct
Primele 30 de minute filmul e ok, coerent construit si credibil. Dupa aia, trebuie musai stoarsa lamaia, relatia celor doi nu e numai conflictual-patetica dar si neplauzibla in viata reala. Conflict fortat, dialoguri tampite intre doi bolnavi cu nervii, fara speranta. Chiar daca, in final par ca se fac bine, tot degeaba.
user-63b2b36cc78dd pe 24 Octombrie 2023 15:25
Un film foarte bun în care joaca IMPECABIL niște actori fantastici .NOTA 10
ioanaa_ioana pe 24 Octombrie 2023 12:47
Un film deloc reconfortant.
Este un maraton psihologic, violent, agresiv si obositor pentru spectator.
Saracul Cooper, este greu sa ai adrenalina la tine 24 din 24.
Merita premii: si da si nu .
Inclin sa cred ca regizorul si scenaristul nu prea le-au ingaduit sa-si foloseasca propriile opinii despre roluri.
In ultimul timp DeNiro a facut roluri proaste nu datorita lui ci a regizorilor si scenaristilor. el este un talent de exceptie.
Nota 5-6.

raresbarbu.xyz pe 15 Noiembrie 2021 15:06
Comentariu publicat in articolul "7 filme impresionante adaptate după cărți în ultimii 10 ani"

Adaptat după romanul de debut lui Matthew Quick, filmul spune povestea lui Pat (jucat impecabil de Bradley Cooper) care se mută înapoi în casa părințiilor lui după ce a fost externat de la o clinică de reabilitare pentru boli neurologice.

Drepturile de adaptare ale cărții au fost cumpărate de The Weinstein Company chiar înainte că romanul să fie publicat, iar Sidney Pollack l-a dorit pe regizorul David O. Russel la cârma proiectului.
Russel a avut nevoie de cinci ani și douăzeci și cinci de versiuni ale scenariului până a ajuns la varianta finală a poveștii.
Pollack l-a avertizat că romantismul și comedia sunt dificil de combinat cu situațiile problematice și emoționale pe… citeşte

Aishor pe 14 Iunie 2020 21:10
Un film frumos pe care n-ai cum sa-l uiti. Jennifer superba in acest rol.
AmphitriteMermaid pe 29 August 2019 09:21
Mi-a placut filmul deoarece are curajul de a aduce in prim plan si tulburarile mentale ce sunt o problema reala a societatii noastre, chiar daca bipolaritatea nu a fost ilustrata atat de bine. Povestea dintre cei doi este foarte emotionanta intrucat ne dovedeste ca putem gasi dragoste acolo ne asteptam mai putin.
carmen_angelus_romila pe 20 Octombrie 2018 13:48
Cu trei nume mari in distributie, actorii: Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro, filmul ne prezinta, cu mult umor, drama a doua personaje ratate, atat din punct de vedere existential cat sentimental, capabile insa, sa cladeasca prin sacrificiu personal, o dragoste impartasita reciproc.
Robert.Chetan pe 01 Iunie 2018 00:30
Bun,merge
Mi-a placut filmul.Pentru mine a fost o gura de aer proaspat printre atatea filme cu aceleasi clisee "nemuritoare".Nu prea o sa vedeti aici,cu exceptia finalului care speram sa fie oricum altcumva numai "asa" nu.Desi lipsit in mare de clisee,piesa de rezistenta a acestui film o reprezinta interpretarile actorilor.Nu imi place Jennifer Lawrence dar trebuie sa recunosc ca s-a descurcat extraordinar.Bradley Cooper foarte bun si el.Cel mai mult mi-a placut insa Robert De Niro,a fost extraordinar in acest rol,ca in vremurile sale bune,chiar ma bucur ca a fost nominalizat la Oscar pentru acest rol.
Filmul te solicita dintr-un anumit punct de vedere,poate pe unii ii va plictisi,are foarte multe dialoguri,ritmul nu este unul scazut,nici alert,ci undeva pe la mijloc.Cu toate astea mi-a placut.De vazut pentru cei ce vor sa vada ceva cat de cat inedit,nou.Nota mea 7,2.

andrei_oarga pe 10 Februarie 2018 23:13
Un film bun,o combinație reușită între drama si comedie,cu o poveste buna si interpretări bune,mai ales din partea lui Jennifer Lawrence!
OviStof pe 07 Ianuarie 2018 00:46
Merită de văzut
De Bradley Cooper a început să-mi placă abia de la Limitless.
Mi-a plăcut filmul, merită de văzut.

Dragos.87 pe 20 August 2017 17:11
M-am tot lovit de filmul asta si am zis sa ii dau o vizionare.Este un film bun,are un acting foarte bun si o poveste interesanta care pentru multi poate fi o buna terapie.Este o combinatie interesanta intre drama si comedie care trebuie vizionata!
felicia_seceleanu pe 24 Martie 2017 20:19
O poveste prostioara, trasa de par. Am pierdut timpul aiurea.
tabor2691 pe 31 Ianuarie 2017 21:21
Bradley Cooper foarte bun! ;Jennifer Lawrence mediocru, dar tineretea deh!; Robert De Niro = Robert De Niro!!!!!!!
ralucan123 pe 30 Ianuarie 2017 21:32
Foarte frumos a avut si amuzâmbet și romantism un pic și de dramatism și o poveste interesanta ,Jennifer Lawrence a demonstrat încă o data cat de bine joaca la fel și Bradley Cooper
Mihai2508 pe 11 Ianuarie 2017 21:22
Putini stiu ca se inspira din realitate
O comedie - drama foarte buna, actorii joaca foarte bine, personajele bine conturate, ca sa nu mai spun de Jennifer Lawrence care joaca impecabil. Povestea filmului e bine gandita, iar Robert De Niro joaca perfect, dar putini stiu ca i se potriveste foarte bine acest rol, deoarece si fiul sau sufera de aceeasi boala ca si personajul principal din acest film. Merita vazut.
SYNDJ pe 04 Mai 2016 01:13
Jumătatea ta trebuie să fie pe aceeaşi lungime de undă ca tine. :)
Jennifer Lawrence într-un rol "normal". Mi-a plăcut tare de ea şi cred că a jucat chiar mai bine decât Cooper.
Filmul e plăcut şi amuzant.

bog71 pe 27 Februarie 2016 12:05
L-am revazut aseara-excelent.
Merita vazut si revazut.

TheGreatQueenSeondeok pe 27 Februarie 2016 09:12
Film de duzina
Incerc sa-mi dau seama cum de a fost nominalizat la Oscar. O actiune atat de monotona incat abia asteptam sa-l termin, singurul moment care as putea spune ca mi-a placut este cel in care protagonistii se bucura pentru media de 5 de la concursul de dans. Nota 3 pentru ca mi-a placut totusi jocul actorilor (altfel as fi dat 2 sau poate 1), pentru ca-n rest n-are nimic de luat in seama. Plictisitor cap-coada incat te intrebi de ce a mai fost facut acest film.
yanysboy pe 23 Februarie 2016 15:58
un film bun
merita vazut, are de toate, bafta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
BogdanRT pe 12 Februarie 2016 01:46
Povestea e super
E un film bun nu m-am asteptat sa-mi placa are putin din toate. Nu prea mai vezi filme din astea mai nou pe la Hollywood deci chiar merita! Nu e o capodopera, dar te captiveaza din primele minute si te face sa te gandesti cum s-ar termina. Eu unul nu m-am asteptat la acest final, credeam ca vor ramane prieteni pentru ca Pat avea o fixatie pe Nikki. In concluzie un film bun care imbina totul de la problemele economice de familie a lui Pat pana la problemele celor 2 nebuni care vor sa se foloseasca unul de celalalt pentru propriile interese ca la final sa vedem ca cei doi se indragosteasc. Un film dragut.
Tim22 pe 30 Iulie 2015 18:07
Filmul e slabut. Plictisitor si jucat aiurea......
XShadowX pe 02 Martie 2015 22:10
CARTE bate FILMUL
Este un film de oscar dupa o carte foarte buna asa ca sigur va voi recomanda sa cititi cartea :)) . Acum despre acest film pot spune ca imi place acest duo Cooper + Lawrence , cred ca se potrivesc si au fost foarte buni in acest film . Oricum este un film de neratat cu o poveste foarte interesanta , o drama-comedie-romantica-de dragoste ;) , felicitari super regizorului David O. Russell ;) !
MariaIuliana pe 02 Ianuarie 2015 21:12
Un film bun, o idee buna, Bradley Cooper este un actor extraordinar dar parca actorii in acest film nu simteau ce spuneam...pur si simplu, parca aruncau replicile doar ca sa faca un film si atat. Nu m-a impresionat deloc, e slab...nu isi merita nota.
Finalul salveaza imaginea...in rest nu stiu :0 Parerea mea, acum depinde de fiecare! ;)

ella_nicoleta pe 24 Octombrie 2014 02:19
Chiar nu parea imi parea promitator filmul la inceput. Avea asa o doza de nebunie, depresie si nu prea ma incanta deloc insa spre surprinderea mea, mi s-a doedit inca o data ca aparentele inseala. Asadar parerea mea este una cat se poate de buna. Filmul e dramatic rau la inceput dar treptat capata diferite tente indraznete ( ceva de genul de la agonie la extaz). A fost foarte amuzant. Merita vazut. P.s.: mi-a placut finalul :))
Florina1976 pe 24 Septembrie 2014 09:06
o altfel de love story
Mie mi-a placut filmul si-l recomand. Scenariul este interesant, captivant , chair daca finalul filmului poate fi anticipat cu usurinta. Interpretarea actorilor Jennifer Lawrence , Bradley Cooper, Robert de Niro este extraordinara. Este un film in care scenele dramatice, pline de disperare si speranta ale lui Pat si impletesc cu situatiile comice care decurg din alaturarea celor doi bolavi psihic- maniaco-depresivi Pat si Tiffany (care este cireasa de pe tort..."boala ta e mai importanta decat boala mea?")
radu3455 pe 11 Ianuarie 2014 13:34
o drama cu multe momente amuzante,jocul actorilor ne incanta,mai ales Jennifer Lawrence ce a meritat Oscaru' merita urmarit nota 9
Alecssuu pe 28 Decembrie 2013 22:05
mi-a placuut! actorii imi plac mult,actiunea a fost super. iubirea invinge totul.
ionutzoo7 pe 21 Decembrie 2013 02:09
Am auzit doar lucruri bune despre filmul asta.Dar tot nu am fost convins ca e ceva de calitate.Acum,dupa vizionare pot spune ca filmul e excelent.Povestea e una medie,dar actorii fac toti banii.Daca si Bradley Cooper a ajuns sa joace atat de bine e clar ca filmul e o reusita :))...Jennifer Lawrence excelenta iar RDN demential.Nu pot sa uit scena in care Pat a terminat cartea scrisa de Hemingway iar dupa a inceput sa faca taraboi si sa se planga de final.Filmul mai are o gramada de scene amuzante,imbina perfect drama cu comedia.Unul dintre cele mai bune filme vazute in ultima vreme.Initial am vrut sa-i dau 9,dar RDN ma obliga la 10.
wildinthecountry pe 21 decembrie 2013 10:45
RDN is the best
Kuhaylan pe 13 Octombrie 2013 18:08
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
body3DevinA pe 19 August 2013 13:36
Nu ma atrage genul acesta de filme, dar pot spune ca Silver Linings Playbook ma impresionat din toate punctele de vedere. Actorii foarte bine alesi: Bradley Cooper, Jennifer Lawrence(care a castigat Oscar pentru cea mai buna actrita in rol principal), Robert De Niro, Jacki Weaver si nu in ultimul rand Chris Tucker care nu l-am mai vazut de mult timp, un actor cu potential care nu si-l poate arata in intregime; povestea originala care este bine pusa pe ecran si jocul actorilor care l-am mentionat mai sus.Vizionare placuta!
AlineziaBumfi pe 11 August 2013 18:17
Merita nominalizarile!
Filmul chiar isi merita toate nominalizarile, chiar a fost foarte impresionant! Mi-a placut mult de tot, mai ales interpretarea lui Jennifer Lawrence care este una dintre actritele mele preferate. Bravo!
NOTA MEA este 9!

vladimir84 pe 03 August 2013 21:49
Un rol de zile mari al lui Robert De Niro, dar si relatia din Bradley Cooper si Jennifer Lawrence este una foarte convingatoare, iar pe acestia doi sigur ii vom mai vedea si in alte filme reusite.
DeadSea07 pe 06 Iulie 2013 16:29
Parerea Mea Despre Acest Film O Puteti Vedea Pe Contul Meu (vechi) KaRgo
alee19 pe 06 Iulie 2013 15:53
Filmul este superb.Merita vazut.Actiunea este complexa.Actorii sunt de prima clasa,nume mari ale cinematografiei fiind prezente.Mi-a placut foarte mult si povestea.Absolut frumos!10+
wings1104 pe 03 Iulie 2013 20:00
Sincer, ador acest film, dar nu pentru povestea in sine (e putin cam clasica) si nici pentru scenariu (cam multa vorbarie), ci pentru interpretari. Jennifer Lawrence e geniala si merita in totalitate un premiu Oscar. Robert De Niro e in forma (ca de obicei) si joaca ireprosabil. Bradley Cooper mai are ceva de lucrat, dar cu siguranta va avea mai mare succes in viitor.
marinsilvia pe 01 Iulie 2013 13:39
SPECIAL
UN FILM REALMENTE FANTASTIC PRIN SIMPLITATE , FIRESC SI SINCERITATE. EXCEPTIONALE INTREPRETARILE LUI BRADLEY COOPER SI JENNIFER LAWRENCE. DE ASEMENEA ROBERT DE NIRO, CA DE OBICEI FOARTE BUN, IAR SCENARIUL ESTE PERFECT GANDIT SI SCRIS.
a_anywhere pe 25 Iunie 2013 18:36
min 112: "(...) trebuie sã fii atent la semne.
Când viata îti întinde bratele cu un moment ca acesta,
e un pãcat dacã nu le întinzi si tu. Îti spun, e un pãcat
dacã nu le întinzi si tu, te va bântui pentru tot restul zilelor tale (...)"

dark_circles pe 13 Iunie 2013 01:20
Un film foarte frumos, plin de emoție, suspans și... iubire. Bradley și Jennifer și-au jucat rolurile perfect, ca întotdeauna. Povestea este foarte interesantă, totul este bine pus la punct, cu toate că se termină la fel ca majoritatea filmelor de dragoste.
tony_mondyalu pe 07 Iunie 2013 05:16
deci WOW...are un final exceptional precum si titlul ne-o demonstreaza, si totusi sa dovedit ca nebunul nu era chiar asa nebun, super tare costumul lui Pat d alergat, cat despre Jennifer Lawrence...arata magnific, in general filmul e asa si asa insa finalul face tot filmul
minadi pe 06 Iunie 2013 09:08
Foarte bun !!!
Este genul de film care te intristeaza si te inveseleste in acelasi timp... si te pune pe ganduri.
Nu multe filme se pot lauda cu asa ceva.

dandi pe 06 Iunie 2013 00:44
Superb filmul
Un film foarte bun,actori pe masura si o poveste foarte solida in spate,cei care nu l-ati vizionat nu ezitati deoarece e foarte bun filmul
Avril9997 pe 05 Iunie 2013 17:37
Un film genial , cu actori foarte buni . Comedie , dramă , romantic , o combinație bună .
Go 1 2 3