Păreri Sicario

(2015)

Sicario: Asasinul

Svasea pe 27 Septembrie 2015 09:07
Un film slab cu o distribuție buna. Lipsește suspansul, acțiunea e previzibila, personajul Kate e prost construit, prea multe stereotipii in film.
nikolai_n_yotov pe 18 noiembrie 2015 01:16
[Comentariu șters de moderator]
bogdz pe 22 decembrie 2015 15:18
Ai dreptate in oarecare masura.Intr-adevar, personajul Kate e conturat prost(mana moarta),dar filmul nu e slab.
fraa pe 18 Septembrie 2015 10:45
Film foarte intens si excelent realizat, cu subiect interesant si cu o distributie de prima clasa. Benicio del Toro are un rol senzational, dupa parerea mea demn de o nominalizare la Oscar.
bogdz pe 21 Decembrie 2015 20:15
Bun si atat !!!
Sicario e un film bun,dar nu exceptional.Villeneuve muta bine piesele oferind un inceput promitator,intrigant si misterios.Intodeauna am apreciat regizorii care incep in forta un film,oferind cinefilului sanse mai multe de a continua vizionarea.E un film bine facut,bine gandit si care puncteaza bine la capitolul realism.

Sa nu credeti ca Emily Blunt are rolul principal.Nici pe departe,din punctul meu de vedere e mana moarta in film.Chiar nu inteleg de ce au introdus-o.Probabil aveau nevoie si de o reprezentanta a sexului frumos.Nu ofera nimic,emotie,dinamism, nici macar in rol de "frumusica de serviciu" nu a fost.Filmul putea decurge lejer si fara prezenta ei.

Rolul principal ii apartine lui Benicio del Toro care face un rol solid,ajutat si de carisma lui remarcabila.Iar Josh Brolin ii e un partener pe masura.

In concluzie e un film de vazut,cu plusuri si minusuri.Nota 7.

lolozilla pe 27 decembrie 2015 00:23
Te inseli. Rolul ei e foarte important fiindca se contrasteaza filozofia ei cu ce fac aia, una din ideile de baza ale filmului. A, ca puteau sa aleaga alta actrita sunt de acord. E o figura foarte simpatica si placuta in general, dar nu cred ca mergea Emily in rolul asta.
iorgulescur pe 20 Septembrie 2015 08:32
Foarte slab, la nivelul filmelor lui Sergiu Nicolaescu din anii 1970 cu comisarul Miclovan! Nu merita deranjul!!!
savudragos pe 28 septembrie 2015 23:25
Cred ca gresesti. Sicario este un film cu subiect curent, nu are nici o legatura cu anii 40. Nu se poate face comparatie cu filmele lui Nicolaescu. Cand se pune eticheta foarte slab trebuie sa se precizeze si in comparatie cu ce este foarte slab ca sa putem determina atunci ce este foarte tare. Te rog sa ti fundamentezi parerea ca sa ii dai valoare. Pace.
bogdz pe 21 decembrie 2015 11:37
Cum poti sa spui astfel de aberatii?
M@ryus pe 22 Decembrie 2015 13:47
Departe de a fi un film spectaculos "Sicario" se remarca prin realism, actori buni si o razbunare cinica, oarecum justificata. 8/10
catalin_ionut_23 pe 21 Septembrie 2015 21:29
Foarte bun ,recomand!
In sfarsit am avut ocazia sa vad un film la cinema care sa ma tina in asa suspans mare ,dupa ce am vazut saptamana trecuta porcaria aia de labirintu.Filmul sicario merita vazut la cinema ,pentru actiunea lui ,este un film foarte bun,dar care vreau sa il mai vad odata cand va aparea pe net ,ca nu am inteles chiar bine povestea filmului,a fost cam greoi.Oricum merita atentia si banii si este un film numai bun pentru un drum la cinema ,are actiune si nu plictiseste.IL recomand nota mea 10
danRapid pe 25 Septembrie 2015 20:45
Recomand
super filmul..superb jucat de actrita principala (de care cred ca m-am si indragostit :-)))).. ceva de genul daca vrei sa-l prinzi pe draqu tre sa joci cu armele lui!
radu3455 pe 18 Ianuarie 2016 16:50
un film ce nu fost pe placul meu, nu m-a impresionat cu nimic slabut nota 6
lolozilla pe 27 Decembrie 2015 00:36
Eu stiu ca unii cand vad 10 SUV-uri pline de trupe inarmate se asteapta sa apara scene a la Michael Bay, altfel se plictisesc si comuta pe desene animate. Ce-i in film e viata reala (cu unele exagerari poate), astea-s realitati si tensiuni redate foarte bine de acest film, printr-o regie superba.
makomomo pe 22 Decembrie 2015 00:23
interesant
Departe de a fi uluitor, este un film interesant insa daca te gandesti ca toata operatiunea e doar pt o razbunare a unui om...destul de tras de par in acest caz dar cred ca e un film realist si bine construit.
Prea putin suspans si actiune, multa tensiune insa...

The_Lawyer pe 29 Decembrie 2015 12:29
Sicario
M-a șocat finalul filmului. Este un film foarte dur ce îți lasă o amprentă adancă și la nivel psihologic. Cine dorește să primească o doză de relaxare de la film, să nu-l privească.
Mai degrabă te poate obosi mai tare și vei fi pur și simplu la limită.

Seey2k pe 23 Ianuarie 2016 00:44
Un film care ma asteptam sa fie mult mai bun dupa nota pe care o are si comentariile de aici. Nu e nici foarte slab dar nici nu exceleaza la niciun capitol, doar ca nu are nimic special.
FreddyKrueger pe 08 Ianuarie 2016 11:42
A revenit marele disecator de filme ( in a dream within a dream) Freddy Krueger cu super critici diabolic de neconstructive
Sicario = boring ass movie - Alcohol required for this one!
andystarx pe 02 Ianuarie 2016 23:47
Ma bucur ca nu am dat banii pe bilet la cinema,si l-am vazut acasa ! FIlmul mi se pare ,putin supraevaluat,dar nu este un film rau,mai ales in ultima sa parte ! Oricum ,am vazut filme cu acest subiect,mult mai bune !Merita o vizionare,mai ales pentru jocul bun al lui TOro !
gabi.petrescu pe 22 Septembrie 2015 10:49
Unul dintre cele mai bune filme vazute pe acest gen ! Foarte realist, role-play foarte convingator, distributie de zile mari, regia de nota 10. Film de Oscar
Netchix pe 05 Aprilie 2021 00:58
Inca un film in care ni se arata ca agentia controleaza totul: bun si rau, inauntru sau afara. Bine facut, bine jucat. Cine zice ca e previzibil sau slab face pe desteptul, clar, fara sa fie. De vazut. Chiar de.. revazut.
DragonMaster pe 21 Februarie 2016 12:48
Un film foarte bun,dar plicticos pe alocuri
Regizorul acestui film este Denis Villeneuve cunoscut pentru filmele sale:Incendies(2010),Prisoners(2013),Enemy(2013).
Sicario este un film care incepe bine si cu cat te uiti la el mai mult cu atat iti vine o stare de somnolenta care pana aproape de final dispare si pana la urma iti dai seama ca ai urmarit un film foarte bun in ciuda faptului ca 70% din el este urmarit doar de dragul de al termina mai repede cu unele excepti mai mici.
Finalul acestui film face toti bani ,iar pe langa asta mai amintesc coloana sonora care a fost de exceptie.
Actori Benicio Del Toro,Emily Blunt si Josh Brolin au reusit sa faca din acest film unul de urmarit in ciuda faptului ca actiunea a fost una lenta si mi-a luat doua zile sa vad filmul pana la capat.
Eu unul recomand sa vedeti acest film dar daca doriti sa il vedeti pana la capat va recomand sa il vedeti pe timp de zi altfel o… citeşte

SYNDJ pe 04 Iulie 2016 02:11
Nu inteleg de ce ar trebui sa-mi placa filmul acesta. Poate imi explica cineva mai pe larg. OK, e o poveste actuala, poate chiar reala, dar chiar nu putea fi mai interesant povestita ? Plictisitor pe alocuri, un pic de suspans - mult prea putin si actori destul de plictisiti de viata (Benicio joaca la fel in toate filmele; de fapt are mereu acelasi rol, nici n-are cum sa joace altfel). Inceputul filmului nu vi-l recomand daca sunteti la masă.
AndreBlack pe 30 Decembrie 2015 00:42
Sicario
Intens si socant ! Asa as descrie Sicario . Filmul este foarte bun , foarte complex din toate punctele de vedere . Cu o atmosfera intensa si o coloana sonora uimitoare Sicario devine un film greu de uitat poate chiar imposibil . Mi-a placut cum au jucat Benicio Del Toro si Emily Blunt in special . Filmul este foarte bine realizat , ce-i drept nu este pentru oricine . Parerea mea este ca amatorii de astfel de genuri de filme action-thriller chiar merita vazut . Recomand !
PS : Chiar nu am inteles legatura dintre The Counselor cu Sicario asa cum se scria intr-un comentariu .
PS 2 : Producatorii au deja in plan un sequel .

Manusa pe 20 Decembrie 2015 14:51
Un film bun, care a reusit sa ma tina in suspans in multe momente ale actiunii lui, mai ales in acel tunel. Povestea este una buna si aflam abia pe final de ce Alejandro tinea atat de mult sa il prinda pe seful cartelului. Merita vazut.
Piratu pe 07 Noiembrie 2015 01:31
Sicario (2015) – asasin în cel mai periculos oraş din lume
Ca să încep în forţă, pot spune că Sicario e unul dintre cele mai bune filme de anul acesta cu un total de puncte forte pe care le veţi observa de-a lungul cronici. Cu această afirmaţie pot să fiu extrem de subiectiv dar nu pot să mă abţin când unul dintre regizorii preferaţi reuseste să lanseze o nouă senzaţie în lumea filmelor. Denis Villeneuve este numele lui si se află în spatele altor filme excelente printre care producţia Prisoners apărută în 2013, ce a surprins intens şi dramatic unde Wolverine (pardon Hugh Jackman) sfâşie un thriller sufocant pentru fiecare cinefil ce apreciază o regie excelent de captivantă.

Revenind la filmul Sicario avem atenţia indreptată spre lumea drogurilor şi lupta contra cartelurilor unde duritatea işi găseste cel mai uşor locul. Apariţia recentă în cinematografe îl aduce cu entuziasm în lumea… citeşte

marius7x pe 18 Octombrie 2015 17:54
Destul de diferit, interesant si captivant in prima jumatate. Departe insa de capodopera la care speram citind parerile de peste ocean si avand regizorul Prisoners.
Cred ca oricare 2 episoade din NARCOS (Netflix) depasesc filmul.

xerses pe 13 Octombrie 2015 16:45
Ce atmosfera incarcata si cat de riscant este totul...
MariusMyt pe 21 Decembrie 2015 01:25
mie personal nu mi a placut,foarte previzibil. de obicei revad filmele care mi au placut,pe acesta nu l as revedea nici platit . e doar parerea mea si respect parerile celor care le place filmul!
aina76 pe 11 Noiembrie 2015 21:07
praffff
un film fara nicio noima. am adormit de 3 ori la el, 3 seri la rand. recomand doar insomniacilor. un film care NU se incadreaza la actiune. praf dintoatepunctele.
ady_crys pe 20 decembrie 2015 16:21
foarte bun filmul , merita vazut droguri etc ..
user-5c9f8c2e87074 pe 05 Aprilie 2021 00:54
Clar sub Prisoners deși e bine dozata tensiunea și sugestiv redata cruzimea șefilor de cartel. Prost distribuita în rol Emily Blunt și la nivelul asta exista atâta naivitate sa fim serioși! Toate scenele în care apare agenta FBI sunt greu credibile. Rămân unele ziceri semnificative mai ales replica lui Alejandro "dacă prindem și omoram un șef de cartel e ca și cum descoperim un vaccin" . Profund adevărat. Rol impecabil Benicio. Salvează filmul.
user-5e3e92f1c0e2d pe 04 Aprilie 2021 20:02
bha da-te in phula noastra de gunoi prost !! muistu" dreaq, pazeste-ti femeia ca o ia in pizda de la amicii" tai poponare !! toti aveti pretentii..suge-i phula lui retardul de cosmin 74200 gunoiul absolut !! centura neagra in muie ..cctul de caine cosmin bulaul..
gbanescu pe 25 Decembrie 2018 17:56
Brolin si Del Toro – foarte buni
Un film bine facut de regizorul canadian Denis Villeneuve. Un film interesant, dur, care te tine in priza, un film de actiune despre culisele traficului de droguri, despre CIA, forte speciale si FBI (aici pe post de păcălici). Agentul FBI – „What am I doing here ?” Matt (CIA) – „CIA can’t operate whitin US borders without a domestic agency attached. So, you give us the opportunity to shake the tree.”
Adica CIA – vioara intai, echipa Delta Force (Forte pentru Operatiuni Speciale – Departamentul Apararii) – The Muscle, iar FBI – fatada, cooptata in misiunea inter-agentii doar pentru a crea aparenta de legalitate pentru actiunea fara scrupule coordonata de CIA.
Dialogul dintre Matt si tipul de la Delta Force e savuros: „E mult mai bine in misiunile externe (overseas). No baby-sitting there.” (referire la faptul ca acum trebuie sa le poarte de grija… citeşte

apaxtc pe 25 Aprilie 2018 18:15
Cosmin .nu pot sa cred cat esti de "slab" este un mister cum de inca respiri..
stricted pe 15 Ianuarie 2018 22:09
„Sicario” sustine momentele de tensiune prin scenele lungi, violente, care doar premediteaza o concluzie fara compromisuri. Un efort sustinut de intrepretari care iti sufoca orice protest pentru ca dinamica performantelor este senzationala!
omucuvaloare pe 24 Martie 2017 00:29
Ghemot pe 06 Decembrie 2016 21:11
Un film foarte bun. Pentru cei interesați de acest subiect, merită văzut!
Pantaleon pe 13 Noiembrie 2016 10:50
Denis Villeneuve at his best !
Acest film mi-a întărit convingerea că regizorul canadian Denis Villeneuve nu e numai o promisiune, ci un regizor cu adevărat bun. L-am descoperit văzând Incendies și am continuat cu Prisoners, Enemy și chiar Polytechnique. Este un regizor pe care vă invit să-l descoperiți, dacă nu ați făcut-o deja și să vă raportați mai mult la cel care face filmul, decât la cine joacă în film. Sicario merită notele bune acordate de voi. Este un film bun.
Kuhaylan pe 05 Noiembrie 2016 20:20
WD 1
...........................................................
claudiu-daniel-lugoj pe 07 Iunie 2016 20:12
Un film destul de bun,nu exceleaza in actiune cum credeam eu la inceput.Dar e un film bine regizat cu o poveste destul de reala.Totusi al recomand acest film.
popica_florin pe 24 Februarie 2016 16:03
in film teribil,trist si adevarat/oribilele carteluri mexicane
merita vazut,exprima multe chestii reale legate de cartelurile mexicane de droguri
Mihai_Moise pe 10 Februarie 2016 21:00
Justitie pana la capat
Scenariu interesant, realism (aspect la care Villneuve exceleaza, de-a dreptul!) si o Emily Blunt credibila sunt punctele tari care mi-au ramas dupa acest film. In special, ideea de a lupta impotriva cartelurilor prin niste metode ce tin mai degraba de Vechiul Testament!
Lockdown89 pe 05 Februarie 2016 16:38
Sicario-un hitman scapat de sub control!
Un film dur despre lumea drugurilor,cartelelor si reperscursuiniile lor asupra celor ce le ies in cale.Multe impuscaturi,scene socante mai ales ceea de la inceputul filmului.Un film despre lumea subterana,ceea dincolo de civilizatie in care legiile si treaba ca la carte,in litera legii nu conteaza.Cat despre simbolul filumui-Sicario-un om ce nu mai are nimic de pierdut.Interpretarea actorilor foarte buna iar in ceea ce priveste Emily Blunt-inca o interpretare pe bune,in care da 100% personajului.
lazar90 pe 04 Ianuarie 2016 04:30
singurul minus al filmului e păsărica rătăcită Emily
valerian_ion pe 19 Mai 2022 10:19
BA,COCALARILOR SATANISTI MORTACIUNI DE SICTIR-CACA-RIO.
BOLNAVILOR DE CRIME,SANGE,DROGURI,CAPETE SPARTE.
MERETI LA SPITALUL DE NEBUNI CRIMINALI DE SOBOLANI.HUO,HUO,SNCARIA SI TOTI UITATAORII DE PELICULA

alexreviews123456789 pe 06 Aprilie 2021 10:52
Destul de dezamagitor filmul, a avut unele momente plictisitoare, dar in mare parte a fost ok, plin de actiune, finalul a fost destul de palpitant, nota: 7
user-59cfc5e0991ba pe 03 August 2019 17:34
Prost, slab un gunoi.
Am avut mari pretenții când am văzut că a apărut, dezamăgire maximă după vizionare.
Nota zero este prea mult chiar, giurgiuveaua giurgiuvelelor.
Nu recomand clar

danut_iulian pe 14 Aprilie 2017 21:58
Un film foarte bun si foarte frumoas dar nu prea am simtit drama.
Ciurila_Emanuel pe 15 Ianuarie 2016 20:27
Bunicel !
Este un film cu actiune si suspans destul de intens, dar nu este suficient de palpitant, iar finalul este foarte ciudat, Kate ramanand parca stana de piatra, in fata superiorului care i-a facut rau, atunci cand a vrut sa-l impuste !
Ii dau nota 7.50, ca se putea mult mai bine !

decebal12345 pe 05 Ianuarie 2016 20:51
Pentru mine a fost unul dintre filmele foarte bune ale anului 2015.
cosmin742000 pe 16 Octombrie 2017 00:48
O mizerie de film de actiune american , deci nimic nou
lili22 pe 30 Aprilie 2016 13:21
nu mi-a placut
Prezenta acelei actrite strica filmul, ce se plimba ea fara rost pe acolo.....
Pantaleon pe 13 noiembrie 2016 10:52
Pai chiar asa ? Nu putea sa se plimbe in alta parte, ce naiba cauta in filmul asta ? Nu era mai bine s-o vedem pe Pamela Anderson sau pe Kim Pizdashian in locul ei ? Prosti mai sunt si regizorii astia, baga toate uratele in roluri destinate starletelor cu paie in loc de creier.
AlexandruDragosStegaru pe 05 Februarie 2016 09:13
ciobanu_alex_nicolae pe 25 Decembrie 2015 16:19
SLab spre f slab
mai bine nu iti irosesti 2 ore din viata uitandu-te la acest film...slab spre f slab
Sorin87 pe 22 Decembrie 2015 15:25
Foarte bun filmul, actiune si suspans, iar povestea filmului foarte bine pusa la punct