Păreri Sherlock Holmes

ladys pe 07 Ianuarie 2010 10:04
foarte bun
m-a surprins filmul pentru ca mi-a depasit asteptarile (poate le setasem eu prea jos).
mi-a placut pentru ca te tine in suspans, iti da cate un indiciu pe rand si de unele chestii te prinzi, de altele nu.
pentru un sf unele faze sunt foarte reale, iar adaptarea mi s-a parut reusita.
cireasa de pe tort o reprezinta glumele cu care este presarat filmul, reusite, in nici un caz rasuflate.
deci pt un film care te tine in suspans si mai si razi, e un must see.

claudio pe 09 Ianuarie 2010 02:23
10, k felicitariii........................................................................capodopera
claudiu-daniel pe 12 Mai 2009 20:23
claudiu-daniel lugoj
super apare si actrita mea preferata intr-un film cu mister ,crime etc.Sper sa fie un film reusit.
wishmaster pe 24 iulie 2009 21:25
sunt putine femei in lugoj?
strangelove pe 31 decembrie 2009 16:23
nu va inteleg pastia care nu va place filmu pentru ca nu e sherlock holmes cel cu care va obisnuit mamica . sherlock holmes in originala poveste era dependent de cocaina traia pe strazi si practica artele martiale. in niciuncaz nu reprezenta eleganta sau io mai stiu ce clisee a adus hollywoodul in filmele de mai demult. cititi inainte sa comentati dar in fine ce sa stie comentatorii de pe cinemagia care nau intrat in viata lor pe un wikipedia
jude pe 28 Octombrie 2010 15:40
Sherlock Holmes este un film plin de surprize. Filmul m-a lasat profund impresionată.. O prestatie exceptionala de remarcat a lui Robert Downey Jr in acest film. De remarcat si prestatia lui Jude Law ce te lasa impresionat. Un film ce cuprinde foarte multa aventura ce este armonizata foarte frumos cu efectele speciale. Replicile lui Holmes sunt prea tari....jude law este minunat ca de obicei....am vazut filmul de 3 ori...si nu m-am plictisit inca.....il recomand tuturor.
cataradu pe 19 Martie 2010 20:35
Intriga, intriga, intriga plus aventura, scene in detaliu si eu zic ca de aici s-a inspirat Danny ,Gary si Jerry pentru csi .
quasar pe 19 Februarie 2010 17:38
sincer nu ma asteptam la un holmes atat de activ fizic ci mai mult intelectual.Oricum interpretarea lui downey este exceptionala .este unul din actorii mei preferati.dupa final,si mai ales dupa succesul de box-office probabil ca va fi o continuare.oricum ,per ansamblu e un film excelent
maydda pe 19 Februarie 2010 19:36
mi-a placut foarte mult filmul...iar Robert Downey Jr. e admirabil :X
cipolino pe 17 Ianuarie 2010 15:16
superb
ce pot sa spun decat ca a fost peste asteptarile mele si cred ca e prin putinele daca nu chiar singurul care mi-a depasit asteptarile
princeofpersia79 pe 26 Ianuarie 2010 23:24
stilul de lupta al lui Sherlock Holmes este Wing Chun.
Clarita pe 26 Ianuarie 2010 16:50
mi'a placut foarte mult :P super fain filmul ;) clar merita vazut :D
SoX pe 25 Ianuarie 2010 05:30
"Ochii si mintea"
In acest film am avut de a face cu un alt Sherlock Holmes, diferit de celelalte ecranizari.
Probabil, s-a gandit la ideea ca atitudinea personajului mult mai dinamica si temperamentala va face diferenta majora fata de filmele anterioare dedicate vestitului detectiv. Daca s-ar fi apelat la acelasi Sherlock Holmes cu care ne-am obisnuit, nu ar mai avea farmec ci doar ar fi inca un film banal despre Sherlock Holmes.

In concluzie, este un film bun si merita sa-ti pierzi 2 ore din viata vizionandu-l.

vlad4s pe 23 Ianuarie 2010 23:11
Sherlock Holmes
Holmes este un film care chiar mi - a placut!Chiar aveam nevoi de putin mister,iar Sherlock mi l - a dat.
Este un film cu actiune de moda veche,dar care a fost impresionanta.mai ales unele capcane.
Robert Downey Jr joaca foarte bine alaturi de Jude Law si glumele ala Guy nu lipsesc deloc.
Misterul nu lipseste deloc,Sherlock are chiar o misiune destul de greuta care mi - a placut.
In film sunt unele dialoguri pt. care unele persoane le - ar considera plictisitoare ,dar sunt resdefinite cu o gluma.
Per ansamblu.Sherlock Holmes este un film Foarte bun si nu aveti nimic de pierdut.

anghelusul pe 23 Ianuarie 2010 02:08
bun film interesant subiect,merita vazut de catre toti cinefili
alexandru_d pe 21 Ianuarie 2010 23:13
Un film care iti hraneste pofta de umor bun, iti atrage atentia asupra multor elemente care deseori sunt lasate in voia intamplarii si care te fac sa te mai gandesti la cum poti sa iti petreci timpul liber.
Hollow pe 20 Ianuarie 2010 20:15
10 stele pentru coloana sonora si decor . superb. un film foarte bun pe ansamblu.
Keira86 pe 19 Ianuarie 2010 15:16
Nota 9
I-am dat nota 9. Este un film frumos pe care trebuie sa il gusti fara sa il compari cu alte filme.
Shadowgrowl pe 18 Ianuarie 2010 23:56
Filmu e genial..no comment>:)>:)>:)urmaritzil cu incredere...e pur si simplu..nu'sh, far cuvinte...
dario2004 pe 18 Ianuarie 2010 22:42
haios
Un film de aventuri ,amuzant,nu te plictisest deloc. E filmul perfect care te relaxeaza dupa o zi grea.
lea72 pe 18 Ianuarie 2010 21:33
Hmm,ieri am vazut filmul si ma incearca sentimente diferite:pe de o parte decoruri fabuloase,parca desprinse dintr-o lume ireala ,pe de alta parte parca imi placea mai mult meticulosul,pedantul Holmes in locul celui pe care l-am vazut care semana mai mult cu un boschetar lovit de flacara inteligentei atotstiutoare.Mi-a placut personajul negativ,Mark Strong,un tip bine,dar malefic.Una peste alta,un film de urmarit doar daca nu ai ce face acasa.
Radu47hitman pe 18 Ianuarie 2010 17:54
De ei nimeni nu se ascunde.
Când morţii umblă prin cimitir, cei vii vor umple sicriile.
* În timpul filmărilor scenelor de luptă, Robert Meyllet (fostul wrestler) l-a accidentat prin knock-out pe Robert Downey Jr.
* La început a fost planificat că rolul lui Dr. Watson îl va juca Colin Farrell, dar mai târziu candidatul desemnat de către regizor a fost preferatul Jude Law.
* Pentru rolul lui Dr. Watson au fost examinaţi peste 20 de actori, printre ei se numără: John Cusack, Gerard Butler şi Chris Pine.
* Robert a luat parte la alegerea veşmintelor pentru detectiv şi personal a cumpărat pipa şi pălăria într-un magazin din Londra.
* La baza filmului stau benzile desenate ale artistul britanic - Lionel Uigrema.
Am urmărit filmul cu mare atenţie şi interes. Sherlock Holmes pare a fi mai mult un aventurier asemănător cu eroii din ziua de azi,se implică în… citeşte

Zuza pe 15 Ianuarie 2010 21:18
Foarte frumoasa muzica...in rest,se putea si mai bine
victor_neo75 pe 15 Ianuarie 2010 10:08
Sherlock Holmes karatist !!!
Mi-a placut abordarea neconventionala a povestii clasice a detectivului Sherlock Holmes si a vesnicului sau asistent Watson intruchipati de energicul Robert Downey Jr. si flegmaticul Jude Law.

Guy Ritchie revine in forma ca in vremurile lui bune (de la 'Jocuri, poturi si focuri de arma' din 1998 si 'Unde dai si unde crapa' din 2000).

Filmul, desi este cam tras de par, are destule replici bune (intre cei doi protagonisti) si destule mistere de dezlegat. Este un film-spectacol si nu trebuie luat ca atare in serios.

Il recomand pentru actiunea alerta si chimia reusita intre Robert Downey Jr. si Jude Law !

piko pe 11 Ianuarie 2010 23:29
Filmul e reusit...BRAVO!!!
dar...ce nu e destul de reusit si nu prea sunt de acord cu aceasta chestie:
Acest NEW Sherlock Holmes,pare a fi mai mult un aventurier in adevaratul sens al cuvantului,se implica in batai,se implica in belele,(NU prea suna a DETECTIV din acei ani) are chiar foarteee multa actiune cu explozii si chestii de genul acesta pt acei ani 1800+ ai Londrei....iar Sherlock Holmes pe care il stim de cand s-a nascut acest personaj fictiv era un tip elegant,isi facea treaba cu precizie si finete iar pe deasupra era destul de discret...
Din acest motiv eu sunt de parere ca numele filmului trebuia altfel intitulat si nu Sherlock Holmes,iar eu zic ca doar atunci filmul era PERFECT
In rest scenele sunt bune,actorii deasemenea foarte priceputi...decorul perfect,foarte bine adecvat...BV inca o data.

Gokushogun pe 07 Ianuarie 2010 23:53
am vazut filmul si mi a placut stilul in care a fost abordat ...pt acest stil ii dau aropae nota maxima ..daca era un film in care oscilau scenele de gandire din fata semineului cu explozii...zceam ca e o porcarie , dar a fost chiar reusit , fantastic a fost pt cei care au plecat inainte de final ...au fost chair faze foarte bune si comice Concluzia : merita sa l vezi la cinema
mrlnoprea pe 07 Ianuarie 2010 16:55
Sherlock Holmes
Cand eram mica ma uitam la desene animate Aventurile lui Sherlock Holmes care rezolva cazurile stand intr-un fotoliu, la gura semineului, de data acesta este in plina actiune, pe strazile Londrei.Asta imi place la Holmes ,gandeste cu mintea bazandu-se pe orice indiciu. Si eu st o mare fana al lui Sherlock Holmes asa ca merita sa l vedeti.
0scarface0 pe 06 Ianuarie 2010 09:59
un film exceptional. Robert Downey Jr joaca exceptional, merita vazut 9/10
c.ghevara pe 07 August 2010 01:38
Drăgut, dar... porcărie
Am avut o părere buna despre Guy Ritchie... Nu cred că s-a prostit, dar părea mai inspirat când era cu Madonna. O fi avut omul nevoie de bani.
Nu înţeleg de ce i-au spus "Sherlock Holmes", că n-are nicio legătură (în afară de Londra, epoca şi adresa de pe Baker Street). De fapt, e o porcărie. Se promite prin titlu un gen şi primeşti altul. Nu e crime, nu e mistery, e acţiune. Nu e Sherlock Holmes, e James Bond. Mie-mi place Downey, da' era mai potrivit Will Smith. Îmi pare rău că Ritchie a ajuns să recicleze - scena total inutilă de box, Holmes a furat-o din Snatch. E o ciorbă după reţetar, dar fără suflet: Hai să băgăm o bătaie, trei explozii, nişte sânge, două urmăriri, ceva contracronometru, un praf de mister, îi spunem "Sherlock Holmes", promovăm ţapăn, acoperim cheltuielile şi rămânem cu ceva bani.

tudor_myh pe 19 Ianuarie 2010 23:44
Un film bun , multa actiune , umor , mister , simboluri masonice , actori ok ... merita vazut.
Claus-Claudel pe 19 Ianuarie 2010 18:04
mie unul mi-a placut filmul....si melodia de la final
stefigovor pe 13 Ianuarie 2010 16:21
Te captiveaza incepand cu primul minut.Foarte frumos filmul.Iar Robert Downey Jr. si Jude law joaca excelent.
camichu pe 13 Ianuarie 2010 11:50
guy ritchie is back
un film exceptional...in care dupa ce'l vizionezi merita aplauze.sherlock si watson(robert downey jr & jude law) -perfect match!!
bogdanh pe 07 Ianuarie 2010 15:32
?
o subtitrare? ca nu gasesc nicaieri...

dati-mi o sugestie..

cavallioty pe 9 ianuarie 2010 20:12
incearca la cinema
pyl_grimm pe 04 Ianuarie 2010 12:49
surprinzator de bun
Robert Downey Jr., muzica, decorurile fac acest film sa merite toti banii.
doulfe pe 04 Ianuarie 2010 01:23
noua moda in cinematografie
Dupa Inglourious Basterds si Sherlock Holmes prezic: filmele se vor inspira dintr-o poveste anume, dar o vor modifica atat de mult pana cand va fi evident ca nu mai exista nicio legatura cu povestea originala. In acest caz, la o nominalizare Oscar, scenariul unde s-ar mai incadra? La cel mai bun scenariu ORIGINAL sau la cel mai bun scenariu ADAPTAT?
sarrpe pe 03 Ianuarie 2010 19:46
Tare de tot
Nu-l rata, e prea jmeker.
L-am vazut azi la cinema
Holmes e dat draq :))

myrrwna pe 03 Ianuarie 2010 17:52
Best Ever seen!
Cel mai super Film.... e genul meu! imi place! Trebuie sa te uiti neaparat!
smoace pe 04 Ianuarie 2010 06:20
Romane,Benzi desenate
Conteaza acuma dupa ce e bazat romane,benzi desenate poezii procarii ?Sa fie frumos filmu sa nu ne dezamageasca sa aibe un scenariu pus la punct si jucat bine in film :) si normal sa aiba actiune,ca totusi se bazeaza pe o poveste.
cookiegoodness pe 26 Decembrie 2009 21:39
De-abia astept sa il vad!
Sunt un mare fan Sherlock Holmes..am vazut trailer-ul si !

Satana_cu_Cioc pe 01 Ianuarie 2010 22:58
Sherlock Holmes
http://ingeriicuaripidepiatra.wordpress.com/2010/01/01/sherlock-holmes-analiza/ unul din filmele care pot sa zic ca mi-a incantat ochii!!
user-5e7b2f4dad84f pe 21 August 2023 22:35
Ii un film foarte bun, comedie si mister
Si o poveste foarte buna

GiulianoDirt pe 02 Octombrie 2021 17:21
O reinterpretare comică a personajelor lui Conan Doyle. Merge dacă ai simțul umorului și nu ai o fixatie pe,, litera cărții ". Nota 6
Smrs pe 27 Iunie 2020 17:36
Foarte bun.
Foarte bun filmul, antrenant, nu stiu cum de mi-a scăpat până acum. Nu excelează, dar te prinde cu acțiunea lui.
petrica_grigore pe 04 Ianuarie 2019 00:57
Coloana sonora
Nu stiu cati dintre dvs au observat dar sunt doua momente in film in care coloana sonora este o melodie populara de origine internationala ( conform Wiki) cunoscuta la noi drept "Ciocarlia". Pot reveni cu detalii pt cei interesati.
carmen_angelus_romila pe 02 Octombrie 2018 11:13
Superbul actor Robert Downey Jr. se descurca excelent in rolul renumitului detectiv englez "Sherlock Holmes", mereu interesat de a descoperi enigmele ce stau in spatele unor cazuri imposibile.
Iulidesprefilme pe 20 Noiembrie 2017 19:14
Numele interpreților principali, numele regizorului atrag spectatorul ca un magnet...și când subiectul are legătură cu celebrii Holmes și Watson, atenția e și mai mare...
ilinescu_viorel pe 19 Noiembrie 2017 08:25
L-am vazut. Decorurile sunt superbe. Rugati-va la Cel de sus sa nu cenzureze nimic.
zbranca_cosmin pe 03 August 2017 22:49
Dezamagitor
In afară de banalul umor englezesc care pe unele locuri e chiar placut nu sunt prea multe de adăugat...
catalin1107 pe 06 Mai 2017 23:25
Este un film foarte reusit care merita vazut !!!!!
berti1092 pe 17 Decembrie 2015 16:16
sa fii nebun sa nu iti placa acest film! Actorii joaca excelent, povestea este interesanta, iar intorsaturile de situatie si comicul de calitate ma fac sa il ador si sa nu ma satur de el.
andystarx pe 10 Noiembrie 2015 18:23
Nu a fost un film rau,dar ma asteptam la mai mult,mai ales la actiune ! Nici macar mare mister,nu pot sa zic ca fost in filmul asta ! In rest joc bun al actorilor,scenariu mediocru !
Go 1 2 3 4 5 6