Păreri Seven Pounds

(2008)

Șapte suflete

movie_life pe 28 Decembrie 2015 12:53
Exceptional si poate prea imposibil
Superb filmul ,nu am ce zice. M-a atras foarte mult povestea , pentru ca nu cred ca in viata reala poti auzi o astfel de intamplare. O regie buna cu actori foarte buni, se vede ca Will Smith se pricepe sa se integreze in mai multe roluri ! Aplauze ,chiar am plans!
emi4bt pe 11 Martie 2015 14:33
merita
un film in care Will Smith o salveaza inca o data pe Rosario Dawson. daca in Men in Black II (MIIB) - 2002 ii frange inima, in Seven Pounds i-o darueste. un fim emotionant, de gandit si oare cati dintre cei care au trecut prin asfel de momente au putut face ca Ben Thomas. micile ecrane sunt pline cu smecheri care distrug vieti si apoi isi duc frumos traiul mai departe.
Mlyxy pe 18 Decembrie 2014 09:31
Pana aproape de final, plasasem deja filmul undeva intre "bun" si "foarte bun", intamplarile fiind destul de previzibile, actiunea putin incerta daca nu as fi citit descrierea filmului. Sfarsitul, in schimb, a saltat filmul la "obligatoriu de vazut" prin emotia transmisa (mi-a stors cateva lacrimi puterea de sacrificiu a personajului) si modul fin de lamurire al tuturor faptelor. Recomand, un film care atinge si lasa niste teme de meditatie
ayssa_lumy pe 22 Noiembrie 2014 10:36
Superb.Un film de nota 10
Este unul din cele mai frumoase filme vazute de mine .,Te pune pe ganduri si ne invata sa fim mai buni .
tonymaestrul pe 22 Aprilie 2014 16:14
Un film remarcabil , care ne arata drama unui barbat atunci cand din vina lui se intampla un lucru catastrofal. Un film atipic pt will smith fara impuscaturi urmariri si alt gen de actiune dar totusi unul extraordinar. Merita vazut .
alex_il_fenomeno pe 16 August 2013 01:25
Dupa “The Pursuit of Happiness”, Will Smith ne mai impresiona inca o data cu alta drama geniala, bazata tot pe niste povesti de familie, insa exandu-se pe cele mai emotionante momente din viata lor, pe o latura atat de sentimentala incat il urmaresti fara sa clipesti, de la inceput si pana la final. Si cum o simpla poveste sau un singur cerc nu ar fi avut acelasi efect, filmul puncteaza niste momente deosebite din viata a numeroase persoane, reunite numai de un singur personaj, protagonistul Will Smith... Dar mai multe va las sa le aflati singuri, fiind o drama de exceptie pe care nu trebuie sa o ratati.
Cristinik142000 pe 26 Decembrie 2012 18:19
Un FILM CU O POVESTE EXTRAORDINARA
In realitate nu o sa intalnim asa ceva. Ideea ramane la stadiul de film.Deosebit si cu un continut care ar face sa miste si cea mai inchisa inima.
deadlord pe 28 August 2012 13:25
Este o drama incredibila. La inceput nu este chiar asa de interesant, dar pana la sfarsit filmul reuseste sa impresioneze foarte tare.
Sayko pe 20 August 2012 16:14
Superb,chiar ma impresionat povestea.Merita vazut de catre orice gen de om
CazaGio pe 06 August 2012 15:12
M-am plictisit la acest film, dar m-a impresionat foarte mult finalul.
BlackClaude pe 28 August 2011 15:27
Nu am cuvinte pentru acest film, pur si simplu ma marcat pe viata...foarte emotionant ma facut sa plang nu trebuie sa il ratati dupa ce il vedeti va veti simti plini de viata din toate punctele de vedere.
cristinapascaliu pe 28 August 2011 08:54
fara cuvinte
Un film impresionant, sensibil , ........
Fara cuvinte.....

DiCaprio21 pe 19 August 2011 10:07
da
emotionant film , will smith a jucat remarcabil , un fil care sigur te atinge la suflet
babyjo pe 21 Iulie 2011 17:02
asa regizor daaaaaaaa!!!!!
deci nici nai ce sa mai comentezi la asa un film ...exceptional deja de 2 ori lam vazut ..presimt multe reluari :D superb ....numai ca ....nai cum sa te abtii sa plangi ..bne daca esti baiat se intelege ....dar ce filmmmmmmmmmm ppffff....
icsulet pe 13 Iunie 2011 23:22
trebuie sa n ai suflet daca nu ti dau lacrimile la filmul asta ! foarte frumos! si foarte gandit ! trebuie sa fii foarte atent ca sa l intelegi !
deea9595 pe 10 Iunie 2011 19:03
chiar nu asteptam sa-mi placa atat de mult!
un film genial si emotionant care merita vazut!

Vorador pe 10 Martie 2011 18:53
Superb acest film,singurul lucru de nu mi-a placut la el e ca mi-am dat seama prea repede ce urmareste,ce are de gand personajul lui Smith.
catasmile17 pe 09 Martie 2011 22:01
foarte bun filmul !!!
m-a impresionat foarte tare !!!!
recomand tuturor !!!

bobby90 pe 08 Martie 2011 19:07
foarte bun
Un film care cu siguranta merita vazut. FOARTE BUN Will Smith
GeorgeFriends pe 03 Martie 2011 21:31
prea trista
filmul este o drama in continuu nu prea e bine sa te prinda trist
Scaraoski pe 23 Februarie 2011 13:00
departe de a fi o capodopera. Personal nu m-a impresionat pentru ca mi se pare foarte nerealist.
blanka23 pe 12 Februarie 2011 15:15
Cel mai buna drama ever!!! cui ii place drama, trebuie sa vada neaparat, un fil deosebit
shadow87 pe 04 Februarie 2011 23:30
Tim a dat realmente 7 pounds (Kilograme) de carne pentru a se revansa fata de cele 7 suflete inocente pe care din egoism le-a ucis. Dar el a dat acestea doar celor mai meritosi oameni pe care i-a gasit.
Aeroform pe 20 Noiembrie 2010 01:33
Exceptional
Cred ca este cel mai bun film pe care l-am vazut pana acum.. si va trece mult timp pana va aparea ceva mai bun, Will Smith si-a jucat rolul extraordinar.
georgel1976 pe 02 Noiembrie 2010 18:04
sal! un film foarte bun al lui will smith. un scenariu care te face sa te analizezi, sa te uiti in sufletul tau sa te judeci singur. foarte buna prestatia lui will smith, ca si in filmul "ïn cautarea fericirii!".
Domolul pe 19 Septembrie 2010 16:27
Greu
nu stiu, la inceput promitea, dar l-am vazut in 2 zile si unele faze cam de 2 ori si inca imi mai pun intrebari
atentie , nu trebuie sa ne lasam inselati de un " montaj " de fapt de un scenariu scris mai incurcat, sa fie filmul mai greu de inteles fiindca asta ar insemna ca filmul ar fi automat si mai bun, a se vedea multe din filmele care au luat oscaruri in ultimii ani si care au fost povestite simplu.Aici cred ca este o diferenta intre o poveste complicata sau o poveste simpla spusa complicat.
de fiecare data cand vedem un actor de comedie, fiindca de ce sa nu recunoastem Will este placut de noi din aceasta postura , joaca un rol mai dramatic, rolul facut are parca o mai mare incarcatura si asta poate ca vine de la celalalt Will, cand si bufonul plange piesa este chiar de mare jale la propriu. Este clar ca este foarte bun in rolurile acelea si ca vrea cumva sa… citeşte

Mihai2508 pe 14 August 2010 00:07
Un film superb, foarte bun, original si emotionant, il recomand cu placere tuturor.
Kable pe 02 Iulie 2010 23:39
Film dramatic asemanator cu viata unui sfant modern in afara faptului ca in sfarsit s-a pus in cada cu acele meduze .
valkyr92 pe 14 Iunie 2010 06:43
nu am cuvinte
acest film m-a atins sincer va zic la inima este ceva ... ce nu am mai vazut .....nu stiu pe voi...
kanibalo pe 11 Iunie 2010 13:51
Un film excelent,ca de altfel majoritatea filmelor in care a jucat Will Smith un actor genial de bun
iul pe 01 Iunie 2010 22:50
superb
ma uimeste will smith cu capacitatea lui de a intra in pielea personajului.a jucat si roluri comice, si de dur, dar dupa mine cel mai bine ii ies cele dramatice. aproape ca te face sa plangi daca ii urmaresti expresiile fetei cand decide ca e timpul sa se sacrifice pentru a-i salva pe cei 7.memorabil filmul
cremeneb pe 31 Mai 2010 00:55
E emotionant prin greutatea multitudinii de "drame". E bine sa l vada oamenii...
iar traducerea titlului ... eu cred ca e vorba de 7 "greutati" ce apasa asupra lui Tim...

lilliput pe 02 Mai 2010 08:15
Traducere
A propos de traducere, pounds inseamna si lire sterline si livre. Dar in film se refera la livre ca unitate de masura a greutatii. Regizorul filmului n-a vrut sa explice mult timp semnificatia titlului tocmai pentru a pastra o aura de mister. In cele din urma a recunoscut ca se refera la cele sapte livre de "carne", de organe pe care personajul principal le doneaza celor sapte oameni de-a lungul procesului sau de spalare a pacatelor.
Si titlurile nu se traduc "mot a mot" in romaneste, pentru ca uneori nu e posibil. Sunt expresii in limba engleza sau alte limbi ce nu au haz sau chiar noima in romana, asa ca traducatorii se pun de acord cu cei ce promoveaza filmul in Ro si cad de acord asupra unui titlu credibil, dar care sa si sugereze ideea filmului. In cazul acesta mi se pare chiar reusita traducerea in romaneste. E mult mai sugestiv decat "7 livre" sau kile de ex. ;)

andreim3 pe 01 Mai 2010 17:34
Exceptional
Este un film exceptional ..nu am cuvinte , inceputul filmul nu mi s-a parut promitator , dar in timp am ramas captivat! Dar pana la o adica joaca in film marele Will Smith , asa ca nu ar trebui sa fie o asa mirare ca ar fi un film reusit :)
ShadowMan5 pe 08 Aprilie 2010 21:11
Un film in care Sufletul si Iubirea sunt elementele vitale vietii! In care pentru ispasirea pacatelor se cere sacrificiu uman...Un film care se cere vazut de fiecare data cand uitam de sensul vietii...Bravo!
NaTyLuTz pe 07 Aprilie 2010 18:10
Exceptional
Un film care m-a facut sa plang ca un copil. Il recomand celor care vor intradevar sa vada un film frumos Nota 9
aigre pe 19 Martie 2010 02:29
superb filmul, m-a emotionat foarte tare acest film. Genial
Saskia pe 11 Martie 2010 19:24
Seven punds, seven stars
Nu voi spune prea multe, in afara faptului ca m-a impresionat aproape de lacrimi. Felul in care a luat identitatea lor, si-a donat un rinichi, a ajutat sapte persoane, atatea cate omorase, si cum s-a sinucis cu meduza in gheata pentru a-i da inima iubitei sale... Chiar m-a facut sa ma gandesc la multe lucruri...
Oare altul, in locul lui, ar fi facut la fel?
Voi ce ati fi facut?

simionescumadalin.info pe 06 Martie 2010 15:08
Superb..
Foarte frumoasa povestea.
Merita vazut, il recomand tuturor varstelor !

cicrc pe 26 Decembrie 2009 23:50
Printre cele mai triste pe care le-am vazut, dar totusi mi-a placut.
dayenutza pe 24 Decembrie 2009 03:41
bestial
eu numai la drame ma uit ... asta ii printre primele :x pare tare filmu chiar dak am plans :(
jinxers pe 30 Octombrie 2009 12:16
Parca 2008 a fost anul filmelor triste, ca sa zic asa, nu de alta dar am scapat putina apa pt soricei la filmul asta:P... Te impresioneaza in special jocul lui Will Smith care nu face altceva decat sa demonstreze, inca o data, ca este unul dintre cei mai buni actori de la Hollywood, dupa parerea mea! Pe scurt, un film foarte bun cu actori extraordinari care merita vazut
sorinreddog pe 06 Octombrie 2009 16:41
Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti...
Un film pentru orice varsata,mai ales pentru cei tineri,care pot invata multe,foarte multe din acesta...Finalul este de-a dreptul emotionant si cutremurator,dar omul acela a salvat 7 vieti...Noi inca n-am salvat niciuna,din contra,nici macar nu ne cerem scuze cand gresim fata de aproapele nostru...
Rihanna pe 20 Septembrie 2009 03:59
Cred ca o traducere alternativa(nu mot-a-mot) a titlului ar fi mai sugestiva. Este vorba nu numai de sapte vitei ci de una care s-a divizat in sapte(inima, ochii, maduva, rinichii, ficatul, plamanul si averea) daruita de donator celor sapte suflete care meritau din plin acest admirabil sacrificiu. Poveste incropita cetos dar voit initial, prinde a se clarifica pe parcurs. Toate elementele adoima celor unui joc de puzzle se aseaza la locul lor si efectul reuseste sa impresioneze in final. Soliditatea scenariului si jocul actorilor completeaza acest film care nu trebuie omis de la vizionare.
aDyShor pe 28 August 2009 16:17
Un film emotionant, superb cu un subiect pur si simplu genial, iar Will Smith arata ca este un actor foarte bun.
mir_m pe 21 Martie 2009 14:49
Unul dintre cele mai bune filme, scenariul foarte inventiv si interesant, iar Will Smith este fenomenal, recunosc, n-am plans, dar m-a marcat foarte tare...adik am ramas cu ideea filmului mult timp dupa ce l-am vazut in cap...si l-am vazut in 3 saptamani de vreo 4 ori....
spok pe 20 Martie 2009 22:24
un film care te lasa mut.will smith at his best!!!
Morphy pe 16 Martie 2009 21:11
Eh, uite ca nu a fost nominalizat. Seven Pounds este un film bun insa Pursuit of happyness este cu cateva clase mai sus. Merita vazut, de asta sunt convins.
barote catalin pe 14 Martie 2009 19:15
Recomand acest film tuturor , celor care mai au sentimente , sint convins ca va fi cel putin nominalizat la oscar
OVIDIU pe 13 Martie 2009 23:11
SENZATIONAL FILMUL..........UN FINAL EXEMPLAR.....fara cuvinte...tot respectul