Păreri Separate Tables

(1958)

Mese separate

mihaelatb pe 25 Aprilie 2023 10:01
Am avut o senzatie de deja vu. Aceeasi atmosfera din The petrified Forest, Desperate hours sau Key Largo. Nu ma refer la actiune, ci la locul actiunii. Totul se desfasoara intr-un loc: hotel, casa, pensiune. Calitatea filmului este data in principal de scenariu si de jocul actorilor.
Presupun ca asa era „moda” in acea perioada, caci un alt film exceptional, cu minimum de locuri de desfasurare a actiunii, a fost si 12 Angry Men din 1957. Revenind la filmul de fata, o serie de caractere si povesti de viata se intretaie intr-un hotel pensiune.din sudul Angliei. Jocul actorilor este foarte bun, cu un plus pentru David Niven, ce construieste un personaj diferit de cele jucate de obicei de actor ( de altfel a obtinut si premiul Oscar pentru aceasta interpretare). Burt Lancaster, bun, insa nu este unul din cele mai bune roluri. Nota, undeva intre 7 si 8

Iulidesprefilme pe 13 August 2013 21:12
Rolul principal din acest film i-a adus actorului David Niven Oscarul, aşteptat şi binemeritat...
cosmin_kedii pe 08 August 2013 11:55
Un clasic purtat prin interpretarea fără cusur de Deborah Kerr
lili22 pe 31 Ianuarie 2021 13:04
Filmul e ingrozitor de plictisitor, nu am inteles de ce a primit Oscar si alte premii.