Păreri Shakespeare in Love

(1998)

Shakespeare îndrăgostit

user-5ee520467fa9e pe 28 Februarie 2022 14:12
Cea mai folosită replică din film este “ESTE UN MISTER” și este folosită cu scopul de a ține publicul în suspans și de a ne arăta că nu o să știm niciodată ce ne rezervă viitorul
user-621cbb6764249 pe 28 Februarie 2022 14:12
In acest film expresia care se repeta este IT’S A MISTERY. Acest lucru arată ca viața noastră este un mister care trebuie trăit in fiecare clipa fără sa știm ce va urma.
Gogontea Geanina Nicoleta
Clasa a 9 a D

user-621cbab376347 pe 28 Februarie 2022 14:08
Cea mai folosita replica din film este "Este un mister" și este folosita cu scopul de a ne tine in suspans si a ne arata ca nu știm niciodată ce se poate întâmpla în viitor
user-621cb7b88ce1a pe 28 Februarie 2022 13:54
Cea mai folosita replica din film este “Este un mister” si este folosita cu scopul de a arata ca nu stim ce ne prevede viitorul sau pentru a tine publicul in suspans
user-621cb75a907aa pe 28 Februarie 2022 13:53
Cea mai folosita replica este un mister si a fost folosita pentru a tine publicul in suspans! Tudorache Andrei Mario
DogaruDenisAndre pe 28 Februarie 2022 13:50
In filmul “Shakespeare in Love” expresia care se repeta este “It’s a mistery” (este un mister).Aceasta replica sugereaza ca viata este un mister si ca niciodata nu stii ce ti se va intampla. -Dogaru Denis clasa 9D-
user-621cb206e5fae pe 28 Februarie 2022 13:32
Cea mai folosita replica din film este "este un mister"
Este folosita cu scopul de a tine publicul în suspans și pentru a arăta că nu știm niciodată ce ne rezerva viitorul
Sprangate Bianca

user-621cb0f1e795a pe 28 Februarie 2022 13:25
Cea mai utilizată replica din film a fost “este un mister”
-Luigi Zamfir-

user-621c948a0b9a6 pe 28 Februarie 2022 11:38
În filmul ,,Shakespeare in Love” se repetă expresia ,,It’s a mistery”,în romana ,,E un mister”.Acest lucru ne sugereaza faptul ca viața este un mister care trebuie trăit,cu toate ca nu stii la ce sa te astepti.
Gavrilă Alexia 9D LTTV

user-621bc0d3cead4 pe 27 Februarie 2022 20:32
În film se repetă expresia ,,It's a mistery,, tradusa in romana cu ,,este un mister,, , deoarece te indeamnă sa continui filmul pentru a descoperi misterele odată cu personajele! Vișan Adina 9D
user-621bc1528e2ea pe 27 Februarie 2022 20:32
În film se repeta expresia "it's a mistery" ( este un mister),ceea ce provoacă suspans si da ideea ca se va întâmpla ceva palpitant!
Jujan Elena- 9D

user-621bc214d1f07 pe 27 Februarie 2022 20:27
in film, este intalnita de cele mai multe ori expresia “este un mister” . poate insemna ca niciodata nu stii ce ti va rezerva viata, viitorul sau este folosita pentru a tine publicul in suspans
annamariiapopa pe 27 Februarie 2022 19:26
Popa Ana-Maria 9D LTTV
In film ,de cele mai multe ori apare expresia ,,It s s mistery,, , care inseamna ,,este un mister,,.Aceasta replica este folosita,deoarece nu stii niciodata ceea ce iti rezerva viitorul si vrea sa scoata in evidenta faptul ca in orice moment se poate intampla ceva.Aceasta replica accentueaza foarte mult ideea de mister.
user-5e1da5bc8f7d1 pe 18 Februarie 2020 20:48
În filmul "Shakespeare in love" replica care se repetă de mai multe ori pe parcursul filmului și care este spusa de mai multe personaje este "it's a mistery" însemnând "este un mister" iar această replică ne duce cu gândul la viitor întrebându-ne ce se va întâmpla mai departe în film.
Ce este diferit este ca în film Viola și Will nu pot rămâne împreună deoarece ea trebuie să se mărite cu lordul Wessex iar în tragedie cele 2 familii se urau, iar Julieta trebuia să se mărite cu Paris.
În tragedie și în film cei doi protagoniști se iubesc, dar soarta nu este una favorabilă, astfel ambele fete sunt obligate să se mărite cu niște bărbați pe care nu îi iubesc, și nu pot să își trăiască viața cu persoana pe care chiar o iubesc.
În "Shakespeare in love" și "Romeo și Julieta" finalul este același.… citeşte

Geoo_820 pe 18 Februarie 2020 19:44
Filmul Shakespeare in Love este regizat de celebrul John Madden.
Recomand filmul deoarece este interesant datorita povesti de dragoste dintre Viola si Will.
Actorii care joaca in piesa din film sunt plini de har, acestia descopera magia cuvintelor rostite si intra in joc, in pielea personajelor.
Filmul este un omagiu adus actorilor care isi traiesc viata adevarata pe scena.
Personajele, mediul si imprejurarile sunt reconstituite pornind de la realitate
Singtagma "It's a mistery" este rostita de Philip Henslowe deoarece acestuia i se pare un mister cand aude de la Fennyman ca teatrul o sa fie inchis de ciuma, acesta stiind ca totul este in regula. (Atanasiu Florentin George 9E)

user-5e4bbd80b8f89 pe 18 Februarie 2020 12:45
Filmul,, Shakespeare in Love’’ reprezinta o poveste de dragoste dintre doi adolescenti(William si Viola). Replica intalnita des in film este ,, it’s a mistery iar in romana ,, este un mister”. Filmul are foarte multe scene asemanatoare cu opera,, Romeo si Julieta”. La fel ca la Romeo si Julieta dragostea dintre William si Viola este o dragoste interzisa, motivul impiedicarii fiind casatoria dintre Viola si Lordul Wessex, dar cu toate acestea iubirea lor ramane vesnica !
Dumitru Mihaela Denisa , 9E

user-5e25820769414 pe 18 Februarie 2020 12:39
Shakespeare in Love este un film din 1998, în regia lui John Madden, cu Joseph Fiennes și Gwyneth Paltrow în rolurile principale. Comparatia între filmul "Shakespeare in love" si tragedia "Romeo si Julieta" este ca in film cei doi indragostiti nu pot rămâne impreuna ,pentru ca frumoasa Viola este obligată să se căsătorească cu Lordul Wessex ,însă tânărul Will continua sa ii trimita scrisori Violei si dragostea dintre cei doi va rămâne veșnica.Replica cea mai mentionata este "It's a mistery" tradus fiind “este un mister”. În tragedie, Romeo și Julieta se sinucid pentru ca nu pot fi împreună. În film, ei mor doar in piesa de teatru
Ciortan Andrei Nicolae 9E LTTV

user-5e2431b4ea29d pe 18 Februarie 2020 09:49
Shakespeare in love" este un film de iubire, avandu-i ca protagoniști pe Will si Viola. Replica din acest film, care se repeta este "it's a mistery" care ne duce cu gândul la viitor, intrebandu-ne care vor mai fi întâmplările personajelor și prin ce vor mai trece. Subiectul filmului seamănă destul de mult cu tragedia "Romeo si Julietta", deoarece sfarsitul ambelor povești se termina la fel. In tragedie, cei doi se sinucid, iar în film, Will cu Viola decid să nu mai fie împreună si considera ca asa este cel mai bine. Cei doi se iubesc in continuare, chiar dacă sunt departe unul de altul, acesta fiind sfarsitul filmului.
PaunAlex pe 17 Februarie 2020 22:50
Shakespeare in Love
In filmul "Shakespeare in Love" replica care se repeta este "un mister" iar aceasta replica ne duce cu gandul la viitor intrebandu-ne ce se va intampla pe parcusul povestii.
Ce este diferit este ca in film Viola si Will nu pot ramane impreuna deoarece ea trebuie sa se marite iar in tragedie cele 2 familii se urau, iar Julieta trebuia sa se marite cu Paris.
In tragedie si in film cei doi protagonisti se iubesc, dar soarta nu este una tocmai buna, astfel ambele fete fiind obligate sa se marite cu altcineva si nu pot sa isi traiasca viata cu persoana pe care chiar o iubesc.
In "Romeo si Julieta", si "Shakespeare in Love", finalul este acelasi.Iubirea lor este "Eros si thanatos" deoarece acestia mor din cauza iubirii.In tragedie ei mor cu adevarat aratand loialitatea si iubirea dintre ei, iar in film ei joaca doar un rol.
In per ansamblu filmul si tragedia au… citeşte

user-5e4a6bf290973 pe 17 Februarie 2020 12:35
Filmul "Shakespeare in love " este un film despre iubire si este o creație a regizorului John Modden.
Aici se prezintă marea poveste de iubire dintre Will si frumoasa Viola.Tanarul Will isi gaseste inspirația prin minunata Viola de a scrie frumoasa tragedie "Romeo si Julieta".Expresia care se repeta in film din punctul meu de vedere este "It's a mistery" (este un mister),ceea ce ne sugerează că nu știm niciodată ce ne rezerva viata .
Comparatia între filmul "Shakespeare in love" si tragedia "Romeo si Julieta" este ca in film cei doi indragostiti nu pot rămâne impreuna ,pentru ca frumoasa Viola este obligată să se căsătorească cu Lordul Wessex ,însă tânărul Will continua sa ii trimita scrisori Violei si dragostea dintre cei doi va rămâne veșnica.Iar in tragedie aceștia nu pot fi impreuna din cauza familiilor acestora care se urau foarte mult si nu… citeşte

user-5e47d7e342f5c pe 15 Februarie 2020 14:00
Replica cel mai des întâlnită în film este :"It's a mistery" însemnând "Este un mister" aceasta având ca semnificație viitorul misterios care ne poate surprinde oricând . Deosebirile dintre tragedia "Romeo și Julieta" și filmul "Shakespeare in love" sunt că în film ,cei doi îndrăgostiți mor doar in piesa de teatru după care sunt despărțiți , Will continuând să îi scrie declarații Violei față de iubirea lor care nu se va sfârși niciodată .In opera "Romeo și Julieta" cei doi se sinucid din cauză că nu pot fi împreună din cauza familiei care se opune . Argeșeanu Bianca 9E
user858828392 pe 14 Februarie 2020 18:53
L.T.T.V CLASA 9E MATARA ANDREI
In filmul “Shakespeare in love” este prezentata iubirea dintre cei doi care nu se poate realiza din cauza familiilor lor.Replica care se repeta este “It’ s a mistery” traducandu-se “Este un mister”, si se refera la faptul ca nu ne este posibil sa aflam ce se va intampla in viitor, decat atunci cand se intampla, ci nu mai devreme.
Diferenta dintre cele doua filme este ca Viola si Will nu pot ramane impreună deoarece ea trebuia sa se mărite cu altcineva iar in Romeo si Julieta cele 2 famili se urau, si chiar si Julieta trebuia sa se marite cu Paris.
In cele doua filme cei doi se iubesc, dar destinul nu le arata mila, astfel ambele fete fiind obligate sa se marite cu altcineva si nu pot sa isi traiasca viata cu cine doresc.
In Romeo si Julieta, si Shakespeare in love, finalul este acelasi, in ambele finalul fiind tragic, prezentandu-le moartea, in… citeşte

user-5e468da21b0f7 pe 14 Februarie 2020 14:13
In filmul “Shakespeare in love”,replica cel mai des întâlnită este: “It’s a mistery” și arată ca totul este un mister , viitorul ne poate surprinde cu orice .
Deosebirile dintre filmul “Shakespeare in love” și tragedia “Romeo și Julieta” sunt ca in film cei doi indragostiti Will și Viola sfârșesc fără sa fie impreuna,dar el ii scrie ei declaratii si sentimentele față de fata perfecta , iubirea lor nu o sa sfârșească ,iar in drama “Romeo și Julieta”,cei doi tot pentru faptul ca nu pot fi impreuna din cauza problemelor dintre familii ,se sinucid, si in film,dar și in tragedie .
Este vorba de dorinta dintre cei doi , iubirea infinita , dar imposibila .
Mustocea Mihaela . 9 G

user-5e45b11161e87 pe 13 Februarie 2020 22:39
Filmul "Shakespeare in Love" este un film romantic dar se încheie cu o dramă deoarece Romeo si Julieta care sunt actorii principali mor dar, doar în piesa de teatru. Replica care se repeta este "It's a mistery" adică "este un mister". Iubirea dintre Romeo si Julieta este nedorită de familiile acestora . În tragedie, Romeo și Julieta se sinucid pentru ca nu pot fi împreună. În film, ei mor doar in piesa de teatru. 9G-Coscai Izabela LICEU TUDOR VIANU.
user-5e246e7f37c68 pe 11 Februarie 2020 12:46
Filmul "Shakespeare in Love" și-a făcut apariția în anul 1998. Este un film romantic, de dragoste, dramă dar și comedie. În acest film este prezentată povestea de dragoste dintre William Shakespeare și Viola De Lesseps. Cea mai întâlnită replică este următoarea "It's a mistery" însemnând "Este un mister". Din această replică deducem că nu știm niciodată ce ne rezervă viitorul. Între piesa scrisă "Romeo și Julieta" și filmul "Shakespeare in Love" există asemănări dar și deosebiri. O asemănare ar fi că cele două cupluri nu sfârșesc împreună, pentru că în film Viola De Lesseps era obligată să se căsătorească cu Iordul Wessex iar în tragedie, Romeo si Julieta erau despărțiți de familiile lor aceștia ajungând să se sinucidă. O deosebire este că aceștia trăiau o iubire interzisă. În piesa "Romeo si Julieta" cei doi s-au sinucis, iar în… citeşte
user-5e4134f754db7 pe 11 Februarie 2020 12:45
''IT'S A MISTERY''
DRAGOSTEA...uneori FRUMOASA si CALDUROASA , alteori DUREROASA si IMPOSIBILA. In opinia mea este una dintre cele mai frumoasa povesti de dragoste cu final dramatic , Romeo si Julieta este scrisa chiar in filmul Shakespeare in Love , care il prezinta pe William Shakespeare (Joseph Fiennes - Elizabeth) in incercarea lui de a scrie faimosa piesa. Filmul reda multe amanunte din viata scriitorului, ocupatia lui, teatrele prin care umbla, rivalul sau Christopher Marlowe, si muzele sale de inspiratie. Crizele sale de inspiratie devin o adevarata problema pana cand o intalneste pe Viola ,prin Thomas Kent si va scrie chiar propria lor poveste de dragoste imposibila, astfel versurile vor veni de la sine iar acesta isi recastiga inspiratia. In film este repetata de mai mule ori , prin mai multe personaje sintagma : ''It`s a mistery" care reflecta misterul sfarsitului… citeşte

user-5e427e065fff1 pe 11 Februarie 2020 12:19
In filmul “Shakespeare in love” este prezentata iubirea dintre cei doi care nu se poate realiza din cauza familiilor lor.Pe tot parcursul filmului este prezenta replica “It’ s a mistery” insemnand “Este un mister”, si inseamna ca in viitor totul este un mister si ca niciodata nu vom afla ce ne rezerva viitorul.
Diferenta dintre cele doua filme este ca Viola si Will nu pot ramane impreună deoarece ea trebuia sa se mărite cu altcineva iar in Romeo si Julieta cele 2 famili se urau si
In film si tragedie cei 2 se iubesc, dar nu pot ramane impreuna deoarece ambele fete erau obligate sa se marite cu altcineva si nu pot ramane impreuna cu cei pe care ii iubesc.
Diferenta intre Romeo si Julieta si Shakespeare in love, este ca in tragedie cei 2 mor, iar în film aceștia rămân în viata

user-5e4135008049a pe 10 Februarie 2020 13:23
In cele doua filme cei doi se iubesc, dar nu pot ramane impreuna deoarece ambele fete erau obligate sa se marite cu altcineva si nu pot ramane impreuna cu cei pe care ii iubesc.
Romeo si Julieta si Shakespeare in love, finalul e intr un fel acelasi, deoarece in Shakespeare in love ei nu mor pe bune, ei mor intr o piesa de teatru, iar in Romeo si Julieta ei mor pe bune
Vîlcan Ionuț Mugurel

user-5e3603d37ca27 pe 04 Februarie 2020 12:16
In filmul “Shakespeare in love” in John Madden in este prezenta iubirea dintre cei doi care fac parte din famili diferite.Pe tot parcursul filmului este prezenta replica spusa de mai multe personaje in momente diferite ale filmului “It’ s a mistery” insemnand “Este un mister”, si inseamna ca in viitor totul este un mister si ca niciodata nu vom afla ce ne rezerva viitorul.
Diferenta dintre cele doua filme este ca Viola si Will nu pot ramane impreună deoarece ea trebuia sa se mărite cu altcineva iar in Romeo si Julieta cele 2 famili se urau.
In cele doua filme cei ce se iubesc nu pot ramane impreuna deoarece fetele erau promise pentru altcineva si nu pot ramane impreuna cu cei pe care ii iubesc.
Romeo si Julieta si Shakespeare in love au acelasi fimal, cei 2 iau o licoare care ii duce la moarte in numele iubirii.
citeşte

dulgheruandreeacristina pe 29 Ianuarie 2020 01:20
Filmul ''Shakespeare in love'' ne demonstreaza ca iubirea adevarata este cea care ne caracterizeaza ca si oameni .Aceasta poveste de dragoste miraculoasa dintre un scriitor renumit si o printesa care era obligata sa se marite cu un om pe care nu il iubea ne demonstreaza ca dragostea impinge omul peste limitele sale.
Acest film a fost realizat de catre John Madden in anul 1998.
Replica cea mai intalnita este ''It' s a mistery''insemnand ''Este un mister'',aceasta replica era folosita pentu a demonstra ca momentele evidentiate sunt pline de suspans si de intamplari misterioase descoperite de catre reactiile neasteptate ale publicului .
Asemanarea dintre film si tragedie este ca ambele au un sfarsit tragic .In filmul ''Shahespeare in love'', el era casatorit ,iar ea urma sa se casatoreasca cu Lordul Wessex.Iar in tragedie ei erau despartiti de familiile lor care nu erau… citeşte

BreazuIulia pe 26 Ianuarie 2020 23:36
In filmul “Shakespeare in love”,replica cel mai des întâlnită este: “It’s a mistery” și arată faptul ca nu știm ce ne rezerva destinul.
Deosebirile dintre filmul “Shakespeare in love” și tragedia “Romeo și Julieta” sunt ca in film cei doi protagoniști Will și Viola sfârșesc fără sa fie impreuna,dar el ii scrie ei și iubirea lor nu o sa sfârșească niciodată,iar in tragedia “Romeo și Julieta”,cei doi tot pentru faptul ca nu pot fi impreuna,se sinucid, si in film,dar și in tragedie, este de fapt vorba despre o iubire imposibila.

user-5e297650e4b34 pe 23 Ianuarie 2020 12:35
Filmul "Shakespeare in love" prezintă o poveste de dragoste dintre Wiliam si Viola. Cei doi se iubeau mult, dar familiile lor se urau. In ciuda faptului acesta, ei nu au încetat niciodată sa se iubească. Replica folosită cel mai des in film este "It's a mistery", in romana însemnând " este un mister". Comparația dintre film si carte este că regizorul a schimbat puțin scenariul punandu si si el amprenta.
Mares Valentina

user-5e29559cd2b77 pe 23 Ianuarie 2020 10:14
Filmul "Shakespeare in love" este regizat de către John Madden.Tema filmului este iubirea, personajele principale acestui film sunt William și Viola.
Replica care se repeta cel mai des in film este "It's a mistery" care inseamna "este un mister" care ne duce cu gândul la un final misterios, la ceva ce nu te astepti. Asemănarea între film si "Romeo si Julieta" este scena cu balconul,iar deosebirea este ca in "Romeo si Julieta" au sfârșit amândoi împreună, iar în film nu au sfârșit împreună dar și au continuat separat viețile.
Frîncu David

Balaianudanielnicusor pe 22 Ianuarie 2020 12:32
Filmul "Shakespear in love" regizat de către John Madden este un film romantic in care personajele principale sunt William Shaspeare și Viola, ei doi încercand să faca o piesa de teatru numita Romeo si Julieta.Replica care se repeta este"It's a mistery" aceasta replica ne duce la faptul ca misterul poate fi interesant dar si surprinzator.Asemanari imtre film si drama Romeo si Julieta: Scena balconului , dragostea imposibila, casatoria aranjata. Deosebiri :Scrierea unui scenariu."Shekespeare in love" este o piesa frumoasa si interesanta o recomand cu drag.Bălăianu Daniel Nicusor a noua E
user-5b6821e911a29 pe 22 Ianuarie 2020 12:19
Andrei Alexandru 9G-
Frază care se repeta in film este "It's a mistery",iar asemanarea dintre tragedie si film este ca in film se povestește despre povestea de dragoste dintre William și Viola iar in Romeo si Julieta despre dragostea acestora

bosmanmihaita pe 22 Ianuarie 2020 10:58
Filmul “Shakespeare in love” este povestea tinerlori William si Viola . Replica des întâlnită in film este "It's s mistery", insemnand "Este un mister". Replica este folosita des deoarece sugereaza faptul ca niciodata nu stii ce ti se poate intampla si ce asteptari sa ai de la viitor,cat si ce iti rezerva acesta! Asemanarea intre film si cartea este ca finalul se termina tragic deoarece cei doi nu vor putea fi impreuna!Deosebirea dintre film și carte este că în film cei doi nu putea fi impreuna, pentru că Viola trebuia să devină soția lordului Wesssex, iar în carte familiile acestora nu erau de acord cu frumoasa lor poveste de dragoste, intru-un sfarsit cand acestia au murit impreuna.
Bosman Mihaita-9G

iubfaoiwybefaiyowhfbviwqyfsadf pe 22 Ianuarie 2020 10:42
Filmul ''Shakespeare in Love'' acesta se indragosteste de Viola si incearca sa fie fericiti dar nu pot din cauza casatoriei cu lordul Wessex. Replica cea mai des intalnita este ,,it's a mistery'' care se traduce ,,este un mister''. Povestea filmului se bazeaza pe opera ,,Romeo si Julieta''. In film ii desparte pe cei 2 Shakespeare si Viola, casatoria acesteia cu lordul Wessex. Diferenta dintre film si tragedie este ca in film cei 2 au hotarat sa traiasca restul vietii lor separati si in tragedie acestia mor amandoi. - Adrian Muresanu 9G.
user-5e28079c2c7dc pe 22 Ianuarie 2020 10:34
Filmul “Shakespeare in love” este povestea unor doi tineri pe nume William si Viola . Cei doi se iubeau foarte mult dar cele doua familii nu erau de acord cu relatia lor pentru ca ele nu se suportau dar cei doi s-au iubit încontinoare. Replica folosita de 2 ori este cea “ it’s s mistery” care inseamna “ este un mister “ si este folosita deoarece nu stii niciodata ce-ti rezerva viitorul si evidentiaza ca in orice moment ti se poate intampla ceva . (CORNILĂ MARIA-Alexandra )
user-5e28007d2451d pe 22 Ianuarie 2020 10:01
Filmul "Shakespeare in love" este o comedie romantică dintre Will și Viola de Lesseps și despre cum William Shakespeare a reușit să scrie cartea "Romeo și Julieta".
Replica cel mai des întâlnită pe tot parcursul filmului este "It's s mistery", însemnând "Este un mister". Replica este folosită deoarece nu știi niciodată ce-ți rezervă viitorul si evidențiază faptul că în orice moment se poate întâmpla ceva. Expresia accentuează ideea de mister si creează un orizont de așteptare pentru întâmplările ce vor urma si pentru public.
O asemănare între film și carte este aceea că in ambele finalul este unul dramatic, cei doi nu pot fi împreună, fiindcă Will era căsătorit și Viola urma să se căsătorească.
Deosebirea dintre film și carte este aceea că în film Viola nu putea fi cu Will, pentru că acesta trebuia… citeşte

user-5e21a42923b6f pe 22 Ianuarie 2020 09:52
Filmul “Shakespeare in Love” și-a făcut debutul in iarna anului 1998 este un film regizat de John Madden.
Acesta este un film despre iubire in care este prezenta drama și Comedia care realizează tensiunea filmului.
In acest film ne este prezentată povestea de dragoste dintre William Shakespeare și Viola de Lesseps, dupa care este inspirata opera Romeo si Julieta.Ei facand replicile si declaratile de dragoste apărute in opera find cele facute in timpul aventurilor romantice
Cea mai des folosită replica este "adio de mii de ori" reprezentand durerea indragostitilor de a sta departe unul de celalalt.Aceasta replica ne arată faptul ca viitorul este mereu necunoscut și nimeni nu știe ce se va întâmpla ,misterul este și acel lucru care ne face viața mai interesantă dându-ne dorința de al desluși .
Între cele doua , piesa “Romeo și… citeşte

NituMario pe 22 Ianuarie 2020 08:24
In acest film ne este prezentată povestea de dragoste dintre William Shakespeare și Viola de Lesseps.
Cea mai des folosită replica este “It’s a mistery” cea ce înseamnă “Este un mister”.Aceasta replica ne arată faptul ca viitorul este mereu necunoscut și nimeni nu știe ce se va întâmpla ,misterul este și acel lucru care ne face viața mai interesantă dându-ne dorința de al desluși .
Între cele doua , piesa “Romeo și Julieta”și filmul “Shakespeare in Love” remarcam asemănări și deosebiri.Prima asemănare pe care o observam este ca cele doua cupluri nu sfârșească împreuna ,in Romeo și Julieta ereau… citeşte

user-5e2778bc2d492 pe 22 Ianuarie 2020 02:59
user-5e2778f570dbc pe 22 Ianuarie 2020 00:20
Filmul "Shakspeare in love" a aprut in 1998 in regia lui John Madden.Este o comedie romantică care prezintă povestea de dragoste dintre William și Viola.Replica întâlnită des în film este “It’s mistery.”aceasta însemnând “Este un mister.” ,iar ea se referă la faptul că niciodată nu știm ce ne rezervă viitorul.
Filmul “Shakspeare in love” este o reconstituire a vieții lui William Shakespeare, mai exact reconstituirea momentului în care marele poet a scris celebra piesă de teatru ,,Romeo și Julieta".
Meclea Mariana Iuliana - 9G

user-5e276ca548306 pe 21 Ianuarie 2020 23:29
Filmul ,,Shakespeare in Love" este un film romantic in care este prezentată o poveste de dragoste dintre William și Viola, filmul este regizat de către John Madden.
Replica care se repetă de cele mai multe ori este:"It's a mistery" , tradus în română "nu știm ce ne rezervă viitorul".
Pe cei doi îi despărțea in film căsătoria Violei cu Lordul Wessex, iar în piesa de teatru îi despărțea ura dintre cele două familii. Ca ei nu puteau fi împreună au încetat să se mai iubească. În acest film este vorba de iubirea interzisă.

*PANTEA OVIDIU ANDREI*

user-5e21b0c739213 pe 21 Ianuarie 2020 23:25
In filmul ,,Shakespeare in love" sau ,,Shakespeare indragostit" este vorba despre iubirea dintre William si Viola.
Replica des intalnita in film este ,,it's a mistery" care in traducere inseamna ,, este un mister".In film si in opera ,,Romeo si Julieta" este vorba despre iubirea celor doi indragostiti,fiind si personajele principale al povestii.In ,,Romeo si Julieta" ,iubirea lor este interzisa de catre familiile lor care nu se intelegeau intre ele.Iar in film îi desparte casatoria Violei cu lordul Wessex.Dar chiar si cu toate acestea iubirea este m-ai puternica.Hodorog Bogdan.

Dumitru.Lavinia.Angelica pe 21 Ianuarie 2020 17:04
Filmul “Shakespeare in love” este o adaptare ecranizata a cartii “Romeo si Julieta”scrisa de William Shakespeare , debutand pe ecranele de pretutindeni in anul 1998 si fiind regizat de John Madden si continua sa captiveze imaginatia milioanelor de cinefili prin scenariul bine pus la punct si stilul actoricesc exceptional pentru care a castigat sapte premii oscar ,aceasta avand ca motiv literar principal motivul iubirii interzise dintre cei doi protagonisti care “proveneau din lumi diferite” iar acest lucru actiona asemenea unei piedici pentru relatia lor inflacarata,nebuneasca, pasionala si frumoasa de iubire. In film apare expresia repetitiva “It’s a mistery” care inseamna “Este un mister” si are rolul de a evidentia faptul ca in orice fractiune de secunda ceva se poate schimba si nu ai niciodata o certitudine a lucrurilor care se vor intampla in viitor. Aceasta… citeşte
user-5e2710bde5965 pe 21 Ianuarie 2020 16:59
Filmul “Shakespeare in Love” este un film bazat pe tragedia romantica “Romeo și Julieta”, anume inspirația renumitului William Shakespeare în scrierea operei.
În film este prezentată povestea de dragoste a doi tineri, William, un scriitor de piese de teatru si actor, și Viola, o tânără pasionată de teatru care facea parte dintr-o familie bogată. Aceasta urma să se căsătorească cu un bărbat pe care nu îl iubea.
Replica repetată în film este “It’s a mistery” , în română însemnând “Este un mister”.
Asemănarea dintre tragedie și film este că ambele au un sfârșit dramatic.
-BADEA CLAUDIU, clasa a IX-a G

user-5e26e2070f470 pe 21 Ianuarie 2020 14:42
Filmul ,,Shakespeare in love" prezintă o poveste adevărată de iubire între William și Viola.Pe parcursul filmului există o replică care se repetă, aceasta fiind ,,It's a mistery" adică ,,Este un mister".Replica face referire la faptul că nu vom știi niciodată ce ne rezervă viitorul.Atât în tragedia ,,Romeo și Julietta" cât și în filmul ,,Shakespeare in love" povestea de dragoste dintre cei doi îndrăgostiți nu a fost dusă cu bine până la sfârșit.În film, Will si Viola nu pot rămâne împreună din cauza căsătoriei cu lordul Essex, iar în cazul tragediei, motivul care îi împiedică pe Romeo si Julietta să fie împreună este ura celor două familii.Însă în urma tuturor obstacolelor întâlnite de cele două cupluri nu au încetat nici o clipă de ași împărtăși dragostea unul celuilalt.
Cîrjaliu Alexandra

user-5e26c64373b75 pe 21 Ianuarie 2020 12:13
Filmul "Shakespeare in love" este un film romantic regizat de către John Madden. Acest film ne prezintă marea poveste de dragoste dintre Will si Viola. Exista o anumită replica care este repetată pe tot parcursul filmului, ea este "It's a mistery" traducerea fiind este un mister. Ea sugerează ideea de mister pentru ca nu stim niciodată ce ne este scris.
In "Romeo si Julieta " cât și în "Shakespeare in love" cuplurile nu vor rămâne împreună pana la sfarsitul pieselor. In film Will si Viola nu pot fi alături unu de celalt pentru ca aceasta trebuie sa devina obligatoriu soția lordului Essex, iar Romeo si Julieta din cauza urii familiilor. Ei continuă să rămână îndrăgostiți unul de celalt pe veci.

bratanrobert pe 21 Ianuarie 2020 09:37
FIlmul ,,Shakespeare in love'' prezinta povestea de dragoste dintre Will si Viola pe marginea careia a fost scrisa renumita tragedie ,,Romeo si Julieta''.In timp ce Will traieste povestea de dragoste alaturi de Viola ,acesta se insipira in crearea operei.De-a lungul filmului exista o sintagma care s-a repetat in patru contexte diferite. ,,Este un mister!''. Replica sugereaza improbabilitatea de a sti ce va urma,magia vietii stand in acest mister al destinului. Intotdeauna cei doi trebuie sa traiesti fiecare clipa ca si cum ar fi ultima,trebuie sa exploatezi viata la maximum,deoarece amintirile sunt singurele bunuri pe care le vei lua cu tine pe veci.
Go 1 2 3 4