Păreri Shi mian mai fu

(2004)

Casa săbiilor zburătoare

ronyn pe 05 Decembrie 2009 22:43
e un film pt ,,cunoscatori,, nu poti avea pretentia sa l inteleaga un manelist sau o impatimita a telenovelelor
spriamarierose18 pe 15 Septembrie 2010 14:56
capodopera
Subsriu la ce a spus Ionutt, desigur Eroul nu are comparatie in cinematografie si cred ca nici nu a dorit asta.
Frumusetea acestui film este unica in felul ei, asiaticii stiu sa te surprinda mereu cu ceva ! Dincolo de actiune, o intriga inedita, un regizor genial si niste actori foarte buni, imaginea din acest film ( si din fericire din multele filme chineze si coreene), peisajele alese cu grija, montajul intregului film si bineinteles natura care a participat efectiv la filmari (vezi ninsoarea din final) acest film devine poezie, arta pura. Din pacate China si Coreea bat tot mai des la portile Oscarului, dar americanii,speriati ca le fura cineva caciula, le ofera totusi nominalizari, fara finalitate din pacate.

dayanna11 pe 01 August 2010 16:35
sublim.
este un film de arta. imaginile, dansurile, scenele de lupta, parca dansate, si sa nu uitam povestea tragica de iubire. a fost un film frumos. l-as revedea oricand, cu aceeasi placere.
Matrix pe 07 Martie 2005 20:42
Cred ca este singurul film chinezesc pe care l-am urmarit cu placere.
Imaginea este superba, chiar merita Oscarul.
Mai bun decat Tigru si Dragon si Hero la un loc.
Peisajele sunt atat de frumoase incat uiti de coregrafia artelor martiale tipica asiaticilor iar bataia din padurea de bambus nu avea nici un farmec daca aia nu zburau ca nebunii pe acolo.
Povestea e simpla, dar ma repet, imaginea e superba si face tot filmul.

aurash pe 29 Decembrie 2007 03:45
Daca era facut inainte de Tigru si Dragon, sigur lua mai multe premii. Superb filmul...
Dorina Petrescu pe 12 Martie 2005 12:39
Filmul este frumos, in sensul clasic al frumosului. Are peisaje superbe, e plin de culoare, muzica, atmosfera.
Unii ar spune ca este copilaros. Probabil ca in mare parte asa este.
Pe mine insa m-a impresionat.
Nu poti sa-ti faci o parere numai din auzite, trebuie sa-l vezi.

raul pe 03 Martie 2005 17:23
e incredibil:chiar am adormit la acest "film".
stncndr pe 8 ianuarie 2010 17:33
Toata viata ai dormit pe tine Gogule.
JohnStr pe 18 aprilie 2019 15:34
Dar tu cred ca dormi si in general pe tine Raul. Nu te mai uita la filme, nici nu stiu ce te-a mancat in cur sa te uiti daca tu nu poti intelege un film.
pixel_asylum pe 11 Februarie 2019 20:09
Titluri romanesti facute de corigenti.
Dagger inseamna pumnal domnilor, nu sabie. E chiar asa de grea o traducere banala?
ionutt- pe 06 August 2010 21:49
mi`a placut si asta foarte mult chiar daca nu se poate compara cu Hero, celalalt film al regizorului chinez Yimou Zhang . Costumele, decorurile, scenele de lupta aduse la rang de arta , coloana sonora foarte placuta , prestatii foarte bune ale actorilor cu un plus pentru Ziyi Zhang care face un rol foarte bun :)) :X , poveste originala …totul este foarte bine realizat . Aruncati`i o privire
Toma Octav-Cristian pe 26 Februarie 2005 12:11
In afara de acrobatiile care ar face inutila invetia avionului si a elicopterului nu vad pentru ce m-as duce la un astfel de film.
bebobebo pe 23 februarie 2011 22:08
Chiar nu ma interesa parerea ta....puteai sa o tii pentru tine ca oricum nu a folosit nimanui, Asteapta ca poate dau astia twilight sau mai fac ceva transformers....mai pe intelesul tau.
JohnStr pe 18 aprilie 2019 15:35
Esti prea prost ca sa intelegi acest film Toma.
my_shoes93 pe 02 Mai 2023 18:56
Super !
M-a uns pe suflet acest film. Foarte bine realizat. Iar Ziyi Zhang este o femeie de nota 20 !!! Cat de frumoasa poate fi...
cosmin_kedii pe 02 Martie 2013 08:43
Zhang Yimou face o altă capodoperă de acțiune, poezie si emotie
deadlord pe 27 Septembrie 2012 21:57
Unul din cele mai bune filme chinezesti. Mi-a facut mare placere sa il urmaresc si l-as revede oricand cu aceasi place.
ryco0984 pe 21 Aprilie 2012 11:25
Mi-a placut foarte mult mfilmul desi l-am vazut atunci in 2004, la cinema. Imi amintesc putin din poveste dar si acum am in minte efectul sabiilor. Stiu ca povestea a fost captivanta, nu merita ratat.
Eb00kie pe 13 Martie 2012 18:07
Deci, stai sa inteleg
--Aceasta recenzie contine detalii din film--
Filmul se deschide cu doi politai vorbind. Unul, sa-i spunem Bill, are un pont ca o prostituata/curtezana este membra a "Casa săbiilor zburătoare" (CSZ) si stai sa te intrebi, cum? Dar afli spre sfarsit, Bill este de asemenea membru CSZ, deci este probabil o tactica. "Mielul", celalalt politai, sa-i spunem Tom, care "stie cum sa se poarte cu fetele", este convins de Bill sa intre in gratiile domnisoarei pentru a o stoarce de secrete. Cu ce motiv? Pai seful vrea sa-l omoare pe noul lider CSZ in 10 zile, trebuie sa ne prefacem ca suntem activi.

Tom apare la noul bordel si se apuca sa rupa hainele dupa tipa oarba, Mei. Bill da buzna, il "aresteaza", si pe ea, pentru ca e "imbracata indecent" (mda, are hainele rupte). Tom apare imbracat "ninja style" si o salveaza dupa care fug impreuna - aha, zice naivul observator, deci… citeşte

vally72 pe 08 August 2011 00:37
Este un film "interesant". Intr-adevar, este peste alte filme chinezesti din bransa, care redau ireal evenimente istorice. Personal nu pot da o nota prea mare acestui film deoarece pierde contactul cu realitatea: multi zburatori, multe efecte speciale, multe secvente slow-motion, peisajele acelea "feerice" sunt prelucrate digital. Daca ar fi fost un basm, ar fi obtinut o nota mare, dar filmul se leaga de evenimente reale, care, sa fim seriosi, numai asa nu s-au intamplat.
user24 pe 13 Aprilie 2011 07:38
....familie ..,,asia
da este un film bun si ma simt ca acasa , cand vine vorba despre filme asiatice
legolas05 pe 27 Februarie 2011 01:39
un film excelent......unul din cele mai bune filme facute in China....nota 10
nephrite05 pe 18 Ianuarie 2011 23:36
superb
Filmul ăsta e absolut superb, am şi pierdut numărătoarea, nici nu mai ştiu de câte ori l-am văzut.
Uni zic că are scene exagerate, eu am privit filmul din perspectiva unui basm :D

chiba_florin pe 07 Ianuarie 2011 17:09
O capodopera
in aceeasi nota k in "EROUL" ishi pastreaza farmecul shi aceea legatura a actiunii cu fantasticul chiar dak lasa putin sa se vada
gabyAlex pe 02 Noiembrie 2010 10:38
foarte bun filmu...cu toate "copilariile" din film merita vazut pt. imaginea superba
cora_zon pe 23 Iunie 2010 22:07
mie mi-a placut povestea in sine si actorii au fost alesi pe spranceana si s-au potrivit unul cu celalalt.
sarge pe 03 Mai 2010 15:34
Destul de interesant dar pe parcurs exagereaza, mai ales la lupta finala;cum sa te lupti pana vine iarna?????????
ionutt- pe 6 august 2010 23:33
=)) in filme mai merge
user24 pe 13 aprilie 2011 07:37
ceea ce este evident si foarte placut ,,,este ca ne plac filmele asiatice,,,,,,,,IAR ACEST FILM ESTE FEERIC,,,,,impartasim in mod majoritar aceleasi sentimente,,,,,,,si ma face sa ma simt ACASA!
Kuhaylan pe 27 Martie 2013 18:29
00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000