Păreri Side Effects

(2013)

Efecte adverse

brutalistic pe 04 Februarie 2013 03:29
de cate ori il vad pe Channing Tatum ma bufneste rasul, cineva il minte in continuare ca este actor..
emy_sinaia pe 20 mai 2013 19:16
Asta-i cel mai neobijnuit comentariu ever.
walachus pe 28 iulie 2013 12:57
"neobijnuit " e de fapt neobisnuit ?
incaderelibera pe 17 Martie 2013 14:36
Un film care te adoarme la inceput dar te trezeste si iti captiveaza atentia la un moment dat. Merita vazut :)
caluser pe 12 mai 2013 18:12
Bine punctat
AndreBlack pe 9 iunie 2013 22:32
Foarte adevarat . Bravo .
wildinthecountry pe 23 Februarie 2013 00:45
x
Un film excelent, profund, psihologic, cu elemente thriller si intorsaturi de situatie
Se simte clar influenta lui Hitchcock in aceasta pelicula
Jude Law si Zeta-Jones au fost foarte buni in rolurile lor dar cea care fura spectacolul este categoric Rooney Mara ,a carei evolutie o sa o urmaresc de acum incolo.De abia astept sa vad urmatorul ei film(mai ales ca va juca alaturi de Ryan Gosling)
PS: Tatum e doar pus de decor in film...nu deranjeaza cu nimic

cleopatra2211 pe 23 februarie 2013 13:47
super..astept sa il vad pe net
AndreBlack pe 9 iunie 2013 22:33
Nu seamana deloc cu Limitless . Este total diferit .
AndreBlack pe 26 Ianuarie 2013 13:16
Side Effects
Un film destul de bun pot zice . Rooney Mara chiar a jucat foarte bine . Pe langa Mara s-au descurcat bine si Jude Law dar si Catherine Zeta-Jones . As fi vrut sa-l vad mai mult pe Channing Tatum in acest film . Acest film nu este pentru oricine !
emy_sinaia pe 20 Mai 2013 20:14
Interesant
Un triller psihologic plictisitor si interesant spre final cu actori unul si unul, totusi pentru cine nu il va vedea nu va avea de pierdut.
Pitbull pe 20 Februarie 2013 17:44
Doctorul n-a omorât pe nimeni
"Side effects" - Psiho-policier
Doctorul n-a omorât pe nimeni

Pe vremuri, când în sălile de cinema existau plasatoare care te conduceau până la locul de pe bilet, circula următoarea anecdotă: cică una dintre ele obişnuia să însoţească spectatorul, îi oferea scaunul, îi ura vizionare plăcută, şi aştepta; iar dacă-n câteva momente nu-şi primea bacşişul, se apleca şi-i şoptea: "Da, nu-mi daţi nimic? Bine: doctoru' a omorât-o!"
Este o provocare intelectuală interesantă, uneori, aceea de a evita spoilerele când faci analiza câte unui film poliţist în care întorsăturile se succed pe tot parcursul, începând încă din setup. În "Chinatown" (1974 - Roman Polanski) scenariul lui Robert Towne ne făcea prima mare surpriză în plot-point-1, când apărea adevărata Evelyn Mulwray (Faye Dunaway), dând la iveală faptul că aparentul… citeşte

White.Lily pe 21 Mai 2013 19:55
Mie mi-a placut Side Effects. Un scenariu ok, personaje bine alese si o atmosfera demna de un thriller psihologic.
Mi se pare un film de bun gust si de efect in care se trataeaza o tema de actualitate: depresia, una dintre marile boli ale secolului in care traim si industria farmaceutica.
Prin urmare recomand acest film, mai ales pentru cei interesati de psihologie.

Elena911 pe 25 Februarie 2013 14:40
Exceptional!
L-am vazut la cinema, credeam ca are sa-mi para rau ca am ales acest film, insa tin sa subliniez, nu am ''clipit din ochi'' pe tot parcursul filmului. Te tine in suspans.. Merita vazut, cu toata increderea!
Audrey19 pe 12 aprilie 2013 21:19
cred ca ai vazut alt film,ca si eu l-am vazut tot la cinema si nimic,ba chiar m-a plictisit:d
AdriAdrianna98 pe 31 iulie 2019 23:39
de acord cu tine că e plin de suspans, dar totuși...excepțional? Hai să fim realiști.
Alezuza pe 01 Martie 2013 16:13
Dezamagire totala
Chiar am ramas dezamagita... Un cast excelent insa scenariul lasa muuult de dorit! Intradevar am vazut filme si mai proaste..
a_anywhere pe 25 Iunie 2013 18:20
min 60: "(...)un cardiologist poate vedea atacul de cord din analize, se vede în sânge.
Dar cine poate vedea minciunile?
Sau trecutul, sau tristetea? (...)"

walachus pe 28 iulie 2013 12:59
cardiologistul ala e cardiolog de fapt ?
a_anywhere pe 28 iulie 2013 15:56
si eu cred :) doar ca am redat intocmai... am citat ;)
VictoriaMiruna pe 20 Februarie 2013 16:10
L-am vazut ieri la cinema . Nici nu ma asteptam sa nu fie pe placul meu din moment ce joaca doi dintre actorii mei preferati . Zeta si Jude , ca de obicei au interpretat impecabil . Tatum avanseaza .
wildinthecountry pe 20 februarie 2013 18:53
cum e filmul?merita vazut? ce nota i-ai da?
wildinthecountry pe 23 februarie 2013 13:49
vazut filmul..nota 9/10
Musa.del.Arte pe 29 Mai 2013 21:11
La acest film impresionant este soundtrack-ul. Side Effects are coloana sonora realizata doar din sunetele unor clopotei de vant. Clinchetele lor se repeta la diverse intervale de timp si insotesc cate o emotie interioara distincta, ce se transpune in realitatea fizica printr-o alarma, un memento sau o revaltie. M-a surprins placut ideea!
Sorin87 pe 14 Mai 2013 23:07
Cel mai bun a fost finalul la Side Effects pentru ca degeaba vezi inceputul daca nu urmaresti pana la final nu sti despre ce ii vorba in filmul acesta, nota 10
claudiu-daniel-lugoj pe 01 Septembrie 2013 01:45
O drama psihologica,destul de bine pusa in valoare,scenariul unul bun dar ideea este a unui om cam dus cu pluta sa zic asa.Cine se poate gindi pana intra colo ca se poate intimpla asa ceva si uita ca este posibil.Valabil poate si chiar in viata reala un asemenea scenariu.Este trist daca sa ajuns pina intracolo pentru niste bai sau alte foloase.Filmul este bun dar cred ca se putea si mai bine.Prestata actorilor una de exceptie,mai ales a lui Jude Law care parerea mea a facut senzatie cu acest rol,mie unul mi-a placut mult prestatia lui.Un film de urmarit zic eu.
sabinalin pe 21 Iulie 2013 06:55
Manipulare
Psihoterapia castiga tot mai mult teren in zilele noastre, mai ales in tarile occidentale unde exista posibilitati materiale superioare, si e firesc sa fie asa atat timp cat societatea consumista pune din ce in ce mai mult accent pe animalul din om si e tot mai putin preocupata de spiritualitate, de suflet. Sloganul "Noi muncim, nu gandim" le-a convenit dintotdeauna sefilor, cel care gandeste mai putin e mult mai usor de manipulat, de aceea se merge, pe cat posibil, pe abrutizare... "Cardiologul poate vedea atacul de cord in analizele pe sange, pe electrocardiograma, dar noi cum ne dam seama?". E fraza-cheie a acestui interesant thriller care beneficiaza de un scenariu bine scris si de un regizor de la care cinefilul are asteptari pentru filme de calitate. Toate bune si frumoase, dar parca intorsatura de situatie devine previzibila un pic cam repede. Buni si actorii: Jude Law si… citeşte
din1979 pe 19 Iunie 2013 00:32
Doar distributie buna
Mi-a placut filmul, dar trebuie sa recunosc ca ma asteptam la ceva mai mult, mai ales de la Jude Law. Pe alocuri mi se pare ca jocul scartaie rau de tot, nu reuseste sa impresioneze cu nimic, nu este credibil. Bunicel.
cotzofica pe 11 Mai 2013 23:02
Având în vedere echipa care a realizat filmul, am avut mari aşteptări de la acesta. După un început destul de static, alunecând uşor spre un film mai mult psihologic/psihiatric, filmul îşi arată valoarea spre final.
Îl recomand.

lili22 pe 02 Martie 2015 22:08
L-am vazut pentru numele regizorului
dar nu e cel mai bun film al sau ,actorii neinteresanti si sfarsitul previzibil....
Rippa pe 07 Martie 2014 18:10
Rooney Mara ar trebui să aibă grijă: după Fata cu un dragon tatuat şi Efecte adverse are toate şansele să devină "nebuna" Hollywood-ului şi să i se ofere numai roluri "la limită". Mara este foarte bună în filmul lui Steven Soderbergh inclus în competiţia festivalului de la Berlin (şi ignorat în palmares, spre bucuria Ursului de Aur ajuns în România), unde o interpretează pe Emily, o tânără care îşi ucide soţul (nu e spoiler: această informaţie apare şi în sinopsisul oficial) după ce i se prescrie Ablixa, un nou medicament împotriva anxietăţii, de către psihologul ei, doctorul Banks (Jude Law).
NmpN pe 22 Decembrie 2013 00:14
Primele 40 de minute din film sunt destul de plictisitoare , cu o actiune stearsa si fara prea mult suspans dupa, filmul incepe sa fie usor, usor mai interesant insa nu indeajuns . Nu pot zice ca este un film foarte slab insa subiectul putea fi mult mai bine ecranizat . Catherine Zeta-Jones mi s-a parut ca a facut un rol slab , insa Jude Law chiar mi-a placut . 6/10...
Get0dac pe 19 Mai 2013 14:11
Dupa o ora de plictiseala, usoara curiozitate, angoasa, intri intr-un thriller psihologic bun. Problema e, cati dintre voi vor putea depasi acea ora.....? Vizionare placuta.
emy_sinaia pe 20 mai 2013 19:17
Ai dreptate, asa mi s-a intamplat si mie.
Pantaleon pe 12 Mai 2013 22:56
Era loc pentru mai bine
Pentru mine, Steven Soderbergh reprezinta autorul lui Ocean's Eleven, in primul rand, ca reper, tot ce a facut in afara de asta nereusind sa ma dea pe spate: nici biograficul Che, nici greoiul Traffic, nici laudatul pe nedrept Contagion. Nu mai vorbesc de restul. Nu ma asteptam la ceva iesit din comun de la acest film. Si nici nu a fost. Filmul nu e rau, putin plictisitor in primul sfert de ora, incitant spre sfarsit, are un scenariu bunicel, un subiect interesant. Si totusi, vazandu-l, gandul m-a dus la un cocktail de Basic Instinct cu Don't Say A Word si cu multa esenta de noir. Parerea mea este ca putea sa fie un film si mai bun, daca in final nu asistam la un kitsch desavarsit. Doctorul istet demasca falsul, una dintre vinovate e arestata iar cealalta (ce mare cliseu) sfarseste la balamuc, adica exact acolo unde a incercat tot filmul sa para ca îi este locul. Oare se putea face… citeşte
Kuhaylan pe 29 Iunie 2013 17:01
00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
madia pe 19 Iunie 2013 08:59
Asteptam mai mult
Filmul avea toate premisele sa fie unul foarte bun: actori senzationali si subiect interesant. Cu toate acestea, nu mi-au placut nici jocul actorilor, nici modul in care a decurs actiunea filmului. Plictisitor si previzibil...
Audrey19 pe 12 Aprilie 2013 21:23
pe mine nu m-a prins atat de tare cu se pare ca pe unii i-a captivat,din contra am asteptat pe tot parcursul filmului sfarsitul,spunandu-mi ca va fi unul bun si neasteptat.Inceput mi-a amintit de filmele lui Tarantino cu stilul sau de a incepe cu sfarsitul insa n-a fost asa parca a inceput cu mijlocul,nu stiu a fost o chestie,bine nu imi pare rau ca l-am vazut insa parca preferam sa il vad acasa decat la cinema,bani dati de geaba:)
user-61b813e59f896 pe 19 Decembrie 2021 06:20
Bun, spre foarte bun, vizionati-l cu incredere ,nu veti regreta, dimpotrivă, creaza dorinta de a-l mai derula inca odata , pentru a-i pătdunde mai bine subtilitățile
matew10 pe 11 Martie 2021 22:10
Subtile răsturnări de situație. Daca sunteți plictisiți de filme previzibile acesta e o alegere buna. Un film din categoria Lynch si Hitchcock. Coloana sonora geniala.
AdriAdrianna98 pe 31 Iulie 2019 23:36
Un film cu un parcurs foarte bun și plin de suspans dar sincer eu chiar cred că au dat-o în bară cu finalul, au construit un film extrem de bun ca să-l strice cu un final de tot rahatu.
Dragos.87 pe 03 Martie 2017 22:11
Mi-a placut filmul ca mentine ritmul pe tot parcursul povestii dar mie unul finalul mi s-a parut surprinzator.Este un film bunicel si ne este prezentat un caz doctor-pacient destul de interesant si cred ca fiecare dintre noi ar trebui sa fim atenti la ce medici mergem.Desi ma asteptam sa vad mai mult,nu dezamageste si chiar merita vazut cu o mare atentie!
Mitza_MvP pe 09 Noiembrie 2016 22:38
Un film care la inceput poate parea banal,dar daca ai rabdare cu el te rasplateste din plin...fenomenal film acest thriller psihologic care iti spune pas cu pas ce se intampla,nu e ca altele care nu stii nici cand s-au terminat care e defapt adevarul...
Acest thriller psihologic poate fi folosit ca material didactic de catre cei care s-au saturat de comediile retarde marca USA,si vor sa vada ceva mai "greu"...iar pentru asa ceva filmul acesta e perfect,nefiind foarte complicat pentru cei care pana acum au avut creierasul supraaalimentat cu comedii de 2 lei...
Rooney Mara face unul din rolurile carierei ,Jude Law e la cel mai inalt nivel,iar Catherine Zeta-Jones e magistrala ca de fiecare data...Channing Tatum e asa ca sa fie,putea pune si un actor de duzina in locul lui...
Felicitari regizorului,a facut un film de nota 10

valy_barbu pe 25 August 2015 00:18
Un film interesant. Destul de plictisitor la inceput , fara prea multa actiune , dar pe final isi revine si devine foarte captivant. Interesanta totusi si distributia acestui film . De vazut . De la mine un 7
mtraianc pe 20 Aprilie 2015 12:25
plictisitor , previzibil .............................................................................
CINEFILUL DE SERVICIU pe 16 Martie 2014 04:54
Side Effects (2013) | CINEFILUL DE SERVICIU
[...] https://www.facebook.com/SideEffectsMovie Sites: IMDb  Rotten Tomatoes  Metacritic  CinemaRX  Cinemagia 2013-05-16 +Andrei Mutuligă window.___gcfg = {lang: 'en-US'}; (function(w, d, s) { function [...] citeşte
CINEFILUL DE SERVICIU pe 19 August 2013 22:24
Side Effects (2013) « Cinefilul de Serviciu
[...] https://www.facebook.com/SideEffectsMovie Sites: IMDb  Rotten Tomatoes  Metacritic  CinemaRX  Cinemagia Like&Share Pin ItMai multEmailShare on TumblrPocketDiggPrintLike this:Like Încarc... By [...] citeşte
karenin08 pe 12 August 2013 01:29
Trio-ul din 2013,"The Best Offer","Side Effects","Trance",aduce acest an pe culmile gloriei,un an memorabil,remarcabil si de neuitat,cu filme cu scenariu original si distributie de exceptie.
Revenind la filmul caruia ii fac acest scurt rezumat,pot spune ca impreuna cu "Side Effects",iubitorii genului mister-thriller pot patrunde,intr-un mod veritabil, in lumea psihologilor si psihiatrilor,lume care gazduieste o multitudine de paienjenisuri concretizate in minciuni,prefacatorii si tradari.
Mai mult nu spun pentru a nu va distruge tot suspansul cu care este incarcat acest film.
This is the end,Now you see me,The Conjuring sunt filmele de la care mai am asteptari anul acesta.Probabil ca vor mai fi 1-2 cazuri izolate de filme fantoma care ma vor surprinde pozitiv,dar nu cred ca ma vor convinge sa le apreciez intr-o asa maniera incat sa le dau note de 9 si 10.

cosmin_kedii pe 04 Martie 2013 09:33
Efecte secundare sunt un exemplu negativ în comparație cu alte filme, nu este deosebit de mare în povestea sau stimulare, dar este distractiv și interesant de a vedea în cele din urmă un film decent, care se bazează mai mult pe dezvoltarea caracterului decât pe acțiunea
georgel1976 pe 18 Mai 2014 20:20
un film psihologic, thriller si nu prea. este un film de vazut, actiunea buna ca si jocul actorilor. oricum este o alternativa la filmele de actiune si supereroi. la inceput m-a facut sa cred ca este despre o conspiratie a firmelor producatoare de medicamente, dar m-am inselat, este despre o conspiratie a doctorilor de boli nervoase.
SANDA45 pe 27 Decembrie 2013 18:13
E un film destul de bun,un thriller reusite . Prestatiile actorilor au fost oarecum, bune. Merita vazut.
silviu_ac pe 25 Mai 2013 22:50
Un film care starneste interesul...
Intrebare pt cei care l-au vazut: din toate astea doctorul Dr. Jonathan Banks a avut ceva de castigat? de ce ea la final il acuza ca el vrea banii???
Sebastian96 pe 11 Mai 2013 23:31
Filmul a fost bun,atat pot sa zic.Pe mine nu m-a impresionat profund.Totusi trebuie sa recunosc ca m-am uitat la film mai mult pentru actori.Ei au fost minunati,mai ales Catherine Zeta-Jones.
xerses pe 11 Mai 2013 19:32
Un film interesant...manipulare, risc, drama si rasturnari de situatie....
psihologu pe 02 Martie 2013 21:20
Un film dramatic, care trece dincolo de psihologic
Dupa cum am subliniat adeseori, problemele legate de dereglari psihice, depresiile, anxietatile, manifestarile post-traumatice, intregul univers psihiatric si rolul specialistilor in depistarea, diagnosticarea si tratamentele adecvate, ma captiveaza in mod deosebit. Pentru ca literatura, filmul, dar si viata m-au pus si ma pun inca in fata acestor aspecte ale mintii si sufletului omenesc.

Ceea ce face sa fi asteptat cu mult interes acest film, starnita fiind si de trailer si de sinopsis, dar si de echipa puternica care l-a pus in opera.

Un film dramatic, care trece dincolo de psihologic, catre probleme patologic-psihiatrice, imbracand si voalul negru al unui thriller bine instrumentat.

Cu o naratiune echilibrata fin, impregnata deopotriva de mister, dar si de o solida ancorare in problematici contemporane legate de industria Farma, de persuasiunea… citeşte

Side Effects – omul, ca si filmul, are intotdeauna mai multe povesti | Raluk.ro - Filme, restaurante, cafenele, ceainarii, baruri din Bucuresti
[...] fapt, Side Effects pune o mare intrebare. Cat de moral este omul in ceea ce face? Raspuns – nu este! Mai ales [...] citeşte
lolozilla pe 30 Noiembrie 2013 23:07
Vad ca multi au comentat inceputul plictisitor. Daca se asteptau la vreun film unde se fugaresc unii pe altii sau unul romantic, n-au nimerit unde trebuie. Ritmul e dozat cum trebuie iar povestea complicata se tese piesa cu piesa.
Personajul lui Jude Law ii vine de minune actorului. Rolurile inteligente sunt de el, nu cele ca Repo Men.

alyn.alyn pe 31 August 2013 12:50
Un film psihologic, daca stai prost cu nervii nu e recomandat , un film la care trebuie sa fii foarte atent , si sa ai rabdare, daca vrei sa mai si intelegi ceva din el
tony_mondyalu pe 19 August 2013 01:52
dupa fapta si rasplata as putea spune ca e mai potrivit pentru acest film, chiar e captivant filmul si te tine atent pana la ultima faza, cu rasturnari de situatii si actori foarte buni, Rooney Mara m-a surprins foarte placut pentru felul in care joaca in acest film
vladimir84 pe 06 August 2013 21:42
Povestea e interesanta iar filmul m-a tinut captivat de la inceput pana la sfarsit.
pisicuta1 pe 25 Iunie 2013 23:42
un film f bun ,desi aparent nu pare ,merita vazut!
GALD pe 09 Iunie 2013 14:52
Minte - Mintea
Manipulatorii de minti pot profita de un bun material profesional. Atat ca unii se folosesc de aceste manipulari spre propriul beneficiu iar altii pentru a scapa de acesti calcatori peste cadavre si cariere.
Interesant de a inceput la sfarsit, cu actori de clasa si interpretari pe masura.
Nu trebuie ratat.

tonymaestrul pe 07 Iunie 2013 21:14
Un film psihologic extrem de confuz la inceput dar care te tine in suspans pana spre final unde binenteles te uimeste. Foarte bine interpretate rolurile ...