Păreri Shakespeare in Love

(1998)

Shakespeare îndrăgostit

miere pe 02 Ianuarie 2010 01:57
7 Oscare
Faptul ca a castigat 7 Oscaruri spune multe... :) sper sa-l gasesc si-n varianta hd sa-l revad:D
sym pe 5 iunie 2010 14:41
BUN
reivan pe 22 mai 2013 21:08
Poate castiga toate oscarurile daca se numea " sa boram cu Shakespeare" .
alexaa pe 08 Mai 2010 13:29
........
o poveste drguta dar doar atat muuuult suprapreciat .oricum va ramane in istorie pentru cel mai nemeritat premiu oscar
reivan pe 16 august 2012 15:27
ma bucur ca-s omanei care recunosc asta!
Theodor2011 pe 22 octombrie 2013 19:50
Si cand te gandesti ca a castigat OSCARul in dauna unor super filme ca La Vita e Bella si Saving Private Ryan, stai asa si te gandesti cum de a fost posibil
ciprian34 pe 24 Octombrie 2011 23:11
unul din multele filme care au luat oscarul nemeritat
giussy_1 pe 27 februarie 2012 00:48
ciudat... mie mi s-a parut perfect. a triansmis emotie in stare pura si cred ca e ceea ce trebuie la un film bun.
Theodor2011 pe 16 iulie 2015 07:45
Chicago (2002) este filmul care a castigat Best Picture nemeritat in dauna film'ului The Pianist. In acel an mai bun ca Chicago a fost chiar si Lord Of The Rings (Two Towers)
reivan pe 16 August 2012 15:30
Da de ce?De ce prostia asta romantico-schizofrenico-penibila a castigat Oscarul?
Saving private Ryan nu a avut oamenii in calduri? A fost prea realist? A aratat ca Americanii sunt niste nenorociti ? A promovat realitatea crunta si adevarata ci nu o realitate imaginara in care totul e bine si peste tot e dragoste? De ce? De multe ori imi pun intrebarea asta despre cei ce dau Oscarurile ..

MNarcis pe 23 Martie 2012 12:11
Imi place cum este incadrata actiunea din acest film si cum este suprapusa actiunea propriu-zisa cu Romeo si Julieta sau a douasprezecea noapte.
Pana sa vizualizez acest film m-am gandit cum este oare posibil ca acest film (care are ca baza ''banala si eterna'' iubire) sa fie peste doua capodopere realizate in acelasi an (Saving Private Ryan si La Vita e bella), cum este posibil ca cele doua filme care arata ororile masacrul, suferinta, moartea in cea mai pura forma care a rapus zeci de milioane de oameni doar ca dreptatea sa castige si sa dainuie in lume sau durerea, ura si nedreptatea pt evrei care a dus la moartea atator milioane de oameni doar din cauza unor cateva persoane lacome si bolnave (mintal bineinteles) sa nu castige oscarul pt cel mai bun film? si oscarul sa fie castigat de un ''simplu si banal'' film despre dragoste? insa vizionand filmul castigator (Shakespeare in… citeşte

timy1777 pe 10 Septembrie 2008 01:45
foarte foarte romantic.merita vazut
madalana_89 pe 17 mai 2011 14:34
da...super,chiar merita vazut,l-am avut si tot l-am evitat ca sa il vad,dar acuma imi pare bn ca l-am vazut...........super
ciobotaru pe 17 Noiembrie 2009 16:46
...........................................................................................
cezarika21 pe 09 Iulie 2016 13:54
Scânteia care dă naștere avântului către înălțimi
De mii de ani filozofii, scriitorii, artiștii și oamenii simpli au încercat să afle ce este iubirea, fiecare oferind o versiune proprie și incompletă a celui mai ales sentiment uman. Imposibil de definit într-un mod exhaustiv, dragostea este impulsul care face ca textul unui scriitor să se scrie de la sine, motorul care înflăcărează inimile oamenilor și le dă puterea să se înalțe deasupra imperfecțiunilor vieții. O lume lipsită de iubire este o lume searbădă, fără aspirații și fără viitor.

Departe de a fi o biografie a lui William Shakespeare (despre a cărui viață se cunosc oricum mult prea puține lucruri), filmul ”Shakespeare in Love” este un imn închinat iubirii într-un mod spiritual și jucăuș precum cel din piesele marelui Will. Povestea este o încântare pură care te prinde încă de la primele cadre, transportându-te ca… citeşte

Mirea_Andreea pe 17 Noiembrie 2013 19:13
I don’t know, it’s a mistery!
Filmul prezintă povestea de dragoste dintre Will şi Viola,iar în paralel vedem cum se scrie celebra tragedie Romeo şi Julieta. Pe parcursul filmului se repetă o sintagmă cu un rol foare important,aceasta arată incertitudinea a ceea ce urmează să se întâmple. Totul este un mister pe care doar destinul îl ştie. De fiecare dată când apare replica,,Nu ştiu,este un mister!’’personajele se confruntă cu o problemă care pare să fie imposibil de rezolvat,dar niciodată nu ştii ce îti rezervă viitorul. Este un mister,un lucru necunoscut,dar care nu este imposibil. La sfârşitul filmului Viola trebuie să se despartă de Will şi îi spune această replică. Răspuns ce demonstrează că viaţa este o enigmă plină de surprize în care niciodată nu poţi fi sigur ce îţi va aduce finalul. Recomand acest film celor care doresc să vizioneze o poveste de dragoste… citeşte
legolas05 pe 23 Decembrie 2010 23:58
un film bun.....merita vazut..................9 stele
Cristi Weed pe 23 Mai 2008 15:18
Un film romantic cu 2 actori extraordinari !
Povestea a fost fabuloasa , romantism la maxim !

anelle pe 11 Octombrie 2009 15:34
Un film super! L-am vazut de multe ori. M-a det sa il citesc pe Shakespeare si acum imi place mult.
Frumosi actori :)

fanfirth pe 13 Iulie 2010 12:07
O viziune inedita asupra lui Shakespeare,mult mai vesel si plin de neprevazut decat ne-am fi asteptat.Toti actorii si-au pus talentul la lucru si a iesit un film cu de toate :iubire, zambete si o lacrima in coltul ochilor
andyy pe 13 Septembrie 2009 00:33
Un film emotionant, despre puterea celui mai frumos sentiment, iubirea!
aurelvirlan pe 27 Februarie 2011 07:42
More than love story
Uluitoare si sfasietoare poveste de dragoste! Cinematografie pura imbinata cu scena de teatru!
Interesant este si dialogul propus de regizor intre cineasti si finantatori, intre scriitori si actori.

Diana_tgv pe 05 Noiembrie 2009 22:36
un film care ni-l prezinta pe maestrul shakespeare intr-o alta ipostaza decat cea obisnuita. mi-a placut foarte mult. a facut echipa buna cu gwineth paltrow. nu stiu de ce dar nu imi place de colin firth in roluri negative. nu cred ca i se potrivesc
lili22 pe 25 decembrie 2012 11:39
Total gresit, numai rolurile in care a fost altfel{Ciudat cel putin) i-au iesit bine si l-au facut faimos.Sa vezi A single Man si The King's speech.
elmedico pe 09 Iulie 2010 22:20
Este un film bun, dar sincer nu ma impresioneaza. O poveste de iubire siropoasa in care deseori de depasesc bariere pentru a se ajunge la iuibirea adevarata, dar care se risipesc cat ai clipi.
hamida_ssndafie pe 17 Noiembrie 2013 21:07
Magia sta-n mister!
FIlmul ,,Shakespeare in love'' prezinta povestea de dragoste dintre Will si Viola pe marginea careia a fost scrisa renumita tragedie ,,Romeo si Julieta''.In timp ce protagonistul traieste povestea de dragoste alaturi de muza,acesta se insipira in crearea operei.De-a lungul filmului exista o sintagma care s-a repetat in patru contexte diferite. ,,Este un mister!''. Replica sugereaza improbabilitatea de a sti ce va urma,magia vietii stand in acest mister al destinului. Recomand filmul tuturor persoanelor care vor sa se delecteze cu o poveste magica de iubire regizata de John Madden in care jocul actorilor,costumele si atmosfera se imbina perfect.
Ivanescu.Ruxandra pe 17 Noiembrie 2013 19:16
I don't know, it's a mystery!
Viața lui William Shakespeare este una învăluită în mister, iar asta datorându-se puținelor informații pe care le avem la momentul actual despre el. Nu cunoaștem circumstanțele sau împrejurările care l-au inspirat să scrie celebrele lui opere sau date despre viața lui decât într-o proporție mică. Atât de mică încât mulți chiar speculează că William Shakespeare nici nu ar fi existat și că numele acestuia nu era decât un pseudonim pe care unii poeți ai vremii îl foloseau pentru a-și asigura anonimatul. Filmul de față este o altă reconstituire a vieții lui William Shakespeare, mai exact reconstituirea momentului în care marele poet a scris celebra piesă de teatru ,,Romeo și Julieta".
Filmul este produs în anul 1998 în studiourile Universal Pictures și Miramax Films, și regizat de John Madden. A câștigat 7 Oscaruri și alte numeroase premii,… citeşte

naty_soisun pe 17 Noiembrie 2013 13:46
It's a mistery
Filmul Shakespeare in Love este regizat de celebrul John Madden.
Recomand filmul deoarece este interesant datorita povesti de dragoste dintre Viola si Will.
Actorii care joaca in piesa din film sunt plini de har, acestia descopera magia cuvintelor rostite si intra in joc, in pielea personajelor.
Filmul este un omagiu adus actorilor care isi traiesc viata adevarata pe scena.
Personajele, mediul si imprejurarile sunt reconstituite pornind de la realitate.
Singtagma "It's a mistery" este rostita de Philip Henslowe deoarece acestuia i se pare un mister cand aude de la Fennyman ca teatrul o sa fie inchis de ciuma, acesta stiind ca totul este in regula.

Piscan_David pe 24 Noiembrie 2013 16:09
Asemanari si deosebiri intre filmul "Shakespeare in love" regizat de John Madden si piesa "Romeo si Julieta" de W.Shakespeare

Asemanari intre film si piesa:
-au ca tema o poveste de dragoste imposibila;
-actiunea se petrece la sfarsitul sec. al VI-lea;
-personaje principale: doi tineri ce traiesc o dragoste mistuitoare pasionala si
inaltatoare;
-in sufletul celor doi se petrece o drama profunda;
-atat filmul cat si piesa reusesca sa demonstreze in chip stralucit ca dragostea
adevarata poate fi transpusa pe pelicula cat si pe scena.

Deosebiri intre film si piesa:
-in film dragostea este imposibila, deoarece Shakespeare tanar era insurat, iar
Viola este nevoita sa devina sotia lordului Essex; in piesa aceasta iubire nu se
poate implini din cauza dusmaniei dintre familiile celor doi tineri: Romea… citeşte

chindris_sebastian pe 7 decembrie 2013 11:55
Multumesc mult,m-a ajutat foarte mult la tema la romana
lavinia_preda pe 18 Noiembrie 2013 18:57
I don't know. It's a mystery.
"Shakespeare in love" prezintă cum a fost scrisă piesa "Romeo şi Julieta". Întregul film e un mister. Nu avem de unde să ştim dacă "Romeo şi Julieta" este doar o ficţiune sau este relatarea poveştii de dragoste trăită de Shakespeare însuşi. În centrul filmului se află femeia ca sursă de inspiraţie. Asta caută tânărul Will Shakespeare: o iubire care să-l inspire, care să-l determine să creeze o capodoperă. Şi o găseşte. Will şi Viola descoperă împreună dragostea care răstoarnă viaţa. Dar ca şi Romeo şi Julieta, nici Will şi Viola nu rămân împreună; iubirea lor este neîmplinită. Misterul nu se referă doar la dragoste, ci la viaţă în general. Niciodată nu ştii la ce să te aştepţi. Destinul încâlceşte drumurile personajelor şi finalul rămâne deschis. Viaţa îşi va urma cursul. Ce se va întâmpla rămâne un mister..
Enache.Andreea pe 17 Noiembrie 2013 22:06
I don't know, it's a mystery!
Filmul "Shakespeare in love" este creatia regizorului John Madden si reprezinta reconsituirea momentului din viata marelui poet William Shakespeare in care a scris celebra piesa de teatru "Romeo si Julieta". Filmul, regizat in anul 1998 castiga 7 Oscaruri si numeroase alte premii, desi unii spun ca nu le merita.
Avand in rolurile principale pe Gwyneth Paltrow si Joseph Fiennes, filmul il prezinta pe tanarul Will Shakespeare care vrea sa se afirme in lumea teatrala a Londrei dar care se loveste de un obstacol: o pana de inspiratie. Initial intitulata "Romeo si Ethel, fiica piratului", piesa tanarului poet se schimba in dragoste si tragedie dupa ce o intalneste pe Viola De Lesseps, iubitoare de tearu, care ii devine muza si noua iubire. Cu cat cei doi petrec mai mult timp impreuna, cu atat noua piesa prinde alt contur, fiind inspirata de chiar iubirea dintre ei. Tragedia apare in… citeşte

Rallu..Danielle pe 17 Iulie 2014 18:04
SURPRINZATOR
Shakespeare in Love este un film foarte frumos. Sa vad acest film a fost o tema pentru acasa data de la liceu. La inceput am crezut ca o sa fie plictisitor,dar pana la urma mi-a placut destul de mult. Am fost singura din clasa care l-a vazut!! Joseph Fiennes a interpretat foarte bine rolul lui William Shakespeare. Mi-a placut cum a fost conceputa povestea filmului,m-ai ales ca au aratat cum a fost realizata cea mai tragica poveste de dragoste, si anume cea a lui Romeo si Julieta. Acest film m-a impresionat placut. Un film de dragoste bun. Nota 10!!!!
madalinaXD pe 27 Mai 2012 16:24
un film minunat...Shakespeare in Love pentru mine este o capodopera...admosfera de epoca este redata prin costumele spectaculoase...romeo si julieta un roman de dragoste cu final dramatic merita citit acest roman dar si filmul merita vazut:X....10 cu felicitari:D
alex_il_fenomeno pe 24 Aprilie 2012 20:17
o poveste geniala , transpusa atat de frumos , incat te cucereste inca din primele momente prin atmosfera , costume si prestatii , atat de superioare altor productii ! Gwyneth Paltrow si Joseph Fiennes au facut un cuplu atat de frumos in film incat au reusit sa te fascineze la propriu , fiind atat de superior asteptarilor pe care le ai initial de la el . iar ritmul , desi este unul mai mult de asteptare , incat te tine captiv in mijlocul povestii incat nu simti cum trece filmul ... iar finalul , atat de genial , ca intr-un basm , reusind sa te tina mult timp intr-o stare de visare ... de vazut , si nu doar o singura data .
bobircamadalina pe 18 Noiembrie 2013 19:22
'' It's a mistery''
Filmul 'Shakespeare in love' este o comedie romantica care prezinta povestea frumoasa de dragoste dintre Will si Viola.Relaţia lui secretă cu această femeie fermecătoare stă la baza următoarei sale piese, Romeo şi Julieta.Filmul contine toate ingredientele necesare: dramatism, umor, actiune si romantism.Acest film este inspirat din cunoscuta tragedie Romeo si Julieta.Acţiunea filmului are loc la sfârşitul secolului al XVI-lea.Mi-au placut foarte mult costumele şi coloana sonoră .Una dintre cele mai importante calităţi ale filmului lui John Madden este că reuşeşte să prezinte personajele, mediul de viaţă al acestora, viaţa de zi cu zi a Londrei din perioada Renaşterii şi viaţa teatrului englezesc atât de aproape de noi, şi totuşi să păstreze autenticitatea istorică. Joseph Fiennes ne dă voie să ne apropiem de figura lui Shakespeare. Nu îl vedem pe… citeşte
marius_bobirca pe 18 Noiembrie 2013 09:33
It's a mistery !
In filmul "Shakespeare in Love" se prezinta una dintre cele mai frumoase povesti de dragoste dintre Will si Viola, fiind gen romantic ,comic si cu un final dramatic. Sintagma repetata " Este un mister " are un rol foarte important care arată incertitudinea a ceea ce urmează să se întâmple. Filmul a aparut in anul 1998,Rolurile principale sunt interpretate de Joseph Fiennes si Gwyneth Paltrow. Recomand acest film deoarece este o poveste de dragoste foarte frumoasa ce merita vazuta !
Valentina.Virban pe 17 Noiembrie 2013 21:59
“I don't know. It's a mistery!”
Filmul “Shakespeare in love” este un film aparut in anul 1998, regizat de John Madden, cu Joseph Fiennes și Gwyneth Paltrow în rolurile principale.
Şi dacă la început cuvantul a născut dragoste, de acum înainte dragostea naşte cuvant.
Imbinarea povestii de dragoste dintre cei doi protagonisti cu scrierea renumitei piese "Romeo si Julieta" da filmului frumusete . De fapt sintagma “it’s a mistery” este raspandita pe tot parcursul filmului atunci cand apar problmele de “cum?” si “de ce?” insa misterul este geneza filmului. Replicile cuceresc pană şi pe cei ce sunt insensibili şi cu simpatie vedem dorinţa de a se implica direct în piesă. Aşa a plecat spre eternitate "Romeo şi Julieta", o iubire efemera dar profunda dintre Will şi Viola, o iubire despre care filmul vrea să ne lase să prevedem continuarea deoarece nu stim niciodata ce ne… citeşte

Valentina.Virban pe 21 noiembrie 2013 09:19
" It's a mistery!" Filmul ' Shakespeare in love' este regizat de John Madden.In film ne este prezentata povestea de dragoste dintre Will si Viola.Viola este sursa lui de inspiratie in creerea noi sale opere. Sintagma "It's a mistery!" este spusa de mai multe personaje diferite. Aceasta sugereaza faptul ca totul este imprevizibil, niciodata nu stim ce ne rezerva viitorul. In opinia mea "Shakespeare in love" este un film interesant care merita vazut. GHIOCEL VALENTIN ALEXANDRU
neagoe_marinela pe 17 Noiembrie 2013 20:52
It`s a mistery
Filmul Shakespeare in Love este regizat de celebrul John Madden.
In film este prezentat povestea de dragoste dintre Will si Viola. Iar pe parcurs ne este prezentata si scrierea tragediei Romeo si Julieta
Pe parcursul filmului apare o sintagma spusa de mai multe personaje care are un rol foarte important. Sintagma "Este un mister" exprima soarta, destinul pe care fiecare personaj il are in film. Aceasta sintagma este rostita de Philip Henslow cand aude de la Fenyman ca teatrul o sa fie inchis de ciuma dar acesta replica mai este spusa si de Viola la sfarsitul piesei cand trebuie sa se desparta de Will.

madi_madalina pe 17 Noiembrie 2013 20:32
"I don't know. It's a mistery!"
Filmul ,,Shakespear in love" este realizat de John Madden,o combinatie exceptionala intre genul romantic,drama si comedie. Calitatea filmului este incontestabila,facandu-se remarcata prin cele 7 premii Oscar obtinute.Acest film ofera in paralel doua povesti de dragoste,cea dintre Romeo si Julieta si cea a lui Will cu Viola.Ambele povesti sunt inconjurate de mister,de un destin neclar,necunoscut.Cele doua iubiri sunt traite intens si sunt cunoscute ca doua iubiri adevarate.Viola a fost adevarata muza a lui Will,cea care a ajutat la scrierea celebrei piese de teatru ,,Romeo si Julieta".Desi viitorul nu ii va aduce impreuna,cei doi nu inceteaza sa se bucure de clipele petrecute si nu inceteaza sa foloseasca si ultimul minut ramas pentru a construi aceasta frumoasa poveste de dragoste,o amintire ce ii va aduce impreuna mereu. Intotdeauna trebuie sa traiesti fiecare clipa ca si cum ar fi… citeşte
dragne_razvan pe 17 Noiembrie 2013 20:27
Shakespeare îndrăgostit. "It's a mistery !"
Filmul ilustrează reconstituirea celebrei piese "Romeo si Julieta", etapele pe care le-a parcurs Will pentru a reuşi să scrie cea mai renumită piesă de teatru. Pentru că nu avea idei, Will căuta disperat o muză, însă deodată ce o găseşte pe Rosaline, cea pe care o iubea foarte mult, îşi dă seama că nu aceasta este aleasa, dezamăgind-ul. Se hotărăşte să renunţe la piesă, însă viitoarea sa muză, aceasta fiind aleasa, avea să apară la un bal. Pe parcursul filmului apare o replică care este spusă de mai mulţi actori: "It's a mistery !"
Când chinuitoarele crize de inspiraţie ale lui Will Shakespeare (Joseph Fiennes - Elizabeth) îl împiedică să creez, povestea de dragoste secretă dintre el şi frumoasa Lady Viola (Paltrow) face ca rândurile să se scrie de la sine, cum nu se mai întâmplase până atunci! Există însă două lucruri pe care… citeşte

dragne_razvan pe 21 noiembrie 2013 20:06
"It's a mistery!" or "To be or not to be a mistery?" William Shakespeare a furnizat unele dintre piesele cele mai strălucite să fie realizate vreodată pe scena si aceea este „Romeo si Julieta”. In filmul „Shakespeare In Love”, tinarul Will Shakespeare isi pierde de tot inspirația până când el se indragosteste de Lady Viola, o actriță. Dar femeile nu aveau voie să joace intr-o piesa de teatru in vremea elisabetană, astfel ea se da drept un băiat. De asemenea, teatrele au fost închise de teama ciumei, și mai presus de toate, piesa reprezenta baza - dar chestia e, ca nu exista nici o piesa. Aceasta este o comedie plină de bucurie și destul de geniala. Este un film de referinta in cariera lui Joseph Fiennes, ca Shakespeare, la fel în cazul lui Gwyneth Paltrow, și poate in cazul intregii distributii. Cu toate aceste, oricat de mare ar fi regizorul John Madden, ceea ce face ca acest film sa fie excelent este insasi povestea si scenariul. " Shakespeare in Love" este o cursă fara pauze care reușește să te facă să râzi cu voce tare si te provoaca sa fii atent la fiecare a actorilor. Mi-a plăcut modul în care aceasta a luat abordarea de a spune povestea vieții lui Shakespeare , pentru că se discută aproape niciodată . Este foarte interesant de stiut despre amanta si s știe ce viață și contribuție a avut la teatrul sau. Ar fi interesant dacă Shakespeare însuși ar putea vedea acest film ca să putem ști adevărul adevărat. Asa ca va ramane un mister…
dragne_razvan pe 21 noiembrie 2013 20:16
"It's a mistery!" sau "To be or not to be a mistery?" ??? William Shakespeare a furnizat unele dintre piesele cele mai strălucite să fie realizate vreodată pe scena si aceea este „Romeo si Julieta”. In filmul „Shakespeare In Love”, tinarul Will Shakespeare isi pierde de tot inspirația până când el se indragosteste de Lady Viola, o actriță. Dar femeile nu aveau voie să joace intr-o piesa de teatru in vremea elisabetană, astfel ea se da drept un băiat. De asemenea, teatrele au fost închise de teama ciumei, și mai presus de toate, piesa reprezenta baza - dar chestia e, ca nu exista nici o piesa. Aceasta este o comedie plină de bucurie și destul de geniala. Este un film de referinta in cariera lui Joseph Fiennes, ca Shakespeare, la fel în cazul lui Gwyneth Paltrow, și poate in cazul intregii distributii. Cu toate acestea, oricat de mare ar fi regizorul John Madden, ceea ce face ca acest film sa fie excelent este insasi povestea si scenariul. "Shakespeare in Love" este o cursă fara pauze care reușește să te facă să râzi cu voce tare si te provoaca sa fii atent la fiecare replica a actorilor. Mi-a plăcut modul în care acesta a abordat povestea vieții lui Shakespeare, pentru că se discută aproape niciodată. Este foarte interesant de stiut despre amanta, ce viață a dus și contribuția pe care a avut-o avut la teatrul sau. Ar fi interesant dacă Shakespeare însuși ar putea vedea acest film ca să putem ști adevărul adevărat. Asa ca va ramane un mister... Scuzati-ma pentru acest repost! GIRLEA DORIAN EMILIAN
CocosAna pe 17 Noiembrie 2013 20:23
Cand dragostea vorbeste, vocile tuturor zeilor par a fi adormite in armonia raiului. - William Shakespeare
''Shakespeare in love'' este un film aparut in anul 1998 de gen romantic dar in acelasi timp are si drama si comedie . Este o poveste de dragoste care te cucereste inca din primele momente ale filmului , iar cele doua personaje Viola si Will au format un cuplu atat de reusit si atat de frumos incat , dupa parerea mea , ar fascina pe oricine. Sintagama " it`s a mistery " spusa de mai multe personaje aducea o data cu ea si ceva necazuri . De fiecare data cand era rostita aparea o problema care parea sa nu aiba rezolvare , ca de altfel si in sfarsitul filmului cand Viola trebuie sa se desparta de Will si ii spune sintagma . A iubi inseamna a trai viata celuilalt. Sa uiti de tine si sa te daruiesti cu totul celuilalt fara a astepta vreodata ceva in schimb. Cam asta au facut si cei doi ( Viola si Will ) ,s-au contopit si s-au iubit in ciuda tuturor care se opuneau. Au reusit sa-si creeze o… citeşte
Laura.Dumitru pe 17 Noiembrie 2013 20:18
''Iubirea este tot ce ne dorim, iar in final tot ce-am avut''
'' It’s a mistery ! ''
Viata lui William Shakespeare nu este una foarte cunoscuta deoarece avem putine informatii despre intamplarile care l-au facut sa scrie minunatele opere.Filmul ''Shakespeare in love'' este din 1998,in regia lui John Madden.Rolurile principale sunt interpretate de Joseph Fiennes si Gwyneth Paltrow.Actiunea este sprapusa cu opera ''Romeo si Julieta''.De-a lungul filmului se repeta sintagma ''It's a mistery'' care este foarte importanta deoarece patreaza totul in taina iar de fiecare data destinul decide ce va urma.Dupa poveste de dragoste traita de Will si Viola,ei trebuie sa se desparta si sa isi accepte soarta.In finalul ultimei discutii dintre ei ,Viola rosteste acesta sintagma.Dupa parerea mea aceasta demonstreaza faptul ca intotdeauna viata este un mister deoarece nu stii ce iti poate rezerva viitorul si poate face referire si la viata misterioasa a… citeşte

Andrei_Buzea pe 17 Noiembrie 2013 20:14
It`s a mistery!
Filmul "Shakespeare in Love" in regia lui John Madden in anul 1998 prezinta frumoasa poveste de dragoste dintre Will si Viola avand in rolurile principale pe Gwyneth Paltrow si Joseph Fiennes. O comedie romantica a carei actiune, desi se petrece pe la 1590 ar putea la fel de bine sa se petreaca in anii '90, caci farmecul si ingenioziatea cu care e spusa povestea nu are varsta.
Will Shakespeare, un tanar dramaturg care incepe sa se afirme in lumea teatrala a Londrei, se loveste de un obstacol de neconceput: o pana teribila de inspiratie.
Philip Henslowe, patronul teatrului "The Rose" disperat sa nu ii fie inchis teatrul, pune la bataie tot ce are pe noua comedie a lui Shakespeare, "Romeo si Ethel, fiica piratului". Problema este ca piesa se afla ascunsa bine in capul lui Shakespeare, adica nici macar nu a fost scrisa. Intre timp, Lady Viola, o admiratoare a teatrului, este… citeşte

Andrei_Buzea pe 17 noiembrie 2013 22:19
It`s a mistery! In regia lui John Madden si premiat cu sapte Oscaruri , filmul ''Shakespeare in Love'' prezinta povestea de dragoste dintre Will si Viola. Aparut in 1998, filmul are gen romantic, avand trasaturi de drama si comedie. William Shakespeare scriitor al "The Rose Theatre" lucreaza la o noua piesa numita "Romeo si Ethel, fata piratului". Intrand intr-un blocaz, acesta se ajuta de noua lui muza Viola si prin rolul interpretat de ea, Thomas Kent, pentru a duce la bun sfarsit piesa. Pe parcursul piesei apare adeseori sintagma '' It’s a mistery ! '' reprezentand misterul destinului ce va urma. Recomand acest film deoarece este o deosebita poveste de dragoste ce merita vazuta. Chioseaua Ana-Maria
Andrei_Buzea pe 20 noiembrie 2013 15:26
‘’I don’t know,It’s a mistery!’’ Filmul ne prezinta o povestea de dragoste dintre Will si Viola .Este un film aparut in anul 1998 si este regizat de celebrul John Madden ,se poate numi si o comedie romantica.In paralel putem vedea cum se scrie celebra tragedie Romeo si Julieta.De-alungul timpul se repeta o sintagma pe care am evidentiat-o si mai sus’’I don’t know,It’s a mistery’’,ceea ce reprezinta incertitudinea a ceea ce va ruma sa se intample.Intotdeauna personajele sunt puse la incercare de probleme pe care se pare ca sunt imposibil de rezolvat.La sfarsitul filmului Viola trebuie sa se desparta de Will ,iar ea ii spune aceasta replica ,ceea ce ne dam seama ca niciodata nu stim ce se va intampla cu adevarat ,iar o poveste de dragoste atat de mare se poate termina fara un raspuns clar.Recomand acest film deoarece este comedie romantica care te atrage si cu siguranta il vei urmari pana la sfarsit.Pe langa acest lucru personajele sunt foarte bune si interpreteaza foarte bine,avand o costumatie foarte frumoasa. Cioroi Cristina Adriana
Vilcan.AnaMaria.Gabriela pe 17 Noiembrie 2013 19:19
"Este mai bine sa iubesti si sa pierzi , decat sa nu iubesti si sa nu pierzi niciodata."
''It`s a mistery"
Dragostea...uneori frumosa si calduroasa , alteori dureroasa si imposibila. Una dintre cele mai frumoasa povesti de dragoste cu final dramatic , Romeo si Julieta este scrisa chiar in filmul Shakespeare in Love , care il prezinta pe Will Shakespeare (Joseph Fiennes - Elizabeth) in incercarea lui de a scrie faimosa piesa. Filmul reda multe amanunte din viata scriitorului, ocupatia lui, teatrele prin care umbla, rivalul sau Christopher Marlowe, si muzele sale de inspiratie. Crizele sale de inspiratie devin o adevarata problema pana cand o intalneste pe Viola ,prin Thomas Kent si va scrie chiar propria lor poveste de dragoste imposibila, astfel versurile vor veni de la sine iar acesta isi recastiga inspiratia. In film este repetata de mai mule ori , prin mai multe personaje sintagma : ''It`s a mistery" care reflecta misterul sfarsitului povestii de dragoste… citeşte

Vilcan.AnaMaria.Gabriela pe 17 noiembrie 2013 22:19
-Neatu Andreea- “It`s a mistery” Shakespeare in love este un film regizat de John Madden, avand ca personaje principale pe William Shakespeare (Joseph Fiennes) si pe Viola (Paltrow). Subiectul filmului il determina criza chinuitoare a lui Will de a creea povestea de dragoste secreta dintre el si frumoasa Viola, dar in final face ca randurile sa se scrie de la sine, cum nu se mai intamplase pana atunci. Exista insa doua lucruri pe care trebuie sa le stie despre aleasa lui : nu numai ca trebuie sa se marite cu un alt barbat, dar si ca se da drept baiat pentru a obtine rolul principal in cea mai recenta piesa a lui Will. Pe parcursul filmului se repetă o sintagmă “Este un mister “ aceasta avand un rol foare important care arată incertitudinea a ceea ce urmează să se întâmple. In sfarsitul filmului cand Viola trebuie sa se desparta de Will ii spune aceeasi sintagma . Filmu merita vazut datorita frumoasei povesti de dragoste dintre Will si Viola .
Vilcan.AnaMaria.Gabriela pe 20 noiembrie 2013 17:33
POPESCU ALINA It's a mistery! Filmul “Shakespeare in love “ prezinta frumoasa poveste de dragoste dintre Will si Viola , dar si modul in care a fost scrisa cartea “Romeo si Julieta “ , singura sursa de inspiratie a lui Shakespeare fiind femeia iubita . “ It’s a mistery “ este o replica des intalnita in film ,folosita atunci cand fiecare personaj are o dilema sau o problema . Aceasta scoate in evidenta faptul ca nu putem sti ce ne rezerva viitorul, viata fiind insasi un mister ,o taina greu de neinteles,dar plina de surprize , oferindu-ne clipe si persoane de care nu am vrea sa ne despartim niciodata,ca si in cazul celor doi indragostiti,insa destinul nu tine cu ei , Viola fiind nevoita sa plece cu sotul ei , lordul Wessex . Credeti ca din cauza acestui lucru , iubirea lor se stinge ? …. It’s a mistery !!
monicarusu25 pe 22 Ianuarie 2013 10:59
e un film grozav. Faptul ca a luat oscar spune multe.
catasmile17 pe 17 Ianuarie 2013 22:49
Povestea este una geniala si plina de momente placute. Un film care merita putina atentie.
pst35 pe 10 Iunie 2012 19:39
...love...
Un film care m-a facut sa visez cu ochii deschisi minute in sir dupa final...nu-mi vine sa cred cate filme minunate facute acum peste 10-15...20 de ani. Cu multe m-ati ajutati si voi cei care comentati pe aici si recomandati ce v-a(u) placut....
xerses pe 26 Februarie 2012 12:15
Un film exceptional, iar cei care nu l-au vazut sa nu rateze ocazia....
sweetangry pe 19 Mai 2011 12:39
o poveste buna...romantica...iar prestatia actorilor una buna...merita vizionat
bella_little pe 17 Mai 2011 22:19
filmul e absolut genial, e plin de scene amuzante, intense, dramatice, pline de viata...combina tot ce e mai bun, e un must see, in adevaratul sens al expresiei, eu sigur o sa il vad de mai multe ori
danymury pe 08 Aprilie 2011 17:14
foarte bun...foarte frumos...recomand!!!!...si actorii sunt foarte buni
XtincT pe 09 Februarie 2011 09:57
Final
Capodopera. Este excelent filmul pacat ca finalul este destul de trist si scurt.
goldenleaves pe 29 Decembrie 2010 11:05
frumos de tot placut cald chiar merita si pentru Jospeh Fiennes
Mariannaa pe 12 August 2014 00:39
Unul dintre cele mai plictisitoare filme, singurul lucru bun este reprezentat de cadrul ca atare si de toate elementele ce ofera verosimilitatea povestii, in rest, filmul e o pierdere de timp. Personal, aveam asteptari mai mari; desi, am citit diferite comentarii am crezu ca toate aceste premii castigate au un temei.
doinam pe 28 Aprilie 2014 17:58
Un film de exceptie! E placut sa-l revezi, ori de cate ori, iti doresti o stare de bine.
Iulia.Lurci pe 03 Ianuarie 2014 18:07
Super film!
L-am vazut si in HD! E un film foarte bun, dupa parerea mea... :)
georgyana_vyoletha pe 19 Noiembrie 2013 17:48
It's a mistery!
Filmul ' Shakespeare in love' este regizat de John Madden.In film ne este prezentata povestea de dragoste dintre Will si Viola.Viola este sursa lui de inspiratie in creerea noi sale opere.Relatia secreta cu aceasta femeie sta la baza noii piese ' Romeo si Julieta '. Pe parcursul filmului mai multe personaje rostesc replica ' I don't know,it's a mistery! ' Misterul nu se refera doar la dragoste,ci la viata in general.Niciodata nu sti la ce sa te astepti,finalul ramane deschis.Viata isi urmeaza cursul.Ce se va intampla ramane un mister. Sintagma ' It's a mistery' aduce deseori probleme fara rezolvare,la fel cum se intampla si in finalul filmului cand Viola trebuia sa se desparta de Will.Personajele se confrunta cu o problema care pare sa fie imposibil de rezolvat,dar niciodata nu sti ce iti rezerva viitorul.Este un mister,un lucru necunoscut,dar care nu este imposibil. Filmul ' Shakespeare… citeşte
moaca_andreea_elena pe 19 Noiembrie 2013 11:07
''It's a mistery!''
''Shakespeare in love'' este un film de origine britanica aparut in anul 1998 de gen romantic,drama dar si comedie si este regizat de John Madden. Filmul prezintă povestea de dragoste dintre Will şi Viola,iar în paralel vedem cum se scrie celebra tragedie Romeo şi Julieta. Filmul este o reconstituire a vieții lui William Shakespeare, mai exact reconstituirea momentului în care marele poet a scris celebra piesă de teatru ,,Romeo și Julieta". Sintagama " it`s a mistery " este spusa de mai multe personaje pe parcursul filmului, aceasta replica fiind urmata de diferite probleme.Cele doua iubiri sunt traite intens si sunt cunoscute ca doua iubiri adevarate.Viola a fost adevarata muza a lui Will,cea care a ajutat la scrierea celebrei piese de teatru ,,Romeo si Julieta". Acest film este considerat o adevarata capodopera care a fost premiata cu sapte Oscaruri. Recomand acest film… citeşte
Go1 2

Feedback