Păreri Shakespeare in Love

(1998)

Shakespeare îndrăgostit

Denis pe 03 Iunie 2004 10:42
Este un film romantic mai putin misto.Gwyneth Paltrow a jucat cel mai bine din filmul asta.Despre ceilalti au jucat si ei acolo.Deci Joseph finnes si Gwyneth Paltrow au jucat cel mai bine cel mai frumos si interesant
Cristi Weed pe 23 Mai 2008 15:18
Un film romantic cu 2 actori extraordinari !
Povestea a fost fabuloasa , romantism la maxim !

timy1777 pe 10 Septembrie 2008 01:45
foarte foarte romantic.merita vazut
madalana_89 pe 17 mai 2011 14:34
da...super,chiar merita vazut,l-am avut si tot l-am evitat ca sa il vad,dar acuma imi pare bn ca l-am vazut...........super
andyy pe 13 Septembrie 2009 00:33
Un film emotionant, despre puterea celui mai frumos sentiment, iubirea!
anelle pe 11 Octombrie 2009 15:34
Un film super! L-am vazut de multe ori. M-a det sa il citesc pe Shakespeare si acum imi place mult.
Frumosi actori :)

Diana_tgv pe 05 Noiembrie 2009 22:36
un film care ni-l prezinta pe maestrul shakespeare intr-o alta ipostaza decat cea obisnuita. mi-a placut foarte mult. a facut echipa buna cu gwineth paltrow. nu stiu de ce dar nu imi place de colin firth in roluri negative. nu cred ca i se potrivesc
lili22 pe 25 decembrie 2012 11:39
Total gresit, numai rolurile in care a fost altfel{Ciudat cel putin) i-au iesit bine si l-au facut faimos.Sa vezi A single Man si The King's speech.
ciobotaru pe 17 Noiembrie 2009 16:46
...........................................................................................
miere pe 02 Ianuarie 2010 01:57
7 Oscare
Faptul ca a castigat 7 Oscaruri spune multe... :) sper sa-l gasesc si-n varianta hd sa-l revad:D
sym pe 5 iunie 2010 14:41
BUN
reivan pe 22 mai 2013 21:08
Poate castiga toate oscarurile daca se numea " sa boram cu Shakespeare" .
alexaa pe 08 Mai 2010 13:29
........
o poveste drguta dar doar atat muuuult suprapreciat .oricum va ramane in istorie pentru cel mai nemeritat premiu oscar
reivan pe 16 august 2012 15:27
ma bucur ca-s omanei care recunosc asta!
Theodor2011 pe 22 octombrie 2013 19:50
Si cand te gandesti ca a castigat OSCARul in dauna unor super filme ca La Vita e Bella si Saving Private Ryan, stai asa si te gandesti cum de a fost posibil
elmedico pe 09 Iulie 2010 22:20
Este un film bun, dar sincer nu ma impresioneaza. O poveste de iubire siropoasa in care deseori de depasesc bariere pentru a se ajunge la iuibirea adevarata, dar care se risipesc cat ai clipi.
fanfirth pe 13 Iulie 2010 12:07
O viziune inedita asupra lui Shakespeare,mult mai vesel si plin de neprevazut decat ne-am fi asteptat.Toti actorii si-au pus talentul la lucru si a iesit un film cu de toate :iubire, zambete si o lacrima in coltul ochilor
legolas05 pe 23 Decembrie 2010 23:58
un film bun.....merita vazut..................9 stele
goldenleaves pe 29 Decembrie 2010 11:05
frumos de tot placut cald chiar merita si pentru Jospeh Fiennes
XtincT pe 09 Februarie 2011 09:57
Final
Capodopera. Este excelent filmul pacat ca finalul este destul de trist si scurt.
aurelvirlan pe 27 Februarie 2011 07:42
More than love story
Uluitoare si sfasietoare poveste de dragoste! Cinematografie pura imbinata cu scena de teatru!
Interesant este si dialogul propus de regizor intre cineasti si finantatori, intre scriitori si actori.

danymury pe 08 Aprilie 2011 17:14
foarte bun...foarte frumos...recomand!!!!...si actorii sunt foarte buni
bella_little pe 17 Mai 2011 22:19
filmul e absolut genial, e plin de scene amuzante, intense, dramatice, pline de viata...combina tot ce e mai bun, e un must see, in adevaratul sens al expresiei, eu sigur o sa il vad de mai multe ori
sweetangry pe 19 Mai 2011 12:39
o poveste buna...romantica...iar prestatia actorilor una buna...merita vizionat
margott pe 14 Iulie 2011 13:31
Mi-au placut prestatiile actorilor. Si daca tot a fost prezentata in film piesa Romeo si Julieta, prefer oricand realizarea de exceptie a lui Zeffirelli din 1968. N-o sa inteleg niciodata de ce are doar 7,7 pe imdb.
ciprian34 pe 24 Octombrie 2011 23:11
unul din multele filme care au luat oscarul nemeritat
giussy_1 pe 27 februarie 2012 00:48
ciudat... mie mi s-a parut perfect. a triansmis emotie in stare pura si cred ca e ceea ce trebuie la un film bun.
andrei_oarga pe 30 decembrie 2023 16:31
Shakespeare In Love si Chicago au fost produse de Miramax,condus la acea vreme de Harvey Weinstein,care avea o influenta mare la acea vreme,evident ca a cumparat practic Oscarurile in acele editii,in plus unele dintre tinerele actrite noi s-au trezit din senin cu Oscar desi erau performante mai bune (Cate Blanchett in Elizabeth era mai buna ca Gwyneth Paltrow in Shakespeare In Love,la fel si Jessica Chastain in Zero Dark Thirty prin comparatie cu Jennifer Lawrence in Silver Linings Playbook,alt film produs de Weinstein),probabil au avut relatii cu el la cat de mult ii multumeau,pe cand alte tinere actrite care l-au refuzat ca Ashley Judd au avut carierele distruse,practic cam tot ce e produs de Weinstein si castigator la Oscar(film+tinere interprete castigatoare) sunt sub semnul intrebarii.
xerses pe 26 Februarie 2012 12:15
Un film exceptional, iar cei care nu l-au vazut sa nu rateze ocazia....
cosmin_kedii pe 07 Martie 2012 07:54
Acest lucru a fost cel mai bun rol lui Gwyneth Paltrow. E foarte bun. Joseph Fiennes este de asemenea bun
MNarcis pe 23 Martie 2012 12:11
Imi place cum este incadrata actiunea din acest film si cum este suprapusa actiunea propriu-zisa cu Romeo si Julieta sau a douasprezecea noapte.
Pana sa vizualizez acest film m-am gandit cum este oare posibil ca acest film (care are ca baza ''banala si eterna'' iubire) sa fie peste doua capodopere realizate in acelasi an (Saving Private Ryan si La Vita e bella), cum este posibil ca cele doua filme care arata ororile masacrul, suferinta, moartea in cea mai pura forma care a rapus zeci de milioane de oameni doar ca dreptatea sa castige si sa dainuie in lume sau durerea, ura si nedreptatea pt evrei care a dus la moartea atator milioane de oameni doar din cauza unor cateva persoane lacome si bolnave (mintal bineinteles) sa nu castige oscarul pt cel mai bun film? si oscarul sa fie castigat de un ''simplu si banal'' film despre dragoste? insa vizionand filmul castigator (Shakespeare in… citeşte

alex_il_fenomeno pe 24 Aprilie 2012 20:17
o poveste geniala , transpusa atat de frumos , incat te cucereste inca din primele momente prin atmosfera , costume si prestatii , atat de superioare altor productii ! Gwyneth Paltrow si Joseph Fiennes au facut un cuplu atat de frumos in film incat au reusit sa te fascineze la propriu , fiind atat de superior asteptarilor pe care le ai initial de la el . iar ritmul , desi este unul mai mult de asteptare , incat te tine captiv in mijlocul povestii incat nu simti cum trece filmul ... iar finalul , atat de genial , ca intr-un basm , reusind sa te tina mult timp intr-o stare de visare ... de vazut , si nu doar o singura data .
madalinaXD pe 27 Mai 2012 16:24
un film minunat...Shakespeare in Love pentru mine este o capodopera...admosfera de epoca este redata prin costumele spectaculoase...romeo si julieta un roman de dragoste cu final dramatic merita citit acest roman dar si filmul merita vazut:X....10 cu felicitari:D
pst35 pe 10 Iunie 2012 19:39
...love...
Un film care m-a facut sa visez cu ochii deschisi minute in sir dupa final...nu-mi vine sa cred cate filme minunate facute acum peste 10-15...20 de ani. Cu multe m-ati ajutati si voi cei care comentati pe aici si recomandati ce v-a(u) placut....
reivan pe 16 August 2012 15:30
Da de ce?De ce prostia asta romantico-schizofrenico-penibila a castigat Oscarul?
Saving private Ryan nu a avut oamenii in calduri? A fost prea realist? A aratat ca Americanii sunt niste nenorociti ? A promovat realitatea crunta si adevarata ci nu o realitate imaginara in care totul e bine si peste tot e dragoste? De ce? De multe ori imi pun intrebarea asta despre cei ce dau Oscarurile ..

bainca pe 19 decembrie 2020 00:47
cu acest comenatriu se si mira lumea de ce dracu nu exista dragoste in Romania\ sau in lume ( interes , bani si tampentie conduce in ziua de azi ) sa dus dracu dragoste si promovam prostutiutia si sexul . Halal generatie ala Romania plina de interes , americanii sunt nenorociti ca inca mai cred in dragoste si iubesc cat de putin se poate dar totusi este ceva . Atunci sa Traiasca lumea mafiei care va bucurati de ea dar si va polangeti ca aveti coruptie in tara . Ruisne nici nu avei dreptul sa\ il mentionati pe Dumnezeu sau Sifnti pentru ca voi promovati prostia si depravarea actuala de accea lumea este cum este Rautatea si veninul conduce , cu atat este mai multa rautate va simtiti mai bine , ar trebui sa nici nu mai existe inchisori , sa va ucida toti in casa daca asta este realitatea cruda . aceptati realitatea . Se vede clar cine esti tu cu cacactul asta de comenatriu , un frustrat tampit roman care toata viata toti l-au ocoilit de accea vorbesti asa despre dragoste , va place realitate cruda atunci inecati-va in ea daca dragoste este urata chiar si imaginara asa , macar filmele astea te rupe de relaitatea tampit actuala , cel putin pe mine care mereu imi vor placea filmele romantice si cu emotie ( sentiment) indiferent ce crede toti Misogini tampiti , ala Romania mai ales barbatii gunoi ca este plina Romania de ei .Se vede clar ca o sa te placa moartea poate si dincolo cand o sa mori .Esti decat un misogin egal cu 0 , nu mai are nimeni nevoie de voi , cerdeti ca cu un penis conduce-ti lumea , nu are nimeni nevoie de el. Imi creati sila , conturi din astea cu mentalitate de cacat de tot le-as neutraliza dupa acest site . Este de inteles de ce in Hollywodul actual numai filme bazate pe sex , droguri si prostii vezi din cauza unor misogini fara scrupule ca tine .mata sigur te-a urat
bainca pe 19 decembrie 2020 00:48
si Sfintii te urasc .Rusine
Kanedel pe 23 Decembrie 2012 16:01
Mai bine nu
Pentru impatimitii genului,o fi un film extraordinar,pentru mine:mai bine nu.Insa,ii inteleg si pe cei care li se pare extraordinar.Fiecare cu gusturile lui.
lili22 pe 12 Ianuarie 2013 17:47
costume frumoase
Dar filmul nu imi spune nimic special.Colin Firth distribuit aiurea, intr-un rol in care nu straluceste.
catasmile17 pe 17 Ianuarie 2013 22:49
Povestea este una geniala si plina de momente placute. Un film care merita putina atentie.
monicarusu25 pe 22 Ianuarie 2013 10:59
e un film grozav. Faptul ca a luat oscar spune multe.
cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 14:13
Un film neasteptat de bun , chiar o surpriza placuta pentru mine.
naty_soisun pe 17 Noiembrie 2013 13:46
It's a mistery
Filmul Shakespeare in Love este regizat de celebrul John Madden.
Recomand filmul deoarece este interesant datorita povesti de dragoste dintre Viola si Will.
Actorii care joaca in piesa din film sunt plini de har, acestia descopera magia cuvintelor rostite si intra in joc, in pielea personajelor.
Filmul este un omagiu adus actorilor care isi traiesc viata adevarata pe scena.
Personajele, mediul si imprejurarile sunt reconstituite pornind de la realitate.
Singtagma "It's a mistery" este rostita de Philip Henslowe deoarece acestuia i se pare un mister cand aude de la Fennyman ca teatrul o sa fie inchis de ciuma, acesta stiind ca totul este in regula.

vlad_bogdan96 pe 17 Noiembrie 2013 18:10
''It's a mistery!''
''Shakespeare in love'' este un film de origine britanica aparut in anul 1998 de gen romantic,drama si totodata comedie.Filmul descrie o poveste de dragoste in care dramaturgul William Shakespeare a fost implicat chiar in timp ce lucra la piesa de teatru Romeo si Julieta.Prima sa muza a fost Rosaline,pe care el o iubea foarte mult insa l-a dezamagit,fapt care-l determina pe Will sa renunte la piesa.Asta a si facut,pana in momentul in care a intalnit-o la un bal pe Viola,fata care-l va inspira in scrierea piesei.
Filmul ''Shakespeare in love'' a castigat sapte premii Oscar,titlul de cel mai bun film si titlul de cea mai buna actrita pentru Gwyneth Peltrow si Judi Dench.
Recomand filmul tuturor celor care vor sa vada o poveste de dragoste pusa la nenumarate incercari.

lucian_ionescu pe 17 Noiembrie 2013 18:49
"It`s a mistery!"
Pelicula “Shakespeare in love” regizata de John Madden este o combinatie placuta ochiului intre drama si comedie. Filmul prezinta „formula magica” a crearii piesei care l-a consacrat pe William Shakespeare. Este vorba despre „Romeo si Julieta. Ingredientul cheie al realizarii piesei l-a reprezentat prezenta femeii. Prima sa iubire a fost Rosaline care la un moment dat l-a dezamagit pe Will, determinadu-l sa abandoneze piesa. In cele din urma a intalnit-o pe Viola, care cu fiecare clipire, gest sau vorba , il inspira din ce in ce mai mult ajungand in cele din urma ca fiecare intamplare sa constituie o scena din ceea ce urma a se numi „Romeo si Julieta”
Filmul este unul exceptional, meritand fi vazut impreuna cu familia, fapt ce datoreaza si numeroasele premii si nominalizari oscar obtinute

Mirea_Andreea pe 17 Noiembrie 2013 19:13
I don’t know, it’s a mistery!
Filmul prezintă povestea de dragoste dintre Will şi Viola,iar în paralel vedem cum se scrie celebra tragedie Romeo şi Julieta. Pe parcursul filmului se repetă o sintagmă cu un rol foare important,aceasta arată incertitudinea a ceea ce urmează să se întâmple. Totul este un mister pe care doar destinul îl ştie. De fiecare dată când apare replica,,Nu ştiu,este un mister!’’personajele se confruntă cu o problemă care pare să fie imposibil de rezolvat,dar niciodată nu ştii ce îti rezervă viitorul. Este un mister,un lucru necunoscut,dar care nu este imposibil. La sfârşitul filmului Viola trebuie să se despartă de Will şi îi spune această replică. Răspuns ce demonstrează că viaţa este o enigmă plină de surprize în care niciodată nu poţi fi sigur ce îţi va aduce finalul. Recomand acest film celor care doresc să vizioneze o poveste de dragoste… citeşte
Ivanescu.Ruxandra pe 17 Noiembrie 2013 19:16
I don't know, it's a mystery!
Viața lui William Shakespeare este una învăluită în mister, iar asta datorându-se puținelor informații pe care le avem la momentul actual despre el. Nu cunoaștem circumstanțele sau împrejurările care l-au inspirat să scrie celebrele lui opere sau date despre viața lui decât într-o proporție mică. Atât de mică încât mulți chiar speculează că William Shakespeare nici nu ar fi existat și că numele acestuia nu era decât un pseudonim pe care unii poeți ai vremii îl foloseau pentru a-și asigura anonimatul. Filmul de față este o altă reconstituire a vieții lui William Shakespeare, mai exact reconstituirea momentului în care marele poet a scris celebra piesă de teatru ,,Romeo și Julieta".
Filmul este produs în anul 1998 în studiourile Universal Pictures și Miramax Films, și regizat de John Madden. A câștigat 7 Oscaruri și alte numeroase premii,… citeşte

Vilcan.AnaMaria.Gabriela pe 17 Noiembrie 2013 19:19
"Este mai bine sa iubesti si sa pierzi , decat sa nu iubesti si sa nu pierzi niciodata."
''It`s a mistery"
Dragostea...uneori frumosa si calduroasa , alteori dureroasa si imposibila. Una dintre cele mai frumoasa povesti de dragoste cu final dramatic , Romeo si Julieta este scrisa chiar in filmul Shakespeare in Love , care il prezinta pe Will Shakespeare (Joseph Fiennes - Elizabeth) in incercarea lui de a scrie faimosa piesa. Filmul reda multe amanunte din viata scriitorului, ocupatia lui, teatrele prin care umbla, rivalul sau Christopher Marlowe, si muzele sale de inspiratie. Crizele sale de inspiratie devin o adevarata problema pana cand o intalneste pe Viola ,prin Thomas Kent si va scrie chiar propria lor poveste de dragoste imposibila, astfel versurile vor veni de la sine iar acesta isi recastiga inspiratia. In film este repetata de mai mule ori , prin mai multe personaje sintagma : ''It`s a mistery" care reflecta misterul sfarsitului povestii de dragoste… citeşte

Vilcan.AnaMaria.Gabriela pe 17 noiembrie 2013 22:19
-Neatu Andreea- “It`s a mistery” Shakespeare in love este un film regizat de John Madden, avand ca personaje principale pe William Shakespeare (Joseph Fiennes) si pe Viola (Paltrow). Subiectul filmului il determina criza chinuitoare a lui Will de a creea povestea de dragoste secreta dintre el si frumoasa Viola, dar in final face ca randurile sa se scrie de la sine, cum nu se mai intamplase pana atunci. Exista insa doua lucruri pe care trebuie sa le stie despre aleasa lui : nu numai ca trebuie sa se marite cu un alt barbat, dar si ca se da drept baiat pentru a obtine rolul principal in cea mai recenta piesa a lui Will. Pe parcursul filmului se repetă o sintagmă “Este un mister “ aceasta avand un rol foare important care arată incertitudinea a ceea ce urmează să se întâmple. In sfarsitul filmului cand Viola trebuie sa se desparta de Will ii spune aceeasi sintagma . Filmu merita vazut datorita frumoasei povesti de dragoste dintre Will si Viola .
Vilcan.AnaMaria.Gabriela pe 20 noiembrie 2013 17:33
POPESCU ALINA It's a mistery! Filmul “Shakespeare in love “ prezinta frumoasa poveste de dragoste dintre Will si Viola , dar si modul in care a fost scrisa cartea “Romeo si Julieta “ , singura sursa de inspiratie a lui Shakespeare fiind femeia iubita . “ It’s a mistery “ este o replica des intalnita in film ,folosita atunci cand fiecare personaj are o dilema sau o problema . Aceasta scoate in evidenta faptul ca nu putem sti ce ne rezerva viitorul, viata fiind insasi un mister ,o taina greu de neinteles,dar plina de surprize , oferindu-ne clipe si persoane de care nu am vrea sa ne despartim niciodata,ca si in cazul celor doi indragostiti,insa destinul nu tine cu ei , Viola fiind nevoita sa plece cu sotul ei , lordul Wessex . Credeti ca din cauza acestui lucru , iubirea lor se stinge ? …. It’s a mistery !!
Serban.Ioana pe 17 Noiembrie 2013 20:03
'' It's a mystery!''
Filmul ''Shakespeare in Love'' in regia lui John Madden a castigat sapte premii Oscar si se prezinta povestea de dragoste dintre Will si Viola.
Pe parcursul filmului se repeta sintagma ''It's a mystery'' avand un rol important pentru toate personajele filmului.
Recomand acest film datorita frumoasei povesti de dragoste dintre Will si Viola.

Andrei_Buzea pe 17 Noiembrie 2013 20:14
It`s a mistery!
Filmul "Shakespeare in Love" in regia lui John Madden in anul 1998 prezinta frumoasa poveste de dragoste dintre Will si Viola avand in rolurile principale pe Gwyneth Paltrow si Joseph Fiennes. O comedie romantica a carei actiune, desi se petrece pe la 1590 ar putea la fel de bine sa se petreaca in anii '90, caci farmecul si ingenioziatea cu care e spusa povestea nu are varsta.
Will Shakespeare, un tanar dramaturg care incepe sa se afirme in lumea teatrala a Londrei, se loveste de un obstacol de neconceput: o pana teribila de inspiratie.
Philip Henslowe, patronul teatrului "The Rose" disperat sa nu ii fie inchis teatrul, pune la bataie tot ce are pe noua comedie a lui Shakespeare, "Romeo si Ethel, fiica piratului". Problema este ca piesa se afla ascunsa bine in capul lui Shakespeare, adica nici macar nu a fost scrisa. Intre timp, Lady Viola, o admiratoare a teatrului, este… citeşte

Andrei_Buzea pe 17 noiembrie 2013 22:19
It`s a mistery! In regia lui John Madden si premiat cu sapte Oscaruri , filmul ''Shakespeare in Love'' prezinta povestea de dragoste dintre Will si Viola. Aparut in 1998, filmul are gen romantic, avand trasaturi de drama si comedie. William Shakespeare scriitor al "The Rose Theatre" lucreaza la o noua piesa numita "Romeo si Ethel, fata piratului". Intrand intr-un blocaz, acesta se ajuta de noua lui muza Viola si prin rolul interpretat de ea, Thomas Kent, pentru a duce la bun sfarsit piesa. Pe parcursul piesei apare adeseori sintagma '' It’s a mistery ! '' reprezentand misterul destinului ce va urma. Recomand acest film deoarece este o deosebita poveste de dragoste ce merita vazuta. Chioseaua Ana-Maria
Andrei_Buzea pe 20 noiembrie 2013 15:26
‘’I don’t know,It’s a mistery!’’ Filmul ne prezinta o povestea de dragoste dintre Will si Viola .Este un film aparut in anul 1998 si este regizat de celebrul John Madden ,se poate numi si o comedie romantica.In paralel putem vedea cum se scrie celebra tragedie Romeo si Julieta.De-alungul timpul se repeta o sintagma pe care am evidentiat-o si mai sus’’I don’t know,It’s a mistery’’,ceea ce reprezinta incertitudinea a ceea ce va ruma sa se intample.Intotdeauna personajele sunt puse la incercare de probleme pe care se pare ca sunt imposibil de rezolvat.La sfarsitul filmului Viola trebuie sa se desparta de Will ,iar ea ii spune aceasta replica ,ceea ce ne dam seama ca niciodata nu stim ce se va intampla cu adevarat ,iar o poveste de dragoste atat de mare se poate termina fara un raspuns clar.Recomand acest film deoarece este comedie romantica care te atrage si cu siguranta il vei urmari pana la sfarsit.Pe langa acest lucru personajele sunt foarte bune si interpreteaza foarte bine,avand o costumatie foarte frumoasa. Cioroi Cristina Adriana
Laura.Dumitru pe 17 Noiembrie 2013 20:18
''Iubirea este tot ce ne dorim, iar in final tot ce-am avut''
'' It’s a mistery ! ''
Viata lui William Shakespeare nu este una foarte cunoscuta deoarece avem putine informatii despre intamplarile care l-au facut sa scrie minunatele opere.Filmul ''Shakespeare in love'' este din 1998,in regia lui John Madden.Rolurile principale sunt interpretate de Joseph Fiennes si Gwyneth Paltrow.Actiunea este sprapusa cu opera ''Romeo si Julieta''.De-a lungul filmului se repeta sintagma ''It's a mistery'' care este foarte importanta deoarece patreaza totul in taina iar de fiecare data destinul decide ce va urma.Dupa poveste de dragoste traita de Will si Viola,ei trebuie sa se desparta si sa isi accepte soarta.In finalul ultimei discutii dintre ei ,Viola rosteste acesta sintagma.Dupa parerea mea aceasta demonstreaza faptul ca intotdeauna viata este un mister deoarece nu stii ce iti poate rezerva viitorul si poate face referire si la viata misterioasa a… citeşte

CocosAna pe 17 Noiembrie 2013 20:23
Cand dragostea vorbeste, vocile tuturor zeilor par a fi adormite in armonia raiului. - William Shakespeare
''Shakespeare in love'' este un film aparut in anul 1998 de gen romantic dar in acelasi timp are si drama si comedie . Este o poveste de dragoste care te cucereste inca din primele momente ale filmului , iar cele doua personaje Viola si Will au format un cuplu atat de reusit si atat de frumos incat , dupa parerea mea , ar fascina pe oricine. Sintagama " it`s a mistery " spusa de mai multe personaje aducea o data cu ea si ceva necazuri . De fiecare data cand era rostita aparea o problema care parea sa nu aiba rezolvare , ca de altfel si in sfarsitul filmului cand Viola trebuie sa se desparta de Will si ii spune sintagma . A iubi inseamna a trai viata celuilalt. Sa uiti de tine si sa te daruiesti cu totul celuilalt fara a astepta vreodata ceva in schimb. Cam asta au facut si cei doi ( Viola si Will ) ,s-au contopit si s-au iubit in ciuda tuturor care se opuneau. Au reusit sa-si creeze o… citeşte
dragne_razvan pe 17 Noiembrie 2013 20:27
Shakespeare îndrăgostit. "It's a mistery !"
Filmul ilustrează reconstituirea celebrei piese "Romeo si Julieta", etapele pe care le-a parcurs Will pentru a reuşi să scrie cea mai renumită piesă de teatru. Pentru că nu avea idei, Will căuta disperat o muză, însă deodată ce o găseşte pe Rosaline, cea pe care o iubea foarte mult, îşi dă seama că nu aceasta este aleasa, dezamăgind-ul. Se hotărăşte să renunţe la piesă, însă viitoarea sa muză, aceasta fiind aleasa, avea să apară la un bal. Pe parcursul filmului apare o replică care este spusă de mai mulţi actori: "It's a mistery !"
Când chinuitoarele crize de inspiraţie ale lui Will Shakespeare (Joseph Fiennes - Elizabeth) îl împiedică să creez, povestea de dragoste secretă dintre el şi frumoasa Lady Viola (Paltrow) face ca rândurile să se scrie de la sine, cum nu se mai întâmplase până atunci! Există însă două lucruri pe care… citeşte

dragne_razvan pe 21 noiembrie 2013 20:06
"It's a mistery!" or "To be or not to be a mistery?" William Shakespeare a furnizat unele dintre piesele cele mai strălucite să fie realizate vreodată pe scena si aceea este „Romeo si Julieta”. In filmul „Shakespeare In Love”, tinarul Will Shakespeare isi pierde de tot inspirația până când el se indragosteste de Lady Viola, o actriță. Dar femeile nu aveau voie să joace intr-o piesa de teatru in vremea elisabetană, astfel ea se da drept un băiat. De asemenea, teatrele au fost închise de teama ciumei, și mai presus de toate, piesa reprezenta baza - dar chestia e, ca nu exista nici o piesa. Aceasta este o comedie plină de bucurie și destul de geniala. Este un film de referinta in cariera lui Joseph Fiennes, ca Shakespeare, la fel în cazul lui Gwyneth Paltrow, și poate in cazul intregii distributii. Cu toate aceste, oricat de mare ar fi regizorul John Madden, ceea ce face ca acest film sa fie excelent este insasi povestea si scenariul. " Shakespeare in Love" este o cursă fara pauze care reușește să te facă să râzi cu voce tare si te provoaca sa fii atent la fiecare a actorilor. Mi-a plăcut modul în care aceasta a luat abordarea de a spune povestea vieții lui Shakespeare , pentru că se discută aproape niciodată . Este foarte interesant de stiut despre amanta si s știe ce viață și contribuție a avut la teatrul sau. Ar fi interesant dacă Shakespeare însuși ar putea vedea acest film ca să putem ști adevărul adevărat. Asa ca va ramane un mister…
dragne_razvan pe 21 noiembrie 2013 20:16
"It's a mistery!" sau "To be or not to be a mistery?" ??? William Shakespeare a furnizat unele dintre piesele cele mai strălucite să fie realizate vreodată pe scena si aceea este „Romeo si Julieta”. In filmul „Shakespeare In Love”, tinarul Will Shakespeare isi pierde de tot inspirația până când el se indragosteste de Lady Viola, o actriță. Dar femeile nu aveau voie să joace intr-o piesa de teatru in vremea elisabetană, astfel ea se da drept un băiat. De asemenea, teatrele au fost închise de teama ciumei, și mai presus de toate, piesa reprezenta baza - dar chestia e, ca nu exista nici o piesa. Aceasta este o comedie plină de bucurie și destul de geniala. Este un film de referinta in cariera lui Joseph Fiennes, ca Shakespeare, la fel în cazul lui Gwyneth Paltrow, și poate in cazul intregii distributii. Cu toate acestea, oricat de mare ar fi regizorul John Madden, ceea ce face ca acest film sa fie excelent este insasi povestea si scenariul. "Shakespeare in Love" este o cursă fara pauze care reușește să te facă să râzi cu voce tare si te provoaca sa fii atent la fiecare replica a actorilor. Mi-a plăcut modul în care acesta a abordat povestea vieții lui Shakespeare, pentru că se discută aproape niciodată. Este foarte interesant de stiut despre amanta, ce viață a dus și contribuția pe care a avut-o avut la teatrul sau. Ar fi interesant dacă Shakespeare însuși ar putea vedea acest film ca să putem ști adevărul adevărat. Asa ca va ramane un mister... Scuzati-ma pentru acest repost! GIRLEA DORIAN EMILIAN
madi_madalina pe 17 Noiembrie 2013 20:32
"I don't know. It's a mistery!"
Filmul ,,Shakespear in love" este realizat de John Madden,o combinatie exceptionala intre genul romantic,drama si comedie. Calitatea filmului este incontestabila,facandu-se remarcata prin cele 7 premii Oscar obtinute.Acest film ofera in paralel doua povesti de dragoste,cea dintre Romeo si Julieta si cea a lui Will cu Viola.Ambele povesti sunt inconjurate de mister,de un destin neclar,necunoscut.Cele doua iubiri sunt traite intens si sunt cunoscute ca doua iubiri adevarate.Viola a fost adevarata muza a lui Will,cea care a ajutat la scrierea celebrei piese de teatru ,,Romeo si Julieta".Desi viitorul nu ii va aduce impreuna,cei doi nu inceteaza sa se bucure de clipele petrecute si nu inceteaza sa foloseasca si ultimul minut ramas pentru a construi aceasta frumoasa poveste de dragoste,o amintire ce ii va aduce impreuna mereu. Intotdeauna trebuie sa traiesti fiecare clipa ca si cum ar fi… citeşte
neagoe_marinela pe 17 Noiembrie 2013 20:52
It`s a mistery
Filmul Shakespeare in Love este regizat de celebrul John Madden.
In film este prezentat povestea de dragoste dintre Will si Viola. Iar pe parcurs ne este prezentata si scrierea tragediei Romeo si Julieta
Pe parcursul filmului apare o sintagma spusa de mai multe personaje care are un rol foarte important. Sintagma "Este un mister" exprima soarta, destinul pe care fiecare personaj il are in film. Aceasta sintagma este rostita de Philip Henslow cand aude de la Fenyman ca teatrul o sa fie inchis de ciuma dar acesta replica mai este spusa si de Viola la sfarsitul piesei cand trebuie sa se desparta de Will.

hamida_ssndafie pe 17 Noiembrie 2013 21:07
Magia sta-n mister!
FIlmul ,,Shakespeare in love'' prezinta povestea de dragoste dintre Will si Viola pe marginea careia a fost scrisa renumita tragedie ,,Romeo si Julieta''.In timp ce protagonistul traieste povestea de dragoste alaturi de muza,acesta se insipira in crearea operei.De-a lungul filmului exista o sintagma care s-a repetat in patru contexte diferite. ,,Este un mister!''. Replica sugereaza improbabilitatea de a sti ce va urma,magia vietii stand in acest mister al destinului. Recomand filmul tuturor persoanelor care vor sa se delecteze cu o poveste magica de iubire regizata de John Madden in care jocul actorilor,costumele si atmosfera se imbina perfect.
Timcu-Irina pe 17 Noiembrie 2013 21:46
It's a mistery!
Filmul "Shakespeare in love" aparut in anul 1998 in regia lui John Madden este o adaptare a tragediei "Romeo si Julieta" scrisa de William Shakespeare. Iubirea dintre Lady Viola si Will Shakespeare se consuma in secret deoarece Lady Viola este nevoita sa se marite. In paralel cu scenele romantice dintre cei doi care il inspira pe scriitor este prezentata redactarea piesei de catre acesta. La baza filmului se afla sintagma "it's a mistery" rostita de mai multe personaje in diferite ipostaze, replica care sugereaza faptul ca totul vine de la sine, fara a fi planuit. Un mister este relatia dintre Lady Viola si Will Shakespeare aproape pe tot parcursul filmului. Un alt mister este felul in care Will reuseste sa scrie piesa pana la capat cu toate ca are foarte multe momente de cumpana. Filmul este o adevarata capodopera care cu siguranta va v-a capta atentia si va v-a incanta.
Valentina.Virban pe 17 Noiembrie 2013 21:59
“I don't know. It's a mistery!”
Filmul “Shakespeare in love” este un film aparut in anul 1998, regizat de John Madden, cu Joseph Fiennes și Gwyneth Paltrow în rolurile principale.
Şi dacă la început cuvantul a născut dragoste, de acum înainte dragostea naşte cuvant.
Imbinarea povestii de dragoste dintre cei doi protagonisti cu scrierea renumitei piese "Romeo si Julieta" da filmului frumusete . De fapt sintagma “it’s a mistery” este raspandita pe tot parcursul filmului atunci cand apar problmele de “cum?” si “de ce?” insa misterul este geneza filmului. Replicile cuceresc pană şi pe cei ce sunt insensibili şi cu simpatie vedem dorinţa de a se implica direct în piesă. Aşa a plecat spre eternitate "Romeo şi Julieta", o iubire efemera dar profunda dintre Will şi Viola, o iubire despre care filmul vrea să ne lase să prevedem continuarea deoarece nu stim niciodata ce ne… citeşte

Valentina.Virban pe 21 noiembrie 2013 09:19
" It's a mistery!" Filmul ' Shakespeare in love' este regizat de John Madden.In film ne este prezentata povestea de dragoste dintre Will si Viola.Viola este sursa lui de inspiratie in creerea noi sale opere. Sintagma "It's a mistery!" este spusa de mai multe personaje diferite. Aceasta sugereaza faptul ca totul este imprevizibil, niciodata nu stim ce ne rezerva viitorul. In opinia mea "Shakespeare in love" este un film interesant care merita vazut. GHIOCEL VALENTIN ALEXANDRU
Enache.Andreea pe 17 Noiembrie 2013 22:06
I don't know, it's a mystery!
Filmul "Shakespeare in love" este creatia regizorului John Madden si reprezinta reconsituirea momentului din viata marelui poet William Shakespeare in care a scris celebra piesa de teatru "Romeo si Julieta". Filmul, regizat in anul 1998 castiga 7 Oscaruri si numeroase alte premii, desi unii spun ca nu le merita.
Avand in rolurile principale pe Gwyneth Paltrow si Joseph Fiennes, filmul il prezinta pe tanarul Will Shakespeare care vrea sa se afirme in lumea teatrala a Londrei dar care se loveste de un obstacol: o pana de inspiratie. Initial intitulata "Romeo si Ethel, fiica piratului", piesa tanarului poet se schimba in dragoste si tragedie dupa ce o intalneste pe Viola De Lesseps, iubitoare de tearu, care ii devine muza si noua iubire. Cu cat cei doi petrec mai mult timp impreuna, cu atat noua piesa prinde alt contur, fiind inspirata de chiar iubirea dintre ei. Tragedia apare in… citeşte

anitha_ana_cristina_p_noiu pe 17 Noiembrie 2013 22:34
Este un mister!!!
Extraordinara productie cinematografica distinsa cu 7 premii Oscar intre care primul pentru cel mai bun film,o are in rolul principal pe castigatoarea premiului ,Gwyneth Paltrow . Filmul ‘’Shakespeare in Love’’ in regia lui John Madden prezinta mirifica poveste de dragoste dintre Will si Viola .
Cand chinuitoarele crize de inspiratie ale lui Shakespeare il impiedica sa creeze ,povestea de dragoste secreta dintre el si frumoasa Viola face ca randurile sa se scrie de la sine,cum nu se mai intamplase pana atunci. Filmul ni-l prezinta pe Shakespeare intr-o alta ipostaza decat cea obisnuita .
Sintagma ‘’este un mister’’ spusa de mai multe personaje,ne aducea in punctul in care totul parea a nu avea rezolvare . Misterul este elementul cheie , totul era surprinzator dorind sa aflam din ce in ce mai mult. Imi place cum este suprapusa actiunea propriu zisa cu Romeo… citeşte

Go1 2 3 4