Păreri Sherlock Holmes

claudiu-daniel pe 12 Mai 2009 20:23
claudiu-daniel lugoj
super apare si actrita mea preferata intr-un film cu mister ,crime etc.Sper sa fie un film reusit.
wishmaster pe 24 iulie 2009 21:25
sunt putine femei in lugoj?
strangelove pe 31 decembrie 2009 16:23
nu va inteleg pastia care nu va place filmu pentru ca nu e sherlock holmes cel cu care va obisnuit mamica . sherlock holmes in originala poveste era dependent de cocaina traia pe strazi si practica artele martiale. in niciuncaz nu reprezenta eleganta sau io mai stiu ce clisee a adus hollywoodul in filmele de mai demult. cititi inainte sa comentati dar in fine ce sa stie comentatorii de pe cinemagia care nau intrat in viata lor pe un wikipedia
marllenn pe 19 Mai 2009 19:04
marlenn
abia astept sa apara filmul:D dupa cum apare trailerul o sa fie reusit mai ales k joaca actori f buni.le sta bine in rolu de sherlock lui robert si mai ales lui jude law watson.pana atunci asteptam:D
am vazut acu cateva zile filmul mi-a plăcut foarte mult soundtrack-urile is super.se pare k apare partea a doua in curand am citit. filmul are de toate actiune suspans faze comice. nota 10 de la mn

danucu pe 23 Mai 2009 09:50
e totusi regizor guy ritchie... certitudine ca umorul negru englezesc este prezent in acest nou sherlock holmes. de asta ii iubim filmele. o distributie cu care se poate mandri. reteta de succes.
claudiu7boss pe 20 Iunie 2009 15:33
Filmul se inspira dupa benzi desenate si nu dupa romanele si povestile scrise de Conan Doyle. Muzica de catre Hans Zimmer merita 10, la fel si designeri de costume & arhitectura.
potranovici pe 22 iulie 2009 10:59
stii daca s-ar fi facut inca un film cu sherlock holmes care sa respecte cartea ar fi fost o mare porcarie deoarece s-au mai facut chiar recent de catre cei de la hallmark si oricum filmul regizat de guy ritchie pastreaza pastreaza stereotipul personajului lui conan doyle: un om excentric dar foarte destept, dupa cum se vede si din trailer
claudiu7boss pe 3 aprilie 2010 16:50
exact parerea aia nu mai conteaza, m-a impresionat foarte mult muzica si arhitectura cladirilor destul de precisa
KASIONE pe 20 Iunie 2009 15:38
bunicel
cred ca va fi un film bun dar nu cred ca va lasa o amprenta in lumea cinematografiei .....dar vom vedea
wishmaster pe 24 Iulie 2009 21:21
Asteptam sa-l vedem, am cautat, dar nu l-am gasit.

Aici pe cinemagia.ro l-am vazut intamplator cautand sa vad ce a mai scos Guy Ritchie - sunt innebunit dupa operele sale.

Mbi pe 30 August 2009 19:00
Abia astept sa aparaaaaaaaaaaa!!!....
E Sherlock Holmes,pentru Dumnezeu...nu l-as rata pentru nimic in lume.

valigeo96 pe 01 Septembrie 2009 22:06
Perfect!
Eu sunt un destul de mare fan al lui Sherlock,dar pe deasupra m-a impresionat si mai mult faptul ra Dawney apare in el,deci va avea si actiune(macar 10%).Deabea astept filmul!
justandy pe 03 Noiembrie 2009 12:04
inca un film interesant
imi place ca il are in rolul principal pe robert downey j, tipul asta imbina actiunea si comedia si face fime foarte bune.
biancutza pe 28 Noiembrie 2009 00:28
genial
am vazut trailer-ul cand eram la film [inainte sa inceapa un film la cinema] si m-a convins nici nu auzisem de film, dar trebuie sa-l vad :X:X
lucirlv pe 18 Decembrie 2009 00:11
rlv
trailer-ul este bun dar ramane de vazut cum se prezinta filmul
Horrormaster pe 23 Decembrie 2009 16:25
parerea mea
nu stiu ce sa zic...cred ca era mai bn dak era "Sherlock Holmes vs. Jack The Ripper".ca si jocu:)
Costirik pe 1 martie 2011 22:44
parerea unui copil de 12 ani:)))
ianisz91 pe 25 Decembrie 2009 02:06
cand, unde?
stie cineva ceva despre vreo avanpremiera joi? probabil cer prea mult. mi se pare ciudat totusi sa se afiseze vineri, 1 ianuarie direct programul pentru aceeazi zi, cea a premierei. are cineva mai multe detalii? Multumesc!
bujulache pe 26 Decembrie 2009 00:10
Cum poti sa notezi un film si sa te dai rotund cu parerea cand nici nu l-ai vazut...?
rares123321 pe 19 decembrie 2010 11:59
corect da multi stiu numai sa comenteze dar n-au zut un film bun in viata lor.
sweet_ana pe 26 Decembrie 2009 15:03
abia astept
abia astept sa apara filmul......jude law este unul din actorii mei preferati:)
cookiegoodness pe 26 Decembrie 2009 21:39
De-abia astept sa il vad!
Sunt un mare fan Sherlock Holmes..am vazut trailer-ul si !

Viorel pe 29 Decembrie 2009 19:16
Filmul nu este deloc asa cum au fost filmele realizate pana acum cu si despre Sherlock Holmes. Daca pana acum detectivul rezolva cazurile stand intr-un fotoliu, la gura semineului, de data acesta este in plina actiune, pe strazile jegoase ale Londrei, pe ringul de box sau in baruri murdare, se bate cu indivizi cat un dulap, bea de stinge si cred ca nu ar refuza sa petreaca ceva timp in compania unei prostituate... Se vede mana lui Guy Ritchie.
Filmul este rapid, furios si smart si cred ca merita, cel putin, o nominalizare la Oscar pentru decoruri & costume.

LavyBogdy pe 4 octombrie 2010 19:08
Scuza-ma dar Sherlock Holmes chiar nu "rezolva cazurile stand intr-un fotoliu".In mai toate aventurile sale nu dormea noptile,se trezea devreme sa citeasca ziarele si pe urma pleca,cu Watson in majoriatea cazurilor,era cersator,ocazional era ajutat de copiii strazii,umbla prin orice cartier,indiferent cat de rau famate erau etc.E adevarat ca facea multe deductii dupa cateva propozitii dar nu rezolva cazurile chiar asa usor.:)
africanus pe 15 februarie 2012 12:32
Corect @LavyBogdy, bine spus.
george10000 pe 30 Decembrie 2009 00:05
hhh
MyHotComments .........................................................................
strangelove pe 31 Decembrie 2009 16:19
sherlock holmes
nu va inteleg pastia care nu va place filmu pentru ca nu e sherlock holmes cel cu care va obisnuit mamica . sherlock holmes in originala poveste era dependent de cocaina traia pe strazi si practica artele martiale. in niciuncaz nu reprezenta eleganta sau io mai stiu ce clisee a adus hollywoodul in filmele de mai demult. cititi inainte sa comentati .

White1 pe 13 iulie 2010 10:15
Sherlock Holmes in povestile originale era dependent de morfina(nu cocaina),locuia cu Watson la o adresa des mentionata in povestirile lui Doyle(Baker Street) iar artele martiale le folosea mult,mult mai rar in rezolvarea cazurilor in favoarea deductiilor.Dar in fine ce sa stie comentatorii de pe cinemagia care intra pe wikipedia in loc sa citeasca.
Elena1204 pe 11 mai 2012 18:57
:))
Satana_cu_Cioc pe 01 Ianuarie 2010 22:58
Sherlock Holmes
http://ingeriicuaripidepiatra.wordpress.com/2010/01/01/sherlock-holmes-analiza/ unul din filmele care pot sa zic ca mi-a incantat ochii!!
magitaz pe 02 Ianuarie 2010 16:39
bun filmul
respecta principiul cartii, in varianta moderna, doua faze trase prea mult de par dar in rest mi a placut.
CrissTinn pe 8 ianuarie 2010 20:53
citeste si u...:D ...poate parea stupid....dar sunt noua aici si credeti-ma pe cuvant ca habar nu am daca si daca se poate cum sa dawnloadez un film de pe siteul acesta:((:((:((........ma puteti ajuta si pe mine un pik?:D
R_Afc pe 02 Ianuarie 2010 22:21
Nothing escapes this!
Pentru fanii Dr. House, (si nu numai) acest film al lui Guy Ritchie, va reprezenta unul foarte bun, pe alocuri amintindu-ne de personajul creat de David Shore.
Aveam dubii, cu privire la interpretarea lui Watson de catre Jude Law -el accidentandu-se la gat in timp ce era la sala- stiind ca vor fi si scene cu bataie, dar s-a descurcat foarte bine.
Robert Downey Jr., care este unul dintre actorii mei preferati, nu m-a dezamagit nici de data aceasta, mulandu-se perfect in rolul detectivului Holmes.
Deja, astept partea a doua si sper ca zvonurile potrivit carora, Brad Pitt va interpreta rolul lui Moriarty, sa fie adevarate.

Guy Ritchie incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult, "Sntach" mi s-a parut o comedie geniala, iar acum vine cu "Sherlock Holmes". Urmeaza sa vizionez "RocknRolla" si "Revolver".

tero pe 03 Ianuarie 2010 11:25
voi nu stiti sa intelegeti
filmu este bun voi sunteti prosti si nu intelegeti ideea filmului :D
jude pe 28 octombrie 2010 15:50
intr-adevar, multi nu inteleg un film care ii depasesc
bloonan pe 03 Ianuarie 2010 13:40
este un film care merita vazut cu siguranta. pt ca se vor face referiri la el mai tarziu. celor conservatori nu le va placea probabil. dar l-am vazut stiind exact la ce sa ma astept si nu afost o surpriza.. mi-a placut f mult. e adevarat ca nu este sherlock cel cunoscut dar este un sherlock care va ramane in memoria cinefililor pt.ca este altfel .asa s-a intamplat si cu batman unde nu mai are importanta prea mare cine l-a jucat pana acum pe batman si de cate ori dar christian bale va ramane in amintirea tuturor cu soguranta. nu o fi shelock asta o capodopera dar este un film f. bun care nu ntrebuie ratat. si castingul a fost bun si regia. ce mai mi-a placut mult
bibi2205 pe 03 Ianuarie 2010 13:48
am vazut ieri filmul, chiar merita vazut! foarte bun dupa parerea mea
jojolina pe 03 Ianuarie 2010 13:58
Sherlock
mi-a placut la nebunie filmul, are actiune, are umor si efecte super tari.actorii joaca impecabil
nota 10

myrrwna pe 03 Ianuarie 2010 17:52
Best Ever seen!
Cel mai super Film.... e genul meu! imi place! Trebuie sa te uiti neaparat!
sarrpe pe 03 Ianuarie 2010 19:46
Tare de tot
Nu-l rata, e prea jmeker.
L-am vazut azi la cinema
Holmes e dat draq :))

robert_dary pe 03 Ianuarie 2010 23:58
un pic cam exagerate abilitatile lui sherlock, dar totusi un film bun care merita vazut.
doulfe pe 04 Ianuarie 2010 01:23
noua moda in cinematografie
Dupa Inglourious Basterds si Sherlock Holmes prezic: filmele se vor inspira dintr-o poveste anume, dar o vor modifica atat de mult pana cand va fi evident ca nu mai exista nicio legatura cu povestea originala. In acest caz, la o nominalizare Oscar, scenariul unde s-ar mai incadra? La cel mai bun scenariu ORIGINAL sau la cel mai bun scenariu ADAPTAT?
smoace pe 04 Ianuarie 2010 06:20
Romane,Benzi desenate
Conteaza acuma dupa ce e bazat romane,benzi desenate poezii procarii ?Sa fie frumos filmu sa nu ne dezamageasca sa aibe un scenariu pus la punct si jucat bine in film :) si normal sa aiba actiune,ca totusi se bazeaza pe o poveste.
vassi_ram pe 04 Ianuarie 2010 10:17
Un holmes pentru 2010
Nu este o viziune clasica a personajului Holmes ci este o adaptare a lui la un 2010. Asemeni lui Bond, personajul a trebuit adaptat unor vremuri in care e mai greu sa ti un public peste 2 ore numai cu un mister si 2 batranei, pentru asta exista carti.
Daca varianta clasica este cea care va place uitati-va pe Hallmark pentru a nu va dezamagi. In ceea ce ma priveste nu m-am plictisit deloc cu toate ca a durat destul de mult, umor combinat cu actiune/mister. Mark Strong aduce clar un plus personajului negativ. Asadar mergeti si vedeti, rau nu este.

diz3lgirl pe 04 Ianuarie 2010 10:41
:))
deci personajul sherlock holmes creat in film e de milioane... are niste replici efectiv reusite si nu se poate rata asa un film. chiar mi-a placut!
pyl_grimm pe 04 Ianuarie 2010 12:49
surprinzator de bun
Robert Downey Jr., muzica, decorurile fac acest film sa merite toti banii.
0scarface0 pe 06 Ianuarie 2010 09:59
un film exceptional. Robert Downey Jr joaca exceptional, merita vazut 9/10
trups pe 06 Ianuarie 2010 23:29
asta se si vrea un film modern, care sincer nu m-a tinut cu sufletul la gura deloc, dar ma inacantat, un film usor ce il poti revedea oricand,
pot spune un film minunat

ladys pe 07 Ianuarie 2010 10:04
foarte bun
m-a surprins filmul pentru ca mi-a depasit asteptarile (poate le setasem eu prea jos).
mi-a placut pentru ca te tine in suspans, iti da cate un indiciu pe rand si de unele chestii te prinzi, de altele nu.
pentru un sf unele faze sunt foarte reale, iar adaptarea mi s-a parut reusita.
cireasa de pe tort o reprezinta glumele cu care este presarat filmul, reusite, in nici un caz rasuflate.
deci pt un film care te tine in suspans si mai si razi, e un must see.

chibitz pe 07 Ianuarie 2010 10:31
Porcarie
Nu stiu de ce s-a dorit sa i se schimbe personalitatea personajului. Dintr-un detectiv distins a ajuns un boschetar pus numai pe belele. Personajul rezolva toate misterele din film in stilul Jackie Chan dand filmului un aer de seriale de mana a doua... Nu recomand.
dark56 pe 12 ianuarie 2010 21:29
.. ............. .. daca nul recomanzi tu nu inseamna ca nu ii bun !
jude pe 18 noiembrie 2010 13:28
ma refeream la cei care au comentat ca filmul nu merita vazut....unii cred ca nu merita vazuta pentru ca ii depasesc propria inteligenta astfel de filme
C_999 pe 07 Ianuarie 2010 15:13
mie mi-a placut filmul cu atmosfera bine creata de atunci , efectele speciale ,umorul si actorii , inclusiv acest Sherloc karatist :)
bogdanh pe 07 Ianuarie 2010 15:32
?
o subtitrare? ca nu gasesc nicaieri...

dati-mi o sugestie..

cavallioty pe 9 ianuarie 2010 20:12
incearca la cinema
mrlnoprea pe 07 Ianuarie 2010 16:55
Sherlock Holmes
Cand eram mica ma uitam la desene animate Aventurile lui Sherlock Holmes care rezolva cazurile stand intr-un fotoliu, la gura semineului, de data acesta este in plina actiune, pe strazile Londrei.Asta imi place la Holmes ,gandeste cu mintea bazandu-se pe orice indiciu. Si eu st o mare fana al lui Sherlock Holmes asa ca merita sa l vedeti.
basscip pe 07 Ianuarie 2010 20:09
abia astept sa vad filmul...pare destul de interesant...sper sa si fie...si sa nu fie pierdere de timp ;)
Gokushogun pe 07 Ianuarie 2010 23:53
am vazut filmul si mi a placut stilul in care a fost abordat ...pt acest stil ii dau aropae nota maxima ..daca era un film in care oscilau scenele de gandire din fata semineului cu explozii...zceam ca e o porcarie , dar a fost chiar reusit , fantastic a fost pt cei care au plecat inainte de final ...au fost chair faze foarte bune si comice Concluzia : merita sa l vezi la cinema
Rau pe 08 Ianuarie 2010 11:35
Super !!
L-am vazut aseara . A fost extraordinar filmu.... UN film ff reusit, dar o muzica de film foarte faina; nu te plictisesti de loc , nici o secunda. BV
jude pe 28 octombrie 2010 15:48
total de acord cu tine
claudio pe 09 Ianuarie 2010 02:23
10, k felicitariii........................................................................capodopera
gosh15 pe 11 Ianuarie 2010 01:01
e bun frate .. are de toate :-? .. merita vazut .. si .. dak stie cineva dak se va face o continuare ?
tonyjaa pe 11 Ianuarie 2010 03:58
sherlok holmes 2
sherlok holmes 2 unde Brad pitt va fi unul dintre personajele negative :)sa speram ca va aparea continuarea
lulutzu_marian pe 8 februarie 2010 11:57
de unde sti?ca eu nu am vazut nici un articol despre asta
Praetorian pe 11 Ianuarie 2010 20:01
Foarte Slab
Trailerul promitea un film bun . Ma asteptam sa fie dezamagitor intr-o anumita masura dar a fost mai mult decat ma asteptam . Scenariul este foarte slab , are cateva momente interesante cum ar fi anumite lupte si unele chiar foarte haioase dar per ansamblu este un film foarte slab si chiar plictisitor , lucru de asteptat dupa durata filmului (128 min) . Replicile sunt mult prea inteligente pentru o mare parte a populatiei care probabil s-au lasat impresionati de acest aspect si de aceea considera filmul bun , insa mie m-i se par chiar ridicole . Coloana sonora este de nota 0 , pacat de superba melodie "Unstopabble - E.S. Posthumus" din trailer care este de nota 10 . Mai mult de nota 5 nu pot sa acord si chiar astept sa vad mai multe pareri .
harrycineastul pe 7 mai 2010 22:21
mie mia placut as ca nu ma intereseaza ce spui
piko pe 11 Ianuarie 2010 23:29
Filmul e reusit...BRAVO!!!
dar...ce nu e destul de reusit si nu prea sunt de acord cu aceasta chestie:
Acest NEW Sherlock Holmes,pare a fi mai mult un aventurier in adevaratul sens al cuvantului,se implica in batai,se implica in belele,(NU prea suna a DETECTIV din acei ani) are chiar foarteee multa actiune cu explozii si chestii de genul acesta pt acei ani 1800+ ai Londrei....iar Sherlock Holmes pe care il stim de cand s-a nascut acest personaj fictiv era un tip elegant,isi facea treaba cu precizie si finete iar pe deasupra era destul de discret...
Din acest motiv eu sunt de parere ca numele filmului trebuia altfel intitulat si nu Sherlock Holmes,iar eu zic ca doar atunci filmul era PERFECT
In rest scenele sunt bune,actorii deasemenea foarte priceputi...decorul perfect,foarte bine adecvat...BV inca o data.

camichu pe 13 Ianuarie 2010 11:50
guy ritchie is back
un film exceptional...in care dupa ce'l vizionezi merita aplauze.sherlock si watson(robert downey jr & jude law) -perfect match!!
Go1 2 3 4 5 6